Leken in Limburg vragen steun voor het episcopaat KARDINAAL HEENAN LEGT KATECHETEN SPREEKVERBOD OP Spaanse jeugd terecht kritiek op beleving godsdienst Kerk en wereld Kerken hielpen Nigeria bij wederopbouw Korte metten Vredes beraad naar UNCTAD i Kunst en Kunstenaars Markten VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Naar de mening van de bis schop van Huelva, Rafael Gonzalez Moralejo oefent de jonge generatie terecht kri tiek uit op het religieuze le ven in Spanje. Hun kritiek richt zich volgens de bis schop niet op het religieuze leven op zich, maar op de manier zoals het in hun om geving wordt beleefd. „Ze noemen de vroomheid van hun ouders opgeblazen, leeg en ijdel." Het valt de jongeren op dat godsdienst vaak nog geldt als een gemeenschappelijke verplichting en bovendien dat men hecht aan formalis me en folklore. „Het benauwt de jongeren vooral dat uiterlijke vormen alsook een zekere sentimen taliteit, zo worden bena drukt, terwijl dat met geloofs overtuiging in feite niets te maken heeft," aldus de bis schop. Hij bracht een en ander naar voren tijdens een lezing over „religie en jeugd," riep op tot een overtuigende vroom heid, die het leven veran dert. De echte overeen stemming over geloof, zeden en gemeenschappelijke getui genis, staat naar zijn mening op het spel. Een groep van tweeëntwintig katholieke leken uit Lim burg, die als adres kiest Be- nediktastraat 7 te Sittard, heeft een oproep aan alle ka tholieken van Nederland ge daan „om het beleid, dat op dit ogenblik door het Neder landse episcopaat en door de andere verantwoordelijke personen wordt gevoerd, te ondersteunen." De groepen leken hoopt, dat deze oproep zal leiden tot een stroom van adhesiebetui gingen van zeer vele leken uit heel Nederland. De groep meent, dat dr. Gijsen pas bisschop van Roermond kan zijn als in een volstrekt eer lijk en open gesprek tussen Rome en de kerk van Neder land duidelijk wordt of het tot nu toe gevoerde beleid van de kerk in Nederland wordt afgekeurd of niet en in hoeverre. Voorts dient door allen die dat kunnen volledige opening van zaken te worden gege ven en moet er duidelijkheid komen over het toekomstige pastorale beleid in het bis dom Roermond. De leiding van het enige En gelse katechese-instituut, het Corpus Christi college te Londen heeft ontslag geno men, nadat kardinaal John Heenan vijf internationaal bekende theologen, die op het instituut gastcolleges zouden komen geven een spreekverbod heeft opgelegd. Volgens het blad „Internatio nale katholieke informatie" zou de reden van het spreek verbod liggen in het feit dat de vijf docenten zich publie kelijk verzet zouden hebben tegen de encycliek Humanae Vitae. De professoren van het college noemen de beslissing van de kardinaal „een aanslag op de academische vrijheid" en toont naar hun mening dui delijk aan, dat er zovele ver schillen bestaan over de op vatting van het karakter van het religieus onderricht, dat het voor hen niet mogelijk is langer aan het college ver bonden te blijven. Nigeria, normaler leven dankzij kerken Nu het maatschappelijk leven in Nigeria weer is genorma liseerd, is de omvangrijke interkerkelijke steun bij de wederopbouw van Nigeria, het grootste hulpprogramma in de geschiedenis van de Wereldraad van Kerken, stopgezet. In de afgelopen twee jaar hebben kerken uit de hele wereld meer dan 65 miljoen gulden, materiële hulp en mensen beschikbaar gesteld voor het wederop- bouwprogramma van de Ni- geriaanse raad van kerken. Onderdelen van het wederop- bouwprogramma waren on der meer de opbouw van vijf ziekenhuizen en vijf klinie ken in voormalig Biafra, de herbouw van drie landbouw scholen, het creëren van een nieuw bestaan voor honderd vijftig boeren op tien coöpe ratieve boerderijen. Ter be vordering van de opbouw van de industrie werden ze ven textielfabriekjes ge sticht. - De katholieke lekenraad van Columbia heeft hevig ge protesteerd tegen de bevol kingspolitiek van de Colum- biaanse regering. Deze wil geboorte-beperking propage ren, omdat het land een be volkingsaanwas heeft van 3,2 procent, het hoogste percen tage ter wereld. De raad noemt het programma een bedriegelijk teken van econo misch imperialisme. Colum bia is voor 96 procent katho liek. - De geldinzamelingsactie, die de gereformeerde zen- dingsbond in de hervormde kerk vorig jaar rond het St. Nicolaasfeest heeft gevoerd onder het motto „Doe het eens voor een ander," heeft tot nu toe 125.000 gulden op geleverd. Men verwacht dat dit bedrag nog op zal lopen tot anderhalve ton. - Het Humanistisch Verbond houdt op 26 februari in Utrecht een buitengewoon congres om de bestaande In terne moeilijkheden tussen het hoofdbestuur en een aan tal functionarissen te bespre ken. Er zijn meningsver schillen over de gehanteerde werkwijze, terwijl ook finan ciële moeilijkheden bijdragen tot het conflict. Leden van het Zweedse par lement hebben een verzoek gericht aan het Nobel-comité van het parlement van Noor wegen om de Vredesnobel- prijs 1972 toe te kennen aan de gebroeders Berrigan. Deze twee Amerikaanse priesters hebben vorig jaar onder meer in een kantoor van defensie oproepen voor dienstplichtige militairen vernietigd. De Belgische commissie justitia et pax heeft de Belgi sche regering verweten, dat zij zich in haar regeringsver klaring heeft beperkt tot wei- Een belangrijk onderdeel was ook het verstrekken van voedsel en andere directe hulp, zoals de inrichting van kindertehuizen en de oplei ding van jongeren. Nog niet beëindigde projecten, vooral op het gebied van de kinderzorg en de landbouw, zijn overgenomen door de nieuwe afdeling voor sociaal werk van de Nigeriaanse raad van kerken. nlgzeggende herhalingen van bekende standpunten. De commissie heeft de regering onder meer verzocht de bij drage aan ontwikkelingshulp van 0,7 procent tot 1 procent van het natlonaal-inkomen te verhogen. Binnenkort zal bij Commu- nio-Verlag, Keulen het nieu we twee maandelijks tijd schrift „Internationaal katho liek tijdschrift" verschijnen. Het wordt samengesteld door groepen theologen uit Italië, Frankrijk, Spanje. België, Nederland en Amerika, on der redactie van Hans Urs von Balthasar, Albert Gör- res, Franz Greiner, Karl Lehmann, Hans Maier, Jo seph Ratzinger en Otto B.Roegele. De Braziliaanse bisschop Gabriel Bueno Couto van Jundiai heeft een mis opge dragen voor stakende arbei ders. Na de mis nam hij met de arbeiders deel aan een protestmars tegen de ce mentfabriek, waar ze werk ten, die de wet op de arbeid belachelijk maakt en de rechten van de mens met Rechtse katholieke groeperin gen hebben felle kritiek gele verd op de Engelse kateche- tische beweging in het alge meen en op bepaalde leiders van die beweging (die open lijk positie hebben gekozen tegen de officiële leer inzake de geboorteregeling). In pu- blikaties zou kardinaal Hee nan hebben etkend dat er in de katechetische beweging een streven bestond om be paalde dwalingen uit de ge schriften van theologen die in de mode zijn, te versprei- Vaticaan en Polen eens over grondgebied? Naar in Vaticaanstad verluidt zou het tussen het Vaticaan en Polen tot een diplomatiek akkoord zijn gekomen. Het voornaamste punt van de overeenkomst, zo zei men in Vaticaanstad, is de erken ning door het Vaticaan als Pools grondgebied van de honderdduizend vierkante ki lometer, die voor de tweede wereldoorlog tot Duitsland behoorden, hetgeen erken ning van de Oder-Neisse- grens zou inhouden. Het zou niet gaan om een echt con cordaat, maar om een soort „modus vivendi" ter norma lisering van de betrekkingen tussen het Vaticaan en Po len. De officiële woordvoer der van het Vaticaan, Fede- rico j^lessandrini heeft ge zegd „niets te weten van een akkoord." hetgeen gelijk staat aan „geen commen- Twee medewerkers van het In terkerkelijk beraad inzake vredesvraagstukken zullen van 13 april tot 20 mei deel nemen aan de VN-conferen- tie voor handel en ontwikke ling (UNCTAD), die Ln San tiago (Chili) wordt gehouden. Op de conferentie zal van de rijke landen onder meer in spraak van de ontwikkelings landen in de monetaire her vormingen worden gevraagd, naast uitbreiding van de in ternationale hulpverlening en betere afzetmogelijkheden voor de grondstoffen en pro ducten uit de derde wereld. In Nederland is inmiddels een UNCTAD-strategiegroep ge vormd, waarin het IKV, No- vib, Sjaloom, actie X-Y, NKIJ, e.a. zitting hebben. Deze groep stelt zich onder meer ten doel de Nederland se bevolking zo goed moge lijk over het belang van de Unctad-vergadering te infor- De twee IKV-medewerkers, mr. P. van Tongeren en drs. H.Coppens zullen hun erva ringen over het optreden van de Europese landen tijdens de conferentie, inbrengen in de documentaire van de Vre- desweek. Suske en Wiske Tom en Marie Ann De Opium- Chinees iéIjè In het toneelmuseum, Heren gracht 168 Amsterdam, wordt van 15 februari tot en met 16 maart de tentoonstelling „Vlaamse ontwerpers voor het theater" gehouden. In de boven zaal is recent werk opgesteld van de ontwerpers Mare Cam- maert en Rudolf Corens. De minister van CRM heeft de heren A. G. J. M. Bussers uit Amsterdam, drs. H. Plelj uit Amsterdam en drs. R. v. d. Vel de uit Naarden opdracht ver strekt tot het bijeenbrengen van het noodzakelijke materiaal voor een naslagwerk over au teursbegrippen, titels en zaken van de Nederlandse letterkunde. Het Nederlands Blazersensemble heeft ter gelegenheid van zijn derde serie nachtconcerten een „toegiftenprijsvraag" uitge schreven. Gevraagd worden mu ziekwerkjes van maximaal vier minuten die nog niet eerder ge publiceerd zijn, geschikt voor een blazersbezetting van maxi maal 26 man. Het BUMA Cul tuurfonds heeft prijzen van 3000, 2000 en 1000 gulden beschikbaar gesteld. Nederland heeft voor 13.500, bijgedragen aan de vertaling van het Indonesisch, en uitgave door een uitgeverij in Djakarta, van Eduard Douwes Dekkers „Max Havelaar". De eerste opla ge zal 5000 exemplaren tellen en voor een prijs van 300"^ 400 In het gebouw van het Haags Cul tureel Trefpunt, Laan van Meerdervoort 16, worden gedu rende de maand februari teke ningen in verschillende tech nieken geëxposeerd van de jonge Haagse kunstenares Eve- rarda Franken. „Het object als wandversiering" is de titel van een tentoonstel ling die van 10 februari tot 11 maart wordt gehouden in de An- tonius en Lodewijkkerk, Leyweg Den Haag. Er is werk te zien van Blaeke, Lans, Marchée en Oostenbrink. per km 4.404.60, extra Handel flauw. Vcluwse elorvelllng Barneveld (3 10.56—10.75. 60/61 gram 11.06—12.26, 65/66 grom 12.80—13.60. Elorvelllng. lanvoer 1.141.740 stuks, stemming redelijk. Prijzen (ln guldM I unmoor ca. 2.000.000 stuks, handel Eieren van 60/58 gram' 10.60—12.70 per 100 stuks, kg-prljx 2.10-2.10. Eieren van 59/64 «rum 12.90-14.20 por 100 stuks, kg-prljs 2.19 -2.22. Eieren van 65/69 Kram 14 45 -15 00 per 100 stuks, kg-prljs 3.23—2.27. Witte oloren 25 tot 76 cent per 100 stuks lager. Varkensmnrkt Delft (3 febr.) Aan voer 5 varkens en 124 biggen. PrlJ zen In guldens per sink: biggen 80 --95. Handel matig. Veemarkt Utrecht (3 febr.) Totaio aanvoer 3481. week ,1813. Rundoren 697. Vette knlvcren 3. Graskalve 1400—1776. K.alfvnnrzcn 1135-1260 Vure koelen 860-1080. Pinken 625- 860. Stieren 860—1826. Gruskalvtrei 425—640. Nuchtere kalveren 40-Sfl Kokkalveren 100—300. Schapen 86- kwal. 4.36—4.96. Iden 2.06—2.15. Jn l 2 15-2 80. lel en prijzen i tig. prijs h. Graskalv prijst) Nuchtere kalven Ing. Ff>kknIvoren Idem kg. 29-32. blnnensli 4sJ5. Nuchter kalvi Ferdinand Leitner leidt het Residentie-Orkest DEN HAAG Het Rcsldentle-Or- kest geeft zaterdag 5 februari in het Congresgebouw te Den Haag een bijzonder concert (Keuze-se rie nr. 8) met twee grote vocale werken. Het concert staat o.l.v. Ferdinand Leitner, die enkele weken een gastdirectle In Den Haag vervult. De twee vocale werken zijn Stra- winsky's Psalmensymfonie en de Caeciliamis van Haydn. In dit laatste werk zingen de soli- ten Luisa Uosbalian, sopraan, Elisabeth Cooymans alt, Horst Leubenthal tenor en Henk Smit;' bas. Het kleine koor van dc Ne derlandse Bachvereniging ver leent zijn medewerking aan de heide stukken. Het programma wordt geopend met het 3c Brandenburgs Con cert von Bach, waarbij Lcitnet uan het clavecimbel zal plaats- In Leidschendam concerteert het Residentie-Orkest op donderdag 10 februari in de Andreas-Kerk, Ferdinand Leitner dirigeert hier een programma bcstuande uit een Concerto grosso van Han del. het Divertimento K 287 van Mozart; de jonge doch reeds zeer beroemde Shamuel Ashke- nasi is solist In het 2c Vioolcon cert (bijegnaAmd La Campanel- la) van Paganini.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13