Swift club van t jaar in Leiden Huwelijk leek bij ambtenaar Veldstra steeds weer nieuw KATWIJK GAAT PANDEN IN LOUWESTRAAT RESTAUREREN NA 4500 TROUWTJES: MARKTEN VRIJDAG 11 FEBRUARI 1971 V LEIDEN Rechtop, wat onzeker in het stemmig-zwarte pak. De smalle, grijze ogen strak op hen gericht. De handen als in plankenkoorts steeds opnieuw steun zoekend bij elkaar. Zo hebben de afgelopen 23 jaar zo'n 4500 bruidsparen Hans Veldstra in het stadhuis van Leiden voor zich zien staan. Verrast hebben zij, hun getui gen en de bruiloftsgasten l3ter tegen elkaar gezegd: „Wat leuk hè: hij richtte een persoonlijk woordje tot het bruidspaar. Het was net, alsof hij ze kende". Gistermorgen hield de heer Veld stra (waarschijnlijk zijn laatste speech als ambtenaar van de burgerlijke stand. Want per 1 maart zal hem, wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd eervol ontslag wor den verleend. Vijfenveertighonderd keer heeft de heer Veldstra namens de wet een echtverbintenis geregi streerd. En steeds leek het. als of hij dat voor de eerste keer deed. Alsof hij daar zenuwach tig over was. Maar nu hij, ach ter zijn bureau gezeten, op die jaren terugziet zegt hij: „Comedie? Nee hoor. Als ik bij de trouwzaal was ging ik me er pas op oriënteren wie het bruidspaar was. Als ik naar bo ven ging, vijf minuten voor de tijd, nam rk de stukken eventjes door: ik bekeek wie het waren, de beroepen, of het huwelijk ook kerkelijk werd bevestigd. Ik maakte er voor mezelf een soort hobby van om onvoorbe reid te spreken. Dan komt het veel meer uit het hart. Als je vóór ze staat, moet het bruids paar alles voor je zijn. Je moet je niet laten intimideren door de aanwezigheid van hoog geplaatste personen, soms de burgemeester, de secretaris, een wethouder of een professor. Je moet je echt op die twee concentreren en ze voor die dag iets mee willen geven. Internationale huwelijken, waarbij je een gedeelte van de formule in een vreemde taal moet doen, dat vind ik erg interessant" Het is in zijn loopbaan als ambte naar nooit voorgekomen, dat een huwelijk op het laatst nog afsprong doordat bruid of brui degom „nee" zei. Maar de vreemdste situatie was wel een huwelijk waaruit dezelfde dag nog een kind geboren werd. „De bruidegom kwam de vol gende dag aan loket 5 om aan gifte te doen". Dat zal ik nooit vergeten." „Ik vraag bij het jawoord altijd aan het paar: „Wilt u opstaan". Toen gebeurde het eens, dat een paar van de aanwezigen ook op stonden en ineens stond de hele zaal. Ik schoot bijna in de lach: het was net alsof rk een gebed zou uitspreken. Een andere keer begon ineens iedereen spontaan te applaudiseren. Dat doe je niet in een trouwzaal hoewel: je kent natuurlijk niet alle ach tergronden Ik vind dat er in het algemeen een sfeer van ernst moet heersen. De ambte naar mag natuurlijk wel eens een grapje maken. Maar het moet geen lachertje worden. Je doet dat wel als je ziet dat de mensen nerveus en op tranen af zijn. Met wat gemoedelijkheid en een beetje humor zijn ze zichzelf dan gauw weer de baas". Gistermorgen voltrok de heer Veldstra zijn laatste huwelijk Woensdag a.s. is dat alles verle den tijd: „Een maart is de da tum, dat ik weg moet maar ik heb nog wat vakantie". Daar mee wordt de tijd die hem als ambteloos burger wacht ver lengd. Maar ze wordt er niet langer door want de heer Veld- ntra heeft hobby's genoeg om zich niet een dag te vervelen. Hoewel geboren Fries, gaat hij niet terug naar Friesland. Hij heeft een huis gekocht in Noord- wijk —..Ik heb dertig jaar in Leiden gewoond en dan ben je daar wel uitgekeken, dacht ik" Mijn vrouw en ik zijn echte liefhebbers van de natuur. We zitten daar vlakbij Nieuw Leeu wenhorst en op een kwartier van de vuurtoren. Ik ga genie ten van de frisse lucht. Ik ben lid geworden van de Vogelbe scherming en nu gaan m'n vrouw en ik ook onze kennis van vogels en planten een beet je uitbreiden." Lange wandelingen maken dus. Maar dat is niet alles. De heer Veldstra is ook secretaris-pen ningmeester en actief lid van de kaatsvereniging „Wes Wis" (Weest zeker"), die tweemaal per week speelt in de Leidse Hout. Daar is conditie voor no dig. Maar die heeft hij wel. Want zeven keer reed hij de elf steden! toer-) tocht mee. De laat ste keer in 1963. Toen moest hij halverwege opgeven „Maar zegt hij onder normale om standigheden hoop ik het nog een keer te doen. Daarom train ik van oktober tot februari met hardlopen en wat diepe kniebui gingen om in conditie te blijven. Ik ben nog geen dag ziek ge- Gebr. Spijker in jeugdselectie LEIDEN De ZIJL/LGB-ers Al- bert en Jacob Spijker zijn door Jan Bultman, de trainer/coach van het nationale Jeugdwaterpo- loteam, uitgenodigd voor de centrale trainingen van de jeugdploeg. Voor de 20-jarige Albert betekent deze uitverkiezing een uitsteken de come-back, want de tops coorder van de ZIJL/LGB was vorig jaar uit de jeugdselectie gezet wegens een vormdaling, maar de afgelopen maanden be wees hij zich uitstekend hersteld te hebben. Voor de 18-jarige Ja cob is dit het derde seizoen dat hij wordt uitgekozen voor de na tionale selectie. Op het pro gramma van het Nederlands jeugdteam staat o.a. een 8-lan- den toernooi in Gouda. Üik Pracht, ook van de ZIJL/LGB. .'is uitgenodigd voor de centrale ;trainingen van de jongejeugdse- lectie. Het jonge jeugdteam, dat bestaat uit spelers tot 18 jaar zal met Pasen uitkomen op een 6-landen toernooi in Barcelona. ADVERTENTIE le menu öe l'entpecöte spécial k fl. 25,- p c. Aanleg voetpad dit jaar gereed STOMPWIJK Het nieuwe voet pad achter de Dr. Van Noort- straat, tussen de Meerlaan en de r.-k. kerk, komt toch dit jaar gereed. Dit werd gisteravond bekendgemaakt tijdens een open bare vergadering van een ad hoc- commissie in het dorpshuis. Het gesloten rioolnet in Stompwijk zal worden uitgebreid en worden aangesloten op de zuiverings installatie van Rijnland aan de Meerlaan. )p 23 maart zal er over deze kwestie een hoorzitting worden gehouden, omdat medewerking van diverse grondeigenaren ver eist is. Er zal dan bovendien ge praat worden over het plan-Van Santhorststraat-Raephorststraat. !>e heer J. v. d. Bring heeft een plan ontworpen over een her indeling van de straten in de nieuwbouwwijk en een grotere speelgelegenheid. Voorzitter Bun- nik zei dat bij dit laatste plan een extra bedrag van 90 mille gemoeid is. LEIDEN Swift zit goed in het zadel. Dat werd gisteravond nog eens aangetoond toen de Ren- en Tourvereniging uit Leiden de Lei- datotrofee van De Spartanen mocht overnemen. De gewichtheffers, die het kleinood vorig jaar wonnen dank zij vooral Dirk v. 't Riet en Theo Sanders, zaten nu in een achtervolgend „groepje", met Vi. cus Oriëntis dat naar de hoofdklasse van de microkorfbalcompetitie promoveerde, de Zijl/LGB, dat met zijn jeugd landskampioen werd en de dames van De Vliet, die juist de boot misten, al zaten de roelsters zowel in binnen- als buitenland goed voorin. Swift kreeg van het Leidatobe- stuur naast de Leidatotrofee ook een prijs van duizend gulden. ..Ik had het wel zo ongeveer ge dacht". zei voorzitter Joop Riet hoven bepaald niet bescheiden toen hij de prijzen overhandigd kreeg van de heren Hofenk en Van Zijp. Een drietal juryleden. René Vos. voormalig A-scheids rechter Wim Schalks en Danai- dens ex-coach Piet Kruit had den de prestaties van jongens als Joop Zoetemelk, o.m. twee de in de Ronde van Frankrijk, Cock v.d. Hulst, sterk terugge komen als cyclecrosser evenals wegrijder Gerben Karstens, het hoogst gewaardeerd. Doorslag gevend is daarbij wellicht ge weest dat Swift ook op organisa torisch terrein voorin heeft ge zeten. „Terwijl wij nog geen geld had den om een haak te kopen waar wij onze jas aan konden ophan gen organiseerden wij een klin kende wielerronde voor een goed doel". Joop Riethoven, die het hart zo zeer op de tong heeft liggen kon zijn vreugde niet op. Zijn secondant, secreta ris Wim van Duyvenbode, overi gens ook niet. ..Ieder jaar had den we steeds niet meer dan tweehonderd gulden in kas. Nu is dat plotseling twaalfhonderd gulden. Als we nu ook nog een vergunning krijgen van de ge meente Leiden om te gaan bou wen dan staat over een maand ons clubgebouw er". De uitreiking van de Leidatotro fee stond centraal op een zeer gevarieerde sportavond in de Vijfmeihal, waar het scenario echter niet al te strak werd aangehouden. Vele bladzijden achterstand waren opgelopen toen laat op de avond eindelijk de stedenontmoeting Leiden— Den Haag kon worden gespeeld. Het had de topper moeten wor den. de finale van een grandio ze avond. Geslaagd was de avond, maar een „uitsmijter" werd het korfbal niet. Enerzijds omdat „Sapporo-speeltijden" waren bereikt (het was inmid dels al over elven), anderzijds omdat de geselecteerden van De Danaiden (Wim Brugman. Casper van Nierop en Yvonne Devilee) zich terugtrokken. Zij waren het niet eens met de opstelling van het Leidse team. dat naar hun mening geen af spiegeling was van het huidige niveau in de Sleutelstad. de home-trainer, hij versloeg zelfs ..Het niet Wim Brugm het voordeel van De Danaiden dat het zich terugtrekt. Iedereen was toch al afgunstig op ons. Dan komt dit er nog eens bij. Maar het blijft een farce, dat iemand als Gerard Nap reserve staat, terwijl hij onze beste man is. Of wij onze goodwill ver speeld hebben? Ach, pas de laatste twee jaar kwamen wij er een beetje in. Het maakt niet zoveel uit. Afgunstig was men toch gebleven. De coach van Ons Eibernest had graag gezien dat ook zijn spelers zich hadden teruggetrokken, omdat zijn team ook nog altijd volop in de running is en omdat ook het Haagse team spelers van vele verenigingen bevat". Dat het Leidse team ernstig gehavend aan de start verscheen bleek al gauw. Via een 71 ruststand zou Den Haag ongehinderd naar een 122 overwinning lopen. Uitblinker in het Haagse team was aanvankelijk Hans Pouw van Ons Eibernest, die Den Haag al vlot op 2—0 zette, maar daarna terugviel en de eer moest laten aan Hans Oele, topscorer van de avond met vier treflers. Aan Leidse zijde waar Connie Carree, Jacob Bakker en Hen Brakel de invallers waren, viel het Vicuskwartet tegen. Wim Meyer bleef op twee treffers ptfi JU steken. Dick Onderwater, tegen stander van Hans Pouw, Nandi van Helden en Hen Brakel scoorden de overige doelpunten. De enige Danaidenspeler, die wel in de Vijfmeihal aantrad was Wim Brugman. Hij was een van de zeven deelnemers aan een behendigherdsvijfkamp. Winnaar werd Gerard Bakker met 29 punten voor Har Stol en Gerben Karstens (gedeelde tweede en derde plaats). Cock v.d. Hulst, Lenie Niessing. Wim Brugman. Theo Sanders en René Platje. Gerard Bakker won twee onderde len. De sterke Scyllaan bleef onder andere in zijn sport, tafel tennis. duidelijk overeind. Op het vlak van zijn tegenstander was een bak geplaatst waarin de balletjes moesten worden ge slagen. Bakker won ook het doelschieten, waarbij zijn oude voorliefde, het voetbal (DO- COS). duidelijk weer naar voren kwam. Het spectaculairst? onderdeel werd het schieten op houten voetballers. Iedere keer als de koppen met een tennisballetje achterover werden gegooid werd één punt gescoord. Terwijl Gerard Bakker en het in Sas- senheim wonende zwemstertje René Platje (iid van De Zijl/LGB) nauwelijks punten scoorden, gooiden Wim Brug man en Gerben Karstens zoveel kracht in de strijd, dat kop na kop het begaf, zodat de laatste man Har Stol ten lott nog maar twee van de vijf voetbal lers na enkele ronden koppen snellen voor zich had. Cock v.d. Hulst was superieur op het onderdeel hometrainen. Over een afstand van 500 meter had hij een tijd nodig van 18.6 seconde. Gerben Karstens werd tweede in 21.3 en van de ..outsi ders" werd Wim Brugman eer ste met een tijd van 21.4 secon de voor Gerard Bakker met 22.4 seconde. Eerder op de avond had Swift reeds enkele demon straties op de hometrainer ten beste gegeven. Winnaars wer den Alex Jansen, Aad de Jong. Bert v.d. Hulst, Jan Jansen en Cees Valentijn. Voor een niet al te druk bezette Vijfmeihal wa ren zij goed voor enkele clubre cords. Tijdrovend, maar stellig niet on aardig was een herendubbei badminton tussen de paren Van Balgooy/Wong en Spadon/Slin- Laatstgenoemden wonnen de eer- stegame, al lieten zij een voor sprong van 14—7 bijna glippen. Bij 14—13 was een goed gerich te smash juist voldoende: 15 13. De tweede game was voor Van Balgooy/Wong, die wegens tijdnood geen gelegenheid meer kregen voor een beslissende game. Johnny Jansen van UVS en Harry v.d. Meer van SJC BI, zorgden voor het voetbalaan deel. Tijdens de jongste nationa le kampioenschappen balvaar digheid eindigden Johnny en Harry respectievelijk als eerste en derde in de categorie 14 t/m 16 jaar; Jansen was eerder reeds kampioen in de jongste leeftijdsgroep. Hoewel het allemaal niet vlekke loos ging en de records (Jansen houdt b.v. da bal drie kwartier op het hoofd en kan de bal zo'n slordige 4500 maal op de voet houden) bij lange na niet wer den gehaald, voelde het publiek dat het hier te maken had met twee artiesten, die aan het slot van hun demonstratie 40 meter met de bal op het hoofd liepen ora hem daarna in het doel te koppen. Evenals de organi satoren (Leidato en Sportstich ting; van de laatste organisatie opende Piet Biegstraaten de avond) misten de beide bal vrienden hun doel niet. Katwijk Het gemeentebestuur heeft de Zandvoortse architect en specialist in het restaureren van historische panden C. Wa genaar opdracht gegeven een lan op te stellen voor de res tauratie van Louwestraat 7 en 9. De Louwestraat ligt in het oudste deel van Katwijk en moet gesa neerd worden. Het genootschap „Oud Katwijk" wil echter verder gaan. Zij liet de tekenares Emmy van Vrij- berghe-De Coningh de noordelij ke zijde van de Louwestraat nauwkeurig in tekening bren gen. „Oud Katwijk" wil de ge hele Louwestraat in de stijl van toen terugbrengen. Men wil een wandelgébied scheppen in de buurt van het toekomstige win kelcentrum. De kans dat de gemeenteraad be reid is flinke bedragen ter be schikking te stellen is niet gering want tijdens de debatten over het wel of niet plaatsen van beelden bleek dat de raad wel De Treffers knokken thuis voor le plaats LEIDEN Voor de teams De Treffers staat zaterdag vet op het spel. Het damesteaa speelt de topper van de compt titie, de thuiswedstrijd tegen Mars Energie Stars. De Amstel veense dames versloegen vorigi week eveneens konkurrent Ten* po-Team en kwamen daardoo weer op gelijke hoogte met di Veense dames. In het tafeltei niscentrum van De Treffer moeten zij nu gaan uitmake wie de kop van de klasserin v/aard is en daardoor de groo ste kansen heeft op het karn pioenschap van Nederland. Eei "e gelijkspel is wel het minimutt v' dat Veronique van der Laan, n Mary Thuis-van Ruiten en Nell] 51 Elstgeest mogen toestaan. He) wordt wel tijd dat zij voor eige publiek een topwedstrijd win nen: tot nu toe deden zij dat ii de uitwedstrijden. Aanvang 18 uur. b' Het herenteam van De Treffert Vl moet op bezoek bij het trom volgende Red Star. Een over winning op dit team beteken voor de Brabanders een uitschk I keling voor promotie, omdat ht J verschil dan vier punten word: Omdat de Veense heren op ee kampioenschap gebrand zijn moet er voor hen winst inzitten Wanneer de reserves niet moeilijkheden willen komen zu len zij van Victory '55 moeta winnen. Ook het derde team i hard aan punten verzamelt toe. Tegen koploper Phoenix zal dat moeilijk zijn. SCYLLA speelt thuis tegen ht Haagse STH. TSB. De Leiden: ren moeten dit gevecht om d derde plaats in hun voordet kunnen afsluiten, op papier zij zij sterker. Door verlies zoude zij. nu TSF in vorm komt. moeilijkheden kunnen kornet De reserves van Scylla kunne in de uitwedstrijd tegen NOA een goede klassering verdiena Een gelijkspel zou al mooi zijn Het derde en vierde team m gen met een gunstige tegensc re tegen de koplopers in hu groep tevreden ziin. Belcrum s( Valkenbere/AMVJ zullen gee Qv nuntonverlies toestaan. ve rióro^ sieelt weer thuis, nu t* de gen Frisol. Dit relatief zwak! ZIJ team mag voor hen peen enke bed*-ei"inp zim. maar moet ee oop^e generale worden voor strüd tepon Temno-Team 2 i het komende weekend. TOV ontvangt hekkesluiter Wibal 3. dat rog nul mirten op de lii: heeft Rtopp, Gezien de kracl die de Noordwiikers on dit mi r«ent ontwikke'en zal dit we! i y WiivP". reserves zullen t gen Bloemenlust minstens ee kri'm n moeen zaterdae thu en om de Amsterd»n rfl?r Ae vierde plaats 'en. De winstkansen z -no' maar "-aar Temi fppjrte, sneeHen de Wi p voed! T>p i het \v»er moeüi'k halen m de koneroen. r «genstander Diveko, achterhalen. )e dames ,ron AVANTI moete om de erektas te kunnen hale winnen van M*»asbree, dat hie uit degradeerde. De strijd c de nu «edeelde eerste plaats in Limburg. De heren moet hun goede nlaats kunnen kons lideren. winst oo de n van Twentv One Up is daarvo een vereiste. L. v.d. Nieuwendij kwart eeuw bij „Sint-Joseph" BOSKOOP Toen u in 1945 b» stuurslid werd van de wonlnl bouwvereninging St. Josef bt heerde deze vereniging 47 wonit gen; nu echter heeft St. Josei»j-Ot 293 woningen in exploitatie. I hebt 25 jaar aan deze groei ml degewerkt en daarmee felicity, ren wij u. Deze woorden sprak de heer Arendsen vertegenwoordig! van het Katholiek InstituA Volkshuisvesting tot de heer I M. van den Nieuwendijk tijd» de receptie ter gelegenheid dit jubileum in de dependar van hotel Neuf: „Het VijIJ Wiel". Eerder feliciteerde de heer A. ging voorzitter van St. Josei de heer Van den Nieuwendijk.! Hij overhandigde namens eniging een prachtige sigajl doos terwijl mevrouw Van Nieuwendijk-Kersbergen bloeiende flamingoplant oniviaSTO LEIDEN Lenny Kuhr, het zangeresje dat door haar buitenlandse successen op het ogenblik bijzonder in de belangstelling staat, komt morgen met ,,Kort en Klein" naar het Rijnlands Lyceum. Ze pre senteert haar „tour de chant" eenmaal voor en eenmaal na de pcuze van een programma dat een aaneenschakeling vormt van korte sketches, black outs, grappen en bizarre situaties, afgewisseld door korte liedjes die elkaar in hoog tempo opvolgen. Lenny wordt daarvoor omgeven door Martin Brozius, Jaap Stobbe, Marianne Delgorge, Dolly Vonk en de pianist Bob Adams, de ploeg van het tv-programma „Kort en Klein". Nico Knapper, die verantwoordelijk is voor de samenstelling en regie van dat pro gramma en die de tournees van Lenny Kuhr uitstippelt, regisseert ook het optreden Oegstgeest. I 17»-180 per 190—215. Dubbel

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4