Grootscheeps onderzoek na explosies op gasstations Machtige Ard Schenk zelfs te SAPP0R072 sterk voor „ouderwetse" Verkerk RUSTIG VERLOOP PROTESTMARS DOOR NEWRY Bij veel bedrijven metaalacties voortgezet Duidelijk sabotage 5 Jordaniërs in Briihl dood geschoten Telegram voor Ard en Kees Koe schonk leven aan 3 kalveren 63e jaargang, no. 18.613 MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur De graaf van Monte Cristo; 20.21 uur Politiek op school. Ned. II: 19.30 uur Wie van de drie? 20.30 uur Peyton Place. In Televizier magazine een repor tage over de moeilijkheden rond de Nijmeegse Professor Pom- pekliniek. PLAATSELIJK REGEN Veel bewolking met plaatselijk regen en mist. Morgen overdag enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit het zuidwesten. Min.temperaturen rond 5 graden, max.temp. van 7 tot 11 graden. Sapporo In dit seizoen kan de internationale schaatselite zich niet eens meer be schaamd voelen. De kracht van Ard Schenk is zo impo nerend dat er voor de con currentie slechts blijft de hoop dat ook de keizer van de ijspiste kan falen. Ard Schenk is echter in zulk een grandioze vorm, dat twijfel aan eigen kunnen bij hem niet opkomt. Met hem, zo was de mening van de grootheden uit andere landen, moest alleen reke ning worden gehouden. De prestaties van de overige Nederlanders mochten dan reden tot tevredenheid ge ven, ze werden niet zo hoog aangeslagen dat „het buiten land" zich er ernstig zorgen over maakte. En daar kwam op de laatste schaatsdag van de heren de tienduizend meter. Met Schenk, met Verkerk, mei Bols. Een mysterieuze Ver kerk, die de dag tevoren, bij na lamgeslagen door zijn ge zwoeg in de voorgaande nummers, coach Leen Pfrommer had benaderd met de sombere woorden: „Schrijf mij maar af. Het is niets meer met me". Er is door Pfrommer aandacht aan geschonken op de wijze, die deze sclf-made-psycho- loog zo meesterlijk beheerst. Er voltrok zich iets wonder baarlijks in de ongewoon stille, in zichzelf gekeerde Kees Verkerk. Zoals hij in zijn beste tijd eensklaps een ongedachte en onverwachte prestatie kon leveren, zo ge selde hij vannacht het ijs van Sapporo. Steunend op zijn magnifieke techniek ver hief hij zich boven zijn de pressie, ijlde hij naar een droomtijd en plaatste hij zich bovenaan de lijst van deelnemers. Daarna trok hij zich, trillend van Ae span ning en met ogen waarin twijfel blonk, terug in de kleedkamer, onbereikbaar voor eenieder. De een na de ander viel af. Er kwamen er dichtbij maar niemand overtrof hem. Tot de dit seizoen „onaantastba re" de ijspiste betrad. Dok in hem woelde even de twijfel. Daarom was hij met Pfrommer overeengekomen te trachten onder de tijd van Jan Bols te komen, op dat moment derde in de rang schikking. Het schema stond op 15.16-. Ard Schenk had zijn eigen krachten toch on derschat. De superatleet draafde naar rondetijden, die ook Leen Pfrommer verbijs terde. En het werd een der de gouden medaille voor de absolute alleenheerser in het rijk van de gladde ijzers. Wat eens, in lang vervlogen tijden, was gepresteerd door Ivar Ballingrud en Hjalmar Andersen, was eindelijk ge prolongeerd: drie gouden medailles in een Olympisch Ard Schenk verklaarde na het toernooi dat hij zijn drie ti tels op de Winterspelen van 1976 in Denver wil verdedi gen. „Dat wil zeggen, als ik blijf winnen. Als ik langza mer ga rijden en verliezen, moet ik er nog eens diep over nadenken", voegde hij IJSHOCKEY De Amerikaanse Ijshockeyploog heeft vandaag voor een sen satie gezorgd door Tsjecho- Slowakije met 51 te ver slaan. Zwitserland speelde ge lijk tegen Japan: 33. (Van één onzer verslagge vers) DMMEN-RAVENSTEIN De politie is een groot scheeps onderzoek begon nen naar de oorzaak van de ontploffingen" zondag morgen in de compressie- stations van de Nederlandse Gasunie in Ommen en Ra- venstein. De officieren van justitie in Zwolle en Den Bosch hebben na een eer ste onderzoek bekend ge maakt, dat hierbij dui delijk sprake is van sabota ge nadat springladingen gevonden waren. De schade aan het station Raven- stein wordt voorlopig op zeker een miljoen gulden geschat. De kans is bijzonder groot, dat de gasverbruikers in zuid-Neder land een dringend verzoek krij gen zo zuinig mogelijk met gas om te gaan, omdat de herstel werkzaamheden aan het station Ravenstein zeker een week zul- Tegen vier uur zondagmorgen ontplofte bij de omrastering van het station in Vilsteren (gem. Ommen) een „soort bom", die een krater van ongeveer een meter diep veroorzaakte, maar verder geen schade aan de in stallaties toebracht. Ongeveer een kwartier later was er e,en ontploffing op het terrein van het compressiestation- in het Noordbrabantse Ravenstein. Drie kwartier later ontstond daar een tweede ontploffing. De schade in Ravenstein was aan zienlijk. Een gedeelte van de fil terinstallatie werd vernield. Bij de ontploffingen schoot een gas vlam zeker 65 meter omhoog. )e aanslag in Vilsteren is gedeel telijk mislukt meent de di strictscommandant van de rijks politie in Zwolle, kolonel A. W. de Vrieze. De Mijnopruimings- dienst heeft niet ver van de kra-1 ter explosieven gevonden en on schadelijk gemaakt die duidelijk bedoeld waren nog een tweede ontploffing teweeg te brengen. Dit station is het grootste in Ne derland. Het is een knooppunt voor gastransport naar west-Ne derland, zuid-Nederland (via Ravenstein) en Duitsland. Vakcentrales zoeken naar een sociaal instituut UTRECHT, (ANP) De drie vakcentrales zoeken naar moge lijkheden om te komen tot één centraal geleld instituut voor so ciale dienstverlening, aldus Ruim Zicht, het orgaan van het NKV. Met denkt aan een centraal insti tuut met ongeveer 20 bijkanto ren, verdeeld over het hele land. Het instituut, dat wordt uitgerust met een staf van rond 160 mensen, krijgt een drieledi ge taak: het adviseren en ver wijzen van vakbondsleden, hulp en bijstand aan individuele le den en samenwerking met in stellingen buiten de vakbewe ging. De nadruk komt te liggen op t. V ci h-materiële hulpver. ning. Huizenhoog laaien de vlammen op na de explosie die het gevolg was Gasunie in Ravenstein, gistermorgen vroeg. n de aanslag op het belangrijke compressorstation van de Nederlandse IEULEN (AP) Door twee Jor daniërs die konden ontvluchten zijn gisteren in Brühl bij Keulen vijf Jordaniërs doodgeschoten. De politie gelooft dat het hier een politieke moord betreft. 'e twee schutters gingen gister- j morgen naar een huis in Brühl in de buurt van Keulen. Zij bel- den aan en een Turk die er ook woonde deed open. De mannen stormden naar binnen en begon nen op de vijf Jordaniërs die zioh daar bevonden te schieten. Twee werden ter plaatse ge dood, de drie anderen overleden later in ziekenhuizen in Keulen en Bonn waarheen men hen in helikopters had gebracht. Premier Heath riep met 'n grim mig gezicht de katholieke leiders van Noord-Ierland op de toe stand nog eens te overwegen en in te stemmen met besprekingen tussen alle partijen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De vereniging voor gelijke burgerrechten van de Noordierse grens stad Newry heeft gisteren een belangrijke overwin ning behaald dank zij het feit dat haar reusachtige demonstratie tegen de re gering Faulkner vreed zaam verliep. Ofschoon meer dan 10.000 personen deelnamen aan de protest mars, sommige waarne mers spraken zelfs van 50.000 deelnemers, deed zich geen enkel incident voor. Het Britse leger had Newry volle dig omsingeld. De troepen hiel den pantserwagens, bulldozers, waterkanonnen, mechanische ïanoi verwerpt vredesplan IANOI, (AFP) De Noordviet- namese regering heeft in 'n offi- ciële verklaring het door presi- dent Nixon voorgestelde vredes plan verworpen en volle steun toegezegd aan het vredesplan van de Vietkong. dit uit zeven punten bestaande plan wordt totale terugtrekking van de Amerikaanse troepen, afzetting van president Tjieu van Zuid-Vietnam en stopzetting van de Vietnamiseringspolitiek ge- schoppen en ander zwaar mate riaal gereed om iedere aanval op te vangen. De betogers maakten evenwel een omweg om confrontaties met de 400 po litiemannen en de 1400 soldaten in het centrum van de stad te vermijden. Het bleef doorlopend rustig omdat de manifestanten zich gedwee in toom lieten hou den door de organisatoren van de demonstratie. In Londen werden vanmorgen drie mannen gearresteerd naar aanleiding van de grote demon stratie tegen de Noordierse in- terneringspolitiek, die gister avond plaatsvond in de omge ving van Downing Street. De be togers wilden dertien lijkkisten voor de ambtswoning van pre mier Heath deponeren, maar dit werd hun belet door een sterke politiemacht. 120 personen lie pen een bekeuring op en zullen Scholier verongelukt LEIDEN De 16-jarige Chris Grooteveld Is vanmorgen dode lijk verongelukt op het kruispunt Sieboldstraat - Parkstraat - Java- straat in de Kooi. De jongen, die met zijn bromfiets op weg was naar de Bedrijfs- technische school aan de Medu- sastraat, schoot onder een bus van de N.Z.H. Hij moet op slag gedood zijn. De toedracht van het ongeluk was tegen de mid dag nog niet geheel duidelijk. Wel is het zo, dat de situatie in de buurt bekend staat als ge vaarlijk. De verslagenheid op de Gemeente lijke Bedrijfstechnische school, waar Chris GrooteveRl. dit jaar zijn einddiploma schilderen zou halen, is zeer groot. De jonge man verongelukte voor de ogen van een groot aantal mede scholieren. maandag voor het gerecht ver schijnen. De Britse premier, Edward Heath, heeft een oproep gedaan om besprekingen te houden ter beëindiging van de strijd in Noord-Ierland die in steeds toe nemende mate in die Britse pro vincie dood en vernieling heeft gebracht. In een toespraak tot de jonge conservatieven in Har rogate wees Heath op de voor waarden gesteld door de katho lieke minderheid in Noord-Ier- land. zei dat de tijd voor het houden van „diplomatiek ge marchandeer" nu voorbij was. Alternatieve veerdienst op Westersclielde HOEDEKENSKERKE (ANP) Een particuliere veerboot van een actiecomité dat de opgehe ven provinciale veerdienst Hoe- dekenskerkeTerneuzen wil ver vangen, heeft zaterdag onder grote belangstelling proefgeva- Het actiecomité zou vandaag pra ten met het Zeeuwse provincie bestuur. De groep wil een subsi die van 20.000 gulden krijgen om de veerprijs voor vaste klanten, zoals scholieren, op een redelijk peil te kunnen houden. Als alles naar wens verloopt zal nog deze zomer een boot langs dit traject over de Westerschel- de worden ingezet, Door van de veerdienst ook een toeristische attractie te maken hoopt het co mité de begroting sluitend te kunnen krijgen. CARNAVAL 1972 Gehuwden Donderdag a s. 8.45 uur Jeugd 9—14, Zaterdag 2.00 uur. Allen Zaterdag 8.00-11.30 uur Allen Zondag 3.30 uur. EVERT CASTELEIN ROTTERDAM (ANP) Bij de i.jecst» werven en metaalbedrij- het Waterweggebied heb ben de Werknemers vanmorgen hun acties van vrijdag voortge zet. Bij de werven Gusto en Wil ton Feijenoord in Schiedam werd vanmorgen rond half ne gen helemaal niet gewerkt. Sta kers hielden de poorten bezet. Bij Verolmc Rozenburg was een klein deel van de 2000 man per soneel aan het werk, maar het overgrote deel hield zich bezig met discussiëren over de situa tie. Een lid van de ondernemersrand van Verolme had de indruk dat de actie op de Verolmcwerf door de stakers aanzienlijk vin niger werd gevoerd dan vrijdag. Een verscherping van de situa tie was ook bij andere bedrijven te constateren. Bij dc Rotter damse Droogdok Maatschappij (6000 man) werd ook niet ge werkt. In de kantines en op het werkterrein werd opnieuw uit voerig gediscussieerd. De indruk bestond vanmorgen, dat extreme groeperingen aan zienlijk actiever aan de poorten waren dan vrijdag. Op vrijwel ieder groot bedrijf kreeg het personeel bij de poort pamflet ten van de marxistisch-leninistl- sche groepering nrbeidersmacht uitgereikt. Ook werd een begin gemaakt met de uitreiking van de NW-pam- fletten, waarin nog eens werd uiteengezet dat het de bond door de president van de rechtbank Bij het scheepsbouwbedrijf Ver- schure in de Amsterdamse ha ven heeft het personeel van de dagploeg vanmorgen eveneens de vorige week begonnen sta king voortgezet. De arbeiders waren wel op het werk versche nen, muar niet aan de slag ge gaan. Bij do NDSM daarentegen liet het zich aanzien, dat er vandaag normaal zou worden gewerkt. Veel schrijvers willen geen andere spelling Amsterdam (ANP) Veel Neder landse schrijvers zijn tegen an dere spelling, aldus het voorlo pig resultaat van een enquetc van de Vereniging van Letter kundigen onder haar leden. Op de enquête heeft 30 procent van de 625 leden gereageerd. Van de 190 die hun mening ga ven, wezen 155 leden spellings wijziging af, 25 waren voor stander van min of meer ingrij pende wijzigingen, tien letter kundigen schorten hun oordeel Autoeontrole in Z.-Holland Rotterdam (ANP) In Zuid-Hol land zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag bij een ver keerscontrole 9.010 auto's, 135 motoren en scooters en 239 bromfietsen onderzocht. Onder de bestuurders van deze voertuigen waren er 14 die we gens alcoholgebruik niet in staat werden geacht om verder te rijden. De politie legde hun een rijverbod op. Van 9 mensen is het rijbewijs Ingenomen. Wat de voertuigen zelf betreft, wa ren er 51 met gladde banden en 195, waarvan de verlichting niet deugde. DEN HAAG (A.N.P.). Koningin Juliana en prins Bernhard hebben vanmorgen een telegram gezonden aan Ard Schenk on Kees Verkerk m hen geluk te wensen met de behaalde suc cessen. Ook prinses Beatrix en prins Claus hebben Ard Schenk en Kees Verkerk telegrafisch gelukgewenst. Leidschendnm (ANP) De koe Annette heeft zaterdag haar baas, de veehouder J. Belt in Stompwljk verblijd met de ge boorte van drie kalveren, Iwee stiertjes en een „kuisje", zoals de meisjes In de runderwereld daar worden genoemd. Een worp van drie kalveren is, naar ons werd verzekerd, een grote zeldzaamheid. Llewellyn Thompson overleden Washington (UPI) De Ameri kaan .e diplomaat Llewellyn Thompson is gisteren op 67-jarl- gf leeftijd In een ziekenhuis In Washington overleden. Thomp son, die bekend stond nis een deskundige in Sovjet-zaken, wal van 1957 tot 1962 en van 1967 tol 1969 Amerikaans ambassadeui in Moskou. Hij was de belangi rijkste adviseur van de regerin- gen-Kennedy en Johnson waal het de Sovjet-Unie betrof Thompson beheerste de Russi sche taal en knoopte destljdi ongewoon hartelijke betrekkin gen met wijlen Nikita Kroetsjei

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1