Mars in Ne wry gaat door ondanks verbod \A Kardinaal: partij van onderdrukten kiezen SOEPELE VS-RE ACTIE OP VREDES PLAN HANOI DUIZENDEN IEREN DOEN MEE TOCH LEVEN MOGELIJK OP MARS? Qeidóa<2owumt Snel besluit over salarissen van ambtenaren M Vlucht in lege benzinetank PAGINA 9 WASHINGTON (UPI/DPA) De opvatting dat er op Mars geen leven mogelijk is de geleerde waren anderhalf jaar geleden na het voorbijvliegen van de Mariner-7 langs Mars tot die conclusie gekomen is aanmerkelijk gewijzigd. Het is heel goed mogelijk dat er op Mars leven is geweest en dat het er over ongeveer 10.000 jaar terugkeert, aldus heeft Harold Masursky, een van de geleerden die aan het project Mariner-9 meewerkt op een persconferentie meegedeeld. Masursky en anderen baseren deze mening op de gegevens die de Mariner-9 over Mars heeft doorgezonden. Een persoon kwa tuigen van allerlei s ernstig gewond bij dit ingewikkeld verkeersongeluk i t ongeluk had plaats in een deels opengebroken straat. i Barcelona, waarbij verscheidene legatie naar de vredesbespre kingen over Vietnam in Parijs, g,e Noordvietnamese woordvoerder William J. Porter, Xuan Thuy. fASHINGTON (AFP) De Ver enigde Staten zijn bereid een soepel standpunt in te nemen ten aanzien van de tijd die ligt tussen een aftreden van presi dent Thieu van Zuid-Vietnam en het houden van nieuwe verkie zingen. Ook over de samenstel ling van een interim-regering na Thieu's heengaan valt met Washington te praten. Dit heeft minister van Buitenlandse Za ken, William Roger in Washing»- ton meegedeeld. oger beklemtoonde dat Amerika I echter niet zal kunnen overgaan tot een volledige terugtrekking van het militaire materieel dat i het aan Saigon heeft geleverd i Ook van een beëindiging van de economische en militaire hulp kan geen sprake zijn omdat dat de totale nederlaag" van Zuid-Vietnam zou betekenen, e vertegenwoordiger van de i voorlopige revolutionaire rege- ring van Zuid-Vietnam had gis termorgen, met instemming van Hanoi, bij de Parijse vredesbe sprekingen een nieuw plan op 'ta fel gebracht. Hoofdpunten van i het plan zijn het onmiddellijke aftreden van president Ngoeyen van Thieu, beëindiging van de oorlogszuchtige politiek van Sai gon, opheffing van de concen- I tratiekampen, vrijlating van alle politieke gevangenen en i de democratische vrijheden die de akkoorden van Genève van 1954. De Verenigde Staten moe ten hun luchtoorlog boven Viet nam beëindigen, en éen datum vaststellen voor het terugtrek ken van alle troepen. Zodra dat een feit is zullen alle krijgsge vangenen, worden vrijgelaten. Vakbeweging en politiek ^EEN vakbondsbestuurders op knooppunten van het politiek bedrijf, maar wel meer vakbondsleden die zich voor het politieke werk gaan interesserenWe vinden dat de Katholieke Bond van Over heidspersoneel hiermee goede conclusies trekt uit een studie over de relatie tussen vakbeweging en politiek. Hoewel dit niet aan de orde is, herinneren we eraan, dat de vorige K.A.B.O.-voorzitter, de heer Wijters, jarenlang de dubbelfunctie van Kamerlid' en vakbonds leider gecombineerd heeft. De katholieke bond van overheidsperso neel moet dus ergens weten wat bij dit vraagstuk aan de orde is. Bezwaar tegen vakbondsleiders in de Kamer en de gemeenteraden van grote steden maakt de K.A.B.O., omdat de politieke werkzaam heden veel tijd kosten waarvoor de man-in-kwestie door de vakbond wordt betaald. Dit is géén waterdicht argument, omdat een vakbonds leider-politicus in vertegenwoordigende organen minstens indirect d'e belangen van zijn bond kan dienen en omdat hij de schadeloos stelling welke hij als volksvertegenwoordiger geniet, geheel of ge deeltelijk in de kas van zijn vakbond kan storten, dan wel formeel beter kan laten korten op zijn eigen inkomen als „vrijgestelde". Belangrijker is het bezwaar dat vakbondsleiders (en beslist niet zij alleen) in een dubbelpositie ook dubbele verantwoordelijkheid dragen en dan knel kunnen komen te zitten wat betreft oordeel en besluit vorming. Spreiding Tj^EN paar jaar geleden heeft een K.V.P.-commissie (onder voorzitter- schap van dr. De Zeeuw!!!) eens een door Kamerleden afgezwakt rapport uitgebracht over de wenselijkheid om de nevenfuncties van volksvertegenwoordigers te beperken. Het accent lag toen op de onverenigbaarheid van functies. De K.A.B.O.-commissie sluit ook dit motief niet uit; terecht, want vertegenwoordigers van hel bedrijfsleven kunnen als ze links en rechts topfuncties bekleden bij politieke beslissingen soms de schijn tegen krijgen dat ze subjectief oordelen en vanwege de een of andere logische sympathie het wel eens niet bij de schijn alleen laten. Spreiding, meer spreiding, dat lijkt ons de remedie. Meer politieke activiteit van vakbondsleden is de tegenpool in deze kwestie. Inderdaad beperken te veel werknemers hun mogelijkheid om politieke invloed uit te oefenen tot het stemmen bij verkiezingen. Daardoor zijn ze mede debet eraan, dat het politiek bedrijf vaak de indruk van een bijzondere oligarchie maakt. (Van onze correspondent BELFASTOndanks ernstige waarschuwingen en de wijd verspreide verwachting dat het op een bloedige confronta tie kan uitlopen, heeft de Noordierse burgerrechtenbewe ging besloten om haar illegale protestmars door Newry zondag te laten doorgaan. De Noordierse regering heeft aangekondigd dat de mars door de soldaten en de politie j zal worden tegengehouden, zonodig met geweld. Woordvoerders van de beweging beloofden dat zij alles zouden doen dat in hun macht is om te zorgen dat de stille mars, waar aan zeker ongeveer 30.000 men sen zullen deelnemen, vredig zal verlopen. „Ieder die naar Newry wil gaan doden van Derry te wreken, kan maar beter wegblijven. Wij willen geen onruststokers in onze gelederen en als er geweld komt dan moet het duidelijk zijn, dat dat alleen van het Britse le ger komt." De Ierse premier Lynch heeft erop aangedrongen dat de mars bin nen het kader van de wet zal worden gehouden. Zijn bezorgd heid komt voort uit het feit dat grote aantallen Ieren uit de re publiek van plan zijn om deel te nemen. Een groep in het graaf schap Mayo probeert 10.000 I mensen bijeen te krijgen en waarschijnlijk zal het sterk re- publikeinse gebied Dandalk I even ten zuiden van de grens bij Newry, eveneens massaal vertegenwoordigd zijn. de dertien Dr. H. A. Lyons die als psychia ter verbonden is aan een zie kenhuis in Belfast, heeft ver klaard dat het aantal zelf moorden in Belfast tijdens de ongeregeldheden die zich in 1969 en 1970 hebben voorgedaan, met bijna 50 procent is gedaald vergeleken met daaraan vooraf gaande perioden. In de gebieden waar het tot rellen kwam, was ook het aantal gevallen van ziekten die door depressie ge kenmerkt worden, teruggelopen. Dr. Lyons wees erop dat de mensen meer gelegenheid heb- herstel A. W. Sanders directeur Sticht. Kath. Onderwijs EIDEN Tot opvolger van mr. M. J. p. Tissen, die per 1 april 1972 aangesteld is als di- recteur van de Rotterdamse Vereniging voor Katholiek On- derwijs is benoemd als direc- 1 teur van het bureau van de j Stichting Katholiek Onderwijs Leiden de heer W. W. Sanders te Leiden. e heer Sanders is op 21 april 1936 te Helmond geboren. Hij behaalde november 1960 het candidaatsexamen wis- en na- 1 tuurkunde aan de Universiteit i fan Leiden en op 29 oktober 1963 het examen M. O. B. schei- kunde aan dezelfde universiteit. Op 26 september 1958 viel hij J foor het eerst in voor een zieke leraar aan het St. Agneslyceum 1 Ie Leiden en werd daar, na en kele jaren tijdelijk d;enstver- ®and, op 1 januari 1964 vast "angesteld. Met ingang van 1 1 'ugustus 1967 werd hij aange- 1 fezen tot tweede confector van lezelfde school en op 1 augustus j 1969 als zodanig vast benoemd, j De heer Sanders is 35 jaar oud, 1 Is gehuwd en heeft drie kinde ten. Hij woont in Leiden-Zuid- j iVest. Prinses Beatrix en prins Claus werden gisteren, op de tweede c bondskanselier Willy Brandt op de thee uitgenodigd. i hun informele bezoek aan Bonn door ben gehad om hun agressieve gevoelen te uiten in plaats van op te kroppen. Maar de psychia ter moest wel toegeven dat er in 1969 en 1970 ook veel meer gevallen van doodslag zijn gere gistreerd. Geen reden tot paniek Lekkage in kerncentrale Dodewaard DODEWAARD (ANP) De kernenergiecentrale in Dodewaard is buiten wer king gesteld, omdat er tij dens de jaarlijkse inspec tie behorende bij een on derhoudsbeurt een defect is ontdekt aan de pijp van een hulpcircuit die naar de reactor leidt. De pijp vertoont een lekje, waaruit koelwater sijpelt. Tijdens de reparatie die zo verwachten technici van de centrale enkele dagen in beslag zal ne men, zou een tweede lek zijn ontdekt. mische Zaken heeft laten weten, dat er geen reden tot paniek is. Dezelfde reactie komt van de kernenergiecentrale, waar men thans de procedure volgt, die normaal is voor een dergelijk karwei in een radio-actief stralings veld. Men probeert na melijk de reparatie eerst uit op 'n nauwkeurig na gebootst model, dat zich buiten het stralingsveld bevindt. In het stralings veld waarin zich de de fecte pijp van het hulpcir cuit bevindt, moet de re paratie zo snel mogelijk geschieden, omdat men maar een bepaalde tijd aan straling mag worden blootgesteld, aldus deelde een ingenieur van de cen trale desgevraagd mee. Hij legde er de nadruk op, dat door het defect de ra dio-actieve straling noch is toegenomen, noch is af genomen. Er is dus geen sprake van toegenomen gevaar, want het lek zit niet in de reactor zelf. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Begin volgende week zal worden beslist over de mate, waarin de salarissen van het overheidspersoneel zullen stijgen. Minister Geertsetna van Binnenlandse Zaken zal de sala risstijging maandag aan de orde stellen in de Raad voor de Rijksdienst, een uit de minister- raad gevormd klein college dat I zich met ambtenarenzaken be- I zighoudt. De volgende ochtend reeds komt de minister met de bonden van overheidspersoneel in het georga niseerd overleg bijeen. De Raad voor de Rijksdienst kan formeel geen eindbeslissing nemen, maar,het is nauwelijks te ver wachten, dat de ministerraad het advies van dit college niet zal volgen. >e toezegging over een spoedige beslissing deed de bewindsman gistermorgen in de vergadering van het georganiseerd overleg, waarin verschillende denkbeel den naar voren kwamen over de hoogte van de salarisstijging. In het verleden hebben de bon den al gesteld, dat het tenmin- Pa/j/slans' president, Zoelfiker AH Bhoetto (links) kreeg een warm welkom van meer dan honderd duizend Chinezen tijdens zijn be zoek aan Peking. Naast hem de Chinese premier Tsjoe En-lai. Bhoetto is inmiddels naar zijn land teruggekeerd. ste 3 procent zou moeten worden. Vooral hebben de bonden be hoefte aan een snelle beslissing over de salarisstijging, die op 1 januari jl. moet ingaan. Vanwe ge die huast zal men waar schijnlijk deze keer geen discus sie ontketenen over de vraag of de verhoging voor iedereen uit een bepaald percentage moet bestaan, dan wel uit een vorm van iedereen gelijk bedrag (de bekende centen-procenten-kwes tie, (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN „Ais wij spreken over Evangelie en geweld kunnen wij er niet onder uit te erkennen dat de gewelddadige structuren die in de Derde Wereld bestaan zullen voortduren als wij niet de partij van de onderdrukten kiezen. Wij zullen wel be reid zijn te erkennen dat wij vanuit de evangelische inspiratie en als consequente christen dit geweld moeten bestriiden, maar zijn wij er ook toe bereid om daar voor een stuk van onze eigen welvaart te offeren?" Aldus kardinaal Alfrink gisteravond toen hij als internationaal president van Pax Chris- ti sprak over „Evangelie en Geweld" voor de commissie „Rechtvaardigheid en Vre de" van het bisdom Antwerpen. De kardinaal stelde, dat „we niet kunnen volstaan met te constateren, dat velen ge neigd zijn door een gevoel van onmacht een apatische houding aan te nemen. Ik kan het evangelie niet anders verstaan dan mede als opdracht van de christen, sa men met anderen, steeds opnieuw de moed te vinden de problemen daadwerkelijk aan te pakken." Hij pleitte voor methodieken en technieken om de gevoelen van machte loosheid te doorbreken en voor het aanstel len van vormingsdeskundigen en vrijgestel den op alle niveaus. Sprekend over wapengebruik in de conflict gebieden, zei hij onder meer: „Wij zullen v/at voorzichtig moeten zijn met een be schuldigende houding ten opzichte van lan den of volken die in uiterste wanhoop ge weld hanteren, om een einde te maken aan onhoudbare en onrechtvaardige verhoudin gen. We kunnen hierbij denken aan de strijd om Bangla Desh, de situatie in Zui- strijd om Bengladesj, de situatie in Zuide lijk Afrika en Latijns-Amerikaanse landen". Hij zag voor „Justitia et Pax" en „Pax Christi" een drieledige taak: de bewustma king van de situatie waarin we verkeren door informatie en publiciteit; de bewust making van de verantwoordelijkheid om de huidige situatie niet te aanvaarden en de structuren te veranderen en voorts de bewustmaking van de daadwerkelijke mo gelijkheden om dit vredeswerk, samen met anderen, te verwezenlijken. „De richting, die wij moeten kiezen is duidelijk. Indien er geen grondige wijziging komt in onze maatschappij, en vooral in Ie verhoudingen, dreigt een volledige Nina van Pallandt betrokken in zaak-Hughes NEW YORK (AFP) - De „New York Daily News" heeft op de voorpag.nu een foto van Nina van Pallandt (bekend van het duo Nina en Frederik) gepubli- ceer i.v.m. de „autobiografie" van de Amerikaanse multi-mil- jonair Howard Hughes, Dc au teur, Clufford Irving, averklaar- de dat Nina in Mexico en Los Angeles aanwezig was bij twee van de honderd op de band op genomen vraaggesprekken met Hughes. Vogens berichten in Kopenhagen is Nina sedert lang bevriend met Irving. De nieuwe ragerings-Fokker F-2S Fellowship is gistermiddag op Schip- ■hol overgedragen aan de Rijksluchtvaartdienst. Rond een model van hel vliegtuig v.l.n.r. directeur F. J. L. Diepen van Fokker, directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst mr. H. Raben en de direc teur van Martin's Air Charter de heer Martin Schröder. De MAC zal de machine van personeel voorzien en voor het onderhoud zorgen. Amsterdam koopt Carré AMSTERDAM (ANP) Amster dam zal het theater Carré met terugwerkende kracht tot 1 sep tember 1970 voor tien jaar hu ren en vervolgens kopen. Het voortbestaan van Carré, dat via de cultuurmaatschappij ser- badjadi eigendom is van de ex- ploitatiemaatschappij schevenin- 1 gen, is daarmee na langdurige en moeizame onderhandelingen verzekerd. BH 22X7PWcnen (APX( 8 Een Tsjechoslowaakse musicus is er het af gelopen weekeinde in geslaagd zijn vrouw en twee kinderen van 17 en 12 jaör Oostenrijk binnen te smokkelen in een lege benzinetank. Een woordvoerder vari de veiligheidspolitie in Lisenstadt bevestigde de ontsnaphing. Volgens hem was het plan voor de vlucht ontwor pen door Oostenrijkse helpers. Ilpn narnen zijn door het Tsjechische gezin niet bekend gemaakt, De politie identificeerde de wiens Tsjechoslowaakse uitreisvisum bijna was verlopen, tisek Janoska, 36. Hoewel hij toestemming had gekregen o tjenrijk te zonen weigerden de Tsjechoslowaakse i visa voor de rest van zijn geziri af te geven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9