KW""" £ekloe<2owa/rit i BRITTEN HALEN HOOIKISTEN TE VOORSCHIJN D.P.R.-Rotterdam achter beleid van episcopaat Y L-, Arrestaties na diefstallen op Schiphol Bomaanslagen bij aankomst Britse rechter in Belfast over BVD naar commissie Begroting 973 wordt 2 „moeilijke operatie" Stakingen Rijnmond gaan door Man na vechtpartij overleden Elf mille voor idee Steekpartij met drie gewonden Bredanaar wil ..Sociaal Ethische Raad" I ïgfNSDAG 15 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA BELFAST (Rtr.) De Britse opperrechter Lord Widgerey is gisteren in Noord-Ierland gearriveerd om het onderzoek te openen naar het bloedbad van Londonderry van twee weken geleden. Zijn komst ging vergezeld van een reeks bomaanslagen in Belfast - vier binnen vijf kwartier. Daarbij liep niemand letsel op. maar wer den twee winkels, een kantoor een een spaarbank zwaar bescha digd. Lord Widgery vloog per helikopter naar de overwegend protestantse stad Coleraine, waar hij zijn werk begint. Vertegenwoordigers van de beweging voor de burgerrechten hebben gezegd dat ze niet aan het onderzoek zullen meewerken. Volgens de afdeling Noord-Derry is het onderzoek „niet bedoeld om de waarheid aan het licht te brengen maar om haar te verdraaien, en de werkelijke rol van het leger op die fatale dag te verhullen". Al leen een internationaal tribunaal achtte zij geschikt voor deze taak. Hilversum (ANP) Iedere Ne derlander, die het vermoeden heeft dat de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) belangstel ling voor hem of haar heeft en vindt dat dit ten onrechte is kan een klacht indienen bij de vaste commissie voor inlichtin gen en veiligheidsdiensten uit de Tweede Kamer. Deze com missie onderzoekt de klacht zorgvuldig en de vraagsteller krijgt dan te horen of de BVD belangstelling voor de persoon heeft LORD WIDGERY terochtend werden in Belfast op ntplojfing gebracht. Een brandwi p de resten van een ontploft huis. fffI! Minister Geertsema: L y^Jjfcnen hard fus de mini» LFT (ANP) Minister mr. Geertsema heeft gisteravond en VVD-bijeenkomst in verklaard, dat de begro- ig 1973 een moeilijke operatie 1 worden. „Ik durf nu al te ggen - hoewel het kabinet nog enstelling van het maatregelen moet dat het op vele ter- zal aankomen" al- minister. Geertsema zei, dat de bestrij- de inflatie de hoofd- ran de regering en deel- dat naar zijn verwach- heffing op industrieves- het westen van het' er binnenkort" in wet- laatregelen zal worden eergelegd. Op het terrein van werkloosheidsbestrijding zal r naar de mening van minister ieertsema snel iets moeten ge- euren in bepaalde gebieden in Ironingen en Drenthe, en „in .'ts mindere mate" in Friesland n de kop van Overijssel. begroting 1973 wordt een rachtproef voor de verhoudin- het huidige kabinet. Het ïgeeraccoord tussen KVP, VVD en DS'70 krijgt minder waarde naar de tijd verstrijkt, aldus de Minister mr. W. J. Geertsema (Binnenlandse Zaken) zei dit gisteren Bovengenoemde proce dure is volgens hem nog te wei nig bekend en er wordt zodoen de maar weinig gebruik van ge maakt. Minister Geertsema stel de, dat de BVD alleen belang stelling voor iemand heeft, in dien er aanwijzingen zijn staatsgevaarlijkheid. EXPLOSIE IN MANILLA: 16 DODEN MANILLA (AP) Een ontplof fing in een plusticfabriek in Ma- nilla heeft het leven gekost aan zestien mensen. Er zijn vijftig gewonden. De mees(e gewonden waren kinderen van een nabu- rige school. De fabriek stond in een woonwijk van de Filippijnse hoofdstad. Carnaval voorbij UIER en daar klonk afgelopen weken in het zuiden, dat in Carnaval het klad dreigt te raken. Komt dit omdat noord-Nederland zich te veel ermee gaat bemoeien, of doordat het Carnavalsfeest een onder deel in de nationale toeristenindustrie dreigt te worden? Of speelt een beetje mee het feit dat wat er na Carnaval komt de vastentijd voor de meese zuiderlingen dode liturgie is geworden en in dit opzicht ze uit het westen en noorden ook al geen inbreng hebben te verwachten? Ouderen beklagen de jeugd van nu wel eens, omdat binnen en buiten (bijvoorbeeld op school) vrijwel alles mag en een leven zonder de spanning van met de wet welke dan ook in conflict te kunnen raken, een stuk charme mist. Misschien dupeert zo iets Carnaval ook Het mag best Car naval kenmerkte, in ere hersteld wordt. Het hoeft niet meer zo na drukkelijk en spectaculair als vroeger en ook minder gebonden aan straffe spelregels als bij sportwedstrijden. Maar het mag nog best: minder egoisme om daarmee de zelfdiscipline te bevorderen en elders noden te lenigen. Dat kunnen wereldnoden zijn. maar ook stille nood dichtbij. Want nood heeft één ding met geluk gemeen: ze ligt vaak voor het grijpen, al zien we ze. oppervlakkig kijkend, niet. Studeren, lot uit de loterij 'T'ENZIJ hogere studiekosten adspirant-studenten afschrikken of de toegepaste psychologie snel met haar research klaar komt. zal minister De Brauw komende zomer op grote schaal bij overbevolkte studierichtingen het voorbeeld van de oude Grieken navolgen en de lolsteentjes in zijn ministeriële helm laten gooien. Loting moet dan beslissen wie in het seizoen 1972/73 metterdaad hoge school of universiteit mag binnenstappen. Studeren wordt zo letterlijk een lot uit de loterij. Helemaal nieuw is dit anno 1972 overigens niet; er zijn al enkele aca demies waar men, openlijk of verkapt, de gelijke kans voor iedereen rpakt. Het blijft, wanneer men wat nader op de zaak n rare bedoening. de wapenrok van koning of koningin te mogen dra- nationale staatsloterij was, speelde de factor goed- of afgekeurd worden nog een rolletje mee Zolang de psycho logen en hoe vaak falen die 1 hun drankje nog niet klaar hebben, interesseert de gelijke kans voor iedereen zich zelfs niet voor ongeschikheid of meest aparte ongeschiktheid. De eigenaars van het laatste zullen toch wel afvallen. Maar de eersten Ze kunnen een studierichting kiezen met meer ruimte; ook al zijn ze daarvoor misschien weer niet geschikt. op die manier v in gaat. maar e Toen ..de eer om Boven: de tekening die de politie maakte van de 24-jarige loodgie ter Harald Sassak, alias de kist, „Weense wurger", aan de hand warm ■van binnengekomen signalemen- naprut ten. Onder: de werkelijke foto dag ge van de man. waaruit blijkt dat de tekening opvallend goed ge- Kaarsen lijkend was. Sassak heeft bekend ren gi vijf vrouwen te hebben vermoord. Hij placht zich uit te geven als een employé van het Weense gasbedrijf en drong zo huizen van alleenstaande vrouwen bin nen. Hij eiste geld en juwelen. Kreeg hij die niet dan placht hij de vrouwen te mishandelen als gevolg waarvan vijf het leven (Van °nze correspondent R. Simon) LONDEN Duizenden Britten zijn gisteren zonder werk gekomen als gevolg van de drastische nieuwe regerings maatregel, waardoor het elektriciteitsverbruik tot een mi nimum beperkt wordt in alle fabrieken en werkplaatsen. Op vele plaatsen ontstonden chaotische situaties. De auto- j mobiel-, textiel -en staalfabrieken werden het zwaarst ge troffen. Op bepaalde plaatsen dreigde de drinkwatervoorziening stil te vallen. Sommige electrische centrales stookten hun laatste steenkolen op. Het was mooi en helder, maar iets 1 koeler weer en er werd nachtvorst voorspeld, wat de vraag naar electrische stroom weer zou doen toenemen. Huisvrouwen, die elektrisch koken, de striptease-clubs van Soho in kregen via de radio de raad om Londen, waar de dames, die dit tijdig thermosflessen te vullen vak beoefenen, niet kunnen wer- met warme koffie, thee en soep. ken in de ijzige kou. Ook het oude idee van de hooi- Het officiële onderzoek van de kookpotten lang looneis, die door de mijnwer- blijvi zelfs kunnen de i petroleumkachels wa- •ren al bijna nergens meer te krijgen. In groot Lon den werd het elektrische spoor wegverkeer tien tot twintig per cent verminderd. De treinen re den zonder verwarming. De on dergrondse van de hoofdstad werkte normaal. Hij beschikt over eigen elektrische centrales, waarin olie en geen steenkolen gebruikt wordt als brandstof. Dat geen electrische stroom ge bruikt mag worden voor de ver warming van ontspanningsloka len. is een zware tegenslag voor Spion aangehouden WASHINGTON (AP) Het F.B.I. (Federale recherchebu reau) heeft in Washington een Russisch staatsburger gearres teerd op verdenking van spiona ge. De Rus, een V.N. functiona ris, zou hebben geprobeerd in het bezit te komen van geheime documenten over de F 14 straal jager van de Amerikaanse ma kers gesteld wordt, is al begon nen onder leiding van lord Wi£ berforce, die ermee klaar hoopt te kunnen komen tegen het einde van de week. Het valt echter te bezien, of de mijnwer kers dan zijn advies zullen aan vaarden. De actie van de sta- kersposten werd vandaag hard nekkig voortgezet. In Schotland kregen zij het voor de ingang van een elektrische centrale aan de stok met de politie. Er volg de een gevecht. Veertien politie- Tammy. het kleuterluipaard uit Nuanctsi. Rhodesia. mannen en een aantal mijnwer- en woont in het Leeuwen en Olifanten Motel van kers liepen verwondingen op. wqpden met de tamme eland Joey. BRUNSSUM ANP) De 47-jari- ge M.R. uit Brunssum verloor gisteren het leven tijdens een ge vecht met zijn even oude zwager E.P. De zwager is voor nader onder- ziek aangehouden. De politie wil nog niet vertellen wat de doodsoorzaak is van R. R- ging gewapend met een mes en een hamer, naar de woning van zijn schoonmoeder, de we duwe P. te Brunssum. Hij wilde zich wreken op zijn echtgenote, die al enige tijd gescheiden van hem leefde en haar toevlucht bij haar moeder had gezocht. Er ontstond een gevecht tussen M.R. en de zoon van de wedu we. dat bovenaan de trap begon en in de huiskamer eindigde. R. kwam hierbij om het leven. [/OTTERDAM (ANP) Ondanks iet feit, dat een oplossing van et metaalconflict in zicht lijkt, verd er vanmorgen bij de grote 'erven en metaal in het Rijn- i londgebied nog onverminderd loor gestaakt. „Pas als een ak- '°ord is bereikt, gaari de men sen weer aan het werk", aldus - «acties van leden van onderne mingsraden. nd negen uur vanmorgen was - e situatie bij de werven Verol- C7/JJ ne'Rozenbu'"g. Gusto, Wilton en ^T°M gelijk aan die van andere Ilakingsdngen. Bij Wilton en bij usto werden de poorten nog leeds bezet gehouden door de takers. est Van c erslaggevers DELFT De diocesane pastorale raad van het bisdom Rotterdam heeft tijdens haar vergadering van gisteravond haar instem ming betuigd met de verklaring van het dagelijks bestuur van de raad, waarin men zich stelt achter het beleid van kardinaal Alfrink en de Nederlandse bisschoppen, waarin deze ruimte laten voor openheid en dialoog en aldus duidelijk gericht willen staan op de kerk van de toekomst. In de verklaring staat: „Met de kardinaal betreurt de raad dat de benoemingsproce dure van mgr. Gijsen in de ogen van velen een aantasting van het gezag van de Ne derlandse bisschoppen kan zijn en dat de tegenstellingen tussen de Nederlandse ka tholieken hierdoor weer verscherpt zullen worden, hoewel men voor dit laatste de schuld niet alleen aan Rome mag geven. Met de kardinaal spreekt de raad de hoop uit, dat het mogelijk zal zijn de communi catie met Rome te verbeteren en dat Rome meer begrip zal krijgen voor wat de Nederlandse katholieken beweegt." Op verzoek van de raad zal het dagelijks be stuur contact opnemen met andere pasto rale raden in het land om te zien hoe men elkaar kan helpen en het tot nu toe groeiende beleid kan consolideren. Tevens zal er bij de betreffende instanties op wor den aangedrongen haast te maken met het bijeenroepen van de landelijke pastorale raad. Deze raad zou pas in oktober van dit jaar worden geïnstalleerd. De voorstellen van de raad kwamen voort uit de vrees dat bij het voortduren van de bestaande situatie het voor de bischoppen steeds moeilijker wordt aansluiting te krij gen met gelovigen en priesters. De gerezen moeilijkheden rond de benoeming van dr. Gijsen wijzen er volgens enkele leden van de raad op dat de Nederlandse kerk nog te veel priesterkerk is gebleven en dat het fa cet van de „lekenkerk" nauwelijks naar voren is gekomen. De verklaring van de diocesane pastorale raad van Rotterdam zal als „een bemoedi ging" worden toegezonden aan de pastora le raad van het bisdom Roermond. [Tterdam (anp; i >tie die de 35-jarige bankwi r a. Lohmann ruim een jaar I® led en in de ideeënbus stopte in de Verenigde Oliefabrieken Zwijndrecht een onderne- "ing van Unilever heeft hem 1.500 gulden rijker gemaakt. *el is het hoogste bedrag dat Unilever ooit voor een idee leeft uitgekeerd. beer Lohmann, die al tien jaar "I de oliefabriek werkt, slaagde het transport tussen twee irgen van het bedrijf aan- 'ietllijk eenvoudiger te maken. Zij tructie is gedurende een Jaaf aan de praktijk getoetst. Schiphol (ANP) Met de arres tatie van een 24-jarige assistent- loodsbaas en twee luchtvracht- employe's 23 en 32 jaar, allen woonachtig te Amsterdam, heeft de rijkspolitie op Schiphol een einde gemaakt aan een reeks van diefstallen uit het grote vrachtgebouw op de luchthaven en uit enkele entrepotruimten voor de opslag van belasting vrije goederen. Een groot deel van de buit. waar van de totale waarde wordt ge schat op circa 100.000 gulden, is bij huiszoekingen op de adres sen van het drietal en op enkele andere adressen achterhaald. Ondermeer kwamen de twee dia manten (waarde circa 40.000 gulden) tevoorschijn, die in juli 1968 op Schiphol verdwenen ten nadele van de Algemene Bank Nederland. Tevens wist de poli tie een deel van een gestolen hoeveelheid gouden sieraden (waarvan 30.000 gulden) te ach terhalen. die in oktober 1971 uit het KLM-vrachtgebouw was Cairo vroeg naar bed verdwenen. Kostbare stenen wa ren uit deze sieraden gedemon teerd, waarna de daders het overgebleven goud naar iemand in Schoonhoven stuurden, die het voor hen moest laten smel ten bij de zilversmidschool al daar. Zover is het niet geko- Een hoofdstuk apart vormt een zending postzegels, en eerste- dagenveloppen. waarvan de waarde wordt geschat op 10.000 gulden. Deze verzameling werd in 1969 in Amsterdam ten nade le van twee postzegelhandelaren gestolen door twee Algerijnen, die korte tijd later echter met hun buit in Parijs tegen de lamp liepen. Op verzoek van de Amsterdamse recherche zond de politie van Parijs de collectie per luchtpost terug naar Neder land, maar deze werd na aan komst op Schiphol ten tweede male gestolen. Een deel van de Kleine Amsterdamse middenstanders protesteerden gisteren tegen een nieuwe gemeentebelasting. De ge- verzameling is nu teruggevon- meente heeft hen namelijk met ingang van 1972 een extra belasting op de keuring van vleeswaren op- den in de woning van de loods gelegd Dat komt neer op 240 gulden voor slagers en grote zelfbedieningszaken. Andere vleeswaren ver baas. kopende zaken betalen 140 gulden. Reden tot protest dus! CAIRO (Reuter) Voor de be- volking van Cairo geldt met m gang van maandag het devies „Vroeg naar bed". Bioscopen en theaters gaan twee uur eer der dan normaal dicht. Ook de televisie scheidt er vroeger mee uit De actie vormt een onder deel van de regeringsmaatrege len om de hoofdstad voor te be reiden op een mogelijke nieuwe uitbarsting in het conflict met Israël. Cartoontekenaar Solnh Gahin van het -.emi-officiële blad Al Ahram gaf als ROTTERDAM (ANP) Bij een steekpartij in Rotterdam zijn vannacht drie inwoners van de Maasstad gewond geraakt, van wie de 34-jarige taxichauffeur H. van R. ernstig. Hij is met steekwonden in de buik in een ziekenhuis opgenomen. De vechtpartij wos het gevolg van een ui geruime tijd be staande familieruzie tussen de 35-jarige antiekhandelaar j.z. en zijn zwager, de 35-jarige koopman F.G. De koopmnn en diens vriend, de taxichauffeur, drongen om streeks vier uur het huis van de antiekhandelaar binnen door het inslaan van een deurruit. Ach ter de deur stond z. het tweetal op te wachten met een 20 cm. lang slagersmes in de hand. Op straat volgde een vechtpartij waarbij z. het slagermes. de koopman een houten wapenstok en de taxichauffeur een moer- sleutel gebruikte Het gevolg was dat z. een hoofdwond. g. diver se steekwonden in armen en benen en Van R. steekwonden in de buik opliep. Het drietal werd naar het Berg weg-ziekenhuis gebracht, waar de taxichauffeur moest worden opgenomen. De twee anderen werden later naar een politiebu reau opgebracht. taad dat het enige resultaat van den HAAG (ANP) De Bredanaar het vroeg naar bed gaan nog sterkere bevolkingsaal Ine ht| >o<miu Rav James Earl Ray, die bekend heeft ds. Martin Luther King ver- moord te hebben, heeft een tweede mislukte poging gedaan om te ontsnappen uit de gevan genis te Petros, Hij is thans op gesloten in de strafafdeling van de gevangenis. L. M. Sengers, medewerker van het ministerie van Sociale Zaken, heeft de vrouw van pre mier Biesheuvel gevraagd met de echtgenotes van de anders verantwoordelijke bewindslieden de oprichting te overwegen van een „sociaal ethische raad". In een open brief aan de vrouw van de minister-president zegl de heer Sengers. dat in de Ne derlandse samenleving de on derlinge eerbied ontbreekt alt noodzakelijke factor voor hei menselijk geluk.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9