KTHA OVER BENOEMING DR. GIJSEN Samenwerking in „oodepax minder intens Eerste school met Russisch als vak Concorde twee maal zo duur Korte metten Kerk en Wereld Cl 95 BOEING 727 TOT 1985 IN PRODUKTIE? VLIEGENS VLUG Anti-Concorde- Project tegen supersonisch vliegen DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 De wereldraad van Kerken heeft de leiding van de evan gelische kerk in Oost- Duits land uitgenodigd vcor een gesprek. Medio maart zullen vijf Oostduitse kerkleiders naar Genève gaan, en er te vens contact leggen met de Zwitserse evangelische kerk. De Oostdudtste kerkleiders worden rond Pinksteren in Rusland verwacht voor be sprekingen met de Russisch orthodoxe kerk. Op 10 en 11 november van dit jaar houdt de beweging „Zwijgende kerk" in Rome een internationaal congres. De leider van de Franse af deling van de beweging, •Pierre Debray, heeft dit op een bijeenkomst in Parijs meegedeeld. Hij waarschuw de bij die gelegenheid tegen „het modernisme tot elke prijs". De werken van Calvijn ko men in Japan steeds meer in de belangstelling. Japanse theologen en taalgeleerden zijn bezig de commentaren van Calvijn op het Nieuwe Testament in het Japans te LEIDSE COURANT vertalen. Ook is een begin gemaakt met het omzetten in Japanse lettertekens van Calvijns commentaren op de psalmen. In het hervormde centrum Nieuw Ruimzicht in Doorn, wordt op 3 Omaart een oriën tatiedag belegd voor jonge ren, die overwegen theologie te gaan studeren. De dag is bestemd voor leerlingen uit de hoogste klassen van de middelbare scholen en voor andere belangstellenden. Er wordt informatie gegeven over de theologie en het ambt van predikant, in deze tijd als ook over de moge lijkheid van aanvullende op leidingen voor niet-gymna- siasten. De generaal van de Jezui- ten, pater Pedro Arrupe heeft de 31.700 leden van zijn orde in een brief verzocht zich in te spannen „opdat het misvormde beeld dat het grote publiek zich van Paus Paulus heeft gevormd, ver vangen wordt door een zui verder". Hij stelt dat vele Jezulten voor een deel ver antwoordelijk ziijn voor dat misvormde beeld en vraagt zich af of een eerbiedige stil te niet de voorkeur verdient boven het leveren van kri tiek op de persoon en het werk van de paus. Het vormingscentrum Den Alerdlnck te Laag Zuthem (bij Zwolle) zal in de komen de maanden drie bijeenkom sten beleggen over oude en nieuwe religiositeit in de wes terse cultuur. Op 26 en 27 fe bruari gaat het over „ge- beds- en godservaring nu", van 20 tot 22 mei gaat het over „Vindplaatsen van God" en van 15 tot 22 juli, tijdens de zomercursusweek, staat de vraag „geloven nu", centraal. Het beroemde schilderij van Raffaello „de afneming van het kruis" zal spoedig weer te zien zijn in het museum Borghese te Rome. Het kostte vijf jaar om hef schlilderij te restaureren, dat oan ouderdomskwalen leed. Men heeft bovendien verwijderd wat ondeskundige restau rateurs in de loop der eeuwen hadden toegevoegd. Het is nu weer de nieuwe oude Raffaello. De staf en de studenten van de Kaïfiholidke Theologische Hoge school Amsterdam hebben zich, ter gelegenheid van de vierde dies naitoLis van de KTHA beraden over de gang van zaken rond de benoeming en wijding van dr. J. Gijsen tot bisschop van Roermond. In een brief aan het episcopaat geven zij uiting aan de bezorgdheid over de gebeurtenissen en de daaruit spre kende tendensen. Men kan niet aan de indruk ontkomen, zo wordt gezegd, dat een en ander een ernstige uitholling van het bisso.K'pi'ambt betekent, zoais dat in Nederland gestalte begon te krijgen. Men noemt de thans gevolgde procedure dermate een inbreuk op de groeiende indentiteit van de kerk van Nederland, dat zij niet meer trouw kan blijven aan eigen woord en ongeloofwaar dig dreigt te worden. Men heeft de indruk dat hier een macht uitoefening aan de dag treedt, die door middel van geheimhou ding en weigering van voortgezette dialoog aan de gelbvige ge meenschap haar noodzakelijke communicatie ontneemt. Ondanks de bezwaren zegt men toe verder mee werken aan de opbouw van de kerk in Nederland, door de communicatieverbe tering te bevorderen, met name door deel te nemen aan het zo ruim mogelijke onderzoek naar wat hier feitelijk aan de hand Zaire dicht voor Malula Zolang president Moboetoe leeft zal de aartsbisschop van Kinshasa, kardinaal Ma lula niet terug mogen keren naar Zaire. De president heeft dit zondag op een open bare bijeenkomst in Kinsha sa meegedeeld. Kardinaal Malula is op het ogenblik in Rome voor be sprekingen met de Vaticaan se autoriteiten over de toe stand van de kerk in Zaire. De kardinaal wordt onder meer verweten, dat hij in het katholieke blad „Afrique Nouvelle" kritiek heeft uit geoefend op het officiële be sluit dat iedereen zijn Euro pese naam moest opgeven en een Afrikaanse naam kiezen. Als thans op de katholieke scholen voor het welzijn van kardinaal Malula gebeden zal worden, zal Moboetoe de scholen nationaliseren. MGR. WILIEBRANDS P us Paulus heeft de Wereldraad van Kerken n Genève laten weten dat hij de samenwer- ing, die er tussen het Vaticaan en de Wereld- aad bestaat in de gemeenschappelijke com- lissie voor samenleving, ontwikkelingen en ede „Sodepax", niet op de huidige manier enst voort te zetten. D wens van de paus, gaat volgens het Weekbul- 3tin van het persbureau van de Nederlandse Iervormde Kerk, kennelijk terug op verschil len en belangentegenstellingen in eigen kring. De kardinalen J. Willebrands (secretariaat voor de eenheid) en J. Gremiilion (co-president van Sodepax) hebben de ingrijpende wijziging inmiddels met de betrokkenen in Sodepax be sproken. Het terugdraaien van de samenwer king betekent volgens de betrokkenen prak tisch het einde van de commissie, vooral nu men hoofdzakelijk financieel afhankelijk wordt van de kerken. Tot nu toe wordt Sodepax, opgericht in 1968 na een internationale conferentie over ontwikke lingssamenwerking, slechts voor één vijfde deel door de kerken gefinancierd. De rest werd gefinancierd uit giften. De pauselijke wens komt voor de commissie overigens niet geheel onverwacht. Gedurende de afgelopen drie jaar was er al vaak een ze kere scepsis over deze samenwerking uitge sproken, omdat de officiële visie van Rome op het bevolkingsvraagstuk via deze commissie ook aan de Wereldraad zou worden opgedron gen. Volgens dr. Max Kohnstamm, co-president van Sodepax van, de kant van de Wereldraad mag Sodepax niet ter ziele gaan. Het moet naar zijn mening een commissie blijven van de We reldraad en het Vaticaan. De inkrimping zal overigens wel ontslag inhouden voor enkele staffunctionarissen. Wereldraad wil meer druk op Rhodesië Het bestuur van de Wereld raad van Kerken heeft na een vergadering in Auck land, (Nleuw-Zeeland), de kerken in alle landen opge roepen, bij hun regeringen aan te dringen op doeltref fender economische sancties en krachtige poiitieke druk op het regime van Ian Smith in Rhodesië, „zolang het stelsel van rassendiscrimina tie daar van kracht is". De kerkelijke leiders gaven ook uiting aan hun „toene mende ontsteltenis" over de gebeurtenissen in Ulster. De spanningen tussen de rooms- kathoüeken en prostestanten maken de christelijke getui genis ongeloofwaardiger en brengen grote schade toe aan de oecumenische contac ten in alle delen van de we reld. De huidige problemen kunnen niet door geweld worden opgelost, aldus een verklaring van het bestuur. DEVENTER Het gaat bevredi gend en de resultaten vallen niet tegen. Dit zegt drs. M. A. M. van Brink, docente Russisch aan de Alexander Hegiusscho- lengemeenschap in Deventer, die als eerste school in Neder land aan het begin van het hui dige schooljaar de Russisch taal als vak in het leerplan opnam. Aanvankelijk volgden veertien leerlingen van de tweede klas sen atheneum en gymnasium de lessen, maar omdat een van hen binnenkort gaat verhuizen zijn er nu nog dertien over. Na de vierde klas kunnen zij het Russisch eventueel ook als exa menvak kiezen. Er waren wel Nederlandse scho len die in de afgelopen jaren Russisch op experimentele basis doceerden, maar pas vorig jaar werd Russisch als examenvak geaccepteerd. Het staat nu voor het eerst op één lijn met de an dere talen. De regering installeerde in maart vorig jaar een commissie leer plan Russisch, die tot taak kreeg het experiment Russisch bij het voortgezet onderwijs te begeleiden. In de commissie hebben vertegenwoordigers van de universiteiten, het bedrijfsle ven, de onderwijsinspectie en de pedagogische centra zitting. De commissie is ook zeer nauw in een begeleidende functie betrok ken bij de Russische lessen die aan de Alexander Hegiusscho- lengemeenschap worden gege ven. Ir. B. F. Dijkstra, rector van de scholengemeenschap, zegt dat Russisch steeds meer aan bete kenis wint in Europa en Ameri ka. Het wordt gezien als een zeer belangrijk hulpmiddel, dat toegang geeft tot veel weten schappelijke literatuur; ook als communicatiemiddel wordt het steeds belangrijker. Russisch is per slot van rekening de moedertaal van honderdder tig miljoen mensen. Van de talen die in Nederland op school ge doceerd worden, worden alleen Engels en Spaans door meer mensen gesproken. Bovendien worden niet alle belangrijke Russische boeken in het Neder lands vertaald: van de ruim 75.000 boeken die in 1968 in Rus land uitkwamen, werden er maar zo'n veertig in het Neder lands vertaald. Ook voor de wetenschapsmensen wordt Russisch steeds belangrij ker. Dit blijkt uit een enquête die onder 89 Nederlandse pro fessoren werd gehouden: van hen vonden 70 kennis van Rus sisch voor hun vak van belang. In 1968 verschenen bijna veer tigduizend wetenschappelijke publikaties in Rusland, dertien duizend meer dan in de Ver enigde Staten, Engeland, Frank- Mejuffrouw drs. M. A. M. gemeenschap. rijk, Oost- en West-Duitsland en Nederland samen. Nederland loopt bepaald niet voor op wat het doceren van Rus sisch betreft: in Engeland wordt Op meer dan 500 scholen Russisch onderwezen, terwijl ruim 10.000 leerlingen in West- Duitsland Russisch leren, in de Verenigde Staten 25.000 en in Frankrijk 15.000. Toen de directie van de Alexan der Hegiusscholengemeenschap begin vorig jaar bekend maak te, plannen te hebben voor het geven van Russische lessen, bleek er wel belangstelling te bestaan onder leerlingen en ou ders ruim 50 jongens en meisjes gaven te kennen Russisch te willen leren. De scholieren wer den onderworpen aan vijf proef lessen en daarna werden heel wat gesprekken gevoerd met hen en met hun ouders. „Russisch is niet eenvoudig", al dus de heer Dijkstra, „en leer lingen die er aan begfinnnen, moeten het minstens drie jaar volhouden. Ze laten een van de andere talen rchieten, en het is niet mogelijk na een paar maanden of een jaar te zeggen „ik heb me vergist, dat Rus sisch is toch moeilijker dan ik dacht", en het dan weer te la ten vallen". Omdat Russisch moeilijk is wordt een talenaan- leg van belang geacht. Na de introductielessen en na veel gepraat bleven nog zestir belangstellenden over. Uiteindi j lijk begonnen veertien leerlii gen dit schooljaar aan de Rusr jan sche lessen. Zij hebben allema e het Duits laten vallen, omdat i unaniem van mening wai het minder moeilijk is op eige v houtje wat Duits op te steke s dan wat Frans. De keuze j_' tussen Duits en Frans omdat c meeste leerlingen het Enge niet kunnen missen. De veertien jongelui krijgen c maal in de week Russische I van mejuffrouw drs. M. A. van Brink, als lerares Nede lands en geschiedenis i Alexander Hegiusscholeng meenschap verbonden. DEN HAAG De Boeings 727 en 727-200 schijnen succesnummers te zijn, getuige het feit dat het totaal aantal verkochte toestel len tot nu toe bijna 900 be draagt. En het einde van dit rond 1960 ontworpen vliegtuig is nog niet in zicht als men de op merking van de heer Shaffer van de Amerikaanse Federal Aviation Administration, tijdens een onlangs gehouden bijeen komst van luchthavendirecties moet geloven. Zeker tot het jaar 1985 zal de Boeing 727 in pro- duktie blijven, wat dus inhoudt dat het toestel in onze zeer snel voortgaande maatschappij ongeveer 25 jaar geprodu ceerd wordt; een hele prestatie. Op 5 december 1960 werd de bouw van de eerste Boeing 727, een nieuw driemotorig straalver- keersvliegtuig, aangekondigd. Het toestel was ontworpen voor een zeer brede markt en werd door de fabriek beschouwd als hèt vliegtuig voor de korte en middellange afstanden (van 150 tot 2700 km), 80 tot 150 passa giers konden er in plaats ne men. De eerste vlucht was op 9 februari 1963. Na het behalen van het FAA-certificaat maakte men met de 727 een demonstra tie-trip van 121.000 km langs 44 steden in 26 landen. Het toestel sloeg in en de ene order volgde op de ander. Eind 1967 werd het 500ste afgeleverd. Twee jaar voor deze historische levering had de Boeing ingrijpende ver anderingen voor de 727 aange kondigd: de romp zou met 6,10 meter verlengd worden, het startgewicht werd opgevoerd van 64.000 tot ruim 77.000 kg, terwijl de passagierscapaciteit toenam tot 178. De nieuwe Boeing, die uiterlijk verder het zelfde bleef, ging onder de naam 727-200 de markt op. Vele variaties volgde hierop, voorna melijk in de sector van het vrachtvervoer. Bij het zoge naamde C-model kunnen de stoelen worden verwijderd; waarna het toestel binnen twee uur met pallets geladen kan worden. Bij het QC-model ge beurt hetzelfde in een half uur. Een versie half om half bestaat ook. Eind 1970 was de 727 het meest verkochte straalvliegtuig ter wereld. Inmiddels werden aan het vlieg tuig nog talrijke verbeteringen aangebracht. Het startgewicht nam toe tot 86.600 kg en de brandstofcapaciteit werd uitge breid tot 37.020 liter. Ook de motor werd verbeterd. In de motorgondels werd geluid'sabsor- berend materiaal aangebracht, waardoor het lawaai sterk ver minderde. Door de grotere in houd van de brandstoftanks liep het vliegbereik op tot 4000 km. De passagierscapa citeit steeg tot 189 en een nieuw navigatiesysteem kwam be schikbaar, evenals de speciale startraketten, die het opstijgen van hooggelegen warme lucht havens mogelijk maakt. Ook het interieur werd aangepast aan de eisen van deze tijd. Op het ogenblik zijn van de Boeing 727 en 727-200 bijna 900 exemplaren verkocht. De veran deringen aan het toestel gaan onderdehand gewoon door; de 727 met het verhoogde startge wicht van 86.600 kg wordt in juni van dit jaar afgeleverd aan All Nippon Airways. Al met al is de 727 en de 727-200 een winner voor de Boeing Company en als het lukt 25 jaar lang hetzelfde toestel produceren in deze tijd is een prestatie op zich. JAN-PIETER VAN VREE Vliegen met Volkswagenmotor. De 50-jarige Westduitse bedrijfs adviseur Theo DUes uit Ahaus heeft het gepresteerd een soort helikopter te construeren met de motor van een 1600 cc Volks wagenmotor. De heer Dües heeft 83 uur aan de vinding ge werkt. De maximum snelheid van het toestel is 100 km per uur. Vijf eigen vindingen heeft de heer Dues er in verwerkt, o.m. de motorophanging en de bediening van de rotorbladen die ongeveer 300 tot 400 omwen telingen per minuut maken. De heer DUes is vlieger sinds 1937. De belangstelling voor de zelf gebouwde auto-giro is erg groot en er zijn verzoeken binnen ge komen om het toestel na te bou- Spanje In luchtbusproject Na Nederland, West-Duitsland, Frankrijk en Engeland gaat nu ook Spanje deelnemen in de bouw van de luchtbus, de A- 300B. De door de staat gesteun de vliegtuigindustrie CASA zou de romp, de staart en de vleu gels kunnen bouwen, wat onge veer vier procent is van het toe stel. Verder zou Spanje voor twee procent in het kapitaal deelnemen. Negentien miljoen gulden voor een hangar De Portugese luchtvaartmaatschappij TAP, heeft een hangar laten bouwen voor ruim negentien miljoen gulden. De hangar gaat ge bruikt worden voor de twee Jumbo-jets, die dit jaar worden afgeleverd. Beroemde vliegtuigen en hun his torie Van James Gilbert, me dewerker van het Amerikaanse luchtvaarttijdschrift „Flying" is bij de Gel'lusteerde Pers n.v. te Amsterdam het boekwerk verschenen „Beroemde vliegtui gen en hun historie". Een waar kunstwerk, waarin de schrijver met grote deskundigheid een bloemlezing heeft ondergebracht In Los Angeles is onlangs aan de pers de B-1, een nieuwe strategische bom menwerper getoond. Het toestel, dat uitgerust is met vier motoren, gaat twee maal sneller vliegen dan het geluid. In de he.fst van 1974 hoopt men de eerste vlucht te maken. van de belangrijkste, bestge- slaagde en spectaculairste vlieg tuigen uit de enerverende ge schiedenis van de luchtvaart. Zesentwintig stuk voor stuk boeiende verhalen geïllustreerd met driehonderd foto's, waaron der er veel uniek zijn en min stens zoveel op bladzijde hoog in kleur gedrukt zijn. Achter gronden en historie van onder andere: Wright, Bleriot, Fok ker, SPAD, Moth, Jungmeister, Spitfire, Grumman etc. James Gilbert is zelf een verwoed vlieger, een sport die hij al van af zijn zestiende jaar beoefent. Sinds die leeftijd heeft hij 1200 uur vliegend in de lucht doorge bracht en in honderden verschil lende types, waaronder vele die hij in zijn boek beschrijft. De vertaler van het boek, J. Schrler, bib'.iothekaris van de KNVvL, zegt er van: „Beroemde vlie^'uigen en hun historie i& een belangwekkend boek, dat uniek mag worden genoemd in de Nederlandse Luchtvaartlitte ratuur". Een uitspraak waar wij volledig achter staan. DEN HAAG „Anti-Concor- de-Project" noemt de bewe ging zich, die over de hele wereld verspreid is en ge richt is tegen alle luchtvaart maatschappijen, die met toe stellen (willen gaan) vliegen sneller dan het geluid. Pro fessoren, wetenschapsmen sen, met een graad in de economie, geschiedenis, mens- en dierkunde, juristen enz. vormen het comité dat deze Antibeweging begeleidt. Het Engelse comité heeft nau we banden aangeknoopt met de „Franse beweging tegen supersonische geluidsknal len", de „Vereniging tegen inkrimping van luchtmacht" te Londen, de „Bond tegen de geluidsknal" in de V.S. en met het „Aktiecomité teoen de geluidsknal van de bur gerlijke luchtvaartmaatschap pijen" te Zwitserland. Het comité stelt dat de Frans- Britse Concorde in wezen een uiting is van de houding van snelheidsmaniakken en door techniek bezetenen uit de jaren vijftig; iets wat in de jaren zeventig niet op zijn plaats is. „De bescherming van het milieu en het behoud van de bronnen zijn veel be langrijker dan het geluid", aldus het comité. Men maakt zich vooral kwaad op de BAC, die herhaaldelijk heeft verzekerd, dat vluchten snel ler dan het geluid niet toege staan werden over bewoond land. terwiil nu boven groto delen van het bewoonde vas teland routes zijn uitgestip peld waar supersonisch ge vlogen wordt. In een advertentie ter grootte van een halve pagina in het Engelse weekblad The Ob server, waarin ook boven staande vermeld wordt, stelt het comité dat de huidige Britse regering geconfron teerd blijft worden met vraagstukken over haar dub belzinnige politiek van te veel supersonisch vliegen- kwesties die nu in kort tijds bestek het aantal gevallen evenaren, waarover de vori ge regering jarenlang heeft PARIJS (AP)— Het Frans-Britse supersonische Vliegtuig Concern tyi zal tegen de tijd van de eerste leveringen in juni 1974 ongeveer 3i én miljoen francs 186 miljoen gulden gaan kosten, zo heeft de pres ia: dent-directeur van Air France, Pierre Cot, vandaag bekendgi e: maakt. In de prijs bijna het dubbele van de huidige schatting van de kers zijn alle noodzakelijke losse onderdelen verdisconteerd. In december van het vorig jaar werd nog een prijs genoemd van geveer 98 miljoen gulden, maar dan zonder de noodzakelijke bijfo mende kosten, die voor een luchtvaartmaatschappij geschat kunne worden op ongeveer 30 procent van de aankoopprijs. (ADVERTENTIE) VAN 17 FEBRUARI TOT EN MET 23 MAART AANSTAANDE is er Iedere donderdagavond om 8.00 uur Eucharistieviering met LIJDENSMEDITATIE RECTOR VREEBURG, pr. uit LEIDEN In de parochiekerk te Honselersdijk. KATHOLIEK WESTLAND. °flst:

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10