»AF lanceert lieiiwe serie dddelzware iedrijfswagen /IJ, HEREN VAN ICHEM (34) Markten BEDRUFSnUTO >."v l ]^ENSDAG 16 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 na het overlijden komt een dame uit itvTerpen vragen of ze de afgestorvene nog ns mag zien. Zuster Alix wordt bij haar ge- uurd en leidt haar naar het dodenhuisje. On- rvveg herkent zij in de sjieke dame, Liza an Mette van de Witte, die van haar man eggelopen is. vrouwen van wie Fons gehouden heeft aan nu tegenover elkaar naast zijn lijk. jft ge nu?" vraagt Marieke. st naar haar valies. Marieke knikt ledkeuren. zijn ijlkoorts heeft hij ons beider naam ge- lemd". zegt zij. Daarop begint Liza hart- ochtelijk te huilen. Alles breekt los in haar imoed: spijt, wrok, liefde, deernis en be- iuw. Nu Fons dood is zal ze maar weer de stille Liza worden. „Voor avonturen Jn wij niet gemaakt", fluistert Marieke. Coene en Herman staan tegenover elkaar de grote woonkamer. „Ge gaat morgen e met Sander en Gust naar de akker. Uw ats is nu hier", gebiedt boer Coene. Iedere avond de „kolonel". „Ik kan mijn broer niet vervangen." Herman kijkt zijn vader vast in de ogen. Peter komt naderbij en vraagt of meneer de advokaat het boerenbedrijf soms te vies vindt. En of het voor de juffrouw van 't kasteel te min is. Zijn vader wist dus van zijn liefde voor Elza. „Van die universiteit komt nu ,niks meer in huis. Geen cent krijgt ge nog!" i de jonge „Gij werken? Lammeling?" Plotseling slaat Pe ter zijn zoon hard in het gezicht. Herman loopt de kamer uit en de boer staat naar adem te snakken. Hij vermant zich en wil kordaat naar zijn werk gaan. Maar hij komt slechts tot aan het einde van de tafel. Daar begeeft zijn linkerbeen. Het wordt hem zwart voor de ogen en de reus zakt ineen op de grond. Vrouw Coene en Herman komen toege lopen en staan met ontzetting geslagen. Het is laat in de avond als meneerke van pas toor Munte de laatste sacramenten heeft ont vangen. Clementine komt zien of hij nog iets nodig heeft en gaat dan waken in het salon. Na een paar uur sluimert ze in en om drie uur in de nacht schrikt ze wakker. Zij gaat naar meneerke en vindt hem dood. Zo op eens! Haar wens is vervuld en toch voelt ze alleen een oneindige leegte in zich, een vrese lijke eenzaamheid. Ze jankt als een hond. Meneerke heeft bepaald dat zijn testament on middellijk na zijn dood geopend moet worden. Nog vóór de begrafenis. Notaris Dutry heeft de rechthebbenden tijdig kunnen oproepen en ze zitten nu om de salontafel: een oude nicht, de priesterdirecteur van een wezengesticht, pastoor Munte en Clementine. Als al de bezittingen van Emma Beuckelaers en meneerke Parmentier onder de anderen ver deeld zijn, leest de notaris dat aan de „trou we huishoudster Clementine" al de kleren en juwelen van mevrouw zaliger ten deel vallen, plus een levenslang verblijf in het Godshuis te Leuven. Veertig jaar heeft ze zich afgesloofd om dit te bereiken. Dat is haar te mach tig. Zodra ze weer alleen is, gaat ze dreigend naar het lijk en begint meneerke uit te schel den, voor valse Judas, bedrieger, dief, vrou wenverleider, en smeerlap. Ze geeft hem een klap op het koude, kale hoofd. ..Daar", krijst ze, „dat is voor u. En de Hel!" De volgende ochtend wordt meneerke ten grave gedragen en wordt Clementine naar haar hel gebracht: het gesticht voor Geesteszieken te Diest. Ze tooit er zich nu iedere dag met de beste kleren van de moeder van Emma en richt zich tot de andere zieken uitsluitend in de tien woorden Frans die ze kent: Merci! Comme-ci, comme-ca, madame. Je dis, n'est- ce pas, le jour de mon mariage.... Herman moet het nu bolwerken door aan Walen privé-lessen in Engels te geven en met nu en dan een klein bedrag dat zijn moeder hem stiekem toestuurt. „Het wordt koud 's avonds en Herman zit te studeren met zijn overjas aan. De helft van de dagen eet hij niet. Madame Cleenmans ontfermt zich soms over hem, door hem een pannetje aardappelen, een kop warme thee, of een handvol extra kolen te schenken. Moreel hebben de kameraden hem willen steu nen door hem hoofdredacteur van het studen tentijdschrift „Ons Leven" te maken. Ze ne men hem ook af en toe weer eens mee naar het café van „Moedere". Ze weten dat het be scheiden, lieve Lucieke, dat bij moedere dient, een diepe genegenheid voor de droef geestig geworden Herman is gaan opvatten, en dat Herman daar niet ongevoelig voor is. Vanavond is Herman eens losgekomen. Hij is weer de oude. Na de vergadering zijn ze allen zingend de stad ingetrokken. Herman voorop met de verbondsvlag. Op een gegeven ogen blik keren de bedronken studenten op hun stappen terug en laten Herman, luid zingend van „G'loof toch Gertjie ik sal nooit nie", verder gaan. Pas als een goeie Leuvense pandoer hem tot kalmte aanmaant, bemerkt hij dat hij moe derziel alleen staat. Hij trekt terug naar moe der, waar nog twee van de sloebers zitten te lachen. „Verraders", roept Herman hen toe. „Hier, ik ben trouw aan de vlag, ik." Het doet Lucieke pijn haar melancholieke Her man zo ongepast voor clown te zien spelen. Maar hij negeert haar, heft de Vlaamse leeuw en marcheert de kroeg rond. Iedere avond zit in het café van „moedere" de „kolonel". Hij is nooit kolonel geweest. Hij is een sjofel ge klede, vervallen oude man, door de studenten „kolonel" genoemd om zijn fiere houding. Hij drinkt alleen op kosten van de studenten, die hij 's nachts laat vaderlijk naar huis brengt. „Herman", zegt de Kolonel, „Lucieke treurde zelle, dat ze u zolang niet meer gezien heeft. Geef haar gauw een zoen." Herman omhelst Lucieke, roept dat moedere een charleston op haar grammofoon moet zet ten en als die speelt, staat hij wild zijn benen op te góoien bij Lucieke, brallend van „,Yes, sir, that's my baby". Tot hij als een natte vod neervalt. De Kolonel moet hem bijna naar huis dragen en onze arme held blijft veertien dagen lang ziek in zijn kamer zitten. 9S-.100. C s5—93. d G5-76, E üv-öl. F 32-37. kromme 138—131. aanvoer 313.000 stuks. Slu zwaur 25V4—25',.. KAASMARKT BODEGRAVEN 13 VEILING WESTLAND NOORD (15 fi-br.) - S.a I: 15 KG EN OP 3",'Ï30Mt, mgÊ —13. Aam >ten 11—11,., peterselie 31-:*. Andijvie 185-230. Spinazie 165—315, Strofale 46-50. prol/ A 83-92. Komkom mors klasse I 51 97. 41 87, 36 73 -75, 31 53-04, 26 42—M: aanvoer 6663 sinks. ROTTERDAM VEEMARKT (15 febru ari) - Aamtotaal 3838. weekaanvoer 6171. Slachtrunderen 12". gbrulksvee 323. vette kal veren li gras kalveren 68. nuch tere halveren 306O. varkens 15. i 1 stuk) 875—1200. melk- rustiK. OVERZICHT prijzen. Slachtrunderen nis vo kalm als mannda--'. kuif- ei k eten Iels ruimet. redelijk derd. vare koelen, gewoon, SU.biel. vaarzen en plnk.-n t go week. Kil. duur. prljsh. veren groter, fill, onv nuchtere kalveren «root levendig, dalend, schapen en lammeren groter rv!<-!l)k. schapen togen, lammeren lAmsterdam De Bedrijfsauto RAI 1972 begint donder- 'ïdag 17 februari en duurt tot en met zondag 27 februari. De jopeningstijden van deze tentoonstelling, die om de twee wordt gehouden, zijn op werkdagen van 10-17 uur en ^van 19 tot 22 uur, op zaterdag en zondag 10-17 uur. De toe gangsprijs bedraagt vier gulden. |0p de tentoonstelling zijn allerlei soorten bedrijfsauto's te Drie- en vierwielige bestel- en vrachtwagens, trekau- bussen, touringcars, auto's voor brandweer- reini- s- en andere bijzondere doeleinden, ziekenauto's, mi- robussen, aanhangwagens, opleggers, onderdelen enz. >r. R. J. Kruisinga, staatssecretaris van verkeer en Wa terstaat, zal de tentoonstelling officieel openen. de NS-stations zijn voordelige trein-toegangbiljetten [verkrijgbaar die recht geven op een retour Amsterdam aegang tot de tentoonstelling en vervoer op tram of bus in msterdam. 17tm27Febr.72 RRI 9 De komst van de F 1200 en F 1400 serie betekent, dat nu ook het „lichte" gedeelte van het DAF bedrijfswagenpro gramma in een vernieuwde uit voering wordt geleverd. AMSTERDAM Vorig jaar zijn er in ons land 29.749 bestelau to's verkocht, legen 33,140 een jaar eerder. Volkswagen staal met een totaal van 10.256 (12.813) veruit aan de spits, op zeer ruime afstand gevolgd door Ford met 4749 (5627) eenheden. Hanomag/Henschel is met 2860 (2720) stuks derde, Citroën vier de met 2809 (2895) wagens en Daf vijfde met 2332 (2349) stuks. Bij de vrachtauto's, totaal ver kocht aantal 11.087 (10.836) een heden voert DAF de ranglijst met 3099 (2665) eenheden. Mer cedes-Benz is tweede met 1641 (1657) stuks. ISTERDAM Het aantal in oog springende primeurs óp komende Bedrijfsauto RAI is t zo groot. Verheugend is ihter wel dat DAF met een ge il nieuwe serie middelzware Irljfsauto's komt. Het is de F 1200/F-1400 serie, bedoeld als ipvolger van de 1100/1300-serle n ook van de torpedofront ty- uit de 13-serie. Alle chassis lit de nieuwe serie krijgen een itelcabine. Andere kenmer- :en van de nieuwe DAF-genera- Hoger motorvermogen en lontage van 16' wielen en banden. De F 1200-serie is ooral bedoeld voor het vervoer an goederen op de wat kortere ifstanden, de F 1400-serie als ianbieding in de klasse van om n nabij de 7 ton. DAF is ver der present met een 304 DIN pk imotor bedoeld voor de (hele zware) F 2600-serle. ienpral Motors, in dit geval Opel. is present met een Opel Rekord caravan, een wagen die door gestvleerde vormgeving zonder twijfel belangstelling zal hekken. Op het gebied van sta tioncars of caravans, niet ieder merk gebruik dezelfde naam. kan men op deze RAI te kust en te keur rondkijken. Zo is er ook een stationcarversie aanwezig van de Datsun Cherry 1000, een alleraardigst klein wagentje. Ford lanceert een nieuwe 2,4 liter dieselmotor, die als krachtbron zal gaan fungeren voor de Tran sit bestelwagen- en bus. Dit type diesel onderscheidt zich volgens Ford van zijn voorgan ger door 25 procent meer ver mogen en 20 procent betere ac celeratie. Interessant, zij het waarschijnlijk voor een beperkt publiek, is de Cock winkelwagen met hydros- tatistische aandrijving, dat wil zeggen er behoeft niet te wor den geschakeld, omdat de ver snellingsbak ontbreekt. Nieuw voor Nederland verder: Scania LS 140 super, Mazda 818 estate. OM 190 en 260 (nieuwe motoren), Mercedes-Benz Uni- mog U 52 en U 84. Land Rover Range Rover, Ebro D-serie (Spaanse bedrijfsauto op Ford basis), Citroën GS break servi ce (bestelautoversie van de GS- break, gesloten uitvoering nog niet geëxposeerd), Datsun 1800 'stationcar, Citroën H 1600 am bulance (uitvoering met hydro- pneumatisch achterwielvering), Renault Estafette in een korte uitvoering, Hanomag-Henschel F 193 S te leveren met een 320 DIN pk motor en nieuwe kantel- cabine. Unie-Fiat T 340 (met achtcilinder 310 DIN pk motor), en een Mercedes 1626, eveneens een wagen met een achtcilinder motor onder de kap. goed voor 256 DIN pk. British Leyland is present met een geheel nieuwe bus. Volvo toont een nieuw Buschassis. de voorwielen een uitslag hebben van niet minder dan 60 graden. Dit betekent dat bij een tussenruim te van slechts 1,20 meter zonder moeite een bus uit een rij ge parkeerde wagens kan worden weggetrokken. Op de RAI is ook aanwezig een kopie op ware grootte van de Lunar Roving Vehicle (LRV), waarmee Amerikaanse astro nauten vorig jaar juli de eerste bemande autotocht op de maan uitvoerden. Wegvervoer is arbeidsintensieve bedrijfstak AMSTERDAM de results- ten bleven als gevolg van de sterk gestegen kosten iets bij de verwachting achter..." Een der gelijke omschrijving kan men de laatste jaren in vrijwel ieder jaarverslag van een onderne ming aantreffen. De bedrijfstak vervoer maakt daarop geen uit zondering. Vandaar dat men zich in het goederenvervoer alle moeite getroost om de produkti- viteit te verhogen. Het wegvervoer is nog steeds een arbeidsintensieve bedrijfstak. Gesteld kan worden dat gemid deld 70 tot 75 procent van de to tale transportkosten samenhan gen met de tijd en niet met de kilometers. Van dit deel wordt weer bij benadering 75 procent gevormd door personeelskosten, zodat ruwweg de helft van de transportkosten, personeelskos ten zijn. Middelen die de produktiviteit kunnen verhogen zijn mechani satie van laden en lossen, spe cialisatie van het materieel, evenals uitbreiding van het dienstenpakket. Verhoging van het laadvermogen van vrachtauto of combinatie is een van de meest doeltreffende middelen om de transportkosten per ton/kilometer te verlagen. Daarom zijn de onderhandelin gen in Brussel, om voor de EEG te komen tot een voor alle straten geldend stelsel van ten hoogste toegestane afmetingen en gewichten van groot belang voor het goederenvervoer over de weg en daarmee voor het ge hele verladende bedrijfsleven. i Het economisch bureau voor het weg- en watervervoer heefl vastgesteld, dat op een vervoers- afstand van 50 km de totale kosten per ton vervoerd gewicht bij een treingewicht van 42 ton drie procent hoger liggen dan bij een treingewicht van 50 ton; bij een treingewicht van 30 ton komen ze zelfs 14 procent hoger uit dan bij een treingewicht van 50 ton. De vergelijkbare percen tages op een vervoersafstand van 150 km zijn respectievelijk 7 en 23 en op een vervoersaf stand van 350 km 7 en 26. Naar mate de vervoersafstanden lan ger zijn, gaan de vervoerseco- nomische voordelen van hogere treingewichten dus sterker spe len. Men staat er soms versteld van wat er al niet wordt bedacht om kosten en te vervoeren goederen zo dicht mogelijk bij elkaar te brengen. Vredestein b.v. heeft wagens lopen, die geladen wor den met een bij uitstek volumi neus goed, nl. blokken schuim rubber. Met deze vederlichte la ding is zelfs de grootste vracht autocombinatie slechts voor een fractie belast. Men kwam toen op het idee de wagen(s) te voorzien dan een dak dat in hoogte verstelbaar is. Wordt het voertuig geladen dan staat het dak in de aller hoogste stand, zo'n zes meter boven het wegdek. Geen proble men echter bij het rijden, waar bij de vervoerder zich moet houden aan de maximum toege stane hoogte van vier meter. Het dak en de zijwanden wor den dan door middel van een hydraulisch systeem naar bene den gedrukt en daarmee tevens de lading. Het aantal blokken schuimrubber dat in één rit kan worden meegenomen is aanzien lijk groter. Zulks materieel is natuurlijk veel duurder maar toch resteert er een batig ver- voerseconomisch saldo. Momenteel wordt naar vervoerd gewicht gemeten 76 procent van alle te vervoeren goederen met een vrachtauto getransporteerd, 18.6 procent per schip en 5,3 procent per spoor. Suske en Wiske Lucky Luke ze GEVEN WET NIETOP. WAARZE JLIJVEN WEL ©UITENSCHOT ZE 7UN VAST WAT VAN PLAN1 O 'te A vv~A Ar '7-C. af ZE HESSEN TJA DIE GOEIE OUWE 0N50MSIN- TUO WAARIN Wij DE GELD EN ZE VUURWAPENS HADDEN HEBBEN GE-/ riJfJ-ENIBVOOO- ,i 7 »i nvr maai/T doatcu Broom- Hilda

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13