Êcidóc Sowuvnt Poging tot herstel metaaloverleg verscherpt conflict WERKLOOSHEID STIJGT NAAR RECORDHOOGTE Weelderige start van damesequipe 099 Moeder en zoontje (2) op gruwelijke wijze vermoord SAPP0R072 Wellicht dode hij sabotage in Ommen 63e jaargang, no. 18.615 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 17.00 uur Kijk zelf maar; 20.41 uur 40 Pounds of trouble (film). ZONNIGE PERIODEN Vannacht plaatselijk mist. Mini mumtemperaturen van 3 graden aan zee tot om het vriespunt in het binnenland. Morgen overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige wind uit zuidelijke rich tingen en maximumtemperatu ren omstreeks 7 graden. de scheepswerf Ver- schure in Amsterdam voor de poort van de NDSM, waar zij hun collega's proberen over te halen het werk neer te leggen. Nederland krijgt sherry goedkoper BRUSSEL ANP De Eu ropese gemeenschappen gaan Spanje hun met 60 0/0 verlaagd buitentarief in rekening brengen voor 250.000 hectoliter sherry per jaar, waarvan voor namelijk Nederland gaat profiteren. Ons land zal vrji dat con tingent naar alle waar schijnlijkheid 80 0/0 in de wacht slepen, hetgeen voor de Nederlandse con sument gaat betekenen dat de sherryprijs met een kwartje tot 50 cent gaat dalen. Dit akkoord gaat overigens pas in als met Spanje een akkoord is bereikt over een aantal andere zaken. IJshockeyer Ard Schenk! Chicago Amerika heeft belangstelling voor Ard Schenk als Ijshockeyer. De Chicago Black Hawks hebben de drievoudige Olympische kampioen op de lijst geplaatst van spe lers voor wie men belang stelling heeft. „Binnen kort zullen we hem bena deren", heeft manager Tommy Ivan verklaard. De Chicago Black Hawks is een profclub, die uitkomt in de National League. Volgens Ivan heeft de president het denkbeeld geopperd Ard Schenk te benaderen „want een atleet en schaatser als Schenk kan grote waarde hebben voor de Black Hawks in een verscheidenheid van functies en activiteiten". Manager Ivan: ,,De eer ste stap om hem bij ons in te lijven, is hem op de lijst te plaatsen. Dat is gebeurd en nu kunnen we als eersten met hem gaan praten". ROTTERDAM De stakingen in de metaal duren onverminderd voort. Volgens mededelingen van leden van ondernemingsraden groeit de verbe tenheid van de stakers, omdat de on derhandelingen tussen de industrie bond N.V.V. en anderzijds de con fessionele bonden en werkgevers gis teren niet hersteld zijn. Deze hou ding loopt parallel met de verwijde ring in de top van de bonden tussen de diverse onderhandelaars. In het Rijnmondgebied dreigen de stakin gen van de laatste dagen zich uit te breiden. De werknemers daar zijn vooral verbitterd, zoals zij lieten weten, over de beschuldigingen te gen hen, dat zij de werkwilligen zou den intimideren. Het gevaar is groot, dat juist daardoor moeilijk heden tussen de werknemers onder ling dreigen. De stakers zowel in Rotterdam als Amsterdam hebben laten weten, dat zij niet eerder aan het werk zullen gaan, voordat de onderhandelingen over de nieuwe CAO-bepalingen her vat zijn. De impasse in de metaal, na de breuk van gisteren toen pogin gen om het overleg te heropenen mislukten, is nu zo groot, dat zelfs bemiddeling voorlopig zinloos lijkt. Vandaag zou minister Boersma na gaan of de door de vijf confessionele bonden en de werkgevers afgesloten metaal-CAO algemeen verbindend kan worden verklaard. Vermoedelijk het kleinste locomotiefje dat als speelgoed verkocht gaat worden. Het is te zien op de speel goedbeurs in de Duitse speelgoedstad Neurenberg. De uitvoering van deze typisch Duitse loc is op schaal 1 220. Het ding is 4,5 cm lang en kan op een sigaret aardig uit de weg. (Van c 1 parlementaire redactie) DEN HAAG Eind januari bedroeg volgens een officiële opgave van het ministerie van Sociale Zaken de geregistreerde arbeidsreserve 134.300, te weten 117.500 mannen en 16.800 vrouwen. Dit betekent een aanzienlijke toename (circa 20.000 mannen en vrouwen) ten opzich te van eind december. Zij het dat deze toename in belangrijke mate werd veroorzaakt door seizoesninvloeden. Tegenover deze grote vraag naar werk stond een aanbod van 37.600 vacatures voor man nen en 23.100 voor vrouwen bij de arbeidsbureaus. De stérke toename van de werkloosheid van bouwvakarbeiders in de afgelopen maanden zette zich ook voort in januari. De stijging van 9000 ten opzichte van eind december kwam echter grotendeels door seizoensinvloeden. De situatie is nu zo, dat van het totaal aantal werkloze mannen 35,3 procent bestaat uit bouwvakarbeiders. Een jaar geleden was het percentage 27,9 procent. Er staan thans bijna 30.000 werkloze bouwvakkers geregistreerd tegen 17.000 een jaar ge leden. j Vergeleken met een jaar tevoren is het aandeel van de jongeren in de werkloosheid gestegen, maar ten opzichte van een maand gele den deden zich geen verschuivingen in dat aandeel voor. Eind ja nuari was 31,5 procent van het aantal werkloze mannen jonger dan 25 jaar, bij de vrouwen was dit deel 42,5 procent. -In verband met de grote werkloosheid hebben de drie vakcentrales de regering verzocht 500 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de meest bedreigde gebieden en voor de bouwnijverheid. Betere camera's voor spionage- satellieten Washington (ap> De ver- enigde Staten gaan hun spiona- gesatellieten uitrusten met bete re "camera's, die sneller foto's naar de aarde kunnen zenden. Men wil voor de spionagesatellie- ten camera's gaan gebruiken, die bij het ruimtevaartprogram ma ontwikkeld zijn. Deze zouden binnen vijf tot zes jaar operatief kunnen worden. Minder verzet tegen nieuwe industrieën Rotterdam (ANP) Het aantal mensen, dat in het Rijnmondge bied last ondervindt van de luchtvervuiling, neemt af. Ook de groep van mensen, die zich zorgen maakt over de gevaren van de moderne industrie, is teruggelopen. Er zijn meer voorstanders var uitbreiding van industrie in het Rijnmondgebied dan een jaar geleden. Vrijwel de gehele be volking heeft bezwaar tegen de vestiging van een Hoogovencom plex met staalfabrieken en olie raffinaderijen met petrochemi sche industrie op de Maasvlakte. Slechts een derde van de bevol king heeft bezwaar tegen een containerhaven. Dit zijn enkele conclusies uit de enquête, die het Openbaar Li chaam Rijnmond eind vorig jaar in het nieuwe Waterweggebied heeft gehouden. Zij zijn vastge legd in het zojuist verschenen rapport „milieu-ervaring in Rijn- Direct nadat de rechter de NVV- bond hgd verboden om stakin gen tegen de metaal-CAO te or ganiseren, heeft NVV-districts- bestuurder Ab Schravemade un Rotterdam geprobeerd het con flict op een andere wijze tot op lossing te brengen. Het leek erop, dat de werkgevers bereid waren dusdanige aanvullende concessies te doen, dat de NVV-bond zonder gezichtsver lies de ruzie als afgedaan zou kunnen beschouwen. De eindbe- De werkgevers verzonden tenslot- spreking hiervoor in de Raad lp ppn talppraTri aan de NVv- dus de bond. Prompt ging van de vijf bonden een antwoordte- legram naar de NVV-bond, waarin zij stelden „met verba zing en ergernis" kennis te heb ben genomen van de reactie op de vraag om afkeuring uit te spre ken. „Uw afwijzende reactie op onze eerlijke poging een basis voor verder overleg te creëren laat geen hoop over voor een constructief overleg. Derhalve hebben de vijf organisaties nu geen behoefte aan een gesprek in de raad van overleg in het metaalbedrijf". van Overleg voor de Metaalin dustrie (R.O.M.) zou gistermid dag om drie uur worden gehou den. Ook de confessionele bonden waren blijkens een telegram be reid tot nader beraad. Wel von den zij, dat de NVV-bond vooraf zijn afkeuring zou moeten uit spreken over de „intimidatie en terreur tegen de leden van de vijf bonden" tijdens de recente stakingsacties, waarmee het klimaat zou worden gezuiverd. Al sverklaring zeiden zij achter af, dat zonder zo'n uitspraak hun leden niet zouden begrijpen, waarom hun bonden op centraal niveau de vrede zouden kunnen tekenen. De NVV-bond antwoordde wel te willen praten, maar niet de ge vraagde verklaring te willen ge ven. „Ons is geen geval bekend van intimidatie of terreur", al- telegram aan de NVV- bond, waarin zij stelden deze bond niet te zullen uitnodigen voor een gesprek in de raad van overleg, omdiat deze bond verlangde dat de besprekingen over de CAO zouden moeten wor den heropend. Dit kon voor de werkgeversorganisaties onmoge lijk een uitgangspunt voor een gesprek zijn. ken de dames tc zijn begonnen aan het uitgraven van een mijn met edel metaal. Zilver en brons op de eerste dag, een weelderige start. Stien Baas- Kaiser en Atje Keulen-Deelstra konden hun verzameling medail les op de Olympische 1500 me ter uitbreiden. Elly van der Brom onderstreepte de kracht van (ook) het damesschaatsen door een vierde plaats te be machtigen nadat zij korte tijd (voor Stlen Baas, in de rit na haar, voor Atje Keulen drong) het brons in handen had gehad. 3ijna was 't 'n volledig Nederlands succes geworden als Stien Baas wat sneller had kunnen vertrek ken of iets meer kracht over had gehad voor de eindsprint. Ze had echter geen van beide en dat bewijst hoe dicht ze bij het goud is geweest want het verschil met Olympisch kam pioene Diana Holum bedroeg hief toch de waarschuwende vinger op ten aanzien van de volgende afstanden. Op de 3000 meter moet Nederland wederom een vooraanstaande rol kunnen spelen. De gevreesde concurren tie van de Russinnen is ont kracht op de 1500 meter. Nina Statkevitsj werd door Elly van der Brom van het eremetaal ge reden en op haar beurt werd zij van het podium verdrongen door Stien Baas. Ook de Oost- duitse Rosemarie Taupadel plaatste zich nog voor de beste Russin. Op de korte afstanden, 500 en 1000 meter, zou het Ne derlandse contingent wel eens op grote tegenstand kunnen stuiten. Op de mijl bleek dat verscheidene rijdsters rap uit de voeten kunnen maar over hoop liggen met de verdeling van de krachten. Op de laatste baan veranderde hun rijden in zwoegen en vielen de acceptabe le tijden sterk terug. De snel vertrekkende dames uit Korea en Japan lieten beste tijden zien, tot ze aan de duizend me ter waren. Dat zou er dus op kunnen wijzen dat ze tegen standsters van behoorlijk kali ber kunnen zijn op de korte af standen, die echter per traditie evenzeer voor Nederland rijp zijn om de voorraad eremetaal aan te vullen. Er liggen nog ze nuwslopende schaatsdagen in het verschiet. (Van a e correspondent) LONDEN Onbekende, waarschijnlijk onder Invloed van drugs han delende moordenaars hebben een jonge Londcnse hulsvrouw en haar tweejarig zoontje letterlijk aan stukken gesneden en gepro beerd de stoffelijke resten in een badkuip te verbranden door mid del van in petroleum gedrenkte dekens. Twee hippies zijn voor on dervraging aangehouden. De slachtoffers zijn Margaret Richmond (26) en haar zoontje Justin. Zaterdagavond was er nog en feestje op haar flat geweest. Zondag hoorden buren haar gillen en roepen. De dubbele moord werd uit eindelijk ontdekt door brandweerlieden, die door voorbijgangers wa ren gewaarschuwd dat uit een var de ramen van mevrouw Rich- monds flat rook kwam. Ze vonden de zwaar verminkte lijken bran dend in het bad. Een woordvoerder van Scotland Yard zei: „Wij sporen een sadistische moordenaar op. Het is de gruwelijkste moord die ik ooit gezien heb". De twee aangehouden jongemannen zijn vermoedelijk op het feest ge weest. Ook de gescheiden echtgenoot van mevrouw Richmond werd voor ondervraging aangehouden, maar later weer op vrije voeten gesteld. De Amerikaanse acteur Raymond (Ironside) Burr heeft gisteren zonder rolstoel op een persconferentie in Kopenhagen bekend ge maakt dat hij de hoofdrol zal spelen in de film die hij zelf in Dene marken wil maken, naar een script van de Deense acteur Hans Jor- gen Lembourn. Een vrouwelijk Deens kamerlid, vroeger script-girl, de produktie meewerken. Politieman doodgeschoten KEULEN (DPA) Bij een speur actie naar voortvluchtige inbre kers Is in de nacht van dinsdag op woensdag in Keulen een poli tieman doodgeschoten. De agent was bezig met het controleren van auto's en werd blijkbaar uit een der wagens beschoten. Drie verdachten bevinden zich Raketten op basis bij Danang SAIGON (Rtr.) De Vietkong heeft 24 raketten van het kaliber 122 mm op een grote Amerikaanse luchtbasis bij Danang afgeschoten, waardoor tien Amerikaanse militairen werden gewond en cén vlieg tuig werd beschadigd. Dit heeft een Amerikaanse militaire woord voerder meegedeeld. SPORTTOTO Den Haag De tussenstand toto no. 29 dd. 5 en 6 februari. Eerste prijs: 22 meldingen. Tweede prijs: 558 meldingen. Derde prijs: 6800 meldingen. Beschik baar voor de le, 2e, 3e prijs en de premie elk 156.316. (ADVERTENTIE) Husqvarna LANGEZAAL Karnavalsfeest Gehuwden: I)ond. a.s. 8.45 u. Jeugd 9-14: Zaterdag 2.00 u. Allen: Zaterdag 8-11.30 u. Allen: ZondAg 3.30 u. DANSLES? ZONDAG 5 MAART EVERT CASTELEIN Den Bosch (ANP) Volgens mr. J. Booster, officier van justitie in Den Bosch is de kans groot, dat een van de saboteurs op het compres- siestation van de Neder landse Gasunie in Ommen zwaar gewond geraakt Is, of mogelijk zelfs omgeko men. Er zijn sporen gevonden, die erop wijzen, dat er iemand wegge sleept is. „Wellicht is dc dadet overleden en is daarom dt tweede bom in Ommen niet onü ploft, aldus mr. Booster gisteren Hij heeft verder een bericht vaf de „Rode Jeugd" ontvangen, dm deze zich verantwoordelijk stel voor dc aanslagen en voor ko mende sabotages, Thans is ooi gebleken, dat in West-Dultslonl in de afgelopen week eveneenl bommen bij industrieën ontplof zijn. De Westduitse politie za in verband hiermee met de Ne derlandse recherche contactei opnemen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1