Een obsessie van vier jaar gaf Diane Holum vleugels Succesrace Stien Baas stootte Elly van podium Wenen haalde Schranz triomfaal binnen SAPP0R0'72 CIJFERS UIT SAPPORO niEUUU! E-IOrassis- speciaal de cassis uaor de slanke lijn MEDAILLEKAST LEIDSE COURANT SAPPORO Vier jaar lang leefde Diane Holum, de Ameri kaanse ..schaatsvlinder", in de ban van de gedachte: zil ver (500 m.) en brons (1500 m.) heb ik op de Olympische Spelen in Grenoble 1968 in ontvangst genomen, in Sapporo heb ik recht op goud. De druk, die van deze obsessie uit ging, heeft de 25-jarige pupil van de Deventer coach Vroetgrave op het eerste de beste damesnummer de 1500 meter, triomfantelijk van zich afgeschud. Tot verbijste ring van de Europese schaatselite, die enkele weken gele den op de EK in Inzeil de kaarten geschud leek te hebben, gleed ze veerkrachtig langs de als een van de favorieten gestarte Nina Statkevitsj („Mijn seizoen was helemaal op Sapporo afgesteld") en griste in dat enerverende duel het belangrijkste ere-metaal weg. De stijgende lijn in de verrichtingen van Amerika's schaatskoningin j Diane Holum bereikte het hoogtepunt in Sapporo. Met een verbeten j trek op het gezicht ijlt zij naar een tijd, die garant stond voor het goud. 1500 mtr. dames Jennifer Jackson (Canada) 2.35.22. 31. Monika Stuetzle (WDld) 2.37.15. Stien Baas-Kniser (Ned) 2.21.05 (zil ver. 3. Atje Keulen-Deelstra (Xed) 2,22.05 (brons). 4. Elly van de Brom (Xed) 2.22.27, 5. Rosemarie Taupa- drl (ODld) 2.22.35. 6. Nina Statke vitsj (Rus) 2.23.19, 7. Connie Car- 5 km cross country 5 km. cross country: 1. Galina Koela kova (Rus) 17.00.50 (goud). 2. Mar jatta Kajosmaa (Fin) 17.05.50 (zll- by" (Noorw)1 2.24.07, '9. 'Monlka Ptlug (WDld) 2.24.60, 10. Satoml Koike (Jap) 2.25.16. 11. Kapitolina Serogi- na (Rusl) 2.25.29. 12. Bok Soon Kim (NKorea) 2.20.48, 13. Pll Hwa Han 17.07.32 (brons). Biathlon vroellna (Rusl) 2.25.85, 15. Paula Dutter (WDld) 2.26.00, 16. Tuula Vil- kas (Flnl) 2.27.09, 17. Emiko Tagu- goud; 2. Hans Jorg Knauthe (ODld) zilver: 3. Arwidson (Zweden) brons. (Japan) 2.28.34. 19. Lisbeth Berg (Noorw) 2.28.36. 20. Sylvia FUipsson (Zweden) 2.29.38, 21. Sylvia Burka (Canada) 2.29 60. 22. HJung Hu Choi (ZKorea) 2.29.79, 23. Kristi Bier- m nnn (Noorw) 2.29.94, 24. Leah Kunstrijden heren Na de vijfde verplichte figuur is de stand: 1. Nepala (TsJ Sl) 934.3 pnt„ 2. Pera (Fr) 898.4. 3. Tsjeveroekln lund (Zweden) 2.31.31. 26. Sofle Jarnström (Zweden) 2.31.53. 27. Gayle Gordon (Canada) 2.31.86. 28. Suk Ok Chun (ZKorea) 2.32.06. 29. (Rus 880.5. 4. Hoffmann (ODld) 819.5. 5. Kovalev (Rus) 818.8, 6. Shelley (VS) 818.2. Deze sensatie kwam het hardst aan in het Nederlandse kamp. Atje Keulen-Deelstra, die in In zeil al haar aspiraties had dui delijk gemaakt door dit num mer te winnen, had dn de eerste rit een tijd (2.22.05) neergezet, die toch wel opzien baarde. In vergelijking tot de prestaties, die op de Europese „wonderpis- tes" bereikt worden, viel dit re sultaat misschien enigszins te gen, maar niet voor de deskun digen, die de omstandigheden kenden. Daarom bleef de hoop dat Atje onbevreesd concurrentie superieur zou op rijzen, tot de vijfde rit gehand haafd. Toen de vlaggen in het Olympische schaatspaleis echter stil gingen hangen, verdween een illusie als sneeuw voor de zon. Diane Holum („Atje had in haar rit oneer last van de wind dan ik en de andere") verneder de de Leningradse studente zo erg, dat de Russische vechtjas - zo staat ze immers bekend - al na zevenhonderd meter een uit gebluste indruk maakte. Deze daverende verrassing maakte elke slagbeweging van de Rus sin op de laatste meters tot een ware marteling. Het uiteindelij ke resultaat van Diane Holum: 2.20.85. Nina Statkevitsj: 2.23.19. Eén Nederlandse rijdster was verslagen. Er moesten er nog twee volgen. Daarvan kwam Elly van der Brom, na de elfde start, als eerste aan de beurt. Verrassing (1.43.00). Waar moest deze on verwachte krachtsexplosie op duiden? Dat bleek daarna over duidelijk. Met een geweldige slag bleef ze in cadans, wat zich in die enorm spannende laatste meters ontlaadde. De „chrono" sprong van 2.19 op 2.20 en Stien was nog maar een fractie van de finish verwijderd. Zou ze het toch halen of niet? Het volgende moment wist ie dereen het: Stien Baas was exact tweetienden van 'n secon de tekort gekomen om Diane Gouden chrono van Sapporo tussentijden van de eerste vier vf 29.08 30.17 28.78 1.04.06 1.06.18 1.05.17 1.41.35 1.43.00 1.43.30 2.20.S5 2.21.05 2.22.05 Holum, die op het middenter rein van de Makomanai-baan meteen een koprol van geluk maakte, van het hoogste plat form te verdrijven. Met zilver (Stien Baas), brons (Atje Keu len) en een vierde plaats (Elly van der Brom) bleef de toch zeer succesvolle Nederlandse ploeg wat beteuterd naar de Amerikaanse opgewondenheid van vreugde kijken. Hoe dicht Stien Baas-Kaiser bij de titel is geweest, blijkt uit de woorden fan coach Gerard Maarse („als ze eens wat sneller had geopenden van haarzelf („op de laatste honderd meter "had ik geen kracht meer"). Het scheelde met Diane Holum maar een zuchtje. Zij moest de brutale aanval de Amerikaanse „vlinder" dan maar afslaan. De Amsterdamse studente is mo menteel wel krachtiger en soe peler dan ooit in het internatio nale damesschaatsen terugge keerd, maar ze maakt nog steeds de fout haar krachten niet op de juiste manier te ver delen. Want weer joeg ze de spanning op door bijna net zo snel als Atje - en sneller zlfs dan Diane Holum - te openen. Waar moest dat naar toe? De onzekerheid werd zelfs nog gro ter, toen ze krachtig maar voor al superieur bleef doorglijden. Met 1.03.47 - (de snelste 700 me- tertijd) - en 1.41.48 - (de snelste 1100 metertijd eveneens) - werd de verbasing alsmaar groter. Zou zij, de door Gerard Maarse veranderde, voor dè sensatie zorgen. Het leek er heel even op. Maar die laatste ronde, die haar dit seizoen als een nacht merrie lijkt te achtervolgen, werd Elly van der Brom ook in Sapporo noodlottig. Meer dan veertien seconden deed ze er over (2.22.27). Dat ontlokte Ge rard Maarse later de opmer king: „Als Elly nu ook die laat ste 400 meter nog leert rijden, is ze goed voor goud." Brutaliteit Stien Baas was de laatste Neder landse troef, die de brutaliteit van Diane Holum kon afstraf fen. Startend in de twaalfde rit leek ze er haar gemak van te nemen door, zoals gebruikelijk overigens, zwak van start te gaan: 30.05 was een tijd over de eerste 300 meter, die ongeveer anderhalve seconde achter lag op bijvoorbeeld Atje Keulen. Dat zegt echter niets voor Stien Baas, de stayer, voor wie de race eigenlijk daarna pas be gint. Ook ditmaal kwam die theorie weer uit, want na 1.06.08 schoot ze 'in één ronde onder At- je's tijd op de 1100 meter Diane Holum, Olympisch kam pioene 1500 meter, was dan ook wel een enorme verrassing. Wie had aan dit meisje zou als de grote favoriete gedacht? Toch had aan dit meisje nou als de Gerard Maarse gewaarschuwd kunnen zijn. Diane Holum is tenslotte geen vreemde. Nadat ze in Grenoble vooral op de kortere afstanden had ver baasd, begreep de Amerikaanse dat als ze ooit nog eens goud wilde veroveren haar beste kans op de 1500 meter kwam te Diane Holum liggen. Door de jaren heen veel ben voor de scherpe eindsprint, haar beste tijd (2.19.05) een sterker geworden moest ze haar van de concurrentie. In het ver- aanwijzing moeten zijn, dat ze kracht gaan benutten. En dat leden nogal eens een zwak punt niet als een outsider beschouwd deed Diane Holum in Sapporo. van Diane. moest worden. Iets verstandiger vertrokken Toch was het gouden succes van Daarna heeft Diane Holum de dan Atje Keulen, die op snel schema van 2.18 weggleed, taxeerde ze haar beste papieren op 2.21. De voorzichtigheid werd de basis voor het succes. Want doordat ze steeds verder weg liep van de scherpe tussentijd van de sterke Friezin behoefde ze steeds minder angst te heb- Diane Holum ook een tikkeltje Nederlands. Bijna drie maan den, van september tot novem ber, was de Amerikaanse een vertrouwde gast op de Deventer schaatsbaan geweest. Als pupil van Vroetgrave had ze zich on derworpen aan de Nederlandse trainingsaanpak. Toen al had beste ijs- en weersomstandighe den in Europa opgezocht. Van Inzeil reisde ze naar Davos en daarvandaan vloog ze vaak weer terug naar Deventer. Alles in het belang van die ene gou den medaille, die ze nog miste. Haar moeite was niet tever geefs SAPPORO De stoïcijnse Dat ging aan de tienduizend ^toe- Japanse kijkers rondom de ijspiste komen tot leven als een landgenoot in de baan verschijnt. Dat is het criterium voor hun enthou siasme want schaatspres- taties worden met dezelfde ondoorgrondelijkheid ont vangen als waarmee ze zich in het dagelijks bui ten-Olympisch leven door de sneeuw van Sapporo reppen. Daarom geen uit bundigheid bij de onge meen spannende strijd, die de Nederlandse dames op Atje Keulen-Deelstra, het voordeel de 1500 m. leverden tegen J J m elkaar en tegen het Ameri kaanse schaatskoninginne- tie Diane Holum. schouwers er waren hele scholen met kinderen opgetrom meld waardoor het decor leven diger was dan vier jaar geleden in Grenoble ooit het geval is ge weest voorbij. Het gekegel om de derde plaats werden zij eerst gewaar toen de rangschik king op het kolossale bord de vreemdste buitelingen maakte. En dat Nederland weer een for midabele rol speelde, bracht het publiek al evenmin uit het even wicht. Japan is, door Ard Scherp schema omstandigheden, waaronder zij moest rijden, waren nu eens niet zo gunstig mogelijk. Boven dien moest zij als rijdster in de eerste rit een „richttijd" geven. En bovendien had zij aan de Zweedse Ylva Hedlund geen te genstandster om zich aan vast te bijten. Handicaps genoeg dus. Niettemin een knappe tijd die vier ritten goed was voor de lei dende positie bij de eenendertig Schenk vooral, gewend geraakt aan de Hollandse specialiteit hegemonie. Coach Gerard Maarse, beseffend welk een last op de schouders Atje Keulen werd gelegd, van. Slow-starter Stien Baas, gelouterd in zovele komt op sto< race vordert. Ook op deze 1500 meter. Zelf omschreef ze haar race met: ,.ln het begin ben ik altijd een beetje log. Daarna ging het best. Ik voel me dan ook erg goed maar op de laat ste honderd meter had ik geen kracht meer. Ik was blij dat ik op mijn schaatsen kon blijven staan". Die laatste honderd me ter hielden haar dan ook van het goud af. Precies 0.2 secon den kwam zij te kort om gelijk met Diane Holum te kunnen eindigen. had desondanks scherp Gerard Maarse: „En dan r gegund van de eerste groep als potentieel kanshebster op het goud, zat er ditmaal naast. Wat bij de heren steeds als een per tinente winst had gegolden, liep bij de Friezin wat scheef. De schema opgesteld. „Atje wat bang om het toernooi te moeten openen. En nu kun je wel zeggen: kijk naar Ard Schenk, die een tijd neerzet waar niemand meer aan kan komen, maar Ard is een super- atleet in supervorm. Ik heb Vorstelijk weliswaar tegen Atje gezegd: doe dat ook, lijk haar opening. Als ze sneller weggaat, haalt ze ook het goud want ik vond haar laatste twee ronden formidabel. Ze was, evenals Elly van der Brom, weggegaan op 2.20." het schema Gerard Ma.™, kennelijk de 'WENEN Verwelkomd op het vliegveld door de Oostenrijkse minis ter van onderwijs, dr. Fred Sinowatz, ontvangen op de kanselarij door kanselier Bruna Kreisky en toegejuicht door een menigte van naar schatting honderdduizend fanatieke landgenoten, heeft de voor de Winterspelen uitgeschakelde Karl Schranz een triomfale intocht beleefd toen hij, een uur te laat, in Wenen arriveerde. iAls hij alle gouden medailles had gewonnen die hij had kunnen ver overen. zou zijn triomftocht niet grootser zijn geweest. Langs de ge hele route van vliegveld naar kanselarij stonden rijen mensen, die hem hartstochtelijk toejuichten. Er werden spandoeken geheven. Karl Schranz. staande in een open auto, moest honderden handen drukken. Toen hij op het balkon van de kanselarij verscheen, had zich op het plein een menigte verzameld die deed denken aan de Coolsingel toen Feyenoord de Europa Cup had veroverd. (Hoewel Schranz bij deze indrukwekkende demonstratie tegen zijn uit- I sluiting zei dat hij bijna geen woord kon uitbrengen, had hij zijn spraakvermogen snel terug en deed hij een felle aanval op Avery Brundage en het IOC. Voor de televisie zei hij: „Brundage is een J dictator en het IOC een volmaakt ondemocratische club. Ik roep alle skiërs en officials op eensgezind te vechten tegen de amateur bepalingen van het IOC. die volstrekt uit de tijd zijn. De Olympi- sche regels moeten gewijzigd worden want ze dateren in principe uit de vorige eeuw en zijn niet meegegaan met de maatschappelijke veranderingen sinds de eerste Olympische Spelen." De secretaris-generaal van het organisatiecomité van de Winterspelen, Tomoo Sato, heeft de Oostenrijkse ploeg, die op aandringen van Schranz - „in het nationaal belang en uit economische overwegin- gen" - zich niet had teruggetrokken, zijn dank betuigd. l„De vriendschap en medewerking van de Oostenrijkse ploeg zal door de sportwereld en ons volk nooit worden vergeten. Wij stellen het op hoge prijs dat de Oostenrijkse ploeg aan alle evenementen heeft deelgenomen." Sato onthulde dat de voorzitter van het organisatie comité. Kogoro Uemura, de Oostenrijkse ploegleiding persoonlijk heeft verzocht zijn skiërs niet uit de Alpine- en Noordse nummers Karl Schranz op het bordes J terug te trekken. scherp. Ik dacht ook dat er te veel wind was". Dat ont kende Atje Keulen later. „Ik heb onder behoorlijke omstan digheden gereden en ik ben te vreden over mijn prestatie." Geen woord over het feit dat eerst Diane Holum haar terug- Diane Holum. geschoold drong en later ook nog Stien Baas-Kaiser haar een plaats achteruit zetten. Want Gerard Maarse had vele Ijzers in het de scherpe schema') iets te hoog gegokt maar er wel mee bereikt dat Nederland vor stelijke plaatsen inneemt op het eerste nummer van het kwartet dagen waarop de dames in actie Elly van der Brom was er een. Ze lag zelfs even, voor de laat ste ronde, iets voor op de Ame rikaanse die de leiding van het klassement had overgenomen. Maar ze zeeg ineen in de laat ste ronde. Gerard Maarse: „Na tuurlijk was afgesproken dat ze op goud weg zou gaan. Haar schema lag op 2.20.- Maar Elly I komt ijsconditie te kort. Ze is een glijster maar dat wil er te- j gen het eind nog wel eens uit- gaan. Ditmaal ook". Toch reed Elly van der Brom de Russin £usla"d, Nina Statkevitsj van de derde plaats en koesterde zij zich het brons. heeft geleerd haar krachten zorgvuldig te verdelen, bleek niet meer voorbij te rij den. Maarse over haar: „Ik vond het niet eens een verras sing. Vorig jaar werd ze bij de strijd om de wereldtitel derde en toen ze eind vorig jaar in Deventer als invité deelnam aan de wedstrijden om de IJs- selcup reed ze ook zeer sterk. Een echte schaatsatlete met een bijzonder goede instelling." Het programma van de Olympische Winterspelen vermeldt voor de nacht van woensdag op dcfider- dag de volgende evene menten (Nederlandse tijd): 2—3.30 uur 500 me ter dames; 0.304 uur cross country 50 km; 2— 4, 6—8 en 11—13 uur ijs hockey: 5.307 uur reu zeslalom tweede manche heren; 10—12 uur eerste t|i tweede manche rode len tweezitter. Revanche Tsjechische ijshockeyers SAPPORO Tsjecho Slowakije, dat in het ijshockeytoemooi was gedeklasseerd door de Verenig de Staten, nam revanche tegen Finland. De zonder hun ster-aanvaller Juha Rantasila (gebroken neus) spelende Finnen hadden de wed strijd tegen de Russen nog in de benen en boden hoegenaamd geen weerstand. Na een voor sprong van 60 werd het ten slotte 7—1 voor de Tsjechen. Al leen in de eerste periode (10 door Jiri Kochta) waren de ploegen min of meer in even wicht. Een schitterende solo van Josef Cerny na 1 min. 57 seconden in de tweede periode leidde de grote Finse nederlaag in. grote Finse nederlaag in. Het werd 3—0 toen Ivan Hlinka' sneller sprintte dan invaller Pekka Marjamaeki en 40 door een rebound-schot van Jiri Ho- lik, die ook voor 5—0 zorgde. Twee minuten later griste Mar ti nee de puck weg onder de ogen van de Finse verdedigers voor de zesde treffer. Finland redde vervolgens de twijfelach tige eer met een hard schot vun Heikki Jaern, maar het laatsto woord was toch weer aan de Tsjechen met een treffer van Frantisek Pospisil. SAPPORO In het Olympische ijshockeytoemooi in Sapporo heeft Zweden, een der kansheb bers op eremetaal, gisteren een overwinning van 53 behaald op Polen. De tussenstanden wa ren 1—0 4—2 0—1. Voor de B-groep zegevierde West Duitsland met 51 over Noor wegen. De tussenstanden io deze ontmoeting waren 30 00 2—1. ook Koelakova op 5 km cross SAPPORO De 2»-jarice Ruin. Galina Koelakova, een stevig gebouwd meisje met vierkant» schouders, korte haren ed- mooie ogen, heeft als opvolgstci van de Zweedse Toini Gustafs- son haar tweede gouden medail< le gewonnen. De Russische onderwijzeres, did negen jaar met de wedstrijd sport bezig is en vier jaar gele- den op de vijf kilometer tweedl werd. zegevierde ditmaal op do - zelfde afstand mei overmacht nadat zij enkele dagen tevorcè reeds de tien kilometer op haai naam had gebracht. Dc voor sprong van de Russin op haal naaste concurrente bedroeg vij- volle seconden. Tweede werd de 34-jarige Fins» jeugdleidster Marjatta Kajos muu, die eerder brons verove^ der op de dubbele afstand. i (ADVERTENTIE) In 3/4 literflessen I 1.22 li Op stoom tienduizenden. Atje Keulen zilver, Elly van der Brom brons. Op dat moment. Luttele minuten later was Elly van de Brom overkomen wat zij de Russin had aangedaan. Stien Baas-Kaiser was er de oorzaak Nederland Zwitserland West-Duitsland Noorwegen Oostenrijk Zweden Japan Ver. Staten Pinland Canada Tsjecho-Slowakije

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13