individuele Zonodig Drie van Breda gratie goedkoper in Hartelijke sfeer Peking wijst op verbetering relaties JOODSE VERTEGENWOORDIGER: Kap ers Jumbojet geven zich over voortaan 10 c, I Kleurentelevisie voor scheidende mr. J. Klaasesz Weer mars in Londonderry Meer geld voor wethouders Werk op iverf Gusto nog plat ANGFXA DAVIS VRIJ TEGEN BORGSOM Gijzelaars veilig thuis Bom ontploft bij Evoluon vrolijk nieuws voormoeders en dochters delekkerste slankmaker 0oma/nt 63e jaargang, no. 16.628 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND DROOG WEER Droog weer met wolkenvelden en voornamelijk in het zuiden van het land ook zon. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Mini mum temperaturen omstreeks 1 graad. Maximum temperaturen van 3 graden in het waddenge bied tot ongeveer 7 graden in het zuiden. (Van één onzer verslaggevers) HAAG Zestien keer in mijn leven heb ik gesolliciteerd naar functie van burgemeester en ben het niet geworden. Maar toen ééns niet solliciteerde, werd ik het (van de gemeente Wagenin- n). Zo troostte gisteren in het Provinciehuis aan de Koningskade scheidende commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. aasesz, het aanwezige burgemeestercorps van Zuid-Holland. eenieder is het gegeven om de top in de burgemeesterlijke pira- ide te bereiken, zo zei hij. De receptiezaal aan de Koningskade as volledig bezet door burgemeesters, oud-burgemeesters en hun htgenoten. nens de Zuidhollandse gemeenten sprak burgemeester Baron van nobelsdorff uit Sassenheim, die stelde, dat mr. Klaasesz altijd aan delijke verzoeken op bestuurlijk en representatief gebied voldaan id. Hij bood hem een kleuren-t.v. aan. Burgemeester mr. Heus- van Vlaardingen had zo ongeveer 450 werkbezoeken geteld tij- het zestienjarige bewind van mr. Klaasesz. Hij bood hem een hemerlamp aan. iek werd verzorgd door de muziekvereniging „Excelsior" uit Pa ndrecht met majorettes. Diverse veilingen hadden voor bloem- en antwerk gezorgd. Marijnen van Den Haag in gesprek met de scheidende van de koningin mr. Klaasesz. Chinese koorts in Ver. Staten De Chinese koorts heeft Amerika te pakken en de symptomen daarvan zijn van verschillende aard. Chinese voorwerpen gaan grif van de hand. Sommi ge grote warenhuizen brengen hun advertenties over een hele pagina in het Chinees met daarbij uiteraard een vertaling. Ook militante organisaties hebben van de Chinese aangelegenheid gebruik gemaakt. Zo heeft bij voorbeeld een beweging van religieuze aard, De stem van de martelaren, een advertentie gepubli ceerd met een foto van Mao onder het opschrift: De overwinning van Mao en een van zijn citaten, waarin het einde van het overwicht van de Ver enigde Staten op de Ver enigde Naties wordt voor speld. LONDONDERRY (Reuter) Ter herdenking van de dertien slachtof fers van Londonderry's bloedige zondag zal er zondag weer een mars door de straten van deze Noordierse stad worden gehouden. De mars, die verboden is, wordt georganiseerd door het actie comité van de vrouwen van Londonderry. De route wordt geheim gehouden. De betogers willen bijeenkomen in het deel van de wijk Bogside waar op zondag 30 januari de meeste slachtoffers vielen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wethouders met een volledige dagtaak dienen tachtig procent van het burgemeesterssalaris te verdienen. In gemeenten met meer dan 20.000 inwoners hebben wethouders aan hun werk een volledige dagtaak. Wethouders in kleine gemeenten moeten hogere wedden krijgen. der. I Behalve de aanbevelingen op het materiële vlak komt het rapport nog I met een aantal andere wensen: Ook niet-raadsleden moeten tot wethouder kunnen worden benoemd, j De colleges van burgemeester en wethouders dienen een politieke afspiegeling van de gemeenteraad te zijn. Aan elke wethouder moet ongevraagd ontslag verleend kunnen worden. tterdam (ANP) Onderne- ningsraad en directie van de van IHC Gusto in Schie- zullen, zich opnieuw bera- ver de kwestie van de niet I ewerkte uren. Ondanks een op- I van de directie aan de sta- het werk te hervatten, lag Ie werf vanmorgen nog plat. stakers vinden het aanbod van I directie niet ver genoeg I i. De directie heeft aange- oden 2/3 deel van de gestaakte als voorschot uit te beta- j Bij Gusto gaat dat over 10 ind.. terwijl de werknemers bij ijn-Schelde-Verolme l'/2 jaar; e tijd hebben. Bij Verolme-Ro- Voburg houdt deze kwestie de [«moederen van de Spaanse «rknemers nog bezig. Onge- 200 Spanjaarden hebben I ich vanmorgen in de kantine 'erzameld, waar directie en on- lernemingsraad pogingen zullen loen hen tot andere gedachten brengen. Het Nederlandse lersoneel is normaal aan het verk gegaan. rwijl ondernemingsraad en di- ectie van Verolme-Rozenburg ver hun probleem beva len, proberen de Spaanse arbei- lers het Nederlandse personeel bewegen het werk neer te eggen. Zij trekken in groepjes de afdelingen en het ter- ein. In tegenstelling tot giste- het hen niet gelukt de lederlanders achter hun actie krijgen. jerechtelijke uitspraak beloning man-vrouw Haag (ANP) Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over een wette lijke regeling van het recht op gelijke beloning van mannelijke en vrouwelijke we/knemers. Dit recht moet zo nodig via de rechter verwerkelijkt worden, vindt de minister. I (Van een onzer verslaggevers) I Den Haag Terwijl vandaag buiten het gebouw oud poli tieke gevngenen, in leven gebleven joodse vervolgden en andere demonstrerende Nederlanders in grote stilte de j gebeurtenissen afwachten, hielden tientallen vertegen J woordigers in de Tweede Kamer hun pleidooien in hoofd zaak tegen de vrijlating van de „Drie van Breda". „Voor een collectieve gratie van de drie zijn geen gronden aanwezig, hoewel wij individuele gratie niet willen uit sluiten", aldus de heer I. Zadoks vanmorgen tijdens de hoorzitting over de brief van de regering in verband met de vrijstelling van de „Drie van Breda namens het Ne derlands-Israëlisch kerkgenootschal en namens de bestu ren van de drie joodse kerkgenootschappen. Actrice Glenda Jackson heeft in de Koninklijke Albert Hall in Londen uit handen van prinses Alexandra een onderscheiding ontvangen voor haar rol in de film ..Sunday. Bloody Sunday". De actrice heeft tevens de titel rol gespeeld in de serie Elisabeth R. die de afgelopen weken via de Nederlandse televisie is uitge zonden. Ven (Reuter) Nadat gister avond de bemanning van de ge kaapte Westduitse Jumbo-Jet in vrijheid was gesteld, hebben de vijf Palestijnse kapers zich overgegeven aan de Jemeniti- sche autoriteiten. Ze vertrokken in een politie-auto van het vlieg veld. ■middels is een tweede groep van zevenenzeventig passagiers van de gekaapte Boeing op het spannen uitzag, toestemming het vliegtuig te verlaten. De ka pers gaven toen ook het vlieg tuig op. Functionarissen van de Lufthansa konden de Jumbo in bezit nemen. Ze hebben deskun digen ingeschakeld om de explo sieven te verwijderen, die de kapers hadden aangebracht. Een tweede Juobo-jet beman ning is uit West-Duitsland naar Aden vertrokken om het vlieg- huis te vliegen. „Ons bezwaar ligt in het emotio nele vlak", zei de heer Za doks." heeft de regering wel het recht door de vrijlating van de drie misdadigers hun slachtof fers en nabestaanden extra leed te berokkenen? ,,Er jan volgens ons geen reden zijn de „Drie van Breda" tol geschiedenis te maken zo lang duizenden van hun slachtoffers of van hun nabestaanden nog in leven zijn", aldus deze verte genwoordiger van de joodse kerkgenootschappen in Neder- In Haagse politieke kringen wordt het voor waarschijnlijk gehou den, dat minister mr. A. van Agt van Justitie.zal aftreden als de Tweede Kamer in zo grote mate verzet zal aantekenen te gen de vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers dat de rege ring moet terugkomen op haar voorlopig besluit tot die vrijla ting. Het sterke verzet tegen de voorgenomen gratiëring heeft de regering verrast. Zij was er aanvankelijk van overtuigd, dat met name in de Tweede Kamer een zeer duidelijke meerderheid haar opvatting zou delen. Maar deze overtuiging is thans aan het wankelen gebracht. De gezamenlijke kerken van Bre da hebben zich gisteren voor vrijlating uitgesproken in een brief aan de Eerste en Tweede In het voormalige kamp Amers foort is gisteravond een grote protestdemonstratie gehouden tegen de vrijlating. Met name i uit Amsterdam was een grote deputatie gekomen. IBij de Tweede Kamer komen nog dagelijks protesttelegrammen tegen de vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers binnen. Minister Van Agt en een 50-tal Kamerleden hebben gisteravond in Nieuwspoort de film „Be grijpt u nu waarom ik huil" ge zien. Deze film werd opgeno men in de psychiatrische uni versiteitskliniek van Leiden en j gaat over de behandeling van j een lijder aan het zogenaamde j postconcentratiekampsyn- droom. Kampbeul berispte in 1970 nog 6 Van een onzer verslaggevers Den Haag Vijfentwintig jaar na de Tweede Wereldoorlog heeft Josef Kotalla, een van de drie Bredase gevangenen, zijn voorganger in het kamp Amersfoort nog berispt van wege diens betrekkingen met gevangenen. Deze voorganger, Wim Eng- brocks, thans wonende in Te- gelen heeft, onder meer van de Utrechtse kunstschilder John Dons een schilderij ge kregen, dat hij 25 jaar later aan de familie van de in 1942 gefusilleerde kunstschilder heeft gegeven. Kotalla maakt daarover in zijn brief van februari 1970 aan Wim Engbrocks nogal felle opmerkingen. Hij verwijt na melijk zijn voorganger-admi nistrateur in kamp Amers foort, dat deze te vriend schappelijke betrekkingen met de Amersfoortse gevan genen onderhouden heeft en dat hij ook allerlei geschen ken aangenomen heeft. In zijn brief eist Kotalla, dat Wim Engbrocks hem binnen veertien dagen antwoord geeft, anders zou hij de kwestie grondig laten uitzoe ken, omdat het de bewakers en beambten verboden was geschenken van gevangenen aan te nemen. Feit is, dat Wim Engbrocks vele gevangenen in kamp Amersfoort zoveel mogelijk heeft proberen te helpen. Angela Davis glimlacht na haar vrijlating op borgtocht SAN JOSE (AFP) De militante negeractiviste Angela Davis Is gis teren in vrijheid gesteld tegen een borgsom van 102.500 dollar. Op gelucht glimlachend wandelde de 2K-jarlge Angela de poort van de vrouwengevangenis Santa Clara uit, zwaaiend naar enkele tientallen sympathisanten die buiten stonden te wachten. Angela Davis heeft zestien maanden in voorarrest gezeten. Maandag begint het proces tegen haar wegens samenzwering tot moord. Angela Davis moet binnen het district Santa Clara blijven en zich we kelijks bij de politie melden. Ze mag zonder toestemming geen open bare bijeenkomst bijwonen en moet elke publiciteit over het komen de proces vermijden. De vrijlating op borgtocht is mogelijk geworden door een uitspraak van het Californisch hooggerechtshof, dut vorige week de doodstraf afschafte. Gevangenen, die beschuldigd werden van misdrijven waar op de doodstraf kon staan, kwamen voorheen niet in aanmerking voor vrijlating op borgtocht. oude man leunt op zijn stok in afwachting van lissen in Peking. De belangstelling van de Chinezen v rt president Nixon is de laatste dagen sterk gegroeid. ook Jo- (Van een onzer verslaggevers) uv vö.b ..uBr-hun™ SCHIPHOL Mi een vol etmaal vliegveld van Frankfort aange- Voor de overgave hadden de ka-1 geleefd te hebben onder de span ning van pistolen, handgrana ten en explosieven, zijn drie Nederlander behouden terugge keerd van hun avontuur in de gekaapte Boeing 747 van de Lufthansa. Het zijn de 51-jarige komen. Onder hen seph Kennedy, de zoon van de vermoorde senator Robert Ken nedy. Hij zei dat de kapers na enige tijd wel hadden ontdekt wie hij was maar hem verder hetzelfde hadden behandeld als de overige passagiers. bs gisteravond kreeg de beman ning, die er vermoeid en ge- pers urenlang onderhandeld i de Jemenitische autoriteiten. In j de laatste fase van de onder-1 handelingen stond Bonn in di rect contact met de Palestijnse 1 commando's. De bemanning werd vrijgelaten kort na aan- j komst in Aden van de Westduit se staatssecretaris van Buiten landse Zaken Kurt Muller. I Eindhoven (ANP) Omstreeks half twee in de afgelopen nacht is bij het Evoluon in Eind.ioven een bcm ontploft die aan de buitenkant tussen de wand en een draagpilaar was geplaatst. De bcm had een metalen mantel cn een elektrische ontsteking. Wijnberg uit Beets, zijn 20 j Vijftien grote dubbele ruiten zijn bij deze ontploffing vernield. Verder jaar jongere vrouw Annelies en j was er slechts lichte schade. de 29-jarige Huub Hoogeveen uit I Van de daders ontbreekt ieder spoor, zo heeft de politie verklaard. Delden. PEKING (AP) - Na een nieuw langdurig gesprek met premier Tsjoe En Lai heeft president Nixon van morgen een bezoek ge bracht aan de grote Chine se muur. De steeds harte lijker atmosfeer geeft aan leiding tot de veronderstel ling dat de beide staatslie den vorderen op de weg naar verbetering van de betrekkkingen. Na het be zoek aan Chinese muur re den de Nixons naar de der tien Ming graftombes, de begraafplaats van China's keizers. Ofschoon de sfeer sedert het on derhoud van een uur met partij voorzitter Mao thans volkomen gewijzigd is. breekt toch steeds weer een zekere koelte door. Nixon wordt als gast met bij zondere hoffelijkheid behandeld, maar ook met een zekere af stand. Toen de president en zijn vrouw gisteravond een uitvoe ring in het stadion van Peking bijwoonden verhieven de 18.000 aanwezigen zich en applaudi- seerden zij luid, maar daarna namen zij geen notitie meer van hem. In het stadion waar in april vorig jaar de Amerikaanse tafelten nisploeg tegen de beste spelers van China uitkwam en waaruit de ,,ping-pong diplomatie" voort kwam werd uiteraard ook een partij ping-pong ten beste gege- De Sovjet-Unie en haar geallieer den zijn geïrriteerd over het be zoek van president Nixon nnn van de Amerikaanse president China, maar niet Roemenië. Dit land, het enige van het Sovjet blok dat vriendschappelijke be trekkingen met Peking onder houdt is van oordeel dat de reis een positief element in het in ternationale leven Is. Dit stond gisteren te lezen in de krant van de Roemeense sche partij. (ADVERTENTIE) ERA HALVARINE

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1