MONIKA PFLUG: SURPRISE VAN DE KILOMETER 999 Winnaressen goud en zilver kwamen van de binnenbaan ISAPP0R072 De Westduitse ij shockeyploeg mag blijven üa -- Castor en Pollux op medailles Münehen niEUUU! EiO cassis speciool ds cassis uoor de slanke lijn Nacht op de schaats IIJDAG 11 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 23 SAPPORO De 1000 meter voor dames schijnt zich op de Olympische Spelen te ontwikkelen tot een „magische" af stand. Want even verrassend als Carry Geyssen in 1968 in Grenoble als de kampioene opdook zette de Westduitse specialiste Monika Pflug nu haar schaatsen bliksemhard op het ijs. Zó bliksemhard zelfs, dat tot stomme verba zing van het Makomanai-stadion een onvoorstelbare tijd op de „chrono" verscheen: 1.31.40. Wat had dit zeventien jarige Inzell-produkt, waaraan ook de Nederlandse schaatstrainer Van Dijk met volle overgave sleutelde, gepresteerd? Alle grote favorieten van de 1000 meter, die na de derde rit nog aan de start moesten komen, keken ongeloofwaardig op, toen ze van Pflugs krachttoer hoor den. i dat betekende Was dit ijs voor een wereldre cord, vroeg iedereen zich toen af. Want hoe komt dit meisje anders aan zo'n tijd? Dat ze goud zou gaan winnen, kwam toen nog bij bijna niemand op. Goed, Monika Pfhig, wat ver legen naar de opgewonden sta- ter", diontribunes ogend, had natuur- oe ergernis lijk een sterk vóórseizoen ach ter de rug gehad, waarin tijden werden genoteerd, die erop kon den duiden dat ze iets bijzon ders van plan was, maar daar na was ze in de „rijen der naam lozen" ondergedoken. In decem ber was ze immers door een lichte blessure even van het „toneel" verdwenen en het leek voor de hand te liggen daaruit de conclusie te trekken dat ze op achterstand was geraakt. Dat vermoeden kwam in Inzeil (Europese kampioenschappen) volledig uit. Op de afstand, die in Sapporo met gouden snippers werd bestrooid, bleef de Duitse tiener, voor eigen publiek nog wel, meer dan een volle secon de achter op het Russische trio: Titova, Statkevich en Sa- vroelina en ook een halve se- Cijfers uit Sapporo 100 mtr. dames ied) 1.31.61 (illver), 3. Anne Ha PVS) 1.31.83 (brons). 4. Loe. Titova (Rus) 1.31.85. 5. Nlr ■i CRus) 1.32.31. 6. Dianr IB) 1.32 1.32.96, 9. SI grid Sundby 1.33.19. 10 Loedmilla Savroe- is) 1.33.41. 111. Tuula Vilkas 13.91. 12/13 Pi! Hwa Han Taupadel Ri'semari.' 33.79. 1'4. Sylvia Hedlund 33.82. 15. Emtio Tasuchi .34.40. 16. Paula Dutter t>!di 1.34.86. 17. Sheila Young "5' 1.34.97. 18. SachJoo Salto ijap) 6.12 19. Anne Sofie Jarnstrfm 1.35.21. 20. In Sook Tak 1.35.33, 1.35.48. .(Zwel 1.37.21, 31. .Innu Bee Choi .er) 1.37.57, 33. Gaitle Gordon gn> 1.3S.32, 33 Ruth Budzlsch ®ld) 1.52.65 Oval slom dames duitse sprintwonder te vedette was. De eerste twee honderd meter vormde nog geen aanwijzing, dat ze zó ge spannen en ambitieus was. Maar toen daarna het oog van de electronische klok een fractie oversloeg, bij de doorkomst van de zeshonderd meter, keek ie dereen reeds verwonderd op 54.74 was de tot dan toe snelste tijd. Waar moest dat op uitko men? Toen de cadans gehand haafd bleef en het Westduitse talent geen moment verkrampte brak het besef door, dat er uil deze race een tijd te voorschijn moest komen, die er zijn mocht. En dat werd méér dan dat zelfs: 1.31.40. De droom was uitgeko- Maar nog niet op dat moment. Want in de volgende rit zou het grote spektakel ontbranden, wan neer de favoriete sprintkanon nen Loedmilla Titova en Anne Henning het duel van de waar heid althans dat werd ver wacht zouden uitvechten. De eerste tussentijd hield de ver wachting nog in stand, want 19.94 was de snelste opening. Ook op 600 meter bleef de hoop op een „toptijd" bestaan (54.39). Toen viel Anne Henning echter „stil" en kwam Ludmilla Titova (in Grenoble tweede ach ter Carry Geyssen) na elke „klap" op het ijs dichterbij. De Voor E"-v v< schijn was echter zeer bedrieg- lijk. De chrono tikte door tot 1.31.62 voor Anne Hening en 1.31.85 voor Loedmilla Titova. dUNCHEN Voor de eerste maal sinds de Zomerspelen van 1928 in Amsterdam zullen de medailles op de Spelen van dit jaar in Münehen en Kiel een ge heel gewijzigd uiterlijk krijgen. Het motief, gegraveerd door professor Gerhard Marcks, zal zijn de tweeling Castor en Pol lux, de mythologische heldenzo- nen van Zeus en Leda. Een an der nieuwigheidje is dat de naam van de winnaar binnen enkele seconden na afloop van de betreffende wedstrijd op de medaille zal worden gegra veerd. Bovendien zullen de plakken ditmaal worden gehan gen aan kettingen in plaats van aan vijfkleurige linten. conde op bijvoorbeeld Atje Keulen-Deelstra. „Zie je wel", dacht het chauvinistisch ijsvoHc aan de voet van de Fal- kenberg. „Dat wordt in het Olympische seizoen niets meer met Monika. Zij ligt te ver ach- zoveel gemaks- zucht heeft de lichtgevoelige Pflug in Sapporo vleugels gege ven. Zij had. toen ze jaren gele- den in Inzeil met schaatsen be- gon, toch al weinig begrip onder vonden voor haar „hobby" (deze sport is in West-Duitsland nu eenmaal niet populair), maar nu ze het punt stond door te breken naar de top liet men haar meedogenloos vallen. Dat viel haar ontzettend tegen. Al die emoties „spookten" door het tengere lichaam, toen ze daar vanmorgen aan de start stond. Nu «noest blijken dat ze net zoals Erhard Keiler, het West- Met haar gouden medaille wil Monika Pflug b Monika Pflug uitkomen met haar naam op het trainingspak Verweer van skister niet aanvaard SAPPORO De Franse skister Annie Famose is gisteren defini tief uitgesloten van verdere deelneming aan de Olympische Winterspelen en aan de wed strijden van de Internationale Skifederatie. Annie Famose heeft de gelegen heid gekregen zich tegen de aanklacht het commentaar leve ren tijdens een radiouitzending en het verschijnen in een adver tentie in het Franse sportblad l'Equipe te verdedigen maar dit heeft de straf niet veranderd. Annie Famose is van plan een te genactie te ondernemen. Zij heeft een brief geschreven aan de directeur van het radiosta tion waarvoor zij heeft gespro ken. Daarin laat zij duidelijk uitkomen te protesteren tegen het gebruik van haar naam en foto in advertenties en in radio reclame. Ik ben bij terugkomst i dere stappen I misschien wel voegde zij er aa Frankrijk na- ondernemen, in rechtszaak, Gouden chrono van Spelen De rondetijden van de eerste vier op de 1000 meter: Monika Pflug 20.59 34.15 Atje Keulen-Deelstra 20.28 35.07 Anne Henning 19.94 34.54 Loedmilla Titova 19.94 34.45 36.26 37.13 37.45 Atje Keulen-Deelstra, wat zorgelijk kijkend tijdens haar rit. ,,Ik wist dat ik er wat aan moest doen", zei ze later. En dat deed ze. Gevolg: zilver op de 1000 meter. Atje Keulen-Deelstra wist nu waar ze voor stond. Doordat het werk- en geen glij-ijs was, dèt toonden deze tijden voor de ex perts tenminste aan. werd het vertrouwen van de Friezin nog vergroot. Zij moet het immers hebben van haar vechtlust en njet van haar techniek en stijl. Dit vooruitzicht moet haar bij de start parten hebben gespeeld. Want haar bevreesdheid voor wat nog komen moest, deed haar besluiten zich vooral niet te forceren, zodat ze na die laat ste ronde net als de anderen ook niet zou terugval len. Daardoor kwam er op de 600 meter een tijd van 55.35 uit de bus, die Atje zelf aan het denken Atje heen. Dat inspireerde haar tot een slotronde om nooit te vergeten. Elke klap, die ze maakte, was raak. Het kon niet anders of wat er nu tot stand kwam moest iets fantastisch worden. En dat werd het uitein delijk ook: Atje kwam exact een honderdste van een seconde eerder dan Anne Henning binnen. Op dat moment goed voor zilver, het niet flitste er door (ettermaler (W.-Dld.) 47.27; 8. Pa- Behr (W.-Dld.) 17 57; 9. Monika •er (Oost.) 47.59: 10. Torlld "erland (Noor.) 47.75. meterschans tojcteeh Forto na (Poll 210.9 pun- OHM en 87.5 meier goud. 2. wer SMner <Zw*ls) 21®M« (34 en I) zilver. 3. Ratner Schmidt >Nd) 98.5 en 101) 219.31 brons. •delen beetje sneller. Anders haal ik Maar er moesten er nog zovelen volgen, dat de gedachte aan dit eindresultaat nog geen moment doorbrak. Toen Ruth Budzisch- Schleiermacher, een specialiste in 1971 althans en Nina Statke vich achter Atje Keulen eindig den, veranderde dat beeld. De hoop steeg echter. Want Elly van der Brom ook een rijd ster. die op de kilometer snel uit de voeten kan moest nog rijden. Zou SAPPORO De Winterspelen hebben een dopingaffaire. Ook de tweede dopingtest van de Westduitse ijshockeyer Alois Schloder is positief uitgevallen. Schloder heeft dus in de wedstrijd tegen Joegoslavië een verboden stimule rend middel gebruikt. In zijn urine werden sporen van efedrine aangetroffen. Er zijn geen maatregelen geno- ge taktiek toe te passen. Dat men tegen de Westduitse ploeg. heeft succes gehad". De Internationale Ushockeyfe- Tot vier minuten voor het einde deratie heeft wel te kennen ge geven dat het duel met Joego slavië, door de Duitsers met 6-2 gewonnen, met 5-0 verloren moet worden verklaard. Volgens een official van de West duitse Olympische ploeg had Schloder eerst onekend, als ge woonlijk bij betrapten, dat hij doping zou hebben gebruikt. Toen hem werd gevraagd of hij had gelogen, gaf hij volmondig toe: „Jazeker". Ondanks het gemis van Schloder versloeg West-Duitsland giste ren Noorwegen met 5-1. In de B-groep werden voorts ge speeld: Zwitserland-Joegoslavië 3-3 (1-3, 1-0, 1-0). In de A-groep de sensatie dat het ongeslagen Zweden met 2-1 ver loor van Tsjecho-Slowakije. (0-0, 0-0. 2-1). Het verschil in ge moedsgesteldheid tussen de coa ches van de ijshockeyteams van Tsjechoslowakije en Zweden was na afloop van het door de Tsjechen met 2-1 gewonnen duel hemelsbreed. Terwijl Billy Har- ris. die de Zweden onder zijn hoede heeft, nors de baan liet, praatte de Tsjechische stond Zweden nog voor door e treffer van Lindh. Maar toen sloegen de routiniers Holik en Nedomansky toe. De wanhoop van de Zweden kende geen grenzen. In de laatste halve mi nuut haalde Harris zelfs doel man Holmqvist van de baan en zette hij een zesde aanvaller in. Maar ook dat baatte niet. De Amerikanen behielden nog een kleine kans op d? bronzen me daille door Finland met 41 te verslaan. Reeds na vijftien se conden stond Amerika voor door Sarner. Weliswaar kwa men de Finnen even later ge lijk, maar doelman Curran, die eerder al hud uitgeblonken te gen Tsjechoslowakije, was ver der oppermachtig. i Walter Platk- (ODM) 1.28.35 (44 Klaus Bonsack en Wi IODMI 1.29.16 <44.69 NV Air.Ti en Masat.K Jap) 1.29.63. 5. Hans MJiroslwv Wleckmvs KA Kublk OPol) 1.29.61 •bslee athlon-estafette kstar.d 1 uur 50 min 44 Wand 1.54.37.2. 3. Oost ®KOU Tijdens indoorwed- hïjden, die in Kowno zijn ge- Puden. heeft de 26-jarige Joerl armak het hoogspringen ge ronnen met een sprong van 2.22 Heter. Europese kampioen Sjapka rd met 2,18 meter tweede. De Jnstatie van Tarmak betekent V™r E1I>' k tweede beste indoorsprong voortai- Ze ^n dit seizoen. SAPPORO De duizend meter is voor coach Gerard Maarse een zon der meer vervelende afstand. Hij vindt het ritten die eigenlijk van het programma geschrapt moeten wor den en vervangen door bijvoorbeeld tweemaal een 500 of twee keer een 1500. „Want de baan waarin je start, is zo belangrijk dat je in feite niet van zuivere krachtmetingen kunt spreken. Wie in de binnenbaan weggaat en dus ook in de binnen baan aankomt, heeft een voordeel dat ik op een volle seconde schat." Gerard Maarse droeg het bewijs voor zijn stelling aan met te wijzen op de winnares sen van goud en zilver, de jeugdige Duitse Monika Pflug en Atje Keulen-Deelstra, die beide in de binnenbaan konden starten, en op Elly van der Brom, die de buitenbaan lootte en op 1.32.6 uitkwam, wat volgens de theorie van Maarse met start op de bin nenbaan 1.31.6 had kunnen zijn en dan zou ze in de prijzen zijn gevallen. Een theorie, die derhalve niet op vermoedens is geba seerd. Bovendien bleek dat de prijswinna- ressen ook ditmaal in de eerste groep ge zocht moesten worden. het Olympisch over teleurge steld. „Als er snelle tijden waren gereden, zou ik het minder erg hebben gevonden, maar dat was niet zo. Je kunt wel zeggen dat het ijs tegenviel want het zag er beter uit dan het was als je er eenmaal op stond maar ik had van dit toernooi meer ver wacht. Mijn kans heeft, volgens mij, gele gen op de 1500 meter. Daarop had ik een bronzen plak moeten veroveren. Op de 1000 meter lootte ik de buitenbaan en hoewel je er niet bewust aan denkt, krijg je toch een tik want je weet dat het de onvoordelige baan is op deze afstand." Nee hoor Elly van der Brom dus niet zo bijster geluk kig met dit toernooi. En ai zwakte Gerard Maarse haar betoog wat af, hij gaf toch nog een oorzaak aan waarom zij minder had gepresteerd dan ook hijzdf had ge dacht. „De coördinatie tussen arm- en beenbeweging is nog niet helemaal in orde. Zoals Elly normaal een beetje, hoe zal ik het zeggen, slordig loopt, zo schaatst ze ook. Ze maakt te lange slagen voor haar kortere armbeweging." En Elly van der Brom had ook last gehad van het kleverig geworden ijs. Oorzaak, de sneeuw die een laagje vormde. zij was. ondanks het zilver, niet helemaal in de wolken. „Toen we de tijd van Moni ka Pflug wisten, hebben we het schema gesteld op goud. Ik ging weg op 1.29.5 maar omdat ik niet zo best opende en de eerste ronde tegenviel, dacht ik meteen al: I dat red ik nooit. Ik had zelfs niet gedacht onder Anne Henning te komen want ten- i slotte heeft zij een wereldrecord achter i Het was dus toch gelukt, ondanks de grote twijfel die Atje Keulen na haar rit had be slopen. Na haar moesten immers nog o.a. Diane Holum en Elly van der Brom ..ik was ervan overtuigd dat zij een snelle j duizend meter zou rijden" komen. Doe er wat aan Zelfs tijdens haar rit knaagde de twijfel aan Atje Keulen. „Na die minder goede eerste ronde zei ik tegen mezelf: doe er wat aan anders haal je het niet." En Atje Keulen deed er wat aan. perste er een geweld.ge Een medaille laatste ronde uit en bleef precies 0,01 se- taat voor conde, een met het oog niet waarneembaar onderdeeltje van een seconde, voor op Anne Henning die in de race voor haar 1.31.62 had gerealiseerd. Weer een dag met een medaille, de tweede van Atje Keulen na het brons op de 1500 meter. En er volgt nog een dag, met de 3000 meter, waarop Nederland toch zeker favorieten aan de start brengt. spelers zelf de meest doelmati- ADVERTENTIE ff kende corvfeeën waren terugge-1 ner Vladimir Kostka honderduit, vollen, een prestatie leveren. ..Doelman Dzurila was buitenge- waarover iedereen in het Olym pische dorp het al dagen lang had. Zou ze de heldin van de 1000 meter worden? Damescoach Ge- rard Maarse had het er in In- j zeil reeds over gehad: „Elly is I geknipt voor dit nummer. Zij heeft goud in de benen." Het eer ste de beste moment, waarop de Amsterdamse twen een einde aan de martelende onzekerheid zou gaah maken, viel al in haar nadeel uit. De gok om in het „schot" te vertrekken, hielp de Japanse starter meteen de we reld uit door haar terug te j roepen. Toen ze dan echter toch weggleed bleef het enerverende vooruitzicht lang bestaan. 20.41 en 54.95 beloofden veel goeds. Maar. zoals Elly van der Brom dit seizoen meer overkwam, ze zakte daarna volledig weg door een gebrek aan conditie. Deze zwakte moest ze duur betalen: 1.32.60 was goed voor een ze vende plaats. door dit resul- Holum, de Amerikaanse schaats- vlinder, die op de 1500 meter zo had verrast, kon het zilver nog weggrissen. Meer dan een ver onderstelling was dit niet. Dia ne had maar enkele honderden meters afgelegd of het was al duidelijk, dat ze geen aan spraak op het ere-podium maakte. Haar tijd werd 1.32.41. In Deventer goed en dat was de beslis sende factor. Toen ik eenmaal r\T?nv-srrEin p. wist dat we de wedstrijd konden DEVENTER De Deventer gaf ik opdracht aan del kunstijsbaan krijgt er een schaatsevenement In 3/4 literflessen uniek bij. Het bestuur van de IJsclub D.IJ.C., de vereniging waarvan o.a. F.ddy Verheijen, Rieneke Dcmming, Stien UaasKaiser, Wi1 Burgmeijer-Schenk en Sip- pie Tigchelaar lid zijn, organi seert in de nacht van 25 op 26 februari een koppel wedstrijd en een toertocht over onbekende afstand. Op zich niets bijzon ders. maar het unieke van dit evenement is dat het startschot 's avonds om elf uur zal worden gegeven. Het nieuwe schaats* evenement, dat de „Nacht van Deventer" is genoemd, eindigt om vier uur 's nachts *n zal in een zesdaagse-sfeer worden ge houden. Aan dit evenement kun- nen allerlei sportclubs, bedrijfs verenigingen e.d. ook deelne- De verlichting van de kunstijs baan wordt waarschijnlijk aan gepast. Het aantal sch:jnwer pers wil men halveren en aal de binnenkant van de baan wor den brandende fakkelc ge plaatst.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13