GROEPSINDELING SCHAATSEN MOET HERZIEN WORDEN ■D 4 EEUWIGE RANGLIJST QSüP Vallen en opstaan f in eindstrijd dames badmintontoernooi Met dank aan volk en stad Sapporo g van odium stoten Gehalte edel metaal in Sapporo hoger dan in Grenoble M 9 i'' T&ftpïï Sportwereld Anne Henning niet naar Heerenveen Gladde vloer veroorzaakte grote emotie SPORTBIJLAGE JMAANDAG 14 FEBRUARI 1972 A3 PORO - Jhr. mr. W. H. D. Quarles Ufford, de chef de mission van de Ne- landse ploeg in Sapporo, voorzitter de Koninklijke Nederlandse Schaat- irijders Bond en bestuurslid van het derlandsch Olympisch Comité, kan in al zijn functies tevreden zijn. Evenals in Grenoble in 1968 had zijn ploeg negen me dailles behaald, in Sapporo echter in een gunstiger verdeling: viermaal goud, drie maal zilver en tweemaal brons. ichaatsvoorzitter sprekend: de topjaren van y [NSB. Dat kunnen we nu al en, met bovendien de Euro- titels van Ard Schenk en Keulen-Deelstra." Als chef ission: „Ik zat hier in een orrechte positie omdat ik mensen, met wie ik moest goed ken." iks de tevredenheid wfeuarles van Ufford de pres- gHJBs van de heren toch iets te- KSevallen. „Schenk is een T se apart. Zijn drie gouden gilles, waarmee hij met de ische lange afstand-skiloop- Galina Koelakova de suc- r felste deelnemer aan de rspelen was, hebben alles schaduw gesteld. De tien eter van Verkerk was ook i. Het is natuurlijk wel zo, eze ploeg met drie toppers iarbij ook nog Eddy Ver onder een ongelooflijk druk leeft. Er zijn overi geen aanwijzingen, dat _druk te zwaar zou zijn." Juarles van Ufford voorts: zal een taak van de Inter im nale Schaatsunie moeten »ebi( om te komen tot een kennis- dracht, bijv. door interna- jn c ie trainersbijeenkomsten, land zal schaatsen in zijn 'a pakket moeten opnemen, ïdho voor zijn 400 meter-kunst- onontbeerlijk. In Rus- ir het in de koude ge- i vrijwel onmogelijk is in de openlucht te :esP4tsen, zal men moeten aan tot het aanleggen van «^ijsbanen in zachtere oor- :e v Vooral het dames-schaat- i des voor verbetering vatbaar ig iijpt kan o.m. hierdoor be- •torden. Het zou jammer als door de overmacht van and de belangstelling vjor ;rste tsen zou teruglopen en het het Olympisch u verdwijnen. En EV(|fevaar dreigt. coach Leen Pfrommer is eer Quarles van Ufford tander van een herziening e groepsindeling. Hij hoopt iierdoor in een schaatsland itstek als bijv. Noorwegen, de publieke belangstelling loopt, de sport een nieuwe impuls zal krijgen. Welke wegen zullen moeten worden bewan deld om hieraan een gunstige wending te geven, is nog geens zins duidelijk. Jhr. Quarles van Ufford over de Olympische Spelen en he* ama teurisme. „Zoals Avery Brun- dage de amateurregels anno 1972 interpreteert, is niet reëel. Men komt naar de Olympische Spelen om prestaties te leveren, om medailles te behalen. Dit vereist grote inspanningen wat betreft training, om maar te zwijgen van bijkomende zaken. SAPPORO Ook na de elfde Olympische Winterspelen voert de Rus sische sehaatsenrijdster Lydia Skoblikova nog de „eeuwige" rang lijst aan van medaillewinnaars, met zes gouden plakken. Ard Schenk, die drie gouden medailles aan zijn verzameling toevoegde, is op de tiende plaats gekomen. De ranglijs* ziet er als volgt uit: (achtereenvolgens periode van deel neming, goud, zilver, brons) 1. Lydia Skoblikova (Rus), schaatsen 1960'64 6-0-0. 2. Clas Thunberg (Fm), schaatsen 1924-*28 5-1-1. 3. Six- ten Jernberg (Zwed), cross country 1956-*64 4-3-2. 4. Ivar Ballan- grud (Noor), schaatsen 1928-*36 4-2-1. 5. Evgeni Grisjin (Rus), schaatsen 1956-*64 4-1-0. 6. Veikko Hakulinen (Fin), cross country 1952-'60 3-3-1. 7. Eero Maentyranta (Fin), cross country 1960-*68 3-2- 2. 8. Johan Groettumsbraaten (Noor), Noordse cemfo. 1924-*32 3-1-2. 9. Galina Koelakova (Rus), cross country 1968-*72 3-1-1. 10. Ard Schenk (Ned, schaatsen 196S-*72 3-1-0. Bij de huidige amateurbepalin gen is het onmogelijk om het erepodium te bereiken. Of ieder moet ze nauwgezet naleven. n streven Japanse soldaten dragen de Olym- aan de plsche vlag de Makomanaihal uit de sport waar de sluitingsceremonie de Winterspelen werd gehouden. tenrfrini galm Joi Di' HAMAR De selectiewedstrijden tussen Harm Kuipers en Japple van Dijk voor een plaats in de Nederlandse ploeg voor de strijd om het wereldkampioen schap die komend weekeinde in Oslo worden gehouden, zullen morgen in Hamar worden ver- De twee concurrenten rijden dan een 500 meter en een 5000 me ter, waarbij de rijder met het beste puntentotaal zich kwalifi ceert voor Bislet. Aanvankelijk zou dit selectieduel zich gisteren in Toensberg af spelen, maar de slechte weers omstandigheden noopten trai ner Leen Pfrommer naar een andere trainingsgelegenheid om Ook in Oslo kent men momenteel een somber weeiheeld, het is er regenachtig en de temperatuur was gisteren vier graden bo ven nul. Het is dan ook enigs zins twijfelachtig geworden of de wedstrijden voor het wereld kampioenschap wel op de na- tuurijsbaan van Bislet doorgang kunnen vinden. De enige uit wijkmogelijkheid zou dun zijn de kunstijsbaan Valle Hovin, eveneens in Oslo. Een nadeel daar is echter dat de accommo datie ontoereikend is. SAPPORO Het heilige vuur dooft langzaam en wordt ten slotte weer een met de zon. Zo hadden de organisatoren in Sap poro de sluitingsceremonie van de elfde Olympische Winterspe len beschreven in het program- Wie de ceremonie bijwoonde, kon dat echter alleen indirect via een groot televisiescherm meebeleven want het vuur brandde in het open stadion, terwijl de Spelen beëindigd wer den in de Makomanaihal. Kei zer Hirohito was niet aanwezig. Hij werd vertegenwoordigd door kroonprins Akihito en diens echtgenote Michiko. Twee minu ten na hun binnenkomst begon de intocht van de vlaggendra gers en de sportlieden. De vlaggendragers stelden zich op in een halve cirkel rondom het spreekgestoelte en werden de volksliederen gespeeld van Grie kenland, Japan en de Verenigde Staten, waar de spelen van 1976 (Denver) zullen worden gehou- Toen sprak gisterochtend half twaalf Nederlandse tijd Ave ry Brundage, voorzitter van het I.O.C. de sluitingsformule uit: „In naam van het IOC dank ik zijne majesteit de Keizer, het Jap? volk, de stad Sapporo en hc rganisatiecomité en ver klaar hierbij de Spelen voor ge- Penny Werthner uit Ottawa heeft zaterdagavond in Vancouver een nieuw wereldrecord indoor gelopen op de duizend meter voor dames bij de Achilles atle tiekwedstrijden in Vancouver met een tijd van 2.45,9. De Amerikaan Rod Milburg heeft zijn eigen wereldrecord op de 120 yards horden indoor zater dag in Houston verbeterd en ge bracht op 13,4. Het oude record stond sinds 1969 met 13,5 op zijn sloten. Traditiegetrouw roepen wij de jeugd van alle landen op om over vier jaar naar Denver te komen en met ons de twaalf de Olympische Winterspelen te Begeleid door vijf dreunende sa luutschoten verdween het vuur langzaam uit de grote schaal en droegen acht Japanse soldaten de Olympische vlag de hal uit. Een groot aantal schoolkinderen omringde de deelnemers, zong het ..afscheidslied" en vormde de vijf Olympische ringen en het woord „Denver 76." Nadat het kroonprinselijk paar de hal had verlaten, spatte een kleurig vuurwerk uiteen. De elf de Olympische winterspelen wa ren voorbij. SAPPORO De Amerikaan se Anne Henning, Olym pisch kampioene op de 500 meter en winnares van het brons op de 1000 meter, zal op 4 en 5 maart niet deel nemen aan het toernooi om de wereldtitel in Heeren- Ze wil zich concentreren op haar studie en heeft zich daarom te ruggetrokken uit de selectie voor de wereldtitel en het sprintkampioenschap op 26 en 27 februari in Eskilstuna. Voor Heerenveen heeft Amerika inge schreven: Dianne Holum en Connie Carpenter; voor de sprintkampioenschappen Connie Carpenter, Dianne Holum, Kay Lunda. Leah Poulos en Sheila Young en de heren Dan Carroll, Cary .1 onland en Peter Eber- ling. Sapporo Rusland is voor de derde achtereenvolgende maal Olympisch kampioen ijshockey geworden. In de laatste wedstrijd van het toernooi versloegen de Russen Tsjecho Slowakije met 5—2. (2—0, 2—1,1—1). :to De finale van het toernooi miste het bewogen karakter dat de ontmoetingen tussen Rusland en Tsjecho Slowakije in het verle den zo vaak beheerste. Zeer re gelmatig stelde Rusland de der de Olympische titel veilig. De Russen, die bij een gelijkspel al zeker waren van het goud, startten overweldigend en na men door een prachtig doelpunt van Blinov na zes minuten de leiding. Fouten van de Tsjechi sche doelman Dzurila beslisten daarna de wedstrijd. De Russen konden daardoor tot 40 uitlo- Een kleine opleving kwam nog nadat Martinec en Cerny het verschil tot twee treffers had den teruggebracht. Michakov maakte echter halverwege de laatste speeltijd aan alle onze kerheid een einde. Enerverender was de wedstrijd tussen Finland en Zweden, die eerder op de zondag was ge speeld. Na felle strijd zegevier den de Finnen met 43. Een overwinning die de Zweden, naar later zou blijken, het zil ver kostte, dat naar de ploeg van de Verenigde Staten ging. Duitsland 7—6. Eindstand groep A 5 2 13 5 2 0 3 6 0 0 S 2. (Sc-i Noorwegen 4 3 0 1 6 16—14 3. (9c) Japan 4 2 115 17—16 4. (10c) Zwltserl. 4 0 2 2 2 9—16 w4 0 2 2 2 9—16 3. Ts)-SlowaklJe 5 3 0 2 6 26—13 5. (lie) Joegosl. 4 0 13 1 1-7 HAARLEM Een simpel muntstuk moest de beslissing brengen. Deze merkwaardige speling van het lot viel gis teren ten deel aan Eva Tvedberg en Irmgard Geriatzka in de meest dramatische finale ooit tijdens de internationale badmintonkampioenschappen van Nederland gespeeld. Voor het eerst puilde de Haarlem se badmintonhal uit zijn voegen. AI op de eerste dag van het evenement, dat in het verleden zelden een overweldigende aan trekkingskracht uitoefende, liep het storm voor de loketten. Gis teren wreven de organisatoren zich in de handen, want al ver voor het tijdstip van de finales moest het bordje „vol" worden opgehangen. Maar juist dit op zich plezierige aspect was er de oorzaak van dat de damesenkel- spelfinale uitgroeide tot een emotionele gebeurtenis van de Al in het prille begin van de con frontatie TvedbergGeriatzka werd duidelijk dat het grote aantal toeschouwers niet alleen prettige konsekwentles had. De slechte ventilatie in de volge pakte hal veroorzaakte een con- densvorming die de baan op sommige plaatsen zo glad maakte als een spiegel. Eva Tvedberg maakte daar het eerst kennis mee. Tijdens een rallye in het achterveld gleed de Zweedse uit en kwam op een gecompliceerde manier ten val. Hoewel zij na dit voorval de strijd na een korte onderbreking voort zette was dit de voorbode van vele glij- en valpartijen. Vooral de lichtvoetige Eva Tvedberg. wier snelheid haar voornaamste wapen is, werd de dupe van de vloer. Hoewel er enkele keren met een doek wat op de gladste plekken werd gepoetst bleek dit geen verbetering. Met vallen op staan slaagde de Zweedse er toch nog in de eerste game met 11—6 op haar naam te brengen. Tot halverwege de tweede game bleven incidenten uit, maar toen wederom Eva Tvedberg het slachtoffer werd van een val werd er druk overlegd over een manier om de vloer wat beter bespeelbaar te maken. Ramen en deuren werden opengezet, maar onmiddellijke verbetering had dit geenszins. De suggestie de partij enige tijd te onderbre- fen om de baan een „schoon maakbeurt" te geven werd door Irmgard Geriatzka en Fva Tvedberg niet geaccepteerd. De gevolgen bleven niet uit. Lva Tvedberg kwam opnieuw ten val en pakte toen officials ble ven toekijken zelf maar een doek om de baan te drogen. De valse tocht door de open ramen en de onderbrekingen hadden de Zweedse echter zo ver uit haar concentratie gehaald dat de nuchtere Irmgard Gcrletzka de tweede game na een aanvanke lijke achterstand van 107 als nog in haar voordeel kon beslis sen: 12—10. Om althans in de derde game de partij nog zo veel mogelijk te redden werd besloten het speel veld te verleggen naar de baan ernaast. Het uleek ijdele hoop. De Westduitse kampioene bleek door de omstandigheden het minst geïmponeerd dan de men taal niet zo sterke Eva Tved berg en greep snel een voor sprong van 4—1. Terwijl rij vertwijfelde pogingen in het werk stelde ondanks haar han dicap deze marge te verkleinen gleed de frele Zweedse opnieuw uit. De tranen die in de tweede game al op doorbreken stonden schoten nu tevoorschijn en toen Irmgard Geriatzka voor stelde de partij te staken stemde zij in. „Op deze manier kon er niet gespeeld worden," vertelde de Duitse later. „Zo iets hebben we nog niet eerder meegemaakt. De druppels vie len gewoon van het dak en de baan was hier en daar zo glad dat je er nauwelijks durfde te Loting De organisatie zat met de handen in het haar. Als noodoplossing stelde wedstrijdleider Ter Metz voor door middel van loting de winnares van de grootste beker aan te wijzen. Het lot wees Irm gard f-erlatzka aan. hetgeen de ontluistering van Eva Tvedberg compleet maakte. Dapper haar tranen bedwingend nam zij haar tweede prijs in ontvangst, maar in de kleedkamer kon zij De hoofdrolspeelsters In de dramatisch verlopen finale damescnkelspel. Irmgard Geriatzka (links) en Eva Tvedberg praten, nadat het munt stuk had bepaald dat de Duitse de grootste beker zou ontvangen, nog even na over de bewogen ontmoeting. ze niet meer bedwingen. „We zijn alletwee winnaar gewor den," deelde Irmgard Geriatzka mee. „Het was niet een loting voor de eerste prijs, maar voor de beker. We zijn beiden als eerste geëindigd. Of als twee de. Joke van Beusekom reikte tot de halve finales, hoewel zij in de tweede ronde op twee punten van verlies tegen de Britse Gil lian Gitks stond. Na verlies met 11—2 in de eerste game liep zij een achterstand van 92 op. Vanaf dat moment kreeg het Wassenaarse meisje, geïrriteerd baan liepen, echter vleugels. Via 12—10 en 11—7 plaatste zij zich voor de derde ronde tegen Imre Nielsen-Rictvcld. Van de verwachte heroïsche strijd tussen degene die eens als beste Nederlandse speelster werd af geschilderd en de nationale kampioene was echter geen sprake. Met III II8 was Joke van Beusekom halve fina- Uste. Eva Tvedberg was echter een te groot obstakel. Europees kampioen Sture Johns- son veroverde na een incident in de tweede game, waarbij een servicerechter een fout van Sven Pri constateerde, de heren* enkeltitel. Pri liet na verlies (1815) in de eerste game en een achterstand van 80 in de tweede hierna de partij demon' stratief schieten. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11