Filmer Albert Gols: Waddenzee ons laatste natuurlijke paradijs Graaf van Monte Cristo vlucht uit gevangenis TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 14 FEBRUARI'1^, T Albert Gob (links) en Kees Colson (rechts) bezig met opname in de Waddenzee, voor het programma De Waddenzee wat doen we ermee? Filmer Albert Gols kijkt ietwat mistoostig, wanneer hij het over de Waddenzee heeft. Hij voelt zich duidelijk betrok ken bij het lot van dit unieke natuurgebied. Met andere woorden: het gaat hem per soonlijk aan, wanneer er een ingreep in het Waddengebied plaatsvindt. Daar komt nog bij, dat de nu 41-jarige fil mer enig recht van spreken heeft, omdat hij in de jaren na de oorlog, het gebied tot in de finesses heeft leren kennen. Overbodig te zeggen, dat hij een groot natuurlief hebber is, Albert Gols heeft nu in totaal vijf films over het Wadden gebied gemaakt. Als een rode draad, die als het ware een verband legt tussen al deze films, loopt de waarschu wende vinger van Gols, die vindt, dat wij op de ver keerde weg zijn met het Waddengebied. ,,Wat doen we ermee"? zo vraagt hij zich af, wanneer het over dit natuurgebied gaat. Deze vraag is ook de titel van een vijftig minuten durende documentaire, die hij in op dracht van de KRO vervaar digde en die vanavond op het televisiescherm (Neder land I) wordt vertoond. Samen met zijn zoon, Onno Gols en cameraman Cees Colson, trok hij, gewapend met filmapparatuur, ver scheidene malen naar het Waddengebied om daar op namen te maken voor de do cumentaire, die een bewogen pleidooi voor het behoud van de Waddenzee en dat van het karakter der eilanden is ge worden. Hoe paroxaal het ook klinkt, toch is de docu mentaire, die Albert Gols bij wijze van spreken tot vlak voor de vertoning heeft bij geschaafd, een objectieve weergave geworden van de problemen die rond het feno meen „Waddenzee" spelen. Dit betekende, dat het drie tal de ene dag text hun mid del in de blubber van de Wadden moest filmen, maar de andere dag „hoog en droog" op het AKZO-kantoor opnamen maakte van een in terview met één der direc teuren van dit concern. „We hebben er heel wat meer uurtjes aan besteed, dan dat we er aan verdienen", zo verzekert Gols. „Je moet met dit soort filmwerk wel een flinke brok idealisme hebben. Dat Is trouwens al tijd zo met natuurfilms. Dat is nooit een lucratieve bezig heid. Maar ik hou nu een maal ontzettend veel van de Waddenzee en de eilanden. Het is toch het laatste na tuurlijke paradijs in Neder land in die grootte?" zo zegt hij. Waar het Albert Gols in de KRO-documentaire om gaat, is het feit, dat de natuurlijke betekenis van het Waddenge bied nergens gelijk blijft. Er is duidelijk sprake van een achteruitgang in flora en fauna. „Ik heb bijvoorbeeld gemerkt, dat waar ik tien jaar geleden nog visjes ving, ik nu niets meer vang dan alleen wat botjes. Het aantal zeehonden is in vier jaar tijds terugge lopen van 1400 tot de helft. Als ze genoeg voedsel had den, bleven ze wel... Ik kom al 25 jaar in het Wad dengebied en dan ontdek je dat er een grandioos verschil is met de huidige situatie, ook de mentaliteit van de mensen op de eilanden veran dert trouwens. Hun erfdeel beschermen ze niet goed. Er hangt natuurlijk veel af van een gemeentebestuur. Niet elk gemeentebestuur op de eilanden heeft precies door, wat er nou precies bedoeld wordt met milieubehoud." Albert Gols is ervan overtuigd, dat veel kwik en andere gifti ge stoffen uit de Rijn via de Noordzee in de Waddenzee terecht komen en dat deze stoffen veel schade toebren gen aan de natuurlijke con stellatie van het gebied. Dam In Noordzee Overigens heeft Wj wel een suggestie om deze aanslag op de Waddenzee, zoals hij het noemt, af te weren. „Laat men een dam bij Den Helder westwaarts in de Noordzee aanleggen. De dam zou een lengte van zeven ki lometer moeten hebben. Daardoor wordt de noordelij ke golfstroom afgebogen en langs de noordkant van de eilanden gevoerd. Bij de Duitse kust krijgen ze hun eigen rommel dan wel weer terug..." Hoe denkt Albert Gols over de aanleg van een dam naar Ameland? Hij reageert met enige heftigheid. „Een verkeersdam heeft na tuurlijk invloed op het mi lieu. Je moet weten, dat er in de Waddenzee een groot verloop met eb en vloed is. Na de aanleg van de Afsluit dijk heeft iedereen kunnen zien, dat' de afkaveling van land aanzienlijk is toegeno men. De Griend is bijvoor beeld van 120 hectare (vóór de aanleg van de Afsluitdijk) geslonken tot 30 hectare. Op de Bosplaat op Terschelling is de landafslag duidelijk te zien. In zestien jaar heeft de Bosplaat zo'n 200 meter moe ten prijsgeven aan de zee. Elk menselijk ingrijpen in natuurgebied heeft onherroe pelijk onherstelbare gevolgen gehad. Je maakt trouwens in het Waddengebied nog meer gekke dingen mee. Neem nou die bekkens met gezui verd water. Daarbij wordt de natuurlijke cyclus van eb en vloed geweld aangedaan. Het ondiepe water vormt nu een maal met zijn sterke stro mingen en grote voedselrijk- dom de kinderkamer voor vele soorten vis. Honderddui zenden vogels vinden hier een pleisterplaats met rust en voedsel in overvloed. De geïsoleerde ligging van de eilanden is zelfs een voor waarde voor het gedijen van flora en fauna. De laatdun kendheid, waarmee er over de vogeltjes gesproken wordt, is ee nsymptoom van het gemak, waarmee we over het Waddengebied spre ken. Vandaag zijn het de kluten en morgen weer een andere vogelsoort, die voor goed uit de Wadden ver dwijnt. Oplossing Nadrukkelijk laat Albert Gols in deze documentaire blijken welke oplossing hij in eerste instantie ziet om de proble matiek van het Waddenge bied te lijf gaan. „De eni ge en goede oplossing moet komen van de overheid en wel door het gehele Wadden gebied, dat groter is dan onze grootste provincie, tot beschermd gebied of zelfs tot nationaal park te verglaren. Natuurbeschermingswet 1967 biedt geen enkele garantie, want er zijn nu ne gen ministeries die hun be langen op de Waddenzee uit spreken. Het is belachelijk, dat het Waddengebied niet bestuurlijk is ingedeeld. Het is een autonoom niemands land. Zo'n gebied zou je een instituut moeten geven met bijvoorbeeld een bestuurs- raad. Denk maar eens aan de Rinjmondraad, hoewel, een raad voor het Waddengebied zou veel minder in het con troversiële vlak moeten wer ken. Ik geloof, dat men nu ook wel toegaat naar een be- heerslichaam, waaraan alle gemeenten rondom de Wad denzee deelnemen. Daarbij moet ook het omringende (vaste) landschap worden betrokken. De ideeën van Al- bert Gols worden willens en wetens indirect onderstreept door prins Bernhard, xan wie een archiefopname in de do cumentaire is opgenomen als voorzitter van het Wereldna- tuurfonds. Albert Gols hoopt nu maar, dat de publieke opinie wordt wakker geschud door zijn do cumentaire. Het zal niet aan hem liggen... DOUWE DE VRIES Op deze plaats heeft het uiteraard geen enkele zin om in te gaan over de voor- en nadelen van het feit dat de bisschopswijding van mgr. Gijsen gisteren niet te Roermond, maar te Rome plaatsvond. Het argument dat de gelovigen van zijn diocees en ook de andere Nederlanders daardoor minder direkt bij deze gebeurtenis werden betrokken is, geloven wij, zonder meer af te wijzen. Dit omdat de t.v. aan ieder die dat wenste een unieke gelegen heid bood om heel intens oogge tuige te zijn van het verloop van de plechtigheid. Veel inten ser dan het zou zijn geweest voor de eventuele honderden in de Roermondse kathedraal. On getwijfeld ook veel intenser dan voor de duizenden die persoon lijk in de Sint Pie(ter aanwezig waren. De voortreffelijke reportage van de Italiaanse t.v. bleek hele maal afgestemd op de Neder landse kijkers. Mgr. Gijsen was in die reportage niet één van de 19 te wijden bisschoppen, maar de hoofdpersoon van het gehele gebeuren. Alle lof daarvoor aan de RAI. Alle lof ook aan de KRO-t.v. die tot nog toe terzake het gehele „mgr. Gijsen-complex" zich voortreffelijk opstelde. Daarvan is van het begin af sprake ge- het rumoer destijds rond de be- weest, dit in tegenstelling met noeming van mgr. Simonis. Toen trad de KRO op als nieuws- makend. Rol die een nieuwsme dium niet past. Nu blijkt de KRO geleerd te hebben van de fouten van destijds. Hij gaat de controverse niet uit de weg, be richt daar objektief over, maar dringt geen mening op. In die betere aanpak paste vrij dag het openhartige gesprek met kardinaal Alfrink, paste ook de Brandpunt-Extra van gisteren. Daarin werden de voornaamste delen van de RAI-reportage her haald en werd voorts nieuws- achtergrond geboden door ge sprekken met vooreerst de pas gewijde bisschop en voorts met diens vader en enkele toevallige „supporters". Brandpunt was in Rome sterk aanwezig en de uit zending ademde Brandpunt- sterkte. Eenzijdig? We hebben de indruk dat er na alle negatieve publici teit rond deze benoeming iets rechtgetrokken behoorde te wor den. Dit is thans gebeurd. Het geeft de KRO het recht om de toekomst van de Nederlandse kerkprovincie kritisch te blijven volgen. Vg. KUNST EN KUNSTENAARS Bet Nieuw Rotterdams Toneel speelt op 15 februari in de Ko ninklijke Schouwburg te Den Haag „Liefde half om half", eert blijspel van Alan Ayck- bourn onder regie van John van de Rest. Stulp te Den Haag (De Constant Rebequestraat 12) van 19 fe bruari tot en met 9 maart. In diezelfde tijd worden er ook de wandkleden en schilderijen van Elma Beks getoond. Biennale Venetië 1972. De kunste naar Jan Dlbbets uit Amster dam zal als enige exposant Ne derland op deze biennnale ver tegenwoordigen. 20 Jaar Amateurpalet. Van 19 fe bruari tot en met 5 maart houdt het Amateurpalet een tentoon- steling in het Tollenshuis te Rijswijk ter gelegenheid van zijn 20-jarige bestaan. Burge meester A. Th. Bogaardt zal de expositie openen. „Academia instrumentale", be staande uit leerlingen van het Koninklijk Conservatorium, zal op donderdag 24 februari in Theater In de Steeg te Den Haag, werken van Purcell, Cou- perin, Bach, Sammartini, Oc- keghem en Williams uitvoeren. Bernard Haitink, dirigent van het Concertgebouworkest, is be noemd tot „Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres". Jaques Duhamel, de Franse minister voor Culturele Zaken, heeft de heer Haitink in een persoonlijk schrijven van de benoeming in kennis gesteld. Een schilderij van Cornells Sprin ger, Gezicht op de Amsterdamse Jodenbreestraat, heeft op een veiling te Amsterdam 50.000,- opgebracht. Een andere Sprin ger bracht 32.000,- op TELEVISIE HEDEN NEDERLAND 1 NOS 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO 19.05 uur: De graaf van Moi Cristo 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: De Waddenzee, wi doen we er mee (documentaire) 21.10 uur: Alias Smith en Jo 22.00 uur: Carnaval in Olden 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Vamos a ver NEDERLAND II AVRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Toppop 19.30 uur: Wie van de drie? 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Peyton Place 21.10 uur: Kleintje Carnaval 22.30 uur: Televizier magazi 22.50 uur: Journaal 8 22.55 uur: Wat is je vak mi kleur MORGEN NEDERLAND 1 NOS a 10.45 uur: Schooltelevisie e 18.45 uur: Fabeltjeskrant li 18.55 uur. Journaal te NCRV rs 19.05 uur Zo moeder, zo zo 19.30 uur De jonkvrouw vaija Avignon Ie 20.00 uur Journaal 20.21 uur Please Sir 20.50 uur: Kankerpaviljoen (t.v.-spel) 22.00 uur: Hier en Nu 22.40 uur Nieuws uit de k sieke cn religie discotheek 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Schooltelevisie 22.58 uur: Teleac NEDERLAND II VARA 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Kijken naar Bult Cassidy and the Sundance Kid 20.00 uur Journaal 20.20 uur Mijn tante Victo 21.00 uur: En een zoen de juffrouw 21.15 uur Mannix 22.05 uur Simon Carmiggel 22,10 uur De ombudsman 22.35 uur: Ons actieprogram 22.45 uur Journaal 22.50 uur Den Haag vanda 22.55 uur. Teleac RADIO HEDEN Hilversum I: 18.00 (S) The H Jazzband. Politieke Partijen: Uitzending van de Anlli Revol re Partij. NCRV: 18.30 Nwi Toelichting bij het nieuws. 1{ Nationaal Jeugddorps: Concc ziek 1972. E.O. 19.00 Wij hebt woord voor de wereld: mur formatie en berichten, met o Reformatie en Reveil; 19.20 -studie. ianoki (S) Wee Orkest: klassiek) (S) Pnperassen Pi lorspel22.20 Avondov «.30 Nws. 22.40 Lltl IPR-jhrljw 00 (S) NCRV-Vooai V-:inc.-» „rjllreMwwlAT-PTl vaal. 18.25 Ik verbind - 18.30 (S) P romen ad 19.10 Sextant. ■ansplantatle en I /lng, gesprekspre NOS: 20.00 Nws. 30.05 (S) f adersminder hekc-r» tenlands repertoire; 20." byscoop: een populair over electronica. 21.10 Gam mi alpha en bèta: een programmi jj recente vorderingen +n do schap. 21.40 Oniicr de '.e liedjes. 22.00 (S) Metro' n Metropole Orkest, lustrum 'islen. 22,55 Medede AVRO: 23.10 Rad) 6r in fl -Dr-\ le Taalwenken. 18.57 Uchtc ictualltelten Keurig Engèlf. 19.00 Nws, actualiteit "9.40 Keurig kunstbezit. 20.00 23.45 I MORGEN x I: KRO: 7.00 levende woord 7.07 (S) Bnd r klassieke muziek (gr.) (7.30 7.41—7.50 Actualiteiten): S.24 IW1 woging. 8.30 Nws. 3.41 Voor vrouw. 10.00 Schoolradio. 1 Aubade: moderne en klassl ziek (opn.) 110.30-10.32 Nws.itoi Voor de zieken. 11,30 BeJaard|B. gramma. 11.55 Mededelinger (S) Van twaalf tot twee: ge\ programma. (12.22 WIJ 'land, 12,26 Mededelingen t.b, en tuinbouw: 12.30 Nws.: 12.50 Actualiteiten13.00—13 den maar...) 14.05 SehoolradI (S) Interlokaal op dinsdag: kaul middagmagazine. (13> eP Nws.) Overheidsvoorlichting: De Creoolse bevolking ln Suft Spreker: R. W. Ramtal KRO: 17.10 (S) Metropole f amusementsmuziek. 17.25 Vo 1 kinderen; 17.30 Nws.; 17.32 tualltelten. deliagn. Illverstim III: VARA: 7.00 Nwklei Dag dinsdag. 8.00 Nws. S.07 weg. 9.00 Nws. 9.03 Plaatje* pep. (10.00 Nws.11.00 Nws Een opvallend vrolijke gcvM jrr visite (12.00 Nws.); 13.00 N«< I. De Eddy Bemker Show (14.00) «1, 15.00 Nws, 15.03 Drie-draai Dij Nws. 16.03—18.00 Mix (17.00 Het Cocktail-trio vanavond op het scherm. Vanavond zendt de KRO-televisle de tweede aflevering uit van de tv-musical „De graaf van Mon te Cristo", door Nico van Aem- stel bewerkt naar het gelijkna mige boek van Alexandre Du mas. De hoofdfiguur van het verhaal, de stuurman Edmond Dantès, die zich later de Graaf van Monte Cristo zal gaan noe men, is ln het eerste deel door toedoen van een aantal, hem op dat moment nog onbekende vij anden in de gevangenis fe- rechtgekomen. Zijn poging te ontvluchten door het graven van een vluchtgang heeft alleen maar tot gevolg gehad, dat hij nu in contact is gekomen met een mede-gevangene, Pater Fa- ria, die al jaren in de gevange nis verblijft en langzamerhand zijn dood ziet naderen. In het tweede deel krijgt Edmond Dantès het geheim te horen van Monte Cristo en ziet hij op een bijzonder vernuftige manier kans de gevangenis te ontvluch ten, de vrijheid en zijn nieuwe status van graaf tegemoet. Nu hij eenmaal vrij is, kan hij zich gaan bezinnen op de vraag, hoe hij zijn vijanden kan straffen. In de hoofdrol van „De Graaf van Monte Cristo" zien we weer Wim de Meyer. Verder werken mee Ton Lertsink, Ton Vos, Car ry Tefsen, Paul Meyer e.a. Pro- dulotie: Nic Notten. Regie: Nico Hiltrop. Ned. I 19.05 uur. Carnaval in Oldenzaal Op de late avond van deze carna vals-maandag geeft de KRO-te- levisie een rechtstreeks reporta ge van de Carnavals activiteiten in het restaurant De Kei te Ol denzaal. Aan dit programma werken mee: de butereedner Jo Veugelers; het duo Christenhusz (vader en zoon), m.m.v. Jos Spit, piano; The Diamond Stars o.l.v. Jos Perik; Boerertkapel o.l.v. Herman Heinink; De or kesten De Zingara's en The Êarly Birds; Prins Appie en de Carnavalsvereniging De Kadol- stermermekes en Hertog Jan en de Carnavalsvereniging De Oe lewappers. De rechtstreekse re portage wordt voorafgegaan door een fdlmimpressie van het voorstellen van Prins Appie aan de Oldenzalers en een korte re portage van de Carnavalsop tocht. Ned. I 22.00 uur. Kleintje Carnaval In De Nieuwe Doelen te Gorin- chem presenteert Sjakie Schram een programma, waar in een groot aantal artiesten zorgt voor die ondefinieerbare sfeer, die carnaval heet. Rita Corita, het Cocktail Trio, Ria Valk, de Twee Pinten, de Kra kers, Klaas en Peter, Los Tres de Canarias, Hannie Meister en het Nationaal Nederlands Majo- rettenpeloton uit Bergen op Zoom o.l.v. E. Horsten, brengen hun op deze periode van 't jaar afgestemde repertoire. Ook John ny Jordaan, die als gewoon toe- snhouwer het programma van uit de zaal volgde, kon geen weerstand bieden aan de uitno diging van Sjakie Schram, in dit programma toch ook even voor de camera's te komen. Het geheel viel bij de Gorinchem- se Carnavalsvereniging zo in de Rita Corrita gast op het carnaval in Oldenzaal. smaak, dat Prins Nauta I regis seur Guus Verstraete jr. voor te y£m 3 -s zijn inspanningen beloonde door TOppOp jg uu'r hem te benoemen tot lid in de Popmuziek naar de eigen keuze Orde van de Vergulde Kwast. van de popliefhebbers, geselee- PevtOfl Place Kleintje Carnaval werd gepro- teerd uit de opgaven via post- duceerd door Flip van der Scha- bus 12345 AVRO. Rachel brengt zichzelf in hei lie; de organisatie was in han- Ned. II 19.05 uur. nauw door de ontvoering var den van Bert Alfrink; de muzi- Matthew. Verder wordt er eer kale leiding berustte bij Ferry Wie Van de 3 mysterieuze gast verwacht. Wienefce, de regie had Guus Herman Emmink zit er wee om Martin Peyton speelt een sluw Verstraete jr. - een panel te begeleiden naar spelletje. Ned. II 21.10 uur. het juiste antwoord Wie de ech- Ned. II 20.21 uur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2