Nuchterheid bij KVP en PAK model met functiebepaling Betere huisvesting voor drukker en zijn bedrijf Na binnenstadsnota zal de Leidse raad nog jaren voort- kunnen met verkeers problematiek ritiek op roeedure bij Gewest Leiden LEIDSE COURANT LEIDEN Twee leden van het gewest Leiden hebben aanmer king gemaakt op de wijze, waarop ingezonden stukken be handeld worden. De eerste aanmerking kwam van gewiburgemeester en wethouders van Wassenaar. Zij herinneren er aan, dat de raad van Wasse naar in zijn vergadering van 17 januari bezorgdheid uitsprak over het rapport van de „Werk-1 groep Stedebouwkundigen" inza ke de Leidse Baan. De Raad was in het bijzonder getroffen door het feit dat dit rapport, zonder aan de Gewestraad te zijn voorgelegd, aan Provinciale Staten is toegezonden. Het bege leidend schrijven van het dage lijks bestuur van het gewest daarbij iis zo summier dat zoals ook verwacht kon worden" de pers de 'inhoud ervan weer gaf als zijnde de mening van 't Gewest zonder meer. Tegen deze gang van zaken maken B. en W. van Wassenaar bezwaar, „temeer omdat de voorzitter van ons college reeds tevoren de voorzitters van het gewest en van de betrokken commissie dringend had verzocht, dit rap port niet op deze wijze te publi ceren". De tweede aanmerking komt van te heer J. A. van der Horst uit Laden. Ze betreft het voorstel voor een ontwerp-gemeenschap- pelijke regeling voor een regio nale brandweer in Rijnland. De gemeenteraad van Leiden hield de bespreking daarvan aan, totdat het Gewest zijn mening kenbaar gemaakt zou hebben. B. en W. van Leiden hebben dit besluit schriftelijk aan het Ge west kenbaar gemaakt. Het da gelijks bestuur had echter bij meerderheid van stemmen be sloten, deze brief niet voor te w r leggen aan de gewestraad. „Het ziek komt mij voor aldus de heer Van der Horst dat dit eer Hiiojo juist besluit van het dagelijks bestuur is geweest. Onjuist, dat wanneer blijkt dat gemeenteraad van een aan gewest deelnemende gemeente het op prijs stelt, het gevoelen van de gewestraad te kennen over enige zaak het dageliiks bestuur moet bevorderen, dat de gewestraad zijn gevoelen kenbaar kan maken. Zelfs al- meent het dageliiks bestuur dat het de gewestraad niet aan gaat". Daarom verzoekt de heer Van der Horst, het ont werp van een gemeenschaDDelii- ke regeling „Regionale brand weer—Rijnland" in de eerst vol gende vergadering van de ge- straad te bespreken en te be sluiten, het dageliiks bestuur uit te nodigen, een pre-advies zake uit te brengen. laag di ,r# so; van dit punt, doet de heer Van der Horst Vervolgens het initiatiefvoorstel, dat de voorzit ter in het vervolg alle, aan de Gewestraad gerichte brieven en voor de Gewestraad bestemde stukken op de lijst van ingeko men stukken vermeld zullen worden. Hij baseert dat voorstel op een uitlating van de waarne mend voorzitter van de gewest raad, die blijkens de notulen van de vergadering van 22 april 1971 zei: „Het dageliiks bestuur selecteert liever de belangrijke zaken". De beer Van der Horst acht dat standpunt in strijd met het reglement van orde. Favorieten wonnen in eerste ronde G«t' liit LEIDEN Uitslagen van het persoonlijk kampioenschap van het Leidse damdistrict. Er zijn 35 deelnemers, waarvan 18 hoofdklassers. Er waren weinig verrassingen in deze eerste ron de. Alle favorieten wonnen. Hoofdklasse: Heemskerk-Schijf 2- 0; Van Beelen-Kooistra 1-1; Van Poeteren-Fase 0-2; Kromhout- Jansens 1-1; Van der Zwan- Dorsman 2-0; Van Beek-De Frankrijker 0-2; Fase-Van San- dijk 1-1; Van Rijn-Van der rog, Kwartel 2-0; Stolwijk-Karst 0-2. ver. "Eerste Klasse: Hoogeveen-Van Duyn 1-1; Heuvelman-Van der Putten 1-1; Olivier-Vogel 2-0; Brouwer-Van Duyvenbode 1-1. on 5 tweede klasse: Bremmer-Levahrt 2-0. Jeugdklasse beek 2-0. Burgerhout-Steen- Langs de Apothekersdijk een verzameling duur blik, waarmee een deel van de Oude Rijn gedempt zou kunnen worden. De heer Leeuwen- burgh (PC) ziet een andere functie voor dit (niet meer gebruikte) vaarwater: verkeerskokers op de bodem en dan rijden maar. (Van c raadsverslaggever) LEIDEN Voorlopig is de Leidse gemeenteraad er nog niet uit. De toestand van de city lijkt op die van een chronisch zieke. Jaren nadat oud-burgemeester Van Kinschot hevig verontwaardigd had uitgeroepen: „Niet dan over mijn lijk" (nadat in de raad het voor stel was geopperd, het Rapenburg „dan maar" te dempen) ,,ja, ja", herinnerde raadslid mevrouw v. d. Blom zich gisteravond nog, „en hij ging er zelfs bij stódn," houdt het bestuurscollege van deze stad zich nog steeds bezig met een problematiek die met de dag zwaarder wordt. Ditmaal hield de raad algemene beschouwin gen over de eerste binnenstadsnota die door B. en W. was voorge legd. De marmeren Burgerzaal was ervoor gereserveerd, omdat een grote publieke belangstelling werd verwacht. Deze interesse werd goeddeels bepaald door een redelijk maar niet overmatig aantal leden van de onlangs in het leven geroepen Adviesraad voor de Binnenstad. De gemeenteraad was zich be wust van de aanwezigheid van deze adviesraad en formuleerde vele goede wensen, suggesties en wenken, waarmee de advies raad het de eerste tijd kan doen. „Wat heeft de Binnen stadsnota de Adviesraad voor de Binnenstad te zeggen?", luidde het. Welnu, wat wethou der Kret zei moge als leidraad gelden: „Via de delen moeten we tot een totaal zien te ko men". Deel nota's zullen elkaar opvolgen. Zo wordt over enkele weken de nota Openbaar Ver voer verwacht. De adviesraad mag zich ook daarin vastbijten. De heer Van Aken (P.v.d.A.) zag het realistisch: „De binnen- stadsproblematiek zal nog me- LEIDEN „Hier in de Bur gerzaal, met mensen van de Adviesraad voor de binnen stad, hoorde ik zojuist ie mand mij vragen: zeg. kun je straks niet zeggen dat het zo fijn is om op blote voeten over' het gras in de Bree- straat te lopen?" Dit ideaal beeld schetste gisteravond tijdens de spreekbeurten in de Leidse raad over de eer ste Binnenstadsnota ex-Ka bouter, thans PSP-er, Gerke- ma, die de winkels de win kels en de auto's de auto's wil laten. „Sinds een half jaartje ben ik nu zelf bewo ner van de binntstad en sindsdien ben ik een gelukki ger mens'". Omdat het gaat om de aantrekkelijkheid van de binnenstad in haar totali teit beval hij aan, de city he lemaal te slopdn of niet, maar in elk geval niet ge deeltelijk. Wat hij mist in de binnenstad zijn de functies soort cultuurlaboratorium moeten zorgen. nig jaar kunnen vergen. Er worden nu geen besluiten van ons gevraagd, maar in de perio de dat wij hier in deze gemeen teraad zitting hebben zullen we toch werkelijk besluiten moeten nemen. Wat wij nodig hebben is een duidelijk model waarbinnen wij de beleidsvoorbereiding doen plaatsvinden. Het moet een herkenbare weg zijn voor degenen die na ons komen". Aan dat model zal o.a. ten grond slag moeten liggen een afspraak over de territoriale begrenzing van het stadscentrum: „We die nen te weten waarover we pra ten". Wethouder Kret zegde dit toe. Ook vraagt het PAK-model (dat vrij ingewikkeld in schets was gebracht en door het colle ge nader bestudeerd zal wor den) een duidelijke uitspraak over de functies die dit centrum behooort te hebben en welke verwevenheid er bestaat tussen de gewenste functies (waarvan sommige elkaar versterken en andere elkaar weer afzwak ken). Verder zullen er prioritei ten moeten worden gesteld, „want wat is financieel moge lijk?". Tenslotte dient te worden bekeken wat de samenhang is tussen deze functies en voor waarden met de omgeving in de „Deze problemen zijn waarschijn lijk de moeilijkste van onze raadsperiode", aldus de heer Oosterman (D'66), ,,het gaat om een slecht beheerde erfenis uit het verleden die we hebben aanvaard om haar zo goed mo gelijk te beheren". Voorop wil de hij stellen: welke primaire functies heeft deze binnenstad? Hij achtte het zinvol contact te zoeken met gemeenten in dezelf de positie, voordat eventuele stappen bij de centrale overheid worden genomen. „Het kern punt is: moeten wij de fijnscha- stad handhaven of niet? De hui dige structuur kan worden ge handhaafd door de binnenstad op sommige punten terug te du wen en sommige functies aan te passen aan deze city. „Wat in deze nota niet is gege ven, is rehabilitatie van de bin nenstad. De dienst voor monu mentenzorg zou meer naar bui ten moeten treden". De heer Oosterman dacht aan een dienst Stadsverbetering die zich met het probleem rehabilitatie bezig houdt. „De Monumentencom missie (1 lid) heeft zich de laat ste tijd alleen maar bezigge houden met lichtreclames. Droevig". De VVD-fractie van de heer Wie- benga betreurt het nog steeds, dat de wandelnota het eerst in de raad is behandeld. „Eerst had een algemene beleidslijn voor de binnenstad vastgesteld moeten worden", aldus de heer Wiebenga, die vroeg of het b.v. nu ging om één winkelgebied of twee zelfstandige, Breestraat c.a. en Haarlemmerstraat c.a. Het Stadhuisplein zou hij willen zien als „centraal ontmoetings punt" (na het vinden van ver vangende parkeerruimte). De heer Waal (P.v.d.A.) vroeg zich af wat er nou eigenlijk al lemaal vast ligt. „De Binnen stadsnota schiet naar onze me ning in dit opzicht te kort. De toon van de nota noemde hij sympathiek. De mogelijkheid van universitaire uitbreiding op het terrein van de Doelenkazer ne achtte hij stof voor de Ad viesraad voor de Binnenstad; „het doorgaan van het Witte Singelproject is nog onzekerder dan de verwezenlijking van de Leidsebaan". Naar zijn me ning is het verkeer een afgelei de functie die eerst in samen hang met de andere functies van de oude stad gezien moet worden. Het grote vraagstuk voor de heer Zunderman (DS'70) was ook: is het historisch gedeelte van de stad te combineren met onze moderne samenleving. „Als wij prijs stellen op bereikbaarheid van de city en op toerisme dan zal radicaal een groot deel van de stad moeten worden afgeslo ten voor het verkeer". Daarmee doelde hij b.v. op Rapenburg, Pieterskerkplein. Andere ideeën waren: terrassen op het Stad huisplein, bepaalde activiteiten voor burgers in de Burgerzaal en een functie voor de Waag. Laten we nuchter blijven, advi seerde KVP-voorman Driessen; „nog zijn er financiële mogelijk heden, maar het is waarschijn lijk dat we vandaag of morgen te horen krijgen, dat onze ver langens niet meer gehonoreerd kunnen worden. Bij ambitieuze plannen moeten we rekening houden met uitstel. We moeten van de binnenstad geen groot openluchtmuseum maken". Naar zijn smaak is er met 7500 arbeidsplaatsen en 900 winkels in de binnenstad een primaire winkelfunctie voqr deze city. De heer Leeuwenburgh (PC) mis te in de nota aangegeven ac commodatie voor sportactivitei ten in de binnenstad. Sugges ties: een „piazza" op de Ga- renmarkt (met parkeergarage eronder) en verkeerskokers in de oude (niet meer gebruikte) vaarwegen in de oude stad. Hij vroeg de raad zich open te stel len voor hetgeen door de ad viesraad naar voren zal worden gebracht. De heer Hoeven (CPN) zei, dat de begrenzing van de binnenstad beter zal moeten worden bepaald. De heer Van Aken gaf nog aan, dat bij het „een gezicht geven" aan de binnenstad behalve eigen Ge meentewerken ook enkele parti culiere diensten op dit gebied zeer verdienstelijk werk zouden kunnen verrichten („in goed sa menspel met de gemeentelijke diensten zal dat zeker kunnen", vond wethouder Kret). Rechtdoor, voorsorteren, afbuigen, optrekken, afremmen, op lich ten en verkeersborden letten: een cumulatie van handelingen in een stukje Leidse binnenstad, hier op de Prinsessekade-Apo- thekersdijk. En het zal er nog wel drukker worden. de auto's in een ontsierende rij geparkeerd. Raadslid Zunderman (en hij auto's ontoegankelijk willen maken. Voor de Leidse kantonrechter LEIDEN Een 23-jarige beroeps chauffeur uit Hazerswoude vond het „niet leuk" toen de Of ficier van Justitie gisteren op het Leidse kantongerecht 80 gul den boete en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende een half jaar tegen hem eiste. De Hazerswoudenaar had onlangs op de Veurseweg in Voorschoten een personenauto „gesneden". Een reden of excuus voor deze stunt kon hij niet naar voren brengen. Hoewel de kantonrech ter van oordeel bleek te zijn dal de chauffeur de geëiste correc- i ties volkomen verdiende, liet hij de straf bij de geldboete van 80 gulden. Een 21-jarige losarbeider uit Den Haag veroordeelde hij wel tot voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proef tijd van 2 jaar. De Hagenaar had onder invloed van sterke drank op de Herenweg in Noordwijk een lantaarnpaal om ver gereden en was vervolgens met zijn wagen over de kop ge slagen. Tachtig gulden boete kreeg een 32-jarige ondernemer uit Den Haag. Hij verleende onlangs op een oprit geen voorrang locn hij Rijksweg 4 op wilde rijden en bracht daardoor het verkeer zeer ernstig in gevaar. Negentig gulden boete moet een 28-jarige elektro-monteur uit Katwijk betalen, omdat hij on langs op de Rijnmond plotseling links afsloeg toen een andere wagen probeerde in te halen. De Katwijker beweerde welis waar dat hij richting had aan gegeven, maar drie getuigen be weerden het tegendeel. „Ik lieg niet", hield de verdachte ook bij zijn „laatste woord" nadrukke- Beroeps- en amateurschilders Expositie van schilderijen Alberts Corner LEIDEN De gehele maand maart zullen in Alberts Comer aan het Stationsplein werken worden geëxposeerd van be roeps- en amateurschilders uit Leiden en omgeving. De bedoeling van deze expositie is, te laten zien wat er in deze contreien op het gebied van de schilderkunst wordt gepres teerd. Het is vooral een ten toonstelling die een „dus" voor de amateurs wil zijn. De mana ger van A. C„ de heer A. H. J. Koppers, roep vooral deze „ge legenheidsschilders" op om deze unieke kans te baat te nemen. Alle ingezonden schilderijen zijn verzekerd. De Leidse politie is bereid gevonden, 's nachts ex- tra in de buurt te surveilleren. Van de kant van de professione le kunstschilders hebben onder andere Willem van der Nat, Ar nold van Driesten en Chris van der Windt al een inzending toe gezegd. ZOETERWOUDE Het ziet er naar uit dat de heer P. G. J. de Boer binnen afzienbare tijd toch een woning met bedrijfsruimte mag gaan bouwen aan het Wa- Aanvankelijk zette hij z'n drukke rij op in een schuur achter de ouderlijke woning aan de Schen- kelweg .Toen de zaak uitbrei ding behoefde meende hij bi^i z'n huwelijk grond gevonden te hebben aan het Watertje. Het plan voor dit gebied verzette zich echter tegen de bouwplan nen en zo trok hij met z'n vrouw in een caravan die daar werd geplaatst. De drukkerij werd ondergebracht in een loods die daar achter werd op gezet. De heer De Boer bleef zich beijve^ ren om toch de noodzakelijke vergunningen te verkrijgen en zal z'n jarenlange vasthoudend heid nu mogelijk toch beloond geen zien omdat G. S. hebben verklaard in principe bereid te zijn mede te werken. Daarvoor is het nodig dat de raad bepaalt dal een voorbereidingsbesluit om dit mogelijk te maken wordt genomen. LEIDEN Dinsdag 29 fe bruari spreekt in de foyer van de Stadsgehoorzaal me vrouw dr. Marga Klompé over haar ervaringen tijdens de bisschoppen-konferentie te Rome, met name over het tweede onderwerp van de Synode-agenda: rechtvaar digheid in de wereld. Na af loop van de lezing, die om 20 uur begint, is er gelegenheid tot discussie. OEGSTGEEST Mej. J. C. Cozijn, ambtenares van de burgerlijke stand op de gemeentesecretarie van Oegstgeest, gaat binnenkort met pensioen. Ze heeft de afgelopen jaren ruim 800 huwelijken voltrokken. Het aantal geboorte- en overlijdensakten dat mej. Gozijn heeft op gesteld loopt in de duizenden. Maandag 28 februari wordt er op hel gemeentehuis van Oegstgeest, waar ze 40 jaar onafgebroken heeft gewerkt, afscheid genomen van mej. Cozijn. Dat gebeurt tijdens een receptie in de raadzaal van 15.30 tol 17,00 uur voor genodigden, van 17.00 tot 18.00 uur is de receptie openbaar. Wat u ook moet weten Hazerswoude Een bedrag van 709,27 werd in Hazers- woude-dorp bijeengegaard ten bate van de stichting Draagt Elkanders Lasten. Koudekerk aan den Rijn De collecte voor het wereld- diakonaat, die vorige week zondag in de Geref. en Ned. herv. Kerk werd gehouden, heeft bijna 2.700,- opge bracht. Daarvan namen de Gereformeerden 2.051,50 voor hun rekening, terwijl de Hervormde kerkgangers 654,51 bijeen brachten. Lisse Maandagavond werd de brandweer gealar meerd door de familie Zwaan aan de Laan v Rijckevorsel. Het viel bij t der schoorsteenbrand. Lisse De verbouwing van de vergaderzaal en de kos terswoning van de geref. kerk is gereed. Vrijdagavond wordt hel geheel aan de ker- keraad overgedragen. Vanaf kwart voor negen is t' nieuwbouw te bezichtigen. Lisse De zeskamp-ploeg gaat de 2Gste van deze maand naar Arnhem. Er zijn bij het VVV-kantoor kaarten verkrijgbaar tegen betaling van 3 gulden. F.en reisje met een speciale bus gaat tientje kosten. Lisse De afdeling Lisse van de Kon, Ned. Mij. v Tuinbouw en Plantkunde gadert vanavond in Warong Diawa. Lisse Ook in rong Djawa vanavond: vernadering van de afdeling Bollenstreek van „Philateli- ca". Aanvang 8 uur. Om ze ven uur is er een jeugdver- gadering. Noordwijk Mr. Horstink, cle officier van justitie bij het Leidse kantongerecht stelt zich voor op 6 maart zitting van het kantongerecht speciaal te „wijden" aan de verkeersactie die in novem ber in Noordwijk werd ge houden, Bij de controle wer den veel overtredingen ge constateerd en kwamen ge breken aan voertuigen aan het licht. Noordwijk De verkeerspo litie gaat een verkeerscursus organiseren voor invaliden en andere gehandicapten, die van wagentjes gebruik ken. De cursus staat ook open voor vergezellende fa milieleden. Inlichtingen wor den op het bureau gegeven. Tijd en plaats is nog niet be kend. Sassenheim De Algemene Sociëteit voor Bejaarden houdt voortaan iedere dins dagmiddag een bijeenkomst in het Bruine Paard. Aan vang 2 uur. Sassenheim Dinsdag 22 februari wordt In de Gerefor meerde kerk aan de Julia- nalaan een concert gegeven 1 door het Sassenheims Man nenkoor en het Meisjeskoor' „de Lenteklokjes", Het rr nenkoor voert werken uit< van Mozart, Giovanni Groce, Schubert, Perosi en Krcut- zer. Het Meisjeskoor Ruissen, De Bruine? Bureel, Herdenbol en van Hauwe. Medewerkenden zijn: Cees Borger tenor; Nanne de Vries bas; Ada v. d. Bent Piet v. Zoen piano en Kees v. d. Bosch orgel. Aanvang 8 u. 's avonds. Sassenheim De Algemene Toneelvereniging „Pankras" speelt zondag 20 en dinsdag 22 februari het stuk „de Woeste Hoogte" van Ran dolph Carter, naar gelijkna mige roman van Emily Brontè. Het is een stuk in drie bedrijven en wordt ge- j specld in het KSA-gebouw. j Voorschoten Earth and Fire, de populaire groep j komt zaterdagavond om 8 uur in het Cultureel Centrum te Voorschoten. De organisa tie berust bij de Werkgroep Shunt en de Jeugdsociëteit Noord-Hofland. De opbrengst i van deze avond, toegangsprijs f is bestemd voor het j nieuwe jeugdhuis „De Linde- Voorschoten De Raad van Samenwerkende Kerken Voorschoten houdt een ge- spreksavond op dinsdag 22 februari in De Werf naast de Geref. Kerk. Spreker is Prof. H. A. M. Fiolet met als on derwerp: „Dc Occemene op het plaatselijke vlak". Aan vang 20 uur. Voorschoten De Voorscho- tense brandweer is niet groot materiaal uitgerukt naar de Laurentiuskerk na een oproep van de pastoor. Geweldige rookkolommen kwamen uit de deur van de dagkapel. De brand viel'erg mee, or was veel rook maar weinig vuur. Ter voorberei ding op a.s. woensdag had den pastoor en koster de oude palmtakken van Palm zondag 1971 verzameld en ri tueel in brand gestoken. De as van de palmtakken werd verzameld en opgeborgen in een doos in een kast van de sacristie. De as is gaan gloeien en vermengde zich met de voorraad kaarsen, samen maakten zij de rook en de stank. Warmond Vrijdag 18 febru- ari Is er in Ut Sloepie weer een avond voor 25-jarlgen en ouder. De eerst gehouden avond is een succes gewor den, De zaal gaat open om 20.30 uur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3