De Easy Riders van Niedorp knallen naar hun kibboets Kabinet- Bies heuvel geen inzet verkiezing WIJ, HEREN VAN ZICHEM (31) Randkrant LEIDSE COURANT NIEUWE NIEFORP „Honderdvijfentwintighonderd endertig." Ze zegt het in antwoord op mijn nieuwsgierig heid naar de snelheid van zo'n motormoloch. „Maar ja," voegt ze er beperkend aan toe, „maar ja, ik heb nieuwe zuigers, dus vol gas zal de eerste paar duizend kilometer niet gaan." Die gekke kleine Carla Swinkels uit het Noordhollandse Nieuwe Niedorp tussen Schagen en Hoorn gaat het maken. Op een brullende Harley Davidson van 750 cc is ze naar Is raël vertrokken. Een tweede Harley flankeert haar. Die wordt op de weg gehouden door haar vijfentwintigjarige vriend Martijn Kanis. Wie Carla Swinkels voor de eerste maal ziet en een tikkeltje gevoel voor proporties heeft, krijgt onwillekeurig de smaak van een sprinkhaan in zijn j ogen. Ze is maar 'n krieltje met vuurrood haar. En dèt raast op een Harley type Liberator langs 's Heren dreven. Dat rooie haar noem ik er expres bij, want zeven maan den geleden was ze nog donkerblond. Maar toen ze on langs nog ergens in de buurt van Arabië rondzwalkte heeft ze 'n handvol hennapoeder door heur haar gestreken, om dat zulks de stevigheid van de wortels bestendigt. Een Perzisch gebruik. Maar je haar wordt er wel pioenkleurig van. Geeft niet. j Vierentwintig lentes liggen achter haar uiterst tengere rug. En in die tijd heeft zich nogal wat af- gespeeld. Het mag aannemelijk klinken, dat Carlaatje nooit zo erg honkvast is geweest. Haar paspoort is een interessant broddelwerkje van allerlei stem- Tot pels en ondefinieerbare buiten landse kreten geworden. In de cember 1969 ging ze met 'n vriendin naar Amerika. Geen ander doel dan even kijken hoe ze dé&r leven. Drie maanden in de buurt van Chicago en drie maanden in Rochester. Natuur lijk zal ze niet zeggen dat ze er heeft gewerkt, want daarvoor had ze geen vergunning. Zeg maar au pair of zo. Toen ze terugkwam had .ze een wit negerkopje als talismanne tje om haar nek hangen en zei j ze telkens in plaats van „ja" de I verbasterde term „zetsuh roi- i tuh". Ze nestelde zich in 'n ka- mer in Hoorn en reflecteerde i zowaar op een advertentie van ir ze de laatste pagina (waarop Suske en Wiske staan en ook Lucky Luke) dage lijks van algemeen nieuws voor zag. Maar er viel elke seconde wel iets te lachen of een leukig- heidje te creëren. b het blijkbaar niet meer uit hield en naar horizonten begon uit te zien. Van de Israëlische kibboebshn (meervoud van kib boets, een collectieve leefge meenschap waarvan er zo'n 250 in het Beloofde Land zijn) had ze wel eens gehoord. Maar ho ren en zien is twee, dus nam Carla ontslag en de eerstvolgen de „pleen" naar Tel Aviv. Niet alleen hoor; drie vriendinnen maakten de trip mee. Corry, Mieke en Annelies heten ze. Ze gingen naar de kibboets Jakum en beleefden daar zes maanden Israël. Mieke en Corry namen voortijdig de wijk en gingen scheep in Haifa. Op de vertrekdag liftten Carla en Annelies naar de ha venstad om de twee anderen uit r vertrek, als Easy Riders r n. De Israëliet die hun een lift gaf, reed tamelijk hard en de bus, die de weg plotseling overstak, reed tamelijk lang zaam. Carla zat voorin toen de auto zich met meer dan 100 km in de bus boorde. Als een gra naat ontplofte de voorruit in haar gezicht. Hier en daar een litteken. Ze heeft nu inmiddels een advocaat in Israël ook voor haar medeliftster een schade claim lopen wegens verminder de huwelijkskansen. Smartegeld r geleden leed, want Haar vriend Martijn Kanis („U weet wel, van 'n kl&p voor je kanis", stelt hij zichzelf voor) kwam haar tijdens de laatste weken van haar verblijf in Ja kum opzoeken. Ze vonden het allebei enig en zo, maar be treurden de afwezigheid van hun motoren ten zeerste. „Weet je wat?" besloten ze, „we gaan de Harleys even ophalen. Dan kunnen we hier tenminste een beetje uit de voeten." Dus reis den ze terug naar huize Kanis in Nieuwe Niedorp en wierpen twe van de vijf Harleys, die ze bezitten, in de revisie. In een schuur achter het huis werden de motoren uit elkaar gehaald en weer in elkaar gezet. En een dezer dagen spoten ze full speed weg, richting Israël. Martijn is eerste machinist op de wilde vaart. Heeft tot mei ver lof. Carla maakte wel eens voor de pure lol 'n paar reizen mee. Naar Marokko, Frankrijk en ook 'n tijdje koeien varen naar Engeland en Ierland. Leuke pe riode wel. Wat nu in Israël ge daan? Nou, gewoon met de vierhonderd andere volunteers en kibboetsniks meewerken. De vrijwilligers werken zes uur per dag en de leden va inde kibboets zelf acht uur. Maar Martijn en Zwink gaan ook acht uur wer ken, zodat ze elke vierde dag vrij kunnen nemen. Dan worden de Harleys aangetrapt en gaan ze op verkenning. Per dag ver dien je twee Israëlische pon den. Zakgeld voor onderweg en voor de benzine uiteraard. Hoe kan ze dat monster van 'n motor in d'r eentje „mannen"? Een zadel als 'n tweezitsbank- stel, handversnellingspook, enorm stuur en 'n heel erg klein meisje als machiniste. „Gas ge ven en rijden," verklaart ze droogjes. Vorig jaar is ze op het momstrum naar Zuid-Spanje ge weest. Met Martijn op de ande re woeste tweewieler. Erg fijne rit gehad hoor. Geen manke menten, want die twee potten zijn hartstikke betrouwbaar. gereedschap mee. Een klein ba- cootje en wat bandeplakkertjes 's alles. „Ik kan wel een hele kist met spullen achterop bin den, maar wat je nodig hebt zit er dan geheid niet in," nuchtert hij. De Arabische landen worden ge meden. De Harleys worden naar Frankrijk gereden en dan wordt afgebogen naar Italië. Vanuit Brindlsi wordt overgesto ken naar Griekenland (haven Piraeus). Wachten op het veer naar Haifa en daarna naar de kibboets Jakum brullen. Nog veel bekijks onderweg? „Man hou alsjeblieft op. Je wordt er soms gek van. De meeste automobilisten raken een beetje raar in hun bol, als ze zien dat ik 'n meisje ben. Dan gaan ze erg met hun claxon spelen en halen de vreemdste fratsen uit. Eerst dacht ik telkens dat er iets met de Harley niet in orde was. Toen we terugreden vanuit Zuid-Spanje was er tussen Utrecht en Amsterdam een idioot, die ons vanuit het open dak van zijn auto filmde. De hele afstand heeft hij ons bij kans in de wielen gereden. En als we ergens in het buitenland in 'n dorpje stoppen, loopt ie dereen uit om naar de motoren te staren. En naar ons. Nou ja, het went." Het zal in Israël ook wel enkele grote ogen geven, denkt Carla. Vroeger reed de politie in dat land op Harleys, maar nu is dat voltooid verleden tijd. Het Easy-Rider-span is echter niet van plan om zich veel over de belangstelling, die ze wekken, op te winden. De motoren wer den opgehaald om sneller door Israël te kunnen kruisen. Daar- Valt me plotseling in dat het ei genlijk hartje winter is. Warm en behaaglijk zal de reis niet UTRECHT (ANP) Het kabinet-Biesheuvel zal po litiek gezien heel moeilijk de inzet voor komende verkiezingen kunnen zijn. Dit zei gisteren de heer M. H. L. Westrate, voor zitter van het verband van verenigingen van de AR-gemeente - en provin ciebestuurders en gecom mitteerde van Rijnmond op een vergadering van het verband in Utrecht. De heer Weststrate is te leurgesteld door uitlatin gen van de staatssecreta ris van Binnenlandse Za ken, drs. A. van Stuijven- berg (onder andere belast met gemeentefinanciën), omdat die de AR-bestuur- der sterk herinnerden aan oud-minister Witteveen. De staatssecretaris zou vol gens de verbandsvoorzitter te verstaan hebben ge geven dat het met de gemeentelijke moeilijhe- den nogal dat vallen de tering nering de moest zetten. „Soms krijgt men de in druk, dat men op de de partementen de ooievaar uit het Haagse gemeente wapen heeft vervangen door de struisvogel en als men, zoals die struisvo gel, de kop in het zand steekt, dan ziet men geen gevaren en geen moeilijkheden", aldus de heer Weststrate. Hij vertelde dat verscheide ne gemeenten hun begro ting weliswaar sluitend maken, maar dat er in tussen allerlei noodzake lijke dingen niet gebeuren. „En dat zal ons na korte re of langere tijd aardig opbreken", zo voegde hij De heer Weststrate merkte ook nog op dat de rijks overheid naar zijn mening de moeilijkheden van de gemeenten onvoldoende ziet, in ieder geval geen moeite doet die moeilijk heden op te lossen of te verminderen. worden, dacht ik zo. Carla somt haar garderobe op: lange on derbroek, twee spijkerbroeken over elkaar, enkele truien en 'n zeiljack. En dan voor de han den, die 't meest te lijden heb ben, plastic hoezen om de hand vatten van de benzinebeer. Nou, en hier en daar een warm kop- pie koffie... Het loopt wel los, denken ze. KO BOOS Ze werpt zihc op haar luxueuse sofa. Van dat hele leven van geluk heeft Geert Boone jan, de barbier, kleermaker en lijstenmaker niet veel gemerkt. Zijn Liza is nog altijd niet terug thuisgekomen. Pastoor Munte meent dat het nu welletjes is. Hij gaat vandaag met Geert, in de auto van Notaris Dutry, Liza te rughalen. Heeft hij ook Niske van de smid niet direct uit dat kroegje van Diest wegge- Munte gaat voorop aan het grote herenhuis op een der le en van de Scheldestad bellen. HSj wil eerst poolshoogte nemen. Liza is thuis. ..Ha, 't is meneer pastoor!" Ze werpt een blik in de straat en ziet de slecht verscholen Geert ..Ik herken u niet meer, Liza. Zo schoon ge kleed. Dat is de laatste mode zeker? En al die schilderijen. Precies een museum. Ge leeft in weelde. Ja. Ik moest in Antwerpen zijn en ik kom eens langs om wat te rusten en een beetje te babbelen." ..Een kopje koffie, meneer pastoor?" Ze zegt niet „zjatteke" zoals in Zichem. „Nee," zegt Munte, „alleen wat rusten „Zoals ge verkiest," antwoordt ze zo keurig mo gelijk. Er valt een stilte. „Buiten staat iemand te wachten." „Ik heb hem gezien." „Mag hij binnenkomen?" „Ik ga hem toch roepen." De pastoor scharrelt op. „Ik ontvang hem niet!" Liza verlaat het salon. Munte sukkelt naar de buitendeur op zijn twee paraplu's en laat Geert binnen. Liza komt terug met mantel aan en hoed op. Ze zegt dat ze weg moet. Geert komt vóór haar staan. Zijn hondenogen staan wijdopen ge- „Zijt gij dat. Liza?" „Kom, Geert, dat ziet ge toch," schertst de pas toor. „Liza is al klaar om met ons mee te gaan. Hé, Liza?" „Ge vergist u, meneer pastoor. Ik ben Niske Pastoor Munte wordt diep ernstig: „Ge zijt hier niet gelukkig. Spijts al uw weelde! Ge zijt een bijkomstigheid in het leven van die artist. Hij is getrouwd en heeft kinderen! „Wat doet dat er toe," tart ze. „Dat het niet zal duren!" „Ik heb u nooit geren horen preken, meneer pastoor." Ze heeft nu haar deftige spraak la ten varen. Geert komt tussenbeide met een wanhopige poging om haar over te halen. Hij belooft te veranderen van beroep, de fanfare op te geven en voor niemand lijsten meer te maken.... Liza blijft onverzettelijk... „Kom, Geert," zucht Munte. „Onze auto wacht. Liza zal op haar gemakske achternakomen. Heb geduld. Gcds molens malen soms heel langzaam. Dag Liza." Als Liza alleen is, overmant haar een schrij nend verdriet. Ze werpt zich op haar luxueuze sofa en snikt....! „Fons! Fons toch!" Vanmorgen wordt het nieuwe academiejaar ge opend. Te midden van de medestudenten wacht Herman vóór de aula op de intocht der professoren. Hij draagt ook al de „flat." Hij heeft zojuist een brief van zijn Elza gekre gen. Dat zij hard aan het studeren is te Salz burg. Dat daar nu vele buitenlandse studenten bijeen zijn in het Mozartmuseum. De Rooie vraagt spottend van welk lief die brief is. De indrukwekkende stoet der professoren is daar, de rector vooraan. Weldra is het grote audito rium volgelopen en de rector houdt zijn ope ningsrede over: „L'attention dans la vie uni versitaire." Herman is in de zevende hemel. Dat is nu de un versiteit. Maar een paar uur later ziet hij een ander aspect van de univer siteit. In de studentenkroeg te Vlierbeek. Daar bij de knappe Germaine, wordt het aca demiejaar geopend met bier en lawaai. De Rooie, die in zijn herkansing Vierbeek. komt er zijn drie petekinderen voorstellen. „Germaine, baas Hilaire, hier zijn drie veel belovende schachten. Deze hier is een Hollan der." Daarbij wijst hij op Jan Haesaerts. „Maar geen droge zelle! Ze beloven echte Vlaamse „labers" en „rollers" te worden!" „Merci," zegt Hilaire die zit te kaarten en hij bestelt aan Germaine, zijn vrouw, een rondje voor iedereen. „Bravo!" roept de hele bende. Herman staat onthutst in die rokerige drukte. Hij ziet de mooie waardin, met haar schenk blad vol glazen, tussen de studenten laveren en telkens met haar heupen tegen de een of andere aandrummen. De begunstigde student kijkt dan verliefd op naar deze vijfendertigja- rige blozende vrouw en aait even haar voor arm. Ook de Rooie pakt haaT even in de len den beet en vraagt of ze wel braaf gebleven is tijdens de vakantie, terwijl hij blokte. Zij lonkt hem toe en vraagt dan aan Jan Hae saerts met haar aanminnige glimlach: „Hoe heet ons keeskopke? Kees?" Jan Haesaerts is ook al dadelijk in de wolken. „Jan, schat, Jan Haesaerts," antwoordt hij en wil haar meteen in zijn armen nemen. Daar mee overschrijdt hij blijkbaar de grens van de toegestane gebruiken, want de kroeg da vert van de protesterende „O's". Germaine wendt zich nu tot Herman. Die wordt al dade lijk rood tot in de hals. „Die hier is een brave, geloof ik," zegt ze bijna teder. „Zeker," antwoordt Jan, „d'e heeft immers voor pastoor geleerd." „Niet waar, madame," stuift wou nu wel In de gr d streelt hem met de v:.or..rm wang en is al weer verder, man naïef of de waard, Hila toelaat dat al die studenten zijn vrouw flirten! De „anci- Brengt op," zegt de Ron cynisch. „Meent zij daar allemaal .-.iets van, van haar aanm.nn g c 1?" vraagt Herman nog en weer lachen ze luidruchtig. Iemand steekt een frank in het orchestrion en daar bast een dreunende wals los. Zie Kippe maar mee dring'n en st m n om met Ger maine te kunnen dansen. Denr geen andere vrouw aanwezig is, dans n de anderen dan maar met elkaar. Het wordt een gestommel en gebrul als te Zichem op de Kermis. Is d de elite? Worden die bedronken ruwe jongens de culturele leiders van het volk? En deze morgen ging het er zo plechtig aan toe In de aula, Herman kruipt weg in een hoekje. HiJ haalt de brief van Elra weer boven. Even al leen zijn met haar. Wat zegt ze verder? Ha, dat ze een pianoconcerto voorbereidt; ze zal de soliste zijn. „iJermanlii f, gev el jij je ook zo reuze als univer .teitss.u Met zulke fijne gecidt.veerde mensen om i>' heen,..?" Herman zucht en bekijkt het stampende, brul lende kluwen vóór zich. „Ze zullen ginder anders zijn," mompelt hij. Slachtoffer Toen Gordon Ernstone met een mooie slanke vrouw in zijn woonplaats St. Albans. Enge land een café bezocht, kwa men alle tongen in beweging. Iedereen wist immers, dat zijn echtgenote ver over de 200 pond woog. Zelfs zijn vrien den op het werk lachten om zijn nieuwe vriendinnetje en schaterlachten toen Ernstone beweerde, dat het slanke meisje zijn vrouw was. Zijn 26-jarige echtgenote had een half jaar lang een dieet gehouden, waardoor er ne gentig pond waren afgegaan. Gedurende al die tijd was zij thuis gebleven, waardoor niemand haar gewichtige vorderingen had gadegesla gen. ..En nu gelooft niemand dat ik het ben", aldus het slachtoffer". Uit de hemel In het Engels kent men het spreekwoood dat het ..hon den en katten" regent, maar in Ocean Shores, aan de Amerikaanse westkust, heeft het vis geregend. Een inwoner, Tom James, be weert dat in zijn tuin, onge veer 800 meter van het strand, 35 tot 50 ansjovissen uit de hemel zijn gevallen. Zij vormden een welkome aanvulling op het menu van zijn kippen. James verhaal is bevestigd door een visserijfunctionaris van de staat Washington, die de overblijfselen van de vis sen heeft onderzocht. Hij vermoedde, dat de visjes door een' waterhoos waren opgeslorpt en door de harde wind landinwaarts waren ge blazen. Een Haar Hong Kong geboren Britse zakenman heeft in Singapore wat haar en al zijn ambities om daar een zaak te vestigen, verloren. Toen de 29-jarige Malcolm Aw aankwam, stonden de immi gratiefunctionarissen er op, dat hij, in overeenstemming met de campagne die tegen lang haar en de hippie-cul tuur werd gevoerd, zijn haar. dat nauwelijks tot zijn boord kwam, zou laten knip pen. Hij weigerde, waarop zijn paspoort in beslag werd genomen. Hij kreeg een ver blijfsvergunning voor twee dagen. Zijn pas kreeg hij pas terug, nadat zijn haar was gekortwiekt. Malcolm, die met vier anderen een bedrijf voor de vervaar diging van luchtverversers voor auto's wilde vestigen, heeft van dit plan algezien en zal naar een andere plaats uitzien. Dronkaards Iri afwachting van de aange kondigde herziening van de Zweedse wetten op openbare dronkenschap en verstoring van de openbare orde experi menteert de Zweedse politie met een betere opvang van dronkaards, die op het bu reau moeten uitslapen. Vroe ger kwamen die in kale, vie ze cellen terecht, maar nu worden zij ontvangen in een prettige omgeving, krijgen thee, kunnen een douche ne men en zich te ruste leggen op schone bedden. De uitslag van het experiment? Een derde van de dronkaards had „geen mening", een der de was aangenaam ver rast" en een derde weigerde beslist ergens anders onder gebracht te worden dan in de oude smerige cellen waaraan zij gewend waren. Douchen Carl Farina, een student van het Arkansascollege, heejt het wereldrecord dou chen verbeterd. Farina ver klaarde het wereldrecord te hebben willen verbeteren sinds hij in het Guinness re cordboek had gelezen, dat het oude met 72 uur en 8 mi nuten in 1965 werd gevestigd door een student van de uni versiteit van Illinois. Fari na, die de douchcel vrijdag om 14.00 uur binnenging en er maandag om 15.00 uur weer uitkwam, verbeterde het record met 52 minuten. Amateur De enige man, die In de Olym pische wereld kan bewijzen dat hij amateur is, is Avery Drundage. Zijn drama is, dat hij het inderdaad bewijst. Caravans (Gedachten hij het zien van caravans, die in'Amsterdam bij honderden getoond en hif duizenden verkocht zijn) Over brede zomerbanen Trekken straks de caravanen want de welvaartsstroom breekt los 'tinkend rollen kapitalen iaar de nu nog stille dalen ■?n bedekken daar het mos plant men ter camouflage ho rnet ziet de welvaartssmet dan Toch is de kans wel toegeno- nen, daar eenmaal aan ge-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11