Pasjesregeling verontrust VVD Bovema- directeur B v. d. Berg telefoontjes „Witte platen doorn in ons vlees RIOLERINGEN 01710-22244 Bodegraven telt 15.000 mwoners LEIDSE COURANT DINSDAG 15 FEBRUARI 197 LEIDEN Bezorgd over een aan tal aspecten van de pasjesrege ling voor de blauwe zone, heb ben de heren J. G. C. Wiebenga en F. 'Portheine - leden van de gemeenteraad van Leiden voor de WD - het college van B. en W. vragen gesteld. Ze menen dat de regeling, waar toe de raad besloot op grond van de z.g. Wandelnota, essen tieel is voor het woon- en werk klimaat in de binnenstad: dat wordt door een goede pasjesre geling niet slechter maar een gebrekkige dan wel voor be paalde bevolkingsgroepen discri minerende ontheffingsregeling kan het woon- en werkklimaat veel onaantrekkelijker doen worden. De heren Wiebenga en Portheine menen nu, dat de alleenstaan den, jonger dan 26 jaar, de art sen en de invaliden, die hun werkkring in de stad hebben, door de geldende regeling bena deeld worden. Uit een antwoord van b. en w. op vragen terzake gesteld door de heer J. A. M. Cornelissens, blijkt dat het college niet eerder zal nagaan of aan de belangen van de in de binnenstad geves tigde ondernemers beter zou worden tegemoet gekomen, dan pas in het kader van de aanvul lende nota inzake het voetgan gersgebied. De vragenstellers informeren bij b. en w. of dat niet in tegenspraak is met hun toezegging, gedaan tijdens de begrotingsbehandeling, dat deze belangen op kortere termijn bij nadere vaststelling van het ont- heffingsbeleid zou worden be trokken. De vragenstellers wil len tot slot weten, waarom een nota over de pasjesregeling nog niet aan de raad is voorgelegd en wanneer zo'n nota te ver wachten is. VOORSCHOTEN De automobi list die via de Papelaan Voor schoten binnen wil rijden ziet direct na de spoorwegovergang een bord „Links af slaan verbo den" terwijl de doorgaapde weg links af is. Ter plaatse bekende automobilisten negeren het bord of weten dat dit bord betrekking heeft op de tussenbermdoor- gang, onbekende automobilisten af, waardoor de opvol gende auto op de spoorbaan tot stilstand komt en zwenken daar na af richting Boschgeest. Ver keerstechnisch schijnt heit bord op de juiste plaats te staan, praktisch zorgt het bord voor twijfels en verwarring. Ned. platenindustrieën mikken voor 1972 op omzet van 210 miljoen /OORSCHOTEN Een Voor- schotense inwoner aan de Gene raal Spoorlaan is wel gastvrij, maar hij vindt dat gasten niet met hun auto de voortuin in be hoeven te rijden. Omdat de Ge neraal Spoorlaan een mooi De zware middenbermbeveiliging geasfalteerde weg is, maar he- schijnt preventief te werken, laas enige scherpe bochten want de bocht wordt thans, hoe- heeft, waren er wel automobilis- wel soms met gierende banden, ten die met hun auto op de kof- goed genomen, fie of thee kwamen. Haarlem Wie de verkoopcijfers van grammofoonpla ten vluchtig bekijkt komt tot de conclusie, dat er een hoop muziek zit in de Nederlandse schellak-business. Dit jaar zullen er 10 miljoen platen over de toonbank gaan, die een totale omzet vertegenwoordigen van 210 miljoen gulden. De grote platengiganten Phonogram, Bovema- EMI, Polydor en CNR met hun tientallen dochtermaat schappijen stampen elke week meer dan 10 Onieuwe ti tels in de vaderlandse moerasdelta en hopen telkens, dat er tussen die stroom van aanbiedingen één formidabele koploper zal zitten, waarin de kasregisters zich verslik ken. Niemand in de platenwereld weet tevoren, waar de nieten zitten en waar de gouden honderdduizend-hit, die het verlies op de missers weer royaal aanzuivert. Als men bij Decca en Polydor geweten had, dat de Beatles de ene platmaker na de andere zouden lanceren, had men er niet over gepeinsd om de vier uit Liverpool hooghartig de deur te wijzen. Waarschijnlijk trekken de verantwoorde lijke talent-scouts zich nog steeds de haren uit het hoofd en vervloeken ze de rampzalige dag, waarop ze vier po tentiële miljoenen-makers aan concurrent EMI uitlever den. „Het blijft ondanks alle marke- ting-onderzoeken een grote gok", zégt waarnemend Bove- ma-directeur B. J. van den Berg, „een grammofoonplaat is een fascinerend, maar duivels moeilijk artikel, waarvan je het mogelijk succes nooit kunt pei len. In elke andere business kun je een planning maken voor vijf jaar, maar wij mogen slechts hopen en afwachten, welke pop groep dan opeens als een ko meet naar boven schiet, welke sound de wereld overspoelt. De voortdurende onzekerheid beïn vloedt uiteraard de verkoopre sultaten van de platenmaat schappijen. Handige jongens Op het eerste gezicht lijkt het, alsof de winstmarge in ons vak redelijk tot goed is. De buiten staander ziet de prijs van een elpee en denkt: „handige jon gens, die voor zo'n stom stuk schellak zoveel geld durven vra gen". Maar hij vergeet dan ge makshalve, dat allerlei bijko mende kosten die uiteindelijke prijs mede bepaald hebben. Elke platenmaatschappij is bij voorbeeld gedwongen om enor me voorraden aan te houden, die rente vreten. Elke platen maatschappij is ook verplicht om tonnen uit te geven aan pro motie,' reclame en public rela tions. Als je een goede platen- stal wilt opbouwen, kun je niet volstaan met het afsluiten van een handvol contracten. Je moet ook met die artiesten gaan werken, een uitgekiend repertoi re uitzoeken. Alleen op die ma nier kan een artiest rendement opleveren. In dit vak gaat het om de continuïteit en niet om een incidenteel succesje. Als je een artiest als Toon Hermans OP de plaat volledig tot zijn recht wil laten komen, zul je een verantwoorde strategie moe ten uitknobbelen. Het is natuur lijk voor de man leuk, als hij van een warenhuis in één klap een hoop geld voor een plaat krijgt, maar datzelfde waren huis laat hem daarna ook weer genadeloos zakken. Je kunt van een kruidenier niet verwachten, dat hij dag en nacht aan de toe komst van Toon Hermans denkt". $alto-mortale Van den Berg kwam zes jaar ge lsden als vertegenwoordiger bij Bovema. Daarvoor studeerde hij filosofie en theologie en werkte hij voor een postorder bedrijf en in een platenzaak van Jaap van Praag. Hij geeft zelf toe, dat de sprong van de theo logie naar de keiharde commer cie van de platenbusiness een grote geestelijke lenigheid ver eist, maar hij heeft achteraf toch geen moment spijt gehad van die maatschappelijke salto- mortale. Na een bliksemsnelle carrière staat hij nu op zijn 43e jaar aan het roer van het solide Bovema-schip, dat al 25 jaar door de vaderlandse platenzee koerst. Als straks het zilveren jubileum gevierd wordt, kan met reden de vlag in top, want Bovema heeft nu 20 procent van de Nederlandse platenmarkt in handen en met dochters Ne gram en Music for Pleasure zelfs 30 procent. Op zijn beurt heeft Bovema weer een bondge nootschap gesloten met de inter nationale platengigant EMI, die 82 verschillende labels vertegen woordigt. Bovema-oprichter G Oord, die tot voor kort de scep ter zwaaide in zijn Haarlemse platenbolwerk, is inmiddels naar Londen verhuisd, waar hij voor EMI de Europese promotie van artiesten gaan coördineren. Hij is de eerste Nederlander, die in deze gesloten Engelse moeder-organisatie een topfunc tie heeft gekregen. Daarnaast blijft hij hevig geïnteresseerd in zijn geesteskind Bovema, die hij met feilloos commercieel in stinct naar de volwassenheid heeft geleid. Op het Haarlems thuisfront be heert directeur van den Berg met zijn 250 medewerkers nu de erfenis, die nu reeds legendari sche Oord heeft achtergelaten. „Wij hebben de wind nog steeds in de zeilen", zegt van den Berg, „maar de zorgen nemen ook toe. Het gemiddeld verkoop pakket van de grammofoonpla- tenmaatschappijen is qua waar de eerder gedaald dan gestegen. De oorzaak daarvan is onder meer de nog steers wassende stroom van goedkope merken. Wie zich blind staart op een el pee van éénentwintig gulden vijftig en daaruit concludeert, dat wij grove winsten maken, zit volkomen fout. Als je ons to tale pakket neemt dan ligt de gemiddelde plaatprijs, die de dealer ons betaalt, tussen de 8 en 9 gulden. Als je zulke bedra gen vraagt, kun je begrijen, dat het verhaal over de excep tionele winsten een fabel is. De stijgende kosten gaan ook in onze business langzamerhand een. uiterst gevaarlijke rol spe len". Een doorn in zijn commercieel vlees is de toenemende activi teit van witte platen-ma- kers, die met dumppraktijken de markt verstoren. „Het ge beurt gelukkig nog niet op grote schaal", geeft van den Berg toe. „maar toch hebben de pla tenmaatschappijen er last van. Het komt ook steeds vaker voor, dat opnamen van interna tionale merken illegaal worden overgenomen en voor afbraak- prijzen in de handel worden ge bracht. Het aantal winkels in Nederland, dat zich momenteel met deze praktijken inlaat, is nog gering, maar het kan een olievlek zijn, die almaar groter wordt. Het totale aandeel van de illegale platen op de Neder landse markt wordt geschat op 5 tot 6 procent. Geen ramp dus, maar als het zo doorgaat, wor den de bonafide platenmaat schappijen toch steeds zwaarder getroffen in hun winst, en be staansmogelijkheden. Daarbij is deze vorm van piraterij uiterst unfair: men plukt wederrechter- Iijk de vruchten, die door een ander moeizaam zijn opge kweekt. Goedkoper Het is dan ook duidelijk, dat de platenmaatschappijen gedwon gen zijn om tegenmaatregelen te nemen. Daarvoor zijn ver schillende mogelijkheden. Je kunt allereerst proberen om de sluizen te sluiten, waardoor de stroom illegale platen naar ons land komt. Je kunt ook je eigen prijzen verlagen en daarmee de aantrekkelijkheid van het pira- tenprodukt tot nul reduceren. Tenslotte kun je niet doen, of je neus bloedt en rustig doorgaan met adem halen en platen per sen. Wat nu eerst moet gebeuren is het bepalen van één platenprijs voor geheel Europa. Nu is de si tuatie zo, dat de Nederlandse plaat in vergelijking met andere Europese landen vrij duur is. Het zit er dus in, dat de platen in de ons omringende landen straks omhoog gaan, terwijl wij met de prijs omlaag gaan. Dat zal overigens niet zo heel veel kunnen zijn, want het verschil tussen netto-prijs en produktie- kosten laat dat niet toe". Nederlands Het rumoer op het prijzenfront kan overigens de succesvolle geluiden in de Bovema-stal niet overstemmen. Opmerkelijk daarbij is, dat de opbouw van een Nederlands repertoire zich bij Bovema een spectaculair tempo voltrekt, '„wij hebben de steun van de Nederlandse ar tiest niet nodig om te overle ven", zegt van den Berg, „maar wij vinden het wel be- Bovema-directeur B. v. d. Ber; „een grammofoonplaat is eet fascinerend, maar duivel moeilijk artikel". langrijk en interessant genot; om hem te oromoten. Het aandeel van de Nederland» artiesten in het totale Bovem» produkt bedroeg vijf jaar gelfrK den twintig procent en is inmió dels gestegen tot meer dan 3 procent. Doelbewust word daarbij naar talenten gezochl die mogelijk een belofte voor d toekomst inhouden. Je kunt na tuurlijk ook rijp en groen bb nenhalen en ze na één plaatj op sterk water zetten, maar dty is niet onze politiek" Nederlandse namen ii Bovema-gelederen zijn ondï andere Johnny Jordaan Tante Leen, Jasperina de Jonj Neerlands Hoop in Bange Df gen, Rients Gratema, cabart Ivo de Wijs, the Cats, Will] Schobben, Unit Gloria, Martin Bijl, Rika Jansen en Elly Rikkert Zuiderveld". Drempelvrees Persoonlijk troetelkind v recteur van den Berg is de kl» sieke afdeling, die nog ge. twintig procent van het tota platenpakket voor zijn reken» neemt. „In guldens gaat de oi zet van de klassieke platen oi hoog", zegt hij", maar de tre van de hele industrie wo door de klassieke plaat toch n bijgesloft. Er is nog steeds levensgrote drempelvrees v« de klassieke plaat en die is laas ook niet weggenomen de lancering van goedkope, pc pulaire series. Toch moet er manier gevonden kunnen wo: den om de consument m« tot nog toe het geval was voff de klassieke plaat te interesse ren. De produktiekosten va dergelijke platen zijn enorm die kunnen alleen maar veran'. woord besteed worden, als d omzetsnelheid groter wordt. A leen His Masters Voice heeft een opnamebudget van 7 m joen gulden voor klassieke pil ten". Ga maar na: hoevee symfonieën van Beethoven mol je eerst verkopen, voordat dat geld weer terug hebt?" Van den Berg schenkt zijn gas een gulle glimlach. Het is hen niet aan te zien, dzt hij maar één nacht van wakke ligt. LEO THURINf Ontstoppen en reinigen met onze HOGEDRUK WATERINSTALLATIE Tevens leegzuigen van beerputten - sepffe- tanl<s - kolken enz. met ZUIGWAGEN Herstelwerkzaamheden. Firma TH. G.BARTHEN Burggravenlaan 237 Lelden Tel. 01710 21249 Gevraagd voor spoedige indiensttreding EEN PRIVÉ-CHAUFFEUR die naast zijn chauffeurstaak bereid is ook werk zaamheden in de privé-huishouding, zowel als post- en archiefwerkzaamheden op het kantoor te verrichten. Goede omgangsvormen zijn gewenst. Brieven met uitvoerige inlichtingen en referenties, en met pasfoto te zenden aan bureau van het blad onder nummer 17266/15. BODEGRAVEN Bodegraven heeft een inwonertal van 15.000 bereikt. Afgelopen zon dag werd dit magische getal volgemaakt met de geboorte van Patrick Willem Leoriar- dus („we noemen hem Pa trick") Freyee. Het door de dokter als een gezonde boy gekenschetste baasje weegt zeven pond en maakt het «""nuls zijn moeder uitste kend. Zijn ouders, Cornelia en Hinten Freyee, zijn on langs in Bodegraven komen wonen. Burgemeester Croles en zijn vrouw, sinds vorige week opa en oma, kwamen het gezin hun gelukwensen aanbieden. De heer Croles overhandigde ook een spaar bankboekje.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4