Lange autorit tast snelheid reactie aan WIJ, HEREN VAN ZICHEM (33) Markten LEIDSE COURANT Meneerke Parmentier is nu echt ziek. Hij heeft Clementine om de notaris gestuurd om zijn testament op te maken. „Gaat ge toch aan mij denken", heeft Clementine gevraagd. „Spreekt vanzelf. Clementine", zegt meneerke zoetsappig. „Ge weet wat uw madame, mijn juffrouw Emma, mij beloofd heeft, niet waar?" „Zeker, zeker, Clementine. Haal nu de notaris." Herman zit een nieuwe brief van Elza te herle zen. Zij maakt flinke vorderingen op het kla vier en vraagt dat hij ook eens wat meer over zijn studies zou schrijven. Ze houdt van hem. Altijd zakelijk, vindt Herman. Studies, stu dies. De andere meisjes die hij hier ontmoet zijn heel wat guller, joliger en hartstochtelij ker. Jan Haesaerts komt hem opzoeken en ze .zitten samen te keuvelen. Herman wil weten of Jan nog altijd verlbofd is met dat meisje om wie hij in het voorjaar uit het college te Hoogstraten was weggestuurd. „O nee", zegt Jan. „dat is gedaan! We zagen elkaar te wei nig. Zo op een afstand trouw blijven is on mogelijk. Van Herman met zijn barones zal het ook niet blijven duren hoor! Herman zal m die onmogelijke liefde hier toch geen vier jaar lang zitten „geelogen". Denkt Herman dat zij ginder in Salzburg alleen maar klavier speelt? A propos, Jan kwam Herman eigenlijk vragen om mee te gaan naar een leuk familie partijtje. Bij zo'n vlotte familie met vier flinke dochters. De jongste. Clara, is juist de geschikte voor Herman, maar hij moet nu niet direct voor eeuwig op haar verliefd gaan wor den!" In de schuur van de Donkelhoeve is een steun balk gevaarlijk aan het splijten van ouder dom. Boer Coene besluit hem te vervangen. Hij gaat met Fons, Sepke en een paar hoeve knechten naar het bos, dat eens aan de Kas teelheren heeft behoord. Daar zullen ze een eik vellen. Als de bloom ver genoeg doorgezaagd „Hij is nog niet dood", prevelt hij van zijn verbijsterde vader. is, wil boer Coene er met de bijl de genade slag aan toe brengen. Het zal zijn alsof hij het Kasteel treft. Fons loopt naar Sepke en de knechten om aan het touw te helpen trekken Is het nu doordat de bijlslag van Peter Coene zo hard aanklomt, of door zijn onoplettendheid. Niemand weet het, maar onverwachts breekt de boom af en begint te vallen in de richting van Fons. terwijl die nog naar Sepke loopt. ..Fons". schreeuwt Coene. „let op!" Fons kijkt om. ziet in een flits de hbom op zich afkomen, loopt een pas achteruit, struikelt en valt achterover. Hij wordt onder de boom ver pletterd. In alle haast wordt de inwendig verhakkelde jongen naar het ziekenhuis in Diest gebracht. Hij leeft nog. Maar er is geen hoop hij erdoor komt. Gust van Sus van Truyen wordt ermee belast Automobilisten moeten zeer op hun hoede zijn voor ver tragingen in hun reactie snelheid. Met behulp van computers is onlangs aan getoond dat lange ritten de reactiesnelheid van de au torijder aantasten. De proef strekte zich uit over een tijdsverloop van twee jaar. De resulta'ten werden in een IBM-computer ver werkt. Bij deze proeven werden al lerlei situaties uit de ver- keerspraktijk nagebootst. De proefpersonen zaten dan ook in een echte auto en moesten alle handelin gen verrichten die een au torijder op de weg ook pleegt uit te voeren. De reacties werden gemeten en gewaardeerd aan de hand van factoren als reeds achter het stuur doorgebrachte tijd. Het bleek dat de eentonigheid n langdurig autorijden de ...ens in een toestand kan brengen die overeenkomt met een tijdelijke hypnoti sche trance. De onderzoe kers verklaarden na afloop dat als de nabootsingen echt zouden zijn geweest, zich ernstige ongelukken zouden hebben voorgedaan. Variatie en onderbreking :oop. Veluwse Eicrvelllng Bai (14 februari). Aanvoer 642.960 stuks stemming kalm. 'rijzen In per 100 stuks. Sieren van 51/52 gram 10.20. 56/51 gram 11.45. 61/62 gram 11.80-12.30. 66/67 gram 12.75-13.80. IROENTE VEI LING DELKT 94, B 97. C 88-94. D F 37-44. Kromme Aanvoer 19.300. 21.50-23. Aanvoer Rondvaart Voor het eerst in zeevaartgeschiedenis is het Amerikaanse dubbel- continent in één enkele reis omvaren en wel door het Canadese onderzoekings vaartuig. Hudson. Honderd geleerden uit land namen deel aan deze 65000 km lange reis. In de noordelijke wateren werden onbekende riffen ondekt en in kaart gebracht. Met behulp van geluidstrillingen de aanwezigheid van grote hoeveelheden vis in de koude wateren vast stellen. Een enkele sleep netbuit besond eens uit 7000 vissen, waarvan dertig pet. behoorde tot de familie van de lantaarnvis. Opzien barend was verder de vondst van een primitieve zandvlo, die in de loop van 100 miljoen jaar geen ver anderingen had ondergaan. Een levend fossiel dus. De evolutie heeft kennelijk geen vat gehad op deze zandvlo.. Duitse industriestad Gelsenkirchen is station ingericht schuwingen als de glad zijn. Bij dit staan tevens de strooiwa gens geparkeerd. De me thode om heel eenvoudig maar ook heel efficiënt gladde wegen te voorspel len is ontwikkeld door Jo- han Palmer uit het naburi ge Bottrop. Palmers toe- illekeurig zijn hand op de schouder het ontstellende nieuws aan vrfcuw Coene te gaan melden. Huiverend komt de jongen de woonkamer bin nen en roept eerst op Wieske. Maar het is vrouw Coene die het eerst verschijnt. „Is Wieske d'r niet?" vraagt ze. „He. nee, vrouw Coene." Wieske komt ook binnen en vraagt of Gust haar nodig heeft. „Ja", stottert de anders zo felle Gust van Sus van Truyen. „Waarvoor?" Gust staat letterlijk te beven. „Er is iets gebeurd", zegt vrouw Coene en Gust knikt. „Met de boer?" „Nee, met Fonsde boom. Op hem!" „CUod?" vraagt vrouw Coene met verbazing wekkende kalmte. Het instituut voor bodem wetenschap in Göttingen heeft, zo staat te lezen in Het Beste van februari, aangetoond. dat bie zen koolstofringen afbreken tot kooldioxyde waarbij ze bovendien be langrijke bestanddelen van eiwitten produceren. Biezen vernietigen niet alleen ka- liumcyanide, fenol en syn thetische wasmiddelen, maar ook bacteriën. Het streekziekenhuis van Mon- schau en de zuiveringsin stallatie van Lindau passen de biezenmethode al toe op rioolwater waarin ziekte verwekkende stoffen komen. „Nee. naar het hospitaal van Diest." De vrouw van de Donkelhoeve wordt een ander mens. Zij bezwijmt niet, ze weent niet. Zij be veelt de sjees in te spannen. Ze wil naar haar zoon toe. Wieske staat haar verstomd aan te gapen. Herman koml 's nachts laat thuis van het fami liefeestje. Hij heeft hem aardig om en is in derdaad dodelijk verliefd op de jtonge, frisse Clare. Daar ligt een telegram op zijn tafel. Een telegram! „Kom spoedig", staat erin. „Fons zwaar verongelukt, Sepke." Het duurt een seconde eer het nieuws in al zijn gruwe lijkheid tot hem doordringt. Hij vloekt. En hij heeft maar feest gevierd, verdomme. Hij is een mispunt. Ja. vader Qoene, ge hebt gelijk, uw zoon is een ietsnut. Er is nu geen trein meer. Wachiten moet hij, tot morgen vroeg. Hij valt op zijn bed en snurkt. Fons ligt roerloos in het ziekenkamertje. Af en toe houdt zuster Alix hem het trechtertje van het zuurstofapparaat voor de mond. Dan gaat ze op haar kerkstoel knielen en bidden voor de jongen die haar zo lief heeft gehad. Ze hoort liet hem nog zeggen: „Marieke, ik kan zonder u niet leven. Ik breek een been en kom me ginder door u laten verplegen zelle!" Nu heeft hij haar niet eens herkend. Aan de ene zijde van het bed zitten Peter en pastloor Munte. Aan de andere kant de stoï sche vrouw Coene. Alleen de stokkende adem van de stervende Fons is hoorbaar. Plotseling zijgt vrouw Coene naast haar stoel neer. Zus ter Alix leidt haar naar buiten. Alvorens de kamer te verlaten zegt de boerenvrouw zacht jes tot haar zoon: „Goeie dag, Fons. Tot in de hemel leng." Een minuut later komt Herman binnen. „Hij is nog niet dood", prevelt hij en legt onwillekeu rig zijn hand op de schouder van zijn verbij sterde vader. „Is er nog hoop, meneer pastoor?" vraagt Her- De oude priester schudt het hoofd. De zuster komt terug binnen, bekijkt de patiënt en zegt dan: „Boer Coene, ge zult sterk zijn. Uw zoon verlaat deze wereld." „Het is niet rechtvaardig", kreunt de versla- et is niet juust!" Pastoor Munte bidt de gebeden der stervenden voor. stellen zijn uitgerust met dun vrouwenhaar. Zij me ten de luchtvochtigheid. baar door een zeer geringe verlenging van het haar. Op hetzelfde moment wordt de bodem temperatuur ge meten. Samen met ande re waarden gaan alle gege vens de computer in, die dan. indien nodig, een waarschuwing voor gladde wegen geeft en wel onge veer een kwartier voordat het ook werkelijk glad 90-102. Komkoi

Leidse Courant | 1972 | | pagina 8