Camera vervangt agent MVM vraagt aandacht voor part time-werk Complimenten over en weer tussen PAK en christelijke partijen VOOR HET EERST SINDS LANG: Ontmanteling van Gasfabriek kost ruim 2 miljoen Sex a la meunière' succes in Voorschoten MCO opent „Arbeidsbureau voor idealisten" I 1971 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Een avond, waarop de drie christelijke partijen in de Leldse gemeenteraad hun achterban informeerden over de gemeentepolitiek, bracht gister avond (ogenschijnlijk) een gene reuze toenadering met de PAK- fractie. Voor het eerst sinds au- gustus-1970 bleven niet alleen stekelige opmerkingen naar „de oppositie" achterwege, maar werd in het openbaar lucht ge geven aan waardering over en Dorzaak was de krant; aanleiding een voordracht over de finan- cieel-economis-che perikelen van Leiden. Als die gehouden zou zijn door wethouder Harmsen die al meer als bliksemafleider voor PAK-spanningen heeft ge diend was het misschien niet zover gekomen. Het raadslid Elsgeest, financieel deskundige van de christelijke fracties, ver ving de wethouder van finan ciën. Tot slot van zijn voor dracht gaf hij een persoonlijke mening over de positie van de wethouders. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat in het inter- fractioneel overleg van augus- tus-1970 geen overeenkomst kon worden bereikt. Dat had tot ge volg gehad, dat de PAK-fractie geen deel had aan het overleg binnen B. en W. Daardoor moet nu alle problematiek in de raadsvergaderingen worden uit gevochten. De consequentie is langdurig en veelvuldig vergade ren. De heer Elsgeest wilde daarom de besturen van de drie kiesverenigingen bewegen, het image van de raadsleden mo gelijk via de pers te verbete ren: de essentie van hun optre den dringt nauwelijks in de raadsverslagen door. Als voor beeld daarvan noemde de heer Elsgeest de behandeling van de alternatieve begroting van het PAK, voor welk stuk hij per soonlijk grote bewondering heeft. Het daarin becijferde te kort bedroeg globaal f 20 mil joen, bijna het dubbele van de „officieële" begroting. In goed overleg vertelaarde het PAK zich bereid het tekort terug te dringen tot 15 min, waarna het tenslotte op initiatief van de christelijke partijen op ca. 12 min werd vastgesteld. In de kranten werd desondanks be richt dat de PAKjbegroting was aangenomen. Mr. In 't Veld mèt de heer Van Aken als belangstellend toehoor der aanwezig reageerde be grijpend op Elsgeests compli menten met een verklaring voor het „dwarsliggen" van zijn fractie in de raad. Het optreden van de PAK-fractie heeft, aldus de heer In 't Veld, de weg geopend naar een alter natieve beleidvoering. Dat die nog maar zo traag op gang LEIDEN Professor O. W. Goslings reikte gisteren het eredoctoraat van de Leidse universiteit uit aan Neil Ripley Ker, kalligraaf aan de universiteit van Oxford. Promotor was prof. Lieftinck. Ter gelegen heid van het eredoctoraat wordt in de universiteitsbibliotheek een tentoonstelling gehouden van oude handschriften. komt, komt doordat een integra le lijn ontbreekt. „Zolang die er niet is, zal er over details ge praat worden", beloofde In 't Veld, die in het openbaar vast stelde dat „alleen Kret het in- terfractioneel akkoord omzet in een modern integraal beleid. Waarbij je van mening kunt verschillen over data en volgor de. Maar deze man heeft het moeilijk omdat de rest van het college niet gewend is aan het streven naar een verkrijgen van langer zicht." In 't Veld ver klaarde voorts dat voor zijn fractie een meerderheidscollege geen axioma is, maar dat zij zich gehouden voelt aan de be loften, die ze de kiezers heeft gedaan. „Op deze wijze kan de polarisatie die voorzitter N. van Dee (CHU-Leiden) in zijn openingswoord gelaakt had best in positieve zin vertaald worden", meende de heer In 't Veld. Samenwerking KVP en PCC Zoeterwoude ZOETERWOUDE De besturen van de KVP en de PCC te Zoeterwoude hebben besloten een werkgroep in te stellen die tot taak heeft de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot een gemeenschappelijk verkie zingsprogramma voor de ge meenteraadsverkiezingen in 1974. De werkgroep bestaat uit de voor zitter van de KVP-Zoeterwoude, A. v. d. Wildenberg, de voorzit ter van de PCC B. W. Beskers. de twee fractie-voorzitters L. J. v. d. Post en A. G. Engelkes en de heren C. P. J. Paardeko- per en J. D. Hulesbos. De leden vergaderingen van de PCC en KVP zullen hierover worden ge hoord en zullen steeds inspraak krijgen bij elke volgende fase van de eventuele totstandko ming van het gezamenlijk ver kiezingsprogramma. Zowel de KVP als de PCC stellen voorop dat deze aanzet van samenwer king geen aantasting mag bete kenen van de eigen identiteit. Deze gezamenlijke verklaring werd gisteravond opgesteld aan het eind van de tweede gemeen schappelijke vergadering van de beide besturen in „Ons Huis", KVP-voorzitter Van de Wilden berg zei nog dat de beide verga deringen verliepen „in een ge weldige sfeer" en volgens hem „zit er goede toekomstmuziek" in. De werkgroep komt eind maart voor het eerst bijeen. Sinds enige tijd houden de verte genwoordigers in de raad van beide groeperingen reeds gezu- menlijke fractie-vergaderingen. Geen bemiddeling, wel advies: i LEIDEN Als de kinderen naar school, de afwas gedaan, de bedden opgemaakt en de meubeltjes afgestofd zijn, wordt het huis voor heel wat vrouwen te benauwd. Met koffiedrinken, winkelen of op bezoek gaan kunnen ze de dag niet vullen: er ontstaat een behoefte om iets méér te doen, dan het huishoudelijk werk alléén. Terugdenkend aan de afwisseling die hun vroegere werk bood of aan de Investeringen, die de maatschappij in hun opleiding deed, verlangen vele vrouwen ernaar, opnieuw een plaats in de maatschappij buiten het gezin in te nemen en hun sociale contacten uit te breiden. Dat kan een ver frissende invloed hebben op het gezin. Maar het blijkt voor de ge huwde vrouw niet mee te vallen, een baan te vinden voor de uren die zij per dag of per week beschikbaar heeft. De actiegroep Man- Vrouw-Maatschappij beijvert zicb daarom, ook in Leiden werkmoge- lljkheden voor haar te scheppen. j Part-time werk door mannen vrouwen verdient uit eco nomisch oogpunt meer aan dacht, dan het tot nu toe krijgt. Maar voor een bepaalde catego- van vrouwen zou het boven dien een sociaal goed kunnen betekenen als ze hun licht niet Ionder de korenmaat hielden. Oe maatschappij blijkt daar niet op ingesteld. (Vrouwen „met een behoorlijke op- leiding" kunnen, eenmaal ge huwd, in vele gevallen alleen werk krijgen beneden het ni veau dat ze gewend waren. Voor vrouwen zonder (bijzonde- re) opleiding ontbreekt het veel al aan bijscholing. Daardoor is het aantal beroepen, waarin ge huwde vrouwen „per uur" ge- 1 plaatst kunnen worden al zeer beperkt. Een exact overzicht over de plaatsingsmogelijkheden in het district van het GAB-Lei- den is nooit samengesteld. Om haar campagne te kunnen moti veren, is een studie van het pro bleem volgens MVM zeer nood zakelijk. De Leidse werkeroep heeft tijdens de Leidato-1970 een actie ge voerd om de gehuwde vrouw be kend te maken met de mogelijk heden van werken buitenshuis. Die actie ging onder het motto: „Kom van de fornuis af". Daar bij vestigde ze vooral de aan dacht op de korte beroepsoplei dingen en op de mogelijkheden, die het Gewestelijk Arbeidsbu reau hun biedt. In november van hetzelfde jaar werkt de Leidse actiegroep mee aan een landelijke campagne „Qp de Vrouw af". Het gevolg van bei de acties was, dat zich een groot aantal vrouwen als part time werkzoekenden meldden. Voor die vrouwen vond geen be middeling plaats. Het GAB-Lei- den had geen speciale afdeling voor part-time bemiddeling en (nog) niet de iuiste contacten met het bedrijfsleven. Daarom heeft MVM in oktober 1971 een spreekuur ingesteld om belangstellenden vrouwen zo wel als mannen informatie en voorlichting te geven. De ac tiegroep wist zich daarbij ge steund door het Directoraat-ge neraal voor de Arbeidsvoorzie ning. Zelfs werd binnen het GAB-Lei- den, zoals bijvoorbeeld ook in Rotterdam een ambtenaar speciaal belast met de part-time bemiddeling. Als gevolg van de geldende personeelsstop heeft deze functie nog geen optimale resultaten afgeworpen. Er zou ook een lijst met aanvragen voor part-timewerk aan de be drijnen worden rondgestuurd maar ook dit voornemen kon tot nu toe nog niet gerealiseerd worden. Daarom blijft MVM zijn spreekuren houden: dins dagsmorgens van half tien tot half elf en donderdagsavonds (volgens afspraak) van half acht tot half negen in het ge bouw van het GAB aan de Doe- zastraat. MVM mag niet recht streeks bemiddelen maar als gevolg van zijn adviezen en in formaties konden 14 van de 24 gegadigden geplaatst worden. Desondanks heeft de actiegroep moeten vaststellen, dat onder de personeelschefs van de Leidse bedrijven nog te weinig belang stelling bestaat voor het aanbod van part-timers. Dat is, behalve aan de invloed van de dalende conjunctuur waarschijnlijk ook te wijten aan de nog steeds levende vooroor delen tegen deze vorm van pro- duktiviteit bii de bedrijven. En in dat opzicht vormt Leiden een voorbeeld van geringe progres siviteit, vergeleken bij Utrecht, w"' een enouête onder 158 be drijven uitwees dat 11,7% van de werknemers minder dan een volle week werkt. Leiden Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van directeur Schutsifser is er gisteren plechtige heilige mis opgedragen door pater Clementius Schutsijser, geassisteerd door rector Van der Stap. Daarna was er voor de bejaarden gelegenheid de heer Schutsijser te feliciteren. Rector Van der Stap bood hem namens het feestcomité een geschenk onder couvert aan. Een suppletie op zijn reis LEIDEN Hoewel in 1964 overgeschakeld werd van stadsgas op aardgas is nu nog een groot bedrag nodig om de „ontmantelings- kosten" van de gasfabriek te kunnen dekken. Een studiecommissie heeft becijfedr, dat de zgn. desinvesteringskosten 2.200.000,— zullen zijn. Het geld zal in de' verhouding 40:60 opgebracht dienen te woren door de engros-gemeenten rond Leiden, die vroeger het stadsgas kochten, en Leiden zelf. De desinvesteringskosten zijn die kosten, die gemaakt moeten worden om destijds gedane investeringen, die nu onrendabel zijn geworden, te kunnen betalen leningsverplichtingen enz. De engros-contractanten zullen volgens de studiecommissie 924.000,— moeten betalen. De rest is voor rekening van Leiden. Het bedrag van Leiden kan worden aangemerkt als „ombouwkosten", die in 1979 zullen zijn gedelgd door de 3/4 cent, die per m3 geleverd aardgas in de prijs is verwerkt. Voor de verschillende engros-contractanten zijn de bedragen als volgt: Alphen 168.076; Hillegom 111.804,— Lisse 82.790,J Sas- senheim 83.345,—; Noordwijk 157.819,Voorschoten 93.139,— en Wassenaar 227.027,—, Nieuwveen In een zeer korte raadsvergadering is gisteravond besloten tot het aanvaarden van een geldlening bij de Bank voor Ned. Gemeenten van 830.000 gul den voor de bouw van een open bare basisschool in het Conrad- park. Het gebouw waarin de school nu zit (foto) dateert van vóór 1724 en werd enkele jaren geleden reeds afgekeurd. Het zal binnenkort worden afgebro ken. Er zal geen commissie wor den benoemd voor een te nemen raadsbesluit over wie de school mag gaan bouwen. De raad in zijn geheel gaat zich daarmee bezighouden. B. en w. zullen de nodige informatie verschaffen. terrein aan de W. P. Speelman- Besloten werd gisteravond ook weg. In de omliggende gemeen- om als maximum aantal twee ten is voor dit doel voldoende woonwagens toe te laten op het ruimte aanwezig. LISSE Door de Spar taan-Bollenstreek wordt op zondag 27 februari a.s. de 5e strandloop georganiseerd op afstanden 4, 8 en 15 km aan het Langevelderslag, start 13.00 uur. WASSENAAR Op maan dag 14 februari n.s. te 20.15 uur organiseert de Wasse- naarse afdeling van de VVD een middenstandsavond in het Atlas Centre in de Lang straat. Mr. A.Geurtsen, lid van de Tweede Kamer zal een korte inleiding houden, waarna vragen en opmerkin gen zullen worden beant woord door een panel onder voorzitterschap van Mr. G.C. van Dijk, wethouder van so ciale zaken en volkshuisves ting in Wassenaar. In dit pa nel zullen zitting hebben de raadsleden C.Haasnoot en Mr. A. van Vuure en twee vertegenwoordigers van de middenstandsorganisaties, de heren A.Lodder en J.J.West- VOORSCHOTEN In het Cultu reel Centrum te Voorschoten heeft het publiek gisteravond hartelijk kunnen lachen om hel toneelstuk „Sex a la Meunière", een blijspel van Neil Simon. De vertaling is van Annie M. G. Smldt, de regie van Guus Oster. Paul Cammermans en Ina van Faassen wisten direct al de kij kers mee te slepen in hun avon- iets te fors in zijn uitlatingen, De wijze waarop Ina van Faas sen op het juiste moment haar tekst lanceerde, bracht menig maal een extra applaus teweeg. Paul Camrtiermans, in de hoofd rol, speelde meesterlijk, soms ietsts te fors in zijn uitlatingen maar dat voorspelt de titel van het spel reeds. Ook de scène waarin hij „high" wordt, is een dolkomische situa tie waarbij de zaal goed reageer de. Sylvia de Leur speelde haar rol grandioos, maar was niet al tijd goed te verstaan. Dat kon van Paul Cammermans niet ge zegd worden, van het begin tot het einde kwam ieder woord van hem goed over. De avond was georganiseerd door het Nut Voorschoten. De zaal was uit verkocht. LISSE Hedenavond houdt de afd. Lisse van de Chr. Vrouwenbond een bijeen komst in Salvatori, 8 uur, waarin mej. A.Hoekendijk, van Heemstede, zal spreken over „Bij het ouder wor den." LISSE Donderdagavond 8 uur houdt de Zwemclub Lis- se een klaverjasavond in res taurant „De Beurs" aan de LEIDEN De behoefte om iets te betekenen voor de maatschap pij bestaat ook in sterke mate op niet-economisch gebied. Dui zenden mannen en vrouwen besteden vrijwillig tijd en energie aan het in stand houden en ontwikkelen van de vele organisaties in Leiden die zich op maatschappelijk-cultureel terrein bewegen. Bij gebrek aan (vrouw-) en mankracht blijft veel werk liggen. Be sturen, commissies en uitvoerend werk vragen om vrijwillige hulp. Vast staat dat er in Leiden vele geschikte en deskundige vrouwen en mannen zijn, die tijd en energie beschikbaar hebben. Om nu vraag en aanbod bij elkaar te brengen wil het Maat schappelijk Contact Orgaan als contactadres gaan fungeren. Vraag en aanbod kan men schriftelijk melden aan het Maat schappelijk Contact Orgaan, Stationsweg 28, te Leiden en, onder 44778, ook telefonisch. LEIDEN De kruising van Schuttersveld en Oegstgeester- weg, een van de drukste ver keerspunten van Leiden, is sinds gisteren onveilig voor au tomobilisten, die te veel haast hebben. Als ze nog juist even door het rode licht willen glip pen. komt er een „roodlichtca- mera met tijdklok" in werking. Het mechaniek knipoogt twee maal: de eerste keer als de ver keerslichten op rood springen en twee seconden later nog maals. Daarmee is de positie van de overtreder haarscherp vastgesteld, inclusief datum en tijdstip van de overtreding. De plaatsing van het apparaat „is nog maar een bescheiden be gin", aldus de verkeerspolitie, waar men nog verneemt dat het de bedoeling is, de belangrijkste verkeerspunten in Leiden met een of twee sets van deze dure apparatuur te gaan bewaken. „Bewaking door politiepersoneel is niet toereikend. Daarvoor is een politiepet te opvallend", 't Is jammer. Maar de automobi list heeft het aan zichzelf te danken dat „Big Brother" hem van steeds dichterbij gade slaat. Wat u ook moet weten BOLLENSTREEK In de wedstrijd om het kampioen schap met Vlindergoud in de Bedrijfsklaverjascompetitie Bollenstreek heeft het Van' Stein-team uit Lisse de kam-- pioen van vorig jaar, de Van Gerven-ploeg, onder zich kunnen houden. Met een zege 139-133 op Van Gerven- nestelde het team zich stevig- aan kop. Vrijdag a.s. kunnen weer de nodige verrassingen verwacht worden met aan tafel: G.W.B.-Van Zanten,, Vlinder-Elka, Drakn-Van Stein en Sikkens-v.Gerven^ De stand luidt na 14 gespeel-- de wedstrijden: 1. Van Steirr. 1951 punten. 2, Draka 1941;. 3. Elka 1928, 4. Van Gerven' 1922, 5. Sikkens 1920, 6. Vlin-;' der 1869; 7. Van Zanten' 1858; 8. G.W.B. 1806 punten. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Vrijdagavond a.s zal de muziekvereniging „Kunst Na Arbeid" o.l.v heer Louis Jansen zijn jaar-v lijkse muziekuitvoering geven in Voorhof. Na het 9 nummei tellende muziekprogramm zal de toneelvereniging St.- Michaël uit Hazerswoude- Rijnd'ijk de première van het blijspel in 3 bedrijven „De Doffer op de Dakgoot" op de planken van het Voorhof brengen. Het populaire ziekprogramma en het kol- derrieke toneelstuk staan rant voor een geslaagde avond, die om 7.30 uur vangt. LEIDEN De NV Leidsche Duinwater Maatschappij zal dit jaar 8 miljoen op de I pitaalmarkt moeten aantrek ken. Het geld moet aange wend worden voor verdere verbetering van de kwaliteit van het leidingwater en het treffen van voorzieningen om aan de grotere vraag te kunnen voldoen. LEIDEN De afd. Leiden van de Katholieke Bond Bejaarden en Gepensioneer den viert morgenavond de Vastenavond. De avond, die als gebruikelijk plaats vindt in het Antonius Clubhuis, wordt verzorgd door het cordeongezelschap DSVP. LISSE De Damclub Lisse heeft een aanvang gemaakt met de damwedstrijden het persoonlijk kampioen schap Bollenstreek, waarin met twee groepen (A er gespeeld wordt. De et uitslagen waren: Groep A: j. van Horck-P.Boogerd 0-2; A.H. Balkenende-P. v.d.Stelt 2-0; G.v.d.Stelt-A.Out 1-1; H. Winkelaar-S. Lemmers 1-1; J. Algera-Chr. Imthorn 2-0; A.v.Rossen-A. van Hove 1-0. Groep B: A.Verkerk-T.AIge- ra 2-0; M.Onos-J.SIottje uit- géal C. v.d.Voet-C.Lem mers 1-1; B. v Dam-F.Relts- ma 0-2; C. de Rooy-J.de Vries 0-2; G.SIottje- M.v.d.Wolf 0-2; J.Lommer- se-H.Caspers 0-2. LISSE Donderdagmiddag 3 uur houdt de Chr. Ouderen bond te Lisse de jaarverga dering in de zaal Geref. Kerk Prinsessenstraat. NIEUWVEEN Morgen avond zal de L.T.B. afd. Nieuwveen haar jaarlijkse ledenvergadering houden in restaurant Lelieveld. Na af loop hiervan wordt de v dere avond in gezellig menzijn van leden, echtgeno tes en genodigden, doorge bracht, waarhij „De Vrijbui ters" uit Aalsmeer de muzi kale noot zullen verzorgen. NOORDWIJK De Ned. Ver. van Huisvrouwen, afde ling Noordwijk, hield In De Rank een tentoonstelling a zelfgemaakte werkstukken. F.r waren vele inzendingen, waaronder bijzonder mooie en originele voorwerpen, in een grote verscheiden heid: zelf vervaardigde tapij ten, wandkleden, plastieken, aquarellen, schellekoorden, en dergelijke. Uit deze veel heid het mooiste en origi neelste zoeken, bleek een terst moeilijke taak. Uitein delijk viel de keuze op twee hippe poppen, gemaakt door mevrouw Basten, een wand versiering van mevr. Dljke- ma en een ^ipselboek mevr. Nlemefj«*~ Deze arti» kelen worden .^orgestuurd naar de gewestelijke ert viteitstentoonstelling. mooiste voorwerpen uit deze> expositie gaan weer naar landeliikc creativiteitsten- toonstelling die gehouden zal, worden t<-r ere van het 60-ja-, rlge jubileum van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. OEGSTGEEST De afde ling Oegstgeest van de Huis houdelijke en Gezinsvoorllch- ting heeft in het verleden li id met veel sukscs haar ti tiviteiten bekroond gezien, Reden waarom zij doorgaat met het organiseren van bij eenkomsten. Morgenavond tc 20.00 uur wordt er voor langstellenden een lezing ge houden over het, onderwerp „Uitkomen... hoe speel ik het klaar." Plaats van samen komst in de consistoricka- mer van de Pauluskerk, Warmonderweg nr. 2. OEGSTGEES'I Zondag middag te half drie gaat i het Parochiehuis te Oegst geest het jaarlijkse Carnaval1 voor de kinderen weer start. De stichting Kath. Jeugd en Jongeren Commis sie gaat dit jaar, onder lei ding van de heer Van Vel- zen, door met dit feest voor de jeugd tot twaalf jaar. De gene die zich het mooiste, origineelste, grappigste heeft uitgedost kan een prijs win nen. DU geldt ook voor groe-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3