;EIS NIXON NAAR «MINA BEGONNEN ,,u v it VAN: W1 40 PROCENT BEVOLKING KAN NIET ZWEMMEN Geidoe Sou/uunt Invloed van kerk en geloof taant Geïnspireerd spel Ingrid Haebler GEEN VIII, WATER MEER NAAR EEMS .9! [oorzittmg )ver drie jan Breda Onbekende Vermeers ontdekt? Albert Heijn neemt Simon de Wit over MGR. SIMONIS: ARIDAG 18 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT USSRA?^AlASK,A i 26Ó V;.>/ A^rDa,c l,no CHINA n^shanulun y(ho 'fyeb 27 28 26 27^ fob 20 21 Links: De route van de presidentiële reis. Gisteren vertrok Nixon uit de hoofdstad Washington naar Hawaii, waarna hij zondag en maandag op Guam is. Dan volgt het bezoek aan Peking, van maan dag 21 tot zaterdag 26 februari. Daarna volgen de steden Hangchow (26-27 febr.) en Shanghai (27-28 febr.). De terugreis, op 28 en 29 februari, gaat via Anchorage in Alaska. Onder: De president nemen afscheid van hun dochters, bij het begin van de reis naar China. Links Patricia (Co) met haar moeder en rechts krijgt de president een zoen van Juli (Eisenhower). Rechts: Het breeduit lachende presiden tiële paar werd zoals gebruikelijk met bloemenkransen verwelkomd op Hawaii, bij aankomst op de marinebasis Kaneo- ;alon ey!) I pigej ui't.jejington (UPI) Met de woorden van de eerste Apol- ^'^'slronauten op de maan: „Wij komen in vrede voor de ,5ftele mensheid" is president Nixon gistermiddag op weg ;mdJaan naar China, voor een bezoek dat in alle uithoeken de wereld met aandacht zal worden gevolgd. )opje[ Staande op het zuidelijke grasveld van het witte huis-zei de Ameri kaanse president in een kort af scheidswoord dat, mocht hij nog wat willen toevoegen aan al dat gene wat al over zijn reis is ge zegd, het de woorden zouden zijn op het schild dat de eerste mens op het maanoppervlak achterliet. Voor een menigte van verscheidene duizenden jui chende personen schudden Nixon en zijn vrouw de handen van leden van zijn kabinet, van vele Congresleden, van vice-pre sident Agnew en zijn vrouw en namen zij afschei'd van hun dochters Tricia Cox en Julie Ei senhower. Daarna stapten zij in de helikopter die hen naar de luchtmachtbasis Andrews bracht, waar de Boeing 707 ,,The Spirit of 76" gereed stond. Nixon en zijn gezelschap zijn vannacht in Honoloeloe geland. Hij blijft daar tot vanavond om gewend te raken aan het tijdsverschil. Morgen gaan zij naar Guam en zondagavond zullen zij in China aankomen. aag De vaste commissie Justitie uit de Tweede Ka- belegt op 24 februari a.s. openbare hoorzitting over vestie van de vrijlating van drie Duitse oorlogsmisdadi- zullen alleen vertegen- rdigers van organisaties het ld kunnen voeren. De com- sie acht het technisch en or- sJsatorisch niet uitvoerbaar ^ook individuele personen te ✓prd gisteren door de com- \|ie voor Justitie besloten. Sis bekend wordt het Kamer- de vrijlating op 29 Jari a.s. gehouden «Jrsleden van een werzets-organisaties en co- no.fs van oud-gevangenen ko- 14 5 vanavond in een besloten jadering te Amsterdam bij- om zich te beraden over ge- geènlijke acties tegen de vrij- van de drie Duitse oor- sdadigers in Breda. 0 f Picasso's clownskop uggevonden 1116 IS (AFP) De Parijse po- heeft een schilderij van Pi- o teruggevonden dat op 24 imber uit de etalage van galerij in de Franse hoofd was ontvreemd. Het doek, stellend de kop van een wordt beschouwd als een mooiste werken van Pi- De politie heeft twee i voor ondervraging aan- 49e Duitse JStarfighter 'er on gelukt 1LMSHAVEN (DPA) 'urige reeks ongeluk- Starfighters van de tduitse luchtmacht 'ijkt einde te komen. Stortte dag een toestel van dit leer op Terschelling, giste- was het wederom raak. F 104 verongelukte in de m Wilhelmshaven en zee terecht. Een van inzittenden die uit het OEfftel waren gesprongen' is aan verwondingen overleden. as de 149e Starfighter die Westduitse luchtmacht ver- sedert zij dit type in ge- nam. Zeventig vlieger;: n deze reeks ongelukken lekomen. m (Van een onzer verslaggevers) HEINO De Stichting Hanne- ma-de Stuers Fundatie, geves tigd in kasteel „Het Nijenhuis" in het Overijsselse Heino, heeft twee schilderijen van Johannes Vermeer (1632-1875) als aanwin sten in zijn collectie opgeno men. Het betreft hier twee on bekende grote doeken die uit de vroege periode van de meester zouden stammen. Het ene doek „De goede en de slechte moordenaar door twee soldaten naar Golgotha opgebracht" is een geschenk van mevrouw A. E.. van Beuningen Charlouis. Het ander „Homerus in een zetel in een landschap" Is ge schonken door de conservator van de stichting. Er zijn tot heden drie doeken van grote afmetingen bekend, die gesigneerd zijn en thans na vele jaren door enkelen betwij feld, algemeen als het werk van de Delftse meester aanvaard zijn: „Christus in het huis van Martha en Maria" (museum Edinburgh), „De koppelaarster" (museum Dresden) en „Diana en haar gezellinnen" (Maurits- huis, Den Haag). Deze drie doe ken vormen de basis en achter grond voor de reeks bekende werken van kleinere afmetin gen. De beide nieuwe Vermeers worden nader besproken in een opstel over Johannes Vermeer, dat door de UTRECHT (ANP) Ongeveer eenderde tot eenvierde van de Ne derlandse automobilis- t of r lijks zwemmen. Voor de totale Nederlandse bevolking ligt het cij fer nog ongunstiger: Meer dan 40 procent. Dit is de uitslag van een enquête, die werd verricht ten behoeve van het onderzoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid: „Auto's te water". De resultaten van dit on derzoek werden giste ren in Utrecht ter hand gesteld aan mi nister Stuyt van Volks gezondheid en Milieu hygiëne. Als een inzittende uit een te water geraakte auto weet te onsnap pen zo zegt de swov, zal vaak zijn zwem- vaariligheid bepalen of hij al dan niet veilig de kant bereikt. Bij een steekproef werd gevraagd wie in het zwemdiplo- i of v n. Het percen tage niet-zwemmers bedraagt ongeveer 40 procent. De zwemmers zijn te verdelen in twee groepen- diplo- mabezitters, circe 29 procent, er. personen, die geen diploma be zitten, maar wel zeg gen te kunnen zwem men, circa 31 procent. Het percentage niet- wen is duidelijk hoger clan bij de mannen. Het diplomabez.it >s het grootst in de leef- '.ijdsyroiiD van 10 tot 17 jaar. Het pe: ;enta- do ou dei SI irijnend tekort aan boeken i derde landen 1LEM (ANP) De minister tyi CRM de heer P. J. Engels, 't in het Haarlemse stadhuis internationale „Jaar van het k" geproclameerd in navol- van de Unesco. Dit gebeurt de aandacht te vestigen op rol van het boek in de sa- lleving. ontwikkelingslanden is een rijnend tekort aan boeken. Unesco heeft haar 125 lid- en daarom verzocht te be- deren, dat nationale commis- bij het opheffen van het te- gaan helpen. Voorzitter de Nederlandse commissie, bestaat uit schrijvers, bi ns ifithecarissen. uitgevers, ver boekverkopers, is de icteur van de Koninklijke Bi- 'heek in Den Haag, de heer Reedijk, die vol plannen zit. lagtlei Een felle brand verwoestte gistermiddag twee loodsen van het Veem- bedrijf Enschede" in die stad. De schade bedraagt twee ton. Geen van de werknemers werd gewond. Luchtmacht over op Mirages DEN BOSCH (ANP) De Koninklijke Luchtmacht heeft het voorne men cm alle Starfightcrs en de o-langs aangeschafte Northrop- jachtbommenwerpers na respectievelijk 1978 en 1982 te vervangen door toestellen van het Franse type Mirage, aldus het tweede kamer lid mr, A. Stemerdink. Volgens de heer Stemerdink, zou de Franse vliegtuigfabriek een prijs van 135 miljoen gulden voor een squadron (16 toestellen) willen heb- A ben. w LEIDEN Beethovens „Leonore III" en Brahms' „eerste" dit alles is „gesneden koek" voor dirigent Ferdinand LeiLner. Voor de trouwe Leidse concertgan gers ook. Er zijn hotels, waar van de bezoekers het menu van de hele week uit hun hoofd ken nen, als zij er elk jaar maar weer terug keren. Zo is het ook met het residentie-orkest in Leiden althans. Den Haag is in dit opzicht in het voordeel met beter gevarieerde programma's. Waarom blijft men vinden, dat Beethoven en Brahms het hier toch altijd maar weer zo goed „doen"? r ligt een grote lijst muzieklite ratuur, waarvan men hetzelfde kan zeggen en die nooit uitge voerd wordt. Wij zouden met dit programma vrede kunnen heb ben als er dan ook iets heel bij zonders in uitvoering te horen was geweest. Zeker, Ferdinand Leitner is een heel bekwaam di rigent die zijn mensen aan „een touwtje" heeft. Het orkest was toegewijd, maar er ontbrak de vonk van een grote, oersooclijke visie. Zijn tempi in Brahms wa ren vaak wat getrokken. Pas in het laatste deel kwam er iets- los. Beethoven was goed door dacht en punctueel, maar we zijn er geen ogenblik recht van overeind gaan zitten. Dit laatste deden we wel bij In grid Haebler's zeer geïnspireer de vertolking van hét „Krö- nungsconcert'' K.V. 537 van Mo zart, voor piano en orkest. In haar prachtig genuanceerd tou cher, in haar sprankelende visie was espirit in alle opzichten aanwezig. Zij heeft ons kunnen boeien van de eerste tot de laat ste noot. Ook bet orkest voor al de strijkers toonde zich hier mét Fprdinand Leitner van zijn beste zijde Hier werd veel goed gemaakt in tredend, niet graag willen m sen. Wij weten ook, dat het hier een moeilijke tijd doormaakt en dat men zoekt naar een weg om uit een impasse te raken. Naar ons oordeel kan dit zeer beslist. Maar dan dient men eens in zijn repertoire te duiken op zoek naar nieuwe mogelijkheden. Men hoeft het niet te vinden in extreem moderne werken, of schoon iets moderner dan het traditionele recept hier beslist ook welkom zou zijn. iVij wensen het Residentie-orkest in dit opzicht een wijs beleid toe. B. Rijnders stichting werd geschreven en dat binnenkort in een beperkte oplage in het Engels en Neder lands zal verschijnen. mon de Wit nv hebben besloten tot vergaande samenwerking. Simon de Wit zal onder leiding van haar huidige raad van be stuur als zelfstandige werk maatschappij in AH-verband on der eigen naam blijven werken. Er behoeft geen personeel te worden ontslagen. camera s TV- controleren bovenleidingen UTRECHT (ANP) NS gaat de bedrading van de bovenleidin gen controleren met behulp van een video recording apparatuur. De apparatuur staat op een meet- wagen die wordt getranspor teerd op een normale goederen wagon. Op het dak van de meetwagen zijn twee tv-came- ra's gemonteerd en via moni tors kan men dan de ligging van de bedrading Breda schept nog verdeeldheid IVA ettelijke keren al de vraag aan de orde te hebben gesteld, of de ..drie van Breda" nog een paar jaar leven in vrijheid moet worden gegund, heeft Uw krant weinig nieuws meer te melden. Alle argu menten zijn uitputtend behandeld; nieuw is alleen dat wat minister Polak een paar jaar geleden nog in het parlement op groot verzet zag stuiten, voor minister Van Agt beter haalbaar blijkt. Waarmee dus, indirect, in een niet-politieke kwestie, de Tweede Kamer het beslissende woord heeft. Reacties welke een weerspiegeling van de publieke opinie zijn, geven weinig houvast. Er waren en zijn nog felle afwijzingen; vermoedelijk bestaat er ook in deze kwestie een groep die de zwijgende meerder heid vormt. Die meerderheid zou momenteel niet tegen begenadiging van de „drie van Breda" zijn. Toch moesten de drie al bijna 27 jaar gevangen gehouden mannen niet te benijden zijn, wanneer hun verdere lot af hankelijk was van een referendum. In zulke kwesties moet de demo cratie vooral niet met het principe van „elke stem heeft gelijke zwaarte" gaan werken; reden waarom we ook niets voelen voor het nieuwe pleidooi van de N.V.S.H. om op basis van opiniepeilingen de abortus volledig vrij te laten. Slecht alternatief MAATSCHAPPELIJKE en kerkelijke autoriteiten aan wier advies in zaken van rechtvaardigheid en menselijkheid gewoonlijk veel gc- wicht wordt toegekend, hebben wel met duidelijke meerderheid vrij lating van de drie bepleit, niet omdat ze thans rechtens begenadiging verdienen, maar omdat genade thans voor recht behoort te gaan. Om deze reden ook vinden we zeker na de ervaringen met Lages een slecht alternatief, wat onder meer in Het Parool bepleit is de drie mannen niet collectief behandelen, maar individueel. Eén wiens levenseinde in zicht zou blijken te zijn, moet dan maai vrijgelaten worden; de anderen kunnen op dat moment verder wachten. Evenmin moet vinden wij bij de eindbeslissing nog van gewicht zijn wat de drie gestrafte oorlogsmisdadigers zelf nu als argumenten en beschouwingen aanvoeren, zoals zij onder meer gedaan hebben in hun brief die zij gisteren als eerste publiceerden. In hoeverre zijn ze wellicht al fysiek of in elk geval geestelijk ten gronde gegaan? Wat zij nu denken over de rechtvaardigheid en het onrecht van hun straf, over de plicht om tegenover een gemeenschap te boeten voor onherstelbaar leed dat zij persoonlijk slachtoffers hebben aangedaan, lijkt ons op dit moment uitsluitend een zaak van hun eigen geweten. Zoals hei een zaak voor het geweten van de gemeenschap is, of hun voorbeeld van 1933—1945 voldoende afschrikwekkend heelt gewerkt om in de toekomst althans de ergste misdaden tegenover de mensheid te vermijden. Dit laatste is zeker belangrijker dan het vasthouden van de drie. HAMBURG (KNP) Mgr. dr. A. Simonis, bisschop van Rot terdam, heeft zich gisteravond in een lezing voor de Katholie ke Academie van Hamburg somber uitgelaten over de toe komst van geloof en kerk. Hij hield zijn gehoor van ongeveer vijfhonderd mensen voor dat het met de toekomst van kerk en geloof verre van rooskleurig gesteld is en noemde de secu larisatie daarvan de belangrijkste oorzaak. Daarbij wees hij de grote binnenkerkelijke aandacht voor structuurveranderingen aan als oorzaak voor de apathie, po larisatie en irritatie der gelovigen, De apostolische vitaliteit der kerk is de laatste jaren verlamd door het vele binnenker kelijke structuuroverleg, zo meende de Rotterdamse bisschop. Volgens drs. Simonis zal de katholieke kerk in de toekomst veel minder gelijkenis gaan vertonen met een staat en ook veel minder wereldrijke macht bezitten dan (hans het geval is. De kerk moet de dromers gaan wekken en hen erop gaan wijzen dal het heden de toekomst mogelijk maakt, wanneer ze god vrezend zijn. Mgr. Simonis betoogde voorts dat de mensen niet alleen de schepping aan zich moeten onderwerpen, maar deze ook moeten bevrijden en redden. „Omdat er al nieuwe apocalyptische ruiters - honger, milieuvervuiling, drugs, Fall out, erfelijke afwijkingen en veel geesteszieken - aan de hori zon verschijnen, moet de kerk in de naaste toekomst het mo rele besef scherpen en de liefde voor Christus en eerbied voor het leven verder verspreiden onder de mensen", aldus mgr. Simonis. BONN (DPA) De Westduitse Bondsrepubliek en Nederland zijn het eens geworden over maatregelen tegen vervuiling van de monding van de Eems en de rivier de Rijn. Dat is het resultaat van bespre kingen die de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Gcn- scher, in Bonn heeft gevoerd met minister Drces van Verkeer en Waterstaat. De kwestie van het schoon houden van het water van de Rijn zal op een conferentie in Den Haag worden besproken, waarvoor de Ne derlandse regering de landen waardoor deze rivier stroomt heeft uitgenodigd. Beide landen hebben de plicht op zich genomen geen ongezuiverd af valwater in de Eemsmond te lozen. Minister Drees verklaarde dat van Nederlandse zijde geschikte maatregelen zullen worden Retrof- fen om lozing van afvalwater in de Eemsmonding Ingrijpend te ver minderen. gramma-entourage. Wij zouden het Residentie-orkest, zo vele jaren in onze stad al op- Centrale herplaatsing kinder beschermers DEN HAAG (ANP) De onge veer 400 man personeel die vol gens de saneringsplannen van <le overheid bij de Nederlandse Particuliere Kinderbescherming moeten worden ontslagen, zullen via een centrale vakature-regis- tratie een andere baan kunnen zoeken. De tehuizen zal worden gevraagd eventuele vakatures bij deze centrale registratie op te geven. LEIDEN Bij sportzaak Wout Bergers in de Haarlemmerstraat is vannacht een aantal lucht buksen gestolen. De inbrekers had Jen een etalageruit ingegooid. Aangezien een dergelijke inbraak bij dezelfde sportzaak reeds meerdere malen was gepleegd, had de eigenaar de luchtbuksen vastgelegd aan kettingen. Dit bleek echter tevergeefs. De buk sen werden later teruggevonden in de Legerwerfsteeg.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9