Teenager op weg naar een unieke ski-prestatie DEBUUT DE JONG IS WERK VAN COERVER Hockeyfederatie wil verandering buitenspelregel VOOR CHRIS LINDERS GELDEN DE PRESTATIES Onderhandelingen Fischer-Spasski uit de impasse Sportwereld Temperament en rust smolten aaneen tot goud Resultaten van koersen Hilversum WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT Spontane vreugdeuiting van Marie Thérèse Nadig die in de reuzeslalom haar tweede gouden medaille won. De (weer) verslagen Anne Marie Proell (links) en de winnares van het brons Wiltrud Drexel bekijken de gelukkige Zwitserse teenager ietwat „zuinig". ZEIST De 24-jarige NEC-er Theo de Jong zal de volgen de weelc woensdag in Athene zijn debuut in het Neder lands elftal maken in de vriendschappelijke voetbalinter land tegen Griekenland. De Jong speelt" zei bondscoach Dr. FVantisek Fadhronc dinsdag tijdens de centrale trai ningsbijeenkomst in het KNVB-sportcentrum te Zeist. „Dat is nu al zeker. Ik heb voor mezelf trouwens het elf tal al opgesteld. Met de bekendmaking wacht ik tot vol gende week woensdag in Athene in verband met mogelij ke blessures tijdens de bekerwedstrijden van zondag. Tenslotte staat er Sparta-Feyenoord op het programma en je kan er op rekenen dat daar stevig gespeeld zal wor den". SAPPORO Voor de tweede keer heeft de Oostenrijkse ski-elite een klap moeten verwerken. Teenager Ma- rie-Thérèse Nadig verover de, na de afdaling, haar tweede gouden medaille voor de reuzenslalom te winnen. En weer liet zij de Oostenrijkse Anne Marie Proell achter zich. Na haar eerste succes was de jeugdige Zwitserse nogal timide. De grote verrassing was ook voor haar blijkbaar wat onver wacht gekomen. Maar nadat zij ook de reuzeslalom had gewon nen, stelde zij zich tegenover „de pers", die eensklaps buiten gewone belangstelling voor haar toonde, op met de handen in de takken van haar blauwe skijack en zei zij zonder blikken of blo zen: „De anderen waren slech ter dan ik". Haar kansen op een driedubbel succes zijn sterk gestegen en als zij (in de nacht van donder dag op vrijdag, Ned. tijd) ook de slalom wint, zal zij de eerste vrouw in de geschiedenis wor den, die driemaal goud verover de in het Alpineskiën. Haar trainer, Rolf Hefti, is er stel lig van overtuigd dat zijn pupil de „trial" zal behalen „want ze is in zo'n geweldige vorm dat ze alles kan winnen". Voordeel Marie-Thérèse was bij de reuze slalom wel enigszins in het voor deel geweest, omdat de eerder gestarte deelneemsters de sneeuw hadden geplet. Daar staat tegenover dat zij een pure amatrice Is, die haar sport uit sluitend als hobby beoefent en niet onder contract staat bij een fabriek, zoals de meeste skisters. Twee jaar neemt zij deel aan in ternationale wedstrijden, maar zij kon nog geen eerste plaats bereiken. Zij werd eenmaal tweede in de afdaling in Grin- delwind en derde in de reuzesla lom in St. Gervais. De Oostenrijkse Annie Marie Proell, die het klassement om de wereldbeker aanvoert, moest reeds als tweede starten. Het sneeuwde hevig. Marrie-Thérèse Nadig had als tiende een beter parcours. Ze noteerde over de 1240 meter met 51 poorten de tijd van 1.29,90. Anne Marie Proell finishte in 1.30,75. Haar landgenote Wiltrud Drexel overde brons met 1.32,35. Chris Evert tennisbelofte FORT LAUDERDALE De zeventienjarige Amerikaanse Chris Evert heeft het dames enkelspel van het internationale tennistoernooi in Fort Lauderda le (Florida) gewonnen. Zij ver- slo-g in de finale haar landge note, de drievoudige oud-Wim- bledonkampioene Billie Jean King, met opvallend gemak: 6 —1, 6—0. De partij duurde een half uur. Chris Evert, de groot ste belofte in het internationale damestennis, nam daarmee re vanche voor de nederlaag die zij vorig jaar september tegen Billie King leed in de halve fi nales van het toernooi om de open Amerikaanse kampioen schappen in Forest Hills. Wereld tweekamp een eindeloze reeks remises TALIN Ook de dertiende partij uit de tweekamp van Iser Koe- perman en Andris Andreiko om de wereldtitel dammen is dins dag in remise geëindigd. De we reldkampioen en zijn uitdager Koeperman besloten in Talin na 22 zetten tot de puntendeling. De stand in de tweekamp is 13—13. Als voorbereiding oo de wed strijd tegen Noorwegen zal het Nederlands daviscupteam deel nemen aan vier toernooien, die van 4 maart tot 3 april a.s. aan de Franse Rivièra worden ge houden: achtereenvolgens te Monte Carlo, Menton, Nice en wederom Monte Carlo. MOSKOU Er is dit weekeinde In Moekou duidelijk vooruitgang ge boekt in de onderhandelingen over de plaats waar en de voorwaar den waaronder de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Spasski en uitdager Fischer zal worden gehouden. Het Russische persbureau Tass maakte gisteravond bekend dat Ed mund Edmonson, voorzitter van de schaakbond van de Verenigde Staten en vertegenwoordigers van de Russische schaakbond vijf uur hadden gesproken over de problemen die met de tweekamp samen hangen. In het communiqué dat na die besprekingen werd uitgege ven stond dat tijdens de gedachtenwisseling de standpunten dichter bij elkaar zijn gekomen. Zowel Edmondson als de Russische verte genwoordigers weigerden bekend te maken welk besluit er was geno men. Maar de impasse in de onderhandelingen was doorbroken en alles hangt af van de reacties van Spasski en Fischer. Verwacht wordt dat de beslissing over de plaats waar de tweekamp zal worden gehouden donderdag zal vallen. Do Jong, na een lang verblijf bij Blauw Wit bij NEC als midden velder in korte tijd tot grote hoogte gerezen, was uiterlijk amper onder de indruk van die toch onverwacht vroege uit spraak van de bondscoach. ..Het doet me natuurlijk wel wat", zei hij in de lounge van het nieuwe hotel op het Sport centrum, „maar ik ben nu een maal in Friesland geboren en daarvan zegt men dat er zulke nuchtere mensen wonen". Vorige week woensdag wist de lange middenvelder dat hij deel uitmaakte van de selectiegroep voor het Nederlands elftal. Coerver heeft het dinsdag van Fadrhonc gehoord", lichtte hij toe, „Ze hebben nog op me ge wacht. Maar het duurde tot woensdag voor Coerver mij heeft kunnen bereiken". Welke plaats de Jong, die eerder met Jon gOranje tegen Zuid-Slavië en Italië speelde, zal bezetten in de ontmoeting met de Grieken wist hij nog niet. „Het liefst loop ik achter de voorhoede, als aan vallende half". Fadrhonc liet la ter doorschemeren dat de debu tant inderdaad als sohakelspeler zal fungeren. Hoewel De Jong het bij NEC uit stekend naar zijn zin heeft. („Ik heb een hoop van dit debuut aan Corver te danken". Hij Is technisch gezien een van de beste trainers van Nederland.) zou hij toch wel graag voor een andere club gaan spelen. „Mijn contract met NEC loopt dit jaar af en ik zou toch wel wal anders willen", filosofeerde hij, „In een topploeg uitkomen of in een club die in de UEFA-cup zit lijkt me geweldig. Natuurlijk bij NEC maak ik vaak het spel. Dat vind ik leuk. Wij blijven echter maar steeds een club in de mid denmoot en dat is voor mijzelf een handicap. Dat zie ik ook niet zo gauw veranderen. In he: Nederlands elftal sta ik met al lemaal goede spelers en daarom ben ik voor mijn debuut abso luut niet bang. Je past je dan echt vrij gemakkelijk aan." Frantisek Fadrhonc heeft het de zeventien geselecteerden overi gens lang niet moeilijk ge maakt. In de middaguren was hij slechts een klein uur op he: veld. Dat kwam mede omdat de vijf Feyenoorders in de gr nep al om half zeven in Rotterdam te rug dienden te zijn, omdat de landskampioenen 's avonds moesten uitkomen tegen het Ne derlandse militaire elftal. Maan dagmiddag komen de geselec teerden opnieuw in Zeist bijeen. Dinsdagmorgen om elf uur wordt per charter naar Grieken land vertrokken. De ontmoeting wordt woensdag in de middag gespeeld. 9> Middlesbrough heeft zich ge plaatst voor de vijfde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbeker. Het won de overgespeelde wed strijd uit de vierde ronde tegen Millwall met 21, zaterdag had den de clubs in Londen gelijk gespeeld. 22. Theo de Jong (rechts) kijkt geïnteresseerd toe hoe Wim van Hanegem, erkend virtuoos van Feyenoord met de bal omspringt. LONDEN De pas ingestelde spelregelcommissie van de internatio nale Hockey Federatie (IHF) is voorstander van een wijziging van de buitenspelregel. De commissie, bestaande uit de heren Rowan (Eng.) Cowlishaw (Eng.), Dara (Pak.), Frank (Bel.), Glichitch (Eng.), Ingle- dew (Wal.), G. Lathouwers (Ned.) Lynch (Ier.), Macildowie (ZAL), Nagarvala (Ind.) en Wall (Sch.) wil „buitenspel" niet langer van drie, maar slechts van twee tegenstanders afhankelijk te zijn. De commissie dacht dat aanne men van het voorstel van de IHF tot wijziging van de buiten- spelregel in het belang van de hockeysport zou zijn. De spelre gelcommissie heeft de wijzi ging van de buitenspelregel tij dens zijn eerste zitting nog niet kunnen vaststellen, maar het is te verwachten dat dit zal gebeu ren tijdens de volgende bijeen komst op 10 juni. De verandering zal naar alli waarschijnlijkheid ingaan op eer tijdstip na de Olympische Spe len van MUnchen. Spelregelwij zigingen in het international! hockey zijn namelijk nimmei doorgevoerd vlak voor het begit van Olympische Spelen. Het Nederlands team bij de wedstrijden om de Federation Cup zal worden gevormd door Marijke Schaar, Betty Stöve en Trudy Walhof. De ploeg zal worden geleid door mevr. Berna Thung. Het landentoernooi om de Federa tion Cup wordt van 20 t/m 25 maart a.s. in Johannesburg ge houden. (Van onze sportredactie) VOORBURG. Chris Linders kan vanavond misschien de eerste stappen zetten op de lange weg naar een profcar- rière. Dé middenvelder van Wilhelmus speelt dan op het terrein van Zwart Wit'28 (Rotterdam) met de selectie van de Zuidhollandse zondagamateurs tegen de zaterdagselec tie. De uitnodiging, die Chris Linders van de KNVB ont ving, kwam voor hem als een volslagen verrassing. „Ik rekende nergens op. Je denkt niet eens aan het bestaan van een dergelijke ploeg". Als het aan Chris Linders ligt, zal hij zo goed mogelijk spelen. Maar hij beseft, dat ook andere factoren van invloed op het spel kunnen zijn „De een speelt be ter op een hard veld, de ander dartelt liever in de modder rond om het maar eens extreem te stellen". Deze voorlopige selectie, waaruit de KNVB weer spelers zal gaan selecteren voor het nationale Chris Linders om door te stoten naar hogere regionen. Weer een kans, want enige jaren geleden speelde hij reeds bij de geselec teerde jeugd ven ADO. „Op mijn vijftiende aei ik Wilhelmus vaarwel omdat ik dacht bij ADO verder te kunnen komen. Na enige tijd ging ik daar wel met de gedachte spelen, dat ik een contract aangeboden zou kunnen krijgen. Op een gegeven moment heb ik daarom ge vraagd en toen zei men, dat men met het aanbieden van een contract nog liever een jaartje wilde wachten. Op dat moment was voor mii de maat vol en stapte ik weer terug naar Wil helmus". De Chris l inders van twee jaar geleden is niet meer te vergelij ken roet de Chris Linders van nu. „Vroeger dncht ik alleen maar aan voetbal, voetbal en voetbal. Nu ben ik me gaan realiseren dat studie veel be langrijker is. Als ik op dit mo- Terugkomst Na zijn terugkomst bij Wilhelmus ging Chris Linders hoe langer hoe beter spelen. De betere stemming in de vereniging, de kameraadschappelijke sfeer in de ploeg en de goede begelei ding zijn factoren die meetellen. „In de twee jaar bij ADO leer de ik alleen mijn vijftien ploeg genoten kennen, voor de rest niemand. Na een wedstrijd of training ging je iets drinken in de kantine, maar bij dat contact bleef het. En daar kwam dan nog de reis Voorburg-Zuider park viermaal per week bij". Wilhelmus draait dit jaar in de competitie erg goed mee. De verklaring ligt volgens de rustig pratende Chris Linders voor de hand: „Bij ons in het elftal zijn beide soorten voetballers verte genwoordigd, zowel de kracht voetballer als de zuiver techni sche man. Ik heb van beide wat in wo. Dnnrom md ik nok hoi liefst op het middenveld, iets achter de voorhoede. Vroeger heb ik wel in de soits gestaan, maar daar voeldq ik me niet op miin gemak". Chris Linders is een voetba'ler, die wil trachten het hoogste e toekomst e „Deze r buiten het veld. Ik speel liever een slechte wedstrijd die we de vader voor mij geworden", winnen, dan een goede wed- Het zal ook zeker voor een dce' strijd die we verliezen. Het gaat aan hem te dunken zijn a's tenslotte om de punten". Chris Linders vanavond succes bereiken. „Voor mij tellen al- In zijn nog jonge voetballoopbaan weet te behalen. IJs en weder leen de prestaties. Daar speel je heeft Chris Linders veel te dan- dienende. voor. Gezelligheid zoek je maar ken aan zijn trainer Cees Hage. PAUL HOVIUS. De gouden combinatie bij het kunstrijden, Irina Rodnina. de temperamentvolle, en Ajexej Oeljanov, de rustige, in actie. SAPPORO Irina Rodnina en Ale? ei C nov, de Olympische kampioenen pea- riiden, vor :ien een merkwaardig duo. De kl ne Irina. \G1 ra. is één brok tc era», ent, AIe:<e is de ru zelf. Toch d dat gf-n afbreuk aan de harmonie, ó'.e een Vunst rijp - op de ijspiste ten toon moet sprcid"n ZIJ reden in perfecte, in hoog tempo uitgevoerde I'ür. E'. i tal kwam Iri. dit schoonheidsfoutje wervt üde show iet Rusi sche paar - peae titels (4) de cn pl iutsc jfer 12 werJ d - cl Y ld. H< Si er k n h hualrlo 419,4 en V et OostduY Gross en Uwe Kagelmann als derde 411.8 ei Zes Oostduitse atletiekcracks in Rotterdam ROTTERDAM Oost-Duitsland dat op de Europese atletiek kampioenschappen vorig jaai augustus in Helsinki zijn faan als één van de sterkste alle tieknaties ter wereld nog eeni benadrukte met het behalet van 12 gouden, 13 zilveren ei 7 bronzen medailles, komt o| 18 februari met een zeer sterkt formatie naar Rotterdam. Di damesploeg, die op de nieuwi indoorbaan van het sportpaleii AHOY tegen Nederland uitkomt telt vijf gouden-medalllewinnaan van Helsinki. In de eerste plaats Renate Ste cher. de wereldrecordhoudste np de 100 meter, die in de Fins« hoofdstad de 100 en 200 mete won. Verder de Europese kam pioenen en wereldrecordhoud sters Karin Balzer (100 metei horden) en Karin Burnelei (1500 m.). Op de 400 meter star ten Mnnika Zehrt en Rita KUh ne, die in Helsinki deel uit maakten van de Oostduitse 4 3 400 meter ploeg, die met 3.29.! (wereldrecord) kampioen werd Bil de heren, die uitkomen teget België en Nederland, starten d1! Europese kampioen versprlngei Max Klauss en Klaus Beer, di< hii de Olympische Spelen li Mexico het zilver won achtei de Amerikaan Bob Beamon Manfred Kokot, de Europesi recordhouder op de 100 metei met 10,0 seconden, zal it Rotterdam op de 60 meter uit komen. Een andere trekpleistei is Dieter Fromm, die bij de Eu ropese titelstrijd achter de Rui Evgeni Arzanov tweede werd oj de 800 meter. km UJU 1 27 Wlnn 8 v pi 2.0 io trio 688 fin nlli 1.39.8, 2. .li M>p*l 13 60 tri '"line- 1. Jbsdc l.o.-m-.,.-,, 1 2. Ilonn Curb. 'Tl. 1 tnitUmn H/mover. T-ln: win, -1" -I ?.30 1.40 .Tm koppel 6.70 ïf I pl 1-40 3.30 2,40 kopp S

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11