krachtproef mor Heath Pleiten op synode voor gehuwde priester zinloos CcidócSomatit VS willen nieuw nog dodelijker atoomwapen Beroep Moordenaar Malraux: reis Nixon van groot belang [>p ïinister hmelzer reis Episcopaat aan priesters: IDAG 16 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT EG-DEBAT LAGERHUIS (Van onze correspondent, Roger Simons) JDEN De EEG-rebellen van beide grote Britse llitieke partijen staan onder zware druk in het oruitzicht van de kritieke stemming, die morgen- fond plaatsvindt na afloop van een driedaags La- rhuisdebat over het wetsontwerp inzake toetreding de Europese gemeenschappen. Dit debat is giste- n begonnen in het parlement, dat over eigen gene toren beschikt en dus niet zonder electrische room gezet kan worden. Labourleiding is ervan ertuigd, dat ditmaal geen kele socialistische EEG-ge- ide afgevaardigde voor de ropese zaak zal stemmen, het licht van de dramati- electriciteitscrisis zijn de meeste socialisten middelen goed om pre- Heath in het zand te bijten. Als de conserva- regeringsleider mor- navond geen meerderheid zal hij aftreden, ingezien in het Britse par- geen anti-EEG-meer- rheid bestaat, zou Heath' tslag betekenen, dat on- liddellijk nieuwe algemene rkiezingen uitgeschreven moeten worden. Dat is de kans waarop Labour zit te wachten. In kringen van de conservatie ve regering houdt men even wel staande, dat premier Heath morgenavond, on danks alles, opnieuw zal geringe meerderheid. In ok tober bedroeg zijn EEG- meerderheid 112 stemmen. In januari won Heath met 21 stemmen het debat over de ondertekening van het toetre dingsverdrag. Dit keer mag hij blij zijn als hij het haalt met een meerderheid onder de tien stemmen. Anti-EEG-gezinde coneervatie- ve afgevaardigden worden door hun fractieleiders aan gespoord om- vooral in deze moeilijke omstandigheden niets te doen, dat de rege ring ten val zou kunnen brengen. Als een groot aan tal conservatieven tegen de tweede lezing stemt of zich met opzet onthoudt zou de regering ernstig in gevaar gebracht worden. Daar staat evenwel tegenover, dat wanneer voor de Britse conservatieven de nood het hoogst is, zij geneigd zijn om broederlijk voor elkaar in de bres te springen en met de regering mee te gaan door dik en dun. Een inwoner van Rotterdam kreeg gistermorgen de schrik van zijn leven, toen hij op de Admiraliteitskade in de Maasstad plotseling de grond onder zijn voeten voelde wegzinken. In een half uur tijd kwam een stuk wegdek over een lengte van 60 meter twee meter lager te liggen. Tegen Russische dreiging 1AAG (ANP) Drs. W. K. :hmelzer heeft als minister buitenlandse zaken nog bilaterale bezoeken afge- Hij gaat nu op 9 maart Londen om te spreken met collega Douglas-Home en ier Heath en op een nog te stellen datum naar Pa- >m te spreken met minister Eban en van 10 tot 14 juni airo met zijn Egyptische (genoot Murad Ghaleb. De het Midden Oosten is eerste plaats een oriëpte- u'kbezoek. Iiercheteam isaanslagen Veenendaal JENDAAL (ANP) Het iwe hoofdkwartier vanwaar- het onderzoek naar de bom slagen op de gasstations in men en Ravenstein wordt id, komt in het politiebureau Veenendaal. In het „zenuw- urn" zijn technici bezig het plaatsen van telexma- is en andere verbindingsap- op Veenendaal geval- vanwege de centrale ligging iet land en omdat de accom- latie er geschikt is voor on- ir de twintig man 'ke recherchegroep. De twee hercheteams die in Ommen Ravestein aan het werk wa- worden samengevoegd tot ondsen eens et tandartsen ver tarieven ECHT (ANP) Tussen de kenfondsorganisaties en de Mij. tot Bevordering der ndheelkunde is overeenstem- ng bereikt over een tariefs- rhoging voor tandheelkundige lp aan ziekenfondsverzeker- over 1972. verhoging bedraagt 7,39 pro- Bij de vaststelling van 'erhoging is rekening ge ilden met de toezegging mati- ig te betrachten, lussen ziekenfondsen en spe- ölisten is overeenstemming ikl. De specialistentarieven p-.. ten gevolge van deze over- Iinstemming met 7,29 procent ^tahoog. Iriekwart NKV •omvbond voor én vakcentrale RECHT (ANP) Ruim drie- wart (78 procent) van circa 0.000 leden van de (inmiddels de katholieke houtbond ge doneerde) katholieke bouwbond St. Joseph" (NKV) is voor tander van het samengaan van vakcentrales (NVV, "KV, CNV) in één nieuwe vak- fcntrale. blijkt volgens het bondsblad >De Steiger" uit een vorig jaar het Nipo verrichte enquête tnder de leden. Vergeleken met 968 gehouden steekproef Kekent de recente uitslag een 'ooruitgang met ruim 10 pro-1 ;ent. Het aantal besliste tegen- i kanders van deze eenwording laaide vergeleken met 1968 van j naar 5 procent. 5?' (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Laird, heeft aangedrongen op de ontwikkeling van een nieuwe generatie nog dodelijker strategische atoomwa pens, ten einde „een groeiende Russische dreiging" het hoofd te kunnen bieden. Het defensieprogram van dit jaar klinkt al even angstaanjagend hoewel verwacht wordt dat binnen enkele maanden een overeenkomst zal worden on dertekend voor de beperking van strategische wapens. Het rapport van Laird bevat aanbevelingen voor de snelle ontwikkeling van twee miljarden opslokkende projecten. staat is om met eeri belangrijke voorsprong in nieuwe wapensys temen te komen, die een even grote schok teweeg kan brengen als de eerste vlucht om de aar de van de Spoetnik. Vorige maand werd onthuld, dat de Amerikaanse militaire plan nenmakers zich er ernstig zor gen over maken dat stoten elec- tromagnetische energie het Amerikaans controlesysteem, dat bedoeld is om een atoom- aanval te beantwoorden, kunnen lamleggen. Dergelijke stoten kunnen worden opgewekt door enorme atoomex- Een nieuwe lange-afstandsonder- waterraket, opvolger van de Poseidon, en een vierde atoom- vliegdekschip. Minister Laird waarschuwde het congres dat de Sovjet-Unie in Arrestatiebevel tegen Edith Irving O NEW YORK (AP) - De Ameri kaanse rechter Martin Jacobs heeft bekend gemaakt dat hij een arrestatiebevel heeft uitge vaardigd uit naam van de Zwit serse regering voor Edith Ir ving, de echtgenote van Clifford Irving, de auteur van de zoge naamde „autobiografie" van Howard Hughes. Het arrestatiebevel werd uitge vaardigd na een bespreking die veertig minuten heeft geduurd en waaraan werd deelgenomen door de Amerikaanse autoritei ten, een Zwitserse vice-consul en een Amerikaanse advocaat die optrad voor de Zwitserse re gering. Even glimlachen een draaipauze opgenomen. WASHINGTON, (AP)— André Malraux, de Franse auteur die veertig jaar lang een studie heeft gemaakt van China heeft gezegd dat de reis van presi dent Nixon naar China van ui terst groot belang is voor de wereldvrede. beide landen belangrijk zou ti nemen. Hij zei „per slot van ken hebben de V.S. alles heeft China niets. Het land i porteert zelfs niet eens rijst". Doden bij bankoverval TOULON (AFP/Reuter) Bij een overval op een spaarbank nabij de Zuidfranse havenstad Toulon zijn twee van de drie overvallers in een vuurgevecht met de politie gedood. De derde werd zwaar gewond. V1GEVANO (AP) Een zware vrachtwagen is na een aanrij ding in de buurt van Vigevano (It.) in brand gevlogen. De vrachtwagen vervoerde 13 ton lucifers. Er bleef niets van Moordenaars van Keulen teruggekeerd BEIROET (AP)— De Palestijnse guerrillastrijders die op 6 fcbr. bij Keulen vijf Jordaniërs heb ben vermoord „zijn veilig op hun bases teruggekeerd", aldus meldde vandaag het Beiroctse blad Al-Moharrer. Dit blad, dat goede betrekkingen onderhoudt met de grootste ver zetsbeweging Al-Fatah, zei niet waar die bases zich bevinden maar wel dat deze buiten het bereik der Westduitse autoritei ten lagen. De vijf gedode man nen waren, volgens het blad „agenten geweest van de Israëli sche veiligheidsdienst die men in Keulen had neergezet met de hulp der Westduitse inlichtin gendienst". plosie Het rapport zinspeelt er verder op dat Rusland een atoomwapen ontwikkelt dat Amerikaanse fo- toverkenningssatellieten zou kunnen vernietigen of neutrali seren. Deze satellieten zorgen op het ogeblik voor de meeste informatie over de strategische kracht van de Sovjet-Unie. W Opiniepeiling in de kerk T sommige katholieken in hun protest tegen bisschopsbenoemingen laatstelijk in Roermond als argument aanvoeren, is dat de beslissing van het Vaticaan niet overeenkomt met de wens van de plaatselijke Kerk, zoals die in peilingen en voordracht van diocesane kapittels tot uitdrukking gekomen is. Een sterk argument lijkt ons dit niet, een dat ook niet strookt met bezwaren zoals die door kardinaal Alfrink tegen de beslissing van Rome in de vacature-Roermond werden geformuleerd. Zowel in Limburg als vorig jaar in Rotterdam weck de beslissing af van de voordracht van het diocesaan kapittel; dat is een vaststaand feit. Maar was de voordracht van dat kapittel een betrouwbare afspiegeling van de opinie van het kerkvolk, zoals in één adem met dat feit wordt betoogd? Bekend is in de eerste plaats dat het deelnemen van het kerkvolk aan de opiniepeiling procentueel gering was. Vervolgens is de voordracht die uiteindelijk naar Rome ging, qua persoonsnamen van de opiniepeiling een „vrije vertaling" waaraan slechts een groep priesters en enkele leken hebben meegewerkt. „Alle stromingen I^ARDINAAL ALFRINK heeft vrijdag betoogd, dat in de Nederlandse bisschoppenvergadering „alle waarden, alle gedachten en alle stromingen op tafel moeten kunnen komen". Nu zijn er diverse methoden om kwesties en gedachten op tafel te brengen, maar een zinnige uitleg van wat de kardinaal bedoeld, moet toch wel zijn dat in de bisschopsconferentie bij controversiële zaken de belangrijkste stromingen zelf rond de tafel verenigd zijn. Romes vrees schijnt te zijn, dat dit in Nederland niet meer het geval is en dat met name bij bisschopsvacatures exclusief in één richting wordt gedacht. Communicatiestoornissen worden evenwel uitgelokt, protest en teleurstelling krijgen in Nederland een scherp karakter, wanneer pauselijke adviseurs dc weg voor overleg afsluiten en Rome aan lastgeving voorrang boven overtuiging gaat geven. Polarisatie? T OS nog van bovenstaande kanttekeningen werpen we de vraag op, of de ontluikende praktijk om bij kerkelijke benoemingen het kerkvolk in te schakelen niet beter afgeremd kan worden, totdat het middel gevonden is om betrouwbaar de opinie van het hele kerkvolk te meten. Tot Rome, gemotiveerd ervan overtuigd kan worden, dat langs die weg Nederland een bisschoppenvergadering krijgt met het karakter zoals kardinaal Alfrink formuleerde. Zonder een semi-democratische benoemingsvoorbereiding, zonder de nog steeds in het stadium van labiele betrouwbaarheid verkerend wetenschappelijk opinieonderzoek heeft Nederland bisschoppen als mgr. Alfrink, mgr. Bekkers en mgr. De Vet gekregen. Wanneer daarna, in de ogen van een deel van de Nederlandse katholieken, de geloofswaardigheid van de Kerk in discrediet gekomen is, zou de oorzaak hiervan wel eens veel meer gecompliceerd kunnen zijn dan zij die Rome alleen de schuld geven, veronderstellen. Methodes met als gevolg een polarisatie op basis van vijftig-procent-plus-één kunnen in de burgerlijke samenleving al een kwalijke zaak worden met krenking van het rechtsgevoel dat men beoogt te dienen. Dit risico nemen ten opzichte van godsdienstige overtuiging, zal moeilijker te verantwoorden zijn. Over de benoemingsprocedure tenslotte nog een wat oneerbiedige vergelijking. Zolang voetbalminnend Nederland de samenstelling van het nationaal elftal maar liever aan vertrouwensmannen overlaat dan aan een enquête onder de beroepsvoetballers of het publiek, doet men dit onder meer op grond van bezwaren tegen hel alternatief. In de Kerk zijn bij benoemingen volgens dc spelregels van de hiërarchie op hoog en laag niveau brokken gemaakt. Wie deze spelregels verbeteren wil, of heel andere spelregels voorstaat, doet er goed aan niet als model te nemen een democratie die in polarisatie het enige middel ziet om te komen uit het slop, waarin ze zelf geraakt is. Prestige conflict 1VTA twee mislukte bemiddelingspogingen in de „metaal" staat wel vast, dat het daar nu meer om presligeredenen dan om een echt sociaal conflict gaat. De voorzitter van de N.V.V.-bond heeft zich met graagte? in een positie laten dringen, waar hij niet veel meer doen kan dan de confessionele bonden ten onrechte beschuldigen van vrees voor gezichtsverlies. Hij is erin geslaagd gisteravond laat dit een N.O.S.-verslaggever te laten uitleggen als een buit voor de democratie in zijn vakbond. De heer Groenevelt moet beter weten en weet dal waarschijnlijk ook wel. Hij speculeert nog steeds op het zoet der overwinning. Maar wanneer eerlang door de in zijn bond ontketende actie metaalbedrijven of ondernemingen in andere bedrijfssectoren onrendabel worden, zal heer Groenevelt dan ook bereid het zuur te slikken? Vermoedelijk knapt hij dun liever anderen met het lastige karweitje op. Hij kan dan bijvoorbeeld de voorzitters van de drie vakcentrales naar de vuurlinie sturen. Paul Roque (22), links, uit Parijs en zijn vriend Maurice Duval (25) uit Le Havre vertrekken op 21 februari aanstaande voor een reis om de wereld in duizend dagen. Ze poseerden gisteren even onder de Eiffel- toren. Hun reis zal via Afrika, Azië. Australië en Amerika gaan. Ze hopen op 22 november aanstaande weer in de Franse hoofdstad terug te zijn. Onderzoek naar „roof" van deserteur Amsterdam (ANP) In opdracht van de procureur-generaal in Amsterdam stelt de rijksrecher che een informatief onderzoek in naar dc klacht van dc Am sterdamse advocaat mr. J. W. van Ilennekom tegen de Ameri kaanse legerautoritciten op dc basis Soeslerberg wegens „men senroof" dan wel „weder rechtelijke vrijheidsberoving" van dc Amerikaanse deserteur Patrick Volden (23). Een onderzoek wordt ook inge steld naar de rol die de Amster damse politie en de marechaus see hebben gespeeld bij de aan houding en overlevering van Volden aan de Amerikaanse mi litaire autoriteiten. Volden werd op 3 februari in een kraakpand in Amsterdam gearresteerd om dat hij 25 gram hasjiesj bij zich had. Hij zei dat de pogingen van Nixon nobel en van historische beteke nis zijn. Malraux legde er de nadruk op, dat de Chinezen eco nomische steun zouden willen ontvangen van de Verenigde Staten. Hij zei dat men niet moest veronderstellen dat voor zitter Mao Tse-Toeng concessies zou doen aan het kapitalisme, maar „de revolutie is achter de rug. Men begint niet iedere och tend met een gevecht dat men reeds gewonnen heeft." Mao T m UTRECHT - „Het streven naar herstel In stelt vooral belang in hel pro- JA de volledige ambtsbediening van priesters, bleem van het verbeteren van jHEMH die van het celibaat ontheven zijn, ligt de levensstandaard van het Chi- ver buiten de eeuwenoude traditie van ge nese volk. „Als de V.S. het gMEtwytó heel de kerk in Oost en West, dat een wij middel vertegenwoordigen om ziging in deze door de synode onwaar die levensstandaard te verbete- BBSSSSfll schijnlijk geacht moest worden. In deze si- ren dan doet het er niet toe dat SP? 'k-JGB 1 tuatie hebben wij er van afgezien hiervoor het een kapitalistisch land is", 'C te pleiten tijdens de synode". Malraux zei dat de economische Dit schrijven de Nederlandse bisschoppen resultaten van het bezoek zou- j j een brief aan de priesters, waarin zij hen den aanduiden of het succesvol Gisteren is de Delta-postzegel uitgekomen. Minister dr. W. Drees van de Nederlandse vertaling aanbieden van de was geweest of niet. Hij hield verkeer en waterstaat nam de eerste exemplaren, een ingelijst vel twee synode-documenten over het ambte geen rekening met de mogelijk- van honderd stuks, in ontvangst uit handen van directeur-generaal lijk priesterschap en de rechtvaardigheid heid dat de handel tussen del H. Reinoud van de PTT (rechts). I in de wereld. De bisschoppen herinneren eraan dat de sy node met grote nadruk gesteld heeft dat de traditie, waardoor de priesters in de latijn- se kerk aan het celibaat gebonden zijn, ge handhaafd moet blijven. Volgens de Nederlandse bisschoppen mag men dit echter niet losmaken van het ant woord op een tweede vraag die aan de sy node werd voorgelegd, namelijk over de toelating van gehuwde mannen tot het priesterschap, „in bijzondere gevallen, vanwege een pastorale noodzaak en gelet op het welzijn van de wereldkerk". Ondanks het uitdrukkelijk handhaven van het celibaat, heeft de synode ook erkend, dat dc gedispenseerde priesters de kerft nuttige diensten kunnen blijven bewijzen De bisschoppen zeggen, dat zij het verrich ten van niet strikt priesterlijke actlvileltej in dienst van de kerk door deze priesten zul.en blijven bevoideicn. Voor de Nederlandse bisschoppen is, ondank de duidelijke keuze van de synode voor he celibatair priesterschap, toch de vraq blijven staan „of de kerk, als zij de of dracht van de Heer wil blijven vervuiler niet naar wegen moet zoeken die plurifot mitelt in de priesterlijke levensstaat f} een grotere differentiatie van het kerkelij ambt mogelijk maken."

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9