Q9P Jaap Zwagerman gelooft heilig in radiolessen' voor de schooljeugd Rog Carrell loopt niet in val van interview SAPP0R072 Hou het scherm in 't oog er Whittaker nog populair Ander nieuws krijgt nieuw jasje TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 Jaap Zwagerman (35) is onderwij zer aan de Lourdesschool in Alkmaar, een school met aange past onderwijs voor moeilijk le rende kinderen, die men vroe ger een blo-school zou noemen. Door zijn beroep is de heer Zwagerman samensteller en ontwerper geworden van zes schoolradioiessen, lessen ge schikt voor het bevattingsver mogen van een leerling van een buitengewone school. De lessen zijn in het trimester van het schoolradiojaar 1971-1972 uitge zonden. Zij vielen zo goed in de smaak, dat de Alkmaarder sa men met een vriend-collega weer zes nieuwe lessen geleverd heeft, die over niet al te lange tijd uitgezonden zullen worden. Jaap Zwagerman, elf jaar werk zaam bij he't aangepaste onder wijs, maakt ruim acht jaar dankbaar gebruik van het me- dium radio bij zijn lessen. „Zijn" jongens, van ongeveer 12 tot 15 jaar zijn er al even en- thousiast over als hun meester. „Ik heb me altijd al tot de mo derne media aangetrokken ge voeld, niet alleen de radio, maar ook de bandrecorder, de televisie en de film. Ik zou niet weten waarom de radio bijvoor beeld ook niet geschikt zou zijn voor onze kinderen, maar dan moet dat natuurlijk aangepast worden. Bij de normale school- j radio-uitzendingen zorgen dia's en werkvellen voor de begelei ding. De kinderen zien dus vaak meteen wat zij ook horen. Ver der experimenteer ik. 1ii andere reden té moeilijk zijn, dan neem ik ze op de band op en probeer lastige passages uit te wissen of probeer ze op een andere manier duidelijk te m#- ken. Je moet deze nieuwe din gen in je lessen weten in te pas sen. Maar een beetje creatief onderwijzer kan met een tran sistorradiootje al heel wat Dat waren dan nog de gewone schoolradio-uitzendingen. Begin '70 voelde de KRO er wel iets voor ook lessen voor moeilijk lerende kinderen samen te stel len. Via de bond van en voor leerkrachten bij het buitenge woon onderwijs, wilde de KRO een werkgroep formeren om dit project tot leven te roepen. En omdat Jaap Zwagerman nu een maal al jarenlang voor 100 pro cent achter het nut van de schoolradio staat, lag het voor de hand, dat hij gevraagd werd in de werkgroep zitting was ik eigenlijk een beetje te leurgesteld. In de groep bleken mensen te zitten die nog nooit de schoolradio „gebruikt" had- De slotconclusie den. Ik vroeg me toen echt wel af, hoe het dan wel met de scholen stond, of daar het be grip al enigszins ingeburgerd was, en hoe de onderwijskrach ten er dan wel tegenover zou den staan. Er is toen en enquête uitgeschreven. Uit de reacties bleek dat er zeer weinigen van bewust waren, dat ook het moeilijk lerende kind profijt van dit onderwijsmiddel zou kunnen ondervinden. Antwoor- wa den als „onze kinderen kunnen twee niet 20 miuten achter elkaar rustig luisteren" kwamen veel vuldig voor. Zonder enige over drijving kan ik wel zeggen dat ik vrijwel de enige was die er positief tegenover stond, maar dan wel met de toevoeging „je moet het weten te brengen". dat er duidelijker en langzamer gesproken wordt en dat er maar één onderwerp per les wordt aangeroerd. De afwerking is verder fantastisch. Er werken ook goede mensen aan mee, zoals Piet Ekel (Malle Pietje in de Swiebertje-televisie- serle) als „sleepbootkapitein". In de nieuwe serie worden onderwerpen behandeld als de milieubescherming, da vakantie en de decembermaand. „Nu is het niet zo dat ik op school nu louter en alleen de kinderen naar „mijn,, lessen laat luisteren. Wel nee, we gaan gewoon door, ook met het vol gen van de andere uitzendingen. De kinderen zijn niet enthou siaster voor mijn werkzaamhe den dan voor het andere. Voor hen is schoolradio een fijn be grip. Ik laat ze nu naar de schooltelevisie kijken. Pas was er bijvoorbeeld een uitzending over de Europoort, nou kijk, dat sluit weer prachtig aan bij de radioles. Zo probeer ik alles zo goed mogelijk te combineren. Ik geloof ook dat het gebruik van radio opvoedend werkt. Ik merk, dat wanneer een kind we gens ziekte de school moet ver zuimen, hij thuis zelf de school radio beluistert. De werkgroep bestaat uit zes mensen, onder wie twee KRO- afgevaardigden. „In het begin Maar bij veel scholen was het eeigenlijk 'n vicieuze cirkel. Er was geen radio, geen bandre- s corder, dus er werd ook geen gebruik gemaakt van het me dium Mijn vraag was: waarom de enquete was dat tien scholen het wel wilden proberen. De tien scho len kregen materiaal toegezon den van gewone schoolradio-les sen, waarvan de werkgroep dacht dat ze ook door moeilijk lerende kinderen gevolgd zou den kunnen worden. De reacties hierop waren zó goed, dat de werkgroep drie onderwerpen ging uitzoeken om er „speciale" lessen van te maken. twee lessen over geld, r de haven van Rotter dam en twee over het begrip reizen. De werkgroep bereidde de onderwerpen voor. Daarna maakte ik de inleidingen in de KRO -schoolradiogids en stelden Voor veel kinderen staat het be- mijn collega en ik de lessen van grip radio gelijk met Veronica. k samen. De uit- Ik wil ze laten zien dat er ook de lessen en de Van dia's kwam dan ning van de KRO- elk onderwerp is de eerste les er een met dia's, de tweede een hoorspelletje met opdrachten. Twee grote verschillen met de gewone lessen is bijvoorbeeld nog wat anders is. Als ze nu een beetje met de zenderknop gaan spelen en op woensdag middag een kinderhoorspel of iets dergelijks vinden dan is dat weer meegenomen. En dat ge beurt gelukkig. ANNELIES V.D. HOUTEN I Grote verkoop Bangladesh LONDEN (AP) De pla- tenserie over het „Con cert van Bangladesj" van George Harrison, in au gustus opgenomen in Ma dison Square Garden te New York gaat zeer vlot van de hand. Er is nu al haast voor 6 miljoen dol lar verkocht. Dit is bekendgemaakt door de vroegere woordvoerder van de Beatles, Leslie Perrin. De opbrengst van de platen zal met die van een 70mm film, die tij dens het concert is ge maakt, worden geschon ken aan Unicef. Het geld komt dan ten goede aan de kinderen van Bangla- Duits cabaret in Den Haag DEN HAAG Het Berlijn- se cabaret-theater „Die Wilhlmëuse" komt op zijn wintertrip door Europa voor het eerst ook in ons land. Het ensemble, dat in 1960 werd opgericht, brengt zijn laatste pro gramma „Deutschland wir kommen" van 10 tot en met 13 februari in Am sterdam, Rotterdam en op de laatste dag in het HOT te Den Haag. Het gezelschap wordt ge vormd door Wolf Adrian, Dieter Hallervorden, Wolfgang Immenhausen en Rotraud Schindler. Uitzendingen op zaterdag 5 februari: TELEVISIE 06.15—06.45 Ned. I: 500 m hardrijden heren. 15.00—16.00 Ned. I: herha ling 500 m heren en evt. afdaling dames. 17.30—18.45 Ned. I: ijshoc key, 1-mans bobslee, 2- mans toboggan, kunstrij den dames (verplichte fi guren). RADIO: .3p.OO-O7.OO Hilv. I; nacht- uitzending met muziek en rechtstreekse reporta ges van o.m. de 500 m hardrijden heren (aan- van 02.00). Om het uur op de halve uren een uit zending van de Radio nieuwsdienst. 07.5008.10 Hilv. I: Olym pisch Journaal met o.m. een samenvatting van de 500 m hardrijden voor he- Roger Whittaker ls vanavond de man om wie alles draait. Hij ls de hoofdpersoon in een show met o.m. Les Humphries Sin gers en Vicky Leandros. In 1967 won Roger Whittaker als vrij wel onbekende zanger de pers- Er zal voorts prijs op het songfestival in Knokke. En hij is nu, vijf jaar later nog steeds in het nieuws. Vorig jaar werd hij in Engeland uitgeroepen tot de best verko pende singleartiest van het Jaar. Whittaker werd geboren in Kenia Ned. I 22.10 uur. waar hij in verschillende orkest jes speelde. Hij studeerde bio- Tunesië 3 chemie en zoölogie maar gaf de De NCRV heeft reeds twee docu- studie op om zich geheel aan de mentaires over Tunesië uitge- muziek te wijden. Roger Whittaker zal vanavond o.m. zingen: „Finnish Whistler en „New World in the mor ning." Van Les Humphries Sin gers staat o.a. het lied „We are going down" op het program van alle huwelijken in Neder land. Dat onvruchtbaarheid al tijd aan „haar" ligt, is een hardnekkig volksgeloof, dat door de artsen W. Honnebied en T. Schellen zal worden weerlegd. mogelijke op lossingen voor kinderloze paren worden gepraat: kunstmatige inseminatie, bevruchting via een donor. Te meer daar het aantal adoptie kinderen met het jaar afneemt. Ned. 1 19.05 uur. 2 voor 12 De quiz onder leiding van Joop Koopman waarin twee spelers aan de hand van twaalf vragen een woord moeten vormen. Ned. I 20.50 uur. zonden. In beide uitzendingen ging het voornamelijk over het land, volk, godsdienst, onder wijs en andere bij dat land be horende problemen. In een der de Tunesië-programma wordt ingegaan op de Nederlandse hulpverlening zoals die werd ge geven na de overstromingsramp in het land in 1969 waarbij voor al het gebied rond Kairouan grote schade opliep. Onder lei ding van Mr. F. J. F. M. v. Tiel werd toen een hulpcomité ge vormd en het Nederlandse volk bracht spontaan een grote som geld bijeen. In deze documentai re kan men zien wat er met het geld uit Nederland is gebeurd. Ned. II 21.30 uur. Rudi Carrell liet zich niet vangen [>e neonazistische Deutsche lijkheden en ik vind, dat hij Nazional Zeitung de vroegere een persoonlijkheid heeft". Soldatenzeitung publiceert in Om de balans met Duitsland zijn jongste soort interview met Rudi Car rell, waarin het blad de Ne derlandse showmaster als evenwicht te brengen voert het blad ook alle Ne derlandse „oorlogsmisdaden" interviewer, dat Rudi Carrell de bondsrepubliek per jaar met een miljoen Mark „af roomt" en daarom wil hij weten of de showmaster dit wel in overeenstemming vindt met z'n prestaties. Car rell pareert echter vlot met de opmerking, dat hij ook niet wil weten hoeveel de in terviewer verdient, maar deze wil dan op zijn beurt graag weten hoe zijn gevoe lens zijn tegenover de Duitse Mark. De showmaster de monstreert echter ook hier zijn talent: „Precies dezelfde antwoordt Carrell kortweg^ als tegenover de Nederland- „Dat is een particuliere se gulden", zaak". Ook het weeklagende gevoel, dat veel Duitsers Ul* h®1 interview blijkt^ ook, gaarne koesteren over het ken. Op arglistige wijze poogt de interviewer Rudi Carrel een vonnis over de Oosteuropese politiek van kanselier Willy Brandt te la ten vellen. Het blad moet echter zelf toegeven, dat Car rell te „handig en te intelli gent" ls om hier in te trap pen. De kop, die over de hele breedte van de voorpagina naar het interview verwijst, luid: „Mag een socialist mil joenen verdienen?". Maar op de vraag of hij socialist feit dat zij in het buitenland niet geliefd zouden zijn, wordt door de Nazional Zeitung in fascitische geest opgerakeld. Op de vraag, dat Carrell vol gens sommige mensen geen vriend van de Duitsers is, luidt het antwoord even kort: „Ach wat. Dat heb ik nooit gezegd". Het tegendeel komt aan het licht wanneer Carrell antwoordt op de vraag wat hij van het Duitse publiek denkt: „Het is het beste publiek in Europa, ge loof ik. Er is geen publiek, dat zo lacht en klapt. In geen enkel ander land vindt u zulke open deuren voor gags en humor". De neo-nazistische aard komt ook uit de mouw met de po ging van het blad kanselier Brandt een veeg uit de pan te geven. Het begint met de onschuldige vraag: „Wat be wondert u het meeste aan bondskanselier Brandt?" Car rell: „Ik houd van persoon dat Rudi Carrell er wat Duits land betreft een jaar mee stopt, omdat hij lvgeen ideeën meer" heeft. Zelf was de showmaster voor commentaar niet te bereiken, omdat hij tot half februari in Mexico is. Hierdoor blijft voorlopig de interessante vraag onbeantwoord hoe het interview tot stand is geko men. Het is een geliefkoos de taktiek van de Nazional Zeitung enkele opgevangen uitlatingen van bepaalde per sonen tot interview, dat in werkelijkheid helemaal niet heeft plaatsgevonden, te ver werken. De waarheid hier omtrent ervaart men van de zijde van het blad, aan wie amper iemand een inter view wil geven, echter nooit. Waarschijnlijk was het ook in het geval van Carrell geen interview, maar in elk geval komt in zijn opmerkingen zijn afkeer duidelijk tot ui ting FRANS WENNEKES Van 0 e radio- en tv-redactie Met ingang van vandaag komt „Ander nieuws" in dubbele lengte op het scherm terug. Tot nu toe was deze rubriek als tien minuten dagsluiting geprogrammeerd op de vaste NCRV-dinsdagavond. An ders nieuws verhuist nu naar de vrijdag met het doel uit te groeien tot een 14-daags magazine met 20 25 rainut&n gebeurtenissen, opi nies en veranderingen op het godsdienstige erf. Vanavond allereerst een gesprek met de kerngroep van het Getuige nis (de hoogleraren Van Niftrik, Jonker, Van Itterzon en verder mevrouw van Ruler, dr. Aalders en ir. v.d. Graaf.) Er is heel veel over en tegen het Getuigenis gesproken en geschreven. Wat zegt deze groep hier zelf op? Overwegen zij verdergaande actie? Tweede onderwerp in deze aflevering: de kerken-collecte voor het Wereld- diakonaat a.s. zondag 6 februari. Ander nieuws zal, waar nodig aanvulling kunnen geven op Hier en Nu of Kenmerk (informatie rubriek van de gezamenlijke kerken). Opzet is uiteraard een magazine met eigen karakter te brengen. Ton Hadimassa Na enkele maanden van afwezig heid op het vaderlandse tv- scherm, keen Annemarie Oster (nu een baby rijker) vanavond Uit de kuilSt terug op de beeldbuis. En ner- Deze aflevering vanuit de kunst gens minder dan in Hadimassa. zal geheel gewijd zijn aan Cine- Duinhoven vanavond in Hadimassa als diep getroffen toneelliefhebber wordt bijgestaan door zijn vrouw (Annemarie Os- ter) en zijn zoon Joost Prinsen ditmaal in het nieuwste spekta kel voor de glurende meerder heid. Als altijd werken mee Ton van Duinhoven, Kees van Koo- ten en Wim de Bie, alsmede Joost Prinsen. Sed. I 21.30 uur. Ten klein uur: U loos Postema's programma Een klein uur U is gewijd aan on vruchtbare mannen en vrouwen. In Nederland zijn zo'n tweehon derdduizend paren kinderloos, dat is niet minder dan 16 pet. zal vooral liggen op de ontmoe ting tussen het bioscooppubliek en de aanwezige filmmakers, filmevene- Ned 22 20 uur Zaterdagmiddag. Manifestatie '72, ment dat van 2 tot en met 10 fe bruari wordt gehouden in Utrecht. Eindhoven en Antwer- pen. Evenals voorgaande jaren Rlkkl© ©n Slingcrtj© worden op de Cine-Manifestatie De poppenvriendjes van Maaike weer films getoond die weinig en Rien beleven ditmaal een of geen kans hebben op een nor- avontuur in de heksenhut. male bioscooproulatie. Ditmaal Ned. I 16.02 uur. worden er 25 films uit diverse landen (Hongarije, Japan. Stuif-es-in Frankrijk, Duitsland, Tunesië, Dit keer wordt er uitgestoven de Verenigde Staten en Neder- vanuit de Speeldoos in Zaan land) voor het eerst vertoond. dam. Het accent van de manifestatie Ned. I 16.40 uur. De eerste beelden en geluiden uit Sapporo waren hoopgevend, maar we hoefden eigenlijk niet anders te verwachten in een tijd - dat rechtstreekse beelden van de maan ook van goede kwaliteit zijn. Zo'n openingsceremonie met zijn pseudo-religieus tintje nauwelijks besteed, het ijshockeybracht direkt Ook „Namens" VPRO gekochte Dick Cavett- show met Bette Davis in de praatstoel. Een geweldige vrouw met een geweldig verhaal. Maar geweldig interviewer. sie over spellingvereenvoudi ging, maar in werkelijkheid al leen dienend on de brille van Harry ten toon te spreiden. Vol komen geslaagd. al spanning op de buis. Echte spanning komt er natuurlijk pas als eigen atleten in het strijdperk treden. Voor de lief hebbers enkele uren nadat we dit schrijven, voor anderen 's avonds in samenvattingen. We stellen ons overigens voor daar weinig over te melden. Het sportgedeelte van de krant staat er al vol van immers. Grandioos vonden we de door de Er werd in dit Britse program ma een analyse gegeven van de Britse werkloosheid. Feiten: er is te weinig en te ondoelmatig geïnvesteerd en de faktor ar beid is er te duur geworden. Leerzaam programma, vonden aankoop. Heel prijzenswaardig: Ter visie, de los. onderwerp toe dat ter tafel zou worden gebracht. Jammer? Een beetje wel, want het was een on derwerp van belang. Verloren kijktijd? Geenszins. Gastspreker prof. dr. J. M. W. Van Ussel had een boeiende visie op de sek sualiteit en de discussie erover woelde belangwekkende punten TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uu 18.55 uu EO 19.05 uu 19.30 uu 20.00 uu VARA 20.21 uu 20.50 uu 21.50 uu 22.10 uu 22.50 uu Leeuwarden zingt The Jesus revolution Journaal Achter het nieuws Twee voor twaalf Hadimassa Een klein uur U Journaal NEDERLAND II 18.45 uur: 18.55 uur: NCRV 19.05 uur: 20.00 uur: 20.50 uur: 20.21 uur: 21.30 uur: 22.05 uur: NOS 22.20 uur: 22.50 uur: 22.55 uur: Olympische Spelen Fabeltjeskrant Journaal De Roger Whittaker- show Journaal Waar of niet Farce Majeure Tunesië Ander nieuws Uit de kunst Journaal Den Haag vandaag MORGEN NEDERLAND I parlementaire NOS-rubriek. Die volgde KVP'er van Eisen tij dens het defensiedebat en gaf, zonder sterke politieke nadruk, niet alleen een goed portret van dit „jonge" kamerlid, maar toonde ook facetten van het ka merwerk, dat uit veel meer be staat dan wat zich openlijk in 's lands vergaderzaal afspeelt, lisch-show die de VPRO in „Be- In Leerhuis kwam men in de vijf- richten uit de samenleving" de aflevering van deze IKOR- bracht. Zogenaamd een diskus- CVK-rubriek zelfs niet aan het Toch wel jammer dat moest wor den afgebroken. Voor volgende week staat weer een ander on derwerp op het programma, dat ook wel weer in een beginfase zal bijven steken. Zo'n man als Van Ussel zou gevraagd moeten worden voor een serie die in alle rust allerlei aspekten van de seksualiteit tot onderwerp zou nemen. Vg. NOS 6.15 uur Olympische winterspelen TELEAC 10.00 uur School-tv NOS 15.00 uur Olympische winterspelen 16.00 uur Journaal AVRO 16.02 uur Rikkie en Slingertje 16.25 uur Hot dog 16.40 uur Stuif-es-in NOS 17.30 uur Olympische winterspelen 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal AVRO 19.05 uur De Mary Tyler-Moore- show 19.30 uur Poets 20.00 uur Journaal o 20.21 uur Mountie-show 21.10 uur De versierders 22.00 uur Elizabeth R 23.30 uur Journaal NEDERLAND II TROS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Baja, de rijkste zee ter wereld 20.00 uur Journaal 20.21 uur Mission impossible 21.10 uur Zevensprong 22.25 uur Marty Feldman en The Golddiggers 23.15 uur Journaal RADIO HEDEN (S) Au-ditie: muzl- "DO In antwoord op verzoekplatenpro- >m IS.20IS.30 Uitzending Om 20.00 Nieuws. NOS: - Muziek uit de Barok. VARA: 21.04 (S) Rotterdar fiti kost c Filharmonisch On tsleke muziek: 22.30 (S) Nederlandse chair sons. 22.55 Mededelingen. 23.0( Nieuws 23.10 Actualiteiten. 23.» Muziek' van Nederlanders. 23.55- 2-1.00 Nieuws. IRI'SSEL 324 D Nieuv 18.05 Uitzendinp r da MORGEN NOS: 00.00—07.01 !5Ven 6.4? 'richten. TROS: 7.00 Nleu 31 Ontbijt zo's tofoonmuziek. 8.10 Olympisch Jol Nieuws): 10.00 Als dat 7 13.9 12.36 Mededelingen tuinbouw: 12.3012.41 Nieuws 00 Sapporo '72: reportage* jouwlngen over de Olymp» Winterspelen). 14.00 bes cl ^0314.31 Sportkompas14.33-15 00 (S) Tro® countrv; 15.30—ló 32 Nieuws. 15 33-- 16.00 VSI Jazz-cooktall: 17.3017.31 Nieuws; 17.33—17.50 Actualiteten HILV A: 7.00 7.20 7.11 Ochtend gym 7.0, arieerÜ 7.33 Van d« VPRO: Dezt 10.30 (S) Informatiemu 13.23 VARA-Varia. 13.» <S» Dit is het begin Jcmgerenpni gramma. HTF.O: 14 35 Plus. rndid magazine. NOS: 15.05 De knmendi week in het Nederlandse muzlekW ven. 15.30 Frans. DulU. Engels: eej luisterprogramma (Om 16 04 Nieuws): 16.15 NOS Jazz: 16.45 In risüsche r Uitzending - iziekbeoefcning 17. U n de Vrije Gedachte, reldmaatschapplj. dl» :le. VARA17.55 Mededelingen. HILVERSUM III NCRV: 7.00 Nieuw*. 7 02 Pop Station (3.00 Nieuws). 9.00 Nieuws. 9.01 13.00 Nieuws, weerbericht en toned agenda; 13.20 Melodie Radio. 13.3 Klankbeeld 14 00 Nieuws. 14.03 G- vnrieerd programma (15.00 Nieuws 15.55 Hoorspel. 17.00 Nieuws en m«

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2