Nieuwe nota over hoger onderwij s Prinsjesdag wordt niet vervroegd Noodtoestand Engeland in Bezoek Sadat aan Moskou enorm succes Akkoord bij Het 3 Vaderland •Progress? f advies deze week rond Bangladesj wil in gemenebest Egyptisch hlad Al Ahram: Bezuiniging bij onderwijsnota 's belangrijk punt __0OENSDAG 9 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) Oen Haag Vooral in de eerste cursusja ren moet er meer coördinatie komen tus sen de studieprogramma's van universi teiten en die van het hoger beroepsonder- wijs (sociale academies, pedagogische academies, lerarenopleidingen, hts'en, ho gere landbouwscholen, heao's enz.). Maar hbo en universitair onderwijs moeten niet op één hoop worden gegooid. Er zal daar om geen gemeenschappelijk eerste jaar - brugjaar of propaedeuse - komen. ^doJEN HAAG ANP De directie mod en hoofdredactie van het dag blad „Het Vaderland" hebben g^gisteren met de redactie over- sii eenstemming bereikt over het idst» eisenpakket van de redactie. De eisen betroffen instelling van een redactieraad met reële be voegdheden en hadden voorts betrekking op de afvloeiingsre geling van de 13 redacteuren, aan wie ontslag is aangezegd in verband met de komende sa menwerking met het „Algemeen Dagblad". ultimatum dat de redactie 1 het eisenpakket had verbonden en dat vanmiddag f ieizou aflopen, is ingetrokken. De sta»redactie had vorige week ge- annejsteld uit niet inwilligen van de hi eisen de consequenties te zullen di trekken. JEN HAAG De groep Mans- holt die de drie progressieve „Dijpartijen PvdA, D'66 en PPR moet adviseren over program \\MB n opzet van een te vormen Pr0" f' üjgressieve volkspartij zal eind i9.«deze week haar besprekingen 3(f jafronden en begin volgende orstljweek komen met een advies 'XOft'ann de besturen en kamerfrac- Dra<f ttes van deze partijen. Zoals de ke zaVen er nu bij staan zal dat advies zeker inslaan bij de link je drie, ondanks de heersende tegenstellingen tussen deze par tijen, over de te volgen weg voor de vorming van één grote progressieve partij. Aldus het socialistische kamerlid Pronk, van de twee secretarissen p perkelse arts O. naar 6 psychiatrische kliniek |)EN HAAG De twee maal tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Berkelse arts dok ter O. zal worden overgeplaatst van Seheveningen naar de psy- chiatrische observatiekliniek lo/i/ Van het 8evangen'swezen te 1^4# Utrecht. De Berkelse arts werd J wegens moord op zijn vrouw in L 1;>54 veroordeeld en in 19G0 nog. eens wegens moord op een me degevangene. •en woordvoerder van het minis terie van Justitie verklaarde, dat alle gevangenen, die een langdurige straftijd moeten on dergaan, na verloop van tijd aan een psychiatrisch onderzoek worden onderworpen om na te gaan of er uitzicht kan worden geboden op eerdere invrijheid stelling, of - bij levenslang ver oordeelden - op het teruggeven van de vrijheid. In het alge meen wordt overigens (voor waardelijke) kwijtschelding van straf pas serieus overwogen als de veroordeelde een gratiever zoek indient. Zo'n verzoek is thans wat dokter O. betreft niet voorhanden. Wel heeft hij in 1966 om gratie verzocht, maar dit verzoek is toen afgewezen. Akkoord havenstaking AN FRANCISCO (UPÏ) Verte genwoordigers van werknemers en werkgevers bij de havens aan de Amerikaanse westkust hebben overeenstemming over een nieuwe arbeidsovereen komst bereikt. Hiermee komt J het einde in zicht van de lang- ste havenstaking uit de Ameri- kaanse geschiedenis, die nu al 123 dagen duurt. tr is intensief onderhandeld om- I daf men wilde voorkomen dat het Congres een oplossing zou I dicteren. President Nixon heeft I het Congres al om maatregelen I verzocht die dergelijke lange I stakin°<?n onmogelijk moeten ma- j ken. Hij gelastte eerder op k grond van de Tnft-Hart'evwet een afkoelingsperiode van 80 da- k gen. Toen deze periode verstre- E ken was, legden de havenarbei- K ders het werk opnieuw neer en L ditmaal voor onbepaalde tijd II omdat de wet niet in een twee- f de afkoelingsperiode voorziet. Dat is de centrale gedachte in de regeringsnota over het hoger onderwijs van de ministers de Brauw (Wetenschappen), van Veen (Onderwijs) en Lardinois (Landbouw, vanwege landbouw hogeschool). De nota is de Tweede Kamer toegezonden, sa- meh met twee nota's met cijfer matige en financiële gegevens over de gevolgen van de her structurering van het universi- onderwijs volgens de voor- Het wetsontwerp van de vorige ministers over hetzelfde onder werp wordt ingetrokkepi. In het nieuwe wetje zullen voorschrif ten worden gegeven voor de sa menwerking tussen categorieën van hbo eki verwante wo-studie- richtingen, en ook voor samen werking van afzonderlijke hbo- scholen met een universiteit of hogeschool. De samenwerking zal in het begin een open en proberend karakter hebben. stelkfi Veringa-Posthumus (stu- De huidige hbo-instelllhgen komen dieduurverkorting). De nota heet „op weg naar hoger onder wijs nieuwe stijl". De ministers hebben gekozen voor de benaming „hoger onderwijs" als atfiduiding van het straks op elkaar afgestemde hbo en wetenschappelijk onderwijs. An dere namen als „tertiair onder wijs" of „postsecundair onder wijs" willen de ministers voor officiële stukkefi uit de roulatie De ministers zullen met een nieuw wetsontwerp komen om de samenhang tussen hbo cfi gestalte te geven. pas onder het nieuwe regime van hoger onderwijs te vallen wanneer ze een samenwerking zijn aangegaan met een univer siteit of hogeschool. Deze eis geldt niet voor de hts'en (hoger technisch onderwijs) en hls'en (hoger landbouw onderwijs). Die worden onmiddellijk als ho ger onderwijs pieuwe stijl be schouwd, omdat ze al het verste gevorderd zijn op de weg van feitelijke samenwerking met wo-instellingen. Wel zullen de hts'en en hls'tfi zo spoedig mo gelijk een samenwerkingsver band met een wo-instelling moe ten aangaf. Muziek is in staat wilde dieren te charmeren, zo is bekend. Maar het recente rock-concert in rentuin van Saigon trok ook aandacht van buitenaf. De dieren konden hun ogen uitkijken r uitmonstering van de jeugdige bezoekers, getooid met fraaie hoeden ofwel met een d< minijurkje. (Van onze correspondent) LONDEN Vannacht gaan rond middernacht de lichtre clames op Piccadillycircus voor onbepaalde tijd uit. Als gevolg van een noodtoestand, dfe dan zal beginnen, zullen geen openbare gebouwen meer verlicht mogen worden met schijnwerpers en moeten overal in Groot-Brittannië de lichtreclames gedoofd blijven. De regering-Heath besloot gister- hebben, die de aanvoer beletten, middag noodmaatregelen te ne- Tankwagenchauffeurs weigeren men wegens de algemene mijn- nog olie te brengen naar de staking, die al meer dan vijf elektriciteitscentrales, weken aansleept. Door dit kon- Het spreekt vanzelf dat de Britse flikt zitten talrijke elektriciteits- mijnwerkers, die een verbeten centrales zonder steenkool. Cen trales die een andere brandstof gebruiken, bijvoorbeeld stook olie. kunnen hun voorraden niet meer aanvullen omdat de mijn werkers stakersposten geplaatst Rodehond in Belgische kazerne MECHELEN (AP) Ongeveer 700 soldaten in het Belgische Mechelen zullen voor onbepaal de tijd geen toestemming krij gen hun kazerne te verlaten omdat artsen 16 gevallen van rodehond onder hen hebben ge constateerd. Acht dienstplichti gen zijn naar het militair hospi taal in Antwerpen gebracht. De quarantainemaatregelen zijn zo streng dat de soldaten in de kazerne zelfs geen bezoek mo gen, ontvangen. Slechts per tele foon hebben zij nog contact met de buitenwereld. den ingediend. vervroeging Den HaagPrinsjesdag zal in de toekomst niet vroeger worden gehouden dan thans het geval is. De Eer- Behalve ste Kamer heeft gisteren met 24 stemmen voor en 42 tegen het initiatiefwetsont werp om Prinsjesdag niet van september maar op de laatste dinsdag van augus tus te houden verworpen. Voor stemden de senatoren van de PvdA, D'66, PSP, PPR en CPN, met uitzon dering van de vier PvdA- Eerste Kamerleden Bron- gersma, Koopman, Zoom De Eerste Kamer gaf voorts toe- ook tegen liet weten wel iets aan de leden van het Koninklijk te voelen voor het plan om de Huis te doen, alsmede de belas datum van Prinsjesdag uit de tingvrijdom van de leden van grondwet te lichten en om jaar- het Koninklijk Huis te waarbor- lijks bij wet vast te stellen wan- gen. rijksbegroting moet wor- Het voorstel om het grondwets- Prinsjesdag was gisteren nog een aantal andere zaken in de Eerste Kamer aan de orde waarbij verandering van de meer op de^ derde dinsdag J£ZSSZZ£l, gin- gen de senatoren die steeds meer gezien worden als hoeders van onze grondwet-, akkoord met het initiatiefwetsvoorstel, leeftijd voor het actieve kies recht (de leeftijd waarop men anderen mag kiezen in verte genwoordigende lichamen) te verlagen van 21 jaar tot 18 jaar. en Meester. De woordvoerders van de fracties van de KV?. ARP. CHU en WD lieten als voornaamste be zwaar tegen aanvaarding van het wetsontwerp horen dat ver vroeging van Prinsjesdag In strijd zou zijn met het streven binnen EEG-verband om te ko men tot een harmonisatie bij de indiening van de nationale be grotingen. Minister Geertsema (binnenlandse zaken) die een verklaard tegen stander van vervroeging van Prinsjesdag is en dat ook via brieven aan de Tweede- en Eerste Kamer heeft laten weten bij de behandeling vorig jaar in de Tweede Kamer stem de hij als WD-fractievoorzitter LONDEN (UPI) - Bangladesj heeft formeel verzocht om het lidmaatschap van het gemene best. Volgens diplomatieke kringen zijn er geen plannen om een formele bijeenkomst van gemenebest ministers te houden over deze kwestie. Waarschijnlijk zat de zaak door overleg tussen de le- den-staten via diplomatieke ka nalen worden afgehandeld. Tot nu toe hebben negen van de 31 gemenebestlanden Bangladesj stemming bepaalde uitkeringen artikel 185 waarin de financiële verhouding tussen Kerk en Staat wordt geregeld uit de grondwet te schrappen werd aangenomen met voor en 10 (voornamelijk de zijde van de ARP) tegen. Door schrapping van dit grondwetartikel krijgt de rege ring de gelegenheid om straks een wetsontwerp in te dienen waarin wordt voorgesteld de fi nanciële verplichtingen van de staat ten opzichte van een aan tal kerkgenootschappen af te kopen. Met die afkoop zou een bedrag gemoeid zijn van naar schatting 60 tot 80 miljoen gul: Gevangenis straffen in Athene ATHENE (Reuter) De recht bank in Athene heeft gisteren vier mensen veroordeeld tot ge vangenisstraffen van vier jaar tot negen maanden wegens sa menzwering om de verboden Griekse communistische partij weer op te richten. Drie verdachten, de 47-jarige Be- veratos, de 25-jarige Polychro- nakis en de 42-jarige vrouw Angheliki Sarof, zeiden inder daad communist te zijn. Ze had den echter alleen gestreefd nanr herstel van het democratisch bewind van voor de staatsgreep van 1967. Ze kregen resp. vier jaar, twee en een half jaar en twee jaar gevangenisstraf. De vierde verdachte, Barbalias, ontkende lid te zijn van de com munistische partij. Hij kreeg negen maanden. Beveratos heeft tijdens het proces verklaard dat hij tijdens de po- litie-ondervraging tot bloedens toe is geslagen. Het viertal heeft negen maanden in voorar- Pearce bezoekt Garfield Todd in gevangenis SALISBURY (Reuter) Lord Pearce, voorzitter van de com missie die in Rhodesië onder zoekt of het Brits-Rhodesisch akkoord aanvaardbaar voor de Rhodesische bevolking, heeft een bezoek gebracht aan ex-pre mier Garfield Todd in de gevan genis van Gatooma. Todd en zijn dochter Judith zijn enige weken geleden gearresteerd zonder dat een aanklacht tegen hen is ingediend. (Van onze correspondent) CAIRO Het Egyptisch dagblad al Ahram heeft het bezoek van president Sadat aan Moskou een „enorm succes" en een „belangrijk keerpunt in de loop van het conflict in het Midden Oos ten" genoemd. Volgens het blad zijn de resultaten van het overleg echter „niet geschikt voor publlkatie, althans voorlopig niet". schrijft het weekblad Rose el Youssef, is „onsterfelijk". In de Arabische wereld en met name onder de Egyptenaren heerst ongetwijfeld grote nieuwsgierigheid naar dat Die nieuwde strijd tegen Israël. Na afloop onderschreef hij geza menlijke communiqués waarin toch weer zijn interesse wordt onderstreept in een vreedzame regeling die in overeenstem ming is met de resolutie van de Veiligheidsraad. Afgezien van deze opvallende verandering aan dat hij de „offensieve" w. pens die hij vermoedelijk wilde, niet heeft los gekregen. Het ziet er i Sovjet-Unie officieel in de Egyp tische gunst is hersteld. De Rus- sisch-Egyptische vriendschap, gierigheid zal des te groter zijn aangezien de Russe.i te oorde len naar de officiële communi qués, niet voor de dag zijn ge komen met wat Sadat wenste. Volgens Al Ahram heeft Sadat zijn doel „volledig" bereikt, volgens hc! getemenlijk maar dot wordt met de nodige „,quj yredesm scepsis bekeken. Gunnat jrring opnleut uit dat de Sadat ging naar Moskou met de véerd warden. Hel verklaring dat hij in het licht verklaart niet hoe dat zo plot. van het overleg aldaar het „uur ling zou moeten gebeuren, nul" zou bepalen voor de her- Israël daar zo resoluut tegen Den Haag Bezuiniging is een van de motleven, van de her- structuering van het universitair onderwijs volgens het wets ontwerp Veringa-Posthumus, dat door de huidige regering In grote lijnen is overgenomen. Door kortere studieduur en stroomlijning van de studie kunnen met gelijkblijvende onder wijscapaciteit meer studenten worden „verwerkt", omdat de studenten sneller doorstromen. Een commissie onder leiding van prof. D. de Vries (TH Eindhoven) heeft de grote lijnen van de be zuiniging bekeken. Het Cen traal Planbureau heeft aan de hand daarvan „onder zeer veel voorbehoud" een schatting gemaakt van geldbedragen en aahtallen studenten. Beide nota's zijn aan de Tweede Kamer voorgelegd. Volgens de nota's levert het thans doorvoeren vzfi de herstruc- tuering Veringa-Posthu mus (studieduurverkorting), vergeleken met het niet- doorvoeren, in 1970 onder staande verschillen op (geldbedragch In prijzen van 1970): O 55000 meer (jonge) afge studeerden, die niet langer rijksstudietoelage, ouderlij- Koffiebranders: Publiek of regering bepaalt gebruik van Angola-koffie AMSTERDAM (ANP) Als het publiek geen koffie uit Angola meer wil kopen, of als de rege ring een aankoopverbod zou op leggen, is dat voor ons genoeg reden om geen Angola-koffie meer te kopen. Dit zei de voor zitter van de Unie van koffie branders en theeplanters, drs. A. van der Ploeg, tijdens een discussie-ontmoeting gisteren tussen de Unie en het Angola- comité in Amsterdam. Het Is niet een zaak die over de rug van een paar bedrijven moet worden uitgevochten. Bedrijven nemen hun beslissingen niet op politieke maar op commerciële gronden. Van de zijde van het Angola-co- mité werd erop gewezen dat een van de grootste koffiebran derijen van ons land (Douwe Egberts) de afname van koffie uit Angola in de laatste jaren heeft teruggebracht van 35 tot 5 procent. Dan is het toch niet zo'n probleem om die 5 procent o >k van onafhankelijke Afrikaan se landen te gaan betrekken, zo meende het comité. De koffie- hranders zien daar ook niet veel bezwaar in, want de kwaliteit van de Angolese koffie is toch niet bijzonder hoog, meldde de heer van der Ploeg. ke studiebijdrage, kinderbij slag en kinderaftrek nodig hebben, maar wel mee pro duceren en belasting en soci ale premies mee-opbrengen. extra stijging van het bruto nationaal produkt met 1V4 of 3.2 miljard gulden, waarvan 1,1 miljard in de vorm van privé-inkomen van de oud-studenten en 2,1 miljard in de vorm van be lasting en premie. besparing aan universi taire uitgaven als gevolg van kleiner studentenaantal ten bedrage van 1,1 miljard gulden. Wanneer thans wordt ge herstructureerd, zullen uni versiteiten en hogescholen in 1990 niet .3 maar 2>/i ofwel 6 miljard gulden vnn het nationaal inkomen op eisen. Thans verbruiken ze ongeveer 1,8 strijd voeren voor betere lonen, de handen wrijven omdat de re gering door de knieën begint te gaan. Ofschoon een noodtoe stand onheilspellender klinkt dan hij in feite is. betekent deze regeringsmaatregel toch, dat de situatie onhoudbaar dreigt te worden. Talrijke bedrijven staan op het punt stil te vallen. De Britten krijgen veel ongemak met verwarming, verlichting, het gebruik van huishoudelijke en andere apparaten, waaron der voor de meeste burgers de t.v. een van de belangrijkste is. Aanslagbiljet in nieuw jasje DEN HAAG (ANP) - De aan- slagbiljetten voor de inkomsten belasting, vermogensbelasting en premieheffing krijgen dit Jaar een ander uiterlijk. Om de belastingplichtigen met zo eenvoudig mogelijke formulie ren tegemoet te treden heeft de staatssecretaris van Financiën, mr. W. Scholten de tekst van de nieuwe aanslagbiljetten vrij in grijpend laten vereenvoudigen. Hierdoor wordt onder meer be reikt, dat de belastingplichtigen de gegevens die zij voor beta- de gegevens die zij voor beta ling cn het eventuele indienen van bezwaarschriften nodig heb ben, gemakkelijk kunnen vin den. Het aan de aanslag toege kende volgnummer wordt niet meer aangeduid met het verou derde begrip „kohlerartlkel", maar met het meer begrijpe lijke „aanslagnummer". De aanslagbiljetten voor de in komstenbelasting, vermogensbe lasting en premieheffing zullen in de toekomst niet meer lang werpig zijn. maar meer vier kant. De aanslagen zullen ook In andere opzichten worden ge üniformeerd. onder andere voor wat betreft de indeling. De nieu we aanslagbiljetten premiehef fing zijn inmiddels in gebruik genomen. De aanslagbiljetten voor de inkomstenbelasting en de vermogensbelasting komen omstreeks 1 april 1972. Koemloen in Paradiso (Van c s showredactie) AMSTERDAM Morgen zal in Paradiso aan de Wetering schans in Amsterdam de eerste opvoering worden gegeven van Koenloen, een collectieve com positie van Pole de Haas, Wil liam York, Rob van de Poel en Peter Schat. Koenloen is een lezing met mu ziek en lichtbeelden, geïnspi reerd door een gedicht van Mao Tse Toeng, geschreven in 1936. Dc componisten, die hun muziek zelf zullen uitvoeren, zijn allen medewerkers van Steim. studie voor elektro-instrumentale rau- De HBinwu commune bij de Chinese stad Sjanghai heeft de lage veld o goede oogstresultaten behaald. Jaarlijks haalt men tonnen meer rlji binnen. Hier een overzicht van de dorswerkzaamheden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7