Meningen over doortrekken van Wassenaar se Jagerslaan verdeeld Enthousiasme voor handen arbeid in Nieuwveen Voorschoten velt rivaal LSG III Leidse bioscopen STOFZUIGEI 20% KORTING p IEMCO Ook Rijnsaterwoude tegen fluoridering Verbetering raadhuis Leiniuiden gaat 17 mille meer kosten Voorschotenaar schiet op test beelden LEIDSE COURANT WASSENAAR Vroeger kende Wassenaar één Jagerslaan, een doodlo pend laantje in het groen, beginnend bij een bocht in de Groot Hae- sebroekseweg. Op de tekeningen van het uitbreidingsplan is later echter een verlengde Jagerslaan geprojecteerd, naar de Storm van 's-Gravesandeweg toe. Toen in de omgeving van de Storm van dere" uiteinde van de Jagerslaan worden aangelegd. Het oude laan tje werd Jagerslaan-zuid, het nieuwe gedeelte Jagerslaan-noord ge noemd. Boskoop Mevr. J. B. Kranen- burg-Van Gelder slaagde gisj teren foutloos voor het diplo- ma van het Verbond voor Vei- j lig Verkeer. Dat vond burge- j meester Van Dedem zo'n ge weldige prestatie dat hij in j hotel Florida het diploma kwam uitreiken (zie foto). Bij de discussies over het eenrich tingsverkeer op een gedeelte van de Schouwweg, in de ge meenteraadsvergadering van oktober 1971, werd in een motie het college van burgemeester en wethouders uitgenodigd, zo mogelijk in januari 1972 met een uitgewerkte kostenbegroting te komen voor de verbinding van de twee gedeelten, de door trekking dus van de laan. Bur gemeester en wethouders heb ben daarover nu een nota opge steld, die woensdagavond 9 fe bruari ter sprake zal komen in een openbare vergadering van de raadscommissie openbare werken en" intergemeentelijke zaken en ruimtelijke ordening. Burgemeester en wethouders heb ben twee plannen voor de door trekking laten ontwerpen. Bij het eerste ontwerp uitgaande van een rijwegbreedte van 7 meter is vrijwel geen rekening gehouden met de aanwezige bo men in het zuidelijke gedeelte van de laan. Aan de noordwes telijke zijde van de laan zijn een voetpad en een rijwielpad en 'n ruiterpad. Bij een tweede ont werp dat nog in detail moet worden uitgewerkt is ge tracht het rooien van waarde volle en ook minder waardevol le bomen te voorkomen. In ver band daarmee is een baansplit- sing ontworpen, waarbij de noordwestelijke rijbaan gepro jecteerd is op de bestaande De kosten van het eerste ontwerp worden geraamd op 1.455.000,- en van het tweede plan 1.375.00,-. Daarin zijn niet in begrepen de kosten van aankoop van de nog ontbrekende grond. Financieringsmiddelen zijn overi gens niet aanwezig, aldus bur gemeester en wethouders, zodat bij de uitvoering van de plan nen een aanvrage om een geld lening bij het ministerie van Binnenlandse Zaken zal moeten worden gedaan. Tegen het doortrekken van de Ja gerslaan heeft een aantal bewo ners van de (nieuwe) Jagers laan-noord en omgeving be zwaar gemaakt. Zij menen dat de recente ontwikkelingen van de verkeerssituatie rondom Den Haag de argumenten, die steeds gepleit hebben voor de doortrek king, in een ander daglicht heb ben gesteld. De provinciale weg door de duinen zal er niet ko men, er zal voorlopig geen sprake zijn van alternatieve verbindingen zoals de noordelij ke randweg en de Leidse Baan. Daardoor zal de doortrekking van de Jagerslaan alleen maar leiden tot het aanzuigen van meer verkeer, aldus de bewo ners. Het zal een uitnodiging vormen om de „sluipweg" door f. huisnummers 1/hu jagerslaan-noord is gelegen nabij de STORM van vgravesandeweg Wassenaar intensiever te gaan gebruiken, hetgeen volkomen in druist tegen de bedoeling om slechts het lokale verkeer ter wille te zijn. De conclusie van de adressanten is, dat op het ogenblik ernstige bezwaren bestaan tegen de door trekking. In ieder geval lijkt het geboden te wachten tot er vol doende alternatieve wegen bui ten Wassenaar om gereed zijn gekomen. NIET OVERTUIGD Ook prof. ir. J. Volmuller, ver- keersdeskundige van de ge meente Wassenaar is er niet van overtuigd, dat de te bren gen offers in investering en mi lieuaantasting, verkeerskundig gezien, verantwoord zullen zijn. Uit verkeersstellingen, die op zijn verzoek gehouden zijn, heeft prof. Volmuller een aantal conclusies getrokken, die van belang zijn voor een beslissing over het al of niet doortrekken van de Jagerslaan. De Jagerslaan, aldus één van de conclusies, zal geen aantrekke lijke alternatieve route zijn voor het verkeer, dat thans de Schouwweg belast. De Schouw weg zal met andere woorden niet ontlast worden. Er zullen dus ten aanzien van deze weg maatregelen genomen moeten worden. Deze maatregelen zul len het mogelijk maken ook het extra-verkeer dat van de door getrokken Jagerslaan gebruik zou gaan maken, te blijven ver werken. De ontlasting van de Schouwweg Ingewikkelde situatie in Wassenaar, waarover - op „normale" zondagen zal re- deelde meningen zijn ontstaan. latief niet zodanig zijn, dat daarmee het doortrekken zou zijn gemotiveerd. Het is, aldus dig dat een doorgetrokken Ja- prof. Volmuller, niet denkbeel- gerslaan doorgaand zondags- - Incidenten bij SJZ- Spoorwijk vanavond voor straf - commissie Zoeterwoude De incidenten rond het staken van de wed strijd S. J. Z.-Spoorwijk ko men vanavond aan de orde voor de strafcommissie van de KNVB. Om kwart voor acht zijn in restaurant Terminus ir Den Haag ontboden voorzitter L. v.d. Geest, secretaris C. v.d. Krogt, Leo van der Ham, aanvoerder van de groen-wit- ten, Henk v.d. Zwan die uit het veld werd gezonden en Louis van Veen die nauw bij het door de Spoorwijkspeler Cazemier uitgelokte incident was betrokken. Op 9 januari staakte arbiter H. B. Vos uit Den Haag in de tweede helft de wedstrijd bij de stand 0 3. Als reden hiervoor ver meldde hij op het wedstrijd formulier: „het onverant woord harde spel van beide zijden". Het wordt niet ver wacht dat de strafcommissie vanavond zijn beslissing al openbaar zal maken. LEIDEN Voorschoten I heeft in de eerste klasse van de LSB definitief afstand genomen van concurrent LSG III. In een hef tig onderling duel nam Voor schoten I een beslissend lijken de voorsprong van A/2V/2 P'us de aantekening, dat de standen der hangpartijen wijzen op 73 voor Voorschoten I. Koploper Leiderdorp I heeft nog steeds zijn handen vol aan Philidor IV: de stand in dit treffen is thans 3V4 voor Leiderdorp In 2A won Katwijk I na uitspelen van de afgebroken partijen met 64 van medetitelgegadigde LSG V. Geprikkeld door deze nederlaag toonde LSG V in zijn strijd tegen het onderaan de scoringslijst prijkende Bodegra ven I een opvallende grote vechtlust. De transpiratie van LSG V werd met een monster zege van 82 beloond. Katwijk I nam geholpen door een 1 8'^ triomf op Leithen III de kop van Boskoop I over. Laatstge noemde kwam tegen Alphen II niet verder dan een 6^—3^ overwinning, zodat Boskoop I nu hetzelfde aantal matchpun- ten doch minder bordpunten op zijn naam heeft staan dan Kat wijk I. Door het enigszins te- leurstellende Voorschoten III met 64 te vloeren kon VTL I de degradatie-zone verlaten. Philidor V heeft dank zij winst in alle hangpartijen mededinger Leithen II met maar liefst l'/i stevig afgedroogd in 2B. Revanche boekte in de derde klasse A de eerste zege van het seizoen en wel ten koste van het zwakke Valkenburg I (37). Sassenheim II rukte op naar de derde plaats. Het drukte Reed I met zijn neus op de feiten (4 6). De beide koplopers Leider dorp III en Philidor VI bekamp- ten elkaar. Philidor VI schreef een voorlopige 2—3-voorsprong in de boeken. Naar het zich laat aanzien lijkt een 3^46'/2-triomf voor de Leidenaren niet onmo gelijk. Noordwijk II presteerde het zijn match tegen Katwijk III totaal te vergeten. Dit komt de Noordwijkers op twee match- punten in mindering te staan. De wedstrijd is nu vastgesteld op 18 februari. Leiderdorp II kan in 3B de kam- pioensvlag wel gaan opzoeken. Concurrent Philidor VII ver dween na de 6'^—3'/2 tegen Lei derdorp II naar de 3e plaats. Alleen LSG VI is thans nog een rivaa' van enige betekenis. In poule B van de zestallen-com petitie promoveren Lisse en Voorhout II naar de finale- groep. Lisse bracht in zijn laat ste wedstrijd Katwijk IV een gevoelige 1—5-nederlaag toe. Voorhout II veegde Valkenburg 22 met niet minder dan 0—6 van de borden. Door dit resultaat passeerde Voorhout II en pas sant Philidor VIII, dat hiermede zijn plaats in de finale-poule voorbij zag vliegen. De eind stand in poule B luidt: gesp. m.p. b.p.: 1. Lisse 4 6 16 P, 2. Voorhout II 4 5 15 P, 3. Phili dor VIIII 4 5 14. 4. Katwijk IV 4 2 9, 5. Valkenburg II 4 2 6. P: Promotie. In Nieuwveen i 7 op de handwerkclub groots met de zelfgemaakte spulletjes NIEUWVEEN - Dat met algehe le samenwerking veel kan wor den bereikt, geeft de prettige sfeer en het grote aantal deelne mers van de Nieuwveense han- denarbeidklub van mevrouw J. Alberts-Ozephius in konkrete vorm weer. Het initiatief werd geboren tijdens eeh ouderavond in 1971, waarop ter sprake kwam, dat er zo weinig werd gedaan voor de jeugd in het al gemeen. En zo geleidelijk aan kwam men tot de konklusie, dat niet alleen de jeugd behoefte heeft aan kreativiteit en ont spanning, maar ook ouderen voelen zich er toe aangetrokken om op een of ander gebied on der goede leiding iets te preste- Dat zette mevr. Alberts, zelf in het bezit van het diploma krea- tieve handvaardigheid, speciaal, voor klubleiding, aan het den ken. Wanneer er voldoende inte resse zou blijken te zijn, wilde ze graag haar medewerking hieraan verlenen, zonodig de leiding ter hand nemen. Een enquête gaf een resultaat, dat alle verwachtingen overtrof. Een kleine honderd enthousias ten meldden zich. Serieus wer den de plannen voorbereid en indelingen voor groepjes ge maakt. Daar het handenar- beids-gereedschap van de Nico- laassshool, waarvan de heer C. Alberts hoofd is, voorlopig vast mocht worden gebruikt, was het al spoedig mogelijk om met de eerste groepen te beginnen. De leeftijden variëren van vijf tot boven de veertig jaar en er wordt gewerkt met gips, pitriet, klei (bakken). Houtbewerking wordt beoefend. Linoleumsneden zijn vervaardigd en verschillen de speelgoedbeesten van lappen en kralen konden mee naar huis worden genomen. Per groep geldt een werktijd van twee uren, maar de voorbereidingen, die aan elk nieuw obiekt vooraf gaan, nemen veel tiid in beslag. Mevrouw Alberts heeft het er al lemaal graag voor over, vooral nu ze sinds enkele weken goede helpsters heeft, waar ze op kan rekenen, en die zelfstandig kun nen leiden en aanwijzingen ge ven. „Een maand geleden", vertelt ze. „begon ik de moed biina op te geven. We hadden zo'n tachtig deelnemers en ver schillende helpsters konden niet meer komen, om heel begriipe- lijke redenen, hoor. Ze hadden thuis hun verantwoording en konden soms niet weg. Maar ja, daar zat ik. En op die ene za terdagmorgen ging ik wel wat gedeprimeerd naar de klub, en laat daar nu twee assistenten toch SDontaan zijn komen onda- gen. We begonnen vol goede moed, de stemming zat er al gauw in. De zon begon zowaar door het raam naar binnen schijnen en ja hoor, daar begia me eens zo'n knaap zachtjes t neuriën. De anderen vielen hei bij, terwijl ze enthousiast doop werkten. Nou, dat geeft je mo#«i om vol te houden". bl e was er meteen bovenop en g» gi lukkig is er nu voldoende assii ei tentie. Een jonge kleuterleidstiei heeft zich ook spontaan aang»ei boden en die weet het wel >e< brengen. Er wordt nog wel m*v< moeilijkheden getobd, waibi vooral de ouderen kun je ni*gi meer bezighouden met het alk ai reenvoudigste materiaal e|V< daarvoor zijn dan ook weijm nieuwe gereedschappen hard n; D dig. Het seizoen loopt tot m<et aanstaande, want daarna kaai de vrije tijd beter worden b»v< steed in het zwembad of ie* ze dergelijks en bovendien staajre er dan al weer nieuwe plannqst op stapel voor „Jeugdland", hs ei twee-weeks vakantiefeest, dq tr vorige zomer zoveel succtj heeft geoogst onder leiding vtT het trio Pijl, Alberts en Dj Groot. LIDO: (Tel. 24100) James Bond, monds are forever" 14 Jr. Peter F( id hand" 14 Jr. CAMI 24919) STUDIO: (tel. Dtjps u. en 21.30 u. ..SJors en SJlmmie t:nf. rf.-. 14 HO II REX: (tel 25414) „ZIJ zijn n jr.: nachtvoorstell'ins „King K011J (vr. za, 23.30 u. De voorstelling» zijn dagelijks om 14.30, 19.01" 21.15 11. ;zo. om 14.30, 16.45, 19.00 fe VO (ADVERTENTIE) Op alle merken Alléén bij: lei Nieuwe Rijn 29 - 32 'h Leiden Tel. 01710-24241 u. Romanfiguur van Solzjenitsyn. Dmitry Panin, een Russische in genieur heeft met zijn joodse vrouw de Sovjet-Unie verlaten om naar Israël te gaan. Volgens sommigen zou Panin model ge staan hebben voor Dmitry So- logdin uit „De eerste cirkel" van Solzjenitsyn, de ingenieur die gevangen zit in het arbei derskamp van Mavrino. Rijnsaterwoude De raad van Rijnsaterwoude zal in de vergadering van volgende week onder meer de volgen de voorstellen behanden: Voor de reconstructie van de Herenweg grond te kopen van de heren Roest, Boog aard, Vink en Van Velzen voor respectievelijk 2000, 2.850, 5.770 en 37.740 gulden. Een krediet van 130.000 gul den beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van het plan Leidse Vaart. Een krediet van 52.500 gul den beschikbaar te stellen voor de aanleg van een toe voerriool 'naar de te bouwen zuiveringsinstallatie. Een subsidie van 550 gulden te geven aan de Maatschap pij tot nut van het algemeen voor de viering van hel vijf tigjarig bestaan van dit insti tuut. Voorlopig nog niet over te gaan tot fluoridering van het drinkwater omdat de bijko mende technische en finan ciële bezwaren te groot zijn. Het college erkent echter wel het nut dat fluor kan hebben ten aanzien van het voorkomen van tandbederf. EIMUIDEN —De raad van Lei- muiden zal in de vergadering van donderdag onder meer de "volgende voorstellen behande len: Een aanvullende krediet van 17.600 gu'den beschikbaar te stellen voor de verbetering van het raadhuis. pen voor de Willem van der Veldenweg. Voor ditzelfde doel vun me vrouw Straathof-Juffermans grond te kopen voor een bedrag van 3500 gulden. —Voor de bouw van de brug over de Drecht een strook grond te kopen van de NV Utrecht, voor een bedrag van 9400 gulden. —Van de heren Mourits en Brekel- I huis grond te kopen voor de i aanleg van dit trottoir wil men j Lijsterbeslaan. De gemeente wil daarvoor respectievelijk 550 en l 900 gulden betalen. Voor de aanleg van dit troittoir wil men 24.500 beschikbaar srellen. —Een krediet van 300.000 gulden beschikbaar te stellen voor de eerste fase van het bestem- mingsplan Noord. Een krediet van 13.500 gulden te j voteren voor het ontwerp van veertig bejaardenwoningen naast het bejaardentehuis dat in j de Dorpsstraat is gesitueerd. i VOORSCHOTEN De heer N. van Valderen, Prof. Eijkman- hof 12 te Voorschoten kijkt anders naar de televisie dan de gemiddelde Nederlander. Hij schiet namelijk Europese testbeelden. Dagen en nach ten vertoeft hij aan de knop pen van zijn televiesietoestel, klimt op het dak van zijn flat om de antenne te richten en is in een opperbeste stem ming indien de beeldbuis een testbeeld laat zien. Televisie kijkers, die naast de twee Nederlandse testbeelden ook nog soms de Duitse televisie vaag opvangen zijn al heel erg schaars in de Randstad, laat staan mensen, die kans zien om Moskou op te van gen. Dat zijn maar enkele Nederlanders. De heer Van Valderen ontmoet meer ménsen, die hem wan trouwend bezien, dan die hem geloven. Daarom foto grafeert hij alle testbeelden. De foto's 7ijn zo pemaakt dat het gehete tpfovis'ptoes'el eron staat, met zicbhaar a'le knonnp" die eventueel inge drukt ziin. Voordat u zelf gaat prutsen aan uw eigen televisie of an tenne moet u wel weten dat de resultaten alleen gunstig kunnen zijn indien u een te levisietoestel hebt met de co dering TX-170. Dat is een toestel, die thans zeventien jaar oud moet zijn. De nieu we televisietoestellen bieden veel minder mogelijkheden. Testbeelden schieten is- een zeer gespecialiseerde hobby. De verzameling lijkt een beetje op een postzegelverza meling. De testbeelden varië ren nogal en de opberging in het album geschiedt volgens de kanalen. Zeer trots is de heer Van Valderen op het testbeeld van „Hochsauer- land" in Duitsland. Hoewel de afstand maar 320 km. van Voorschoten is, zit deze zen der op kanaal 27 en dat is Lopik. Tiidens de normale uren verdringt deze Neder landse zender pHe andere zenders op dezelfde golfleng te. Het testbeelden schieten is be slist geen hobby voor men sen met een goede nachtrust, want vele testbeelden wor- Even kijken of er al een plaatje is te schieten De heer Van Valderen heeft zelfs in Voorschoten Jaoan ontvangen H'i h»eft thans echter geen d'rekte verhin- din" met Jaoan. want dat is ■••Hik in de maan- t/m On'- de heer Van Valderen heel Er zijn nog meer Nederlan ders, die zich vermaken met de testbeelden van andere landen. Zij hebben zich ver enigd in de Europese Test beelden Fotovereniging. De voorzitter van deze vereni ging is de heer H. M. Vas- terman uit Amby (Maas tricht), die kans zag tijdens een televisieuitzerding „Waar of niet waar" te be vestigen dat het waar is. De verzameling tes'b°elden van de heer Van Valderen bedraagt thans tachtig. Het aantal uren dat nodig was om deze testbeelden te krij gen zijn niet te tellen. Weers invloeden, temperatuursver schillen kortom de gehele natuur speelt een rol. Tech nici zijn nogal wantrouwend, want er is nog nooit een re: search geweest omdat het te 'i: elden schiften alleen als hobby gezien moet worden. In november vorig jaar kreeg de h'er Van Valderen een testbeeld, dat door hem gelocaliseerd werd omgeving met zijn vereniging resul teerde in een verimedelijke piraat op de Noordzee, die aan het proefdraaien was. Een knellend probleem is er nog voor de heer Van Valde ren. Op zijn flat staat een grote antennemast en daar voor heeft hij nog geen ver gunning, maar gelukkig is de gemeente Voorschoten een beetje soepel, anders zou 'aij in contact moeten treden met een zendamateur, die wel vergunning kan krijgen. Het is waar, u kunt Japan zelf krijgen zonder tussenkomst van de N.O.S., maar het kost wel moeite en u moet wach ten tot de zomer en dan moet het weer ook nog mee werken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6