WIE BREEKT MAGISCHE^ BARRIERE VAN 38.0 Go Ahead evenaarde Feyenoord: 5-0 tegen Spartak Praag Vragen na terugtreden Erhard Keiler AC Milan faalde in afwerking tegen Lierse SK DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT Beste prestaties dit seizoen op de 500 en 1000 m ESKILSTUNA De selzoen- 1000 meter dames en dezelf de afstanden bij ^de heren 500 meter: 1. Anne Hennlng (VS) -4U r, (wereldrecord). 2. Tj' I n 111 Ui Titova (Rus) 43.27. 3. Sheila Young (VS) 43.4. 4. Vera Krasnova (Rus) 43.78, 5. Sachiko Salto (JaD) 44.02, 9. 44.2, 44.24 \rja Kan tola 10. Atje Keulen (Ned) (pers. ree. 44.23). EUv de Brom (Ned) 44.5" (Ned) 46.27 Jlum (VS) 1.28.7, 3. i Titova (Rus) Nina Statkevltsj 18.82. 5. LJoedmllIa (Rus) 1.28.95. 6. ilen (Ned) 1.29.12 7. Ruth Budzich van de Brom Baas8' (Ned) ree. 1.29.0), (Ned) ,1.31.21 1.30.5), WH 1.31.93 (pers. Erhard Keiler Leo Linkovesl wereldrecord). 3. HEKEN (WDld) c (Fin) 38.0 Seppo Hac._.JMBQMP 4. Ove Koenlg (Zwe) en kavuki Hlda (Jap) 38.4, Nell Blatchford (VS) 3S.46 38.9), (Ned) 39.44 Bazen (Ned) 39.2). (WDld) 1.18.99 land (VS), (Fin) en Se (Fin) allen Koenlg (Zwe) Grnnath (Zwe leri Moeratov 8. Greg Lym Van onze speciale verslaggever ESKILSTUNA Erhard Keiler (26), het West Duit se sprintfenomeen dat in 1968 tijdens de Olympische winterspelen van Grenoble goud behaalde op de 500 meter en op deze afstand enkele weken geleden ook in Sapporo op de hoogste trede stond van het Olym pische erepodium, kan een nieuw boek gaan schrij ven. Hij kan ook met een aanvulling volstaan, maar dan zal hij de titel van zijn autobiografie "74 passen naar de eindzege" moeten wijzigen in "72 passen naar de eindzege". Immers Erhard Keiler heeft voor zijn jongste recordrace in Inzeil, waar hij de 500 me ter aflegde in 38.00 sec. (welke tijd officieus alleen door de Fin Leo Linkovesi is geëvenaard) slechts die 72 passen nodig gehad. Deelnemers Eskilstuna ESKILSTUNA - De deelnemers aan het toernooi om de wereldkampioen schappen^ sprint, komend weekeLnde Heren: Australië: James Lynch en Colln Coatcs. Oostenrijk: Otmar Braunecker. China: Chao Wel- chang. Ho Chln-shen. Chuan Tleh- Lco LinkoveslWesbSulUland"Horst Freese. Hans Llchtenstern. Rolnhard Krnus: Engeland: John Tipper, Ar chibald Marshall; Japan: Mutsuhlko Dan Carrol. Pi Canada Syl' Tien Tsjnl-llei BurknChl- uula Vllkas.' Oost-Dults- MJn: Per Björang. sbelh Bei Romnna Ina Rys, Wanda Krol; Lena LJoedmllIa Tltov. th. Mats Wallberg, Oloph ïvlklna, Alle Boet Sheila Young. MILAAN AC Milan heeft zich een verdienstelijke uit gangspositie voor het tweede kwartfinaleduel tegen Lierse SK verschaft door gisteren in het San Sirostadion in Mi laan met 2—0 te zegevieren. Veertigduizend toeschouwers zagen de Milanezen reeds in de eerste helft met 2—0 af stand nemen door een strafschop van Gianni Rivera na een half uur en een treffer van omidvoor Alberto Bigon een minuut voor de pauze. Poolse spelers staan terecht wegens smokkel WARSCHAU Twee Poolse top- voetballers, Wladyslaw Grotyns- ici en Janusz Zmijewski, zullen samen met verscheidene andere sportmensen terecht moeten staan voor het smokkelen van buitenlandse valuta. Grotynski en Smijewski maakten rdeel uit van het Poolse nationa le elftal. Tegelijk met hen zal een andere Poolse sportster, de basketbalspeler Wlodzimierz Trams, die verscheidene keren jjoor het nationale basketball team uitkwam, voor de recht bank moeten verschijnen. „Op hun reizen naar het buiten land smokkelden zij vreemde valuta uit Polen en namen ille gaal goud juwelen en andere goederen mee terug" zo meldde het Poolse nieuwsbureau. Westduits cupvoetbal HAMBURG De uitslagen van de wedstrijden, die gisteravond voor het toernooi om de West duitse voetbalbeker werden ge speeld, zijn: Hamburger SV—Werder Bremen 1—0, Werder naar kwart finales door winst In eerste wedstrijd met 4—2. ScTfalke'04—Fortuna Düsseldorf 2—1, rSchalke over, eerste wedstrijd 2—2, FC KalserslauternVFB Stuttgart 3— 1. Kalserslautern over, eerste wed- •tttrijd 4- - Offenbach 4—0. 3 Offenbach, tien—Elntrac wedstrijd 0 basketbal dames AMSTERDAM De Nederlandse basketbalbond heeft voorlopig 22 speelsters geselecteerd voor het nationale team. Ter voorberei ding op het Europees kampioen schap dames in 1972 Is een aan tal jeugdige speelsters opgeno men in de grote trainingsgroep die nog aan wijzigingen onder- lievig kan zijn. Bdast de kerngroep senioren zal 'dbk een groep jeugdspeelsters 'worden aangewezen, die tegelijk Trnet de dames zal oefenen. Dit tip met het oog op het Europees 'kampioenschap meisjes in 1973. be^kerngroep senioren zal op 29 ft- Ultgenodlgd i ïclics Hclllngi Karc (White Stars Nel i Nor Jgms (Wh (Fiat Stars). Marja Knoyman. Carla de Liefde en Bels Scheffer (BOB). Joepe Geurts, Mleke Alsemgeest en Ria van der Meys (Wllskraeht), Rla Meyll (AMVJ), Thea de Vries (T- RC), Sylvie Cordemnns en Margett van Pulten (Juventus). Joke Krult (Exercltia) en Anncmiekc Mooy (F- R). De itwee doelpunten in de eerste helft vormden een schamele af spiegeling van de krachtsver- houdingeii. De Belgen werden bij tijd en wijlen overspeeld, maar er moest toch een straf schop aan te pas komen om de score te openen. Scheidsrechter Dogan Babacan uit Turkije ken de de elfmetertrap toe, nadat Michielsen een forse overtre ding had begaan tegen Bigon. Rivera benutte dat buitenkansje door doelman Engelen geen schijn van kans te geven. In de tweede helft bleven de Ita lianen beduidend sterker, maar slaagden er niet in uit de vele kansen die zich voordeden nog een keer raak te schieten. In dien een Milanêes al eens in kansrijke postitie kwam stond daar steeds doelman Engelen, die de Azzurri tot wanhoop bracht met de fraaiste reddin gen. Slechts tweemaal in het hele duel was Lierse SK gevaarlijk. In de tweede minuut van de eerste helft moest doelman Cudicini ver uit zijn doel om Peter Res- sel van scoren af te houden en na een klein half uur schoot De- nul uit zeer kansrijke positie net naast. De return wordt op 7 maart in Luik gespeeld. Sportprogramma TAFELTENNIS A: Valkenberg/AMVJ IISKF. Bel- Hoger/TSB II—Delta Lloyd III. US —Never Despair, de Vcluwe—Leys FS I): Amroba—Red Star. SVE—St. J eep—Salamander BASKETBAL DED (26/2). BV Amstelveen—HOC (26/2). Flat Stars—AMVJ (27/2). AMVJ/RLVC. BADMINTON Hoofdklasse Dulnwljck—Tilburg. AACHBC. wljek II—Drop Shot. Victoria— BHCVenlo II. Haarlem II— Erhard Keiler, die twee geslaagde grepen deed naar de hoogste Olympische macht in Greno ble 1968 en Sapporo 1972 heeft besloten er een punt achter te zetten. Dit bericht zal bij de concurrentie zeker niet met ge voelens van spijt zijn ontvangen, want juist in belangrijke toer nooien ook de wereldtitel sprint van West Allis bracht de Westduitser op zijn naam placht Erhard Keiler zijn beste resultaten te bereiken. Na de aanpassing kan Erhard Keiler het boek met een gerust hart onder zijn hoofdkussen leg gen, want hij behoeft zich, nu hij vorig weekeinde plotseling te kennen gaf niet naar het we reldkampioenschap sprint in het Het Zweedse Eskilstuna te gaan - abrupt geen zorgen te maken over een vervolg. Erg jammer overigens, want wie in de laatste jaren de ontwikkeling van Keilers itiijden op de 500 meter op de voet heeft gevolgd en ook de vooruit gang van andere sprinters heeft kunnen waarnemen zonder dat de concurrentie Keiler overi gens te pakken heeft kunnen krijgen, zal moeten beamen, dat juist de Westduitse student in de tandheelkunde in staat had Hasse Boerjes, de forsgebouwde Zweed die een zilveren medaille won in Sapporo behoort eveneens tot de kanshebbers het komend week einde in Eskilstuna. moeten worden geacht het re- In hoeverre Erhard Keiler bij het nemen van zijn besluit de fan tastische verrichting van Ard Schenk in zijn achterhoofd heeft gehad, mag een buitenstaander slechts raden. Feit is dat Keiler drommels goed weet dat Schenk op de 1000 meter zijn achter stand op de 500 meter zal kun nen inlopen. Dit is op zich geen nieuws, maar er komt iets bij: Erhard Keiler heeft in Sapporo gezien dat Ard Schenk - zeker op zwaarder ijs - de tijd van Keiler op de 500 meter zeer scherp zou kunnen benaderen om niet te spreken van verbete dat Erhard Keiler de wedstrijdsport wil stoppen is daarom zo op zienbarend, omdat de Westduit ser tijdens zijn verblijf in Sap poro zich na het winnen van de gouden medaille voor de Duitse televisie liet interviewen en toen nog eens benadrukte, dat hij zijn carrière graag zou willen afsluiten met een prolongatie van zijn wereldkampioenschap op de sprint in Eskilstuna (vo rig jaar behaalde hij de titel in West Allis). i als een sprinttalent van de eerste orde. Zijn optreden in Sapporo Keller vaagde de theorie dat Ard Schenk zich misschien ook op de sprint met Olympisch goud had getooid als de lange" niet gevallen was, al te gemakkelijk weg met de bewering - en de Westduitser stond niet alleen in zijn mening dat Schenk niet verder zou zijn gekomen dan 40.30 seconden (Keiler finishte in Sapporo >in 39.46.) De overi gens sympathieke Duitse stu dent - h'ij schaatst 's winters en studeert "s zomers aan de uni versiteit in München, waar hij nog drie jaar voor de 'boeg heeft - kan de schaatswereld maar moeilijk wijs maken, dat hij plotseling "uit vorm is". Terwijl raspaardjes op de sprint als de Rus Moeratov, de Fin Linkovesi, de Zweden Hasse Boerjes en Ove König en moge lijk ook Ard Schenk die in twee maal 1000 meter minstens veel kan goedmaken, zich in Eskil stuna in de handen wrijven, kunnen Erhard Keiler en zijn vrouw Christine vanuit hun gra tis woning in Inzeil - door Kei ler "verdiend" aan de Olympi sche spelen van Grenoble - het echtpaar behoeft tot volgend jaar geen huur te betalen - hun blikken laten gaan over het re cordijs van Inzeil. Immers, wie zou willen beweren dat Keiler straks tijdens de re cordwedstrijden toch nog niet eens als een Razende Roeland over de gladde ijspiste zal schieten om in een allerlaatste krachtsinspanning te proberen de voorlopig magische grens van 38.00 sec. te doorbreken? Als hij de titel van zijn boek "74 passen naar de eindzege" nu al moet veranderen in 72 passen, waarom zou hij er dan niet meteen 70 passen van kun nen maken? Wonderbaarlijk En hoeveel passen zouden het ge worden zijn als het Westduitse sprintfenomeen direct na de Olympische spelen van Greno ble 1968 niet bij het skiën zo on gelukkig ten val was gekomen, dat hij zijn been brak? Keiler heeft zich wonderbaarlijk her steld, maar honderd procent is hij nadien niet meer geweest. Ondanks de aanwezigheid in zijn directe nabijheid van echt genote Christine vroeger Christine Zylka, schaatsster - die voor sportarts studeert en Erhard dus met raad en daad terzijde kon (kan) staan. Indien Erhard Keiler zijn woord houdt en inderdaad niet meer als wedstrijdschaatser op de baan verschijnt, mag de Olym pische en wereldkampioen zich afvragen wie hem het eerst van de sedert 1891 daterende wereld ranglijst 500 meter van de eer ste plaats zal verdrijven. De tij den op die lijst hebben vooral in de na-oorlogse jaren grote ver anderingen ondergaan. Tachtig jaar Tachtig jaar geleden plaatste de Zweed Oscar Grunden zich als eerste op de lijst met de tijd van 50.8 seconden. De Noor Wilhelm Mauseth haalde er vier jaar later precies vier seconden af en vijf jaar later (1900) reed de Noor Peter Ostlund de 500 m in 45.2 seconden. De Noren Ru- dolf C.undersen en Oscar Mathi- sen brachten de recordtijd in 1906 en 1914 tot respectievelijk 44.8 en 43.7 seconden. Oscar Mathisen handhaafde zich vijf tien jaar op de lijst, Toen ont nam de Fin Clas Thunberg hem het record (42.8). De legendari sche Noor Hans Engestangen was de eerste rijder die bene den de 42 sec. kwam: 41.8 De Rus Juri Sergeev doorbrak het eerst de 41 seconden-grens. Hij liet 40.9 voor zich afdrukken. Dat was veertien jaar later (in 1952) na de wereldtijd van En- genstangen Barrière Een tweede Rus, Evgeni Grishin, nam in 1963 als eerste rijder ter wereld de 40 seconden-barrière. Deze rasechte sprinter die aan zijn 500 en 1500 m-rit zijn Euro pese kampioenschap lange baan 1956 te danken had (hij pakte bovendien in 1956 Cortina d'Am pezzo in 1960 Squaw Valley Olympische goud op de 500 en 15Ó0 m) reed toen zijn zeven jaar oude record (40,2) aan flar den en bracht het op 39,5. sec. Erhard Keller was in 1968 de eer ste die Evgeni Grishin voorbij streefde, Keiichi Suzuki en Ana toli Lepeshkin kwamen welis waar met de Westduitser op ge lijke hoogte, maar moesten met hem afhaken, toen Hasse Boer jes in 1970 de 39 seconden-grens de rug toe keerde: 38.46. Nu voert 72-passen-man Erhard Keiler de lijst aan met een tijd van 38.00 seconden. Wellicht denkt hij, nu hij gestopt is. aan de zevenmijlslaarzen van ene Ard Schenk. Monika Pflug niet naar WK in Heerenveen HEERENVEEN Monika PfluR, winnares van de gouden Olym pische medaille op de 1500 me ter, zal niet starten bij de wed strijden om het wereldkam pioenschap, die op 4 en 5 maart in Hcerenveen zullen worden gehouden. Bij het organisatieco mité van het wereldkampioen schap is een briefje van de Westduitse schaatsbond binnen gekomen met de mededeling dat Monika Pflug en Paula Dufter niet zullen deelnemen. De inschrijving voor de wedstrij den vnn Heerenveen is gesloten. Twaalf landen hebben zich aan gemeld, 32 rijdsters zullen aan de start verschijnen. SANTOS WON OPNIEUW SHEFFIELD In zijn tweede wedstrijd in Engeland heeft de Braziliaanse ploeg Santos met 2—0 gewonnen van de tweede divisicclub Sheffield United. Bij de rust leidden de Brazilianen met 1—0. De ontmoeting werd bijgewoond door 37.000 toeschou wers. In zijn eerste wedstrijd had Santos met 21 gewonnen van Aston Villa. De Griekse club Olympiakos heeft in Athene met 2—1 gewonnen van het nationale team van Oostenrijk. Bij de rust was de stand 11. (Van onze sportredactie) DEVENTER Met drie fraaie doelpunten van Hans Bleyenberg, een gave kopbal van Ruud Geels en een treffer van verde diger Henk Warnas in de laatste minuut heeft Go Ahead Eagles gisteravond met 50 gewonnen van het eens zo roemruch te Spartak Praag. Daarmee evenaarden de Deventenaren de prestatie van Feyen oord de avond ervoor. De Tsjechen maak ten in stadion „De Adelaarshorst" een zeer matige indruk. Het elftal van Go Ahead bleek niet geleden te hebben onder de onfortuinlijke neder laag van zondagavond tegen Ajax. Het speelde van het begin af aan fris van de lever en doorbrak de trage combinaties van de Tsjechen met het grootste gemak. In hoog tempo stevenden de Deventena ren onophoudelijk op het doel van Spartak af. Dit resulteerde reeds in de twaalfde minuut in het eerste doelpunt. Uit een hoge voorzet van Bert van Marwijk kopte Hans Bleyenberg buiten bereik van doel man Brabec in (10). Zes minuten later rondde dezelfde speler een bijzonder fraaie combinatie tussen hem en Warnas zonder mankeren af: 20. De doorzichtig spelende Tsjechen brachten het doorgaans niet verder dan de defensie van Go Ahead, waarin doelman Nico van Zoghei met schoten van Barton niet veel moeite had. Ook een schot van Kara leverde geen succes op. Go Ahead bleef naar hartelust genieten van de vrijheid die de ploeg geboden i de Ahead de voorsprong. Doelman Brabec greep mis op een voor zet van Peter Arntz, waarna Bleyenberg ter plaatse was om de bal via een tegenstander in het doel te plaatsen (30). Nau welijks vier minuten later was het al 40. Kolkman zette voor, Arntz kopte de bal door, niet uit. De Tsjechen werden weliswaar agressiever, maar zij slaagden er niet in het Deventer doel in gevaar te brengen. In de laatste minuut raakte de verde diging van Spartak zodanig aan het schutteren, dat Henk War nas er gemakkelijk van kon profiteren (50), Geels op zijn beurt het hoofd Met twee nederlagen van 5—0 al; legen de bal drukte. bagage mag Spartak mor- Spartak verving Urban door de genavond in stadion ,,De Vliert" oud MVV-er Mraz en Kara door 'tegen FC Den Bosch proberen Kolar, maar veel haalde het het beter te doen. NA DOOI) GRAY Chiivalo bokst niet tegen Cassius Clay WINNIPEG De Canadese zwaargewicht-bokser George Chuvalo (34) heeft zich terugge trokken voor het gevecht tegen oud-wereldkampioen Cassius Clav, dat op 13 maart in Van couver zou worden gehouden. Chuvalo en zijn managet Unger- man hebben enkele nachten ge waakt bij Stewart Gray, Chuva- lo's zeven jaar jongere landge noot, die, na door een knock out in een coma te zijn geraakt, dinsdagnacht is overleden. CViuvalo heeft verklaard voorlopig niet te zullen boksen. SPORTTOTO DEN HAAG De tussenstand van Sporttoto 31 van het afgelo pen weekeinde is: eerste prijs: 167 meldingen, tweede prijs: 2000 meldingen, derde prijs 12.670 meldingen. Beschikbaar voor eerste, tweede, derde prijs en premie elk 129.725.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13