Pastorale loot met kerkelijke Meren wijkraad al flinke tak Kinderen leven zich uit bij „Harlekino" Weinig perspectief woningbouw Nieuwkoop Deze week in de Leidse bioscopen De sexsaloon The Devils Wie een kuil graaft voor een ander Blozende Charlie 11 miljoen voor plan Voorhof ONDANKS NIEUWE BOUWSTROOM JXS PAGINA 6 LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 FEBRUARI Het zit in de lucht; anders waren we er niet aan begonnen Pastor Jan van Well en ds. Hortensius LEIDEN/Merenwijk Het pas torale werk in het gebied van de jongste dochter van het oude Leiden, de Merenwijk, ontwik kelt zich voorspoedig. Een half jaar geleden stonden de twee door de Gemeenschap van Kerken te Leiden aangezochte pastores voor deze wijk, dominee Henk Hortensius en pastoor Jan van Well, helemaal alleen voor een woestijn van onzekerheden. Ze sloegen de hand aan de ploeg om vanuit de bijbelse in spiratie en op grond van de bij belse opdracht hun mede-chris tenen in de twee reeds bewoon de „adelaarsnesten", Arends horst en Condorhorst, te helpen bij de toerusting tot de dienst aan de Heer en de samenleving. Ze hebben niet vruchteloos gearbeid. Het jonge lootje is al een flinke tak aan het worden en nog vóór de nieuwe lente zijn de eerste groene blaadjes be groet. Dat zijn de 8 onlangs ge kozen leden van de Algemene Kerkelijke Merenwijkraad; een opzet die door hervormden, ka tholieken, gereformeerden en niet bij een kerkgenootschap aangeslotenen is geconcreti seerd. ,We zijn optimistischer dan ooit", getuigt pastoor Van Well, „het is een zaak geworden die wortel en bodem heeft gekregen", ruim 53 procent van 482 perso nen die een stembiljet ontvin gen, heeft inmiddels gerea geerd. Op 20 februari a.s. wordt de nieuwe raad officieel geïn stalleerd. De Alg. Kerkelijke Merenwijkraad krijgt de taak. de verdere op- en uitbouw van het pastoraal uit te stippelen, om de activiteiten verder ,,op te praten" en de katechese te hel pen voorbereiden. Dominee Hor tensius: „We moeten klaar zijn om streks in augustus de nieu we golf van bewoners op te kunnen vangen op iets meer ge baande wegen". De twee pastores staan niet meer alleen. Het werk wordt nu ook door anderen gedragen. Er is al een stukje Kerk gegroeid dat meedenkt, mee-fungeert. Rela tief gezien is het kerkelijk en niet- kerkelijk medeleven met pastorale activiteiten als men naar andere delen van de (oude) stad kijkt zeer groot in de Merenwijk. Het oecume nisch samenwerkingsverband staat in deze nieuwe wijk aan de top van de activiteiten in het ontluikend gemeenschapsleven daar. De deelname aan de zon dagse diensten is in enkele maanden tijd verdubbeld. Het huisbezoek is nog niet gemakke lijk. Er zal meer tijd door beide herders worden vrijgemaakt om dit belangrijke onderdeel van het pastoraal aan te vatten en om hier en daar nog wat drem pels te helpen overwinnen. Dominee Hortensius eigenlijk nog een beetje vreemde eend in de bijt omdat hij niet volledig voor de Merenwijk is vrijge maakt en collega Van Well, die 'inmiddels echt „inboorling" is geworden vinden dat het aardig lukt allemaal. Het zich gezamenlijk opstellen der ker ken slaat in de Merenwijk alge meen aan. De verkiezing is best verlopen en er werd geen wan klank gehoord. Er zijn nog maar bijzonder weinig mensen die in de stad naar de kerk gaan: men voelt zich hier thuis. Het samen Kerk zijn zal in de Merenwijk geen rustige bedoe ning worden: er komen steeds nieuwe mensen en anderen gaan weer weg. „maar zo zegt dominee Hortensius, „het gaat niet om ,,de Kerk" maar om het Evangelie. Dat is de ba sis van waaruit we geloven en waarop we in de wereld staan; dit relativeert de verschillende Medio 1973 zullen de christenen van de Merenwijk kunnen ker ken in de aula van het drie-zui- lige-scholencomplex dat thans bij de „horsten" in aanbouw is. Het wordt een onderdeel van het geheel in het pastoraal. Dienst aan de Heer en de sa menleving vraagt meer, vinden de twee pastores: kennis krijgen aan en zich engageren met de samenleving en haar noden, kri tische bewustwording aangaan de sociale, economische, politie ke en ethische vraagstukken en dan ook nog de individuele en gezamenlijke bijdrage tot leni ging en oplossing van individuele en maatschappelijke noden. De toerusting tot deze dienst waarmee de nieuwgekozen raad ook wil werken vraagt in grote trekken om: katechese voor kin deren, gespreksgroepen, actie groepen, liturgische groepen en individueel pastoraat. „Wat ons zoveel vertrouwen geeft is. dat de bestaande structuur, van waaruit wij gekomen zijn en die ons gestuurd heeft, ach ter deze indeeën staat. De ker ken in Leiden zijn onderling ook al met elkaar in gesprek ge raakt, dankzij de Gemeenschap van Kerken, maar óók omdat de Merenwijk hen als stimuleren de factor hiertoe heeft aange zet", zegt pastor Van Well. „Zo is het in alle kerken", vult zijn collega Hortensius aan, „het gesprek wordt voortgezet. Bisschop Simonis komt binnen kort in de Merenwijk met ons praten. Die contacten hebben we ook met de andere kerken. Het zit in de lucht, er zit weer spanning in. Overal merk je dat. Steeds meer wordt men zich be wust van de vraag: wat is de opdracht nu? Dat maakt de zaak zo levend. Trouwens, als „het" niet in de lucht zat, waren we er hier in de Merenwijk ook niet aan begonnen..." Ton Pieters Raadslid bood burgemeester asperine aan Raad Lei muiden unaniem tegen fluoridering LEIMUIDEN Het raadslid Gi- lissen heeft burgemeester Breen tijdens de gemeenteraadsverga dering gisteravond een aspe- rientje aangeboden, als protest tegen de eventuele fluoridering van het drinkwater. De burge meester wilde het tabletje niet hebben. Overigens was het een nogal overbodig gebaar van het raadslid want de raad was una niem tegen fluoridering van het drinkwater. De KVP oefende kritiek uit op het ontwikkelingsplan bejaardenwo ningen ten oosten van de Dorps straat. De heer Kea had be zwaar tegen het feit dat het te huis en de woningen aoor de zelfde architect gebouwd wor den, de heer Kompier had het plan liever aan de Nokweg ge zien. De heer Van der Graas begreep dat dit plan in behande ling was omdat het gehele be stemmingsplan nog nooit in de raad was geweest. De heren Van der Graas en Kea stemden tegen dit voorstel. De heren Treur en Van der Graas waren het ook niet eens met het voorstel om geen vergunning te geven voor 't vestigen van een hondenpension aan de Herenweg door de familie Loos uit Aals meer. Burgemeester Breen vond dat een dergelijke bestem ming indruist tegen de plannen van GS. Tegen het voorstel stemden de heren Van der Graas, Treur, Van den Acker en Gilissen. Bij het voorstel om een krediet van 461.500 gulden beschikbaar te stellen voor de realisatie van het sportcomplex voor Kickers (zonder bezwaren aangenomen) antwoordde burgemeester Breen op een vraag van Van dei- Graas dat het nog niet bekend was wie de velden gaat aanleg gen. LEIDEN Deze week brengen de Leidse 'bioscopen vier nieuwe films. STUDIO heeft een film vól Zweedse humor „Blozende Charlie." Een bewerking van Shakespeare's Hamlet geef REX •deze week te zien met zijn „Sexsaloon". Voor de lachers is er in TRIANON weer een doldwaze film van Louis de Funès „Wie een kuil graaft voor een ander". In LUXOR draait deze week het lugubere avontuur van een „afvallige" priester „The de vils". CAMERA heeft de film „Het bloed van Dracula" overge nomen van LUXOR en voor de James Bond-liefhebbers draait LIDO voor de achtste week „Diamonds are forever". REX Wat Shakespeare nooit heeft kunnen denken is dat zijn Hamlet tot een western zou verwerkt worden. De Hamlet in „Sexsaloon" is een voor gek versleten cow boy, wiens vader vermoord is door zijn oom. Deze oom trouwt met zijn schoonzuster en wordt door cowboy Ham let te schande gezet. Resul taat: een straat vol doden. De sexsaloon zou de sexsaloon niet zijn als er geen verschil lende werkloze dames van lichte zeden ten tonele wer den gevoerd. Deze dames ver kiezen vechtend op zulke vreemde manieren hun kle dingstukken dat 't lijkt alsof 'n verstrooid heer in de mon tagekamer af en toe de ver keerde eindjes aan elkaar heeft geplakt. LUXOR In de film „The de- vïls" laat regisseur Ken Rus sell op zeer realistische wijze zien hoe men in de eeuw van Richelieu afrekende mei „lastige" mensen. In dit geval is dat Father Grandier. die aanvankelijk zeer sterk staat tegen hei plan van Richelieu de stad, Loudon zijn onafhankelijk heid i Tot enkele intriganten erachter komen dat Grandier (Oliver Reed) enkele vriendinnetje» heeft gehad en zelf tegen de kerkwet in getrouwd is. Ze worden nog gesteund door de wat hysterische moeder-over ste (Vanessa Redgrave), die elke keer de wildste dromen over Grandier heeft. Plotseling keert het hele dorp zich tegen hem en ze roepen hem te doden. Al spoedig ko men ze tot inkeer, maar dan is het te laat. Blozende Charlie (STUDIO) graaft voor een ander" heeft Jean Girault de moordkome- die „The gazebo" gekozen. Samen met Louis de Funès heeft hij er een doldwaze film van weten te maken.. Het verhaal gaat over een to neelschrijver die vastbeslo ten is de man die hem al ja ren chanteert te vermoorden. De plannen voor een perfec te misdaad liggen klaar. Maar op het kritieke moment ontbreekt hem de moed De Funès die de toneelspeler is, gaat op het moment dat hij de dode moet verbergen, in- formeren, wie er nu eigen lijk het slachtoffer is. Jean Girault houdt er prachtig het tempo in en stapelt de ene dwaashe d op de andere zonder ook maar één mo- STUDIO Deze week in Stu dio „Blozende Charlie", een film van de Zweedse regis seur Vilgot Sjöman, die te vens het scenario schreef. Vilgot Sjöman is vooral be kend door zijn films. „Ik ben nieuwgierig geel en blauw". In het begin van zijn carriè re heeft hij intensief samen gewerkt met Ingmar Berg man. Sjöman, het enfant ter rible van de Zweedse film, tracht in zijn werken zoveel mogelijk taboe's, zowel op seksueel als sociaal gebied weg te nemen. Ook in „Blozende Charlie" tracht Sjöman dit. Of het hem helemaal lukt valt te betwijfelen, want de film, die in de aankondiging 'n lucht hartige komedie genoemd is beslist in haar geheel niet boeiend genoeg om de kijker erbij te betrekken. Afgeleid door aanzienlijke hoeveelhe den niet functioneel bloot, zal voor heel wat mensen de bedoeling van de film verlo ren gaan. ment luguber te worden. Het is sollen met een dood voor werp dat nergens associa ties oproept met een mense lijk wezen. En dan mogen we ook Bernard Blier niet vergeten, die als een rots in de branding in al het tumult staat als een onverstoorbare politiecommissaris. Een for midabele opgave in deze door Louis de Funès gescha pen ouderwetse chaos. Nieuwe katholieke kleuterschool in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN De nieuwe katholieke kleuterschool wordt waarschijnlijk in de loop van het volgend jaar geopend. Dit werd gisteravond meegedeeld door de voorzitter van het schoolbestuur de heer Nooy op de ouderavond van de St. Jozef kleuterschool. Een druk bezoch te avond overigens, er waren maar liefst 250 ouders aanwe zig. Voor de pauze werd het woord gevoerd door de heer Voogd, leraar aan de school voor kleuterleidsters in Den Haag. Hij noemde het veel pra ten van kleuters belangrijk en zei verder „van een goed boek groeit een kind groot". Laatste ronde zwemcompetitie LEIDEN Morgen zal door een deel van de zwemverenigingen uit de kring Gouwe-Rijnstreek het laatste programma van de C-zwemcompetitie worden ver- zwommen. De wedstrijden in het overdekte zwembad te Woerden, beginnen om 19.00 uur De zwemploeg van de ZIJL/LGB zal zondag in zwembad „De Planeet" te Haarlem deelnemen aan nationale zwemwedstrijden. Het evenement wordt georgani seerd door zwemclub DWR, die haar 50-jarig jubileum viert. De jeugdwaterpolokampioen van Nederland. De ZIJL/LGB, zal zondag deelnemen aan het na tionale jeugdtoernooi van zwemvereniging de Meeuwen. Dit toernooi is bedoeld als een revanche van de Nederlandse kampioenschappen. LEIDERDORP In de eerst komende raadsvergadering van Leiderdorp komen voor stellen aan de orde om kre- dieten van in totaal 11.220.000 gulden beschikbaar te stellen voor realisering van het bestemmingsplan Voorhof Met deze gelden worden bekos tigd de kosten van het ont wikkelingsteam en het bouw- rijpmaken. De kredietaan vragen hebben tot doel om tijdig te kunnen beschikken over de nodige financierings middelen om september dit jaar met het werk te kunnen beginnen. Zoals bekend be staat in de raad van Leider dorp geen eensgezindheid over de opzet van het plan Voorhof. Ook daarover zal in de eerstvolgende raadsverga dering worden gepraat. OUD ADE De toneelver eniging Vios geeft vrijdag 18 en zondag 20 februari in het Dorpshuis voorstellingen van „Zwijgen uit Angst". De aanvang is om 8 uur, kaar ten zijn verkrijgbaar bij J. Reurings. Het is een ernstig stuk, ter afwisseling van de serie vrolijke stukken die de afgelopen jaren op het reper toire stonden. Toneelclub gaat door KJK Leiniuiden is opgeheven LEIMUIDEN Het Katholiek Jongeren Kontakt „De Vonk" is opgeheven. Dat betekende het afscheid van een organisatie die de hand had in verschillende activiteiten die voor de jeugd in dit dorp werden opgezet. Een keur van bekende groe pen. Cats, George Baker Se lection en Brainbox, deden Leimuiden aan, er waren bij tijd en wijle filmavonden, fietsenrally's, contactweek- einden met Duitse jeugdver enigingen, excursies, jonge renmissen etc. etc. Uit het KJK is een toneelver eniging ontstaan die ook na de opheffing blijft doorgaan met het organiseren van en kele toneelvoorstellingen per jaar. De „Vonk" is opgehe ven omdat de belangstelling voor de ontplooide initiatie ven minimaal was. Wel is men in sommige kringen van mening dat het contact met de leden niet zo verwaterd zou zijn als men op de oude wijze had blijven handelen. Er zijn dan ook al stemmen te Leimuiden opgegaan om over enige tijd weer een ini tiatief te ontplooien om de ontbonden vereniging nieuw leven in te blazen. NIEUWKOOP Ondanks het feit dat in 1971 60 huurwoningen en 152 koopwoningen werden ge bouwd vermindert de lijst van woningzoekenden nauwelijks. Ook voor dit jaar ziet het er niet zo best uit. Zeker in de koop sector zal de bouwactiviteit in 1972 aanzienlijk lager zijn dan vorig jaar. ir is voor woningzoekenden ech ter nog wel enig perspectief. In een nieuwe opzet zal in samen werking met Alkemade, Bos koop, Ter Aar en Woubrugge weer een bouwstroom op gang worden gebracht. In de gemeen te Nieuwkoop zullen 52 wonin gen worden gebouwd. In plan West 32 en in Noorden 20. De huurprijs gaat 270 gulden per maand bedragen. Bet gaat om een nieuw bouwtype, zes eenheden, dat zowel wat ex terieur als interieur betreft nogal afwijkt van de traditionele wo ningwetwoning. De huizen krij gen bijvoorbeeld een a-symmetri sche kap en een balkon. De bouwgrond is met deze activi teit zowel in Noorden als in Nieuwkoop uitgeput. Een ont werp voor het nieuwe plan „Bouwlust" zal binnenkort ter vaststelling in de raad komen. Een ernstige belemmering het tempo waarin Nieuwkoop zich kan uitbreiden vormt hel vasthouden van G.S. groeipercentage van door de gemeente in de komen de jaren zou uitgroeien tot 15.000 LISSE „Ik had gewoon mede lijden met de kinderen hier ln Lisse. Er was voor hen op crea tief en expressief gebied niets te doen in het dorp". De stem van Trudy van der Eerden, een van de initiatiefneemsters tot de op richting van het kindertheater „Harlekino", klinkt nog een beetje verontwaardigd als ze dit vertelt. Maar gelukkig dacht zij er niet alleen zo over. Samen met nog een andere werker van het eerste uur, Koos Elfering is ze in december 1970 gestart met een soort wervingsactie. Door middel van raambiljetten en 'n heel klein stukje in één krant, krant. Dat er behoefte was aan een kin dertoneelvereniging bleek alras, want nog maar een paar weken na de campagne kon gestart worden met een stuk of twintig kinderen. Op de zolder bij Tru dy thuis. ,Heel erg leuk, de kinderen wa ren meteen dol-enthousiast en wij ook. We hadden wel ge hoopt, dat het zo goed zou gaan lopen, maar weten doe je het nooit. Natuurlijk moesten de kinderen, die in leeftijd varië ren van 512 jaar, wel even wennen aan deze heel bijzonde re manier van toneel. Voor hen was toneel: dingen uit ie hoofd leren en dan spelen. Bii ons komt het vooral neer op bewe gingsleer, zelf fantaseren en uit- leel gauw al was de zolder van het huis aan de Zwanendreef te klein. Steeds meer kinderen wil- den lid worden van „Harleki no". Trudy en haar helpers wa ren dan ook reuze blij. toen ze op woensdag- en zaterdagmid dagen het gebouwtje „Artemis" aan de Heereweg konden krij gen. Er was aanzienlijk meer ruimte en bovendien een grote tuin die bij mooi weer nóg meer mogelijkheden bood dan het huisje zelf. De inspanningen van leiding en kinderen al bezig geweest hun zonder resultaat. In februari kon „Harlekino" voor het eerst laten zien wat het waard was. Er werd een uitvoering gege ven. „Weken tevoren waren de kinderen al bezig geweest huin eigen decors te schilderen, hun rol te bedenken, en het verhaal. „Dat is namelijk onze methode. Als we een stuk gaan maken, bedenken de kinderen de rol die ze graag willen spelen en om die personages heen schrijf ik een verhaaltje". ge- dy. dat is het toch, is eigenlijk om naar te kijken. Je hebt veel meer plezier als je het zelf doet. De ouders van de kinde ren vonden het prachtig. Het was hun kind. dat als kat ver kleed over het toneel kroop". Andere hoogtepunten uit de prille historie van „Harlekino" zijn de drie optredens, die in Keuken hof gegeven werden. „Daar zijn want Langzamerhand begon „Harleki- zijn werk uit te breiden. Er wordt nu afwisselend toneel ge daan en getekend, geboetseerd en geschilderd. Niet alleen de eigen décors, maar ook gewoon leuke dingen. Onder leiding van Trudy gaat dat allemaal heel fijn. Ze is een vraagbaak en een betrouwbare, want ze heeft aan de kunstacademie tekenen en boetseren gedaan, rdig mee de „We hebben het vreselijk druk. gegaan. We hadden ge- Vooral nu we in het nieuwe cen trum in de Plaspoelpolder zitten. Daar moet alles keurig opge ruimd worden. Je kunt geen beestenbende achter'aten. Ik wilde, dat er maar wat meer moeders waren, er is op het ogenblik maar een, Ria Huls man. die ons helpt. Een steun is ook Theo Wilson, maar met die twee mensen houdt het op. Erg jammer, want we kunnen Tr"dy temidden van al „haai hulp echt hard gebruiken". „Halekino". Ze maken er af boot dacht dat we daar met de pet rond mochten gaan. Was ten strengste verboden. De kos tuums die we voor het spel ge maakt hadden kwamen op 350 gulden. Een helle strop". Die strop werd weer helemaal goedgemaakt, toen „Harlekino" de uitnodiging kreeg om in het kader van het Holland Festival naar Amsterdam te komen. „Ontzettend lollig", vertelt Tru- i in het nieuwe Gemeenschapscentrum lekkere puinhoop van". Niets gaat georganiseerd b.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6