Internationale actie tot redding an Waddenzee (ABALLER# FILTER Komende eeuw dreigend tekort aan zoet water Zwitserland wil uitlevering Edith Irving Schoolbussen contra rassenscheiding in YS roepen verzet op Ontslagen dreigen bij „De Tijd" ie uwe gewichten en maten in EEG Judith Todd geeft hongerstaking op van goeden huize anders dan andere filters 25/1.75 LEIDSE COURANT Griekse planoloog ROME (AFP) Als er nu geen strikte maatregelen worden getrof fen, bestaat het gevaar dat er in de komende eeuw geen zoet water meer op aarde zal zijn. Dit is de conclusie van een reeks studies en aanbevelingen die de voedsel- en landbouworganisatie van de VN (FAO), in samenwerking met de wereldgezondheidsorganisatie de wereldorganisatie voor meteorologie, heeft opgesteld voor conferentie van de VN over milieubescherming, die in juni in Stock holm wordt gehouden. Volgens het rapport gebruikt de mensheid op het ogenblik 6,6 procent van het water (circa 170 mm. per jaar) dat in de vorm van neerslag op aarde komt. De rest verdampt of komt in zee terecht. Wanneer men er van uitgaat dat de techniek het in de loop van de volgende honderd jaar moge lijk zal maken al het water van de neerslag te gebruiken, dan STERDAM Er bestaan plannen om redding van de bedreigde Waddenzee kternationaal aan te pakken. De eerste |ap is een nauwe samenwerking tussen landelijke vereniging tot behoud van Waddenzee en de afdeling Nederland n het Wereldnatuurfonds. denzee te brengen in het kader van het interna tionale natuurbehoud en het hele vraagstuk los te maken uit de nationale politieke sfeer. Binnenkort zal met het Wereldnatuurfonds worden overlegd welke maatregelen genomen kunnen worden. Allereerst hoopt men de regering onder internationale druk zover te krijgen, dat ze de Waddenzee aanwijst als natuurmonument. Deze stap is nodig voordat men iets verders kan on dernemen. Vervolgens zal het Wereldnatuurfonds, waarvan prins Bernhard voorzitter is, geld en deskundigen ter beschikking stellen om het unie ke gebied dat met algehele vervuiling wordt be dreigd, te redden. (van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het landelijke avondblad ,,De Tijd" dat reeds jaren vecht voor zijn bestaan, gaat binnenkort ingrijpende maatregelen nemen. Overwogen wordt om de zetterij te sluiten en het zetwerk uit te besteden bij het Algemeen Han delsblad. Dit zou voor 70 man technisch personeel ontslag be tekenen. De redactie, die met zijn enthousiasme het voortbe staan van de Tijd tot dusvei heeft weten te rekken, en de ad ministratie zullen waarschijnlijk eveneens naar het gebouw van het Algemeen Handelsblad ver huizen. Dude en strepen zijn toonaangevende onderdelen voor de i van het komende voorjaar. André Balzac ontwierp deze t overjassen met brede revers. (Scti EN HAAG (ANP) Over enige jaren zal men niet meer behoeven te letten op de aantallen calorieën, die men dagelijks tot zich neemt. Mensen met aanleg tot corpulentie zullen dan de „joules" i het oog moeiten houden, die zij bij eten, drinken en snoepen naa binnen krijgen. Calorie zal namelijk ophouden een geoorloofd woord te zijn. Samen met paardekracht en nog wat benamingen van n en gewichten zal dit woord uit 'het woordenboek verdwijnen, zal gebeuren krachtens een richtlijn van de raad van ministers van de EEG, waarbij Nederland en de andere lidstaten worden plicht hun maten en gewichten te harmoniseren. Die harmonisatie 1977 een feit moeten zijn. b dat jaar zal men de kracht van een motor niet meer in p.k., maar watts uitdrukken. De harmonisatie gaat uit van zeven basis maten: de meter (m) voor lengte; de kilogram (k) voor massa ol gewicht; de seconde (s) voor tijd; de ampère (a) voor elektrische stroom; de keivin (k) voor thermodynamische temperatuur; de candela (cs) voor licntsterktö en de mo.e (mol) voor de quantiteit kan aan de behoeften vai miljard mensen worden vol daan, als men het waterver bruik op 1.070 kubieke meter per persoon per jaar stelt. In het rapport komt ook epn revo lutionaire oplossing voor, die de Griekse planoloog, Constantinos Doxiadis, heeft voorgesteld. Hij wil de aarde in drie „functione le zones" verdelen. Ongeveer de helft van de aarde zou de functie van natuurgebied moeten hebben, dat als waterre servoir zou moeten dienen. Ongeveer 45 procent van de be woonbare streken zou moeten worden gebruikt voor land- en tuinbouw. Daar zouden twee miljard mensen met de modern ste middelen moeten zorgen voor de voeding van de totale wereldbevolking van 21 miljard en de oevers grote meren waar negentien miljard mensen kunnen leven van hetgeen de twee andere zo nes opleveren. Volgens de Griekse planoloog moet men er op rekenen dat er tegen de midden van de 21ste eeuw geen zoet water meer te vinden zal zijn, als men de mensheid niet drastisch hergroe peert. In Bonn was het gisteren weer Rosenmontag, het hoogtepunt van een serie feestelijkheden die de lente aankondigt. Tussen de Schotse pij pers raakte dit jongetje met zijn Mexicaanse hoed verzeilt. (Van onze correspondent) SALISBURY Judith Todd, de De 28-jarige Judith werd op 28-jarige dochter van de Rho- desischc oud-premier Garfield Todd, heeft zaterdag haar zeven dagen oude hongersta king opgegeven, nadat gevan- genisbeambtcn haar met een buisje hadden gedwongen te eten. Toen ze 8 a 10 keer had overgegeven, gaf ze zich uit geput gewonnen. 18 januari tezamen met haar 63-jarige vader gearresteerd. Sindsdien zitten beiden voor onbepaalde tijd en zonder pro ces of beschuldiging gevan gen. Vader en dochter zijn tegenstanders van de rege- ring-Smith en van de voor waarden van het Brits-Rhode- sisch beginselakkoord. Ons land telt 160 lOO+'ers DEN HAAG (ANP) Ons land telt op het ogenblik 100 mannen en vrouwen die honderd jaar of ou der zijn. De oudste van hen is voor zover bekend de 107-jarige Amsterdamse mevr. E. L. van der Burg-Leusveld. De oudste van neerlands oudsten vertoeft in het rusthuis „Uitzicht" in de hoofdstad. Het Amerikaanse weekblad Time heeft de schrijver Clifford Irving uitgeroepen tot .bedrieger van het jaar". Het aanvan kelijk geplande portret van president Nixon moest daarom op liet laatste moment wijken voor het conterfeitsel van Irving. Het betreft hier een kopie van een schilderij van de kunst vervalser Elmyr de Hory. (Van o e correspondent) GENEVE— Zwitserland heeft Amerika formeel verzocht om de uitlevering van Edith Irving. Zij is de echtgenote van de schrijver Clifford Irving, die heeft toegegeven dat zijn .auto biografie' van de in afzondering levende multi-miljonair Ho ward Hughes bedrog is. Mevrouw Irving, Zwitserse van geboorte, heeft toegegeven dat ze valse papieren heeft gebruikt om van een Zwitserse bank rekening 650.000 dollar op te nemen. Ze stortte het bedrag vervolgens op een andere Zwitserse rekening. Het geld was afkomstig van de uitgeverij Mcgraw-Hill en bestemd voor Hughes voor zijn bijdrage aan het boek van Irving. Clifford Irving heeft president Nixon zondag op het laatste mo ment verdrongen van de omslag van het weekblad Time, dat Irving heeft uitgeroepen tot „bedrieger van het jaar". Time was van plan geweest deze week zijn voornaamste artikel te wijden aan Nixons komende reis naar China, maar besloot eind vorige week daarvoor in de plaats het verhaal te bren gen van Irvings boek over de kluizenaar-miljonair Howard Hughes. WASHINGTON Op een bijeenkomst in het Witte Huis is gisteren gebleken welke verkiezingsstrategie president Nixon zal toepassen om gouverneur Wallace te overvleugelen en de steun te krijgen van de Amerikanen die erop tegen zijn, dat kinderen per bus naar school worden ver voerd om rassenscheiding tegen te gaan. In het kader van de wetten op de burger rechten werd het enkele jaren geleden verplicht dat scholen in blanke wijken een bepaald percentage negerscholieren hadden en omgekeerd. In Augusta Georgia, boycotten duizenden blanke schoolkinderen gisteren de lessen, omdat daar net een verordening om de rassenscheiding te staken van kracht was geworden. Tegelijkertijd besprak Nixon met zijn adviseurs hoe recente gerechtelijke uitspraken, waarin zul ke busritten worden voorgeschreven, kunnen wor den vernietigd. Volgens congresleden, die de bijeenkomst hadden bijgewoond, zou de regering overwegen een amendement op de grondwet te steunen waar door het „raissengebus" verboden wordt, ofwel om direct in te grijpen in rechtszaken die gaan over de opheffing van rassenscheiding Ln scholen, Op het ogenblik gaan 20 miljoen Amerikaanse kin deren per bus naar school. De publieke opinie i« echter sterk gekant tegen het gedwongen ge-bus van schoolkinderen naar andere wijken om into gratie te bewerkstelligen. IADVERTENTIE 'e bedoeling is om in de hele Gemeenschap een uniform systeem maten en gewichten te krijgen. Uitzonderingen zullen die maten zijn, die zoveel praktische waarde hebbben. dat men ze wel moet aanhouden. Voor de hand liggende voorbeelden zijn de maten van tijd, zoals dag, uur en minuut. Maar ook de ton en de liter, de are de karaat zullen blijven bestaan. Ed. Laurens Continental Taxistaking in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) —In Am sterdam zijn vandaag zeker 200 taxi's minder beschikbaar ten gevolge van een 24-uursstaklng van de chauffeurs in loondienst. Zij willen daarmee kracht bij zetten aan hun looneisen. De chauffeurs zijn ontevreden over de lange duur van de cao onderhandelingen. Zij eisen on der meer optrekking van het basis weekloon met tien gulden tot 115 gulden. De ondernemers zouden volgens een woordvoer der van de taxicentrale wel be reid zijn aan de looneisen tege moet te komen, mits zij een ta riefsverhoging mogen doorvoe ren. Zij hebben daar tot dusver geen toestemming voor gekre gen. Gevolg gebruik koolzaadolie onduidelijk DEN HAAG (ANP) Er valt geen duidelijke conclusie te trekken over de eventuele ge volgen voor het menselijk li chaam van het gebruik van koolzaadolie. inister Stuyt (Volksgezindheid) heeft op vragen u!t de Tweede Kamer mcege'ccld dat in geen enkel levensmiddel, dat In ons land in de handel is, Veel knol zaadolie wordt verwerkt.Bij hoge doseringen gaat een in koolzaadolie veelvuldig voorko mend vetzuur (het erucazuur) een ongunstige werking verto nen, aldus de Fransman half jaar ondergronds De 32-Jarige Franse spe leoloog dr. Michel Siffre zit sinds vannacht in een 45 meter diepe grot bij Del Rio In Texas, waar zij zes maanden lang zon der enig menselijk con tact zal blijven. Doel van deze onderneming is te bewijzen dat dc mens be ter kan functioneren in DEL RIO, TEXAS (UPI) een cyclus van 48 uur dan in het traditionele etmaal. Dr. Siffre is van mening, dat men beter kan wer ken en zich lichamelijk beter knn aanpassen wan neer men 36 uur wakker blijft en twaalf uur slaapt. Siffre gelooft dat de nood zaak tot isolement zo groot is dat hij niet op de hoogte mag worden ge bracht van nieuws uit do wereld en over zijn fami lie. HIJ vreest dat zijn ex periment anders gevaar zou lopen. Ofschoon Siffre de komende zes maanden niemand zal zien, zullen instrumenten registreren hoe hij rea geert. De gegevens zullen in een computer in New York worden verwerkt. Een hulpploeg aan de op pervlakte zal het verschil meten in de lichaams functies in de tijd dat hij wakker is en in de perio de dat hij slaapt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7