Grönvold: „Waarom y;ou Schenk niet eens een slechte dag hebben" Tweede CHI Den Haag laatste grote evenement voor Olymp. Spelen Johnny Höglin beloofde: Dit is laatste seizoen Clas Thunberg: oudste oog levende kampioen Jim Lynch: Pas kans als iedereen in n wak rijdt Weer een ongeval in ronde van Andaliisië ipelers Oranjeteam Villen gesprek over aanblijven Fadrlionc Van 20 tot en met 23 april in Houtrusthallen __J VRIJDAG 18 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van c SLO Johnny Höglin reed donderdag moeder ziel alleen op het kunstijs van Valle Hovin in Oslo. De Zweed die ook in Noorwegen al tot de pchaatspechvogel is omgedoopt, keek traditio neel treurig. ,,Die infectieziekte waardoor ik in Sapporo niet mijn Olympische titel op de tien Ion kon verdedigen, heeft mijn conditie sterk ondermijnd", verklaarde de 2S-jarige Zweed, die alvast maar naar Noorwegen is gereisd om dat in zijn woonplaats Karlstad geen ijs is. Z Zweedse ploeg die woensdagnacht in Stock- speciale verslaggever) holm is aangekomen vanuit Sapporo, voegt zich vrijdag bij hem. Johnny Höglin was in verband met znjn ziiekte eerder vanuit Sapporo naar huis gereisd. Daar heeft hij zijn vrouw, moeder van zijn twee zoontjes, nog eens extra beloofd, dat hij in Oslo zijn laatste schaatswedstrijd rijdt. ,,Het is unfair tegenover haar om nog steeds zo lang van huis weg te blijven. Daarom stop ik", zegt Höglin. Hij rept er niet over dat hij zich zijn afscheidsseizoen heel anders had voorge- (Van onze speciale verslaggever) OSLO De oude schaatsliefhebbers zullen zich Clas Thunberg kunnen herinneren als de Ard Schenk uit de jaren dertig. De 78-jarige Fin, die in de periode 1922-1935 elf maal uitkwam op wereldkampioen schappen, tien maal op de Europese kampioenschappen en vier gou den medeailles won bij de Olympische spelen (1924 in Chamonix) en in 1928 in Sankt Moritz) heeft eergfisteren een ernstige operatie moe ten ondergaan. De gezondheidstoestand van Clas Thunberg, die op 43-jarige leeftijd in 1935 afscheid nam van de wedstrijdsport, gaat de laatste jaren hard achteruit. In het ziekenhuis van Helsinki moest de oudste in leven zrjnde wereldkampioen wegens trombose zijn linkerbeen worden geamputeerd. Enkele jaren geleden had de vijfvoudig wereldkam pioen Clas Thunberg zijn rechterbeen om dezelfde reden moeten mis- (Van c speciale verslagge ver) OSLO Jim Lynch is een van de weinige Brundage- amateurs, die in Oslo aan de start verschijnen. De 23-jarige Australiër moet wel, want de 150 leden tel lende schaatsbond van zijn land heeft nooit anders dan een lege kas gekend. Daar om betaalt automonteur Lynch maar zijn eigen on kosten, want hij wil in Oslo we! zijn vierde wedstrijd op een 400 meter-baan rij- Dt- wereldkampioenschappen sprint in Eskilstuna wordt zijn vijfde duel op een ech te ijsbaan. Lynch: „Ik ben gewend op een 60 meter- baan te rijden. Dit is een goede training voor vol gend seizoen. Of ik richt me dan alleen op het ijs hockey. In die sport zit ik nl. ook in de nationale se lectie". Voorlopig blijft Jim Lynch echter schaatsen. Als vo- maakt kansloze. Jim Lynch: „Ik moet meer dan ontzettend veel geluk heb ben om hier in Oslo te win nen. De enige mogelijkheid voor een zege is dat alle andere deelnemers vallen of in een wak rijden". Zimnierniann liever bij vriendin speciale gever) De Westduitser rhard Zimmerman zal i Oslo niet aan de start Zimmerman, die a Sapporo uitkwam op de blympische winterspelen, nog steeds niet uit Ja- terug. Op de terug reis ontmoette Gerhard Kimmerman een meisje jiit Hongkong. Omdat uitstappen in Hongkong goedkoper was dan nog jen reisje naar het Verre Dosten te maken, besloot Üe Westduitse schaatser |n Hongkong bij zijn tieuwe vriendinnetje te lijven en de wereldkam pioenschappen in Oslo ban Ard Schenk over te ^ten. J jleldingsplicht toto vervalt 14 laag Met ingang van het iwe voetbalseizoen zal de JK ningsplicht voor de sporttoto len te vervallen. De deelne- r met een winnend formulier ift dan niet meer de zgn. Ismeldingskaart naar de P.M.thting nationale sporttotalisa- in te sturen. Op het ogenblik eten deze kaarten uiterlijk op vrijdag na de wedstrijdzon- j voor 12 uur ingezonden zijn. P.M. Van onze speciale verslaggever OSLO In een Noorse krant stond gisteren een spot prent die de schaatsmacht van Ard Schenk nog eens duidelijk illustreerde. De lange Ard zou volgens de tekenaar na het wereld kampioenschap van 1972 al leen met een plusfour en een lange jas op Friese doorlopers aan de start mogen verschijnen. Boven dien zou hij zijn enige overgebleven concurrent Roar Grönvold nog een halve baan voorsprong moeten geven. Een wat sombere toekomstvisie op de schaatssport die door Roar Grönvold, door Ard Doorbraak Schenk als zijn gevaarlijk ste concurrent aangewe zen, direct opzij wordt ge schoven. Maar waarom zou hij ook niet eens een minder sterke dag hebben? kenners al kampioen. De jonge Grönvold hoorde dat zelf echter wat al te veel en hij kreeg playboyneigingen, trainde minder en schaatste minder. Juist op het moment dat hij he lemaal in het moeras der naam lozen dreigde weg te zakken greep trainer Sven Berg in. Hij zette de toen 21-jarige Grönvold weer in het rechte schaatsspoor. Berg gaf hem wijze lessen zoals: ambitie is de basis voor successen en kampioen kun je niet in een jaar worden. Grön vold, gehuwd met het onder wijzeresje Sigrid, dat momen teel het geld voor het ge zinnetje verdient, nam die les sen goed op. Vorig jaar al was hij klaar om naar de top door te stoten toen een typhus-aanval de ambitieuze plannen van Grönvold liet kelderen. toekomstig Grönvold zelf voelt dat niet zo. Hij heeft een heilig respect voor de Noorse hoofdtrainer Josh Tenman, wiens keiharde aanpak dit seizoen Fornaess en Tho massen schaatstechnisch ver moordde, maar Grönvold en Stensen op het eerste plan bracht. „Zeg maar tweede plan", voegt Grönvold er iro nisch aan toe. Hij wil niet veel loslaten over wat in Oslo zal ge beuren. „Ard is favoriet", zegt hij droog maar met een vecht lustige ondertoon. Ard Schenk beaamt het gevaar Grönvold met: „Onderschat hem niet. In Sapporo zat hij steeds maar net achter als er op een afstand maar iets met me gebeurt, of als ik minder sterk rij, schaatst hij me voorbij." Dat zegt de man die Grönvold tot dusver van de absolute top afhield. Grönvold wil echter niet blij vend in de situatie berusten. BERT VOSKUIL Een wedstrijd voor Roodnat DEN HAAG De tuchtcommis- sie van de KNVB heeft aan de volgende spelers straffen opge legd: Maas (HVC): geschorst voor een bindende wedstrijd. Hij krijgt I bovendien een geldboete van 150 gulden. Tevens is hem tot 1 juli 1972 het recht ontzegd het aan voerderschap uit te oefenen van een voetbalelftal. Dit alles we- i gens het als aanvoerder een speler ten val brengen, zonder de bal te kunnen spelen tijdens HVC - Blauw Wit op 13 februa- ri. Op zijn strafkaart komt een i aantekening voor van 1971. Libregts (Excelsior): een binden de wedstrijd geschorst, alsmede I een geldboete opgelegd van 200 gulden, wegens een poging tot trappen van een tegenstander tijdens de wedstrijd Excelsior - Haarlem. Libregts is de laatste twee jaar niet door de tucht- commissie bestraft. Kemper (DFC): geschorst voor een wedstrijd, alsmede een geldboete opgelegd van 150 gul den, wegens het op ruwe wijze ten val brengen van een tegen stander tijdens de wedstrijd Eindhoven - DFC op 13 februa ri. Ook deze speler was de laat ste twee jaar door de tuchtcom- missie niet bestraft. Roodnat (FC Den Haag): ge schorst voor een bindende wed strijd. Hij kreeg ook een geld boete van 150 gulden, wegens ruw spel, c.q. een tegenstander op ruwe wijze onderuit halen zonder de bal te kunnen spelen tijdens MW - FC Den Haag. Steenbergen (Heracles): ge schorst voor een bindende wed strijd. alsmede een geldboete opgelegd van 150 gulden, we gens het ten val brengen van een tegenstander tijdens de wedstrijd De Graafschap - He racles. Op zijn strafkaart ko men aantekeningen voor van 1971. Een eerste boeking kreeg onder meer: Ferreira (Volendam). Tweede boeking: Van Gorp (NAC). MALAGA In de ronde van Andalusië is, na het dodelijke ongeval dat Manola Galera overkWam, een tweede ongeluk gebeurd. Vlak na de eindstreep in Malaga kwamen de broers Ledro en Damaso Torres ten val bij een poging een auto te ontwijken. Pedro liep lichte verwondingen aan een knie op, maar Damaso moest worden ver voerd naar een ziekenhuis. Daar bleek dat hij zijn rechter-sleutel- been had gebroken en een hersenschudding had opgelopen. Hoewel er niet direct levensgevaar bestaat voor Damaso Torres zijn zijn verwondingen toch van zeer ernstige aard. Dit heeft Miquel Moreno, ploegleider van Torres, gistermiddag laat verklaard. Gerard Vianen, dit seizoen debuterend bij Goudsmit Hoff, heeft de ploeg van Pellenaars zijn eerste overwinning in 1972 bezorgd. Via nen behield in de laatste etappe van de Ronde van Andalusië zijn eerste plaats in het algemeen klassement. De laatste rit, 125 km van Ronda naar Malaga, werd gewonnen door de Spanjaard Domin go Perurena. Hij zegt het vechtlustig, de Noor se schaatstopper die zo plotse ling dit seizoen uit de schaduw van zijn vroegere vriend en stu diegenoot Dag Fornaess tevoor schijn trad. Die dit seizoen de Noorse titel pakte, tweede werd bij het Europees kampioenschap in Davos en twee zilveren me dailles wegsleepte in Sapporo op de 1500 en 5000 meter. Die daar mee eindelijk waar had ge maakt. wat hij op 16-jarige leef tijd had beloofd te worden: een groot schaatsenrijder. Grönvold werd namelijk'toen hij op 16-ja- rige leeftijd bijna zonder trai ning moeiteloos de Noorse ju- niorentitel greep, namelijk al aangewezen door alle schaats- it jaar lukte de doorbraak naar de top wel. Na negen jaar heeft Grönvold zijn talent waarge maakt en hij kan nog meer. Daar is vooral Ard Schenk van overtuigd. „Grönvold rijdt vol gens mij te diep. Hij hangt te ver voorover met zijn boven lichaam. En dat kan niet goed zijn voor dé ademhaling. Die op deze wijze belemmerd wordt. Dat hij zo rijdt ligt volgens mij aan de trainer, die probeert de stijl van Fornaess te enten op alle andere talenten in Noorwe gen. Pas nog in Hamar zag ik acht, negen Fornaessjes schaat sen, allemaal in diezelfde schok kerige stijl, dat kan gewoon niet goed zijn." Rimis Israel, Piet Keizer, Wim van Hanegem en aanvoer- Johan Cruijff hebben een gesprek aangevraagd met bonds- jrzitter W. A. G. M. Meuleman. secretaris-penningmeester H. A. fgwal, en de begeleidingscommissie van het Nederlands elftal. Jtndsleiding heeft toegestemd i dergelijk gesprek, dat za- lag 19 februari in het sport- van de KNVB te Zeist lworden gehouden. Vertrouwensmannen zouden J op prijs stellen als ook het fiebestuur betaald voetbal dit onderhoud zal deelne- de spelers al te kennen gegeven voor een verlenging van dit dienstverband te zijn. „Het con tract loopt eind juni af", lichtte bondsvoorzitter Meuleman toe in het vliegtuig dat het Neder lands elftal uit Athene terug bracht naar Schiphol. „Uiterlijk drie maanden tevoren dus eind maart moeten wij be slissen of het contract wordt beëindigd of [1 de vier spelers zich voor gesprek niet wilden uitlaten het onderwerp daarvan, Het bondsbestuur vergadert op 247fe worden aangenomen dat februari. In dc lijn van de ver- rjAG! vertegenwoordiging van het wachtingen ligt dat op die bij- prlands elftal een verlenging eenkomst de leden van het sec- het contract van bonds- tiebestuur betaald voetbal een ■Mch dr. Franbisek Fadrhooc advies over de te nemen beslis- bepleiten. Eerder hebben sing zullen uitbrengen. WK ijshockey C-poule in 1973 weer in Nederland (Van onze spotredactie) Den Haag Nederland heeft de organisatie van de wereldkam pioenschappen ijshockey in de C-poule vorig jaar 1971 naar volle tevredenheid georgani- Dat blijkt uit de vererende op dracht die voorzitter van de N. IJ. B. de heer Fred Schweer van de voorzitter van de Lihg, John Ahearne in Sapporo, heeft ontvangen, volgend jaar 1973 weer de wereldkampioenschap pen in de C-poule te organise- )e Nederlandse ijshockeybond heeft deze opdracht voorlopig aanvaard en zal zich op korte termijn met de Nederlandse ijs hockey verenigingen verstaan. In principe gaan de gedachten uit naar Den Haag of Scheveningen als centraal punt. waarbij uiter aard wordt gedacht aan de nieuw te realiseren schaatsbaan „dc Uithof". Dan zouden de kampioenschappen verdeeld kunnen worden over drie of vier plaatsen die niet ver uit elkaar liggen, namelijk Den Haag, Rot terdam, Utrecht en eventueel Tilburg. Den Haag Het CHI in Den Haag was vorig jaar septem ber het eerste na de oorlog. Er werd een rush op de Hout rusthallen verwacht want paardeminnend Den Haag en verre omgeving zou dit evenement toch ten minste aan grijpen om de honger te stillen. Het liep allemaal iets an ders dan de organisatoren in hun zoetste dromen hadden gezien. Het CHI sloot met een deficit en er gingen al ge ruchten dat het de eerste en tevens laatste keer na de oor log zou zijn. Maar dit jaar - op 20,21,22 en 23 april - krijgt Den Haag zijn tweede CHI. De heer Pieter Bogaardt, die straks in het programma staat vermeld als vice-président en secrétaire-général, wat neer komt op de "uitvoerende macht", komt er rond voor uit dat vorig jaar fouten zijn ge maakt. "Jawel, fouten. Waarom zouden we dat niet eerlijk zeg gen. Vergeet niet dat we met een geheel nieuw team moesten beginnen, waarvoor het ook de Kampioenen eerste keer was. Maar niemand De organisatie dle dirK, andere concoursen rijden, met een mee. Dat is niet zo best ge lukt. Trouv/ens. in Rotterdam was er ook minder top dan men gewend is. Dit jaar. in april - we komen nè Den Bosch - is het de laatste ontmoeting van for maat vóór de Olympische Spe len. We hebben de hele top kun nen vastleggen." kan zeegen dat er geen sfeer was. En de deelnemers waren allen tevreden. Wat niet zo goed was. wordt dit keer verbeterd. Logisch." Pieter Bogaardt en zijn mede-or ganisatoren hebben eerst en vooral de data gewijzigd. „De Stichting ter Bevordering van de paardensport in het 's-Gra- venhaagse Agglomeraat", zoals de organisatie officieel heet, zat vorig jaar midden tussen de concoursen hippique van Am sterdam, Rotterdam, Leeuwar den en Zuidlaren. Een nogal overladen programma derhalve en dat was aan de publieke be langstelling in Den Haag te merken. Pieter Bogaardt: "We willen niet meer in die drukke tijd organiseren. Vandaar dat we zijn uitgeweken naar het voorjaar, waarin verder alleen Den Bosch een concours heeft. Vorig jaar dachten we: we pak ken de ruiters die toch in die i het CHI in september vorig jaar is begonnen met het evenement dat Den Haag en verre omge ving in april staat te wachten, kan met gerechtvaardigde trots een lijst tonen, waarop de vol gende deelnemers staan: Euro pees kampioene Ann Moore, Nelson Pessoa. Alwin Schocke- möhle, Hans-GUnther Winkler, Herman Schrldde. Harvey Smith, wereldkampioen David Broome, Europees kampioen Hartwig Steenken. Ton Edgar, de Italianen Vittorio Orlandi en De organisatie zal het CHI april PIETER BOGAARDT verbeteringen vermaakcentrum kleefden ook minder goede kanten. Een aan tal stands zal verbeterd worden, de pauzes worden op gunstiger tijdstippen gehouden en een groot deel van het publiek zal ditmaal via het vermaakcen trum de plaatsen kunnen berei- opgedrukt. Niets is minder waar. Onze Stichting wil de paardesport populair maken. Dat is het voornaamste doel", entreeprijzen dus omlaag. lang de voorraad strekt en al leen aan de kassa verkrijgbaar, dus niet in de voorverkoop. Haagse" titel Pietet Bogaardt: "Er komen ook gloednieuwe affiches, visueel sterker dan vorig jaar. We ge ven vlifduizend stickers uit. Er is de club "Steunpilaren van het CHI Den Haag" opgericht, die een vaste kern moet vormen. We hebben bevredigende mede werking van het bedrijfsleven. Van organisatoren van andere concoursen hebben we waarde volle adviezen gekregen. Het prlizentotaal is verhoogd tot ruim 55.000 -, Een apart eve nement. ingebouwd evenwel in het CHI, is het kampioenschap springen en dressuur van de ag glomeratie. Er worden door rui ters en amazones van vele ma neges in Den Haag en omgeving voorwedstrijden gereden, de halve finale is op tweede Paas dag (3 april) in manege Pola- nerduin in Monster en de kam pioen riidt in het CHI. Want on danks het feit dat we de top kunnen verwachten - vorig jaar slechts de tonruiters uit het, bui tenland: Pessoa, Broome en Smith - willen we ook de min der bekende ruiters een kans geven arbij in acht dient te worden De nieuweling in het vaderlandse Castellini, de Boliviaan Robert Nielson Reyes en Nederlands topruiter Anton Ebben. De punten, waarop vorig jaar kri tiek mogelijk was. zijn uitge breid onder de loep genomen. Pieter Bogaardt: "De parcours- bouwers, de heren S. Mellema en Th. van Vught, kenden de Houtrusthallen natuurlijk niet zo goed. Ze weten nu precies wat wel en niet mogelijk is. Aan het opzichte van september 1971 glad strijken. Tenslotte is er vorig iaar niet quitte ge speeld. Niettemin zijn de toe gangsprijzen verlaagd. Pieter Bogaardt: "Liever prijzen om laag en meer mensen dan hoge prijzen on minder publiek. Die prijzen van vorig jaar zijn er ook deels oorzaak van geweest dat het CHI de image van "al leen voor de happy few" kreeg genomen dat kaarten voor coursen hippique nimmer, wat men noemt, spotgoedkoop zijn. Voor donderdagavond 20 april prüzen van 7.50 en 10. Voor vrijdagmiddag 21 april 5 en f 7.50, 's avonds 15, en 20. Zaterdag 22 april overdag tot zestien jaar 5.. daarboven 7.50, zaterdagavond 15, en 20, zondagmiddag en -avond 23 opril 12.50 en f 17.50. Een passe-partout gaat 75. kosten. Op de D-tribune is een aantal kaarten gereserveerd voor 65 plussers en kinderen ad. f 5. zo- hippiquewezen gaat e vaste plaats veroveren op de evenementenkalender. Pieter Bogaardt: "We zijn een jong concours en wat jong is. moet groeien." Den Haag. toch al niet verwend met grote gebeur tenissen op sportgebied, hoeft het THI niet te missen. De Sticht 'ig-met-de-lange-naam laat zich door een keer niet on der de voet lopen maar verrijst krachtieer en wilskrachtiger. CHl-april 1972 kan van stapel HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11