Eerste neutrale school Alkemade Scholieren gaan Voorhout sociografisch doorlichten Preek-op-schrift ter verbetering van wisselwerking Leidse agenda Katwijkse politie krijgt uitbrander van Haagse rechter PAGINA 4 LEIDSE COURANT Wat u ook moet weten ALPHEN I.v.m. de bouw van een zes etages hoge kantoorflat naast de Alphen- se bank en tussen de Sint Jo- risstraat en de Castellum- straat, heeft de politie Al phen a/d Rijn bijzondere verkeersmaatregelen getrof fen. Deze komen neer: ver keer uit de Stevinstraat heeft voorrang. Ten opzichte van de Paradijslaan heeft de Castellumstraat voorrangs kruising. Rond het bouwter rein is parkeren verboden. BOLLENSTREEK Dins dagavond heeft de afd. Bol lenstreek van de Ouderver eniging „Voor het zorgen kind" een bijeenkomst gehad in de Oud-Hollandse zaal van Rest. Waron Djawa te Lisse. Burgemeester C.A.Stolwijk, voorzitter van de Bollen streek-afdeling wees er op, dat de vereniging snel grt>eit en er een steeds betere orga nisatie komt. Hij prees ook de oprichting van de „Stich ting Sport en Recreatie Ge handicapten" voor de Bollen streek, welke reeds overdui delijk bewezen heeft de sym pathie van de bollenstreekbe volking te hebben. LEIDEN Eric Koenders, leerling van Sportschool Lui ten en gecoached door A.J. v. Polanen, is door de Ne derlandse Judo Bond aange wezen om als halfzwaarge- wicht mee te doen in de in terland (junioren) Neder land-Polen, die zaterdag a.s. in de Sporthal de Vliegermo len te Voorburg gehouden zal worden. LEIDSCHENDAM De In terkerkelijke Stichting voor Maatschappelijke Dienstver lening Leidschendam gaat per 15 februari verhuizen naar de Voorburgseweg 25, het nieuwe telefoonnummer 2140 heeft daar vier lijnen, De werkzaamheden van de Stichting omvatten „alge meen maatschappelijk werk" en „gezinsverzorging en be jaardenhulp". Het maat schappelijk werkteam be staat uit drie leden, waarvan mej. M.C. van Woerden leid ster is. Er wordt spreekuur gehouden op dinsdag- en donderdagmorgen van 9 tot 10 uur en op dinsdagavond van half zeven tot half acht, in Stompwijk in het Wit- Gele Kruisgebouw op de 2e en 4e vrijdag van de maand van 11 tot 12 uur. Het team van gezinsverzorging en be jaardenhulp wordt aange voerd door mevrouw C.J. v. d. Linde-de Ree, spreek uren maandag tot en met vrijdag van 9—10 uur. Het aantal medewerksters in de stichting is langzamerhand bijna verdriedubbeld. Begon nen werd met 5 gezinsver zorgsters. 5 helpsters en 45 bejaardenhelpsters, momen teel zijn 12 gezinsverzorg sters, 15 helpsters en 121 be jaardenhelpsters in dienst. LISSERBROEK Het echt paar Onos-Overdorp van de Hillegommerdijk vierde gis teren onder grote belangstel ling het diamanten huwe lijksfeest. Er was een geluks telegram van koningin Ju liana, burgemeester mr. F.Dijckmeester van de Haar lemmermeer kwam felicite ren en een fruitmand aanbie den en ook een deputatie van de schooljeugd kwam langs. NIEUWVEEN Woensdag avond 9 febr. om 8 uur zal de L.T-B. afd. Nieuwveen haar jaarlijkse ledenvergade ring houden in restaurant Lelieveld. Na afloop hiervan wordt de verdere avond in gezellig samenzijn van le den, echtgenotes en genodig den, doorgebracht, waarbij "De Vrijbuiters" uit Aals meer de muzikale noot zul len verzorgen. Zelfbouwerij alternatief in Hazerswoude HAZERSWOUDE Burge meester en wetheuders van de gemeente Hazerswoude, waar zo'n 360 woningzoeken den zijn, zullen pas dan een onderzoek Instellen of er ter plaatse gegadigden zijn die In hun vrije tijd een eigen huls willen bouwen. „Het is nog helemaal niet bekend, hoe en wat er allemaal gere geld gaat worden," aldus burgemeester J. ten Heuvel hof op een eerder gehouden gemeenteraadsvergadering. „Bij de uitgifte van gronden en alles wat er mede annex Is." KVP-gemeenteraadslid M.G.L. de Boer is er een groot voor stander van dat ambachtslie den in hun vrije tijd zelf hun eigen huis bouwen. „Een schitterende vrijetijdsbeste ding" en „een sublieme vorm van bezitsvorming" heeft hij dit genoemd. Wan neer een onderzoek positieve resultaten oplevert, moeten B. en W. maatregelen over wegen om deze zelfbouw mo- gelijk te maken, heeft hij te kennen gegeven. Wanneer de mogelijkheid voor handen is, willen B. en W. best meewerken aan het voorstel van de heer De Boer, die de „zelfbouwerij" in het plan Zuid 111 wel rea- 1 liseerbaar acht. Maar, nog- j maals, het Hazerswouds. col lege wil eerst weten of de 1 verwachtingen kunnen wor den beantwoord, voor wordt onderzocht, of er liefhebberij bestaat om een eigen woon huis te bouwen. NIEUWE WETERING De ge meente Alkemade staat wat het onderwijs betreft aan de voor avond van een historische dag. Op 18 februari wordt in Nieu we Wetering de eerste neutrale school geopend. Een kleuterschool. Het resultaat van een initiatief dat zes huis moeders uit dit dorpje twee en een half jaar geleden namen. De dames Zaal, Peters, Raap horst, Van der Knijff, Hoogen- boom en Obdam hadden er in dertijd genoeg van hun kinder tjes iedere dag naar Roelof- arendsveen of Oude Wetering te brengen. Een van hen, me vrouw Peters, verzorgde vier keer per dag het vervoer van 8 kleuters naar hun schóoltje. Enige communicatie met het Rijk We inwoners leerde dat de afstand tussen huis en school groot genoeg was om de aanvraag voor een eigen school te billijken. De overheid was bereid de inrichting van de school voor haar rekening te ne men. Ook de gemeente Alkema de toonde zich welwillend. Zij zorgde voor het gebouw. De resterende kosten die dit on derwijs vergt, de extraatjes zoals schoolreisjes, sinterklaas feest etcetera, komen voor reke ning van de Stichting Bijzonde- De kleuterschool zal voorlopig be---. Kleuterschool Nieuwe Wete- volkt worden door 34 leerlingen. Nieuwe Wete ring hebben zich uitermate sympathiek opgesteld ten op zichte van de neutrale school. Toen er vorig jaar augustus wel voldoende leerlingen waren maar het schoolgebouw nog niet klaar was, stond de muziekver eniging „Door Gunst Verkre gen" haar repetitielokaal af. Ook de acties ter ondersteuning van de school ondervonden veel medewerking. ring. De ouders van de kleuters zorgen voor een deel van de fi nanciering; zij betalen iedere maand ei dit doel. Binnenkort zal dit aantal echter uitgebreid zijn tot 37, het maxi mum voor een eenklassige school. Hoofdleidster wordt mej. Bergisch uit Haarlem. In dit houten noodgebouwtje huisde tot voor kort de openbare kleuterschool v Alphen Bij het nieuwe postkantoor van Alphen wordt de laatste hand gelegd aan een kunstwerk bestaande uit betonnen en granieten ele menten. Er zullen tevens plastic speelwerktuigen worden geplaatst om de jeugd in de gelegenheid te stellen om te spelen wanneer hun ouders zaken afhandelen in het postkantoor. Woning van burgemeester Hazerswoude bijna klaar HAZERSWOUDE Als alles vol gens plan verloopt, zal het Ha- zerswoudse aannemingsbedrijf C. L. de Boer de nieuwe ambts woning van de burgemeester nog voor 1 mei opleveren. Deze bungalow, die verrijst op een terrein tussen Burgemees ter Warnaarkade en Dorps straat, wordt gebouwd naar een ontwerp van het architectenbu- reu Dekker uit Hazerswoude. De kosten worden geraamd op 158.173,- De thans in gebruik zijnde ambtswoning van de bur gemeester aan de Burgemeester Warnaarkade wordt, zodra de familie Ten Heuvelhof is ver huisd, aan de bestemming ont trokken, want de gemeenteraad verkocht het huis al tegen een prijs van 130.000,- aan dr. J. H. J. Crijns uit Roosendaal. Een beslissing zal de gemeente raad van Hazerswoude overi gens nog moeten nemen: de naamaanduiding van de straat, waaraan de nieuwe burgemees terswoning komt te liggen. Er zijn al suggesties gedaan door enkele raadsleden wat dat be treft. De PvdA-er P. Oosterhoff bijvoorbeeld heeft de idee aan gedragen, om deze straat te noemen naar Waldkappel, de Westduitse gemeente waarmee Hazerswoude bijzondere banden onderhoudt in het kader van bei der lidmaatschap Van de Ver eniging van EuroDese gemeen ten. SGP'er J. L. Matze op zijn beurt voelt meer voor een straat die de naam draagt van een van de leden van het vorsten huis. Hij noemde de naam van Willem de Zwiiger. Maar dat bracht nogal wat gelach teweeg tijdens de laatst gehouden raadsvergadering, want deze naam vonden de meeste raads- collega's niet zo in overeen stemming met de om zijn praat- lust bekend staande burgemees ter J. ten Heuvelhof.... VOORHOUT Derdeklassers van het Fioretty College gaan in de week van 21 tot en met 26 fe bruari de gemeente Voorhout „sociografisch onderzoeken". Men moet niet al te zwaar tillen aan deze term. Men wil er slechts mee aangeven, dat deze scholieren zich een week lang verdiepen in het wel en wee van een dorpsgemeenschap; zelf er varen hoe "men" in Voorhout denkt over ontspanning, sport, radio en t.v., over milieu-ver ontreiniging, reclame, enz. enz. De schoolleiding wil mede door dit projekt grotere taaiwaardig heid, zowel mondeling als schriftelijk, bevorderen. Maandag 21 februari zullen in het Parochiehuis - de centrale post gedurende heel die week - twee lezingen met dicussie worden gehouden. Gemeenteraadslid v.d. Aardweg zal spreken over Voorhouts verleden en het raadslid ir. Van Os zal de jon gens- en meisjes 's middags in formeren over "Voorhout als bollendorp" en over "dit dorp nu en straks". Van beide lezin gen moeten de leerlingen een verslag maken. De twee volgende dagen gaan de leerlingen in groepjes van vier naar huisvrouwen, die van te voren om medewerking zijn verzocht. Aan die huisvrouwen worden vragen gesteld —er een 25-tal alledaagse onr' ->rpen. Enkele voorbeelden: u de lievelingsboeken van u, kinde ren?", "Naar welk radiopro gramma luistert u graag?" en "Doen uw kinderen aan sport, en zo ja, welke?" In totaal wor den 100 huisvrouwen geïnter viewd. Alle gegevens worden verwerkt in statistiekjes, over zichten en verslagen. Ook wor den vraaggespreken gehouden met de plaatselijke deskundi gen, de burgemeester, de huis arts en 'n hoofdkleuterleidster; 25 in totaal. Van de ervaringen wordt "thuis gekomen" in Parochiehuis weer een verslag gemaakt. De laatste dag, vrijdag, wordt ge bruik om de laatste hand te leg gen aan statistieken, rapporta ges, tekeningen, inhoudsopgave; m.a.w. de resultaten worden „persklaar" gemaakt. Dank zij een bijzonder goede stencil- en off-set-apparatuur op het Fioretty College kunnen alle leerlingen aan het "taalvaardig- heidsprojekt" een boekwerk van ruim honderd pagina's overhou- Nieuwkoop De Voorwetering (foto) staat nog steeds op de nominatie om gedempt te worden. Een actie-comité in Nieuwkoop doet pogingen om dit te voorkomen. Zij heeft de omwonenden gevraagd adhesie te betuigen met dit streven. Ook wordt verzocht de wetering schoon te houden om het argument: „de wetering vervuilt steeds meer, dus v zullen hem maar dempen? te voorkomen. In Willibrord-parochie ALKEMADE Op veelvuldig verzoek hierbij de juiste plaats waar de eerste openbare lagere school van Alkemade gebouwd zal worden. Maandag 31 januari plaatsten wij de foto van een bouwterrein in Al kemade, maar er bleek een misverstand in het spel te zijn: onze fotograaf had zich georiënteerd op een bruggetje, dat achteraf niet het goede bruggetje bleek te zijn. Voor vragen en twijfels er werden zelfs politieke vragen opgeroepen in verband met de voorgeschiedenis van de school, terwijl men er ook aan bleek te twijfelen of de redactie reclame wilde maken voor Arie de Boom", die op de achter grond zichtbaar was hoeft na deze verklarende nieuwe foto geen plaats meer te zijn. De nieuwe plaats vindt men door in Oude Wetering de laan naast de voormalige r.-k. kerk in te rijden. Direct bij het eerste bruggetje ('t bewuste bruggetje) in deze weg vindt men de toekomstige bouwplaats. FGSTGEEST Bij wijze van proef zullen de bezoekers van de St. Willlbrordkerk 's zondags de predikatie op schrift krijgen. De gelovigen kunnen daardoor, hoopt men, de preek inhoudelijk beter tot zich laten komen en zich eventueel voorbereiden op een discussie na afloop van de eucharistieviering. De parochieraad besloot dit gis teravond naar arjileiding van een brief van een verontruste, die zijn ergenis uitsprak over de inhoud van de predikaties. De briefschrijver klaagde ook over het zi'ns 'j'ziens onvoldoende godsdi l'ctom'erwiis voor kinde ren en de benadering van de grote problemen in de wereld. Het verstrekken van de preek-op- schrift wordt voorlopig als een poging gez' de wisselwerking tussen predi.;mt en toehoorders te bevorderen, want men was het er wel o;er eenr -'m thans sprake is ■an c- f lw?- Het terugsore en en de dienst zelf li'kt v -• g een onmogelijkheid. Tijdens de vergade |i" liet pas toor Kooyman weten, dat hij ge schrokken was over het resul taat van de tellingen, die op zondagen in januari gehoudeii zijn, In de Willibrordkerk was het kerkbezoek met maar liefst 10% gedaald. Ook de Bonaven- turakapel met de latijnse dienst gaf geen opwekk |nd beeld te zien. Het bezoekersaantal ook daar teruggelopen, maa bezettingsgraad kwam toch nog neer op 35%. Medegedeeld werd, dat er twee vacatures komen in de P.C.I. Men hoopt op kandidat van de zijde van jongeren, maat schappelijke instellingen en onderwijs. Het parochiegedeelte te Piinsburg zal bij de parochie vrfi Katwijk worden gevoegd. Alphen i voor de ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling zal vol gende week vergaderen op dinsdag, over een variant tracé van rijksweg 3, over de bouw van twee torenflats in Ridderveld en over de be zwaren welke zijn ingediend tegen het ontwerp-bestem- mingsplan „De Burcht 1970". •SASSENHEIM De Ver eniging van Postzegelverza melaars bestaat dit jaar 15 jaar. Ter gelegenheid daar van zal op 24 en 25 maart een expositie worden gehou den. De vereniging telt thans 118 leden en heeft een flore rende jeugdafdeling. Vorig jaar vergaderde men 10 keer. Mede op aandrang van de vereniging kreeg Sassen- heim voor een half jaar een filatelistenloket in het post kantoor. Men heeft goede hoop, dat dat een blijvende voorziening zal zijn. STADSGEHOORZAAL. DONDERDAG 10 SIKKENS LAKFABRIEKEN LAK-THEATER. Opvc VIJF MEIHAL. Uitreiking LEIDERDORP. LAK-THEATBR. Opvoering VESTESTRAAT. 20.00 uur. STADSSCHOUWBURG. HAARLEM. „De Filantroop", K en O. aanvang 20.15 uur. STADSGEHOORZAAL. Uitvoering van het Lelds Politie MuZlek Gezelschap. In district Alphen Aanbod arbeids krachten tweemaal zo groot als de vraag Alphen Het aanbod van ar beidskrachten in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Alphen aan den Rijn is momen teel ruim 2 maal zo groot als de vraag. In januari steeg de ar beidsreserve van mannen met 83 en bedraagt nu 460; da 2,36 procent van de mannelijke beroepsbevolking. De toename van het aanbod komt voornamelijk voor rekening van de bouw. Namelijk 52. Dit bete kent, dat de werkloosheid in de bouw nu 44 procent van het to taal bedraagt. In de B. en sector is met name het aantal werkloze vaklieden toegenomen, (huisschilders, timmerlieden,, metselaars, bouwkundigen). De^ werkloosheid in de metaalsector» is slechts in geringe mate toege nomen. De vraag daarentegen is in belangrijke mate terugge-, lopen (- 62). Dit betreft vooral vaklieden uit- de verspanende bewerking en elektrische las sers. Toch komt de helft van het aantal aanvragen nog voor rekening van de metaalsector. De sector handel- en kantoor personeel omvat ruim 15 pro cent van het totale aantal werk- In de nrovincie Zuid-Holland be draagt de geregistreerde ar- beidsreseve 2.5 procent van de afhankelijke mannelijke be- roensbevo'king. hetgeen nog iets meer is dan in het gewest Al- phen aan den Rijn. Er wordt verwacht, dat de werk loosheid niet meer of slechts in geringe mate zal stijgen. Het 1 hoogtepunt van de werkloosheid lijkt voor het einde van februari bereikt te zijn, aangezien een belangrijk deel uit seizoenwerk- loosheid bestaat. - Onderzoek na brandstichting onvoldoende Den Haag-Katwijk De Officier van Justitie en de Haagse politie rechter zijn niet erg te spre ken over de wijze, waarop de politie te Katwijk het onderzoek had geleid na een geval van brandstichting in een flatwo ning. „Het gaat er niet alleen om om de verdachte weg te ha len en een proces-verbaal op te maken, maar er dienen ook maatregelen te worden getrof fen om behoorlijk een onderzoek in te stellen," aldus verweet de rechter. En aan dat onderzoek had het ook naar het oordeel van de Officier gemankeerd. LISSE Dinsdagavond heeft de afd. Lisse van D'66 een ledenvergadering gehouden in de Poelpolder. Aanwezig E.K.Wessel-Tuinstra, fractie voorzitter van D'66 Staten Zuid-Holland en mevr. Kou- wenhoven, hoofdbestuurslid van D'66. Deze avond had het karakter van een contact avond met de afdelingen en fracties van de gemeente raad. Vooraf werden de plaatselijke belangen bespro ken. Aan de orde werden ook gesteld zaken welke op het a.s. regionale congres van 25 maart behandeld zul len worden in de Andfeas- kerk te Leidschendam. De stellingen en uitgangspunten kwamen ter discussie met gevolg een breedvoerige ge- dachtenwisseling over be langrijke onderwerpen als milieu, verkeer e en de woningbouw. De verdachte, een 45-jarige man zonder beroep, had na ruzie met zijn vrouw, die vervolgens de echtelijke woning had verlaten, een deel van het meubilair in de woonkamer opeen gestapeld. Vervolgens wierp hij er een hoeveelheid petroleum overheen en sprenkelde ook in de gang en andere kamers petroleum, Daarna had hij een lucifer in de stapel stoelen gegooid, zodal brand ontstond met een sterke rookontwikkeling. In de woning lag een driejarig kind te slapen, Doordat rookwolken naar buiten sloegen, werd de brand ontdekt Het lukte de brand te bedwin gen. De gealarmeerde politie arresteerde de man, maar zou hebben nagelaten maatregeler te treffen voor instellen van eer onderzoek o.a. door het pand ai te sluiten en voorkomen dat ieti zou worden aangeraakt ten be hoeve van het onderzoek. Ver dachte bleek zich aan overma tig drankmisbruik te buiten t< gaan, hetgeen reeds eerder tol allerlei moeilijkheden aanleiding De Officier van Justitie Mr. Lu lofs achtte het onjuist, dat dooi de reclassering werd geadvi seerd te volstaan met een voor waardelijke gevangenisstraf „Wanneer we op een dergelijl advies bij een misdrijf als hiei aan de orde in zouden gaan dan waren we nergens meei met het strafrecht", aldus di Officier. De vrouw heeft d< man nog zoveel mogelijk ondei controle gehouden, maar da werd voor haar onmogelijk. He zou niet te verwonderen zijn ge weest, indien het kind in d< rook was gestikt. De Officiel eiste vier maanden gevangenis straf waarvan twee maandei voorwaardelijk met proeftijl van 3 jaar. De rechter hield er rekening me« dat verdachte verminderd toers keningsvatbaar moet wordfl geacht en legde tien weken g« vangenisstraf op, waarvan ach weken voorwaardelijk m< proeftijd van 3 jaar.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4