Hartebrugparochie voert kerkbijdrage in ierste paal winkel- entrum, Ridderhof Verouderde school wordt afgebroken Plan Haasbroek toch in openbaarheid Los van actie voor restauratie: Noodlokalen in plaats van verbouwing Raad Oegstgeest tegen voorstel van B. èn W. Laatste kans voor de Zijl/LGB ogelbescherming Jpaagt gemeente: stop het spuiten Raadslid Straver l dl actie Rangladesj aan den Rijn Als alles volgens plan verloopt zul- n de ongeveer 9900 inwoners van Alphen's nieuwbouw- Har- ijk Ridderveld over een jaar kunnen winkelen in een euw winkelcentrum, waarin plaats zal zijn voor 25 win- els en 3 supermarkten. Op het ogenblik moet men zich Dg behelpen met enkele noodwinkels aan de Diamant raat. Het nieuwe centrum zal verrijzen achter het implexje noodwinkels op een terrein dat omsloten wordt Dor de Burg. Bruins Slotsingel, het verlengde van de tesident Kennedylaan en de Troubadourweg. -gen ters- n (sinds kort onderdeel van OGEM-concern) heeft van Nederlandsche Middenstands nanciering Mij. voor Bedrijfs- esten N.V. in Amsterdam iderdeel van de Ned. Midden- ndsbank) opdracht ontvangen Dr de bouw van het winkel- itrum, dat Ridderhof zal heten. Het centrum is een werp van het architectenbu- r00r lu H. D. Bakker N.V. in Rot- jubi- dam- JDAG 18 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT EIDEN Ook de parochie Hartebrug gaat nu de financië le reorganisatie door het bisdom voorgesteld door voeren om de inkomsten aan de eigen parochie te kunnen aanpassen. De Hartebrug loopt daarmee niet voorop want in andere parochies is de alge mene kerkbijdrage al geruime tijd ingeburgerd. Het is juist bet succes, dat de actie in die parochies geboekt heeft, dat het kerkbesDuur van de paro chie „O.L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis" in Leiden geïn spireerd heeft tot het invoeren van de bijdrage. Het doel van de Algemene Kerk bijdrage is het werven van in komsten die de traditionele wijze van inning met zich brengt, om te zetten in een in- womstenstijging. De vraag was aanvankelijk, hoe het invoeren van de algemene bijdrage door de parochianen zou wor den ontvangen, daar zij al op zo royale wijze hebben ingete kend op de actie van de stich ting Hartebrug moet blij ven". Door middel van een rondschrijven, waarin het kerkbestuur de parochianen opwekt hun bijdrage te leve ren, legt het er de nadruk op dat deze bestemd is voor de bestrijding van de exploitatie kosten van de parochie. De stichting Hartebrug moet blijven" daarentegen, voert een tijdelijke actie voor de restauratie van 't kerkgebouw. Een begroting van de parochie exploitatie voor het jaar 1972 toont een bedrag van 87.413,— aan uitgaven en in komsten ten bedrage van 53.410. Dat betekent, dat de Algemene Bijdrage met het oog op de stijgende prijzen naar boven afgerond ongeveer /•1Ü.000,— moet opbrengen. Als richtlijn geldt, dat ieder van de ruim 3000 parochianen on geveer 1 iy>% van zijn netto besteedbaar inkomen bij draagt: dat is een kleine week werk per jaar. Deze inspan ning is niet verplicht: ze is hoogstens een morele verplich ting. Een soort contributie ten batt van de „club", waartoe men zich aangetrokken voelt. Deze contributie komt niet bo ven op alle bijdragen en col lectes die men al gewoon was te betalen. Het plaatsengeld vervalt, het aantal collecten voor bijzondere doelen wordt drastisch beperkt. Eindelijk dat gebedel uit de kerk. En dat is ook wat waard. De financiering van het pastora le werk in de parochie is nu niet meer een zaak, die de pastoor helemaal in beslag verantwoordelijkheid van de parochianen, bij wie ze eigen lijk altijd al heeft thuisge- hoord. De bronnen van inkomsten zul len voor de Hartebrugparo chie voortaan alleen bestaan uit de kerkbijdrage, uit een eenmalige collecte np zondag en uit de misstipendia. Daar van moet aan bisdom en deke naat een bedrag van goed 20 mille worden afgedragen ten behoeve van de pastorale wer ken in wijder verband het on dersteunen van arme paro chies en interdiocesane- en in ternationale werken. En pas wanneer men helemaal geen verantwoordelijkheid voor de medemens voelt, zal men voor die doelen geen bijdrage willen geven. Maar wat moet nu de Harte- brugparochiaan doen, wie de intekening op de campagne „Hartebrug moet blijven" al zwaar op zijn budget voelt drukken? Het kerkbestuur raadt hem aan, in te tekenen voor het bedrag waarmee hij de kerkbijdrage kan en wil steunen, eventueel verminderd me: zijn bijdrage aan de stich ting. Als „De Hartebrug moet blij ven" over enkele jaren zijn doel bereikt heeft, kan hij zijn kerkbijdrage nog altijd verho- ongeveer 340 auto's waarboven overdekte winkel- is geprojecteerd van 10.500 m2. De aanneemsom voor de ruwbouw bedraagt circa 5 min. en naar alle waarschijn lijkheid zal de eerste paal op 25 februari de grond in gaan. Het ligt in de bedoeling dat de winkeliers van het bestaande tijdelijke centrum een plaatsje zullen krijgen in het nieuwe centrum. De drie nieuwe super- markts zullen worden geëxploi teerd door Albert Heijn, Co-op en de zaak van Eurosupermarkt van de noodwinkel. Ook enkele banken zullen in Ridderhof ge vestigd worden, alsmede het postkantoor, dat nu een nood- vestiging nabij het noodcentrum heeft. Bij het nieuwe winkelcentrum zul len spoedig ook flats verrijzen. Ongeveer gelijk met de bouw van de winkels zal begonnen worden met de bouw van 235 corridorwoningen, bestaande uit drie blokken van zes, negen en twaalf lagen. Daarnaast komen nog eens 235 van deze wonin- gen, maar1 dan aan de andere kant van de Pres. Kennedylaan. J Tenslotte liggen de plannen klaar van twee flatgebouwen van elk ongeveer 40 meter hoog. In de eerste op de hoek van de Pres. Kennedylaan en de Burg. Bruins Slotsingel zal de eerste verdieping be stemd zijn voor de vestiging van kantoren. - - Het winkelcentrum De Ridderhof komt in de plaats van deze noodwink els Zwemmen en waterpolo LEIDEN Zondag zal de zwem ploeg van de ZIJL/LGB in zwembad ,,De Planeet" te Haarlem het vierde en laatste gedeelte van de B-competitie af werken. De Leidenaars staan op een uitstekende zevende plaats. Naast de ZIJL/LGB zullen ook De Ham, KZC Zeemacht en or ganisator DWR deelnemen aan deze wedstrijden. De aanvang is 15.00 uur. Omdat er een groot aantal zwero- clubs uit de kring Gouwe Rijn streek heeft ingeschreven voor de C-competitic zijn de deelne mende verenigingen in 2 groe pen gesplitst. Zaterdag zal de tweede groep om 19.00 uur in de Overdekte te Woerden het laat ste programma van de C-com- petitie verzwemmen. Waterpolo Na 14 dagen „rust" gaat de wa- terpolocompetitie van de Hoofd-, eerste- en tweede klasse A. en B. weer draaien. AZC moet zondag om 19.30 uur in zwembad „Den Hommel" te water voor de wedstrijd tegen het lastige Zwemlust/Den Hom mel. De Utrechtenaren hebben dit seizoen een verrassend sterk debuut gemaakt in de hoofd klasse. Het zal daarom moeilijk worden voor AZC om de ploeg uit de Domstad te bedwingen. In de eerste klasse zal de ZIJL/LGB de verre reis naar Emmen moeten maken om in het zwembad „Angelslo" uit te komen tegen ZCG. Als de Leide naars hun promotiekansen wil len behouden, dan zullen zij de volle winst moeten behalen. Aanvang van het duel is 19.30 uur. BZPC speelt zaterdag om 18.00 uur in de Kuil te Bodegraven tegen DAW. De BZPC-ers staan samen met nog 4 andere ploe gen met 6 punten op een gedeel de zesde plaats en DAW neemt met 9 punten de tweede plaats in in de tweede klasse A. ón danks dit puntenverschll zal DAW het niet gemakkelijk krij gen tegen de ploeg van coach Arie Domburg. Het nog steeds zonder puntenver lies spelende LZ'86 ontmoet za terdag om 19.15 in de Mierewei- de het Arnhemse Sedna. De Lei denaars moeten in staat zijn om ook deze wedstrijd zegevierend af te sluiten. a^! 0RDWIJK De Vereniging voor Vogelbescherming Noordwijk eeft een brief aan de raad gericht met het vgrzoek bij de ko- Jnende algemene beschouwingen aandacht te schenken aan het tatie lefmilieu in de gemeente. De vereniging wijst op het bespuiten an bermen en plantsoenen en het feit dat Ged. Staten van -c s luid-Holland hebben geadviseerd daarmee de grootste voorzich- aan igheid te betrachten. Reeds is door verschillende gemeenten, .u. Gegstgeest, besloten niet meer, of bijna niet meer te spui en. neel-1 bestuur van Vogelbescherming geeft de raad in overweging iel ok in Noordwijk het bespuiten van bermen, slootkanten, plant- igt oenen en dergelijke, met de zgn. stoorstoffen achterwege te la- in en.Een ander punt, dat in de brief wordt aangesneden, is h§t iw trooien met zout bij gladheid. Dit zout vormt een bedreiging an het milieu en verdwijnt op de duur in de oppervlaktewate- en. Vogelbescherming beseft, dat het strooien van zout mis- chien niet geheel kan worden voorkomen, maar vraagt dit, in aan avoiging van andere gemeenten zoveel mogelijk te beperken, logelijk kan zan dals een gedeeltelijke vervanger worden ge- ruikt. doorn in het oog van Vogelbescherming is het weggooien van il en afval langs de wegen en in natuurgebieden. Zij signaleert euvel aan de buitenkanten van het dorp en heel speciaal ook Keu- ings de Prins Hendrikweg, de Koepehveg, de Duinweg en de ieuwe Duinweg langs Puik en Duin. Als een der oorzaken ziet ogelbescherming de nieuwe opzet van de vuilnisophaaldienst, ie de vuilproducenten er toe brengt zoveel mogelijk plastic zak- •mde de en (en hierbij rechten) uit te sparen. tis ETERWOUDE Aan het eind van de gemeenteraadsvergade- wor ing vorige week kwam Vrije Lijst-vertegenwoordiger C. Straver pater iet een opvallend voorstel. Daarin stelde hij voor een gemeente, dam: h-eek of dorp in Bangladesj te adopteren. rgemeester Detmers, die het. voorstel wel aansprak, wees er pe aarbij op, dat dit niet ten koste mag gaan van de gemeentekas. ,r. len duidelijke aanwijzing hiervoor is dicht bij huis te vinden. irt Inkele jaren geleden stelde de raad op voorstel van de heer J. v. d. Ploeg een bedrag beschikbaar voor Biafra. G.S. weiger- hun fiat ie geven aan dit voorstel. Een andere gemeente die om en dergelijk voorstel had aanvaard, kreeg eveneens de kous op e kop van het provinciaal college en ging in beroep bij de roon. Onlangs is uitspraak gedaan en ook deze gemeente werd i het ongelijk gesteld, op Zoeterwoudse raa(L die vorige week wel wat werd overrompeld J?i oor het idee van de heer Straver, betuigde direct haar instem- "ing. Op verzoek van de voorzitter zegde de initiatiefnemer toe ontact te zoeken met een vertegenwoordiger van de jonge natie, ievraagd zei de heer Straver gisteren dat een schrijven was Igegaan. Hij hoopt tijdens de raadsvergadering van volgende en 'eek zijn collega's te kunnen informeren. tijd- gj KEMADE Woensdag or- aniseert het gemeentebe- ;;jhiur van Alkemade zijn der- informatie-avond die nu 'ordt gehouden in het café De Vier Heemskinderen", keer gaat het om het nog ist te stellen bestemmings- Ian voor Roelofarendsveen- pid. Hieronder zijn in dit itemmingsplan o.m. begre- i het Noordeinde met 3Ptzondering van de percelen or t.m. 19 en 2 t.m. 4b het ,ej( uideinde. de Zuidhoek, de liet I "^newoudskade (percelen lijkt.m. 10), de Noordkade, de r'tte Singel, de Zuidkade, de lestmeerlaan en de Kerk- iolerï0.8 (voor zover betreft de '"jaardenwoningen en het Informatie over bestemmings plan Roelof- arendsveen daaraan grenzende perceel). Met bijstand van hun des kundige medewerkers wilien E. en W. de bewoners en be langhebbenden iets vertellen en nader informeren over het voor dit gedeelte van de gemeente ontworpen bestem mingsplan, waarmede geen aanzienlijke wijzigingen >n da bestaande toestand wor den beoogd. Alphen aan den Rijn De verouderde school aan de Zaal- bergstraat zal niet worden verbouwd, zoals oorspronke lijk de bedoeling was, maar worden afgebroken. De leer lingen van deze lagere school van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs zullen dan les gaan krijgen in een nieuw houten schoolgebouw van vijf lokalen. Deze plan nen van het gemeentebestuur en het schoolbestuur zullen doorgaan, wanneer de gemeenteraad volgende week don derdag zijn goedkeuring verleent. Nu spelen er nog kinderen op dit schoolplein, volgend schooljaar is dat afgelopen. De school wordt afgebroken In 1968 werd besloten om het schoolgebouw te herstellen en te verbouwen. Er mankeerde nog al het een en ander. De toiletten aan de noordgevel moesten ge sloopt worden en daarnaast moesten nieuwe personeels- en leerlingentoiletten gebouwd wor den. inclusief verbetering van de riolering. Verder stonden nog op het programma: aanleg van een afvoergelegenheid voor re genwater van dak en plein bij de toiletten, het aanleggen van een schooltuin, het bouwen van een rijwielstalling en nog enkele andere wijzigingen. De uitvoering van dit raadsbesluit is herhaaldelijk en uitvoerig overleg gepleegd met het schoolbestuur. Daarbij is ook de mogelijkheid bekeken om de school samen te voegen met een van de andere scholen van de Vereniging. Ook werd gedacht aan het bouwen van een nieuwe school elders in de gemeente. Omdat daarvoor geen geschikt bouwterrein beschikbaar is, moest van dit plan worden afgezien, zo lichten B. en W. aan de raad toe. Het schoolbestuur heeft daarop een plan laten ontwerpen voor de restauratie van de Oranje- school. Hierbij bleek, dat behal ve de werkzaamheden waarvoor al medewerking was verleend, nog voor een fors bedrag aan gewoon onderhoud nodig zou zijn om de school nog voor een aantal jaren te kunnen gebrui ken. Het bedrag dat voor de verbouwing en het herstel van de school nodig zou zijn, werd geschat op 3011.000. Gezien de verouderde indeling en de slech te staat, waarin het gebouw verkeert, is do vraag gerezen of een dergelijke uitgave nog wel verantwoord zou zijn. Als andere mogelijkheid van de verbouwing en het herstel deed zich de mogelijkheid voor op het terrein aan de Zaalberg- straat een nieuw houten school gebouw van 5 lokalen te plaat sen ter vervanging van de be staande school en dit gebouw daarna te slopen. Aan deze laat ste mogelijkheid geeft men de voorkeur. OEGSTGEEST De Raad van Oegstgeest heeft tot teleurstel ling van het college van B. en W. besloten de eerst volgende commissievergadering over het plan Haaswijk in het openbaar te houden. Met 8 tegen 7 stem men volgde de raad een voor stel van mevr. Van Belle PvdA) op. Burgemeester van Eysinga had ervoor gep'eit de normale weg te bewandelen en de commissievergadering beslo ten te houden, waarna een hea ring kan plaatshebben voor de belangstellenden. Voordat tot stemming werd overgegaan hadden alle fractievoorzitters hun visie over deze aangelegen heid gegeven, doch bij de stem ming waren in de fracties de meningen verdeeld. De openba re commissievergadering zal gehouden worden op 1 maart Een kostbaar plan is de renovatie van 37 Buitenlustwoningen. De raad kon zich echter toch met de voorstellen verenigen. Het plan van de stichting Elisa beth Gasthuishof en de stichting R.K. bejaardencentrum „Huize Roomburgh", beiden te Leiden, om over te gaan tot de bouw van een verpleeg- en verzor gingstehuis aan de Rhijngeest- straatweg kan, als het aan de Oegstgeesterraad ligt, doorgaan. Tegen de financiële opzet be stond geen bezwaar, ook al werd nogal uitvoerig gediscus sieerd over de vraag of 6 gul den dan wel 3 gulden per m2 aan dorpsuitleg zou moeten worden betaald hetgeen een be drag uitmaakt van 72.120 gul den. Op welke bedrag het plan wel eens zou kunnen stranden. De raad nam evenwel geniegen met de 3 gujden berekening, zo dat men opgelucht kon ademha len. De uitbreiding van de kantine in het voetbalcomplex van de Vos- cuyl gaat volgens het plan van B. en W. door. Over verhuur van het tennispark „De Krogt" werd wethouder Temminck geducht aan de tand gevoeld door de heer Van Veen (P.C.) die een reeks vragen af vuurde dien aar de mening van de wethouder in een commissie vergadering thuishoorden. Het ging voornamelijk om het jeugd- tennis. Is de stichting autonoom in het vaststellen van tarieven en hoe loopt een en ander wan neer er tekorten zijn? Hierover zal binnenkort een bevredigende regeling worden getroffen. Ex ploitatietekorten die niet te groot zijn zullen door de ge meente worden gedragen. Men was overigens zeer te spreken over het vele werk dat door de stuurgroep werd verricht en het gemeentebestuur vertrouwt erop dat de stichting selfsupporting zal zijn. Met veel genoegen aanvaardde de raad een krediet van 2000 gul den verband houdende met de pas opgerichte Jeugdnatuur- wacht. Wethouder Thorn deelde mede dat op dit moment zich 136 jeugdnatuurwachters zich hebben aangemeld als lid. Bij de rondvraag bracht de frac tievoorzitter van de P.C.. de heer Brouwer, de werkzaamhe den ter sproke die momenteel plaats vinden in het kader vin de verbreding van de Abtspoel- weg. Hi veronderstelt dat de mogelijkheid bestaat' van opgra ving van interessante voorwer pen en wilde een regeling dat deze voorwerpen eventuee' bij de gemeente ter beoordeling worden aangeboden. Dezelfde spreker vroeg zich af: Nu de Leidse baan. van de baan is moet er dan niet meer gedaan worden aan het openbaar ver voer. Welke taak heeft Oegst geest? De voorzitter deelde mede dat Oegstgeest zitting heeft in de regionale verkeers- en vervoers- commissie en 'ollig zal praten over de mogelijkheden tot ver betering van het openbaar ver voer ten behoeve van de Oegst- evrouw Gouverneur van Deene (KVP) maak'e zich zorgen over d<- bouw! i li en bij het Aert van '..iflat. F.en was er, gelukkig zonder ernstige ongelukken te veroorzaken, omgevallen.' Ver klaard werd dat het ongeval niet te wijten was aan onacht zaamheid maar dat deze zaak wel de bijzondere aandacht heeft.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5