ENTRAAL OPNAMEBELEID BEJAARDEN Peilen en schatten basis van komende huurharmonisatie Los van artsenprotest nu ook in Leiden: Streven naar „gesloten circuit" Nieuw begin van Toonkunstkoor 197joNDERDAG 24 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ;n p 'J retiden Vrijwel geluidloos is er een centraal opnamebe- leid tot stand gekomen voor de bejaardentehuizen in Lei dden. Het beleid wordt gevoerd door de „Adviescommissie Bejaardentehuizen Leiden". Het streven van deze com missie is: Zo volledag mogelijk de plaatsingsmogelijkheden voor de verzorging van bejaarden te benutten; 2) Te bemiddelen contact te houden met alle instanties en instellingen, die zich (mede) ten doel stellen, hulp te verschaffen aan bejaarden, gericht op het behoud van hun zelfstandige huisvesting. geruisloos is dit centrale beleid tot stand gekomen, dat een pu- blikatie in het tijdschrift Me disch Contact" getiteld „Op-, namebeleid wanbeleid" hel der in de kringen van de be jaardenzorg te Leiden de kat in de gordijnen joeg. Het gewraak- artikel was een verslag van der gesprekken tijdens de recente „Treekdagen", waar de artsen uit Leiden en omgeving jaarlijks een nascholingsweek houden. ;en stelden vast, dat de wachtlijsten voor opname in een bejaardentehuis nog sterker groeien dan de behoefte aan verzorging in een tehuis, waar door het grote moeite kost om, zelfs in acute noodsituatis sque - es" j lokter J. G. Bazuin, directeur GG GD te Leiden. „We hebben nog getracht, die publicatie te gen te houden: het centrale opnamebureau was zojuist opge- sque een bejaarde onder te brengen. Bovendien meenden ze dat tal van bejaardentehuizen een vol komen a-sociaal opnamebeleid volgen door, niettegenstaande de urgentie van de noodgeval len, nog te selecteren op gods dienstige gezindheid, stand of gezondheid. ,,De heilige koe van het particu liere initiatief moet weer eens worden gespaard ten koste van het welzijn van velen", zeiden de artsen, die ook over de over heid de staf braken. Deze kritiek kwam hard aan. Te recht, want het was een voor stelling van zaken die niet he lemaal met de werkelijkheid overeenstemt. Zowel in Leiden als in de directe omgeving zijn de laatste tien jaar tal van tehuizen voor be jaarden gebouwd: bejaardente huizen zoals „Rijn en Vliet", Haagwijk en Roomburg, aange paste woonruimten zoals „De Parelvissers", serviceflats als Statenhof en Cronesteyn en te- hulzen voor chronisch zieke be jaarden waarvan het Elisabeth- gasthuishof en De Wilbert (Kat wijk) voorbeelden zijn. Dan zijn er nog de Van der Willigenhof en in aanbouw de Lorentz- hof (vervanging van de Kaars- semakerstraat) de verbeteryig van het Oudeliedenhuis aan de Herengracht, en de verpleeghui zen Zuydwijck en Leithenrode. „Men kan stellen, dat al die te huizen samen nog niet voldoen de capaciteit hebben. Maar het is niet juist, te beweren, dat er geen aandacht besteed wordt aan de belangen van de bejaar den", aldus de directrice van een van de Leidse bejaardente huizen. ,,We hebben heel lang gewerkt met een wachtlijst. Die is nu bijna op. Nu kan men al leen nog bij ons binnenkomen i „Zuydwyck" (verpleeg- en verzorgingshuis voor bejaarden) naast elkaar. Een via het centrale opnamebeleid. De gemiddelde leeftijd bij ons is 84 jaar: de jongste is 71, de oudste 96: als dat niet de men sen zijn, die in een bejaardente huis horen, wie moeten we dan wel opnemen? De positie van de bejaardentehuizen wordt pas duidelijk, als er voldoende ver zorging en verpleging en aan bejaarden aangepaste woningen zijn: dan houd je niet meer dan 10 pet. van de bejaarde bevol king voor ons over". Want dat is het wel; blijkt uit het antwoord aan de Leidse artsen van dr. H. P. Akkerman, geria ter van GG en GD te Arnhem, in een volgend „Medisch Contact": „Wil men komen tot een zinnige oplossing, dan is het noodzakelijk, dat er iets wordt gedaan aan de intra murale zorg (verzorgings- en verpleegtehuizen en de zieken huizen) én aan de extramurale zorg (dienstencentra, bejaarden woningen en flats, nazorgdienst, gezinszorg, daghospitalen en loopscholen). Deze beide vor men van zorgverlening tezamen vormen het zogenaamde geslo ten circuit". Is er voldoende verzorging van buitenaf, dan wordt de bejaarde noodgedwon gen opgenomen in een inrich ting, waar hij zoals de Leidse artsen betogen (nog) niet thuishoort. Met alle gevaren vandien. Wat de kritische dokters niet wis ten, was dat juist omstreeks het moment dat zij op de „Treekda gen" bijeen waren, na langdu rig aftasten, bindende afspraken tot stand kwamen tussen de Ge meentelijk Geneeskundige- en Gezondheidsdienst van Leiden en de contactpersonen van de besturen van alle Leidse bejaar den- en verzorgingstehuizen. Dokter J. G. Bazuin, directeur van de G.G. en G.D. verklaart de omzichtigheid, afspraak tot stand kwam: „Het lag allemaal erg subtiel. Als er geen particulier initiatief ge weest was, zouden er geen be jaardentehuizen zijn. Maar de besturen van die tehuizen waren bang voor overheidsinmenging. Ze moesten gaan beseffen, dat de indicatiestelling anders is dan vroeger en dat ze meer moesten overlaten aan deskun digen. De artsen, waarmee we toch een zeer goede ver standhouding hebben in Leiden, stelden zich daarentegen teveel op het standpunt, dat bejaarden moeten worden opgenomen als zij dat zeggen. Maar dat is niet juist. Want de besturen werken veelal in hun vrije tijd. We moeten het hebben van hun wel willende medewerking. We heb ben nu maandelijks contact met een vertegenwoordiger uit alle besturen". Uit dat contact is de „Adviescom missie Bejaardentehuizen Lei den" ontstaan: de G.G. en G.D. is het centrale punt, waar de gegevens van de kandidaten binnenkomen. Het gemeentebe stuur heeft als verpleegkundige in de maatschappelijke gezond heidszorg zuster A. Buitelaar voor dit werk aangesteld: zij houdt nu dagelijks van half ne gen tot tien uur spreekuur in het GGD-gebouw, waar men voorts de gehele dag inlichtin gen kan krijgen. De zuster bezoekt degenen, die bij de bejaardentehuizen worden in geschreven. Ze legt haar bevin dingen vast in een rapport over lichamelijke en geestelijke con ditie. Conclusie en urgentie van dat rapport worden aan de be sturen van de bejaardencentra voorgelegd die beslissen, reke ning houdend met het advies van de commissie en met de mogelijkheden in eigen huis. Is de conclusie dat opname (nog) niet urgent is, dan neemt zuster Buitelaar contact op met de maatschappelijk-werkers tenein de te voorzien in „extramura le" zorg zoals „tafeltje-dek-je", dienstencentrum, wijkverpleeg ster of boodschappendienst. Daarmee is voor Leiden het cir cuit gesloten. De hartekreet van de huisartsen was, gelukkig niet meer dan een vorm van kortsluiting in de communicatie, al vraagt men zich af of het besluit tot het vol gen van een centraal opnamebe leid niet belangrijk genoeg was voor een grote groep van de be volking om er tijdig wat meer ruchtbaarheid aan te geven. der? LEIDEN De huurprijs woningen van woningbouwcor poraties moet zoveel mogelijk op het peil gebracht worden van de huur van woningen, die de laatste vijf jaar op voet van de woningwet met rijkssteun gebouwd zijn. Het doel van deze „huurharmonisatie" die met ingang van 1 april 1972 wordt doorgevoerd is, het opheffen van alle huurverschillen, die piet berusten oo verschillen in woonwaarde. Ook woningen, die niet alle opzichten voldoen j eisen, die thans aan nieuwge- of I bouwde woningen gesteld wor- 'den, komen daardoor in begin- Sel 'voor huurharmonisatie in en. j aanmerking. Voor zeer slechte woningen, aldus de minister, v zal huurharmonisatie niet tot 1 huurverhoging mogen leiden Maar hoe wordt bepaald, wat de een slechte woning is? De ge- .30 j meente Leiden heeft voor het !-<H j berekenen van het harmonisa- '.o'o Pater Oltheten sprak voor RK Vrouwengilde OEGSTGEEST Pater drs. G. J. I Oltheten MSC hield gisteravond, op uitnodiging van het bestuur j van het Katholiek Vrouwengilde te Oegstgeest, een boeiende cau serie over het onderwerp „Vrij heid-vrijblijvendheid". .Vrijheid, een woord dat gemak kelijk misbruikt wordt, heeft uit zichzelf geen inhoud. De mens wil het „vullen". Daartegenover staat de vrijblijvendheid als een ,,los-vaai" niet gebonden dóór". Spreker ging in op de klanken dlie het woord „vrij" heeft in de terminologie van vrije liefde, vrijgezel etc. Zo kwamen o.m. aan de orde de sociale, gods dienst, gewetenspolitieke, chris telijke en persvrijheid aan de orde. Na afloop ontspon zich een interessante discussie. De voorzitster mevr. J. Staal van Sant-vliet bedankte de spreker voor het indringende betoog dat vele dames geboeid had. Zij riep de dames op 3 maart a.s. 's avonds van 8 tot 9 uur het ge bedsuur wereldgebedsdag te be zoeken. Plaats van samenkomst in het gemeentecentrum aan de Lijtweg. 16 maart a.s. organi seert het Gilde te Oegstgeest een luisterrijke modeshow. tiepeil in beschouwing geno men: woningen aan het Jac. Urlusplantsoen, de Paramaribo- straat, Opaalstraat e.o.. Agaat laan, Turkooislaan. Castellum- weg en Smaragdlaan. Gemeenten en woningbouwinstel- lingen moeten de gemiddelde huurprijs van de woningen die daar zijn'gebouwd verworven of worden geexploiteerd vaststel len. Ze moeten daarbij onder scheid maken naar de woningty pen binnen hun woningcom plexen: eengezinshuizen, wonin gen in meergezinshuizen met ten hoogste vier woonlagen, en woningen in meergezinshuizen met meer dan vier woonlagen. Een vergelijking met de peilwn- ningen zou door deskundigen, die bekend zijn met de huur prijs van deze woningen, naar schatting gemaakt kunnen wor den. Zij moeten daarbij rekening hou den met faotoren als ouderdom, grootte, indeling, uitrusting en ligging van de te taxeren wonin gen. Bij de aanpassing van de huurprijs van een woning die nen alle belangrijke veranderin gen, die een huurder onverplicht en voor eigen rekening heeft aan gebracht, en waardoor het woongerief duidelijk is geste gen, tenzij de kosten voor die verbetering met de verhuurder al zijn verrekend. Men kan een vergelijking tussen I de te taxeren woningen en de I zgn. „peilwoningen" 'treffen met I behulp van een puntenstelsel. overeenkomstig het systeem dat door de Raad voor de Volks- j huisvesting is ontworpen. Wanneer een woningbouwcorpora tie de haar bij genoemde wetten toegewezen verantwoordelijk heid niet wil dragen of de eruit voortvloeiende taken taxatie en melding —niet uitvoert zoals vereist wordt, kan de minister zijn medewerking aan bouw plannen van de instelling intrek ken en zelfs is het mogelijk dat hij het woningbezit aan het be heer van de instelling onttrekt. Anderhalf jaar geen concert Leiden Wim Rietbergen toont triomfantelijk een van de kleuren televisies, die te winnen zijn door de bezoekers aan het nationaal indooratletiekkampioenschap dit weekeinde in de Groenoordhal. Ie dere vijfduizendste bezoeker komt er gekleurd op te staan Rechts kijkt Ton Daey Owens, directeur van de Groenoordhal geanimeerd GEEN CENT VOOR DE METERS... LEIDEN Er zijn mensen ge- I weest, die er niet zo gelukkig mee waren, dat het gemeente bestuur Leiden voor het oog van Neerlands volk afschildert als de armste stad van het land. Als de stad althans met het laagste gemiddelde inkomen. „Waarom zo vroegen zij zich af moeten zij daarmee te koop lopen? Dat werkt alleen maar frustrerend". Men zou zich ook kunnen afvra gen, waarom men de weelde van de armoede onder de ko renmaat moet plaatsen, als ze de argeloze bezoeker van Lei- den uit elke straat tegenlacht, j Neem nou het parkeren langs de Apothekersdijk: Wie een par- kecrsch.jf gebruikt, kan er ruim een uur vrij parkeren. Met uit zondering van een stukje van de kade tussen Kort Rapenburg en j Vrouwensteeg, waar parkeerme- ters geplaatst zijn. Daar kost een half uur staan de automobi list een dubbeltje, een uur een kwartje en anderhalf uur vijfen dertig cent. De stamgasten van Recensenten niet welkom LEIDEN De eerste kennisma king van de Leidse koorminnen- den - meer in het bijzonder de trouwe aanhang van het Toon kunstkoor Leiden - met dirigent Gerard Akkerhuis is erg prettig geweest. Anderhalf jaar geleden begon het Toonkunstkoor onder de nieuwe leiding te repeteren en gisteravond vond onder rede lijke belangstelling het eerste concert plaats. in D gr.t. voor fluit, hobo en strijkorkest van de barokke Duitse componist Joh. Fr. Fasch en de Vesperae Solennes de Confessore van Mozart. Solisten waren in het Magnificat en de Vesperae Nelly van der Spek, sopraan en Henk Smit, bas. In het concert van Fasch solieerden Koos Verheul, fluit, en Frank Minderaa, hobo. De orgelpartijen waren in handen van Jan van der Meer. De kaartverkoop voor dit concert dat in de Stadsgehoorzaal werd i gegeven, was in handen van het concertbureau van K O. De aanwezigen hebben hun grote I waardering voor de vertolkin- j gen in langdurig applaus tot uit drukking gebracht. Dit moet voor ons de enige waardemeter j zijn. De ongetwijfeld grote ver- I diensten van dirigent Akkerhuis en zijn koor zullen binnenska mers moeten blijven, want op de aanwezigheid van de pers werd door het bestuur gister avond geen prijs gesteld. De di rigent was pas kort voor de uit voering van dit feit op de hoog te gebracht. Ponyclub Alkemade opgericht Ruim 40 belangstellenden waren gekomen naar de bijeenkomst in het Cultureel Centrum te Nieuwe Wetering om te komen tot oprichtig van een pony-rij- vereniging voor kinderen van 8 tot 17 jaar. Nadat hiertoe het besluit was ge nomen werd het voorlopig be stuur als volgt eamengesteld: A. Eikelenboom voorzitter, van Groningen secretaris, bestuurs leden B. Vergunst, L. Hoogen- boom, Bos en als instructrice mevr. van Klink. De manege is gevestigd op Achterweg 5, Nieu we Wetering, waar men reeds een 6-tal pony's heeft, boxen, oefenbak en kantine. Het lid maatschap bedraagt 25,- per jaar en 6.- per lesuur. Ge streefd wordt naar een centrale weide voor pony-bezitters. De kosten van een pony komen neer op 1.200,- tot 1,500,-. Zaterdagmiddag is de eerste openbare les, waarbij een ieder van harte welkom is, aanvang 14.00 uur. Leiden De Leidse Tui niers- en Bloemistenvereni ging „Door Eendracht Ver bonden" houdt morgen om 8 uur in gebouw Staalwijk aan de Herenstraat haar leden vergadering. Oegstgeest Burgemeester jhr. T. v. Eysinga van Oegstgeest opent donderdag 2 maart a.s. om 17.00 uur de nieuwe vestiging van Peu geot aan dc Rhijngeester- straatweg 42-46. deze parkeerplaatsen blijken zie bijgaande foto liever ie der uur hun parkeerschijf (nee: niét hun wagen!) te verzetten, dan gebruik te maken van een plaatsje bij de parkeermeters. Dat zijn de armlastigen, die op elk dubbeltje moeten passen. Hun zuinigheid heeft tot verheu gend gevolg, dat er voor auto bezitters uit de beter gesitueer de gemeenten, die voor zaken in Leiden zijn. altijd parkeerru i te is. En hoe meer zaken er ge- Hazerswoude Binnen enkele dagen zal café-restaurant Groenendijk daan worden, hoe meer het Lei- j onder de slopershamers verdwijnen. Anderhalve eeuw heeft dit hotel den voor de wind gaat. Welis- I gediend als belangrijkste pleisterplaats. Op de plaats waar „Groenen- waar dubbeltje voor dubbeltje dijk" nu tegen de grond gaat zal een heel nieuw complex verrijzen, maar zuinigheid met vlijt. .1 dat een capaciteit zal hebben van 28 kamers. Wat u ook moet weten ALKEMADE - Zaterdag avond komt in het dorpshuis De Alkeburcht de DCL-show uit Aalsmeer een avond ver zorgen voor Recreatiegroep Open Huis. Aanvang 20.00 HOOGMADE De heren Hoogenboom en Van der Pleij hebben gisteravond voor de oudervereniging res- pectievelijk gesproken over muziek en sport. De heer Hoogenboom, direc teur van de streekmuziek- school „Rijnaccoord" uit Lei derdorp. noemde het zeer be langrijk al op jeugdige leef tijd met de muziek te begin nen. Een bevredigend resul taat heeft de muziektest in de tweede, derde en vierde klas opgeleverd. Dr. Van der Pleij wees op het belang van sport voor de mens en noem de het gemis aan sportaccom modatie in Hoogmade een gebrek. O LEIDEN Een achtjarig Leids jongetje klom gisteren op een luifel boven het trap penhuis van een flat aan de Antillenstraat. Door een on voorzichtige beweging ver loor hij zijn evenwicht en maakte een val van vier me ter. Hij is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis met een hersenschudding. LEIDEN De een jaar oude Brigitte van der Hulst uit Voorhout is gisteren over leden in het Academisch Zie kenhuis. Zij was met grote spoed naar de afdeling bea deming gebracht, omdat zij een plastic balletje had inge slikt, waardoor zij in grote ademnood kwam. NIEUWE WETERING De muziekvereniging „Door gunst verkregen" geeft vrij dagavond de jaarlijkse mu ziek- en toneeluitvoering voor donateurs in het Cultu reel Centrum; aanvang 19.30 NOORDWIJK Bij dc schietwedstrijden van „Blijf voor 't Land" te Noordwijk meldden zich niet -minder dan vijftig schutters op de baan. Met de buks werden winnaar van een wissclme- daille: klasse A: N.W. Cns- pers 47 punten; klasse B: C. Rietvink 43 punten; klasse C: W. Zuiderduin 42 punten; klasse D: mevr. A. v.d. Wiel-Koster 42 punten, ln de KSO-comDetitie werden de wisselmedailles gewonnen door: klasse A: N. W. Cas pars 59 punten; klasse B: R. van Rijn 60 punten (maxi mum). NOORDWIJK De klaver- j as vereniging „Nooitge- dacht" speelde in Ons Ge bouw een tweetal competitie wedstrijden. De uilslagen le WEDSTRIJD: 1. W. Hoek 5832 p., 2. L. van Duin 5183 p., 3. D. Vink 5004 p., I. II. van Royen 4969 p., 5. K. Vink 4782 p., 6. A. Pont 4781 p., 7. M. v.d. Niel 4745 p„ 8. G. v.d. Linden 4733 p,, 9. L. van Boelen 4692 p., 10. D. v.d. Niet 4675 p. 2e WEDSTRIJD: I. L. Haze- noot 5647 p.. 2. D. Hoek 5189 p.. 3. P. van 't Wout 5165 p„ 4. J. Vlieland 5060 p., 5. 1.. van Duin 4823 p., 6. J. van Beelen 4719 p.. 7. Nic. Barn- hoorn 4709 p., 8. N. van der Niet 4524 p., 9. J. van Roon 4524 p., 10. A. Pont 4521 p, NOORDWIJK - Ter gele genheid van zijn 75-jarlg be staan geeft Noordwijks oud ste muziekkorps, de Harmo- nieknpel „Crescendo" vrij dagavond in het Lido-theater een jubileumconcert onder leiding van kapelmeester Alb. Mey. Dit begint om 8 uur precies. Er is ook een optreden van de drumband onder leiding van instructeur G, V. Slcyser. Tambour-maltre is K, Hui- zinga. Tenslotte wordt door mevr. C. van den Berg-Tuyt- hoff het nieuwe Majoretten- korps gepresenteerd. Na de pauze treedt de „Salzkam- mergut Musikkupelle" uit Attnnng-Puchheim (Oosten rijk) op. ZOETERWOUDE Het jongensteam van PIT'54 boekte op DDC uit Den Huag dc le overwinning in de eer ste klos. De 6-4 stand werd bereikt doordat Wim den Ei sen en Ton Paardekooper on geslagen bleven. Het tweede team verloor in een uitwed strijd met 7-3 van SST'66. De logen punten waren van Wim van Leeuwen cn John van Leeuwen (1). Het derde team klopte plaatsge noot Effect'54 en ook dit was de eerste overwinning van dit seizoen, c. Janaon bleef ongeslagen en Aat Mooijman en Jos v.d. Kolk kwamen tweemaal tot winst. Het meisiestcam bereikte de maximale winst tegen Avan- ti. ZOETERWOUDE - De werkgroep van de KVP komt morgenavond bijeen op hot adres Julinnapark 13 H.R. Cm deze discussie mee te maken en een positieve in breng te leveren is men niel gebonden aan het KVP-lid- maatschap.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3