IS ENERGIE CRISIS VOORBIJ Ook humanisten in christelijke partij ii§Ü Veel toasten in Sjanghai CeidoeSomant „OPEN KERK" RICHT PASTORALE RAAD OP telefoontjes Engeland Peking: buiten de oude muren Nieuwe CHU-voorzitter: Landelijke bijeenkomst Vogeltje laat trein stoppen ipsy NU REEDS 26 FILIALEN ss® pimm LEUKE BAAN VOOR PIENTER agrsjs; EN BESCHAAFD MEISJE BIJ WAALS MODE 01710-22244 ANGHAI, (AP) Een groot bord met de tekst: „Lang leve de grote eenheid van de volkeren van alle Chinese nationaliteiten" ver welkomde de twee Amerikaanse Boeings 707 waarmee verslagge- tv-commentators en technici gisteren in Sjanghai landden. De heer Loe, voorzitter van het revolutionaire comité van de stad, roegde er in perfect Engels aan toe: „Wij wensen u en aangenaam verblijf, goede gezondheid en veel succes met uw werk toe". de aankomsthal brachten meisjes in Mao-pakken thee rond. De verslaggevers maakten er ook kennis met het gevaarlijke woordje „gambay", hetgeen zoveel betekent als „ad fundum". Het bleek het wachtwoord bij de talrijke toasts die ze te verwerken kregen: rijst wijn, donker Sjanghaii bier en een dodelijke whisky, gestookt van sojabonen, en Mao-tai geheten. werd getoast op de vrede, de vriendschap, de kameraadschap, de wereldgezondheid en op een lang leven voor allen. Bij de zevende toast keek de gastheer zijn gasten bemoedigend aan en zei: het is niet schadelijk voor de hersenen. MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT (Van correspondent) DNDEN, In alle delen van Groot-Brittannië, behalve Schotland, wor den sinds zaterdagmiddag per schip, vrachtwagen en treinen ladin gen steenkolen overgebracht naar de 133 elektrische centrales, de mijnwerkers van Schotland weigeren hun stakersposten te ontbin den, werkers van het graafschap Kent, die een kleine minderheid vormen, hebben zondagmiddag meegedeeld, dat zij het akkoord ver werpen, dat zaterdag werd afgesloten. oensdag zullen de mijnwerkers Dankzij de lichte verbetering op over de overeenkomst stemmen. De uitslag zal zaterdag bekend iijn. Verwacht wordt dat de fneeste mijnwerkers het advies van hun vakbondsleiders zullen volgen en het akkoord goedkeu ren. Heath zal zich vermoede lijk deze week via de televisie tot de bevolking richten om uit leggen, dat de mijnwerkers kei een loonsverhoging van ruim 17 procent verdienen, om dat zij een speciaal geval zijn. dat alle andere Britten het probleem van de inflatie in dachtig moeten blijven. Dit be tekent, dat zij geen loonsverho gingen van meer dan zeven of acht percent mogen vragen. meeste arbeiders denken daar echter anders over. Het spoor wegpersoneel is van plan om in de nabije toekomst het voor beeld van de mijnwerkers te volgen. de rege- i plan om vanaf woensdag het stroomver bruik nog drastischer te beper ken. De stroom zal echter ge rantsoeneerd blijven tot einde maart. Pas over enkele weken zullen de Britse fabrieken weer normaal kunnen werken. PEKING, (AP) Het was koud in Peking aan de vooravond van het bezoek van president Nixon aan de Chinese hoofdstad. Hier en daar lag sneeuw, de grond en veel kanalen in de stad zijn bevroren. Van opwinding was niets te merken. Het enige dat op een belangrijke gebeurtenis wees waren de patrouilles van soldaten van het Volksle ger langs de route van het vliegveld naar de stad. Er hangen geen spandoeken ter verwelkoming van Nixon. wel nog enkele anti-Ame rikaanse leuzen, hoewel de meeste zijn weggehaald. Peking heeft zich tijdens het bewind van Mao tot ver buiten de oude ommuring uitgebreid. Thans wonen er ruim 7 miljoen mensen. In de nieuwe voorsteden liggen de universiteiten en veel industrievesti gingen. De stad heeft in de vele eeuwen van zijn bestaan veel namen gehad. Twaalf eeuwen voor Christus heette de stad Chi, ten tijde van Mar co Polo Cambaluc, tijdens de Mingdynastie Peiping (ofwel noorde lijke vrede). De huidige naam betekent: hoofdstad van het noorden. De Chinese gastheren (rechts) verwelkomen de groep Amerikaanse journalisten, die zaterdag in China aankwamen in verband met het bezoek van de Amerikaanse president Nixon. Nieuw proces tegen IRA-leden Dublin (Reuter) Minister van justitie Des O'Malley van de Ierse republiek heeft stappen aangekondigd om de activiteit van het verboden Ierse republi keinse leger (IRA) tegen te gaan. lp een conferentie van de aan het bewind zijnde Fianna Failpartij zei Des o'Malley dat bepaalde personen die onlangs door rechtbanken in de republiek op onverklaarbare wijze zijn vrij gesproken, op last van de,pro ducer-generaal opnieuw zullen worden berecht. Jack Lynch, de premier van Ier land. heeft zaterdagavond een plan van drie punten gelanceerd voor vrede in Ulster. Daarbij noemde hij: besprekingen tus sen de Ierse en Britse regerin gen, met deelname van verte genwoordigers van de twee noor delijke gemeenschappen, over een aanvaardbaar bestuur en een interim-commissie die de zaken in Ulster regelt terwijl dergelijke besprekingen plaats vinden. Bemiddeling succesvol en veel-betekenend /"kOK al breiden zaterdagavond alle bij het metaalconflict betrokken partijen een litanie van tevredenheid, werkgevers noch vakbewe ging hadden het recht om een gezicht te trekken alsof ze het land gered hadden. Alleen de prominenten die in het door de N.V.V.-bond geforceerde conflict bemiddeld hebben, met de voormalige rijks-! bemiddelaar mr. Erbrink, die bekwaam het laatste stootje gaf, voorop, mogen zich laten voorstaan op het compliment iets belang rijks bereikt te hebben. Vanaf het moment dat bemiddeling ingeschakeld werd, stond vast, dat het meer ging om het redden van gezichten dan om het sluiten van de best-mogelijke CAO. Terecht hebben alle partijen dan ook op het kritieke moment zich vastgelegd op een bindende uitspraak van de bemiddelaar in laatste instantie. Op een andere manier was niet meer uit het conflict te komen. Navolging? maanden blijken. Zal het nieuwe contract geen magneetuitwerking hebben op andere bedrijfstakken? Zullen partijen ook daar dan niet erop speculeren, dat wanneer zij het op een conflictsituatie laten aankomen, er via bemiddeling toch altijd wel weer een oplossing te vinden is waarbij aller prestige ongeschonden uit de strijd kan kome.i? Zo ja, dan heeft de Nederlandse burger het recht zich af te vragen, waarom men de gehele loonpolitiek dan maar weer niet zo gaat reconstrueren, dat bemiddeling een permanent-aanwezige instantie blijft. Het aantal stakingen kan dan tot een minimum beperkt wor den, zodat de nationale economie de daaruit voortvloeiende schade in elk geval mis loopt. Afgelopen weken werd enerzijds bewezen dat het van kracht worden van de wettelijke herziening van het stakingsrecht een urgente zaak is. Maar tevens bleek, hoe de uitoefening van het stakingsrecht in de omstandigheden waaronder wij leven, ook gemakkelijk een dubieuze zaak wordt. Althans als niet alle betrokken partijen hun verstand gebruiken. Curacao M il republiek op Antillen Willemstad (ANP) De politieke partijen op Curacao spreken zich uit voor de vorming van een onafhankelijk federale repu bliek van de eilanden vi Nederlandse Antillen. Een van volkenrechtelijke king met een of meer landen wordt voorshands onaanvaard baar geacht. Dit blijkt uit een communiqué dat vrijdag door de gezamenlijke politieke partij en in Willemstad is uitgegeven. Een federaal vertegenwoordigend lichaam, dat gebaseerd is op een tweekamerstelsel, zal via een gekwalificeerde meerder heid wijzigingen moeten waar borgen van de vast te stellen af bakening van de bevoegdheids sferen tussen federaal en eilan- delijk gezag, aldus het commu- parlementaire redac- telijk fundament moet hebben, Hij zei voorts nog, dat als de cen- maar ook voor buitenkerkelij- trumgespreksgroep zich in de ken toegankelijk moet zijn. Tot unie als groep zou blijven mani- zo'n partij, die politiek links festeren, hij daar toch niet te- van het midden zou moeten genaan zou trappen of tot roye- staan, zouden ook humanisten ring zou overgaan, moeten kunnen toetreden en be- Over een eventuele regeringsvor- stuursfuncties uitoefenen. Nie- ming met de PvdA zei hij: „Ik mand zou om lid te worden sluit andere grote partijen voor tie) UTRECHT De nieuw gekozen CHU-voorzitter mr. Baron O. W. A. van Verschuer (44) vindt dat een samen met KVP en AR te vormen nieuwe partij een chris- irote brand in Buenos Aires «enos Aires (UPI) In Argenti nië zijn zondag meer dan 1000 mensen dakloos geworden door een grote brand in een krotten wijk aan de rand van de hoofd stad Buenos Aires. Volgens de >olitie gingen 205 uit hout en tord opgetrokken hutten in vlammen op. HEERLEN De werkgroep „Open Kerk", die na de benoeming van dr. Gijsen tot bisschop van Roermond, op Initiatief van deken W. Meys uit Hoensbroek is ppgericht, heeft een landelijke pastorale raad voor priesters en leken In het le ven geroepen. Bovendien is besloten tot de instel ling van een wetenschappelijke adviesraad en het houden van een eerste landelijke bijeenkomst op zaterdag 25 maart, van allen die een „open kerk" voorstaan. De werkgroep Open Kerk meent dat na het pasto raal concilie te lang een nationaal forum heeft ontbroken om het vele dat op het spel staat ge zamenlijk te bespreken. In een communiqué zegt de werkgroep binnen veertien dagen de opzet en werkwijze van het pastorale beraad bekend te maken. Voor de eerste landelijke bijeenkomst op 25 maart 'n het congrescentrum Leeuwenhorst te Noord- wijkerhout. wordt thans in overleg met de mede werkers van de Natioanle Postbus 2, (waaronder de heer H. Divendal) te Heemstede een concreet program uitwerkt. De werkgroep Open Kerk heeft ook besloten tot de uitgave van een informatie-bulletin, dat op korte termijn onder de titel „Open boek" z.'W verschij nen. Alle activiteiten van de Open Ket\ zullen door de staf van de Nationale Postbus gecoördi neerd worden. „een getuigenis" behoeven te geven. De heer Van Verschuer zei dit za terdag op een persconferentie nadat de unieraad hem met 41 van de 60 uitgebrachte stemmen als opvolger van prof. Van Hulst had aangewezen. Oud-mi- nister Beemink, de kandidaat van de behoudende centrumge- spreksgroeo binnen de C. H. U., verwierf tien stemmen. De heer Van Verschuer. wiens •kandidatuur was gesteund door de Tweede-Kamerfractie, zei, dat KVP, AR en CHU samen naar één nieuwe partij toe moe ten. Op weg daarheen zou een eventuele federatieve samen werking slechts een tussensta tion mogen zijn. een kwestie van taktiek. het dragon van de regeringsver antwoordelijkheid niet uit. Een regering moet door een zo groot moeoiijke basis gedragen wor- Hoewel de nie in zijn rede opponerende groep niet re partijvoorzitter >t de unieraad de centrumgespreks- t zoveel woorden noemde, legde hij wel de na druk op de noodzaak „de gele deren te sluiten". Telegram aan artsen in Rusland UTRECHT (ANP) - Het hoofdbe stuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst is be zorgd over berichten uit de Sov jet-Unie, dat personen om ande re dan medische redenen in psychiatrische inrichtingen wor den opgenomen. De Russische collega's wordt in een telegram verzocht er op toe te zien, dat opname in inrichtingen voor geestesgestoorden alleen op dische indicatie geschiedt. UTRECHT (ANP) De trein van Rotterdam naar Venlo is van morgen omstreeks tien over acht tussen Boxtel en Best door aanvankelijk onbekende oorzaak met strak aangetrokken rem men tot stilstand gekomen. Aan vankelijk dacht de machinist aan een lekkage In het remsy- steem, waardoor, precies zoals er gebeurt als men aan de nood rem trekt, de remmen automa tisch in werking treden. Van lekkage was echter geen sprake en ook bleek niemand aan de noodrem te hebben ge trokken. De oplossing bevond zich aan de voorzijde van de lo comotief, waar zich een kraan bevindt, die normaal gesloten dient te zijn, maar nu door een even roekeloos als zuiver mik kende vogel in volle vlucht was opengeslagen. Het dier heeft zijn avontuur met de dood moe ten bekopen. De treinpassagiers van ieze trein en van een vol gende liepen een klein half uur vertraging op. Weer schuur afgebrand in Beerta BEERTA (ANP) - Zondagmor gen is weer een boerenschuur in het Oostgroningse Beerta in vlammen opgegaan. Dit is al de achtste schuur in twee jaar tijd, die in de streek van Beer ta en Finsterwolde door brand is verwoest. Het vermoeden be staat, dat al de branden zijn aangestoken door één persoon. Bij deze brand ging, behalve de schuur zelf, een grote partij stro verloren ook werden vier landbouwwagens en een aantal gereedschappen door het vuur vernield. De schade wordt ge schat op ongeveer 100.000 gul den. )e president van Nationalistisch China, Tsjiang Kai-sjek heeft xlch kandidaat gesteld voor een nieuwe presidentiële termijn van zes jaar. Het zal de vijlde ambts termijn warden voor de 84-jarige, want dat hij gekozen wordt staat wel vast. De presidentsverkiezing wordt 20 maart gehouden. Te bevragen; Oe Te koop kleur wijn Lelystraat 16, Roelofai Special* aanbieding. Opel Kar type XE, kleur wit, bouwj fecte staat. Prijs 5750,- li dag) 5 Mei - Hoge Rijndijk). i 25 (Zo« Auto Taxatie Bureau v.d. Berg. ANWB-repport, De Jong Occaelont NSU 1200 B '5 1968; Ralley greede* 190 O 200 D 1967; Ford Escort bestel 1968; Flat 1966; Fiat 600 O MM fSl:§S (je komt als één dar eersten In aanraking met de nieuwe modellen van de beete Europese modehul zen). 'Te (ben5hde'schTkll

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5