Vanuit werkelijkheid zoeken naar waarheid Nieuw raadhuis onontkoombaar voor Nieuwkoop mm mm Huisvrouwen van m m Noord wij kerhout juichen komst weekmarkt toe Vervroegd pensioen voor J. 1L Ponsioen Debat minister Boersma en schaduwcollege Volkstuinen aan de St.-Jeroenweg gaan verdwijnen Jan Keijzer doet het in de stal even goed als achter de tap 1972 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGiNA 5 Mevrouw Den Elzen is er steevast van overtuigd dat de week markt in Noardwijkerhout een succes gaat worden. Ze stelt echter wel als voorwaarde dat het kooppubliek het meest ge baat zou zijn met artikelen die over het algemeen niet in Hoordwijkerhout zelf verkrijg baar zijn. Dan wordt ze een vaste bezoekster. Tussen het winkelende publiek in Nooréwijkerhout troffen we ook een Engelse. Miss Heal zei dat een weekmarkt in een dorp als Noardwijkerhout onontbeerlijk is. Als voordelen ziet ze belang rijke daling van de kostprijs van de diverse artikelen en bo vendien ziet ze in de gezelligheid ook een belangrijk pluspunt. Dat de middenstand in Nooréwij kerhout tegen een weekmarkt is dat kan mevrouw V. de Geest zich wel voorstellen maar des ondanks ziet ze de markt ont zettend graag verschijnen. Wel zullen de standhouder van bui- ten Nooréwijkerhout moeten ko men want ze ziet er weinig heil in om te kopen bij winkeliers uit haar dorp. Een afwachtende houding wat be treft de weekmarkt neemt me vrouw Duivenvoorde aan. Ze vindt dat je niet van te voren moet gaan juichen want een weekmarkt kan natuurlijk ook wel tegenvallen. Vroeger ging ze dikwijls naar Leiden, maar die reis hoeft ze nu niet meer te maken, zegt ze. Dat voordeel heeft ze alvast. Een prachtig initiatief" aldus de enthousiaste reactie van me vrouw V. de Burch. De voorde lige koopjes komen volgens haar nu binnen handbereik en dat is waar ze al lang op heeft gewacht. Voor de middenstand ziet ze deze ontwikkeling niet zo voordelig uitpakken, „maar", zegt ze, iedereen kijkt toch naar zijn voordeel". Voor niet iedereen stige weekmarkt kerhout een uitkomst. Voor huismoeder v.d. Voort hoeft het tenminste niet. „Ik ben nu 79 jaar", zegt ze „voor mij hoeft het niet". Ze gaat overigens wel even neuzen als het eenmaal zo ver is want voor gezelligheid heeft ze altijd tijd. de toekom- Huismoeder V. de Mey—Duiven- Noordwij- voorde zegt de weekmarkt voor al voor de jonge mensen een uitkomst te vinden. Tot nu toe gingen deze steeds, evenals de wat oudere inwoners, naar een markt in de omgeving. „Alles wordt nu een stuk gemakkelij ker", zegt ze. „Zoals ze het nu willen vind ik best. Laat ze maar rommelen". Ik ben er gek op" zegt r Opdam. „Een weekmarkt is voor Nooréwijkerhout een for midabele aanwinst. „De Noord- wijkerhoutse huismoeder zal ba- slist in de toekomst de weg naar haar „eigen" weekmarkt inslaan. Het betekent wel dat Leiden, waar ze tot nu toe heen ging, op de tweede plaats komt. j IOORDWIJ KERHOUT Noordwij toerhout krijgt een weekmarkt, waarschijnlijk op maandagmiddag in de Havendwarsstraat. Het ini tiatief is uitgegaan van het gemeentebestuur, de middenstand stelt zioh positief op, de ambulante handel staat te trappelen van onge duld en last but not least de huisvrouwen juichen de komst van een warenmarkt toe, althans dat bleek gistermiddag toen een verslagge ver en een fotograaf van de Leidse Courant in het centrum van Noordwijkerhout onder het winkelende publiek een mini-enquête hielden. De reacties van de meeste huisvrouwen waren z tief. Men verwacht wel wat tegenslag voor de plaatselijke midden stand, maar dat vond men geen bezwaar. De huisvrouwen zagen over het algemeen wel voordeel in wat meer concurrentie. Hierbo ven het commentaar van enkele Noordvijkerhoutse huisvrouwen op de komst van de markt, waarvoor de gemeenteraad overigens nog Op dit terrein wordt de parkeerplaats aangelegd waarop i zijn goedkeuring moet geven. markt wordt gehouden. zomermaanden op maandag i Markant man weg uit Oude Ade ose !v jde OUD ADE Oud Ade gaat één van zijn meest markante persoonlijkheden verliezen. Oud-hoofdonderwijzer Pon sioen gaat op doktersvoor schrift met vervroegd pen sioen. Hij gaat wonen aan het Onelpleln nummer twee in Roelofarendsveen. Op 26 februari neemt de heer Pon sioen afscheid van „zijn" dorp. Na een heilige mis krijgt iedereen in Oud Ade de gelegenheid hem de hand te drukken in het Dorpshuis. De heer Ponsioen is sinds 1938 hoofd van de St. Bavoschool in Oud Ade. Daarvoor was hij werkzaam in Velsen. Hij heeft in de jaren dat hij in Oud Ade was voor 't gemeen schapsleven veel betekend. Hij was voorzitter van de KVP sinds 1952, hij regis seerde de toneelvereniging en was correspondent van de Leidse Courant in Oud Ade. Op het gebied van het onder wijs verrichtte hij zijn werk met veel inzet, godsvrucht en kennis van zaken. Tot zijn taak behoorde ook het onderhoud van het schoolge bouw, het op peil houden van' de organisatie en het bijhou- i van de administratie, zijn schoolwerk rekende hij ook de telkens terugke- De heer J. H. Ponsioen rende vergaderingen van de Hoofden in de gemeente Al kemade. De heer Ponsioen was voorzitter van de afde ling Leiden van de St. Au- gustinusvereniging. In mei 1970 trad aan het licht dat de boog te lang gespan nen wès geweest. Hem werd volstrekte rust voorgeschre ven als gevolg waarvan hij weer aardig opknapte. De strenge medische voorschrif ten blijven echter voor hem gelden. dig btui'l Katwijk Morgenmiddag om twee uur wordt de we reldwinkel in de Badstraat nummer 28 geopend. De ope ningshandeling zal verricht worden door ds. Elderman, de bijbehorende speech komt van dr. Middelkoop. 1 Koudekerk De heer J. Lek heeft om gezondheidsre denen afscheid genomen als raadslid. De heer Heemskerk wordt zijn opvolger. iftSTOMPWIJK De vereniging Gyversto houdt a.s. week- I einde clubkampioenschappen, i I De wedstrijden beginnen za- terdagmicldag om 11.00 uur. Tussen de wedstrijden door worden volleybalwedstrijden gespeeld tegen teams uit Zoeterwoude. De keurgroep van Pro Patria uit Zoeter woude besluit de wedstrijden reeks met een demonstratie. De prijzen worden zaterdag avond in café 't Blesse Paard Uitgereikt. VOORSCHOTEN "We zijn een beetje uitgeiuisterd, de toekomst is voor de discussiegroepjes, het einde van de sprekers is zeer nabij." De Leidse psycholoog drs. P. J. Stolker probeerde de ouders van de Voorschotense r.k. scholen de veranderde we reld meer eigen te maken. Op uitnodiging van het oudercomité van de St. Jozefschool hield de heer Stolker een korte inleiding en leidde daarna de discussie. Drs. Stolker voor ouders r.-k. scholen ir is een kloof tussen de oude en de nieuwe tijd. Er zijn geweldi ge tegenstellingen en de mens weet het allemaal niet meer zo precies, vooral de kerkelijke LEIDEN Minister drs. J. Boersma van sociale zaken zal volgende week donderdag In Leiden in debat gaan met de socialistische „schaduwminister" van sociale zaken mr. Th.J.A.M. van Lier. Het debat zal plaats vinden in de sociëteit van SSR aan de Hogewoerd 108 en staat onder leiding van prof. mr. N.E.H. van Eveld, hoogle raar in het sociaal recht. Het woordenduel zal gaan om de stelling: de regering draagt de uit eindelijke verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de loonontwik keling en moet daartoe beschikken ever uiterste middelen om in te grijpen, ook bij pressie door stakingen, die economisch ontwrich tend werken. Bespraken zal waarschijnlijk ook worden de actuele werklc;slheidspro- blematiek en de uitgebrachte regeringsnota. Het debat begint om half negen en is toegankelijk voor alle belangstellenden. Het is nog maar een tiental jaren geleden dat de "Waarheid" vast stond en boven alles was. Thans moet de mens leren te leven vanuit de werkelijkheid. Vanuit de werkelijkheid moet gezocht worden naar het goede. De va der, pastoor of dominee moeten niet meer model staan, zij moe ten werkelijkheid zijn, echt zijn, hun falen durven bekennen aan hun kinderen en relaties. Dat vaders en zonen elkaar niet begrijpen, is door de eeuwen heen steeds zo geweest, maar deze tijd biedt meer mogelijkhe den voor de ouders om met hun kinderen een gesprek te voeren mits niet uitgegaan wordt van het model, maar van de werke lijkheid. Een moeilijke zaak voor de oude ren van nu. Zij hebben bijvoor beeld vroeger nooit naar God behoeven te zoeken, want de waarheid stond boven alles en de werkelijkheid werd wegge schoven. Als een van de vele voorbeelden vroeg Drs. Stolker: "Wat is vie zer, een plaatje van een leuk bloot meisje of een borstbeeld van een zwaar gedecoreerde ge neraal?" De zaal dacht diep na over de waarheid van vroeger, dat bloot vies was en de werke lijkheid, dat de generaal wel eens door veel bloedvergieten in de oorlog zijn decoraties ver diend zou kunnen hebben.... NOORDWIJK Als de raad daarmee akkoord gaat koopt de gemeente Noordwijk een strook grond aan de St. Jeroensweg en Jasmijnstraat voor 5600 gulden van het r.-k. kerkbestuur van de St. Jeroen. Deze grondstrook, waarop zich thans enkele volkstuinen bevin den, was aanvankelijk bestemd voor uitbreiding van de begraaf plaats, maar als gewolg van de in de direkte omgeving thans aanwezige woonbebouwing kan daaraan geen uitvoering meer worden gegeven. Door het rommelige aanzien van de volkstuinen en het veelvuldig storten van huisvuil, mest, e.d. vormt deze grondstrook een ont sierend element voor de omga ving. Bij aankoop door de gemeente kunnen de volkstuinen naar het volkstuinencomplex aan de Duinweg worden overgebracht'' en kan het terrein na ophoging en beplanting een verfraaiing voor de omgeving betekenen. De aankoop biedt ook de moge lijkheid de toekomstige aanslui ting van het fiets- en voetpad op de Van de Mortelstraat wat vloeiender te maken en te zijner tijd de gehele aansluiting van de St. Jeroensweg op de Van de Mortelstraat te verbeteren. Het kerkbestuur stelt de voor waarde dat op de nieuwe eigen- domsgrens door de gemeente een afrastering en een beplan- tingsstrook worden aangebracht en onderhouden. De kosten van het aanbrengen worden geraamd op 1.800,— u - 'él 4fl De volkstuintjes aan de St. Jeroenweg die binnenkort gaan verdwijnen Commissiaris van koningin hoort raad Woubrugge Maandag wordt er een bijzondere besloten raads vergadering gehouden, waarop de Commissaris van de Konin gin aile raadsleden zal horen tnaar hun wensen bereffende het profiel van de persoon, die burgemeester J. C. van Wage- ningen moet opvolgen; aanvang 19.30 usr. BURGERLIJKE STAND NOORDWIJKERHOUT C.ebnron 'ca G. J. M., <1 v. W. Heemskerl VB. Hof f mans én J.' E. M. Schet uwd: C. J. Mulder en J. Q. M NIEUWKOOP Door de voortdurende groei van de gemeente, de toename van de gemccntetakcn cn de in tensivering van het bestuur, zal aan de bouw van een nieuw gemeentehuis niet te ontkomen zijn. In hun begeleidingsnota bij de begroting beklemtonen. B. en W. dit nog eens nadrukke lijk. We'iswaar heeft Ge meentewerken zijn intrek ge nomen in de verbouwde boerderij aan de Achtersweg en hebben interne verande ringen in het gemeentehuis een betere huisvesting voor de administratieve ambtena ren gebracht, toch bieden deze voorzieningen geen op lossing voor het ruimtege brek op langere termijn. Daarom zal het gemeentebe stuur een apnrte nota wijden aan de bouw van een raad huis. De plaats waar dit ge bouw zou moeten komen werd reeds eerder vastge steld, de Achterweg. (ADVERTENTIE) drooir of vochtig, Krimpt of scheurt Onschadelijk voor 'den. Onbeperkt houdbaar. Geen ver- 1 resten. Onmisbaar bij elk karwei: JOPPËN, PLAMUREN. HERSTELLEN tlldïn beton, lioutrot, afdichten, enz. tulpï 8.55. 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij pnkcls in hobby- en dhz-artlkelon, •rfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen LEIMUIDEN —Wie zo'n twintig jaar geleden in café-restaurant Keljzer nabij de Drecht in Lei- muiden een heerlijke kop ver- micellisoep bestelde zal tussen de aroma-geur van knikkergrote soepballen beslist ook een forse vleug koeielucht hebben opge- Vaste klanten wisten dan wel hoe laat het was maar café-bezoe kers die voor de eerste maai neerstreken in deze plaats zul len beslist de caféhouder een uitleg hebben gevraagd voor deze vreemde soeplucht. De oorzaak ervan lag vlak bij de deur want de familie Keijzer dreef niet alleen een café-res taurant maar was tevens eige naar van een boerderij en dat alles onder één dak. Natuurlijk is in Leimuiden met die situatie allang afgerekend want sinds 1958 zijn café en boerderij gescheiden. In de Dorpsstraat wordt het biertje getapt en in de Groot Heilige Geest Polder staat de boerderij. Wat dat betreft is er geen vuil tje meer aan de lucht. Wat ech ter wel uitzonderlijk is dat de huidige café-restauranthouder tevens in de boerderij zijn man netje staat. De combinatie tapkastkociestal is er een die in Nederland slechts sporadisch wordt bedreven. Jan Keijzer uit Leimuiden is er een van. Nog maar nauwelijks zijn de uiers uit zicht of hij staat al weer vlak bij de tap kranen waar met de regelmaat van de klok het geestrijke vocht uit de koperen tuiten vloeit. Voor Jan Keijzer, ondanks het feit dat hij hierdoor bijna geen uur vrije tijd heeft, een leven dat hij niet graag zou willen missen. "Elk uur ben ik in touw" zegt hij, "toch zou ik niet willen kappen. Ik kan niet bui ten het een maar ook niet bui ten het ander". Tot nu toe heeft hij beide werk zaamheden naar behoren kun nen doen vooral dank zij de me dewerking van zijn gezin. Ne gen dochters en drie zonen heeft hij achter zich staan die zowel achter de tap als op de boerderij hun mannetje staan. Toch ziet hij in de nabije toekomst de combinatie eenmaal spaak lopen. "Veel meer dan vroeger komen de mensen naar het café. Dat betekent een duidelij ke taakverzwaring. Er komt een tijd dat je moet kiezen; of het een, of het ander," aldus de 60-jarige Leimuidenaar. Mocht hij ooit een beslissing ne men dan hopen veel dorpelingen dat hij voor het café kiest want op die plaats is hij door velen erg gezien. Dat bleek vooral toen hij vorig jaar zijn 25-jarig huwelijksfeest vierde. Er was zoveel geld voor hem opgehaald dat de sympathisanten nauwe lijks wisten wat ze voor al dat geld moesten kopen. "Dat zijn dc ogenblikken" zegt Jan Keijzelr, „die je nooit meer vergeet." Jan Keijzer, veeboer en caféhouder

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5