De Nederlandse Kustwacht bewijst nog elke dag zijn nut' Samengaan tussen maatschappelij k werk en gezinszorg Vuurtorenwachter Dick v. Dee: Harmoniekapel Crescendo wordt 75 jaar MARKTEN WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT Hek van Dee heeft zijn hoge post verlaten om de zee eens vanuit een ander gezichts punt te bekijken. NOORDWIJK "Elke kustbewoner is een strandjutter." Dit zegt Dick van Dee (48), het hoofd van de kustwacht terwijl hij in zijn hoge toren zit en uitkijkt over de al wat donker wordende Noordzee. Dat een man die al 26 jaar bij de kustwacht werk- zaam is dat kan zeggen, blijkt wel uit wat hij vervolgens vertelt. "Vele jaren heb ik gewerkt in Schiermonnik oog, waar het strandjutten veel meer een sport is. Er bestaat daar ook een speciale strandjutterscode dat je geen dingen van het strand mag meenemen als iemand an ders er zijn naam op gezet heeft. Hier is Noordwijk is dat anders. Je ziet zo te hooi en te gras wel eens mensen met wat sle pen maar de strandvonder geeft niets voor deze voorwerpen dus ze nemen alles wat ze kunnen vinden mee naar huis." Hoewel Dick van Dee wel eens terug ver langt naar de tijd op Schiermonnikoog heeft hij het als vuurtorenwachter in Noordwijk ook naar zijn zin. "Daar heb je dag- en nachtdiensten. Hier is de vuur toren alleen 's nachts in werking. Er gebeurt in Noordwijk ook veel minder dan op Schiermonnikoog. Voor de Noordwijkse kust liggen maar een stuk of drie bankjes. En die zijn allemaal bekend, dan zijn de wadden veel verradelijker." Over de taak van de kustwacht bij strandin gen zegt deze stoere vuurtorenwachter: "Wij zijn alleen de verbindende schakel tussen het vastgeraakte schip en de red dingsbrigade. We kunnen de brigade zelfs niet dwingen ergens naar toe te gaan. We kunnen ze alleen maar adviseren: ze zijn namelijk een volledig vrijwillige brigade." Grotere moeilijkheden komen er voor een vuurtorenwachter wanneer hij met vuurpij- Af en toe zelf kleine karweitjes opknappen len of toeters wordt gewaarschuwd dat er een schip in nood is en waarvan de radio kapot is. "Wij moeten dan zo spoedig mo gelijk een verbinding aanleggen tussen ra dio Scheveningen en het schip. Daartoe bellen we met radio Scheveningen en we kunnen horen wat er precies aan de hand is door de radio." Radio Scheveningen staat de hele nacht hard aan. Op dit moment horen we net telefoon gesprekken tussen de schippers en hun fa milieleden. "Je schaamt je af en toe dood," vertelt Dick van Dee. "Er worden soms hele ruzies door de telefoon uitge vochten." Hij vraagt zich af of die mensen zich niet realiseren, dat er ook anderen kunnen meeluisteren. Voor een vuurtorenwachter zijn er trouwens ook wel leuke dingen te beleven. "Je zit hier hoog en droog (de toren is 26 meter hoog) en vooral op zomeravonden is het hier gezellig druk. De weinige sportzeevis- sers die er in Noordwijk nog zijn, bakken 's avonds hun vis weieens op het strand. Dick van Dee, zoals hij speurt Hoewel zijn familie van moederskant paling vissers waren in het IJselmeer, heeft Dick van Dee zich alleen beperkt tot het sport vissen. Toch moet hij op de een of andere manier door de zee getrokken zijn anders was hij nooit gekomen tot de keus van vuurtorenwachter. "De opleiding tot kustwachter duurt ander half jaar en je krijgt er van alles over sei nen maar ook meteorologie en de kennis van de Nederlandse kusten." De opleiding gaat uit van het Loodswezen, de organisa tie, die de héle belichting van de kust, waaronder natuurlijk ook de vuurtorens vallen, verzorgt. "De Noordwijkse vuurtoren is een van de vier vuurtorens, die een knipperlicht heb ben. De andere elf hebben een zwaailicht." We lopen naar het hokje van de toren en daar staan we midden in het licht, dat ge produceerd wordt door een lamp van 100.000 Watt. De lenzen om deze lamp, ver sterken dit licht nog eens tot 300.000 Watt, waardoor het licht 26 tot 28 km over zee verspreid wordt. "De zwaailichten kunnen met een donkere heldere lucht veel verder komen, omdat de zwaai als het ware de lucht voortduwt." Behalve de volgorde waarin de lichten aan en uitgaan hebben alle vuurtorens een dagherkenningsteken. De Noordwijkse vuurtoren is helemaal wit, andere vuurtorens hebben diagonale, verti- Met vuurpijlen en toeters wordt S.O.S. geseind cale of horizontale zwarte lijnen. Lopend door de gangen vallen ons de vele schilderijen, die langs de muren hangen, op. "Ik ben een verwoed kunstverzamelaar. Ik schilder zelf trouwens ook." Als we daar over willen doorpraten, lacht Dick van Dee bescheiden: „Ach dat heeft niets te be- tekenen." Als we weer terug komen bij de nog steeds piepende en af en toe menselijk geluid voortbrengende radio Scheveningen, vertelt Dick van Dee, waarom ook in deze tijd een kustwacht nog wel zijn nut heeft: "Ra dar heeft natuurlijk enorme voordelen. Een groot nadeel is echter dat je het op lange en korte afstand kunt inschakelen. Wanneer een schip met mist zijn radar op lange afstand heeft staan, kan het toch heel goed gebeuren dat hij tegen een ande re boot opvaart. Dat bewijzen de vele aan varingen in de Waterweg. Is er sprake van een aanvaring, dan kan men de kustwacht als schakel toch niet missen." LIESBETH VOGELS Alphen aan den Rijn In de organisatie van het alge meen maatschappelijk werk en gezinsverzorging is in Al phen begin dit jaar een be langrijke wijziging gekomen. De instellingen op dat ter rein werkzaam, zijn per 1 ja nuari van dit jaar ontbon den. In plaats daarvan werkt nu een nieuwe instelling, die als Centrum voor Maat schappelijke Dienstverlening de taken van de te liquide ren organisaties heeft over genomen en daaraan nog uit breiding zal geven, zo heb ben de organisaties bekend gemaakt. De samenwerkende organisa ties zijn: de Gereformeerde en Hervormde Stichtingen voor Maatschappelijk Werk, het R.-K. Maatschappelijk Centrum en de Protestantse Interkerkelijke Stichting voor Gezinsverzorging. Al een paar jaar geleden was het duidelijk, dat de organi satie van het Alphense maat schappelijk werk veranderd moest worden en dat een hechte samenwerking tussen de bestaande stichtingen of samenvoeging daarvan het algemeen maatschappelijk werk en de gezinsverzorging in de snel groeiende gemeen te slechts ten goede zou kun nen kernen. De noodzakelijk heid van deze aanpak bleek al Bij het instellen van een gezamenlijk spreekuur in de grote nieuwbouwwijk Ridder- veld. Voor dit deel van de gemeente geldt nameliik al vanaf ianuari vorig iaar een SDreekuur, waaraan de stich tingen voor maatschappelijk werk in gelijke mate hun medewerking verlenen. In de nieuwe organisatie, ont staan uit samenvoeging van de bestaande stichtingen en nieuw toegetreden partici panten, die naar evenredig heid in het nieuw te vormen bestuur vertegenwoordigd zullen ziin is de basis gelegd °m het maatschaooelük werk voor het nubliek en de medewerkers effectief te ma ken. Het personeelsbestand, met in- begrin van de part-time krachten omvat nu ongpveer 200 medewerkers, t.w. 5 maatschaooeb'ik wprkers (sterO, '60 he-nardenhulnen en 38 gezinsverzorgsters. Sa menbundeling van het werk betekent voorts, dat de be grenzing van de verkpehie- den van de voormalipe stich tingen geliik is getrokkpn. Het Centrum voor Maat- schaopeliike Dienstverlening strekt zijn dienstverlenende arbeid uit tot de gehele be volking van Alphen, on geacht levens- of wereldbe schouwing. Het overheidsbeleid en in het bijzonder de subsidieregeling van het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk is mede oorzaak van deze schaalver groting. Om het beleid van het Cen trum vanuit een centraal bu reau te kunnen uitvoeren ziet men nog uit naar een ge schikt gebouw. Zolang nog geen centraal bureau kan worden betrokken, blijven de bestaande bureaus functione- Een andere vorm van kerkelij ke samenwerking in Alphen is de bouw van een kerke- lijk- en gemeenschapscen trum. Dit gebouw „De Bron" wordt gebouwd in Ridderveld en za] naar verwachting in augustus of september van dit jaar gereed komen. De bouw van het centrum gaat uit van de Raad voor Kerk en Samenleving afdeling Oudshoom-Ridderveld. In de ze raad werken de drie ker ken sanfen. Ook andere in stellingen kunnen echter van de accommodatie gebruik gaan maken. Het gebouw krijgt natuurlijk twee grote zalen en twaalf lokalen, waar door ook ruimte is voor socia le en culturele activiteiten. De aanvankelijke begroting voor het gebouw van 1,8 min. zal waarschijnlijk niet toereikend zijn. Inrichtings kosten en kosten van de cen trale verwarming zijn hoger uitgekomen dan was ge raamd. De jaarlijkse kerke- veiling, waarin katholieken, gereformeerden en hervorm den gaan samenwerken, zal dit jaar gericht zijn op De Bron. De veiling zal in april of mei worden gehouden. De activiteiten die in het nieu we gebouw ontplooid kunnen worden, zullen variëren van kerkelijk werk. voorstellin gen van de Culturele Raad, een leeszaal en muziekonder wijs. Over de bibliotheek worden nog onderhandelin gen gevoerd. Op het gebied van de kruisver enigingen in Alphen staan ook nog verdere samenwer kingsvormen op het pro gramma. De drie kruisver enigingen (Groene Kruis, Wit-Gele Kruis en Oranje- Groene Kruis) werken al sinds 1967 samen in de Stich ting Samenwerkende Kruis verenigingen. Het Groene Kruis (alg.) en het Wit-Gele Kruis (katholiek) hebben be sloten tot een nog verder gaande samenwerking en hebben een commissie in het leven geroepen om een fusie tussen deze twee verenigin gen te bestuderen. Het pro testants-christelijke Oranje- Groene Kruis voelt echter niet voor een verdere samen werking, deels uit zakelijke deels uit ideële overwegin gen. Als de leden van het Groene en het Wit-Gele Kruis de plan nen van hun besturen goed keuren zal een fusie tot stand kunnen worden ge bracht, waarbij de twee ver enigingen echter onder eigen naam zullen blijven voort- werken en waarbij ook de Stichting Samenwerkende Kruisverenigingen zal blijven bestaan. De twee inniger sa menwerkende verenigingen zullen nieuwe taken gaan op vatten, zoals bijvoorbeeld in tensivering van de bejaar denzorg. Het Groene Kruis heeft 3000 leden: het Wit-Gele Kruis 1300 en het Oranje-Groene Kruis ruim 3000. Van 1 maart af zal het alge meen maatschappelijk werk in het bureau Borneostraat 12 worden geregeld (tel.: 75046). De spreekuren zijn van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur 's morgens en bovendien elke woensdag van 7 tot 8 uur 's avonds. Het spreekuur in Ridderveld is elke donder dagmorgen van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw van de Kruisverenigingen, Briljant- straat 20. Voor de Gezinsver zorging en Bejaardenhulp fungeert het bureau Marnix- straat 87 (tel.: 73686). De spreekuren zijn van maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur 's morgens en elke vrijdagavond van 6 tot 7 uur. Onderwijs uitgebreid aan de orde in raad van Ter Aar TER AAR in de eerstvolgende raadsvergadering van Ter Aar, volgende week maandagavond, komen onder meer de volgende voorstellen van B. en W. aan de verklaring, dat voor het be stemmingsplan Aardam een herzieningsplan wordt voorbe reid; - het aantal uren vakonderwijs op de r.k. school te Langeraar vast te stellen op 16, voor de r.k. school te Aardam op 2,25, voor de CVO school op 3 en voor de C.N. school op 4. Deze scholen krijgen voor 1972 resp. de volgende voorschotten: 12.000, 1.800, 1.800 en 2.400. vaststelling vergoeding scholen lager onderwijs 1971: CVO school: 18450,67, r.k. school Aardam: 14.774; C. N. school: 26.908,67; r.k. school Lange raar: 83.078,67. vaststelling voorschotten bijzon dere scholen 1972: C.N. school: 26.908,67; CNO school: 18.450,67; r.k. school Aardam: 14.774; r.k. school Langeraar: 83.078,67. vaststelling voorschotten kleu terscholen: r.k. kleuterschool St. Rafael: 8.257; r.k. kleuter school St. Gabriel: 5.620,37; chr. kleuterschol Kleuterhof: i 5.656; chr. kleuterschool Zon nehof: 857,38. subsidie-verlening aan Corne lius Musiusstichting 1.541,93) en de Stichting voor Chr. Soci- geesteliik minder-validen in de Rijnstreek 508,92). ontbinding pachtovereenkomst met de Gebr. Hartveld—Oost- dam, waarvoor een krediet no dig is van f 23.436,—. ontslag assistent gemeente ar chitect. de heer E. Rozendal, per 1 mei. garantie geldleningen aan de heren Van Esveld en Postma, N. Sluijs cn De Groot, voor aan koop eigen woningen aan de Baljuwstraat. NOORDWIJK Noordwijks oudste muziekkorps, de har moniekapel „Crescendo" be staat op 24 februari a.s. 75 jaar. Dit goud plus zilver wordt gevierd met een jubi leumconcert op vrijdag, 25 februari, in Lido, terwijl de volgende dag, zaterdag 26 fe bruari a.s., van 3 tot 5 uur nam. in hetzelfde theater een receptie wordt gehouden. Ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag verschijnt „Cres cendo" in een nieuw uni form. Hoe dit er uitziet blijft uiteraard nog een verras sing. Het ligt namelijk in de bedoeling om het aan de Noordwijkse burgerij te pre senteren bij de aanvang van het concert. Wie niet in de gelegenheid mocht zijn de uitvoering bij te wonen, kan het kersverse gala de vol gende dag bewonderen als de kapel, voorafgaande aan de receptie, een rondwande ling door het dorp maakt. Wie mocht veronderstellen, dat „Crescendo" op deze leeftijd een versleten grijsaard zou zijn, vergist zidi deerlijk. Het korps bruist van vitali teit en levenskracht. Bij zijn 75-jarig bestaan telt de kapel 75 leden, beschikt het over een uitmuntende drumband onder leiding van tambour- maitre K. Huizin,ga, en op de jubileumdag zal daaraan nog toegevoegd worden een fon kelnieuw, charmant korps majorettes van zeventien da mes, geleid door mevr. Van den Berg-Tuyt, Om zoveel muzikanten in het nieuw te steken heeft „Cres cendo" diep in de buidel moeten tasten. Hartstochte lijk is er gespaard en met een reeks akties is de kaoi- tale som bijeen gebracht. Loterijen werden georgani seerd, w.o. een bliksemaktie. „bedelbrieven" werden rond gezonden, een Boerenkapel trad op in bars en dancings, de ieugd waste auto's en een ballonnenwedstrijd bracht ook nog een bedrag in het laadje. Zeer erkentelijk is het jubilerende korps voor de medewerking van het pu bliek en de spontane reacties van de Noordwijkse midden- Op zijn 75ste veriaardag heeft „Crescendo" één hartewens. Dolgraag zou het korps be schikken over een stel pau ken. maar daarvoor is nog eens 2500 nodig en dat kan bles niet trekken. Er is ech ter nog een stille hoop. Wie weet wat er als jubileumge schenk uit de bus komt? Noordwijk heeft in het verle den al meer getoond een warm hart te hebben voor haar oudste muziekkorps. Een actiecomité is gauw ge vormd en uiteindeliik gaat het slechts om iets meer dan een dubbeltje per inwoner, Bij dit 75-iarig iubileum kan „Crescendo" terugzien oo een rijk verleden, waarin uos en downs elkaar afwisselen. Zo omstre»ks de iaarwis«eling 1896—1897 lieoep d- heren Giis van Parijs, Klaas de Bes en Dirk van Wouw met plannen rond om te vaan blazen in een muziekkorps, dat voor muzikanten van alle gezindten open zou staan. Maar zo'n muziekgezelschap was er in Noordwijk niet. Dank zij hun initiatief kwam het op 24 februari 1897 tot oprichting van de harmonie- kapel „Crescendo" en een geldinzameling bracht de contanten bijeen voor de aankoop van de nodige in strumenten. De jonge vereni ging werd al spoedig een hart onder de riem gestoken toen de ambachtsheer van Noordwijk, Graaf van Lim burg Stirum, zich bereid ver klaarde als beschermheer op te treden. Het ledental schommelde in die tijd rond de 23. Onder leiding van de heer Ooste laar, onderkapelmeester van het 4e Regiment Infanterie te Leiden, werd vlijtig gere peteerd. De oude heer Van Parijs sr. zorgde er voor dat de dirigent met een rijtuigje werd gehaald en weer thuis gebracht. Zo kon men de muzikanten en hun dirigent wekelijks bijeen vinden In het gebouwtje van mevr. Van Hattcm aan de Van Limburg Stirumstraot, waar thans de kantoorboekhandel Buijze is gevestigd. „Crescendo" gaf haar eerste concert oo „De Plaats", zoals de buitenplaats ,,0f- fem" in de volksmond werd genoemd D>rif»ent Ooste'aar wérd in 1907 opgevolgd door de heer Vehheij, eveneens een stafmuzikant van het Vierde. Er werd een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de heren K. de Bes, B. Berkemeijer, A. Besiebroer, D. Grullemnns, C. Wasse naar en G. van Wouw. Jarenlang nam „Crescendo" als enig Noordwijks muziek korps deel aan het plaatse lijk culturele leven. Pittig bliezen zij vrolijke nummers op de verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis, op hoogtijden in het le ven van dc ambachtsheer van Noordwijk, als het huwe lijk van de Graaf van By- landt met de Gravin van Limburg Stirum, ter gelegen heid van jubilea en andere gebeurtenissen In de Noord wijkse gemeenschap. Er waren ook dieptepunten. Omstreeks 1930, toen de heer Verhcij de dirigeerstok had neergelegd, scheen het alsof de kapel zijn laatste noten had geblazen, maar gelukkig vond men in de heer W. J. Smolders een nieuwe muzi kale leider, die in enkele ja ren tljds Crescendo" naar het toppunt van zijn glorie voerde. Opvolger van de heer Smol ders werd de heer Alb. Mey uit Den Haag, solo-klnnnet- tist vpn de Kon. Militaire Kapel. Vele, zeer vele jaren heeft de harmoniekepel bee) sober moeten leven. Tot het 80-sfe jaar deed men het zonder uniform. Onder de verlichte un formpet Hepen de muzl- kanten :n veel kleurige col bertjes. Een comité, bestaan- Een van de oudste foto's van Crescendo, waarschijnlijk ge nomen niet lang na de oprich ting. De foto is eigendom van dc heer P. v. Dam, wiens grootvader op de eerste rij gehurkt zit. de uit de heren J. Choufour, J. Landman en B. Hooyberg, organiseerde toen een groot scheepse aktie met vele fes tiviteiten ten bate van het uniformfonds. „Crescendo" werd toen voor het eerst in uniform gestoken. Oe kapel heeft er vijftien jaar mee ge daan. 't Zijn beste pokken geweest, maar nu ls men toch echt aan nieuw toe. Het tegenwoordige bestuur be staat uit de heren J. Wa* sing, voorzitter, J, Dorst, cretaris, K. Huizlngn, pen ningmeester, T. Westerhout, 2e voorzitter, C. van Rooyen, 2e secretaris, C. van der N'et, Loren de Jong en E. Dekker. Het zal hen op de receptie niet aan belangstel ling ontbreken. ••lilKe, Golden Mi ipeliloorii, 1'rr.m. lumph. May Tim i 22—26, arthur ;t, 17. Koever Mow ICO—260.W ie Use WUwe 160—300, Preli 0 ï-o, V cl, Korde 170 -iq 1 I .0 111. I.. niieldno» ralph :0O- 2X,. blng croik

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5