Amerikaanse regisseurs met sociale kritiek ênM, Nederlandse smartlappen onderscheiden Y\ w\ WIJ, HEREN VAN ZICHEM (29) MARKTEN WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 De volgende morgen stapt Herman Coene met een benepen hart uit de trein te Zichem. Hij is hierheen gestormd om Elza te zien, maar hoe zal hij thuis ontvangen worden? Wegge jaagd uit het college, wegens wangedrag, vier dagen vóór de prijsuitreiking...! Toen hij onlangs zijn vader mededeelde dat hij geen priester zou worden en naar de universi teit wou gaan, om Rechten te studeren, heeft de boer hem al toegesnauwd, dat hij daarvoor niet verder op het geld van zijn vader hoefde te rekenen. "Advocaat!" heeft boer Coene toen gesmaald. "Afzetters en parasieten, dat zijn de advocaten." Toen was dat misschien nog een loze bedreiging van de boer geweest. Wat zal het nu zijn? De toekomst van Her man Coene staat op het spel. Door eenvoudig weg eens te roepen "In Vlaaderen Vlaams"! Er is misschien een redmiddel. Pastoor Mun- te voorop sturen! "Om alles uit te leggen en ze tot bedaren te brengen, meneer pastoor", smeekt de jongen in paniek, "mijn vader zal mij anders zeker niet naar de universiteit laten gaan." "Hoe geraak ik op de Donkelhoeve, Herman, joeng? Rozelien wil niet meer dat ik op de hondenkar van de Mulder..." "Nee, zelle, meneer pastoor! En in uw rolstoel- tje voer ik u ook zo ver niet", luidt het vonnis van Rozelien. "In een van de bruiloftskoetsen van het huwe lijk dat ge vanmorgen pas ingezegend hebt, meneer pastoor. Ze staan nog vóór de deur van meneer Tiberghien van de Steenovens. Ze zullen dat zeker doen voor U, meneer pas toor," stelt Herman voor. "Astublieft, meneer pastoor." "Dat kan. nietwaar Rozelien?" Pastoor Munte zal dus in de trouwkoets naar de Donkelhoeve rijden. Hij moet er zelf om lachen. Hij zal vrouw Coene op de slag voorbereiden. Maar tegen de boer is hij niet meer opgewassen. Tegen die moet Herman het grof geschut van moeder Cent, de zeerover, opstellen zelle. Vooruit! "Och God, vrouw Coene", sust de priester. "Het is allemaal niet zo erg. 'n Beetje over moed van de jeugd. Herman is toch ook geen heiligenbeeldje, nietwaar? Maar in de colleges zijn ze direct doodsbang dat ze door de fla mingantisme hun goede naam zullen verliezen in de deftige katholieke families. Ha. ja." Moeder Cent neemt intussen de boer van de Donkelhoeve voor haar rekening. Dat Peter Coene zijn zoon beter moet leren begrijpen. Dat het toch onrechtvaardig zou zijn de scho ne toekomstplannen van die jongen te verbrij zelen wegens zo'n onbenullige overtreding. Al wordt Herman geen priester, boer Coene, hij kan, als rechtsgeleerde, in de rangen van onze christelijke democratie grote diensten bewijzen. Een grote meneer worden. Zeg eens, wil moeder-overste zich zo vlug moge lijk eens gaan bemoeien met haar klooster! Saluut! Grimmig stapt de forse man de woon kamer binnen. Daar zitten ze allemaal gespannen te wach ten rond de gedekte koffietafel. Daar zitten ze allemaal gespannen te wachten, rond de gedekte koffietafel. Vrouw Coene Herman, pastoor Munte, Fons en Wieske. Pe ter gaat zwijgend op zijn plaats zitten. "Kof fie, moeder", is al wat hij zegt. Moeder Cent druipt af met een "goeie dag alle- De pastoor voelt, niet zonder leedvermaak, dat de zeerover de nederlaag geleden heeft. Dan hij maar weer: "Peter! Om zo'n gevallètje kunt ge toch uw zoon niet verloochenen. Hij mocht op de boerderij niet blijven. Dus moet hij studeren. En hij zal in elk geval doorzet ten. Alleen. Hij is ook een Coene. zelle. Om te beginnen kan hij wat geld krijgen van zijn Oom, Jef de Smid. Zelfs baron van Bercke- laer zal, als ik het hem vraag, direct bereid zijn...." de oogjes van de pastoor flikkeren on deugend. Het pakt. Coene springt op. Dat hij dat allemaal nog eerst eens zou willen zien! Maar daar tijgt ook Fons ten aanval. Dat hij, Fons, zijn broer wil helpen door hier weg te trekken en ergens te gaan werken, waar hij voor zijn arbeid betaald wordt! Vrouw Coene vraagt met tranen in de stem of haar man nu werkelijk haar dood wil...en het ongeluk van Herman! Plotseling springt nu de meester van de Donkel hoeve op Herman toe, grijpt hem bij de kraag en schreeuwt hem in het gezicht dat het nog goed is voor één jaar en als zijn nietsnut van een zoon hem dan nog eens zo iets lapt, dat het dan amen en uit is. Voorgoed! Dan kan meneer Herman zich gaan verhuren als boe renknecht. Hoort hij het? Peter Coene heft dreigend de hand op... Het hart vol muziek, trekt Herman 's anderen daags naar Leuven om een "studentenkot" te huren. Hij gaat in een café even informeren. Daar zitten twee studenten voor een schaak bord. Naar hun petten te oordelen zijn het Walen. Herman verbaast zich daarover, want de wanden hangen vol strijdlustige Vlaamsge zinde affiches, aankondigingen van Grootne derlandse congressen en protesten tegen de halfslachtige karikaturale vervlaamsing van de Gentse universiteit. "Moedere", de Westvlaamse waardin, legt Her man uit, dat haar café tijdens het studiejaar het lokaal is van het Katholiek Vlaams Hoog- studentenverbond, maar dat het tijdens de va kantie ingenomen wordt door de Waalse stu denten die in Leuven blijven met het oog op hun herkansing in oktober. "En dan is 't 'ier ollemolle Frans, menere! Mor dor is den ondervoorzittere van 't Verbond zie. menere Frederik de Bondt". „Bijgenaamd de Rooie", voegt de binnengekomen student eraan toe. Hij draagt de "flat", de Vlaamse, platte studentenpet, die alleen vóór het slapen gaan afgenomen wordt. "Dag moedere. Dag schacht. Gij zoekt een kot? Best, ik heb er een voor U. Kom maar mee." De Rooi is een kordate. Hij brengt Herman in het winkeltje van mada me weduwe Cleenmans, bij wie hij zelf de achterkamer trekt. Al acht jaar, hé madame Cleenmans? En uw voorkamer is nu al weer verhuurd. Als Frederik er zich mee bemoeit heé, madame Cleenmans? "Gij denkt toch ook aan uw huur, monsieur Frederic?" "Ik denk aan niets anders, madame Cleenmans. Kom, Herman, ik laat U de kamer zien." Met kloppend hart gaat Herman de smalle trap op, die hij vier jaar lang zal moeten bestij gen. Die kamer zal zijn thuis worden voor vier jaar. De Rooie geeft hem al dadelijk de nodige toelichtingen over het studentenleven dat hem te wachten staat. Maak het u nog een uurtje gemakkelijk bij mij. Herman. Kom een glas bier drinken en mijn nieuwe doods kop bewonderenHerman zet zich in zijn hemdsmouwen. Hij is nu onafhankelijk! Hij is student! 2530!* stuk*. Spruit» n O VEILING VV ESTLAND NOORD teraellc 404s1 Komkommer» 41 9093. ns 75 :il «6. 26 54. Aanvoer: 1032 stuks. Andijvie 1.75-2.05. Splnu- a B0 a 06 45—47. Prei A woritkuclen 4.90-6.00 koelen 1200-1850; vi 1325; vaarzen S75-12 loon. K'ruskulveren 4 knlvrren 1.30-1.70; 2.00-305schapen 10< 150-300 MARKTOVERZICHT. i prljze Nieuwe Franse Letterkundige prijs. Vrienden van de vijf jaar geleden overleden Hongaarse schrijver Ladislav Dormandi, hebben een nieuwe Franse let terkundige prijs ingesteld ten bedrage van 5000 francs. De prijs zal om het andere jaar worden toegekend aan een in het Frans geschreven werk van een schrijver wiens moedertaal geen Frans is. Orgelweek Gouda. Ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan van de stad, organiseert het Goudse orgelcomité een Orgel- week die gehouden zal worden van 17 t.m. 24 augustus. UTRECHT De film-marathon, anders kan men de Cinemani- festatie met z'n acht dagen en nachten films, persconferenties en discussies niet noemen, na dert de finish. Maar nog steeds blijven de buitenlandse regis seurs - en ook een enkele ster - binnendruppelen om na de voor stelling hun werkstuk tegenover de pers te verdedigen. Soms is dat vergeefse moeite, zoals bij Sweet Sweetback's baadassss song" van Meivin van Peebles, tie als een soort duizendpoot ook bet scenario, de muziek en de montage voor zijn rekening bad genomen en ook nog eens zelf de hoofdrol voor zich opeis te. De filmkeuring was dit keer zo verstandig geweest deze .ok in Amerika zeer omstreden film Van Peebles, die door zijn Hol landse moeder nog een paar woorden Nederlands spreekt, verklaarde een film van, voor en door negers te hebben willen maken. Achtervolgingen, geweld en sex spelen er een belangrijke rol in, maar hij heeft op zoveel dingen tegelijk gemikt, dat hij op ieder gebied zijn doel voorbij schoot. NfefeT dan slaagde Emile de Antonio aanzienlijk beter, met zijn droge, zeer venijnige aanval op president Richard Millhous Nixon. In „Millhouse, a white comedy" ontmaskert hij aan de hand van handig gemon teerde film- en televisiereporta ges Nixon als een geslepen, ja gevaarlijk politicus, die als t.v.- persoonlijkheid met groot ge mak de feiten verdraait en steeds buiten schot weet te blij ven. In een interview na afloop, dat zich geheel op het politieke vlak bewoog, bleek echter dat De Antonio toch een zekere be wondering had voor deze gesle pen tegenstander. „Ik ben bang, dat hij weer herkozen zal wor den en dan hebben we voor het eerst in de geschiedenis een fas cistische Amerikaanse rege ring'-. verzuchtte hij. „Dan kun nen films als deze niet meer ge maakt worden". Rusland presenteerde zich tegen het slot van de Cinemanifestatie nog met een zeer gave opvoe ring van Tsechov's „Oom Wan- ja". We zeggen opvoering rm- dat regisseur Andrei Michalkov Kontsjalowski het wel uit zijn hoofd liet al te veel filmisch te dollen met de klassieken van zijn land. Formidabele vertol kingen van Innokenti Smoktoe- nowski en Se Sergei Bondarts- joek accentueren nog eens, dat we hier in de eerste plaats met verfilmd toneel te maken heb ben. Maar dan toneel van een onnavolgbare milieu- en sfeerte kening. Zo nu en dan doet de camera een schuchtere poging de gezichtshoek wat te verande ren, maar de hoofdfiguren even loslaten durft-ie niet. In de nacht werd nog Rainer Wer ner Fassbinder's „Warum lauft Heer R. Amok", een werkje dat wij reeds anderhalf jaar gele den op de Berlinale zagen en er toen al geen woorden over vuil maakten. Milo. Loting voor 500 meter in Sapp oro SAPPORO De loting voor de 500 meter hardrijden op de schaats voor dames in Sapporo is als volgt: 1. Kyung-Hee Lee (Zuid-Korea) Ryoko Onozawa (Japan). 2. Arja Kantola (Finland)Moni- ka Pflug (West-Duitsland). 3. Sigrid Sundby (Noorwegen) Ann-Sofie Jarnstrom (Zweden). 4. Atje Keulen-Deelstra (Neder land)Ludmila Titova (Rus land). 5. Sylvia Burka (Canada) —Anne Henning (V.S.). 6. Ruth Budzisch (Oost-Duitsland)—Ca therine Priestner (Canada). 7. Tuula Vilkas (Finland)Paul Dufter (West-Duitsland). 8. Sheila Young (V.S.)Sachiko Saito (Japan). 9. In Sook Tak (Noord Korea)Ylva Hedlund (Zweden). 10. Lisbeth Berg (NoorwegenJung-Hee Choi (Zuid-Korea). 11. Elly van der Brom (Nederland)—Vera Kras- nowa (Rusland). 12. Sylvia Fi- lipsson (Zweden)Kay Lunda (V.S.). 13. Donna McCannell (Canada)Alia Boutova (Rus land). 14. Sun-Ok Chun (Zuid- Korea)—Monika Stutzle (West- Duitsland). 15. Kirsti Biermann (Noorwegen)Trijnie Rep (Ne derland.) Beeld van Lehmbruck gestolen. Uit het Lehmbruckmuseum te Duisburg is een bronzen beeld van Wilhelm Lehmbruck, voor stellende „de baadster" ont vreemd. De waarde wordt ge schat op 50.000 gulden. Het beeld dat uit 1905 dateert is 66 cm hoog en weegt 15 kg. De Nederlandse smartlappen staan volop in de belangstelling. Dat merk je als je de Nederlandse hitparade bekijkt en gewoon als je vaak naar de radio luistert. Het Is dan ook niet zo verba zingwekkend dat, met name de vertolkers van dit genre, gou den zo niet platina platen ver dienen. Een duidelijk bewijs hiervan werd gisteravond gele verd op het „discobal" dat de platenmaatschappij Dureco or ganiseerde in het sfeervolle res taurant Meerrust te Warmond. Eddy Becker, disc-jockey van „Eddy Ready Go" deelde op zijn bekende ongecompliceerde manier, vol kwinkslagen en zure grapjes aan het adres van de platenmaatschappij de gou den trofeeën uit. Het duo Rende en Henk Brouwer ontving een gouden Lp. voor hun werkje „Gebroeders Brouwer". Hol lands Kerstpourri, een plaat waaraan de gehele Durecostal meewerkte en die tijdens de kerstdagen volop in de belang stelling stond, bereikte een ver koop van maar liefst 40.000 exemplaren wat een gouden langspeelplaat betekende. De twaalf artiesten zagen het gou den pronkstuk echter hun neus voorbijgaan. Ze kregen een in gegoten gegraveerd plaatje als dank voor hun medewerking. De gouden l.p. wordt, aldus Eddy Becker, in de hal van het Dureco-hoofdkantoor opgehan gen. De derde edelmetalen lang speelplaat ging naar Harry Touw, ook wel bekend als Fred Haché, presentator van het amusementsprogramma van de VPRO. Een platina onderschei ding werd verstrekt voor de verzamel-l.p. Hollandse Hitpour- ri. Hierop vinden we o.a. super hits als Manuela van de Bra bantse Jacques Herp, de Clown van Ben Cramer en Lieve opa van Wilma. De medewerkers ontvingen een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen pla tina penning. Pierre Kartner, de man die verantwoordelijk is voor o.a. Vader Abraham en zijn veertig zonen, <le carnavals hit van vorig jaar en die o.m. Corry en de Rekels ontdekte, werd door Dureco voor zijn ver diensten bedankt met een beeld je van vader Abraham, dat ge maakt werd door de beeldhou wer Wim Vis. Harry Touw nam na de receptie, toen de stemming er eigenlijk pas goed inzat, zijn tweede l.p. „Nog meer bakken aan de bar" op. Een plaat, met nog meer en nog pikantere moppen dan de vorige! Roelfien Sant. Het werk van May Hobijn-Rotb zal te zien zijn in Museum Fedor te Amsterdam van 17 febr. tot en Vrouw dankt leven aan plastic schort ALPHEN De 67-]arige me- vrouw J. B. uit Alphen heeft haar leven te danken aan haar plastic schort. Dit kledingstuk zorgde er voor dat zij ongeveer tien minu ten bleef drijven gistermor gen in de Oude Rijn. Een reddingspoging van de 17- jarigc Albert Reumerman mislukte omdat de jongen bevangen werd door het kou de water. Een passerende boot zorgde voor genoeg golfslag om de vrouw naar de wal te doen drijven. Me vrouw B. werd naar het zie kenhuis Rijnoord gebracht waar men haar weer tot be wustzijn bracht. Benny Goodinan op Europese tournee Amsterdam (ANP) „King of Swing" Benny Goodman begint op 26 februari met zijn ensem ble in het Concertgebouw in Amsterdam zijn Europese tour nee. Het septet wordt met Ben ny Goodman gevormd door Zoot Sims (sax), Peter Appleyard (vibrafoon). Buky Pizzarelli (gi taar), Bill McGoofy (piano). El mer „Mausie" Alexander (drums) en Sam Bruno (bas. Zij genieten de medewerking van de zangeres Lynn Roberts. „Het beste buitenlandse boek" Een jury van Franse auteurs en journalisten hebben de roman „Cités la derive" (Steden op drift) van de Griekse schrijver Stratis Tsirkas bestempeld als het beste buitenlandse boek dat in 1971 geschreven werd. Suske en Wiske De Steen snoepers Lucky Luke De Postkoets ?E GENE DIE OP SPEK EN AARD- AFPELEN MEB^ÊN UEVVEO.. EWST-VJUIST.QANK Ll' OAJ \0L VAN TC ,'T VVEÉR 'tf BROEDER /VERLO- Tom en Marie Ann Broom- Hilda

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15