fccklóc (Sou/tout Nixon en Tsjoe En-lai vandaag „terzake'' ERA goedkoper Man in pension neergestoken Metaal blijft bij prikacties Drie van Breda niet bij uitstek verantwoordelij k voortaan 10c, Onverwachte ontmoeting met Mao en grandioos banket als besluit En de kat kwam weer Moulijn wil in '73 stoppen Eerst uitbetalen: vrolijk nieuws voormoeders en dochters cfelekkerste slankmaker llgort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J, Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.626 DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND NU EN DAN ZON Ned. II: 20.50 uur Zeg maar .wel terusten oma"; 22.05 uur De wereld van Paul Klee. Nu en dan zon en bijna overal droog weer. Vannacht en mor genochtend op veel plaatsen mist. Weinig wind. Minimumtempera turen om het vriespunt, maxima morgen omstreeks 5 graden. O GEKAAPTE JUMBOJET LUFTHANSA IN ADEN ADEN (AFP)Een gekaapte Jumbo-jet Boeing-747 van de Lufthansa met 180 passagiers aan boord, onder wie Joseph Kennedy, zoon van de vermoorde senator Robert Kennedy, is vanmorgen In Aden aan de grond gezet. Het toestel werd door drie Arabieren gekaapt kort nadat het van New Dehli was opgestegen voor een vlucht naar De 19-jarige Joseph Kennedy was met zijn oom Edward Kennedy naar Bangladesj meegereisd. Toen deze naar huis terugkeerde bleef Joseph achter voor een week vakantie in India. TREIN RIJDT OP BETONBLOK UTRECHT (ANP) De stoptrein ArnhemRotterdam is gisteravond om vijf over acht tussen Gouda en Nieuwerkerk op een op de baan gelegd groot stuk beton gereden. Het spoor werd over een afstand van 200 meter beschadigd. De trein kreeg een half uur vertraging. Nadat een onderzoek was ingesteld, werd het treinverkeer om ne gen uur herv.at. Over het beschadigde gedeelte kon slechts met een snelheid van 5 km. per uur worden gereden. erwijl Chinese vrouwen geamuseerd toekijken probeert mevrouw Nixon enkele gerechten tijdens een bezoek aan de keuken van het ,Peking Hotel, waar zij te gast was. Volgens landelijk gebruik han teerde zij de stokjes. PEKING, (AP/Rtr). President Nixon, die vanmorgen vrij zou houden voor het opmaken van een eerste balans van zijn besprekingen met de Chinese leiders Mao Tsje- toeng en Tsjoe En-lai, heeft in plaats daarvan toch weer een gesprek gehad met premier Tsjoe. Na de inleidende en verkennende gesprekken van gisteren, menen waarne mers dat de twee regeringsleiders nu terzake gekomen zijn. De eerste dag van het bezoek van president Nixon werd al geken merkt door een aantal hoogte punten, zoals de historische ont moeting met voorzitter Mao, Parijs (AFP) - Dank zij een Am sterdamse helder ziende en een be vriende stewardess heeft mevrouw De Bruin uit Amster dam haar Angora kat Sussandra te rug, die anderhalve maand geleden in Parijs op een ten toonstelling was zoekgeraakt. de „de r ïrdwijning het nest" bleef me- w De Bruin nog enige dagen in Parijs om te zoe ken, zonder resul taat evenwel. Bij I fhuiskomst schakel- 1 de zij onmiddellijk een helderziende in, die de kat in het tentoonstellingsge bouw „zag" rond dwalen. Mevrouw De Bruin vroeg 'n vriendin, die ste wardess is. of zij eens een kijkje wil de gaan nemen, maar de speurtocht leverde niets op Een maand later ech ter vroeg zij de ste wardess het ge bouw nog één keer te doorzoeken, aan gezien de helder ziende volhield dat de kat zich daar bevond. Sussandra werd toen inder daad gevonden, bij na uitgehongerd op een oude divan in een hoek van de zolder. De kat werd direct onder behan deling van een die renarts gesteld en keert vrijdag onder de hoede van de stewardess per vliegtuig naar Am sterdam terug. Ex-ltoningin Marie-José aan dood ontsnapt GENEVF. (AFP) Op het Silva- planameer in Zwitserland is eergisteren een mystère-20 neer gestort, die uit Zürich was ver trokken. Het toestel spatte uit elkaar. Brokstukken werden honderden meters ver wegge slingerd. Niettemin hebben de vijf inzitten den er het leven afgebracht. Het waren de voormalige Ita liaanse koningin-moeder Marie José, de schoonmoeder van Prins Victor Emmanuel, me vrouw Doria, twee vliegers en een stewardess. Zij zijn alle vijf in een ziekenhuis opgenomen. Ex koningin Marie José, een zuster van koning Leopold van België, is licht gewond, maar mevrouw Doria heeft twee ge broken benen. eerste gesprekken met Tsjoe en een grandioos banket in de gro te Volkshal. Nixon riep bij die gelegenheid zijn gastheren op om „gezamenlijk een lange mars" te beginnen: „Langs ver schillende wegen die tot het ge zamenlijke doel leiden: een we reldstructuur van vrede en ge rechtigheid waarbij allen zich één weten". Tijdens het feestmaal werden de volksliederen van Amerika en China gespeeld en allerlei be kende Amerikaanse melodieën. Tsjoe toonde zich een charmant gastheer door voor mevrouw Nixon die naast hem zat allerlei lekkere hapjes uit te zoeken. Nixon ging tijdens het diner van tafel tot tafel om de aanwezige Chinese leiders toe te drinken met Maotai, de krachtige Chine se whiskey. Zijn adviseur Kis singer keek even bezorgd toen de toosts elkaar snel op gingen volgen. „Straks kunnen ze be ginnen met het doorgeven van documenten om ons te laten te- Eerder op de dag had Nixon een onverwachte ontmoeting met voorzitter Mao in diens woning. Nixon werd begeleid door dr. Kissinger tijdens dit niet tevo ren geplande onderhoud, dat la ter werd omschreven als „ern stig en openhartig". OTTERDAM Coen Moulijn wil aan het einde van het vol gende seizoen met voetballen stoppen. „Dan ben ik 35 en zit L~' "ir mijns inziens op. Deze li- heb ik voor mijzelf tenmin ste gesteld", zei de Rotterdam se vedette vanmorgen. Dit op zienbarende nieuws werd be kend op de dag, dat hij weer een come-back lijkt te bgin- Vanavond zal hij namelijk r~r -2en afwezigheid van drie maanden in de vriendschappelij ke wedstrijd tegen Dukla Praag weer meespelen met Feijenoord. ®en Moulijn heeft de laatste maanden veel narigheid meege maakt. Eerst was hij bij een botsing met een trein betrokken ten gevolge waarvan hij langer dan een 'maand buitenspel stond. En vervolgens liep hij in de bekerwedstrijd tegen blauw Wit een armblessure op, die hem weer uitschakelde. Havenstaking aan westkust VS voorhij AN FRANCISCO (AP) De ha venarbeiders aan de Ameri- jt kaanse westkust hebben beslo- n. ten een einde te maken aan hun staking die 136 dagen heeft ge duurd, de langste havenstaking die ooit in de Verenigde Staten gehouden. |oor de staking kwamen 24 ha vens in de staten Californië, Oregon en Washington stil te STAATSGREEP IN QATAR 'OUBAI (AFP) in de staat r aan de Perzische golf is staatsgreep gepleegd, sjeik Bin Ali Thani werd verdreven en vervangen door sjeik Chailfa Ben Hamada Al Thani. premier en kroonprins, pn een neef van de verdreven machthebber. Qatar is een onaf hankelijk sultanaat met als hoofdstad Dona. DEN HAAG In één van de recreatiezalen van het pension-hotel voor buitenlandse arbeiders op de hoek Brouwersgracht-Hoogezand te Den Haag is gisteravond omstreeks kwart over zeven de 26-jari- ge Antilliaan zonder beroep Winston D. Carrington neergeschoten. De kogel, die vermoedelijk door een landgenoot van het slachtoffer vanaf de binnenplaats in het middengedeelte van het gebouw werd afgevuurd, drong in de linker zijde onder de vijfde rib het lichaam binnen. Rechercheurs van de technische opsporings- en herkenningsdienst de politie krabbelen voorzichtig enkele bloedsporen van de grond. ROTTERDAM (ANP) Bij een aantal grote werven en metaalbe drijven in het Waterweggebied is ook vanmorgen het werk niet her vat. Dat gold voor de bedrijven van het Rijn-Schelde-Verolme con cern, waar de raad van bestuur nog geen beslissing had genomen over het uitbetalen van de gestaakte uren. De stakers willen over de uitbetaling een voor hen positieve uit spraak. Pas dan zullen ze weer aan de slag gaan. Over het vraag stuk van het al of niet uitbetalen van de geslaakte uren zou de raad van bestuur van het concern vanmiddag opnieuw gaan praten met de centrale ondernemingsraad. Bij Verolme-Rozenburg en bij Wilton Feijenoord werd vanmorgen niet of nauwelijks gewerkt. Volgens een woordvoerder van de Rotter damse Droogdok Maatschappij werd daar gedeeltelijk gewerkt. Bij andere bedrijven van het Rijn-Schelde-Verolme concern Verol- me-Alblasserdam en Piet Smit was de situatie nog onduidelijk. Bij IHC-Gusto in Schiedam komt het werk, aldus een woordvoerder van het bedrijf, weer op gang, hoewel nog niet al het personeel aan de slag is. Gisteren hielden groepen stakers de poort nog bezet, maar vannacht liet de directie de poort verwijderen. Deze ligt nu op de schroothoop en iedereen kan ongehinderd het terrein op. De hevig bloedende man zag ech ter nog kans luid schreeuwend naar buiten te strompelen. Op de hoek Prinsegracht-Brouwers gracht hield hij zelf een surveil lance-auto van de Haagse poli tie aan, die hem naar het zie kenhuis aan het Westeinde bracht. Daar werd hij onmiddel lijk geopereerd. De man ver keert niet in levensgevaar. De dader is spoorloos. De schietpartij is waarschijnlijk een gevolg van een al maanden durende spanning tussen een aantal Antillianen. Vrijwel direct na de schietpartij sloot de politie, die met zes wa gens ter plaatse was, alle in- en uitgangen van het grote gebouw af. Systematisch doorzochten twaalf agenten en vier recher cheurs onder leiding van inspec teur W. S. van de Kieft de 80 kamers van het pension-hotel, waar op dit moment ongeveer 150 buitenlandse arbeiders ver blijven. Noch van de dader, noch van het wapen, dat vol gens deskundigen van de politie vermoedelijk een zware cilin derrevolver moet zijn, werd enig spoor gevonden. Om half tien werd het gebouw weer door de politie vrijgegeven. Op het moment dat het schot werd gelost stond Winston Car rington met een aantal vrienden aan de bar te praten. De kogel LOENA-20 OP MAAN GELAND BGCHUM (AFP) Het Russi sche ruimteschip Loena-20 heeft gisteravond om 20.19 uur een zachte landing op de maan ge maakt. De Loena-20 heeft al te levisieheelden van het maanop pervlak naar de aarde gestuurd. Volgens de directeur van het Westduitse observatorium in Bo- chum. dr. Kaminski, is het vrij wel zeker dat het ruimteschip een Loenochod maanrobot aan boord heeft om het maanopper vlak te onderzoeken. dicht geschoven gordijn creatiezaal binnen. Het s fer stond ongeveer vier vanaf het r DEN HAAG (ANP) „Kotalla, Aus der Fün- ten en Fischer zijn niet bij uitstek verant woordelijk voor de jo dendeportaties, zelfs niet als het zo staat in de sententics en de ar resten van de bijzon dere rechtspleging", dat zei gisteravond dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie, tijdens een inter view voor Avro' Dr. de Jong ziet de drie' van Breda als de uit voerders van leid. de i DR. L. DE JONG: antwoordelijkheid Iag_ bij Seyss-Inquart en zijn naaste medewer kers. Op dit niveau werd, aldus dr. De Jong, in de zomer van 194p besloten om de jo den in Nederland te isoleren en aan de be delstaf te brengen. Op dat zelfde niveau is in de herfst van 1941 beslo ten om die joden te houden deporteren Dr. de Jong kwam tot de conclusie, dat van de enkele tientallen verantwoordelijken niet één adequaat berecht. 1 zijn bij gebrek aan be wijsmateriaal naar Duitsland terugge stuurd. Doordat we de vier uit voerders (inclusief La- ges) van dat beleid zo lang hebben vastge- jarenlang kranten is ijdelijk bij velen de indruk ont staan, dat die vier de werkelijke schuldi gen zijn. Zij zijn daar door symbolen gewor den. Ik kan er geen vrede mee hebben dat mensen als symbolen worden behandeld in onze samenleving", zo zei dr. de Jong, KVP-voorzitter dr. De Zeeuw, die zelf drie jaar kn een Duits con centratiekamp door bracht, zei tijdens een bijeenkomst in Alk maar van mening te zijn dat de drie van Breda vrijgelaten moe ten worden. „Dit is geen straf, maar een wraakoefening". Vol gens het Tweede Ka merlid mej. mr. A. Goudsmit (D'66) ós het nog niet zeker of er een meerderheid van de Kamer voor vrijla ting 'is. „Een derde twijfelt nog". Geen vrouw voor ambt commissaris DEN HAAG (ANP) Aan minister Geertsema van binnenlandse zaken zijn geen vrouwen voorgedra gen voor benoeming tot commissaris In Overijs sel. Er heeft ook geen en kele vrouw gesolliciteerd. Met het bekendmaken hier van heeft de minister de beschuldiging weerlegd van de actiegroep „Mnn. vrouw, maatschappij", dat hij zich inzake de ko mende benoeming aan discriminatie zou hebben schuldig gemaakt. De minister had gezegd, dat „vrijwel zeker geen De kogel kwam via een raam en i een half dicht geschoven gordijn de recreatiezaal binnen. der koningin zou worden benoemd." Volgens de heer Geertsema zou het juist op de weg van deze actiegroep gelegen heb ben vrouwen voor te dra gen voor deze functie. HALVARINE

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1