Tafeltennisploeg bleef ongeslagen Korneljoek evenaarde record op indoorsprint Urtain gaat in VS boksen Ham dicht bij wereldtop Zaalhandbalteam verloor dik van Duitse dubploeg Bestuur Oostenrijks Olympisch comité wil en bloc aftreden Astrid Lubbers beste turnster Bridgetitel voor paar Rebatlu Arminia Bielefeld moet terug naar de amateurs MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 A4 AMSTERDAM Nederland is zaterdag avond ongeslagen leider gebleven in de tweede divisie van de Europese tafelten- niscompetitie. In Amsterdam werd België met 5-2 verslagen. De Orthodox spelende Belgische ploeg, bestaande uit het erva ren trio Josine Detaille, Norbert van de Walle en Frans Lankman, had weinig verweer tegen het moderne en effectieve aanvalsspel van de Nederlanders. Josine Detaille en Van de Walle zorgden voor de Belgische punten. Josine Detaille won in drie ga mes van de gespannen Veronique van der Laan en Norbert van de Walle bezorgde Bert Schoofs dn de laatste partij zijn tweede nederlaag in de Europese oompetitie. Samen met Josine Detaille bradht Van de Walle het duo Sonja Heltzel/Bert Schoofs soms in moei lijkheden. Het Nederlandse paar won benauwd met 21-19 en 21-18. Bert van der Helm bleek geen hinder te hebben van de wedstrijden, die hij vrij dag met zijn vereniging had gespeeld tegen de Meider'.cher TTC voer de Europacup II. Hij kwam drie keer winnend achter de tafel vandaan en moest alleen aan Norbert ran de Walle een game afstaan. De gedetailleerde uitslagen zijn (Nederland eerst genoemd): Van der Helm-Van de Walle 12-21, 21-18, 21-12, Bert Schoofs-Lankman 23-21, 21-14, Veronique van der Laan-Josine Detaille 20-22, 21- 8. 17-21, Van der Helm/Schoofs-Lankman/Van de Walle 21-19, 21-18, Sonja Helfczel/Schoofs-Josine Detadile/Van de Walle 21-19, 21-18, Van der Helm-Lankman 21-15, 21-19, Sohoofs-Van de Walle 16-21, 12-21. De stand in de tweede klasse van de Europese competitie is: 1. Nederland 5-10, 2. Denemarken 2-4, 3. Schotland 4-4, 4. Oostenrijk 1-2, 5. Grieken land 3-2, 6. België 4-2, 7. Zwitserland 4-2, 8. Ier land 3-0. BERT SCHOOFS WENEN Het bestuur van het Oostenrijkse Olympisch comité (OOC) dat aan hevige kritiek blootstaat, omdat het de Oostenrijkse ploeg toch heeft laten deelnemen in Sapporo hoewel Karl Schranz was uigesloten, is bereid en bloc af te treden. Het OOC-bestuur heeft dit vrijdagavond bekendgemaakt na een zes uur lange verga- Het bestuur zal zijn ontslag aanbieden op een buitengewoon congres van het OOC op 10 maart. Op dot congres zullen ook twee bestuurs- leden, die vrijdagavonden et aanwezig waren, gehoord worden. Een - van de twee is dr. Karl-Heinz Klee, vooraitter van de Oostenrijkse K. ski-assooiaitie, diie overigens vorige week aü heeft aangeboden af te j.v treden als bestuurslid van het OOC. Na de marathonvergadering van vrijdagavond gaf het OOC een com muniqué uit waarin het internationaal Olympisch comité fel bekriti seerd werd wegens het uitsluiten van Karl Sohranz. „De handelwij ze van het IOC is cp zijn zachts gezegd onbevredigend", aldus het communiqué. i om wie het allemaal be gonnen is: Karl Schranz. Het bestuur van het Oostenrijkse Olympische comité wil nu en bloc aftreden. MOSKOU Bij wedstrijden in Moskou zijn dit weekeinde een aantal wereldindoorrecords atletiek verbeterd of ge ëvenaard. De Amerikaan Tom White liep de 60 m horden in 7,4 seconden, eentiende seconde sneller dan zijn land genoot Tom Hill en de Westduitser Günther Nickel, die tot dusver houders waren van het record. ,De Russische sprinter Aleksander Korneljoek won de 60 meter vlak in 6,4 seconde, een even aring van het wereldrecord van zijn landgenoten Fedor Pankra- tov en Valeri Bortsov. Bij de dames liep de Russische Samita Stoela de 600 meter, een tamelijk incourante afstand, in 1 minuut 30,4 seconde, de snel ste tijd die ooit in een hal op dit nummer is genoteerd. Een verdere goede prestatie kwam op naam van de Rus Kestoetis Sjapka, de Europese kampioen, en de Amerikaan Graham White, die beiden 2.20 meter haalden bij het hoog springen. In Salt Lake City bereikte de Amerikaan Fred de Bernardi bij het kogelstoten een afstand van 20.68 meter. Op de wereld ranglijst staat hij daarmee op de derde plaats achter zijn landgenoten Feuerbach (21.15) en Matson (21.08). Twee mijl De Belg Emile Puttemans heeft DEN HAAG. In de sporthal te Lochem is gisteren het natio naal kampioenschap keurturnen van het KNGV voor meisjes verwerkt. Er waren 19 deelneemsters, die zich via voorwedstrijden voor de eindstrijd hadden geplaatst. De uitslag was: 1. Astrid Lub bers (DOS, A'dam) 30,45 pun ten. 2. Nelle de Rooy (Oss, Zandvoort) 28,80 punten. 3. An- nelies Clarisse (VTV, Vlissin- gen) 28,60 punten. 4. Carla Bal- tus (Klimop, Heiloo), 28,45 pun ten. 5. Anja van Ommeren (Wilskracht, Rhenen) 28,25 pun ten. Na een laatste training op Papen dal is gisteren de nationale ploeg keurturnsters samenge steld die zaterdag en zondag 26 en 27 februari in Landskrona te gen Zweden uitkomt. De volgende turnsters werden ge kozen: Ans van Gerwen (PSV), Margo Veleman (PSV), Ikina Morsch (Klimop, Heilo), Margot Hilders (VOLO, Haarlem), Ans Dekker (Klimop, Heiloo), Linda Toorop (De Halter, Alkmaar), Nel van der Voort (Olympia, A'dam). TILBURG. Het paar Rebattu Sr. en Rebattu jr. heeft gisteren in Tilburg de finale van het brldgetoernooi om het Neder lands kampioenschap open pa ren gewonnen met een totaal van 1433 punten. De Amsterdammers Brandon en Vreeswijk eindigden als tweede met 1408 punten en de Gronin gers Van der Goot en Van der Molen werden derde met 1392 zaterdag tijdens indooratletlek- kwedstrljden in San Diego ge zorgd voor de beste Europese prestatie op de twee mijl die hij won in 8 min. 30,4 sec. Tot nu toe was de Brit Ian Ste wart met 8 min. 32,3 sec. de snelste Europeaan op dit num mer geweest. De verrichting van Stewart dateert van 1969. De Rus Valeri Borzov evenaar- de de beste Europese prestatie op de 60 yards. Hij zegevierde in 6,0 sec. De Amerikaanse atleet Rod Mil- burn heeft vrijdagavond tijdens indoorwedstrijden in de New- Yorkse Madison Square Gar den de beste wereldprestatie 55 m horden geëvenaard 7,0 sec. Eerder had de Oostduitser Frank Siebeck al deze tijd ge maakt. Verder werden er geen opvallende prestaties geleverd. Vermel denswaardig is nog wel, dat de Amerikaanse verspringer Bob Beamon, wereldrecordhouder met 8,90 metet, niet verder kwam dan 7.13 meter. De Griekse wereldrecordhouder polsstokhoogspringen (5.49 me ter) Christos Papanicolaou, faalde eveneens. Hij haalde zelfs niet de kwalificatiehoogte van 4.75 meter. CAEN Roemenië heeft zater dag de Interlandwedstrijd tegen Frankrijk in Caen met 1812 gewonnen. Bij de rust hadden de Roemenen een voorsprong van 65. Frankrijk speelde deze wedstrijd in het kader van de voorberei ding op het voor-Olympische toernooi dat half maart in Span je wordt gehouden. Frankrijk is in een groep ingedeeld met Ne derland, Bulgarije en Oosten rijk. BANFF - Annemarie Proell (Oos) heeft in Banff (Canada) de reu zenslalom, meetellend voor het klassement om de wereldbeker, gewonnen. Annemarie Proell bezet oök de eerste plaats in het klassement om de wereldbeker met 228 pnt., Florence Macchi (Fr) is tweede met 187 pnt. De uitslag van Banff is: 1. Annemarie Proell (Oost) 1 minuut, 7,42 se conden, 2. Wiltrud Drexel (Oos) 1.08,49, 3. Monika Këserer (Oos) 1.08,69, 4. Florence Steurer (Fr) 1.08,78. De Italiaan Marcello Fiasconaro I Yorfe. Dennis Walker werd twee- gaat hier als eerste door de fi- de. De wedstrijd om de Ray Bar- nish na een 400-meter-race in de buti-prijs maakte deel uit van Madison Square Garden in New Olympische invitatiewedstrijden. LOS ANGELES De Spaanse bokser Jose Manuel Ibar (Urtain), Europees kampioen zwaargewicht, heeft gebro ken met zijn manager Humberto Branchini en is een con tract aangegaan met. de Amerikaan Yasmine. Urtain heeft deze beslissing genomen in Los Angeles, waar hij het gevecht Ramos—Carrasco bijwoonde. De Spanjaard zal op 3 april in Porto Rico boksen tegen Kid Roman, kam pioen van zijn staat. Urtain krijgt hiervoor een beurs van 224.000 gulden. Hierna zal hij in de V.S. nog zes gevechten leveren. De tegen standers zijn nog niet bekend, maar er schijnt een kans te be staan dat wereldkampioen Joe Frazier een van hen zal zijn. Of het feit dat Urtain zich heeft vastgelegd voor zes partijen in Amerika Invloed zal hebben op zijn titelgevecht tegen de Neder- met Urtain. Lukt dat niet en blijft de Spanjaard in Amerika tot na juni, dan zal volgens de E.B.U. Urtain zijn titel ont nemen. „Dan zitten we goed, want de E.B.U. kan in dat ge val niet anders dan het Euro pees kampioenschap laten be slissen in een partij tussen Blin Lubbers", aldus Rühling. landse kampioen Rudi Lubbers De Amerikaan Mando Ramos is nog niet bekend. Urtain is door de Europese Boks Unie verplicht zijn kampioen schap voor juni te verdedigen tegen de officiële uitdager Jür- gen Blin (West-Duitsland). Op 31 maart loopt de termijn af voor het zg. „vrije verkeer", dat wil zeggen dat voor die da tum een contract mag worden gesloten voor een vrijwillige ti- telverdediging BlinLubbers. Henk Rühling, de Zandvoortse matchmaker, hoopt voor die da tum tot een akkoord te komen heeft in Los Angeles de wereld titel (versie WBC) in de lichtge wichtklasse heroverd door de Spanjaard Pedro Carrasco op punten te verslaan. In novem ber vorig jaar had Carrasco in Madrid gewonnen van Ramos. De scheidsrechter diskwalifi ceerde de Amerikaan toen we gens onreglementair stoten. Deze beslissing ontlokte zo'n storm van kritiek, dat de W.B.C. besloot de twee boksers nogmaals tegen elkaar te laten uitkomen. BRUSSEL De Ne derlandse deelne mers aan het inter nationale sabel- toernooi om de challenge Martini hebben dit week einde in het Mai- son d'Escrime te Brussel weinig suc ces kunnen boeken. De enige, die zich in beperkte mate met de wereldtop kon meten was de nationale kam pioen Eddy Ham. De 21-jarige Delf tenaar, die als een kandidaat voor de Olympische Spelen in München wordt gezien, gaf zich pas in de kwartfi nales (met vier poules van zes schermers) gewon nen. In die fase kwam hij niet verder dan één winstpartij, waarmee hij zesde en laatste werd in poule drie. In de achtste finales ze gevierde Ham drie maal hetgeen vol doende bleek voor plaatsing. Hij hield toen zelfs de sterke Rus Vinokoerow achter zich, terwijl de Pool Nowara werd uitgescha keld. Hans Sauerbier en Jan Dijksman konden Ham nog het langst volgen. Zij kwamen de eerste twee ronden nog met redelijk gevolg door, maar zij wisten in de derde ronde geen en kele maal tot winst te komen. Ham werd in zijn poule daarentegen winnaar met vier overwinningen voor de sterke Hongaar Antal Kovacs. In de tweede ronde strandden Mos man, Wolthuis en Coe- nen. Walter Janssen, Rob Ligteringen en Rini Engelbracht, die de centrale training volgden stelden danig teleur door reeds in de eerste ronde te sneu velen. De Braziliaanse voetballer Pele wordt hier in Londen omringd door enthousiaste supportert/es, die hem om een handtekening smeken. Pele is met het Braziliaanse voetbalteam in Engeland voor het spelen van een wedstrijd tegen Aston Villa, die vanavond wordt gespeeld. DORTMUND Het Nederlands herenzaalhandbalteam heeft gisteren in Dortmund een oefenwedstrijd, ter voor bereiding op het Olympisch kwalificatietoernooi, tegen een Westduitse Bundesligaclub TUS Dortmund-Wellingho- fen verloren met 22-9. De Nederlanders namen aanvan kelijk een voorsprong van 5-1, maar na het uitvallen van doel man Van Noesel raakte de ploeg volledig uit het ritme. De Wellinghofers hadden toen vrij spel. Voor Nederland scoorden Schuurkes, Sondaar, Hiensch, Jansen, Kivit, Loeffen, Cras en Hofman. De Nederlandse damesjeugdploeg heeft zaterdagavond in de Expo- hal van Hilversum met 9-7 van de Franse junioren gewonnen. Nederland had bij de rust een voorsprong van 6-3. De Nederlandse meisjes hadden binnen vier minuten een 2-0 het rijk tegen. De marge van drie treffers bleef tot de rust ge handhaafd. In de tweede helft liepen de Nederlandse speel sters uit tot 8-3, na twaalf minu ten. De slotfase van de wed strijd was voor de Franse ploeg, die terugkwam tot 9-7 en ook nog drie strafworpen miste. De Nederlandse doelpunten wer den gemaakt door Jannie van Ewijk (Zeeburg, 3), Nel Mar tens (Sittardla). Ineke Straat- meyer (Niloc) en- Margo Puts (Swift Roermond) ieder twee. De Joegoslavische kampioens- ploeg Partizan Bjelovar heeft het Duitse VFL Gummersbach (winnaar in 1967, 1970 en 1971) de Europese zaalhandbalbeker ontnomen. In de uitverkochte Westfalenhal (12.500 toeschou wers) in Dortmund won Parti zan met 19-14, na een ruststand van 9-9. Gummersbach heeft zich verke ken op de kracht van de Joe- goslaven, die in hun oefenwed strijden in Duitsland een weinig opvallende indruk hadden ge maakt. Gummersbach richtte bovendien in de verdediging veel aandacht op schutter Hor- vath. Niet hij echter maar zijn ploeggenoten maakten de doel punten. In de zestiende minuut hadden de Duitsers voor het laatst een voorsprong. (7-6). Daarna ging het bergafwaarts. Halverwege de tweede helft had Partizan een voorsprong van 13-9. Gum mersbach vocht nog een keer terug en kwam bijna bij (12-13). De 87-voudige internationals Pribanic en Jandrakovic gaven Partizan weer ruimte, 15-12. Toen was de strijd beslist. FRANKFURT Minutenlang werd er in de proceszaal geen woord gesproken. De beklemmende stilte werd alleen verbroken door een krakende stoel en het tikken van de klok aan de muur. mannen uit Bielefeld, die schuldig In de beklaagdenbank zaten, staarden wezenloos voor zich uit. „Terug naar de ama teurs", luidde de eis van aan klager Hans Kindermann voor hun club Arminia Bielefeld. „Te rug naar de amateurs", bleek twee uur later ook het vonnis te zijn geworden. Voortaan Is Armi nia Bielefeld in de Bundesliga niet meer dan een gast. Of nog beter: een spookverschijning. Spookachtig was de hele entoura- - ge van het proces, omdat de werkelijke daders op het appèl ontbraken. Willi Stute en Willi Pieper, knoeiers en omkopers i naam van Arminia, schuwden de confrontatie met het onheil, dat zij op hun weg door het pro fessionele Duitse voetbal v zaakten. Stute en Pieper lieten zich niet zien in Frankfurt. Op de voor hen gereserveerde stoe len zaten de nieuwe leiders van Arminia; onschuldig, maar vol gens de voetbalwetten erfgena men van het misdrijf. Toen zij de leiding van de club in han den namen, accepteerden zij het risico de ondergang mee t ken, een ondergang die onher roepelijk komt, want noch de beroepsinstantie, noch van burgerrechter heeft Arminia- nog iets te verwachten. De gro te club uit Bielefeld - 1500 le den, van wie duizend actieve sportbeoefenaars - zal volgend seizoen in de eerste am klasse van de Westfaalse voet balbond uitkomen. Een streng vonnis, dat wel, maar ook we|, i een rechtvaardig vonnis, deze straf die de zwaarste is, welke in de geschiedenis van het Duit se voetbal over een club werd uitgesproken. Bijna twee uur lang duurde de op somming van onrechtmatige handelingen. Stute, de clubpresi dent en Pieper, de leider van de afdeling betaald voetbal, hadden hun bekentenissen op 10 november van het vorig jaar schriftelijk afgelegd, een a< eenrijging van feiten uit de derwereld van het betaalde voetbal, waarin triomfen met t smerige lauwerkransen werden omhangen. „Ik wilde ni fiascovoorzitter worden, daarom heb ik meegedaan", schreef Stute, die voorts meedeelde, dat „Pieper alles had georgani seerd". „Ik heb lang geaarzeld, maai te wilde koste wat 't kost doen aan de omkopingen", meld de Pieper daarentegen de straf kamer van de DFB. De feiten waren onweerlegbaar: 220.000 Mark voor een 1-0 overwinning op Hertha BSC:, 70.000 Mark voor een 1-0 overwinning op VFB Stuttgart:, 40.000 Mark voor een 1-0 overwinning op Schalke 04. jj. Verder de (mislukte) poging voor 60.000 Mark een zege op MSV Duisburg te kopen en tenslotte het aanbod aan Eintracht Braunschweig 170.000 Mark betalen indien deze ploeg e zou slagen van Rot Weiss Ober- hausen te winnen. Het geld werd bij elkaar geschraapt. Pie per betaalde uit eigen porté- monnaie een ton voor de omko ping van Hertha. Stute haalde de clubkas leeg en dekte de uit gaven met gefingeerde beleggin gen. Een keer moest trainer Piechaczek een cheque van 20.000 Mark op de motorkap van een auto ondertekenen, het geld was, zo werd hem meege deeld, voor de speler JUrgen Jendrossek (ex-NEC). In werke lijkheid werd het echter ge bruikt voor steekpenningen, De zaak tegen Arminia wordt er een met een staartje voor ver schillende andere clubs. Meer hi dan een half dozijn nieuwe af faires kwam in Frankfurt aan het licht. Pieper en Stute heb ben in hun bekentenissen de na' men genoemd van o.a. Duis burgtrainer Fassacht, Arminia' speler Slomiany (reeds ge3! schorst), ex-Schalkespeler Seflip'D ger (thans Fortuna Dusseldorf)lieui Schalkes voorzitter Siebert en penningmeester Aldenhover tenslotte Bayern München FC Köln. Stute: „Ik heb eer lefoontje gehad, dat Köln voordoe de nederlaag van 7—0 in Mün» chen tegen Bayern 100.000 Mark heeft gekregen". „Veel is er niet meer te bewij-jrusl zen", zei aanklager Hans Kin en dermann. De reeks processen ve loopt ten einde. De zaak Arminen nia Bielefeld lijkt een der laaf ste hoogtepunten te zijn ge weest., DEN HAAG De eigenanr/trai ner-rijder A. van Klaveren (Cplsior lantsoog) is door de strafcoiPwas missie van de stichting Nede^pre landse Draf- en Rensport ge Kw. straft met uitsluiting en ontzeg s-l0o ging van de toegang tot alÜmaa wedstrijd- en trnlnlngsbanel |_2 voor een periode van zes maanV00i den. «lag Juss De reden hiervan is dat het t Van Klaveren in training zijm paard Henry Belwin op 21 de cember 1971 „gedoopt" ee koers heeft gelopen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12