SoUACWlt i Bindende arbitrage voor metaalconflict Drie van Breda overtuigd van enorme schuld rt Hartcontrole via telefoon 9 5 5 5" ï|F AM A Dode vroeg om brood en salami In Haags be j aar dencentrum: Veerboot drijvende bom Sovjetspion vrij op borgtocht Prins Charles krijgt weer veeg uit de pan Schenken nog ns Schenk Rapenburg 2. Leiden, postbus U, telefoon 22244* Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redaeteur: H. P. M. Heruer. -rertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes ƒ2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week f 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91.55. 63e jaargang, no. 18.622 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. II: 21.30 uur Dutchman. De TROS-tv geeft vanavond van 19.35 tot 19.55 uur via Nederland I een twintig minuten durende samenvatting in kleur van de voetbalinterland Griekenland- Nederland. AF EN TOE ZON Perioden met zon en slechts hiei en daar een bul. Zwakke tol matige wind tussen oost er zuid. Minimum temperaturer omstreeks 1 maxima morger ongeveer 6 stakingen in Amsterdam hebben zich gisteren weer verder uitgebreid. Hier stakers bij de NDSM g? (UBEISH0WR00M |"j Hogewoerd 132 I ASSIEKE MEUBELEN RLICHTING B ferkoop van de artikelen op logewoerd 132 is aan de c jj :jde in onze zaak 163. )it mag u niet missen Hogewoerd 132 Hoek RIJNSTRAAT lermede kunnen w ij u nog beter uw aandacht 75 ct. J! Blies voor huisdieren H BREESTRAAT 3 I BlDEN - TELEFOON 33311 Van onze parlementaire redactie Den Haag De veronderstellin gen dat de drie Duitse oorlogs misdadigers in Breda nooit spijt zouden hebben betuigd over hun misdaden, is onjuist. Het tegen deel is het geval. Dit is ons met nadruk verzekerd vanuit de kring van mensen die tijdens de gevangenschap van „de drie van Breda" uit hoofde van hun functie veelvuldig con tact met hen hadden. IMME MUIZEN ,MMA MUIZEN stuk IIZENHUIS ipl. met molen ƒ12.50 Bij Kotalla, Fischer en Aus der Fünten zijn het inzicht in de omvang van hun schuld en de daarover gegroeide afschuw en diepe spijt tot stand gekomen na jarenlange geestelijke pro cessen, die zij hebben doorge maakt. Toen dit inzicht was ge rijpt hebben zij ook de behoefte gevoeld hun gevoelens op schrift vast te leggen. Dat is vo rig jaar augustus gebeurd. Het is echter zeer uitdrukkelijk (muis cadeau) s: 2: li v\> ANTA MARIA CAPUA VETE (AP) De heer Gaetano Mauriello, in het leven slager en vader van zestien kinderen was overleden. De arts stelde dit secuur vast. Plannen voor de begrafenis wer den gemaakt. Telegram- werden verzonden familieleden en vrien- Acht uur na zijn dood kwam hij van zijn baar overeind en zei tot nsen in de kamer zich ongelukkig schrokken: „Ik heb hon ger, breng mij wat brood en salami". Hetgeen ge beurde. Weer gingen er telegrammen uit waarin het wonder werd gemeld; de begrafenisondernemer kreeg te horen „dat er wat tussen was gekomen". geen document dat door de drie gestraften is gehanteerd als ver klaring ten behoeve van rege ring, parlement of enige andere instantie. Wel mag men aanne men dat de wezenlijke bestand delen hiervan terug te vinden zijn in de laatste gratieverzoe ken van KotSlla, Fischer en Aus der FUnten. In het geschrevene spreken de Drie van Breda uit „dat het ons gedurende al de jaren van ge vangenschap zeer duidelijk ge worden is, dat het Nederlandse volk in zijn geheel en bepaalde groepen wel heel bijzonder heb ben geleden onder het afschuwe lijke regiem, dat de Duitse Hit- Ier-regering hier heeft toege past. De processtukken en de gevelde vonnissen spreken dui delijk uit, dat ook wij, ieder op eigen wijze, aktieve uitvoerders zijn geweest van dit afschuwe lijk gebeuren. Wij betreuren nu ten zeerste, dat wij daaraan ak- tief hebben deelgenomen. In de loop van de jaren is ons duide lijk geworden, dat ook nu nog velen dagelijks de sporen van dit leed met zich dragen". Voorts zeggen de drie gestraften te erkennen „het onzegbare en on menselijke leed. dat in de jaren 1940-1945 over dit land en over idit volk is gebracht door een re giem. waarvan ook wij mede werkers zijn geweest, doch welk regiem wij nu uit de grond van ons hart verafschuwen". De drie spreken ook de hoop uit dat het hen eenmaal gegeven zal worden „terug te mogen ke ren naar ons land en familie om ons in vrijheid en stilte en rust voor te bereiden op het ver schijnen voor de eeuwige rech ter, op wiens barmhartigheid wij vertrouwen". Het geschre vene eindigt met het uitspreken van hoogachting en eerbied voor het Nederlandse volk. Regelrecht wordt het elektro- één der be- Uitzicht in Den telefoonlijn naar diagnose door- (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Het gerefor meerde bejaardencentrum „Uitzicht" in Den Haag zal als eerste in Nederland een systematisch onderzoek naar hartafwijkingen doen waar van de gegevens per telefoon naar het hartbewakingscen- trum van prof. dr. F. L. Meijler in Utrecht zullen worden doorgegeven. Daar zal dan tevens de analyse van de talrijke electrocardio- grammen, E.C.G.'s plaats hebben. Hoewel al eerder in ons land gebruik werd gemaakt van de apparatuur die nodig is om electrocardiogrammen in geluidssignalen om te zetten en per gewone telefoonlijn door te bellen is dit de eer ste keer, dat met deze appa ratuur een systematische controle van een bepaalde groep personen wordt uitge- De grote animator achter dit project is de Haagse huisarts dr. A. K. C. Burger, die te vens behandelend geneesheer is van de verpleegafdeling van „Uitzicht" en eind vo rig jaar promoveerde op een proefschrift over hartafwij kingen en onderzoekingen daarnaar bij bejaarden. Men heeft lang gezocht naar een oplossing om de E.C.G.'s te leveren aan cardiologische centra. De werkelijke uit komst kwam toen de firma Depex anderhalf jaar gele den een apparaat op de markt bracht waarmee de grafische voorstelling van het E.C.G. in geluidssignalen kon worden omgezet. De bedoeling in het Haagse be- cardiogr jaarden i Haag via t Utrecht v gegeven. De telefoonhoorn is hiervoor nadat de verbinding tot stand was gekomen op het Depex-apparaat (zie foto) gelegd, dat er voor zorgt dat de grafische uitbeelding van het ECG in akoestische sig nalen wordt omgezet. Het op nemen hiervan op de band recorder gevolgd door een uitzending op een later tijd stip is net zo goed mogelijk. jaardencentruni is om perso nen, die op de verpleegafde- lingen verblijven, maande lijks te controleren. De firma Depcx is nu bezig aan twee experimenten waaraan het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam en het academisch ziekenhuis in Leiden meewerken. Patiën ten van beide ziekenhuizen die een pacemaker gebrui ken, hebben thuis een appa raatje met vier electroden, dat tegen de borst wordt ge drukt .De patiënt kan nu één van beide ziekenhuizen op bellen en de telefoonhoorn tegen het apparaat aandruk ken, dat de hartimpuls in een acoustisch signaal om zet. Het ziekenhuis ontvangt het signaal en men kan daar dan uit afleiden of de pace maker nog krachtig genoeg is. NYV akkoord evenals werkgevers Den Haag De confessione le bonden in de metaalin dustrie beslissen vandaag over een plan om het me taalconflict op te lossen door het aanwijzen van neutrale arbiters, die een voor alle partijen bindende uitspraak zullen moeten doen. De werkgevers heb ben met dit plan reeds in gestemd, evenals de indus triebond NVV. Het plan voor een bindende arbitrage is afkomstig van de voorzitters van de cen trale werkgeversverbon den. de heren drs. S. C. Bakkenist (VNO) en mr P. van Boven (NCW). Zij hebben het plan voorgelegd aan de voorzitters van de drie vakcentrales. Gistermiddag deden zij telegra fisch het voorstel het geschil in de metaalindustrie voor te leg gen aan één of meer onpartijdi ge deskundigen, wier advies voor alle betrokken partijen bindend zou moeten zijn. Die bereidverklaring kreeg men bij voorbaat van de werkgevers organisaties in de metaalindus trie, mei wie de heren Bakke nist en Van Boven overleg had den gepleegd, voordat zij hun plan lanceerden. De voorzitters van de vakcentrales lieten we ten, pas te zullen untwoorden als hun vakbonden over het voorstel hun mening hebben ge geven. De industriebond NVV trommelde meteen zijn bestuur op. dat zich met bindende arbi trage akkoord verklaarde. Het liet weten, dat het in het belang van zijn leden is, aan een laat ste en beslissende fase in het metaalconflict mee te werken. De NVV-bond wijst er hierbij op, dat hij met zijn instemming de consequentie aanvaardt van het veronachtzamen van statu ten en reglement, die over een dergelijke, belangrijke zaak raadpleging van leden voor schrijft. Die raadpleging is on mogelijk nu zich. na hel door de rechter opgelegde stakingsver- bod, de zaken zich zo snel ont wikkelen, aldus voorzitter Groc- nevelt. Het moet niet onmogelijk worden geacht, dat minister Boersma van Sociale Zaken op de achter grond een rol heeft gespeeld bij het tot stand komen van het voorstel. escherming oor minister A. M. v. Agt HAAG Minister mr. A. A. van Agt van justitie heeft Bcherming gekregen van de kspolitie. Deze maatregel is tomen nadat bij het ministe- aptpae en de Tweede Kamer felle XgHacties waren binnengekomen ■M het plan van de regering om drie oorlogsmisdadigers uit SgSveda vrij te laten. f lïl de staf van de rijkspolitie B^ het ministerie weigerden te delen waaruit de bewa- __^fg bestaat en of er sprake is bedreiging van de minister, itanders van het vrijlaten Kotalla, Fischer en Aus der toonden zich ondermeer Februari-herdenkingscomité, imissie samenwerkende rganisaties en joodse ootschappen. linsdag 29 februari zal de teede Kamer een debat hou- over de vrijlating van de Duitsers. Minister Van Agt de rest van de regering is oordeel dat de „drie van gratie moeten krijgen, ichten als zouden de oor- ismisdadigers al vrij zijn wer- kracht tegengesproken. BELFAST (AP) Honderden passagiers, onder wie Britse mi litairen, zijn gisteren aan boord van een volgeladen veerboot de haven van Belfast binnengeva ren terwijl zij wisten dat het schip een drijvende bom was. Dertig minuten voordat de 5000 ton metende Duke of Argyle Noord-Ierland bereikte, ontdekte een lid van de bemanning een kofferbom op een van de dek ken. Experts van het leger stonden op de kade te wachten toen het schip aankwam om de bom on schadelijk te maken. In Londonderry ontvoerden leden van het Ierse republikeinse le ger een buschauffeur en schoten hem dood op enkele kilometers van de plaats waar hij zijn bus had moeten achterlaten. CJ NEW YORK (Rtr.) Valery Mar- kelov een 32-jr.rige Russische vertaler bij de VN. is gisteren in New York tegen een borg tocht van 100.000 dollar vrijgela ten. Hij was gearresteerd op be- schuld ging van spionage. Mar- kelov zou hebben getracht gege vens te krijgen over het nieuwe gevechtsvliegtuig van de Ameri kaanse marine, de F 14a.- Londen (UPI-Reuter) Het fel anti-koningsgezinde Lagerhuislid Wil liam Hamilton heeft weer eens beroering veroorzaakt met een aan val op het Britse koningshuis. Sprekend over de crisis in de ener gievoorziening, veroorzaakt door de mijnwerkersstaking, noemde het socialistische parlementslid het onverdedigbaar dat twee mijn werkers vijftig iaar onder de arond moeten zwoegen om hetzelfde t verdienen wat „wij dat misselijke jonge ventje in een jaar geven". Hamilton doelde hiermee op kroonprins Charles. Dit lokte verontwaardigde protesten van de kant van de conservatieve afgevaardigden uit en een van hen eiste van Lagerhuisvoorzitter Sehvyn Llovd dat hij Hamilton zou gelasten zijn opmerking in te trekken. „Wat heeft ie dan gezegd?" vroeg de voorzitter argeloos. Dat gaf Hamilton de gelegenheid zijn uitlating te herhalen. Op aandringen van Lloyd rok de afgevaardigde de opmerking in. Hij vefving deze door „als de monarchie zo'n eenheid brengende kracht in onze gemeenschap is, laat deze jongeman, die opgeleid is bij de luchtmacht en nu bij de marine zit. de komende drie maanden eens de mijn ingaan". Hamilton veroorzaakte al eerder een storm van protest van de kant der koningsgezinden door op te merken dat de Britse koninklijke fa milie door haar grote toelagen wordt aangemoedigd „zich als konij nen voort te planten". Willeke speelt in Schnitzler bij het NRT (Van o--ze kunstredac'?) DEN HAAG In aansluiting op ons beriéht van gisteren, dat Wiileke Alberti door de nieuw benoemde artistiek leider prof. Karl Guttmann als actrice is binnengehaald bij het Nieuw Rotterdams Toneel, wordt thans bekend dat Wiileke is gevraagd voor de rol van Christine in „I.icbelei" van Arthur Schnitz ler. Voor dit stuk werd tevens gecon tracieerd Lex Goudsmit, die de rol van haar vader zal spelen, de oude violist Weiring. Over de rol van Christine's min naar Fritz wordt nog onderhan deld. Drie kinderen in ziekenhuis doodgestoken Blackpool (AP) Een indringer, die met een mes gewapend was, is vanmorgen als een dolle te- keergegaan in een ziekenhuis te Blackpool. Hij stak drie kinde ren dood en verwondde twee verpleegsters alsmede een kind. Honderden politiemannen trokken een cordon rondom het Victoria- ziekenhuis, nadat de man op het omliggende terrein was ont snapt. Blackpool is thans her metisch van de buitenwereld af gesloten. Op alle verkeerswegen naar deze badplaats zijn ver sperringen opgericht. De dode kinderen zijn twee jongens en een meisje. De jongste jongen was ongeveer vier jaar oud. De toestand van de beide neerge stoken verpleegsters is ernstig. Nieuw werk gezocht voor 600.000 boeren DEN HAAG (ANP) In de jaren tot 1976 zal men in de EEG on geveer 600.000 arbeidsplaatsen moeten scheppen voor boeren Jonger dan 55 jaar. De helft. 300.000 arbeidsplaatsen, moet er komen in streken, die hoofdzakelijk landbouwgebied zijn en waar de industrie en de dienstensector slechts in ge ie mate zijn ontwikkeld en weinig werkgelegenheid bieden. Dit blijkt uit een enquête over de omscholing van boeren en land- bouwarbeiders. die onder auspi ciën van de Europese commis sie is gehouden. Ard Schenk kijkt onverstoorbaar in de caméra. De drievoudige Olympische kampioen is opnieuw de on betwiste favoriet voor de wereldtitel, die komend weekeinde In het Bisletstadion in Oslo wordt betwist.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1