Typisch Leidse nood nauwelijks ter sprake FORUM MET KVP-KAMERLEDEN: J. Hoogendoorn vacature Karssen Poelpolder krijgt nieuwe uitvalsweg The hired hand Het bloed van Dracula Zij zijn naakt Spoedig kan bouw beginnen van het Gezondheidscentrum Ereburger A. Oudshoorn was markant man met vele grote verdiensten Y erkeersexamen lichamelijk gehandicapten -l A 972 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT BODEGRAVEN De heer J.Hoogendoorn (40) zal de vacature in de gemeenteraad vervullen, die ontstond door het overlijden van de heer C.Karssen. Het nieuwe raadslid bekleedt al vele functies in kerkelijk en vereni gingsleven van Bodegraven. Hij is thans directeur van Van Welzens bakkerijen en is als zodanig tevens de enige fabrikant in de gemeen teraad. Op de lijst van de AR stonden weliswaar de heren D.Ha- moen en dr. J.Aalbers boven de heer Hoogendoorn, maar zij zagen van het raadslidmaatschap af, omdat de vacature een „gerefor meerde zetel" in de AR-fractie betrof. NIEUWE WETERING Precies op de scheiding van de vorst- grens heeft de jeugd van de j Nieuwe Wetering het ijs vaar wel gezegd dit door deel te ne men aan de door de ijsvereni- ging „Ijsvermaak Willem Ba- rends" georganiseerde schaats wedstrijden. Voor de?e wedstrij den waren prachtige prijzen be schikbaar gesteld terwijl de meer jeugdige deelnemers daar naast nog getrakteerd werden op gevulde koeken en chocola demelk. Schooljeugd van Nieuwe Wetering kon nog net op de schaats Marcel Klerks, 2. Chris J. Jbhan Raaphorst, meren, 3. John Jansen. KH'll J. 1. Peter Klerks. Klerks. W-Ufi J, Haaidtri-cht, 2. Rlnus U-en Bouwmeester, 3. Ansje Borst. VeM, 3. SJors Roos. LEIDEN De heer P. Biegstraten - Sportstichting - is een onge compliceerd man. Hij houdt ervan, de dingen bij de naam te noe men. En dat heeft hij gisteravond ook gedaan tijdens het eerste van acht "politieke café's", die de KVP dit seizoen in de kring Leiden houdt. Het was niet druk in het café - de verslaafdheid aan politiek neemt af - maar er waren wel vier KVP-kamerleden van dichtbij te bekijken. En men kon zelfs met hen discussiëren over de meest uit eenlopende onderwerpen. En toen, tijdens het forum-gesprek-tot-slot, zei de heer Biegstraten: „Wat ik hier mis, is de practische behan deling van dagelijkse, Leidse onderwerpen". Dat was de spijker op z'n kop. Want afdelingsvoorzitter J. We- ter had in zijn welkomstwoord lucht gegeven aan de teleurstel ling, dat zo weinig bewoners van de probleemstad Leiden door hun opkomst blijk gaven van politieke geïnteresseerd- heid. Daarmee was de suggestie gewekt, dat er - ook al was het politiek café georganiseerd voor acht afdelingen - óók over spe cifiek Leidse noden gesproken zou worden. Hoe rauw klonk tijdens een van de inleidende debatjes voor de pau ze de opmerking van een van de Kamerleden aan een van de debaters, „Ik wil hier wel op in gaan maar eigenlijk is dit zui ver gemeentebeleid". Na de pauze was de eerste vraag in hoeverre en voor hoelang de aanwezige kamerleden zich aan het regeer-akkoord gebonden achten. Een andere goede vraag was, hoe de KVP-kamerfractie tegenover partijvooorzitter De Zeeuw staat. Maar dat alles was de altijd actieve heer Ver voorn kennelijk te weinig prac- tisch. Hij vroeg aandacht voor het feit dat de bijeenkomst werd gehouden in Leiden-noord, de armste wijk in de armste stad van Nederland. Zeker 4.000 van de 12.000 inwoners leven er beneden het bestaansmini mum. Ze worden zich hun situa tie meer en meer bewust en hebben daar blijk van gegeven door plannen voor het weer "leefbaar" maken van hun wijk bij het gemeentebestuur te depo neren. De wijk zelf kan ze niet uitvoeren; de gemeente heeft het geld er ook niet voor. Maar als de renovatieplannen nu niet worden uitgevoerd, dan hoeft De KVP-Kamerleden mevrouw M. H. Gardeniers en de her/m W. du Chatinier, A. C. Weijters en C. F. Kleisterlee hadden gisteravond met de statenleden S. Menken en P. G. Bakker zitting in een forum te Leiden. Tevoren was er gelegenheid tot discussiëren. Over Leidse noden werd maar terloops gesproken. het niet waarin om ruimer financiële middelen gevraagd wordt, o.m. ook om de verpaupering van de stad te kunnen tegengaan. omdat het Plan fNU moest Kleisterlee wachten tot Noord dan binnen korte tijd grote krottenzec zal zijn. Daar om vroeg de heer Vervoorn de aandacht van kamerfractie en leden van het provinciaal be stuur voor het redden en op nieuw leefbaar maken van deze stadswijk. Statenlid S. Menken stelde alleen maar vast, dat er voor de nodi ge voorzieningen meer geld no dig is, dan uit de subsidiepot valt te halen en dat de centrale overheid te weinig de centrum functie en de bijzondere aspec ten van Leiden onderkent. Waarop het Kamerlid Kleister lee bewogen opperde: „Het kan zijn, dat sommige wijken hij zijn fout kon herstellen. Zijn kans kwam toen kring-propa- 1 gandaleider Blans vroeg, om een aantal prioriteiten op volg orde van belangrijkheid te zet- i ten. De regering, aldus betoog- I de toen de heer Kleisterlee, ziet de renovatie van oude wijken als prioriteit gesteld en het was geweest op grond daarvan, dat hij de toezegging gedaan had dat de commissie voor CRM hulp zou verlenen. „Men moet de prioriteiten daar leggen, waar de zwaksten der maat schappij zijn - betoogde hij - da4 is: bij de bejaarden, in de oude stadswijken en in sommige sec toren van het kunstleven. LISSE De verbreding van de Tweede Poellaan tot 9 meter en de bouw van een brug over de Rijnsloot, die de Poellaan moet verbinden met de reeds gereconstrueerde Rooversbroekdljk, gaan naar raming 330.000 kosten. B en W vragen de raad dit bedrag beschikbaar te stellen. Het kost de gemeente uiteindelijk overigens maar een fractie van dit be drag want de provincie zal het werk voor negentig procent subsi diëren. Het werk, op de realisering waarvan door de Ged. Staten wordt aangedrongen, is van groot belang voor de ontsluiting van de Poelpolder in zuidelijke richting. steuntje in de rug nodig Dat was wat gereserveerder. En hebben, De commissie voor CRM staat klaar om te helpen op uw eerste kikken". Was Ver voorns hartekreet nu maar een eerste kikken geweets, dan had men met een èndere Kleisterlee kennis gemaakt. Als kamerlid had hij kunnen weten, dat het gemeentebestuur lijvige adres sen aan ministers heeft gericht het inspireerde de heer Bieg straten tot de opmerking dat hij in dit politieke café graag ook de mening van andere politieke partijen had gehoord. „Want nu moesten we alles maar gelo ven". Om onduidelijke redenen waren woordvoerders van de andere partijen - hoewefl uitge nodigd - niet gekomen. i poging zijn vriend te redden, komt Harry (Peter Fondaop de grond terecht te midden zijn vijanden (Studio). i STUDIO Een film vol Ame- rlkaanse kleuren en psycho- delische effecten is de nieuw ste film van de filmactèur Peter Fonda „The hired hand". Peter speelt een per soon zoals hij wel meer heeft gedaan de zwerver, de ver schoppeling. Harry (Peter Fonda) trekt met zijn vriend Arch Harris naar Californië. Onderweg stuiten ze op een luguber dorpje. Zeer realistisch laat de film zien hoe Harry en Arch wraak nemen op de moordenaars van hun vriendje Don, die met hun mee reisde omdat hij zo graag de oceaan wilde zien. Dit dorp blijkt later in de film een grote rol te spelen wan neer Arch besluit naar Cali fornië te gaan na lange tijd bij Harry en zijn tien jaar oudere vrouw te zijn ge weest. Hij en Harry waren in dienst gekomen van Har ry's vrouw, Hannah, omdat Harry het zwerven moe was. De stiltes die de hoofdrolspe lers begeleiden op hun tocht door het Amerikaanse land schap eerst met zijn drieën later met zijn tweeën mogen wat eentonig lijken, toch spreken de gezichtsuitdruk kingen voor zich en wordt er in de film geen woord te wéinig gezegd. LUXOR „Het bloed van Dracula". Het lag zo maar te koop. in poedervorm bij een Londense uitdrager. Hij had het eigen handig opgeveegd in een krijsend bos. Een duivelse jongeman sleet het aan drie Victoriaanse heren, die thuis zeer fatsoehlijk waren en elders slechte prikkels zochten. Toen de jongeman hun bij bliksemflitsen het bloed van Dracula opdrong werd het hun te gortig en zij sloegen hem dood. In een soort cement- storm versteende hij. Toen kwam Dracula zelf. Hij werd boos op de heren, hapte in de halsjes van knappe dochters en maak te glimlachend, onder hypnose, hun vaders af. Er komen nog veel meer gruwelijkheden in deze film voor. Peter Sasdy heeft in de film de juiste sfeer getroffen, wouden met nevels, kras sende uilen en veel, vooral veel grafstenen. Deze week in de Leidse bioscopen LEIDEN Veel prolonga ties deze week in Leiden. In LIDO houdt James Bond met „Diamonds are forever" het nog even uit. In TRIANON „Carnal Knowledge" en in CAME RA „Summer of '42". Voor de griezelfilmbezoe ker heeft LUXOR een „Dracula" in petto. In REX draait de film „Wij zijn naakt". STUDIO heeft deze week de half western, de half romanti sche film „Hired Hand" met Peter Fonda in de hoofdrol. Bandolero CAMERA De nachtvoor stelling van Camera deze week een western met in de hoofdrollen James Ste wart en Raquel Welch. Het is een film volgens het oude recept. In het begin nog vrolijk en ge moedelijk. Wanneer de Mexicaanse benden opdui ken wordt dat echter an ders. Wrede moorden en schietpartijen beheersen dan het doek. Toch pro beert regisseur Stewart McLeglan het luchtige nog enigszins te bewaren. Het lukt niet. Dat ligt niet aan hem, maar aan het scenario van Lee Bar rett. REX Deze week in Rex een film, gebaseerd op een bijbeltekst. „Zij zijn naakt". Als tekst koos regisseur Claude Pierson „Ik was naakt en gij heb mij niet gekleed" (Matt. 25:42). De tekst slaat voor deze film ais een tang op een varken. Hoewel. Bloot is er in deze film genoeg. Maar het is opzettelij|c bloot, kleding stukken behoeven dus niet uitgereikt te wor den. Het verhaal speelt in en rond een bunker op een immens strand, waar een familie zich onledig houdt met vissen, drinken en eten. In de belendende bunker komt een knappe jonge man wonen, die er aan het eind van de film met de dochter vandoorgaat. In de film wordt een aanzienlijke hoeveelheid vrouwelijk bloot geëtaleerd en komen onduidelijke scènes voor, wat de film er niet bepaald beter op maakt. NIEUWKOOP Na enige jaren van voorbereiding Is thaas aan alle onzekerheid over de bouw van een Gezondheidscentrum een einde gekomen. Dit is dui delijk geworden tijdens een be spreking van het Stichtingsbe- Nieuw bouw plan in Leidschendam LEIDSCHENDAM Woensdag 9 februari zullen de plaatselijke woningbouwverenigingen tijdens een openbare informele bijeen komst. die om 20.30 uur begint, een bouwplan voor Leidschen- dam-zuid presenteren dat in be langrijke mate afwijkt van het vastgestelde bestemmingsplan. Het plan is opgesteld door een bouwteam dat al enige tijd gele den is opgericht en dat behalve uit vertegenwoordigers van de woningbouwverenigingen o.a. bestaat uit enige architecten, de stedebouwkundige van de ge meente en de directeur van openbare werken. In de raadsvergadering van a.s. maandag zal de raad voor dit plan moeten beslissen over een krediet van 21.350 gulden nodig voor nieuwe belangrijke werk zaamheden van stedebouwkundi ge, civiel-technische en begro tingstechnische aard. stuur met wethouder C. van Vliet, die namens b. en w. kon verklaren, dat van haar kant niets meer in de weg staat, om zo spoedig mogelijk met de bouw te beginnen. Dat zal dan waarschijnlijk in de tweede helft van dit jaar gebeuren. De exploitatie van het te bouwen Gezondheidscentrum naar een ontwerp van de plaatselijke ar chitect, de heer W.Oxener. is in handen van een Stichtingsbe stuur. voortgekomen uit de bei de plaatselijke, samenwerkende kruisverenigingen, die (voorlo pig althans) niet gaan fuseren, zoals elders gebeurde. De kruisverenigingen zullen aan sprakelijk zijn voor eventuele exploitatiekosten. De gemeente garandeert de dekking van de exploitatiekosten. De gemeente garandeert de dekking van de explontatiekosten door hogere subsidies per lid te verstrekken. De thans ingediende investerings- en exploitatiebegroting liggen a! weer een stuk hoger dan die van de in mei 1971 Ingediende begrotingen. De bouw is ge dacht tegen de glooiing van de Hoge Dijk aan de Achterweg. Het gebouwtje van de muziek- ver. „Eensgezind" zal naar el ders mbeten worden verplaatst. De gemeente zal bij de hypo- theekaanvraag bemiddelen. Volgens voorschrift van het Hoogheemraadschap zal Grond mechanica T.N.O.opdracht wor den gegeven voor een grondon derzoek. WARMOND Op 85-jarige leeftijd is in het Diaconessenhuis te Lei den overleden de heer Albertus Oudshoorn, vóór de tweede wereld oorlog een markante figuur in het politieke sociale leven en sinds 1956 ereburger van Warmond. In 1919 werd hij als kandidaat van de vereniging „Gemeentebelan gen" onder de leus „geef ons waterleiding en elektriciteit" gekozen als lid van de raad. Een leuze die tijdens zijn raadlidmaatsdhap ook werkelijkheid gewor den is. In 1923 werd hij gekozen als wethouder, tevens loco-burge meester, welke functies hij heeft vervukl tot 1946. Toen in 1944 bur gemeester Ketelaar door de Duitsers werd gefusilleerd, werd dc heer Oudshoorn als loco-burgemeester belast met het bestuur van de gemeente. Voor hem toen een zeer zware en moeilijke tijd. die veel tact en inzicht vereiste. Veel, zeer veel is tijdens zijn raad- en wethoudersschap in deze gemeente tot stand gekomen, zoals de aan leg van riolering, waterleiding en elektriciteit, de bouw van het ver zorgingshuis „St. Liduina", de aankoop van de villa „Welgelegen", thans nog m gebruik als gemeentehuis. In het particuliere leven was de heer Oudshoorn eigenaar van de jachthaven 't Fort. LEIDEN Aan de Leidse Universiteit is de heer R. W. van der Waall, wetenschap pelijk medewerker aan het Mathematisch Instituut van de Katholieke Universiteit te Nijmegen, gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en na tuurkunde op een proef schrift, getiteld „On mono mial group". Promotor was prof. dr. J. P. Murro. LEIDSCHENDAM De ge meenteraad wordt gevraagd garant te staan voor een geldlening van 16.500 gulden die de afdeling Voorburg- Leidschendnm van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen bij de Boerenleen bank kan sluiten voor op bouw, verbetering, eventueel verandering en inricbring van een peuterspeelzaal op het scholeneiland in Prinsen hof. De afdeling heeft van de NV Fugro in Leidschendam een Kantoorgebouwtje gekregen dat nu nog aan de Voorburg- seweg staat. Het gebouwtje zal door derden worden afge broken en naar Prinsenhof worden vervoerd, waar het op een stukje grond van de Wat u ook moet weten gemeente weer zal worden opgebouwd. LEIDSCHENDAM Burge meester en wethouders heb ben de raad voorgesteld het aantal eengezinskoopwonin- gen in de premiesector in het plan Duivenvoorde uit te breiden. De wijziging is een tegemoetkoming aan de wens van leden van de com missie van openbare werken en ruimtelijke ordening. Do commissie was van mening dat in de oorspronkelijke op zet het accent teveel lag op huur-eengezinswoningen. Het college wil een verhouding 2/3 huurwoningen en 1/3 koopwoningen zowel in de premie-sector als in de vrijo sector a.s. maandag In do raad ter discussie stellen. LANGERAAR In het pa rochiehuis wordt maandag a.s. de bijeenkomst van de sectie jongeren kring de meerlanden. KATWIJK— In het Rotterdamsch Zeehospitium is aan zes gehan dicapte kandidaten verkeerscxa- men afgenomen. Vier maanden lang heeft hoofdagent H. Kre- mer hen een uur per week ver- keersles gegeven, waarbij voor al aandacht werd besteed aan de specifieke problemen die het rijden in een al dan niet elektrisch voortgedreven rol stoel nu eenmaal geeft in het Peter Marijnen is een van de kan didaten. Hij is met zijn 23 jaar de oudste van het groepje. Voor het examen vertelde hij ons over de specifieke problemen die hij en zijn medepatiënten in het verkeer ondervinden, want hij moet vrijwel altijd over de rijbaan rijden. De stoeprand is voor een elektrische rolstoel on neembaar. Daar wordt binnen kort iets aan gedaan. De weg vanaf het zeehospitium naar het centrum zal worden voor zien van een aantal trottoirban den. Ook zullen er op de Boule vard voorzieningen worden ge troffen om het mogelijk te ma ken via de Boulevard en de Sportlaan terug te rijden, let examen bestond uit een prak tisch en een theoretisch gedeel te. Voor het praktische gedeeite was er in het van Raalte pavil joen een weg uitgezet, die de kandidaten uit moesten rijden. Daarna volgde het theoretisch gedeelte, dat mondeling werd afgenomen door hoofdagent Kremer. Als gecommiteerde was bij het examen aanwezig mevrouw M. M. van Maanen- Brandsma, secretaresse van de Katwijkse afdeling van Veilig 1ST Hoofdagent H. Kremer maakt Peter Marijnen wegwijs in het verkeer Verkeer Nederland. Kees Haa strecht. Hans Dorsman, Theo van Eijnachten, Ger van Grim- melinkhuizen, Harry Anthonis- sen en Peter Murijnen mochten na afloop het diploma van' Vei lig Verkeer Nederland in ont vangst nemen uit honden var hoofdagent H. Kremer. Dit w: de eerste keer dat er een VVN examen in het zoehospltium werd afgenomen. Over enkele weken start er een nieuwe c sus voor een volgende groep. Wat u ook moet weten ALKEMADE „Alles kunt u aflezen uit de klederdrach ten: de streek of plaats, waar men thuis hoorde, of men rijk was of arm, trouwd of ongetrouwd, pro testant of katholiek, in de rouw of uit de rouw en veel meer" aldus mevr. G. H. J. van Hees-Cino uit Am stelveen tijdens een bijeen komst van de afdeling Alke- mnde van de Ned. Bond Plattelandsvrouwen in „De Woelige Baren". Zij nam talrijke aanwezigen mee op reis door Nederland, waarbij zij meer dan 100 zelfgemaak te poppen toonde. Aan het eind van de avond werd Amerikaanse verkoping ge houden ten bate van het Wel- thy Fisher projekt in India ter bestrijding van het anal fabetisme, welk projekt gea dopteerd werd door de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. ALKEMADE Op Rijks weg 4 ter hoogte van het via duct aan de Zuidweg bij Rijpwetering werd door het gladde weggedeelte donder dagmorgen een aanrijding veroorzaakt waarbij niet minder dan 7 wagens betrok ken waren. De Rijkspolitie Alkemade was spoedig ter plaatse en keurde twee wa gens af voor verder vervoer omdat deze volkomen rij-on- geschikt waren. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. LEIDEN Zaterdag zal in de Jozefkerk aan de Heren singel een Eucharistieviering worden gehouden met mede werking van The Lord's Folks. Aanvang: 19.00 uur. Celebrant: Pater C. Fischer. Het thema van deze viering is: Zing vecht huil bid lach werk en bewonder! LEIDSCHENDAM Voor f het aanbrengen van de open-1 bare verlichting, het graven van een waterpnrtij tussen het complex bejaardenwonin- gen van de Stichting „Dui- venvoorde en de geprojec- teerde Prinsensingel en voor de aanleg van plantsoenen en groenstroken wordt de raad nog een krediet van 31.300 gulden gevraagd. De totale kosten zullen 131.000 gulden bedragen maar door een gunstige aanbesteding is er slechts 75.700 gulden no dig. waurvan nog eens 24.000 gulden afgaut wegens ont-1 vangsten en de hoeveelheid zand die vrijkomt bij het graven van de waterpartij. LISSE Door het college van B. en W. wordt aun de raad voorgesteld in de Alge mene Raad gemeenschappe lijke regeling mutlafvoer te benoemen wethouder A. dc Kort en tot plaatsvervangend lid burgemeester dra. A. J. Berends. LISSE Nu het aantal In woners van Lisse 18.180 be loopt, moet de gemeente Lis- se met 150 aandelen van fl 200.- deelnemen in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. H.L.S. Hierdoor komt de deelneming in het maatschappelijk kapitaal op fl 27.300,- t.w. 135 aandelen fl 200.- en 15 aandelen fl 200.- is fl 3000,-, waarop ge stort is 10 procent of fl 300,-. B. en W. stellen voor het aantal aandelen met 5 te verhogen. LISSE Door het bestuur van de postduivenvereniging 1 de „Oude Blauwband" is een eigen gebouwtje gesticht voor het Inkorven e.d. van de postduiven. De kosten be droegen co. 5000,— welk be drag oen zware last beteken de voor de kas van de ver eniging; het gebouwtje werd met eigen krachten gesticht. Intussen is de toestand vun dc kas uiterst precair gewor den, om welke reden het be stuur verzocht in aanmer king te mogen komen voor een gemeentelijke subsidie van 500,—. B. en W. stellen de raad voor de subsidie toe te kennen. WASSENAAR Op woens dag 9 februari a.s. te 19.30 uur zal in het raadhuis een gecombineerde openbare ver gadering worden gehouden van de raadscommissies voor intergemeentelijke za ken en ruimtelijke ordening en openbare werken. Behan deld zal worden een voorste! inzake de doortrekking van de Jagerslann. Aansluitend zal een openbare vergade ring worden gehouden van de commissie voor interge meentelijke zaken en ruimte lijke ordening. ZOETERWOUDE De KPJ viert morgenavond Karnaval in het Don Boscohuis. Mede werking verleent discotheek „Jacques", introducé's toe gestaan. ZOF.TERWOUDESJZ ver volgt zondag d<' competitie met een thuiswedstrijd 'egen Concordia (Delft). Op Hans broek zullen de groen-witten in de volgende formatie ver schijnen Fcngler. Moolj- man. Olsthoorn, Bosman, v.d. Ham, Romijn, van Klink, van Veen, Helder, Ammerlnan en Vnn Slinger land. Wisselspelers; v.d. Geest, Beereboom en Vu- rens. Scheidsrechter: J. M. v.d. Berg,

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5