Wijding in Rome van groter gewicht dan bezwaar bisschoppen Kwart van de reizigers neemt liever tram dan auto Bezoek Nixon Moskou en Peking gunstig voor wereldvrede Minitrips in opmars Nederlandse hulp voor redding tempels Philae Rotterdams meisje (12 jaar) spoorloos Tarieven huisarts omhoog KRO poogt tv-verslag van wijding te geven VN-secretaris-generaal Waldheim: Treinroof met schoenen als buit fRlJDAG 11 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT Paus bleef bij verzoek Mgr. Gijsen streeft naar vertrouwensrelatie ROERMOND (K.N.P.) In aansluiting op het communiqué van de Nederlandse bisschoppenconferentie, heeft het secreta riaat van het bisdom Roermond het volgende meegedeeld: „De nieuw benoemde bisschop van oermond, mgr. dr. J. A. M. Gijzen, heeft gedurende de laatste tijd contact gehad met 'n aantal leidinggevende personen in het bisdom om zo goed mo gelijk over het bisdom geïnformeerd te worden. In de komen- de weken voor zijn bisschopswijding had hij deze contacten willen voortzetten. Thans is hij onverwacht door Rome uitgenodigd om door de paus tot bisschop gewijd te worden. Het is zijn uitdrukkelijke bedoeling na de wijding verder te gaan met zijn informatieve contacten en op die manier "tiet positieve, dat in de voorbije jaren in het bisdom is opgebouwd, te onderkennen en tevens een vertrouwensrelatie op te bouwen voor de toekomst". UTRECHT De vrees, dat een bisschopswijding van mgr. Gijsen in Rome door de paus door zeer velen in Neder land verkeerd zou worden begrepen en aanleiding zou worden tot grotere verdeeldheid binnen de geloofsgemeen schap, is de reden geweest voor de bisschoppen in eerste instantie de paus te verzoeken van zijn voornemen af te zien. Dit blijkt uit de toelichting die zij geven in het com muniqué. (zie voorpagina). Deze toelichting luidt als volgt: „De aarzeling van de Nederland- Woensdagavond berichtte kardi- se bisschoppen de uitnodiging aan te nemen, was ingegeven door de gedachte, dat de wij ding van mgr. Gijsen een lange re voorbereiding en pastorale begeleiding van de geloofsge meenschap vergde om in alle oprechtheid tot de wijding te kunnen overgaan en mgr. Gij sen in het bisschoppencollege te kunnen opnemen. Reeds hadden zij daartoe een af spraak gemaakt voor een eerste gezamenlijk gesprek met mgr. Gijsen op aanstaande zaterdag. Tegelijk achtte het episcopaat een gesprek van de nieuwe bis schop met de verschillende in- in een spoedberaad hebben de stanties van het bisdom Roer- bisschoppen in 's-Hertogenbosch naal-staatssecretaris Villot tele grafisch aan kardinaal Alfrink, dat de paus de motieven v Nederlandse bisschoppen om van de voorgenomen wijding van mgr. Gijsen in Rome af te zien had overwogen, maar argu menten voor deze wijding van groter gewicht achtte dan de door de Nederlandse bisschop pen aangevoerde bezwaren. Tegelijk deelde de staatssecreta ris mee, dat de paus mgr. Gij sen voor de wijding had uitge nodigd en zijn wens herhaalde, dat kardinaal Alfrink hieraan zou deelnemen. mond noodzakelijk. De bisschop pen betreuren het dat deze lan gere voorbereiding onder de huidige omstandigheden onmo gelijk is geworden. Vrees Het aanvankelijk verzoek aan Paus Paulus VI, om van zijn voornemen tot wijding van mgr. Gijsen op 13 februari in Rome af te zien, was ingegeven door de vrees van de bisschoppen, dat dit gebeuren door zeer velen in Nederland niet zou worden verstaan als de door de paus Om de eenheid bedoelde zichtbare uitdrukking verschil van visie wil echter niet van de verbondenheid van de zeggen, dat hij niet in loyaliteit kerk van Nederland met paus zou wjijen meewerken met de andermaal overlegd of kardi naal Alfrink namens hen aan de wijding zou deelnemen. Tijdens deze vergadering hebben de bis schoppen ook met mgr. Gijsen gesproken. In dit gesprek is het de bisschoppen gebleken, dat mgr. Gijsen het betreurt, dat het oordeel over de bisschop pen, uitgesproken in zijn bro chure „De priester en de crisis in de kerk" verstaan wordt als een rechtstreekse beschuldiging, omdat dit niet zo is bedoeld. wereldkerk. Zij vreesden, dat het integendeel een aanlei ding tot grotere verdeeldheid binnen de geloofsgemeenschap zou worden. bisschoppenconferentie, grond hiervan en omwille van het belang van de eenheid bin nen de kerk besloten de bis schoppen, dat kardinaal Alfrink zondag alsmede-consecrator bij de wijding aanwezig zal zijn. 8 februari te Breda, verklaar- De bisschoppen doen een dringend den zij de paus hun bereidheid, beroep op de geloofsgeme i Nederland alles te doen wat in hun vermogen ligt, opdat priesters en gelovigen de benoe ming van mgr. Gijsen zouden aanvaarden zoals paus Paulus aan de bisschoppen had ge vraagd in zijn persoonlijke brief van 20 januari, waarin hij hun mededeling deed van de benoe ming van mgr. Gijsen. schap in Nederland de tentie van hun beslissing te wil len begrijpen. Zij hopen ook dat niemand hierin een overwinning ziet van zijn eigen standpunt Kardinaal Alfrink die zondag aanwezig zal zijn bij de wijding v ten koste van dat van anderen". nieuwe bisschop. UTRECHT (ANP) Een kwart van de treinreizigers heeft als alternatieve vervoersmogelijkheid een auto tot zijn beschikking, maar kiest toch voor bepaalde trajecten de trein. Het selectief treingebruik ligt dus rond 25 procent. Dit blijkt volgens NS uit de eerste uitkomsten van een marktonder zoek, dat de spoorwegen on langs onder 3.150 treinreizigers boven de 18 jaar hebben laten verrichten naar het selectief treingebruik. Het onderzoek, dat volgens NS als representatief kan worden beschouwd, vond op 23 november 1971 plaats op 27 stations In het hele land. Bleek uit een vorig onderzoek in 1968 dat bij 41 procent van de treinreizigers een auto thuis aanwezig was, bij het jongste onderzoek is dit percentage ge stegen tot 50 procent. Van die 50 procent kon ongeveer de helft voor de betreffende reis over een auto beschikken. Het onderzoek is nog niet zover uitgewerkt dat er bepaalde con clusies kunnen worden getrok ken, maar NS verwacht dat het percentage selectieve treinreizi gers op de langere afstanden hoger zal liggen dan op de kor tere afstanden. Uit een verdere bewerking van het verzamelde cijfermaterieel zullen nog gegevens beschik baar moeten komen over onder meer de spreiding van het se lectief treingebruik naar afstand en regio, leeftijdsopbouw, reis motief en het gebruik van het soort plaatsbewijs. In Amsterdam 881 personen aangehouden AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politie heeft vorig jaar 881 personen aangehouden wegens bezit van verdovende middelen tegen 615 in 1970. On der de arrestanten bevonden zich 221 Nederlanders (v.j. 251) en 164 (99) Surlnamers en Antil- llanen. De overige arrestanten behoorden tot meer dan twintig nationali teiten. Het meest vertegenwoor digd waren de Verenigde Staten met 106 (50 in 1970), West-Dults- land met 89 (52), Frankrijk mot 78 (45) en Italië met 88 (38). Bij UTRECHT (ANP) De belang stelling voor de zogenaamde mi nitrips, de twee-, drie- en vijf daagse binnenlandse treinreizen buiten het hoogseizoen, stijgt nog steeds. Waren er in 1970 in totaal 19.800 deelnemers, het vo rig jaar waren er ongeveer 24.000 en voor dit jaar verwacht N.S. een stijging van circa 20 procent. In 1963 startte N.S. met deze for mule, waarvoor juist de laatste, jaren een steeds groeiende be langstelling bestaat. Bovenaan de lijst van „bestsellers" 6taan de reizen naar Amsterdam. Val kenburg, Terschelling en Twente. de 35 Het vorig jaar nam de politie on beslag circa 1400 gram bereide en ruwe opium, bijna 1750 Isd-tabletten en -cap sules, 50 gram heroïne en 260 kilo hasjiesj. In 1971 werd voor het eerst door de hoofdstedelijke politie hasjiesj vermengd met opium (ruim 3 kilo) aangetrof- fen. De grootste partij hasjiesj (124 kilo) viel de politie begin no- vember in handen. Zij was in i het bezit van een Amsterdam- l mer, die hiervoor dinsdag j.l. door de Amsterdamse recht- i bank werd veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden gevangenis straf. Twee jaar voor Daniel Cabrita LISSABON (AFP Reuter)— De Portugese vakbondsleider Da- niel Cabrita is donderdag door een rechtbank in Lissabon tot twee jaar gevangenis en 15 jaar ontzetting uit de burgerrechten veroordeeld. Hij Is beschuldigd i van „ondermijnende acties te- i gen de staat" en „lidmaatschap van de communistische partij". Cabrita is In juli vorig jaar gearresteerd na acties van de bond van bankbedienden, waar- j van hij vice-voorzitter is. )EN HAAG (ANP) MinisJer Schmelzer van Buitenlandse Zaken heeft de Staten-Generaal gevraagd goedkeuring te hechten aan het eind 1970 te Kairo tot stand gekomen overeenkomst betregffende de vrijwillige bijdragen bestemd voor do redding van de tempels van Philae. Deze tempels werden bedreigd door overstroming in ver band met de bouw van de nieuwe Assoeandam. Reeds eerder een ander monument in Nu- )orspronkelijk was er voor de redding van de tempels van Philae een plan van het Neder lands adviesbureau voor inge nieurs-werkzaamheden in het buitenland. Voorgesteld werd het tempelcomplex te bedijken. Later werd evenwel besloten de Nederland tempels te verplaatsen naar het den bijdragen, eiland Agilkia. 3e kosten van het behoud werden geschat op 45 miljoen gulden. Egypte droeg 15 miljoen gulden bij en het wereldvoedselpro gramma schonk 8 miljoen gul den aan levensmiddelen be stemd voor het bij de werk zaamheden betrokken personeel. De rest, ongeveer 22 miljoen gulden moet bijeengebracht worden door de landen, die de te Kairo gesloten overeenkomst ondertekenen. 2 miljoen gul- Luchtlijn Rotterdam naar Le Havre ROTTERDAM (ANP De lucht vaartmakelaar Aerocontacts n.v. op de Rotterdamse luchtha ven Zestienhoven heeft van de directie van de luchthaven van Le Havre opdracht gekregen te onderzoeken of er een markt is voor een lijndienst van de Fran se havenplaats naar de Maas stad. Deze dienst zou moeten lo pen via Antwerpen. 'et ligt in de bedoeling, dat twee maal per dag wordt gevlogen met een Nord-262 Turbo-jet. Het toestel, dat een capaciteit heeft van 29 passagiers, is eigendom van de Franse binnenlandse luchtvaartmaatschappij Rous seau Aviation die de lijndienst .gaat exploiteren. 'ri plan is om de dienst met in gang van 1 juni aanstaande te gaan uitvoeren. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse politie heeft geen en kel aanknopingspunt in de raadselachtige verdwijning van de 12-jarige Anita Pothuis uit Rotterdam. Het meisje is sinds maandagmiddag zoek. De 60 tips die tot dusver zijn bin nengekomen hebben de politie geen stap verder gebracht. Poli tiemannen dregden ook gisteren tevergeefs de Rotte af. terwijl een onderzoek in een aantal leegstaande huizen eveneens zonder resultaat bleef. Anita moest het water en de kraakpanden passeren op weg van huls naar school. Sinds ze haar ouderlijke woning maan dagmiddag om kwart over een verliet om naar school te gaan, heeft men niets meer van haar vernomen. Ze is nooit op school aangekomen. Den Haag. (ANP) De huisart sentarieven zijn, met terugwer kende kracht tot I januari, met toestemming van de minister van Economische Zaken ver hoogd. Het huisartsen-consult mag 12 gulden gaan kosten, huisbezoek 18 gulden. Voor nacht- en weekenddiensten geldt een dubbel tarief. Telefonische contacten van de patiënt met de huisarts worden niet in rekening gebracht, tenzij deze contacten een duidelijk consult-karakter HILVERSUM - vanuit Rome e door de paus Roermond. De KRO doet alle mogelijke moeite zondag :n televisleverslag te verzorgen van de wijding an mgr. dr. J. A. M. Gijsen tot bisschop van In dat geval zal de uitzending van de eucharistie-viering uit Den Haag niet doorgaan. Moch een rechtstreekse uitzending niet mogelijk zijn dan wordt 's middags (17.10) een filmverslag uitgezonden. KRO-radio geeft van 12.00—12.30 verslag van een samenvatting van de plechtigheid. TVWYVXWiiWïïWSWlnTTg Grote vreugde heerst er in Heemskerk. Deze begon gisteren al in de Tweede Kamer, toen de samenvoe ging van deze gemeente met Beverwijk en Velsen werd afgestemd. De vreugde werd later op de avond in Heemskerk voortgezet, waar burgemeester H. Nielen voor zijn gemeentenaren open huis hield In het gemeentehuis. Minister Geertsema, die de nederlaag in dc Kamer moeilijk kon verwerken, zal geen nieuw initiatief nemen voor een nieuw# bestuursregeling in het IJmondgebied. NEW YORK (AP) De se cretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt toelating van Oost en West- Duitsland en van alle andere verdeelde landen in de wereld tot de Verenigde Naties. hoop uitgesproken dat de komende bezoeken van president Nixon aan de volksrepubliek China en aan de Sowjet-Unie zullen bijdragen aan een vermin dering van de spanningen waldhei: in de wereld. van alle Europese landen, de Verenigde Staten en Canada dit jaar nog plaats zou vinden. Maar hij verklaarde dat zulke regionale activiteiten de Ver enigde Naties steunden bij het handhaven van de Nina van Pallandt, de bekende zangeres, is uit Londen in New York aangekomen om daar te getuigen in de zaak van de schrijver Irving en diens vrouw tegen de multimiljonair Howard Hughes over diens verhaal in boekvorm. De 52-jarige secretaris-generaal hield zijn eerste persconferentie sinds hij zijn ambt op 1 januari van dit jaar aanvaardde. Wald- i heim sprak zich ook uit voor zei dat de ontspanning, of de vermindering van de spanningen vooral te merken is in Europa. Hij merkte op dat het werelddeel dat eens een broedplaats van oorlogen was „nu het meest vreedzame we relddeel is." LONDEN (AP)— Amateurs heb ben een overval gepleegd op de lievelingstrein van de grote goud- en zilverdieven en hielden er een armzalige buit aan over: honderd paar schoenen. Zij pas ten dezelfde techniek toe als do professionals die twee keer in de afgelopen vijftien maunden een overval hebben gepleegd op dezelfde trein, de Londen-Dover van 7.45 uur. Hoofd Russische kernmacht overleden MOSKOU (AP) Maarschalk Ni kolai I. Krylow, opperbevelheb ber van de afdeling gelelde pro jectielen van het Russische le ger Is gisteren op 68-jarfge leef tijd overleden. Krylow heeft sinds 1963 nan het hoofd gestaan van de gelolde projectielen. Hij Is tweemaal benoemd tot held van de Sov jet-Unie, de hoogste Russische militaire onderscheiding. Kry low zal worden begraven in de muur van het Kremlin op het Rode plein in Moskou. Pliilipsvacein voor zieke Japanse puarden EINDHOVEN In Japon ,IJn 70.000 doses van het Philips-Du- phorvaccln Duvaxyn ingezet ter bestrijding van een influenza-epi- demlc onder de renpaarden. In korte tijd zijn 5000 renpaarden door de /.lekte Retroffen. In Ja pen besteden ongeveer 12 mil joen mensen vele miljoenen gul dens aan paarderennen. het, land heeft circa 40.000 renpaar den, waarvan de helft in wed strijden uitkomt

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7