OPPOSITIE TEGEN DEFENSIEBEGROTING Minder voorschriften en meer geld voor onderwijs nodig Verpleegster verdacht van mishandeling babies GELDBOETES REDACTEUREN YYDM-BLAD Hasj bleek haarverf Belangrijk Tet-offensief verwacht Zilveren sieraden steeds meer geliefd Randkrant VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 HAMM De officier van justitie in Hamm heeft het onderzoek naar de babymis handelingen in het ziekenhuis van Hamm afgesloten. De justitie zal niet overgaan tot het instellen van een strafvervolging, ofschoon zij met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de schuldige heeft ge vonden: een verpleegster van de kraam- afdeling, waar de babies lagen. ARNHEM (ANP) - De Arnhem se politie heeft bij een inval in een pand in de binnenstad een veertigtal plakken namaak-has- jiesj in beslag genomen. Bij een laboratoriumanalyse kwam aan het licht, dat de in cellofaan verpakte tabletten een haarverf middel bevatten. De plakken namaak-hasjiesj werden gevon den bij de 20-jarige Lof voor Ned. wor tel DEN HAAG (ANP) Nergensf in Europa is de produktie van wortels of peen beter georgani seerd en goedkoper dan in Ne derland. De afdeling landbouwe conomie van de universiteit van Cambridge (Engeland) heeft dat ontdekt. Zij heeft eigenlijk de wortelcultuur in eigen land bestudeerd. Die kreeg de twee- Woedende oom bedreigt chauffeur i Van een onzer verslaggevers kOSSUM De rijkspolitie van 1 Weerselo heeft gisteren een au- 1 tomobilist uit Ootmarsum, die buiten zijn schuld bij Rossum een jongetje had doodgereden, in bescherming moeten nemen. De oom van de jongen kwam van zijn werk naar huis en wil de de automobilist met een ha- i mer te lijf. Deze vluchtte daar op een woning binnen, waar de i politie hem korte tijd later in i bescherming nam en hem naar het bureau bracht. Li Vorig jaar werden in het zieken huis bij 13 babies de armpjes gebroken, of de schedel in gedrukt. Vrouwen die op het punt stonden te bevallen durf den niet meer naar het zieken huis te gaan uit angst dat hun pasgeboren kind ook mishandeld De justitie worden; andere echtparen kregen hun kind mee naar huis. Naar zij dachten gezond en wel. Later ingestelde onderzoeker^ wezen uit dat ook kinderen die als gezond verklaard het zieken huis verlaten hadden, ook wa ren mishandeld. Lange tijd is de kraamafdeling van het betreffende ziekenhuis in Hamm bewaakt geweest. Na dertien gevallen bleven mishan delingen uit. Toen al gingen de verdenkingen in de richting van het personeel, dat dagelijks de zuigelingen behandelde. Bij de uitputtende verhoren kreeg één verpleegster een inzinking. Zij moest maandenlang worden op genomen in een psychiatrische inrichting. De justitie, die wei gert de naam van deze ver pleegster bekend te maken, ge looft in deze vrouw de dader van de mishandelingen te heb ben gevonden. Na twee weken lang te zijn verhoord heeft ze echter geen bekentenis afge- thans op het punt gekomen dat zij looft ooit nog bekentenissen over deze zaak te verkrijgen. De officier van justitie heeft verklaard dat de mishandelin gen zijn gepleegd in een periode van acht tien dagen op ten minste vijf verschillende tijd stippen. Er zijn echter geen ge tuigen. „We hebben wel aanwij zingen tegen de verpleegster, maar die zijn niet voldoende voor een waterdichte bewijsvoe ring." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede Kamer heeft gisteren de Defensiebegroting aanvaard met alleen de stemmen tegen van de PvdA, PSP, CPN, PPR en de D'66-er Imkamp. Alle overige D'66-ers stemden voor de Defensiebegroting, hoewel tevoren alle moties en amendementen die de link se oppositiepartijen (incl. D'66) hadden ingediend, verworpen waren. Minister De Koster had ze alle ern stig ontraden. De D'66-woord voerder Visser zei dat zijn fractie een sterk van de regering afwijkende visie op de Defensieprobiematiek heeft en dat men zeer ernstige bezwaren heeft tegen de 55 miljoen gulden extra voor Defensie als eerste stap naar het wegwerken van achterstanden. „Na rijp beraad", was toch na aarzeling besloten voor de begroting te stemmen, vooral vanwege het sterke inte rimkarakter ervan. De werkelijk grote beslissingen zijn uitgesteld en zullen waarschijnlijk pas in de volgende begroting zichtbaar worden, zei de heer Visser. Hij hoopt dat dan geen fundamen teel onaanvaardbare weg wordt Minister De Koster wordt door Kamerlid Wiegel gefeliciteerd nadat de defensiebegroting goedgekeurd VIETNAM (AP) Noord-Viet- nam heeft 50.000 soldaten sa mengetrokken voor een Tet-of fensief in Centraal Zuld-Vlet- nam, maar het zwaartepunt van gevechten zal liggen In de provincie Kontum in het Zuid- vietnamese hoogland, zo heeft een belangrijke Amerikaanse adviseur gezegd. John Paul Vann, adviseur van het tweede militaire district, zei dat verwacht wordt dat de commu nisten ongeveer 15.000 man zul len inzetten in de provincie Kontum en dat de artilleriestel lingen langs hoofdweg 19 waar schijnlijk het belangrijkste doel wit zullen vormen. Tet, het Boeddhistische nieuwjaar valt op 15 februari. ingeslagen en dat het volgende maand verschijnende Defensie rapport van de commissie-Van Rijckevorsel in redelijke mate bij de denkbeelden van zijn par tij zal aansluiten. De PvdA-woordvoerder Stemer- dink noemde de 55 miljoen ex tra een hypotheek op het werk van de commissie-Van Rijckevor sel en een onaanvaardbare zaak ten opzichte van de besnoeiin gen in de sectoren van cultuur en onderwijs. Omdat bovendien ook alle tegenvoorstellen waren verworpen, kon de PvdA de De fensiebegroting niet steunen. De PvdA stemde eerder samen met D'66 ook tegen de begrotin gen van CRM en O. en W. De KVP-er Van Rijckevorsel zei namens de vijf regeringspartij en dat de bezuinigingsamende menten van 190 miljoen van de oppositie vooruitlopen op de uit komsten van de commissie-Van Rijckevorsel. En daarom niet ge steund konden worden. Namens de drie christelijke partijen keerde hij zich voorts onder meer tegen de motie-Wieldraaij- er, inzake een weddeverhoging voor dienstplichtigen van 30 miljoen gulden, omdat hierover voorstellen te verwachten zijn in de komende Defensienota van De Koster. Nederland erkent Bangladesj BRUSSEL (ANP) De Neder landse regering zal hoogstwaar schijnlijk nog voor het weekein de bekendmaken, dat zij van plan is Bangladesj te erkennen. Dergelijke mededelingen kunnen rond het weekeinde ook in ande re hoofdsteden van de EEG-lan- den worden verwacht. DEN HAAG (ANP) Sedert 1970 is het zilveren sie raad bij de Nederlandse vrouw steeds meer in trek gekomen, een verschijnsel, dat trouwens ook in an dere landen valt waar te nemen. Uit een enquête on der juweliers en groothandel blijkt, dat 76% van de deelnemers in 1971 hun verkopen van zilveren siera den zagen stijgen, de gemiddelde stijging bedraagt 40%, maar er zijn ook zaken, die hun omzet verdub belden of verdrievoudigden. Vakcentrales over werk gelegenheid UTRECHT (ANP) Het overleg orgaan van de drie cakcentra- les heeft in Utrecht besloten, re gering en parlement schriftelijk een aantal wensen voor te leg gen met betrekking tot de werk gelegenheid. NW, NKV en CNV zullen hun wensen op papier zetten voordat in de Tweede Kamer het werkloosheidsdebat begint. De vakcentrales gaan verder plannen uitwerken voor een of meer gezamenlijke bijeenkom sten met de leden waar schijnlijk in de loop van maart over de situatie op de ar beidsmarkt. Zoals gemeld heeft de voorzitter van de bouw- en houtbouw- NKV, de heer L. Brouwer, zich onlangs zeer verontwaardigd uitgelaten over de snelle stij ging van de werkloosheid in de bouw. Hij liet toen weten, dat de bonden zich in overleg met de vakcentrales beraden op ac ties. UTRECHT Het onderwijsministerie Vereniging van Nederlandse gemeenten, in Den Haag moet zich wat minder hl een resolutie vraagt bet congres opheffing gaan bezighouden met het gevan van allerlei voorschriften voor het onderwijs aan de gemeenten. In plaats daarvan moet het ministerie rechtvaardiger, dus hogere uitkerin gen voor onderwijs gaan geven aan de gemeenten. De gemeenten zien in het onderwijs een steeds belangrij kere taak voor zich weggelegd. op korte termijn van drie knelpunten. Ten eerste moet zeer hoge prioriteit worden ge geven aan het instellen van begeleidings diensten voor het onderwijs. Zo'n dienst zou een gebied van ongeveer 150.000 inwo ners moeten beslaan, en dus in de meeste gevallen regionaal of Intergemeentelijk moeten worden opgezet. Ten tweede klaagt de resolutie over de gang van zaken rond de scholenbouw. Die wordt zeer onbevredigend genoemd. De goedkeu ringsprocedure is te lang, en de berekenin gen door de rijksoverheid zijn te geheim en zinnig en te ondoorzichtig, gemeentelijke onderwijsambtenaren, dat Als derde knelpunt noemt de resolutie de gisteren in Utrecht was belegd door de rijksvergoedingen aan de gemeenten voor onderwijs. Die zijn onvoldoende om de ge meenten in staat te stellen voor hun wette lijke onderwijstaak naar behoren te vervul len. Veel gemeenten doen niettemin wat ze voor het onderwijs nodig achten. Het geld dat ze dan tekort komen, vullen ze zelf aan. door hogere belastingen voor hun in woners of door op andere gemcenletaken te bezuinigen. Een van de inleiders, burgemeester H. Pos- luma van Opsterland (Friesland) zei dat het gezamenlijk tekort van de gemeenten op hun onderwijsbegrotingen dit Jaar 165 miljoen gulden bedraagt. Ais men de te korten van de afgelopen jaren optelt, komt men zelfs op het bedrag van 870 miljoen, dat de gemeenten dus te weinig van het rijk hebben ontvangen. Het blijkt een voorliefde voor de kleur van het zil ver te zijn. In het afgelo pen jaar is ook de afzet van wit goud toegenomen. Ongeveer de helft van de ondervraagden had een grotere verkoop van wit goud en gemiddeld be droeg die stijging 23%. De toegenomen populariteit van zilveren sieraden be tekent nog niet, dat de verkopen van gouden sie raden zijn gedaald. De helft van de ondervraag den meldde grotere ver kopen van 14 karaats gou den artikelen en 16 grotere verkopen van 18 karaatsprodukten. Gelijk- gebleven omzetten wer den gemeld door resp. 35 en 70 en gedaalde ver kopen van deze twee soorten gouden urtikelen door resp. 15 en 14%. (ADVERTENTIE) Van e verslaggevers iRNHEM Tegen 11 medewerkers aan soldatenbladen te Havelte (Steenwijkerwold) en Amersfoort eiste de auditeur-militair bij de Arnhemse krijgsraad mr. J. H. Bekkering vrij zware boetes tussen de 100 en 250 gulden. 'ten hunner werd vrijgesproken omdat tegen deze verdachte niet kon worden bewezen, dat hij op de hoogte was geweest van de inhoud m van de bladen die hij verspreidde. let bestuur van de WDM. de Vereniging Van Dienstplichtige Mihtai- z ren. toonde zich hoogst verontwaardigd over de opgelegde straffen. Het bestuur gaf meteen aan het einde van de zitting in het paleis van justitie te Arnhem een communiqué uit waarin men de straffen i. verbazingwekkend noemt, en dat ze volgens dit bestuur in strijd K. rijn met de herziening van het militair tuchtrecht van de ministers De Koster en Van Agt. "^n nog grotere escalatie is te verwachten volgens het VVDM-be- —we mm •«tuur, nu de auditeur-militair mr. J. H. Bekkering ten aanzien van W soortgelijke gevallen heeft aangekondigd het niet bij geldboetes te Hier vijf van de redacteuren die voor de kri/gsraad moesten verschijnen. V.l.n.r zullen Jaten maar over zal gaan tot het eisen van vrijheidsstraffen, de Jong. Harry Berkenbos, Gerrit Hey en Hildo Zwaan. Pleidooi voor slachtoffers concentratie kampen (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Onder grote druk van de regeringspartijen heeft staatssecretaris van Es gister avond de Tweede Kamer moe ten beloven dat hij ernst zal maken met een regeling voor (oud)militairen die lijden aan het zgn. post-concentraliekamp- syndroom. ..Als VORMINGSCENTRUM VOOR WERKENDE JONGEREN Korcndijkstrnot 56 Dun Haag «Nu nog dependance van het Vormingscentrum Brandtstr.) BESTUURSLEDEN welke bereid en ln staat zijn in volledige samenwerking met de staf het centrum ge heel zelfstandig te laten funk- tioneren in een door hen te kie zen .stichtingavorm. Ieder, die van mening Is, dat h(j of zij het vormingswerk voor werkende Jongeren van dienst kan z(Jn met zjjn of haar Inbreng, wordt uitgenodigd zich aan te melden. Ouders, werkgevers. Jongeren, organisaties en/of maatschap pelijke groeperingen kunnen ook vertegenwoordigers voor dragen voor deze taak. Deskundigheid op het gebied van vorming, onderwijs e.d. la gewenst, doch niet in alle ge vallen noodzakelijk. De funk- tles worden niet gehonoreerd en vergen plm. 1 avond per 2 Inlichtingen en aanmeldingen binnen l week bU: Het Vormingscentrum. Koren- dlikstraat 56. tel. 601600. of - De voorzitter: D. Dijkshoorn, Schoutendrcef 372, tel. 663583. nog langer wachten Skisprong met parachute hooft het niet zijn deze mensen inmiddels j dood", aldus de KVP-er Vn El- j sen. Die dreigde met indiening reeds klaarliggend Ini- SAN FRANCISCO (QP) De 29- T. Boersema, Reinier tiatiefwetsontwerp. Staatssecre taris Van Es werd door de Li beraal Kcja tot de toezegging gebracht, dat hij over deze ma terie een nota zal opstellen. Ook zal hij de commissie Volksge zondheid, die zich hiermee be zighoudt, „een zetje geven". jarige stuntman Rick Sylvestei is met een parachute op zijn rug van een 975 meter hoge berg in het National park ,,Yo- scmite" in San Fransisco afges- kid en gsprongen. Bij en snelheid van ongeveer 200 kilo meter opende hij de parachut. Fabriek Een vroeger fotomodel fh Athene drijft een uniek be- driff dat aan de lopende hand miss Griekenlanden af levert. Sinds Antoinette Ron- topoulou haar ..fabriek", zoals zij het noemt, zeven jaar geleden opende, heeft deze modelschool 27 maal een miss Griekenland, één miss Universe, verscheidene top-modellen en tientallen actrices afgeleverd. Allemaal mooie meisjes met mooie carrières. Zij en haar echt genoot, een oud-journalist, hebben een studie gemaakt van de vooraanstaanden mo del -scholen in de wereld om een zo goed mogelijke oplei ding te kunnen geven aan de 70 meisjes die de school per jaar aflevert. De gehele cur sus duurt negen maanden. Crisis Het tragische in menige crisis, om het even of die zich voor doet In de kerk of de staat, Is, dat de mannen die het in hun macht zouden hebben orde op zaken te stellen, zich in een onmachtige positie bevinden. Het enige wat zij kunnen doen is: zich in het graf omdraaien. Gewest Een gewest, dat tot stand komt op basis van de Ge- westwet. is een gewestwetg* west. De term is geïntrodu ceerd door de burgemeester van het Limburgse Maas- bree, die het woord niet zo erg veel moeilijker vond dan het woord ..woningwetwo ning". Maar dóór oefenen we dan ook al Jaren op. Protest De 120 leden van de Long la- land Restaurant and Cate ring Association maken be kend, dat de klanten het voorlopig zullen moeten stel len zonder wijnen, likeur en cognac uit Frankrijk. Dit bij wijze van protest omdat, vindt de bond. de Franse re- i gering niet doeltreffend ge noeg optreedt tegen de ille gale handel in verdovende middelen die veelal in An ie rifea terechtkomen. „Als elh eethuis in Amerika maar een fles Franse wijn minder pei dag zou gaan verkopen, dan botokênt dit nog altijd drie miljoen flessen minder in to taal", zo heeft de voorzitter van de bond uitgerekend. Consult Een Jonge arts uit Madrid, verontwaardigd omdat zijn vriendin hem na vier Jaar de bons gaf. heeft haar gesom meerd hem schadeloos t« stellen voor de tijd die hij verloor door haar het hof te maken. De jonge vrouw kreeg dezer dagen bij deur waardersexploot het verzoek, aan haar vroegere minnaar het lieve sommetje over te maken van 11.000 gulden, zijnde de kosten van 728 be zoeken tegen 15 gulden pei keer. De arts lichtte daarbij toe. dat hij ts uitgegaan var de prijs die hij gewoonlijk rekent voor een consult aan huis. Het is niet bekend oj de arts de zaak voor d« rechter wil uitvechten als hij het geld niet krijgt. Paniek Door een hagel van mortier-, machinegeweer- en geweer vuur van in paniek geraakts Cambodjaanse soldaten, dit tijdens een maanecllps oen mytisch monster beschoten, zijn vijf personen om het le ven gekomen. Bovendien werd 75 personen gewond toen de soldaten tienduizen den kogels In de lucht scho ten in een poging het mythi sche monster Radhou te ver drijven, dat, naar zij vrees den, de maan opat tijdens de eclips. De soldaten schoten een uur lang. De legerleidin had de luchtmacht al in staat van paraatheid ge bracht, omdat zij meende, dat de stad door communis ten werd aangevallen. Maskerade Vanuit ons serieuze gemoed wensen we alle verenigingen en corporaties, die de mas kerade ten doel hebben, een goed seizoen. In het bijzon der de Hottetoekcrs. de Oe- rcwoeters. de Kamerkcien, de Mellematers, de Mlerlo- manen, de Haayavaaiers, dt Smelzermelzers. de Louwc houwers, de Russekusscrs de Ricleruiters en de Wiehe- wobhers. Doe achter hei masker niets, waarover i zich straks in de verkiezing# strijd zult moeten schamen. Zou het trouwens niet bijzon der origineel zijn, om hel masker in de komende da gen eens af te zettenHet ii maar een idee van een Kie zewlezer. Gevoelig Minister Maudling van Enge land vindt, ofschoon hij niei sentimenteel l». ïegenwoor dig „The song oj Bcrnadet te" een heel gevoelig stukf Benard Een Inwoner van het Zuiden gel se Benjleet heeft zift vrouw op haar ver/aarda verrast met een antiek kuisheidsgordel. Zij vond he een goede grap en besloet hem 'ns te passen. Het hui len stond haar echter nadei dan het lachen toen de 2-Jari ge zoon de sleutel uit het raam gooide en men den met meer terug kon vinden Brandweerlieden moesten ei aan te pas komen om haai met behulp van een betonij zerschaar uit haar benard positie te bevrijden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7