Q9P U vraagt en Frans Nienhuys blijft draaien Grillige Bette Davis bij Dick Cavett SAPP0R072 IKOR- serie over rassen Sapporo op tv en radio Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 FEBRUARI 1972: (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM „Bestrijdt eerst het racisme in je eigen hart en omgeving en help dan de onderdrukten in andere landen" is één van de uitgangspunten van het Nederlands anti- racisme-comité, dat in ons land het anti-racis- me-programraa van de Wereldraad van Kerken vertegenwoordigt. IKOR/CVK-t.v. hebben in nauwe samenwerking met de Wereldraad veel pro gramma's uitgezonden over kerkewerk in de Mis- natie overal ter wereld, zowel over de vrijheids strijd in Mozambique als omer kerkwerk in de Mis sissippi-delta. Met een se rie van 7 programma's, elk van 45 minuten," zul len IKORBCVK, te begin nen op donderdag 2 maart, deze materie be handelen. Een etnische minderheid is een categorie mensen met afwijkende raskenmerken en een eigen cultuur bin nen een grotere samenle ving. Om zulke groepen als minderheden te be schouwen kan het accent verschillend liggen. Suri- namers zijn vreemdelin gen om hun huidskleur (een raskenmerk), gast arbeiders zijn vreemde lingen om hun taal, gods dienst etc. dus om hun cultuur. De overeenkomst is dat wij als Nederlanders hen al len als vreemdelingen er varen. Vanavond: 9.05 uur Ned. II Ope ningsceremonie. Morgen: 6.30 uur Ned. II Samen vatting, 12.30 uur Ned. I Samen vatting, 17.30 uur Ned. I Samen vatting. 7.50 uut Hilversum 1 Samenvatting. Vrij kijken gevraagd voor meer AOW'ers Den Haag (ANP) Twee PvdA- Kamerleden hebben de regering gevraagd een wijziging aan te brengen in de normen voor de vrijstelling van de omroepbij drage voor AOW-trekkers. Het zijn de heren Voogd en Egas, die schriftelijk hebben gevraagd of het waar is, dat iemand niet meer voor vrijstelling in aan merking komt, zodra hij een uitkering krachtens de bij standswet ontvangt. AOW- AWW-ontvangers voelen dit als een onbillijkheid, aldus deze Ka merleden, die er met name op wijzen, dat bejaarden in een te huis ongeveer één maand zak geld moeten neertellen voor de omroepbijdrage. U mag het van mij wel weten, maar ik voelde een steek in mijn hart, toen op een dag in 1953 die hotelhouder in Veeridam met de plaatselijke krant naar mij toekwam. „Houdt u ermee op", vroeg hij. „Dat mag u ons niet aandoen". Ik wist eerst niet waar het over ging, maar inderdaad daar stond het: De VARA had besloten om de populaire rubriek U vraagt en wij draaien van Frans Nienhuys te stoppen. Dit was gebeurd zonder enig overleg met mii. Ik had heel de avond publiek vrolijk bezig gehouden op de huishoudbeurs in Veen- dam. Thuis heb ik het uitgehuild", vertelt Frans Nienhuys. Zijn vrouw Lily beaamt dat. Zeker van de VARA had hij zoiets nooit verwacht. Iets der gelijks was hem al eerder overkomen. In de jaren '30, toen Willem van Capellen hem de hoorspelkern uitwerkte, omdat Frans met zijn voordrachten een grotere populariteit kreeg dan chef Willem zelf. Dat heeft veel kwaad bloed gezet bij Frans, die 66 jaar geleden in Utrecht geboren voor het koksvak werd be stemd, maar van zijn vader-de-rederijker de liefde voor het toneel erfde. Dit leidde op zijn 18de jaar tot een volontairschap bij het Ned. Toneel van Willem Royaards en in 1925 tot het Nieuw Ned. Toneel met figuren als Saal- born en Van Dalsum. Via de hoorspelkern van Kommer Kleyn van de AVRO kwam hij van wege zijn uitgesproken microfoonstem kort nadien bij de VARA, waar Willem hem voor noemde loer draaide. Frans Nienhuys ging daarna met een eigen cabaretduo met ene Jannie van Oogen de boer op, een geldbelust dametje, waar hij weinig wijzer en veel ar mer van werd. Intussen was er een storm van protest opgestoken door het land over de ver dwijning voor de micro van Frans Nienhuys. De 'VARA wilde er toch een mouw aan passen en haalde hem in september 1935 in huis om een geheel nieuw programma te verzorgen, waarvoor Frans Nienhuys zelf in één nacht de nu nog gehanteerde titel bedacht: u vraagt en wij draaien, dat met een onderbreking in de oorlog tot 1953 stand hield en elf jaar geleden weer bij radio Veronica opdook. Elke zondag ochtend van 9 tot 10 uur beurt hij de benar den op, zalft hij zieken, lenigt hij leed en fruit bij de vreugde op van jarigen en jubilanten. dit alles in welgekozen bewoordingen met een intonatie, die velen tot in de pit van de ziel treft. Frans Nienhuys: „In het begin bij de VARA screef S. de Vries jr. de bgeeleidende tekst en mocht ik de namen niet voluit noemen. Ik had het over de heer L. te Z. en mevr. K. te H. Dit onpersoonlijke lag me niet. ik trad met mijn eigen cabaret op in ziekenhuizen en in richtingen en trof daar al die mensen die ver langden naar een opbeurend woord, van ie mand die warm kon meeleven en dat ook op recht meende zonder er zelf beter van te wor den. Ik heb daar dikwijls met tranen in de ogen langs de bedden en de wagentjes gelo pen. Ik schijn er slag van te hebben, niet om die mensen beter te maken, dat kan niet, maar wel om ze een hartelijk opkikkertje te bezorgen. Ik kreeg van die mensen brieven, die ik huilend las. In die jaren ben ik ook ge trouwd met Lily Rost, een cabaratière en re vuedanseres, die twaalf jaar jonger is dan ik en met wie ik een act ben gaan doen. Ik zocht toen een meisje voor een schetsje en dat gaat nu nog steeds voort, maar het heeft jaren ge duurd voor we trouwden, omdat ik vond dat je eerst respect voor elkaar moest leren heb ben en niet zoals nu meteen maar intiem we zen. Ik nam toen gelijk de zaak van mijn schoonouders over. een kleine Bijenkarf voor tabak, glas- en aardewerk, galanterieën en zo meer. Die heb ik verleden jaar verkocht, want het werd me te druk overdag in de zaak en 's avonds op de planken of snel naar de studio voor verzoekplaatjes. In 1961 bereikte mij een wonderbaarlijk telefoontje. Mijnheer Slootmans was aan de lijn, één van de groot ste aandeelhouders van Veronica. Die zegt: „Ik lig vannacht wakker te woelen, omdat ik een populaire trekker in het Veronica-programma wil hebben. Ik lig te peinzen, te peinzen, en kom plotseling op de naam Frans Nienhuys. En of je u vraagt en wij draaien maar weer wil gaan doen". U begrijpt, mijn hart sprong op van vreugde, na zoveel jaren dacht men nog aan mij. Ik heb onmiddellijk ja gezegd en kreeg na de eerste oproep 20.000 tot 25.000 aanvragen binnen, waarmee ik gelijk een heel jaar vooruit kon. Mijn grote kracht is dat ik de geestelijke en lichamelijke moeilijkheden van de mensen begrijp. Wat zijn wij ontzettend rijk met onze gezond heid, dat je kunt lopen, zien en horen. Soms zegt er wel eens iemand tegen me: Meent u dat nou allemaal of neemt u een loopje met die mensen. Dan word ik ziedend. Dan zit ik te grienen. Mijn vrouw weet dat. Daar schaam ik me niet voor. De mensen weten dat het mij recht uit het hart komt. Ik ben nu eenmaal gemakkelijk sociaal bewogen en had eigenlijk best maatschappelijk werker kunnen worden. Door dit programma heb ik mezelf leren kennen. Het liefst zou ik bij al die men sen persoonlijk op bezoek gaan. Dat is onbe gonnen werk. Voor enkelen maak ik een uit zondering, bijv. een vrouwtje, dat geopereerd is en al 20 jaar ziek. Daar moet ik heen met een bloemetje of een bonbonnetje. Die mensen willen hun hart uitstorten. Bij mij. Hele ver halen. Het allerintiemste, met soms erbij dat I ik het maar niet aan hun man of vrouw moet vertellen, want aan die hebben ze het soms j nog niet eens durven vertellen. Echt waar, ik j zit met mijn hele hart vast aan dit werk. Ve- j ronica mag het mij niet afnemen. Het is het j enige wat ik nog heb. Als Veronica het niet meer kan betalen, ga ik gratis verder. De mensen kunnen mij niet missen. Zij vragen om oom Frans. Maar ik zet me ook in voor zeehondenbaby's die levend gevild worden en voor zangvogels die in netten worden gevan gen, omdat elk vogeltje moet kunnen zingen zoals het gebekt is. En dan kom ik ook op te gen watervervuiling en het overmatig gebruik van insecticiden. Het is onvoorstelbaar hoe de mensen reageren.Een invalide vroeg om puz zels. Hij werd eronder bedolven. Een zieke die postzegels verzamelde kreeg er na mijn oproep miljoenen over de post. U kunt me ge loven. Ik heb de brieven ter inzage. Daar zit ik bij te huilen. Ik heb een brief van een moe der van jaren terug. Zij had een plaatje ge vraagd op de verjaardag van haar zoon, die toen in Ned. Indië bij de politiële acties was betrokken. Kort voor de uitzenddatum kreeg ik weer een briefje van haar. Daar stond in: „Ik heb bericht gekregen dat mijn zoon ge sneuveld is. Wilt u toch dat plaatje draaien, dan zal ik voor het Mariabeeld vragen of hij boven goed bezorgd is". Ik heb een andere brief van een jonge weduwe met kinderen, die om een plaatje had gevraagd voor haar man die jarig geweest zou zijn. Zij schreef: „Wat ben ik u dankbaar dat u dat plaatje hebt ge draaid. De kinderen geloven dat vader boven mee kon luisteren. Zij hebben de balkondeu ren wagenwijd opengezet om hem de muziek maar goed te laten horen daarboven." TON OLIEMULLER Frans Nienhuys: De r i vragen om ome Frans Bette Davis in de film „What ever Happened to Baby Jane? In de Dick Cavett Show wordt deze avond de schijnwerper ge richt op de thans 64-jarige actri ce Bette Davis. Daarbij zouden wel eens heel pittige dingen naar voren kunnen komen, want Bette, in de jaren dertig een van de paradepaardjes van Warner Brothers stond nu niet bepaald bekend als de gemak kelijkste. Dat wordt misschien het beste geïllustreerd door een voorval dat wijlen Errol Flynn in zijn autobiografie „My wic ked, wicked ways" beschrijft. Voor de opnamen van de film „Elizabeth arrd Essex" moest Bette als koningin Elizabeth van Engeland Flynn een klap in het gelaat geven. Tijdens de re petities, die aan de opname vooraf gingen, kreeg Flynn zo'n daverende dreun te incasseren met een hand waaraan boven dien nog een knots van een ring zat, dat hij stond te suizebollen. Op zijn vraag of het niet wat minder kon, antwoordde Bette dat zij als actrice haar hele we zen in haar rol moest gooien. Pas nadat Flynn gedreigd had bij een herhaling haar een dreun terug te verkopen, hield Bette zich een beetje in. Na aanvankelijk het lieve meisje te hebben gespeeld in tal van onbeduidende Warner-producten, maakte Bette pas naam als de fatale vrouw in „Dangerous" voor welk rol zij in 1934-1935 een Oscar kreeg. Van dat mo ment af was Bette „de" fatale vrouw van het witte doek. In 1937-1938 veroverde zij haar tweede Oscar voor de titelrol in Jezebel". Met het klimmen der jaren koos zij haar rollen wat voorzichtiger uit, zo speelde zij met veel suc ces de ouder wordende actrice in „All about Eve" en een stok oude appelverkoopster in ,,A pocketful of miracles" een re make van Frank Capra's,, Lady for a day". Met Robert Al- drich's „Whatever happened to Baby Jane" luidde Bette Davis een nieuw stadium van haar lange carrière in. Tegenwoordig is zij meestal te zien als een drakerige vrouw op leeftijd. Ned. 2 21.25 uur. Calimero Het kleine kuikentje komt weer in een hachelijke situatie terecht. Hij moet drie ratten uit zijn huisje verjagen. Ned. 1 9.05 uur. 't Stokpaard In het programma over hobby's wordt uitgebreid aandacht be steed aan de hobby's van twee zeer bekende akteurs. Uit Nederland is dat Ton Lensink, terwijl de TROS in Engeland de hobby filmde van Deryck Guy- ler, die grote bekendheid kreeg door de vertolking van de rol van conciërge Potter in de serie „Please Sir!". Ned. 1 9.35 uur. De rechter in het wit Brigitta schiet haar echtgenoot dood omdat ze zich door zijn vriendinnen bedreigd voelde. Commissaris Paul Trimmel ge looft echter niet veel van dit verhaal. Ned. 1 20.21 uur. Rally van Monte Carlo In een extra uitzending van We reld op Wielen een gefilmde im pressie van de vorige week ge reden Rally van Monte Carlo. Om de zeven Nederlandse deelne mende rally-teams (waarvan drie „Wereld op Wielen"-wa- gens), beelden van de aanloop route, de aankomst te Monte Carlo en de verrichtingen van de rijders gedurende de gehele rally op de beeldbuis te kunnen vertonen, zijn diverse camera ploegen waarvan de enige training een slipcursus was acht dagen en nachten in touw geweest om de ervaren cou reurs te filmen. Ned. 1 22.50 uur. Laurel en Hardy Stan en Laurel hebben een dag vrij genomen om met twee meisjes op stap te gaan. Het drukke verkeer speelt hen ech ter parten. Ned. II 20.35 uur. Namens Het verhaal van een geschoolde technicus Ted Williams, die vo rig jaar in Wales werd ontsla gen wegens fabriekssluiting. Ned. II 20.55 uur. Is Hilversum in handen van Nieuw Links? Het Is gesugge reerd door mr. Hiltermann, het is terzake de anti-Ameri kaanse versie beschuldigend uitgesproken door de hoofdre dacteur van het Amerikaanse blad TV-Guide. VARA's Achter het Nieuws Internationaal was eraan gewijd. In het forumgesprek werd niet aangeknoopt bij specifieke uit zendingen, de diskussie bewoog zich om hoofdpunten en oorza ken. Die diskussie liet wel een duidelijke konklusie toe: nieuws, is ook in Hilversum, .datgene wat ongewoon is. De dingen die in Amerika gebeuren komen in het nieuws in zoverre zij ongewoon zijn. Meestal zijn dat de dingen die Amerika niet op zijn best voorstellen. Terzake de opstelling van de nieuwsmedia ten opzichte van wat gebeurt in de USA en de USSR was Hans Gruyters' me ning erg verduidelijkend: men taal Is de Sovjet-Unie zo ver, de V.S. zo dichtbij. Kritiek op Amerika is kritiek op een golfje bekende derhalve, kritiek op de Sovjet-Unie is kritiek op een nauwelijks gekende vreemde ling. Hans had natuurlijk gelijk. Het is alleen de vraag of de veelge noemde „gemiddelde kijker" dat nuance-verschil ook kan op brengen bij zijn dagelijkse por tie voorlichting via de tv. Regeert Nieuw Links? In de twee de Kamer vond gisteren het de fensie-debat plaats. Den Haag Vandaag gaf daar bij monde van NOS-kommentatoren Van Hoorn en Verplanken verslag van. Die NOS behoort uit hoofde van zijn ontmoetings-status strikt neutraal te zijn. Het kom- mentaar van de beide NOS-jon- gens was dat allesbehalve. De reden? Nieuws is niet wat een regering voorstelt, maar vooral wat de oppositie verwerpelijk vindt. De NOS-jongens waren wat de nieuwswaarde betreft volkomen in het gelijk wat hun weergaven betreft. Maar dat de Nederlandse kiezer objektief wordt voorgelicht over politieke Regeert Nieuw Links in Hilver sum? Natuurlijk niet. In Hilver sum regeert datgene wat nieuws oplevert. En dat is het anti-zijn. Antie-regering, welke regering dan ook. Anti-maatschappelijk stelsel, welk stelsel dan ook. Anti de grootste macht In de wereld, toevallig Amerika. Gaat ons land aan dit negativis me ten onder? Geen sprake van. De Nederlander hoort, wikt en kiest. Kiest blijkens het NOS-journaal ondanks de linkse Subsidie voor Brandpunt Den Haag (ANP) De nationale commissie ontwikkelingsstrate gie 1970-1980 heeft besloten voor bijna 90.000 gulden aan subsi dies toe te kennen aan diverse projecten. Onder meer gaan 25.000 naar de KRO (Brand punt) voor een tv-reportage in Latijns-Amerika en 9500 naar het Angola-comité voor een bewustmakingsaetie onder de Nederlandse bevolking over Angolese koffie. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal TROS 19.05 uur Calimero 19.10 uur Wat een familie 19.35 uur Het stokpaard 20.00 uur Journaal 20.21 uur De rechter in het wil 22,20 uur Rallye van Monte Carlo IKOR 22.50 uur Leerhuis 23.20 uur Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Elfde Olympische Winterspelen 20.00 uur Journaal VPRO 20.21 uur Berichten uit de samenleving 20.35 uur: Laurel en Hardy 20.55 uur Namens een werkloze Engelsman 21.25 uur Dick Cavett-show NOS 22.15 uur Ter visie 22.40 uur Journaal kleur MORGEN NOS 10.45 uur Schooltelevisie 12.30 uur Olympische Spelen 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal EO 19.05 uur Leeuwarden zingt 19.30 uur: The Jesus revolution 20.00 uur Journaal VARA 20.21 uur Achter het nieuws 20.50 uur Twee voor twaalf 21.50 uur Hadimassa 22.10 uur Een klein uur U 22.50 uur Journaal NEDERLAND II NOS 6.30 uur Olympische Spelen 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal NCRV 19.05 uur De Roger Whittaker- show 20.00 uur Journaal 20.50 uur Waar of niet 20.21 uur Farce Majeure 21.30 uur Tunesië 22.05 uur Ander nieuws NOS 22.20 uur Uit de kunst 22.50 uur Journaal 22.55 uur: Den Haag vandaag kleur RADIO HEDEN HILVERSUM I af. praatje. 18.9 20.30 (S) Radio Actief: van DS'70. 13.00 (S) Jeugd e 13,25 De Respr.iken brief. IKOR: 19.30 Kleur: vragen rondom schrift en samenleving AVRO: 20.0( Nieuws 20.05 (S) Residentie Orkes' en solistenOude en moderne mu ziek. In de pauze: gesprekken. 22.01 Mededelingen. 23.01 MORGEN HILVERSUM I NOS: 00.00-7.00 Sapporo '72: Reporta ges Olympische Wlnterspelen^er uitzendingen van de nieuwsdienst ei om 5.45 en 6.50 Weerberichten KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levend» woord; 7.07 (S) Bndlnerle: klassle Olympisch Journaal). S.24 110.30-10.32 Nieuws): 11.00 Voor d< zieken; 11.55 Mededelingen; lO.f» tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 iO Actualiteiten: 13.00-13.05 Radei ar13.50-14.00 Sapporo 14.30 (S) Interlokaal o) Iddagm.iR.-'/u-.e 17.00 Zondet 7.10 fS) Metropole Orkest HL.solist: Klas sieke muziek 9.35 Waterstanden 9.40 'Si Dameskoor: 10.00 Voor dl (XTT volksmuziek van Taiwan 11.55 Beursberichten NOS: 12.0 programma. 12.30 Overheldsvoorocfi ting: Uitzending voor de landbouw ...9PHHInformatie irll binnen- en buitenland: 13.50 (S) Pr4 monade orkest. 14 25 Spiegel yaf Duitsland: Informatie en muziek ul r.dsrepublick. EO: 14.55 Ruim de zieken. VPRO: 16.00 VPRO-VrlJ dag: lichte grnmmofoonimuzlek. N ortages. In 7.02 Zing. zfeij .03 De Vincent van EnR« VPRO: 12 00 Nleuwl Joe Blow Show. 13.1 «1 Fel lx Meurder* Shn\1

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2