Adviesraad Binnenstad bruist van enthousiasme Miljoen gulden .facelift voor Bejaarden Leimuiden vieren ook carnaval Zoeterwoudse raad kwam niet klaar met alg. beschouwingen 972 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 MAMMOET-ORGAAN IN WAAG BIJEEN LEIDEN Leiden heeft z'n Ad viesraad voor de Binnenstad, een orgaan dat hoopt bevruch tend te kunnen werken ten aan zien van de besluitvorming door de gemeenteraad betreffende talloze binnenstadsproblemen. Ongeveer 120 personen hebben tot de Adviesraad toegang ge kregen, de meeste van hen (79) zijn individuele burgers die be lang stellen in hun stad en ver der zijn er vertegenwoordigers van 27 instellingen en organisa ties. Gisteravond kwam een groot aantal van hen bijeen in de Waag voor een eerste infor matie door wethouder A. Kret van Stadsontwikkeling. De ad viesraad zal bestaan uit twee hoofdgroepen: de sociaal-cultu rele sector en de economisch- Obstakel voor verbindingsweg uit de weg Noordwijk Nadat de bewoon ster was overleden, kon kort ge leden de woning Pickestraat 51 reeds vele jaren eigendom van de gemeente Noordwijk worden afgebroken en is de mo gelijkheid geopend voor de aan leg van de verbindingsweg Lijn- baanweg-Gladiolusstraat. loor de aanleg van die verbin dingsweg ontstaat een belangrij ke verkeersverbinding tussen het Beeklaankwartier en de oude dorpskern van Noordwijk- Binnen en wordt aan de zeer ge vaarlijke toestand bij de uit monding van het bestaande ver bindingspad op de Pickéstraat een einde gemaakt. T is nu een verbindingsweg ont worpen met een rijbaan van 7 meter aan weerszijden ruime voetpaden. Er is naar gestreefd «n, door afronding van de hoe- ka, het uitzicht zo veel moge- i bedrag ge- planologische sector. Het leek meteen al een grote fa miliebijeenkomst. In de eerste minuut ontstond onder zoveel hoofden zoveel zinnen ook het eerste meningsverschil. Voor stellen en tegenvoorstellen goed deels in de slechte akoestiek bij na onhoorbaar werden door de heer Kret koelbloedig opgevan gen en tot de juiste proporties teruggebracht: zo'n eerste avond kan alleen maar oriënte rend werken. Uit het mammoet gezelschap, waarin Leiden in den brede is vertegenwoordigd (een beroepsnatuurbeschermer, kunstenares, werkende jonge ren, een humanistisch leraar, een chauffeur, biochemici, stu denten, vrienden van het Leger museum, begunstigers van Leid- se hofjes, tegenstanders van de Leidse Baan, een magazijn meester, middenstanders, een kapper, architecten, geboren en getogen Leidenaars of zomaar import, een meneer met schoen maat 39, de echtgenoot van een In de Waag installeerde wethouder Kret gisteravond de Adviesraad voor de Binnenstad Voorkeur voor werkgroepen muzieklerares. iemand met grieven en wensen, een kleuter leidster en nog vele anderen), worden thans werkgroepen ge vormd, waarin iedereen aan zijn of haar trekken kan komen. De universiteit (waar de be stuurlijke organisatie nog niet rond is) en de ambtenaren ko men mogelijk er later nog bij. Enthousiasme en visies genoeg. Allen bleken met de beste ideeën bezield. Men kon zijn voorkeur opgeven voor onder werpen in de werkgroepen. De meeste belangstelling trokken: structuurplan binnenstad, ver keer en vervoer, wonen in de binnnenstad en leefbaarheid en stadsverfraaiing. Pastoraat deed het veel minder (één voor keurstem), toerisme was niet erg in trek, evenmin als de ..sectarische" onderwerpen als Breestraat. Haarlemmerstraat, Steenstraat enz. Eén stem koos als onderwerp Oost-Levendaal. In de sociaal-culturele sector was een rustige markt voor b.v. jeugd- en jongerenzorg, maat schappelijke dienstverlening, ge zondheidszorg en onderwijsplan ning. maar géén sport. Iemand riep: ..Interactie" (mis schien wel met een k) en een ander zag iets in gekoppelde se cretariaten. De 120, die zich tas tend met de Leidse binnenstad moeten bezighouden, dienen re kening te houden met spraak verwarring. Men passé op zijn tellen. De werkgroepen zullen in elk geval handen vol werk krij gen en de gemeenteraad mag maandagavond al een grote toe loop van de nieuwe Adviesraad verwachten wanneer de raadsle den hun beschouwingen over de eerste binnenstadsnota afsteken. In alle verdere nota's of deelno- ta's de binnenstad betreffende zal de adviesraad betrokken worden. Wethouder Kret kon de meneer die dacht wellicht voor niets in de adviesraad te zitten omdat de gemeenteraad wel „om hem heen" zou gaan ge ruststellen: het gemeentebe stuur zal rekening houden met het nieuwe uitgebreide orgaan. Binnenkort zal de eerste werk groep bijeen worden geroepen. ,,Wie heeft er bezwaar tegen de vrijdagavond?", vroeg de heer Kret welwillend. ,,Nou, als we zó moeten beginnen kunnen we beter thuisblijven", riep een ad viseur verontwaardigd; hij stel de zich dag en nacht voor zijn nieuwe taak beschikbaar. Een ander geacht adviesraadslid was teleurgesteld, omdat wet houder Kret de mensen om tien uur al naar huis stuurde. Hij had graag verder willen gaan. o O ZOETERWOUDE De gemeen teraad is ook gisteravond nog niet klaar gekomen met het af ronden van de algemene be schouwingen. Na schorsing deel de het college mede niet direct te kunnen antwoorden. De ant woorden zullen op schrift wor den gesteld waarna de raad dit zal behandelen op 24 februari. De heer H. Sies (Vr. Lijst) zag een grotere taak voor de gefor meerde werkgroep Huisvesting. Hij zag gaarne dat hij het huis- vestigingsbeleid de grootte van de woning en van het gezin en het inkomen een belangrijker rol gaan spelen. Hij was geluk kig met de toezegging van het college om de r;nte van het fonds ..Dorpsuitleg" te bestem men voor de krotopruiming en de doorstroming maar vroqg zich af of dit altijd wel voldoen de zal zijn. De verdeelsleutel voor de kosten van gewestzaken is geen eenvoudige zaak. De heer Sies meende dat Leiden een grotere bijdrage moet leve ren omdat zij ook een hogere uitkering krijgt voor haar cen trumfunctie. Hij wees het idee van de hand dat de verbindings wegen mogelijk gerealiseerd zou den kunnen worden vóórdat re constructie van de Weipoort heeft plaats gehad. Hoewel dit niet op het investeringspro gramma voorkomt heeft de re constructie van de Weipoort de hoogste prioriteit na ds Burg Smeetsweg. De heer Sies vond een jaarlijkse storting van 3.000.— in het Cultuurfonds voldoende zolang er nog zoveel andere belangrijke zaken te doen zijn. De gemeente heeft hier met Zoetermeer en Leid- schendam een vinger in de pap. We moeten hier de ontwikkelin gen goed in de gaten houden i.v.m. de vrije recreatie. De heer Hulsbos heeft een post ge mist voor het aandeel terwoude in de rioolwaterafvoer naar Leiden. Hij vreest dat bij de combinatie scholen-sporthal zoals het college deze ziet aar de Hoge Rijndijk de verenigin gen weinig aan bod zullen ko men. Hier hoort een gemeen schapshuis. De heer Engelkes wijdde veel woorden aan de on derbezetting van het politie korps en was tot de ontdekking gekomen dat zijn verwijt aan het Schoolbestuur van de H.R. niet geheel terecht was. De in leiding van de heer V. d. Oost was een technische uiteenzetting over de bemesting van sportvel den waarop, zo meende hij 2100,kan worden bespaard. Hij wenste zo snel mogelijk te komen tot instelling van een mid- denstandscommissie en zag. evenals de heer EngMkes. ook Bestuurlijke Organisatie. Wel vroeg de heer v. d. Post zich af „Waar gaan we heen?" nu onlangs ook al commissies zijn geformeerd voor het onderwijs en de sport. Hij achtte de leges voor de raadsstukken te hoog. Hij zag voordelen in gewijzigd toewijzingsbeleid voor de woon ruimte verdeling maar zag hier voor op korte termijn weinig mogelijkheden. Na Hi uur was de heer Eversteijn het laatst aan net woord. De suggesties die de KVP had aangegeven om te komen tot speelruimte voor de opgroeiende jeugd in het plan Westeinde blijken niet bruik baar. Hij noemde h.'t ontbreken en ernstig gemis Het dat i de t de Illegaal wonen is geen kraken LEIDEN— Hoewel er de afbraak het laatste pand in de drie- Jroek Garenmarkt, Levendaal en Raamsteeg niet door wordt ver sneld, moeten we toch een on juistheid rechtzetten, die we de zer dagen gemaakt hebben. Bij het signaleren van het feit dat het laatste pand nog bewoond wordt, duidden we de bewoners •naar inlichtingen, verkregen bij het bureau Voorlichting van de gemeente Leiden- als „krakers" aan. Deze term is onjuist; op 21 augustus 1964 ging de heer J. J. van Wouw, hoewel niet in het bezit woonvergunning, huurovereenkomst aan. Vol gens deze overeenkomst mocht hij het pand onder bepaalde voorwaarden betrekken tegen een huur van 45,- per maand. Hoewel o.a. werd overeengeko men, dat de gemeente bij beëin- ter beschikking te stellen, werd 'et verplicht is andere ruimte gezin toch meermalen vervan- gezin toch meermalen vervan gende ruimte aangeboden. Niet- weigeren de heer en me vrouw Van Wouw nu, het pand te verlaten als ze niet een wo ning naar hun zin aangeboden krijgen. Alphen De 23ste van deze maand is het echtpaar H. Wit jes-A. Witjes-Kleijn uit de Al- phense Hortensiastraat 50 jaar getrouwd. De bruidegom kan zich de trouwdag nog goed her inneren omdat zijn hoge hoed bij de Zwaantjesherh de Rijn in waaide. De heer Witjes (75) is onder meer jarenlang kastelein geweest in het café De Volhar ding in de Hoorn. Hij is wat ge handicapt, omdat hij een long kwijt is, maar verder laat zijn gezondheid niets te wensen over. Hij heeft een unieke verzameling stenen. Het echtpaar kreeg 9 kinderen, vanvyie er 5 niet in leven zijn. Er zijn voorts 13 kleinkinderen. Een van de zoons i het Spaanse Salo. Hij komt zeker over voor het familiefeest dat 23 februari plaats heeft in De Groene Valck aan het Stationsplein, waar die een receptie wordt gehouden. Deel van G.A.B.-dossier teruggevonden LEIDEN - Enkele tientallen stam kaarten, die dezer dagen uit het dossier van het gewestelijk ar beidsbureau werden ontvreemd, zijn gisteren door een veehouder uit Warmond teruggevonden in een sloot nabij Kaageiland. Daarmee heeft de politie van Lei den nog geen enkele aanwijzing over de identiteit van de inslui pers of over de plaats waar de rest van de kaarten gebleven kan zijn. Hoofdinspecteur Cornelisse acht het niet onmogelijk dat de kaarten zijn aangespoeld nadat de daders het dossier in het wa ter had laten zinken. Misschien hebben de daders de kaarten niet durven verbranden, uit angst daardoor de aandacht te trekken. Maar omdat ze in een briefje hebben laten weten dat ze de stukken zouden vernietigen, bestaat ook de mogelijkheid dat de kaarten opzeteelijk in de sloot gegooid ziin, om de indruk te wekken dat alle kaarten in het water liggen. Hoofdinspecteur Cornelisse: ..We houden dat wa ter wel in de gaten maar ik ge- loofniet dat we daar bout por- tant de hele zaak zullen terug vinden." Alphen De oudste inwoner van Alphen, de heer H. Jan sen wordt 23 februari 103 jaar. De heer Jansen woont in het r.-k. St. Josephpavil- joen, waaraan de verjaardag ongetwijfeld extra aandacht zal worden besteed. Woubrugge Burgemeester .1 van Wageningen van Woubrugge opent hedenavond het tweede lo kaal van de openbare kleuter school. Tevens zal dan de naam worden onthuld van de school. Ter gelegenheid daarvan werd gistermiddag al door de ouders, hoofdleidster mevr. Rikkers- Obbens en leidster mej. Vos voor de ruim 40 kleuters een feest/e gebouwd. De in kleurrijke pak- j jes' gestoken kleuters deden in de versierde lokalen aan tal van spelletjes mee en luisterden naar een verhaal dat verteld werd I door mej. Vos. 9 LISSE Doordat een auto bestuurd door H. R. D. W.l uit Udenhout, op het rijwiel-| pad terecht kwam werd een botsing veroorzaakt met de 16-jarige bromfietsrijder W. R. uit Hillegom, die niet al leen grote schade kreeg aan zijn bromfiets, maar ook in zijn gezicht verwondingen opliep. LISSE Woensdagavond heeft de afd. Lisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond een zeer geanimeerde avond ge had met mej. A. M. Hoeken dijk als spreekster over het onderwerp „Bij het ouder worden". Zij wees er in haar lezing op, dat men jong van jaren kan zijn en toch stok oud en oud van jaren toch jong van hart kan zijn. Leidschendam De Stichting Ge meentelijk Woningbeheer gaat 13 woningcomplexen met 580 wo ningen, die alle in de vijftiger jaren gebouwd zijn. grondig opknappen. Ruim vierhonderd hiervan bevinden zich in het oude centrum: Regthuysstraat, Nieuwstraat, Weidestraat, Oude Raadhuisstraat, Jagerstraat, Rijnlandstraat, Delflandstraat, Plaspoelkade en Plaspoelstraat. De overige zijn, behalve een com plexje van 12 premiewoningen aan de Richard Hollaan en de Julian Wagenaarlaan gelegen aan Rozenlaan, Hertogstraat, Prins Hendriklaan, Van Ruys- dacllaan en Willem Pijperlaan. Voor de grote opknapbeurt, die 912.000 gülden zal kosten, is een vijfjaren-schema opgesteld. De voorzieningen zijn een gevolg van een niet-deugdelijke con structie van de woningen. De woningen zijn gebouwd, in een tijd, toen kwantiteit op de eer ste en kwaliteit op de tweede plaats kwam. Dat het verbeteren van de wonin gen een dringende zaak is blijkt wel uit het feit dat de commis sie voor financiële planning het krediet hiervoor bovenaan op de ranglijst van uit te voeren wer ken had geplaatst. Bodegraven De voetbal vereniging ESTO staat voor de opgave twee ton bijeen te krijgen voor een kantine en kleedkamers op het sport complex in Broekvelden. Men gaat daarom mensen zoeken die willen werken in een technisch en finunciële commissie. De Heidemij zal beginnen met het werk zodra de vergunningen binnen zijn. Een moeilijkheid is voor ESTO, dat het bestuur thans zwaar onderbezet is. Er moeten nog kandidaten ge vonden worden om vacatures te bezetten die ontstonden door het bedanken van P v.d. Lans, J. Boumans, R. Rietveld en W. Rietveld. LEIMUIDEN De bejaarden va" Leimuiden hebben deze week ook een beetje carnaval gevierd. Op gepaste wijze welis waar want in plaats van de ge bruikelijke entourage van feest neuzen en deinende bierkragen bielden de Leimuidense bejaar den het bij een feestelijke ap pelflap met witte stuifsuiker en ♦en extra borreltje. ten omlijsting die er zeer zeker °ok mag wezen gezien de volda ne gezichten in het zaaltje ach ter café-restaurant Keyzer aan de Dorpstraat. Ze waren er deze week allemaal weer. Tante Anna, tante Truus, de goedlach se tante Cornelia en natuurlijk ome Dirk. Een uitgelezen groep bejaarden die tweeënvijftig jnaal per jaar de huisdeur ach ter zich dicht trekken en er een paar uur onstuimig tussen uit Een verschijnsel dat in steeds meer plaatsen naar de oppervlakte borrelt en dat alge meen wordt aangeduid met de omschrijving „bejaardensoos". Het het in Leimuiden allemaal tot stand is gekomen vertel oprich ter en tevens voorzitter C. Möl- lers: „Elf jaar geleden vonden wij het noodzakelijk dat de be jaarden eindelijk eens wakker werden geschud. Dat ze met hun vrije tijd ook nog eens iets anders deden dan alleen maar zitten". Het initiatief van Möl- lers groeide in korte tijd uit tot een manifestatie van pure be jaardenvreugde. In een mum van tijd meldden zich 36 bejaar den die wel zin hadden in wat gepaste jolijt. In het parochie huis kwamen ze maanden en ja ren achtereen bij elkaar tot het bestuur van deze bejaardensoos de kans kreeg om elders de ten ten op te slaan. Immers het pa rochiehuis was wel een gezellige bijeenkomstplaats maar voor vele bejaarden nogal moeilijk te bereiken. Vier jaar geleden bracht de nieu we zaal achter café Keijzer plotseling uitkomst. Een uitge balanceerde plaats voor alle be jaarden die moeilijk ter been waren. Nu draait de groep beter dan ooit. Centraal in het ont spanningsprogramma staat ook in Leimuiden het oer-Nederland- se klaverjassen en pandoeren. Vroeger heeft het bestuur weieens tussen neus en lippen door een biljart op het eerste plan willen brengen maar toen bleek dat de biljartballen bijna niet werden aangekeken en dat is natuurlijk zonde van zulk duur ontspan ningsmateriaal. In Leimuiden houden lopig toch maar op twintig stuk, een pit, en nat gaan. het De bejaardensoos van Leimuiden Wat u ook moet weten ALKEMADE —Dinsdag 15 fe^ bruari a.s. komen alles Ie: ren van gymvereniging Ex-~ celsior te vervallen. In de plaats hiervan kunnen d^ meisjes op de lesuren maandag komen, op dezelfdé tijd als de dinsdag-lessen^ Gehuwde dames die op dinsJ,y dagavond turnen, kunnen op maandagavond van 8 uur turnen. Bodegraven In vergelijking met vorige maand is de ge registreerde arbeidsreserve van mannen gestegen met f en bedraagt thans 460. Het aanbod van arbeidskrachten is nu 2,36 procent vai mannelijke beroepsbevolking. Hazerswoude Voor het standaardteam van de balvereniging Hazerswoudse Boys staat zaterdagmiddag om 3 uur in Alphen de wed strijd tegen Alphia, de club die destijds de pupillen trainer Piet van Heusden verrassend met 01 sloeg, op het programma. De zaterdageditie speelt op gen terrein tegen het in hoogste regionen verkerende KR V uit Katwijk. Zondag middag, om 2.30 uur, komt St. Bernardus op eigen ter rein uit tegen Weteringse Boys. Koudekerk aan den Rijn In de maand januari is het inwonertal van deze gemeen te met 18 pesonen teruggelo pen. Door geboorte (7) vestiging (5) vermeerderde de bevolking met 12 perso nen, door overlijden (3) vertrek (27) trad een daling met 30 personen op. Bedroeg het aantal inwoners per 31 december nog 3.678 perso nen, per 31 januari j.I. dit aantal teruggelopen tot 3.660. Koudekerk aan den Rijn Per 15 februari a.s. zegt mevr. C. J. Leentvaar- Oyens, hoofdleidster „Hummeloord", het kleuter onderwijs vaarwel. Ter ge legenheid van dit afscheid wordt vanavond in de open bare kleuterschool. Pr. Bern- hardstraat la, van 7.30 tot 8.30 uur een afscheidsrecep tie gehouden, terwijl i dan tevens kennis kan ken met de nieuw-benoemde hoofdleidster mevr. J. kens uit Hazerswoude. LEIDEN Andermaal gaat het als wekelijks aangekon digde Kaagconcours door. Niet omdat de jury niet kan, niet omdat de direc tie van de boerderij Meer- rust haar ruimte niet be schikbaar stelt. Niets van dit alles. De organisatie, die in handen is van de N.V. Pho nogram is er voor de tweede keer niet in geslaagd vol doende deelnemers op avond te krijgen. Leiden In de huishoude lijke viertallencompetitie bridge club ..De Sleutels" is de leiding in de groepen A, B, C en D thans in handen van resp. de teams De Goe de. Duiser, Wessels Broesterhuizen. Leiden Voor Bona Stars staat er weer een thuiswed strijd in de 5-Meihal op het programma en wel tegen de gradatiekandidaat Lundlust. Bona Stars zal in zijn eigen home zijn gedeelde eeste plaats met verve willen i dedigen, maar moet zich niet verkijken op de 10 punten verschil op de ranglijst. Landlust is een stugge én ge vaarlijke ploeg en wil nog wel eens voor een verrassing zorgen, Zeker omdat Land lust ook nog vecht tegen de degradatie zal Bona Stars een hele kluif aan krijgen. Dit is ook het geval voor damesteam van Bona Stars, dat Argus op bezoek krijgt. Winst van Bona Stars op deze oude rivale zal m geen verrassen. B Noordwijk Als de ge meenteraad en andere a riteiten akkoord gaun een voorstel van B. en zal het Noordwijkse badhotel „Zeerust" aan de Quarles van Uffordstraat een s> aan de voorzijde krijgen. In 1949 was voor het hotel bijzondere rooilijn vastge steld om de uitvoering een plan voor de houw een eetzaal mogelijk te ken. Thans heeft de eigenaar een plan ingediend, dat voor ziet in de aanbouw van NOORDWIJK Omdat G S hun goedkeuring onthou den aan de gemeentelijke aankoop van een strook grond aan de Pickestraat voor mille, is er tussen de eige naar en gemeente oven stemming bereikt over nieuwe prijs: 74 500 gulden. Bij gemeentelijke uitgaven onder de 25 mille is geen toestemming van G.S. nodig. HAZERSWOUDE In de parochie Engelbewaarder» te Hazerswoude-'dorp komtop de nog resterende zondagen van februari de eurchristie- viering van 8 uur te verval len. Wassenaar De raadscom missies voor openbare wer ken en voor iniegemeentelij- ke zaken en ruimtelijke or dening hebben het college geadviseerd het door te trek ken stuk van de Jagerslaan niet breder te laten zijn dan I k 5 meter. B en W had den twee plannen aan de commissies voorgelegd. niem over eens, dat deze plannen niet kunnen voorko men, dut de Jagerslaan „sluipweg" voor doorgaand verkeer gaat worden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3