Vakcentrales teleurgesteld Werkloosheid over top heen Russische spion gepakt in New York Britten binnen veertien dagen zonder stroom Ambtenaar trekt ten strijde tegen hotpants De Tijd heft edities op Minister Boersma: )ENSDAG 16 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 WERKGELEGE1SHEIDS1SOTA DEN HAAG (ANP) Het overlegorgaan van de drie vakcentrales zegt in een reactie op de werkgelegeniheidsnota dat het met een gevoel van diepe teleurstelling constateert dat de lang verbeide nota praktisch geen perspectief biedt. Voor het terugdringen van de werkloos heid. De nota bevat in wezen niet veel meer dan een over zicht van reeds eerder aangekondigde maatregelen. Verwacht moet worden dat bij een op deze nota geba seerd beleid de werkloosheid aan het einde van het jaar weer even onaanvaardbare vormen zal aanne men als aan het begin van 1972 het geval is. Het kennelijk voornemen van de regering om de huidi ge wiebeltax-maatregel per 1 juli af te schaffen, past niet in de redenering - die de regeling zelf valgt - dat algemeen stimulerende maatregelen niet te snel moe ten worden toegepast. Het overlegorgaan vindt dat ongever 400 miljoen uit de opbrengst van de wie bel tax bestemd moet worden voor de .bestrijding van de werkloosheid. Het Ned. Christ. Werkgeversverbond acht de regerings maatregelen tegen de werkloosheid passend bij de huidige situatie. De stimulering van de bedrijvigheid in het noorden, Brabant en Gelderland, vooral in de bouw, kan de werkloosheid terugbrengen op die plaat sen waar deze de hoogste toppen heeft. Met name de verruiming van het rijksgoedkeuringenbe- leid is een mes dat aan meer kanten kan snijden: Meer werk in de bouw ten behoeve van investeringen voor blijvende productiegroei. Mogelijk verder gaande stimulerende maatregelen dienen mede gericht te zijn op bestrijding van de inflatie als waarborg voor werk gelegenheid op langere termijn. Het Verbond van Ned. Ondernemingen onderschrijft de opvatting van de regering, dat bij de huidige econo mische situatie geen algemene stimuleringsmaatrege len passen. Het VNO meent dat de regering terecht gekozen heeft voor gerichte maatregelen ter bestrijding van de wer keloosheid in bepaalde gebieden en onder bepaalde beroepsgroepen. Het VNO acht het verder een pluspunt, dat de financie ring van de aangekondigde maatregelen voornamelijk niet inflatoir, d.w.z. via leningen, geschiedt. regeringsnota inzake de werk- Een ambtenaar bij de Bossche Raad van Arbeid kan het wel eens moeilijk hebben. DEN BOSCH (ANP) Het Ambtenarengerecht in Den Bosch heeft zich gisteren gebogen over een beroep van de heer E. Sadee uit Breda, aangespannen tegen de Raad van Arbeid, omdat deze geweigerd heeft een algemeen bindend besluit uit te vervaardigen over de kleding (hotpants) vanhet damesperso- neel. De heer Sadee blijkt geshockeerd te zijn door het feit, dat da mes op zijn kantoor in hotpants rondliepen. Hij werkte eerst op een afdaling zonder vrouwen, doch sinds enige tijd op een ge mengde" afdel ing. De president van het ambtenarengerecht, jlhr. mr. Serraris, meende dat het euvel wel gauw tot het verleden zal behoren, omdat de mode doorgaans maar zeer tijdelijk is. De president vroeg de h'eer Sadee ook. of hij 's zomers wel eens aan het strand kwam. Deze gaf daar geen antwoord op. hetgeen de president de mening ontlokte: ,.Dam zult u het wel moeilijk hebben". In een pleitnota noemde de heer Sadee dit een zaak die betrek king heeft op „het vlees en zijn zwakheden". De Raad van Arbeid had zijn verzoek om maatregelen afgewezen, omdat de gevraagd? maatregelen niet op hemzelf, maar op anderen betrekking hebben. De wet schrijft voor, aldus de heer Sadee. dat iedereen in zijn arbeid tegen gevaren moet worden beschermd. Als dat tegen lichamelijke is. dan toch zeker ook tr$en geestelijke. Het ambtenarengerecht zal op 7 maart uitspraak doen. (Van één c r verslaggevers) AMSTERDAM Behalve het af- Jtoten van zijn technisch be drijf, hetgeen 70 ontslagen bete kent, gaat het landelijke katho lieke dagblad „De Tijd" in de strijd om zijn voortbestaan nog raeer veren laten. Besloten is fen. Hierdoor komen acht journalisten in moeilijkheden. De opheffing van de twee edities, die half maart wordt verwacht, treft on geveer 25.000 abonnees. De di rectie van het dagblad hoopt dat deze in het vervolg genoe gen zullen nemen met de lande lijke of de Amsterdamse editi- van De Tijd de enige die nog overblijven. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister Boersma (Soc. Za ken) verwacht voor 1972 een gemiddeld aantal werklozen van 115.000. Hij ver wacht dat ons land wat betreft de werk loosheid op dit moment de top achter de rug heeft. Het werkloosheidsniveau zal wel hoger blijven dan voorheen. Op zijn persconferentie ter introduktie van de nota inzake de werkgelegenheid zei de minister dat momenteel de investeringen nog steeds afnemen, maar niet zo snel als voorheen. Structureel be zien is er nog steeds sprake van overbesteding. Voor dit jaar verwacht men niettemin een over schot van 750 mi'ljoen op de lopende rekening van de betalingsbalans. Minister Boersma ging niet nader in op de mede deling in de nota dat tijdig onder ogen moet wor den gezien of de huidige wiebeltaxmaat regelen na 1 juli a.s. moeten worden gehandhaafd. De minister vond dat de diverse regeringsmaatre gelen tegen de werkloosheid „toch een eind in de richting van de wensen der vakcentrales gaan". Die hebben, zoals bekend, van de regering 500 miljoen voor de werkloosheidsbestrijding ge vraagd. Minister Boersma wees echter op de ge varen (inflatie) die dreigen wanneer de regering haar program zou verdubbelen. Voor het kamerdebat over de werkgelegenheid, dat dinsdag wordt gehouden, zal nog deel 1 van het centraal economisch plan verschijnen met kern gegevens inzake de vooruitzichten voor 1972 en de gl'obale ontwikkeling daarna. Amsterdams ziekenhuis vol Turk ondanks hartaanval niet opgenomen AMSTERDAM (AINP) Een Turkse gastarbeider, de 43-jarige Varsanik Slrin, is zaterdag avond in een Amersfoorts zie kenhuis overleden, nadat hij en kele uren eerder in Amsterdam een hartaanval had gekregen. Aangezien er in de Amsterdam se ziekenhuizen geen ruimte was moest de G.G. en G.D. con tact opnemen met Amersfoort. Kort na aankomst in het zieken huis overleed de man, die vader was van twee kinderen. Van de zijde van de geneeskundige dienst werd meegedeeld dat het zeker duizend keer per jaar voorkomt dat 'n spoedgeval niet in een Amsterdams ziekenhuis kan worden opgenomen, maar in een ziekenhuis buiten de gemeen te moet worden ondergebracht. In Rotterdam is het vorig jaar 23 keer voorgekomen, dat zieken, die met spoed in een ziekenhuis moesten worden opgenomen, niet in een Rotterdamse inrich ting terecht konden en naar zie kenhuizen buiten deze plaats moesten worden overgebracht. Tetanus Massale prik-aetie in Winterswijk WINTERSWIJK (ANP) Win ters wi ik heeft voor Nederland de primeur van een massale te- tanusinenting. Gisteravond was burgemeester M. Bushoff offi cieel de eerste die een prik ging halen. Officieel, want de belang stelling was zo groot, dat gerui me tijd voor het vastgestelde uur al met de inenting werd be gonnen. De bevolking van Winterswijk telt ruim 26.000 inwoners. Hiervan komen er 16.000 voor inenting in aanmerking. Het plan tot deze massale vacci natie bestond reeds lang. twee gevallen van tetanus kortgele den. waarvan één met dodelijke afloop, waren aanleiding het voornemen met spoed ten uit voer te brengen. De inenting tegen deze gevaarlij ke infectieziekte, d:e in 50 pro cent van de gevallen een dode lijke afloop heeft, bestaat uit drie injecties: de eerste moet na vier weken worden gevolgd door een tweede, de derde injec tie heeft een half jaar later plaats. De Russische tolk Valery Markelov (links), die is aangehouden op be schuldiging van spionage, wordt hier weggeleid door een agent van de FBI. (Van onze correspondent) NEW YORK Na hem twee jaar in de gaten te hebben ge houden heeft de FBI maandagavond de 32-jarige Valery Ivanovich Markelov, een Russische vertaler bij de V.N. gearresteerd op beschuldiging van spionage. Het hoofd van de FBI. J. Edgar Hoever, verklaarde dat Marke lov bij zijn arrestatie in een restaurant op Long Island een document in zijn bezit hod, dat betrekking had op de F-14a. een nieuwe straaljager, die voor de Amerikaanse marine wordt ont wikkeld door Grumman. Markelov woont al vijf jaar in New York met zijn vrouw en 11 jarige dochter. In de herfst van 1970 maakte hij kennis met een technicus van de Grum- man-fabriek. Ze ontmoetten el kaar 11 keer in restaurants in de omgeving van New York en Markelov vroeg herhaaldelijk om informatie over het toestel. Hij voorzag de technicus ook van een draagbaar copieerappa- raat en een 35 mm camera om geheime documenten te repro duceren. Hoover zij dat de technicus volle dig met de FBI heeft samenge werkt en dat speciale agenten, die van al zijn ontmoetingen met Jarkelo-v getuige zijn ge weest. de Rus arresteerden toen hij het materiaal in ontvangst Markelov kan geen aanspraak maken op diplomatieke on schendbaarheid, omdat hij een employé van de VN en geen lid is van de Russische afvaar diging naar de VN. Als hij ver oordeeld wordt kan hij 10 jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar krijgen. De taxichauffeurs in Amsterdam hebben gisteren gestaakt. Bij het RAI-gebouw overhandigden de stakers pamfletten aan de deelnemers van de jaarvergadering van de ondernemers en eigen rijders in het taxi bedrijf. Ondanks rantsoenering Londen Meer dan een miljoen Britten waren gisteren werkloos tengevolge van de drastisce bezuiniging op elektrische stroom. Engelands grootste scheikundi ge bedrijf, heeft 65.000 mannen en vrouwen (ongeveer de helft van zijn personeel) voorlopig op straat gezet. Minister Drees: Aanleg van rijksweg 3 zo mogelijk vermijden DEN HAAG (ANP) De aanleg van Rijksweg 3 (Amsterdam- Rotterdam) zal opnieuw in overweging worden genomen. Minister Drees (Verkeer en Wa terstaat) heeft In de Eerste Ka mer meegedeeld, dat ernstig moet worden nagegaan of de aanleg van deze weg alsnog kan worden vermeden. Het Eerste Kamerlid Meester had aangedrongen op schrapping van de weg uit het wegenprogram ma. Het is de vraag, of het groene hart van Holland daar aan moet worden opgeofferd, al dus dit Kamerlid. Konijnen bedreigen TEXEL (ANP) Sinds de herfst vorig jaar hebben de konijnen In het natuurreservaat „De Slufter" op Texel zich zo sterk vermenigvuldigd, dat de zeewe ring door talloze holen Is door graven en thans in een dermate slechte staat verkeert. Rijkswaterstaat de kans doorbraak groot acht. De zeewering bestaat uit een oude zanddijk, die onlangs nog ten koste van vele tonnen is verbe terd. De konijnen richten ook grote schade aan aan de helm beplanting. Omdat in één nacht 50.000 van de 60.000 nieuw gepote planten werd vernield een konijn be schouwt de wortel van een helmplant als een delikatesse worden nu de verstuivingen af gedekt met balen stro of denne- takken. In dit verduisterde land wordt nu iedere privé-woning en elk kan toor regelmatig enkele uren zonder stroom gezet. Op sommi ge dagen is deze rantsoenering verdeeld over twee of drie pe rioden van telkens drie uur. Zelfs de regering geeft nu toe. dat over veertien dagen geen elek triciteit meer beschikbaar zal zijn voor de privé-sector en de industrie. Sinds gisteravond worden zelfs de straten van En geland niet meer verlicht. De enige hoop van de Britten is. dat de uitslag van het overleg inzake de looneisen van de mijnwerkers volgende week af gerond en aanvaard zal zijn door de stakers, die echter mo menteel nog niet aan Inbinden denken. De koppige houding van de mijn werkers en de halsstarrigheid van premier Heath hebben tot gevolg, dat de situatie voortdu rend ernstiger wordt en dat de nasleep van het conflict maan denlang voelbaar zal blijven. Ontstellende toestanden bij Ovamba's (Van onze correspondent) KAAPSTAD De Amerikaanse negerrechter William Booth heeft gezegd, dat de levensom standigheden binnen het Ovom- bo-erf in de hoofdstad van Zuld- west-Afrlka. Windhoek, „ontstel lend" zijn, en dat het eten er net gevangeniseten Is. Rechter Booth woont namens de internationale commissie van juristen het proces bij tegen twaalf Ovambo-stokers. Hij zei te hebben gezien dat met eer grote schop een maal van pap en graan op de borden werd ge deponeerd. Het vlees bestond hoofdzakelijk üit benen. De twaalf Ovambo's die terecht staan, worden ervan beschul digd, dat zc met dreigementen andere arbeiders ertoe hebben gebracht om hun arbeidscon tracten te verbreken en dat ze hun eigen contracten hebben ge broken. Vrouwenraad: minder reclame wasmiddelen AMERSFOORT (ANP) De Na- tionale Vrouwenraad heeft een beroep gedaan op de leden van de Tweede Kamer om reclame voor wasmiddelen met mogelijk schadelijke bestanddelen te laten matigen of te beperken. Dit In afwachting van een onderzoek naar het al dan niet schadelijk zijn van vervangingsmiddelen voor fosfaat. Dc Nationale Vrouwenraad was in Amersfoort bijeen met afvaardi gingen van 35 organisaties, ver tegenwoordigende 300.000 leden, e weldenkende Nederlandse vrouw heeft nooit diepgaande verlangens gekoesterd naar wit ter dan witte was, maar maakt zich wel zorgen over de actuele wereldproblemen, zo stelt de vrouwenraad in de verklaring. Frankrijk en Israël akkoord over Mirages PARIJS (AP) Frankrijk en Is raël hebben gisteren een over eenkomst ondertekend op grond waarvan Frankrijk ongeveer 250 miljoen gulden aan Israël zal betalen als terugkoopsom cn rente voor do 50 Mirage straal jagers, die aan Israël waren verkocht, maar In verband met de junioorlog van 1967 nooit zijn afgeleverd. De overeenkomst werd afgesloten na enkele maanden van onder handelingen. De Israëli's heb ben lange tijd geweigerd terug betaling te aanvaarden van de 170 miljoen gulden, die zij voor de vliegtuigen hadden betaald, omdat zij bleven hopen dat het embargo op de levering van de toestellen zou worden opgehe- Britse minister onthult bod Maltahasis LONDEN (AFP/UP1) En|«- land en de Navo hebben pee- mier Mintoff van Malta voor een periode van zeveneneenhalf jaar een Jaarlijks bedrag van 14 miljoen pond sterling en econo mische hulp voor zeven miljoen pond aangeboden in ruil voor een „bevredigend" militair ak koord. aldus de Britse minister van defensie. Lord Carrington. Carrington heeft onlangs in Rome in gezelschap van de Italiaanss minister van buitenlandse za ken, Moro en de secretaris ge neraal van de Navo, Luns, dfl toekomst van de Britse basis op Malta met premier Mintoff be sproken. Deze onderhandel Inge» zijn afgebroken zonder het be reiken van een overeenkomst.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7