OT en SIEN zijn er nog in Rijnsaterwoude Nicolaas de 5272e zet Lisse weer op stelten HONDEN BEVUILEN HOORNES Culturele Commissie Hazerswoude moet weer wakker worden PAGINA 4 LEIDSE COURANT RIJNS ATERWOUDE Ze ventien kinderen en een on derwijzer. Een gebouw uit 1854. Eén lokaal. Een pen dule, een oliekachel en een trapnaaimachine. Geen de cor voor Dik Trom. Maar een openbare school in een zeer christelijk dorp. Wij waren er een ochtendje. Meester Tom Bonder (34) heeft het niet gemakkelijk. „Ik moet de •mensen bewijzen dat dit onder wijs net zo goed is als dat op wat men dan de gewone scholen noemt". Hij heeft iets van een pionier zoals hij voor de klas .zit. Een baard, een sacrale stem, een beetje onverschillig- cynisch. Geen alledaagse ver schijning in Rijnsaterwoude. „In het begin keken ze wei een beetje vreemd op als ik in een overall door het dorp liep, of op zat. Dat verwacht- ten de mensen hier niet schoolmeester. Toen ik het van wel. Ze zijn er aan gewend. Ik de zomer een beetje zat was en zit hier dan ook al tien jaar", als chauffeur een tijdje op zo'n De zeventien „openbare" kinde- grote vrachtwagen ben gaan rij- ren uit Rijnsaterwoude en Lei den accepteerden de mensen het muiden („Dit is een streek school", grinnikt Bonder) reage ren nauwelijks op het gesprek. „Praat maar rustig, ze werken wel. Ze kunnen zich goed con centreren. Dit is in deze situatie een noodzaak. Ik zeg ook tegen- de ouders: als uw kind zich niet kan concentreren, moet u hem maar op een andere school doen". Tom Bonder werkt niet met het verticale systeem. Geen eerste, tweede, derde, etcetera klas, maar met onderbouw en boven bouw. „In de onderbouw breng ik ze de beginselen bij, de basis kennis en in de bovenbouw be reid ik ze voor op het voortge zet onderwijs. En tussen de be drijven door steken ze van el kaar natuurlijk veel op. Dat meisje daar (wijst op een in gespannen lezend leerlingetje) zit in de eerste klas, maar leest met de vierde mee". Het meisje kijkt op. De „grote jongens van de bovenbouw" be ginnen te lachen. Bonder rea geert ook. „Nou denk jij natuur lijk aan situaties met Sinter klaas en zo. De kleintjes die er heilig in gelove* en de groteren die het allang weten. Het is mis schien wonderlijk, maar ze zeg gen het nooit. Ze laten ze in de waan. Je zou het een soort ge voel voor verantwoordelijkheid kunnen noemen. Dat stimuleer ik in ieder geval wel. Ze hebben stuk voor stuk een bepaalde verantwoordelijkheid. Als er een vertegenwoordiger voor kleurpot loden hier komt geven ze zelf op hoeveel we er op dat moment nodig hebben". Wel grappig is dat Tom Bonder even later toch strafwerk moet geven. .Lenie, schrijf jij les één van taal maar over". Hij lacht. „Het blijven kinderen, hè. Je de leerlingen en de onderwijzer van de openbare school in Rijnsaterswoude kunt niet helemaal anti-autori tair zijn. Dat is wel eens moei lijk, hoor. In zo'n kleine ge meenschap bedoel ik. Voordat de kinderen hier op school ko men ben ik oom Tom voor ze, dan zes jaar lang „meester" en als ze weggaan weer oom Tom. Met de ouders ligt dat ook zo. Het zijn in de meeste gevallen vrienden van je. Lastig om af stand te nemen". „Het heeft trouwens nog meer gevaarlijke kanten, dat sterke persoonlijke contact. Stel nou eens dat ik een Boze Man zou zijn, een rot vent. Dan kan ik in die zes jaar die kinderen maken en breken. Bij een zes- klassige school is die invloed veel kleiner, omdat er ieder jaar een andere onderwijzer is. Dat is een vrij grote verant woordelijkheid. Maar die neem ik en dan hoop ik maar dat de ouders dat ook doen". Een aardig en tevens vrij Uniek voorbeeld van de manier waar op Bonder zijn leerlingen vormt is het initiatief wat een paar kinderen enige tijd geleden na men. „Er stond toen een huis leeg en die kinderen wilden daar graag een soort clubhuis van maken. Maar dat was niet de bedoeling van de gemeente. Ze hebben toen een briefje ge schreven naar B. en W. waarin stond dat ze dat eigenlijk niet zo goed begrepen. Ze zijn uitge nodigd om eens op het gemeen tehuis te komen praten en daar hebben B. en W. hen uitgelegd waarom het geen clubhuis kon worden. Dat was helemaal eigen initiatief. Ik wist daar niets ,Ik geloof dat ik er vrijere men sen van maak. Stampen doe ik niet. Begint te lachen. Ik hou meer van het leren hanteren van de categoriale ordenings systemen. Ze moeten weg weten in de ingewikkelde maatschap pij. Remmingen Hoeveel mensen durven nu nog geen telefoon beet te pakken om dat het eng voor ze is?" Na het kopje koffie bij de buren en een praatje daar met een paar dorpelingen zegt Tom Bon der over de toekomst van zijn schooltje: „Iedere keer als het voortbestaan va* de school aan de orde komt zijn er mensen die zeggen: is dit nog wel ver antwoord? Ik vraag me dat ook wel eens af. Het moet erg duur zijn. Tenslotte hèb ik een hoof- densalaris, komt er hier een handwerkjuf en een dominee, moeten er nieuwe leermiddelen komen en ga zo maar door. Maar ze kunnen hem niet ophef fen, (Jat staat de wet niet toe. Daar hebben we een paar jaar geleden in Friesland nog een aardig voorbeeld van gezien. Op een openbare school daar zal op het laatst nog maar één leerling. Pas toen die uitgeleerd was hebben ze het zaakje opge doekt. Vrijheid van onderwijs,, hè. Maar mocht men toch nog eens naar één school voor deze omgeving toe gaan werken, moet dat niet betekenen dat Rijnsaj terwoude van openbaar onder wijs verstoken zou blijven. Dat zou niet eerlijk zijn. Overal irt de omtrek hebben ze na verloop van tijd de openbare scholen opgeheven. Hier zijn ze blijven knokken". Dat is Tom Bonder ook van plan. Hij laat ons tot slot nog even de rest van het gebouw zien. De koude gang en het handwerkver trek. Eigenlijk zijn Ot en Sien er nooit weggeweest.. Ze liggen nu alleen in con currentie met de overheadj projector. NIEKJAN VAN RESTEREN deze en andere bezorgen sommige mensen last in de Hoornet KATWIJK „Er zijn mensen on der ons die hondevull en katte- drek vies vinden, als u het met die stelling niet eens bent, moet u het maar eens vragen aan iemand die er juist in getrapt heeft" staat er in het hoofdarti kel van het februarinummer van de wijkkrant Hoornesge- schal. De wijkkrantredactie vond dat het toch wel tijd werd een discussie over dit probleem in de Hoornes aan de gang te brengen. „De oplossing hebben we nog niet", zegt Theo Adrichem, in koper van elektronica en hoofd redacteur van het Hoornesge- schal in zijn sfeervol verlichte flat aan de Treubstraat. „Ieder moet de gelegenheid hebben om een hond te houden. Maar laten die hondenbezitters ons een mo gelijkheid aan de hand doen om dit probleem op te lossen. Hoe hoger de bevolkingsconcentratie hoe meer hondenafval je in een buurt tegen komt. Gisteren liep ik in Den Haag, daar is het pro bleem stukken groter dan hier. Die kant moeten we hier echter niet uitgaan. De behoeften van een hond zien er precies zo uit als die van een mens. Wat dat betreft is de mens gelijk aan een hond. Wanneer de mens zo ver gaat dat hij in hoge flats gaat wonen, moet hij ook voor zijn hond een oplossing zoeken. Heus, het is helemaal niet mijn bedoeling iemand zijn geliefde hond af te nemen. Ik vind dat ieder vrij moet zijn om een hond te houden. Mijn persoonlij ke probleem is het ook hele maal niet, maar in de redactie vergadering is besloten dat ik dat stukje zou schrijven. Kijk, I in naam ben ik wel hoofdredac- teur, maar dat houdt niet meer in dan dat je gespreksleider bent tijdens de redactievergade- j ringen. De redactie heeft een horizontale structuur waarin ieder evenveel i verantwoording heeft. Unaniem I was de redactie, dus ook ik, van j mening dat dit probleem eens aandacht verdient in onze wijk. Hier en- daar in de Hoornes is het gewoon smerig. Er zijn zelfs mensen, en niet alleen hier, die hun hond zo lang binnen hou den, dat als hij uitgelaten wordt, hij zijn behoeften direct I al op de galerij doet. Een tijdje j terug heeft een arts ons een in gezonden brief gezonden, waar in stond dat het op het Hoornes- plein bepaald onhygiënisch is. Het is bovendie* nog een sme rig gezicht. Ook is het erg lastig voor mensen met kleine kinde ren, want die lopen er nogal eens doorheen. Mijn opmer- kingen over die hondentoiletten j zijn eigenlijk een beetje cynisch bedoeld. Het zou misschien nog niet eens zo'n gek idee zijn, wanneer honden op een speciaal toilet hun behoeften zouden kun nen doen. Wij hopen te bereiken dat er een aantal hondenbezit ters is, dat zegt: daar moe ten we iets aan doen. Dan kun nen we in de Hoornes misschien wel een oplossing vinden. LISSE Zaterdagavond om precies negen uur dan breekt In café-restaurant 't Trefpunt In de Schoolstraat ln Lisse weer de hel los. Het is dit jaar voor de derde maal vaste prik dat gein prins Nicolaas de 5272e, alias Nick Molkenboer uit de En gel zijn intrede maakt onder het feestvierende publiek van Sportclub Lisse. Twee jaar geleden maakte Nick voor de eerste maal furore toen hij op zijn dooie akkertje zo'n slordige 250 op feesten en fuiven beluste dorstige voet ballers van de Lissese voet balvereniging een onvergete lijke avond voorschotelde. Hij deed het voor de eerste keer als een soort experi ment in deze Lissese con treien. Op uitnodiging van het bestuur van de sportclub wiide hij eens een gok wagen om in Lisse het carnaval het eerste levenslicht in te bla zen. „Het werd direct een knal avond", aldus Nick. „het viel me stukken mee wat die Lis- sers nog uit hun humeur konden persen". Nick dacht dat doe ik het volgende echte raad van elf. De keu ze uit de plaatselijke lolbroe ken viel op de voetbalmak kers van het zesde elftal. Jon gens die de glimlach op het gezicht staat geschreven, die af en toe voetballen maar die ook dikwijls een lekker „pil- sie" lusten. Gesteund door dit zonnige elftal sloeg Nick er wederom vorig jaar een knalavond uit en dit jaar gaat alles zelfs nog grootser worden. Naast DeeJay André die vorig jaar met zijn extra feestelijke platen ook al aan wezig was is er dit jaar de regeirechte carravnlstreffer de boerenblaaskapel „De Bollenknakkers". Deze muzikale jongens van de stamppot zijn een doldwaze aftrek van het wat meer be legen plaatselijk harmoniege zelschap Canite Tuba. Intus sen is ook de standaard uit rusting van Nicolaas de 5272c aangepast aan die wel ke in het zuiden van ons land al jaren wordt ge bruikt. Witte handschoenen, prinsensteek met hoge veren prinsencape met hoge glinste rende medaille in de orde van de „jongens met de rap pe veldschuivers". Als je Nick vraagt om het nut van zo'n avond hossen en klossen dan hoeft hij niet lang na te denken. „Je bent een avond uit de sleur. Alle zor gen zet je van je af". Wie sympathiseert met dit kor te en krachtige antwoord van de Lissese prins van de car navalsvereniging de „Oranje- Zwart Spekbijters" kan op zaterdagavond in het Tref punt doen wat hij al 364 da gen heeft willen doen. HAZERSWOUDE „Aan de culturele manifestaties in Hazerswoude dient door het gemeentebestuur van Ha zerswoude optimale steun te worden verleend", merkte de heer C. Matze tijdens de in december gehouden begro- tingsvergadering van de ge meenteraad op. Dit raadslid dat op bedoelde vergadering sprak namens de samenwer kende fracties van confessio nelen huize (ARP, CHU en KVP) kreeg toen van burge meester J. ten Heuvelhof on der meer te horen, dat hij de burgemeester) zou widen, dat de culturele commissie, die hier bestond of mogelijk nog wel, zij het slapend, be staat, weer volledig geacti veerd zou worden. „Het college stelt zich echter wel de vraag, of het initiatief voor culturele manifestaties van hen moet uitgaan", al dus de Hazerswoudse burge meester, die zich afvroeg of het altijd helemaal uit de ge meentekas moet worden be taald. „Mag er op dit punt óók iets meer initiatief van de burgerij worden ver wacht?", stelde hij. Welnu, op de gemeentelijke be groting voor 1972 is een post van f 1500,— opgenomen. De Culturele Commissie Hazers woude, die tot taak heeft om culturele evenementen ter plaatse te organiseren, kreeg daarbij een maximale bijdrage van f 1000,— toege zegd voor zover er sprake zal zijn van een tekort. De andere f 500.— is bedoeld voor de organisatie van schoolconcerten. De heer P. de Bruin, secretaris van de thans „slapende" Culturele Commissie: „We zijn bank roet, mede door heit fiasco wat de belangstelling betreft tijdens de uitvoering van het Weihnachtsoratorium door Piet Kiel en zijn Bachkoor, enkele jaren geleden. Er is geen geld meer". Ondanks dat, maar dank zij de subsidie die de gemeente Ha zerswoude weer in het voor uitzicht heeft gesteld, wil de Culturele Commissie Hazers woude in het seizoen 1972/1973 weer activiteiten gaan ontplooien. „We moeten ons er nog over buigen hoe we deze zaak gaan aanpak ken", aldus de heer De Bruin, ambtenaar ter secre tarie van Hazerswoude. Diverse verenigingen in Ha zerswoude ontplooien nog wél culturele activiteiten de ene frequenter dan de ander en de ene met méér succes dan de andere. Vast staat, dat mevrouw D. van Keste- ren-Mijksenaar, die in de af gelopen jaren cmder meer in het architectenbureau van Roelands en Van Resteren aan de Willem Kloosstnaat en in het gemeentehuis voor de schooljeugd enkele kunstma nifestaties op touw zette, is gestopt. De heer De Bruin: „Het feit, dat de belangstel ling minimaal was, is hier aan niet vreemd". Onlangs heeft de heer W. Vis de Rijndijkse medailleur te vens leraar aan een meao te Leiden, de wens te kennen gegeven om te komen tot een soort kunstkring. Of zijn idee gerealiseerd zal wor den? De voorzitter van de Voorschotense Kunstkring (want dat is Vis ook) zal het waarschijnlijk moeten zoe ken in de regio..., „Wij heb ben in elk geval nog geen contact met hem gehad", al dus de heer De Bruin van de Culturele Commissie Hazers woude.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4