Carnaval nadelig voor tulpenprijs Onderwijsdagen op de „St.-Valentijn" Samenvoegen van Dorp en Benthuizen Straten in Duinpark r krijgen namen van bekende Noordwijkers Burgeravond in Hazerswoude over milieuproblemen en leefklimaat PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 L< Hazerswoude Milieuproble men en leefklimaat staan centraal op de burgeravond die vrijdagavond (aanvang acht uur) wordt gehouden in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw te Ha- zerswoude-dorp. Naar aanlei ding hiervan drukken we bij gaand artikel af. Misschien dat de Hazerswoudse burge rij er de vruchten van kan plukken, om op bovenstaan de bijeenkomst ook betref fende deze zaak van het leef klimaat haar „zegje" te doen HAZERSWOUDE De uit twee personen bestaande WD-fractie in de raad van de gemeente Ha zerswoude heeft het onomwon den gesteld tijdens de begro tingsvergadering van 14 decem ber van het afgelopen jaar: Het open middengebied van de ge meente moet groen blijven. Om dit te kunnen realiseren drong de fractie er bij monde van de heer A.M.Berlemon op aan bij het Hazerswoudse colle ge, om een dusdanige politiek te voeren, dat de opdringende in dustrialisatie en de stadsuitbrei dingen van naburige gemeenten tot staan worden gebracht. Dit zou bijvoorbeeld mogelijk zijn door het aanleggen van buffer zones aan de randen van de ge meente Hazerswoude. Die buf- ferznnes zouden van veel bos- aanplant mceten worden voor zien en dan moeten dienen als (stille) recreatieoorden. Met het oog op de gevoeligheid van de kwekerijen zijn er van de kant van Hazerswoude aan het gemeentebestuur van „buur man" Alphen aan den Rijn vra gen gesteld ter zake van de toe passing van de hinderwet, wan neer zich nabij de gemeente grens van Alphen met Hazers woude eventueel industrieën zouden vestigen. „Ik heb goede hoop, dat deze zaken aan de orde komen wanneer het regio naal overlegorgaan inderdaad goed gaat draaien," aldus bur gemeester J. ten Heuvelhof. Hazerswoude kan er heel weinig aan doen, wanneer aan de ande re kant van de gemeente, in Zoeterwoude, een zeer belang rijke industrie als Heineken's Bierbrouwerijen wordt geves tigd. „Het is voor mij de vraag, of Hazerswoude er wat aan moet willen doen," aldus burge- Ten Heuvelhof, die op- Burgemeester Ten Heuvelhof merkte dat het betrokken ge bied voor industrieterrein be- Wat de komst van nieuwe bedrij ven naar Hazerswoude betreft, merkte burgemeester Ten Heu velhof op: „Ik sta helemaal niet te dringen om die nieuwe be drijven allemaal in Hazerswou de te krijgen. Het gemeentebe stuur moet ervoor zorgen, dat er ook in een tijd van teruglo pende conjunctuur voldoende variabele mogelijkheden zijn voor werkgelegenheid voor de gehele bevolking." Hij vond echter óók, dat in deze toch al volle streek de polsstok niet verder gezet moet worden. VVD-raadslid Dekker e aanleg van een park in de driehoek Alphen aan den Rijn, Boskoop, Hazerswoude gele gen op Hazerswouds grondge bied is een wens die reeds geruime tijd leeft bij het Ha zerswoudse gemeentebestuur. Het ligt in de bedoeling dat het plan twee doeleinden krijgt: re creatie én showtuin voor de kwekers uit het sierteeltgebied. Het is overigens niet uitgesloten dat de werkgroep, waarin verte genwoordigers uit raadscommis sies en boomkwekerswereld, binnen afzienbare tijd met con cretere plannen ter tafel komt. ,Dit plan wordt gerealiseerd aan één zijde van de gemeente," al dus de liberaal K.H.Dekker. „Maar we hebben nog méér grenszijden." Hij noemt het in dustriecomplex in Zoeterwoude. „Wellicht dat dit gebied aan het Hazerswoudse oog zal worden onttrokken, wanneer er een groenstrook zal worden ge creëerd." Daardoor zou, zijns inziens, wellicht worden bereikt, dat Hazerswoude ook geen last zal hebben van de lucht, welke door die industrie zal worden verspreid. „Een bosstrook is, zoals men weet, een zeer goede filter!" Burgemeester Ten Heuvelhof: „Wanneer er in Zoeterwoude een industrieterrein wordt inge richt, is het niet de taak van de gemeente Hazerswoude om daar duur groen te gaan planten, op gronden die niet van de ge meente Hazerswoude zijn." En wanneer die industrie hinder zal opleveren, moet die industrie, die daar wordt gevestigd, die hinder tegengaan. Het open middengebied in de ge meente, een mooi stuk natuur, moet functioneel worden ge maakt. „Er moeten zo veel mogelijk mensen worden toe gelaten, wanneer ze zich een klein beetje aan de spelregels willen houden," aldus burge meester Ten Heuvelhof. NOORDWIJK Nu met de bouw van de eerste woningen in het Noordwijkse Duinpark-laag een begin is gemaakt, zijn B. en W- gekomen met een voorstel om aan de straten in dat gebied een naam te geven. Voor de eerste straten in het Duinpark heeft het college een reeks namen gevonden, die de badplaatsbewoners zeker zullen aanspreken. Zij zijn in ieder ge val veel aantrekkelijker dan het samenraapsel uit de Noordwijk se historie, dat aan de straten in Boerenburg is toegekend. Voor het Duinpark is gedacht aan mensen die zich voor het ontstaan en de ontwikkeling van de badplaats bijzonder verdien stelijk hebben gemaakt en aan hen, die hun leven hebben gege ven in dienst van het reddings- In het voorstel, dat de instem ming van de grootst mogelijke meerderheid van de commissie van openbare werken heeft ge kregen, komen de volgende straatnamen voor: Pieter Bedijnstraat, genoemd naar Noordwijks eerste bad man, die in 1866 door W. H. van Konijnenburg werd aangesteld. Bedijn (1838—1920) verwierf zich internationale bekendheid, vooral vanwege zijn zorg voor de veiligheid van de baders. Na een 46-jarige aktiviteit gaf hij het badbedrijf over aan zijn kinderen. W. H. van Konijnenburg (1840 1904) wordt zelf ook vernoemd. Tezamen met burgemeester Pické en Heinrich Tappenbeck was hij één der stichters van de badplaats. Hij liet in 1866 een viertal badkoetsjes, getrokken door paarden, uit Scheveningen komen en daarmede werd het badbedrijf in Noordwijk een feit. Andere initiatieven van Ko nijnenburg waren het stichten van een badhotel op de plaats van het tegenwoordige Palace Hotel en het bestraten van „De Buurt". Verder komt er een Adriaan Dorsmanstraat. Dorsman (18581945) heeft zich met voorbijgaan van eigen zakelijke en persoonlijke belangen gezet voor de ontwikkeling de badplaats. Hij was medej richter en eerste voorzitter de VW-Noordwijk. Willem van Beelen (1859lj wordt geëerd in de Willem Beelenstraat. Hij was kend logger-reder, stichter-i naar van hotel „Noordzee", de-oprichter van de Mij. bad, van de Oranjeverenif Jongelingsverenij an 1911—1914 en 1914— tot zijn raadslid 1 houder ve lijden in De waardering a wezen vindt r (ADVERTENTIE) KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS KANTINEMEUBELEN BRANDKASTEN MAGAZIJNKASTEN TOONZALEN WM BARENTSZSTRAAT 35 Geopend van 9-17 uur (Bij Zijlsingel/Trompstraat) nv CIEBA- LEIDEN TEL. (01710)-49044* Capaciteit 265 bedden Zwakzinnigen inrichting in Zoeterwoude ZOETERWOUDE. De minister van Volksgezondheid en Milieu hygiëne heeft in beginsel mede werking verleend aan de bouw van een zwakzinnigen-inrichting in de Zwetpolder te Zoeterwou de met een capaciteit van 265 bedden. De nieuw te bouwen inrichting gaat uit van de Stichting Gemi- va, die reeds enkele tehuizen voor geestelijk gehandicapten, zowel in de intra als extra-mu- rale sfeer, beheert. Het ligt eveneens in de bedoeling het huidige kinderinternaat Huize „De IJssel" te Moordrecht in te bouwen in de nieuwe inrichting zodat deze een totale capaciteit zal krijgen van 315 bedden. Opdracht tot het maken van een schets-ontwerp is verleend aan het architectenbureau W. Prent te Den Haag. 1 ROELOFARENDSVEEN In deze carnavalsdagen heeft men in het zuiden nog steeds meer ambitie voor een pilsje dan voor een bos bloemen. Althans deze indruk moet men wel krij gen als men de bloemprijzen beziet, voor „EMM-Roelofarends- veen" de tulpenprijzen. Geluk kig dat er nogal wat afname was voor Frankrijk, maar over het algemeen kon nu niet be paald van een gretige markt worden gesproken. Neemt men daarbij dat het force ren van de tulpen niet op alle kwekerijen naar wens verliep, er werden door het niet in bloei komen nogal wat fikse stroppen geleden, dan kan men begrijpen dat niet iedereen over de be haalde resultaten tevreden is geweest. Voorts gingen veel partijen voor een mager prijsje van de hand. Veel meer gewone soorten moesten met rond 1,25 per bos genoegen nemen. Geluk kig was er eveneens belangrijke aanvoer van de meer betere soorten met b.v. voor Aladdin tot boven de f 4,- per bos. Hier door werd voor de totale week- aanvoer van ruim 276.000 bos een opbrengst verkregen van' 405.567,-- met als doorsneeprijs 146,79 per 100 bos. Naar verhou ding is de aanvoer van narcis sen over de afgelopen week met ruim 33.000 bos aan de matige kant. Beter te spreken was men over de prijs van de narcissen waarbij voor Carlton tot 1,85 per bos werd genoteerd, de mid- denprijs over de afgelopen week bedroeg 142,43 per 100 bos. Langzaam groeien de aanvoeren weer naar een meer compleet bloemenpakket. Er beginnen weer wat fresia's te komen, waarvoor goede noteringen wor den gemaakt, en daarnaast kan men spoedig weer een wat rui mer aanbod van rozen verwach ten. Dit zelfde mag gezegd wor den van de irissen, al beperkt het aanbod zich nu per dag nog tot enkele karren Ideal, waar voor tot 2,20 per bos werd be taald. Voor de kwaliteit var anjers is het nu niet de beste tijd van het jaar. Bij diverse partijen komt dit dan ook in de prijs tot uitdrukking. De week- aanvoer van ruim 82.000 stuks 1 bracht het tot een doorsneeprijs van 27,57 per 100 st. Bij een i toenemende aanvoer van de jaarrond-chrysanten mocht te vens een iets betere belangstel ling worden geconstateerd. het reddiic terug inf Jan van Kanhof. Van li (1870—1937) was vele jsL schipper van de reddingsboot! een zeer bekend mensenredii Verder had hij een groot deel in de opbouw van de plaats. Drie Noordwijkers lieten op 24| vember 1919 het leven bij redding van de opvarenden de KW 47. Het waren Johar Cramer Janzoon (1886—19 Hendrik Vink Thomasj (1887—1919) en Leendert Heik berg. Hun gedachtenis vil men terug in de Jan CramerM Hendrik Vinkhof en Leent* Hellenberghof. Tenslotte komt er nog een van der Lindenstraat, genoj naar Matthijs van der Liij (1852—1940), een bekend man en een van de eerste s pers van de redboot. De omleidingsweg aan de noj zijde van het Duinpark krijg de toekomst een verbinding i de Northgodreef. De gel noordelijke randweg vanaf Gooweg tot het Wantveld lig' de naam van Northgodreef j Een- (L Pieter Bedijn poseert voor zijn badkoets LEIDEN Donderdag 20 april zal Nel Barendregt, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, in zaal Mekel, Ho- gewoerd 87 spreken en dis cussiëren over de problemen rond werkloosheid en gastar beiders: aanvang 20 uur. LEIDEN Donderdag treedt de cabaretgroep Ga- briël Smulewicz op in het Eigen Huis, Rapenburg 24, De voorstelling begint om 21 uur. De cabaretgroep Smule wicz won op het te Delft ge houden cabaretfestival „Ca- maretten '71" zowel de eer ste prijs als de publieksprijs. Carnavalsganger zat lange tijd klem in auto NOORDWIJK Een 30-jarige bollenkweker uit Lisse, die in Noordwijk carnaval had gevierd, heeft zich in de meest letterlijke zin klem gereden. Omstreeks vier uur in de vroege morgen reed de man op de Gooweg ter hoog te van „D,e Broke" met zijn VW-busje tegen een lan taarnpaal op. De botsing kwam hard aan en zijn wagen werd zo zwaar be schadigd, dat de Lissenaar bekneld kwam te zitten tus sen het stuur en de bank. Het was hem onmogelijk zich te bevrijden en de be stuurder moet geruime tijd op redding hebben gewacht, alvorens hij door een passe rende automobilist werd op gemerkt. De gewaarschuwde politiepatrouille trof de chauffeur min of meer ver suft aan en slaagde er slechts met grote moeite in de man met behulp van luchtdrukapparatuur los te krijgen. De bollenkweker bleek een gebroken enkèl en letsel aan het gelaat te heb ben opgelopen en moest naar het Acad. Ziekenhuis worden overgebracht. Carnaval officieel veroordeeld door SGP Hazerswoude HAZERSWOUDE Het be stuur van de Hazerswouds afdeling van de Staatkundig Gereformeerde Partij zal in een schrijven aan burge meester en wethouders zijn principiële afkeuring te ken nen geven van de in Hazers- woude-dorp gehouden carna valsactiviteiten. Tijdens de ledenvergadering van de sgp werden de carnavalsactivitei- ten gehekeld op grond van de zeer onchristelijke achter grond. TER AAR In de Lagere School „Sint Valentijn" worden op 16 tot en met 19 februari kunst-na tuur en onderwijsdagen gehou den. Het agrarisch onderwijs moet in de belangstelling ko- Woensdag 16 februari: 15 uur ope ning door drs. Van Wersch, alg. secr. LTB; inleiding door ir. Doornbosch; Japans bloem schikken door mevrouw Kien.ec- ker; spinnen en weven mevr. L. Jacobs; 20 uur - 20.45 uur inlei ding door C. Broehs: spinnen en weven mevrouw L. Jacobs; 21 - 21.45 ir. Smets over bedrijfso vername- en opvolging: 21 - 21.45 uur mej. El Kaptein over vereenvoudiging van het huis houdelijk werk. Donderdag 17 februari: 20 uur - 20.45 ir. Paans over de toekom stige ontwikkeling van het plas- sengebied; 20 uur - 20.45 uur mej. Tromp met wonlngtips; 21 uur - 21.45 uur oppert A. Baars Organisatie: noodzakelijk kwaad of goed? 21 uur - 21.45 uur modeshow door de leerlin gen van de LHNO-school Lange- Vrijdag 18 februari: 20 - 20.45 uur J. de Ruiter over jaarrond chrysanten; spinnen en weven mevr. Jacobs; 21 - 21.45 uur H. Koeman over wel en wee bij fresia's; bloemschikken door mevr. Twisk-Amesz; Verschil van mening tussen B en W en PAK over inspraak Leidschendam De instelling van een functionele commissie voor advies en begeleiding voor de herziening van het bestem mingsplan „Duivenvoorde" maakt weinig kans nu ook bur gemeester en wethouders zich, blijkens een ontwerp, dat gister avond in de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening is besproken, daarte gen hebben uitgesproken. W. zeggen over de inspraak die, naar aanleiding van het voorstel van PAK en D'66 over de instelling van een commis- sie, maandag 28 februari weer in de raad ter sprake komt, dat het een samenspraak tussen overheid en bevolking moet zijn. De inspraak die B. en W. zich hadden gedacht is als volgt: eerst een voorlichtingsbijeen komst over de toelichting van de uitgangspunten die reeds door de raad zijn aanvaard. Iri die samenkomst zullen belang stellenden, eventueel ook des kundigen, worden uitgenodigd deel uit te maken van een of meer gespreksgroepen, die zich zullen verdiepen o.a. in het woonmilieu. Mede aan de hand van naar vo ren gekomen wensen wordt door deskundigen en opdrachtgevers een plan ontworpen. Daarna ko men de gespreksgroepen op nieuw bijeen voor inspraak en toelichting op het plan. B. en W., wijzen er ook op dat veel wensen al gebleken zijn uit het woonwensenonderzoek. Voorstel SGP Hazerswoude: Hazerswoude De Hazerswoudse afdeling van de Staatkundig Gere formeerde Partij is er een voorstander van, dat Hazerswoude-dorp en Benthuizen worden samengevoegd tot één nieuwe gemeente. Ze vinden deze samenvoeging belangrijk, omdat de Hazerswoudse Rijndijk naar hun mening verstedelijkt en er daar wat kerkelijke en verenigingsactiviteiten betreft met Koudekerk aan den Rijn wordt samengewerkt. De kern van het dorp Hazerswoude mag, zo werd op de SGP-vergadering gesteld, niet worden aangetast. Dat is mede in het belang van boeren en kwekers, die door de toepassing van de hinderwet de kans lopen te worden verjaagd. De Noordwijker Vink (verdro: bij 'n reddingspoging), naar een van de straten in park wordt genoemd. mi il Geen voetbal voor dames ii Aarlanderveei Aarlanderveen De dan van de sportvereniging landerveen gaan niet op dag voetballen, n woensdagavond. Dit besl werd gisteravond gei de speciaal bijeen geroei ledenvergadering. Het voorstel om niet o aan sport te doen w beïnvloed door een brief de geref. en Ned. herv. ken, waarin de sugge werd aangedragen op dagavond te gaan voetball Het bestuur was bereid hi op in te gaan maar verbo daaraan wel de voorwaal dat zij na twee maanden aftreden als het niet go gaat met de vereniging. E! eigen bestuur voor de dan bleek niet haalbaar, dit stel werd weggestemd. Verfje voor\ Scheepjesker Hazerswoude HAZERSWOUDE - Het intei van de Bernardus (Scl EN jes)kerk in Hazerswoude-! I nendijk wordt momenteel i drastische wijze vi verfje voorzien. Met dat schilderen 117 jaar oude kerkgebouw t zo'n twintigduizend gulden lil moeid. Dat zal mede wordeo v, kostigd uit de bijdragen val pl parochianen van de parw zal H.Michael en H.Bernardus Ia Hazerswoude-Rijndijk-Koude i kerk aan de Rijn over gemeen een tientje per i 'een Rotterdams bisschop A.Simonis vorige week zot a de Scheepjeskerk te s, vanwege de viering het 12V4-jarig priesterfeest drs. Alfons Kroese (OCD), ontschuldigde pastoor l haupt (OCD) zich al, zoals kerk er op dat moment uit

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6