Vredesplan van Noord-Vietnam STUYVESANT Redactie van Het Vaderland stelt directie ultimatum EUROPESE KUNSTMAAN HEOS-A 2 GELANCEERD CeidocGouumt Bitter koud in Rusland „Russische joden in Israël bitter teleurgesteld Elektrische stoel is onvoldoende - PINSDAL, FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT WENEN (UPI) De eerst Russische delegatie die sinds de ju- nioorlog van 1967 Israël bezocht, heeft gisteren gezegd dat circa 90 procent van alle Russische joden daar "bitter teleur gesteld" is en terug wil naar de Sowjet-Unie. De delegatie bracht een onofficieel bezoek aan Israël. Er waren twee joden bij: Solomon Gililow, hoogleraar in de geschiede nis aan de universiteit van Moskou, en Hermann Kasebhojan, plaatsvervangend hoofdredacteur van het Russische tijdschrift „Nieuwe tijden". De Russische immigranten hebben vol gens hen grote moeite geschikt werk te vinden, zich aan te passen aan het klimaat en zich te integreren in "het Israëli sche isolement" PARIJS (AFP) De Noord- vietnamese delegatie bij de vredesonderhandelingen in Parijs heeft een vredesplan bekendgemaakt. Dit plan is 26 juni 1971 aan de Ameri kaan Henry Kissinger ter hand gesteld en nooit gepu bliceerd. Het de volgende pun- in de loop van 1971 zullen de strijdkrachten van de Amerikanen en hun bondge noten Zuid-Vietnam verlaten. Gelijktijdig worden alle bur gers en militairen vrijgela ten, die tijdens de oorlog ge vangen zijn genomen. Amerika zal het bewind van de Zuidvietnamse president Ngoeyen van Thieu niet lan ger steunen. Thieu zal plaats maken voor een nieuwe re gering, waarmee de Vietcong besprekingen zal voeren over Zuidvietnamese vraagstukken. Noord-Vietnam en de Viet- cong willen van Amerika vergoeding van de schade die in Noord- en Zuid-Viet- nam is aangericht. De akkoorden van Genève van 1954 over Indo-China en die van 1962 over Laos wor den geëerbiedigd. Staking van de Amerikaanse inter- China worden door de be trokken Indochinese partijen opgelost op basis van weder zijdse eerbiediging van soe vereiniteit, van onafhanke lijkheid en van territoriale integriteit en niet-inmenging in binnenlandse zaken. Alle partijen staken het vu ren als overeenstemming be staat over voorgenoemde punten. Er wordt internationale con trole ingesteld. Een internationale garantie zal onmisbaar zijn om eer biediging van de fundamen tele nationale rechten van de Indochinese volken te verze keren, alsmede de neutrali teit van Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja, en om een blijvende vrede in het gebied te vestigen. PvdA kan niet buiten KVP Van den Doel vreest nieuwe splitsing in PvdA ;TIEL (ANP) Het Tweede Ka merlid dr. Hans van den Doel (PvdA) vreest een nieuwe af splitsing in de PvdA, als deze partij niet met de KVP in de re geringsboot wil zitten. Hij zei dit gisteravond op een vergade ring van zijn partij in Tiet. De PvdA moet vanzelfsprekend steun verlenen aan de nieuwe KVP-voorzitter dr. De Zeeuw, aldus dit kamerlid. De KVP- fractie in de Tweede Kamer heeft al het mogelijke gedaan om de benoeming van dr. De Zeeuw te voorkomen. „Als hij een nul was, zouden ze niet zo bang voor hem zijn", aldus Van den Doel. iHet PvdA-kamerlid stelde dat dr. De Zeeuw nog niet progressief genoeg is om op basis van een beleids-alternatief met hem in zee te gaan. De KVP zal eerste omgeturnd moeten worden". Het is irreëel om er vanuit te gaan dat straks het schaduwka binet zal regeren. Vandaar dat hij stelde dat zijn partij niet buiten wat hij noemde „omge turnde" KVP zal kunnen. t>r. Van den Doel vindt het onver standig net te doen alsof de be noeming van de heer De Zeeuw niets voorstelt. Die indruk heeft PvdA-voorzitter André van der Louw al gewekt. In dit ver band zei hij er bang voor te zijn j dat zich in de PvdA een nieuwe afsplitsing zou voordoen, als deze partij niet met de KVP in zee gaat. MOSKOU (DPA) De buitengewoon strenge winter waarvan de Sov jet-Unie dit jaar te lijden heeft, is nu ook tot in het zuiden doorge drongen. In Froenze, de hoofdstad van de republiek Kirgizië, ligt een dik pak sneeuw. Ook Doesjambe, de hoofdplaats van Tadjikis tan, waar anders de winter weinig invloed heeft, ligt al een maand in de sneeuw. Hetzelfde geldt voor de badplaatsen aan de kust van de Zwarte Zee. In Moskou vriest het 20 tot 30 graden. Eerder is melding gemaakt van zestig graden Celcjus onder nul in Siberië. VANDENBERG, Californië (AFP) De vijde Europesé weten schappelijke kunstmaan Heos A-2 is gisteravond tegen half ze ven met succes gelanceerd van de Amerikaanse basis Vanden- berg in Californië met een Thor delta-raket. Met de kunstmaan zullen onge veer twee jaren lang de inter planetaire ruimte en de magne- tosfeer op grote hoogte bij de magnetische noordpool worden bestudeerd. De kunstmaan zou aanvankelijk op 20 januari worden geian- ceerd. maar dit werd uitgesteld nadat een lancering van de Amerikaanse kunstmaan Itos-B met een raket van hetzelfde type was mislukt. De Heos A2 is de vijfde kunst maan van de Europese organi- satie voor ruimte-onderzoek, ESRO, en krijgt ongeveer het zelfde werk te verrichten als haar voorgangster, de op 5 de- cember 19G8 gelanceerde en nog steeds actieve Heos Al. tijdens elke, vijf dagen durende, omloop verwijdert de nieuwe kunstmaan zich tot op 240.000 kilometer van de aarde en ver- Knaak voor laat daarbij elke keer weer de magnetosfeer. Het dichtst bij de aarde gelegen punt van de sterk excentrische baan, die over de poler. ligt, is op 400 km. hoogte. De 117 kilo wegense kunstmaan is vervaardigd in West-Duitsland, dat onderdelen heeft aanbesteed in België, Frankrijk, Italië, En geland eg de V.S. I Wat op de wegen grote overlast bezorgde gaf op andere plaatsen j een schitterend gezicht. Deze molen in het Zeeuwse Wisseker- ke zou ons haast naar nog meer sneeuw doen verlangen. Negende keer: levenslang rijverbod BRUSSEL (ANP) Een hande- laar in gebruikte auto's uit het Belgische plaatsje Beez bij Na men is door de rechtbank van Namen voor de negende maal veroordeeld tot een levenslang rijverbod. Bij een controle was de man een gevecht met de rijkswacht begonnen. Daarbij liep hij een gebroken rib op, terwijl de rijkswacht tevens kon vaststellen dat de man opnieuw gereden had: zonder rijbewijs, zonder verzekering, zonder nummerplaten, en zonder ande re benodigde papieren. Rechter meent: DEN HAAG (ANP) De redac tie van hel dagblad Het Vader land heeft gisteren een ultima tum gesteld aan de directie. De redactie eist binnen een week het instellen van een redactie raad met reële bevoegdheden en heeft ook eisen geformuleerd voor de afvloeiingsregeling voor de dertien redacteuren, die ont slag kregen in verband met de komende samenwerking met het Algemeen Dagblad. Op een vergadering in Den Haag heeft de redactie nogmaals uit drukking gegeven aan haar ver ontwaardiging over de gang van zaken, met name over het vol komen ontbreken van elke /orm van inspraak. De redactie is van mening, dat herhaling van een dergelijke gang van zaken niet kan worden getolereerd en eist daarom de onmiddellijke in stelling van een redactieraad met reële bevoegdheden. De redactieraad zal als orgaan moeten dienen, waardoor de in spraak van de redactie in onder meer het redactionele beleid, de benoeming van een hoofdredac teur en een chef-redacteur wordt geëffectueerd. Indien directie en hoofdredactie binnen één week de eisen niet inwilligen zullen de redacteuren van Het Vaderland „de conse quenties daaruit trekken", aldus een verklaring. Omroepverenigingen groeien soms tegen beter weten in |7EN moeilijke som om na te rekenen; we bedoelen het totaal aanta *-J Nederlanders dat volgens Hilversumse gegevens in 1971 al: lid van een omroepvereniging geboekt stond. Alle omroepverenigingen hebben ledenwinst gemeld: de TROS ei Evangelische Omroep forse winst, de AVRO redelijke en de overigi omroepverenigingen (KRO, VARA, NCRV en moeders mees wispelturige, de VPRO, rn meer bescheiden mate). Maar winst word uit alle hoeken gerapporteerd. Gaat de bevolkingsexplosie van de eerste jaren na 1915 in de luister- ei kijkvergunningen doorwerken? Of kwamen de zwartkijkers en illegal» luisteraars vorig jaar tot een massaal berouw? Meer voor de ham ligt dat als de Hilversumse cijfers tenminste tegen het kritiscl oog van de wettelijke controleurs bestand blijken het aanta Nederlanders met een dubbellidmuatschup van omroepverenigingei aanzienlijk aan het groeien is. Vooral de VPRO en Evangelische Omroep zullen heel wat leden ii hun register hebben, die van andere omroepverenigingen begunstigei waren en gebleven zijn. Ook het legioen van de heer Landré zal ni» in zijn geheel voor de volle honderd procent zuiver TROS-bloed in d/ aderen hebben. Latent gevaat \^OOR de middelgrote omroepzuilen (KRO, VARA en NCRV) beteken deze stand van zaken om twee redenen een latent gevaar: tei eerste wordt steeds meer aan hun zendtijd geknobbeld en te«i tweed» blijft het een gok of, wanneer dubbelledcn gaan kiezen, de dri» genoemde gerichte omroepen behalve de oudste rechten ook di laatste voorkeur zullen krijgen. Zendtijdverruiming zoals voorgesteld door de NOS stelt wee' voor enkele jaren de porties zendtijd veilig. De aan he dubbellidmaatschap gepaard gaande onzekerheid noopt evenwel to een permanente struggle-for-lifc. De kwaliteit van het programma i: daarbij niet altijd gediend. Ook niet helaas bij onze gericht) omroepverenigingen. Studietoelagen bedreigd door administratieve chaos ook aanvragen worden ingediend door mensen die beslist geen kan: maken op een beurs of renteloos voorschot. Bijvoorbeeld omdat he inkomen van de ouders en/of student boven het toepasselijke maxi mum ligt, of de aanvrager in feite helemaal niet van plan is te gaai studeren. Minister De Brauw heeft gelijk, wanneer hij de op dwarsliggen lijkende „vraag-maar-aan"-propaganda van de universitaire lande lijken grondraden kritiseert. Maar ook zonder deze actie dreigen ei administratieve verwikkelingen. Vooral onder de ouders van aan komende eerstejaars zijn er nog velen dit^niet weten of en hoe zi voor een studietoelage in aanmerking kunnen worden gebracht ei dan, op begrijpelijk advies van schooldirecties en schooldecanen handelen met als uitgangspunt: „Neen hebben we, ja kunnen w» misschien krijgen". Wel heeft de bewindsman voor het hoger onder wijs door zijn vorige week voor publikatie vrijgegeven staut met di door het belastbaar inkomen afgebakende grenzen, enig licht in di duisternis gebracht; maar de daar gepubliceerde cijfers geven wa betreft bijzondere gevallen toch niet meer dan een ruw beeld. Er het geheel of gedeeltelijk toekennen van een beurs of toelage i.' meestal het resultaat van zorgvuldiger berekeningen. Bovendien weet menig eindexaminandus (u) hij het voortgezet onder wijs deze maand nog niet met zekerheid of hogeschool en unlversi tcit de volgende bestemming om onderwijs to genieten zullen zijn Betreffende jongelui moeten om Straks niet helemaal buiten d» „prijzen" te vallen nu de zekerste weg kiezen en dus om eer studietoelage bij minister De Brauws postadres in Groningen aan kloppen. Dit verzwaart de taak van het administratieve apparaat onherroepelijk; pas in de zomermaanden weet men globaal hoevee aanvragen gehonoreerd moeten worden en pas dan kan met de administratieve afwerking worden begonnen. De overheid zal in elk geval maatregelen moeten treffen, dat van de daardoor te verwachten hausse, degenen die in aanmerking komer voor een studietoelage, niet de dupe zullen worden. Desnoods zal dc administratie in Groningen op „oorlogssterkte" moeten worden ge bracht. Mogelijk kan de minister wel een „zwarte lijst" laten aan leggen van namen van studenten, die hun aanvrage alleen maai hebben ingediend bij wijze van demonstratie. Die kan hij dan een volgend jaar bij aankomst op een aparte stapel leggen als gevallen die bij de achterhoede thuis horen. kalfje iMMELOORD (ANP) School kinderen in Oost-Brabant die weten waar 's nachts een kalf is geboren hebben kans op een be loning van een rijksdaalder. Oorzaak: een groot tekort aan kalsvlees. Opkopers benaderen 's morgens de boerenkinderen bij lager scholen op te verne men waar een kalf is geboren. j MANILLA (AP) Daar de mis daad op de Filippijnen steeds heviger vormen aanneemt en de misdadigers geen ontzag meer blijken te hebben voor de dood straf door middel van de elek- trische stoel, wil een rechter j nog ergere straffen gaan uit spreken. Rechter Edgardo Paras had vol gens een bericht van de Filip pijnse nieuwsdienst op een con ferentie over de misdaad voor gesteld misdadigers dood te martelen, bij voorbeeld door hen te villen. Universitair nieuws UTRECHT Aan de rijksuniv. te Utrecht is gesl. kand. scheik. B. Taverne. Leiden. NOS-rapport over kabel-tv (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De commissie Keyzer, een door het NOS-be- stuur samengestelde commissie ter nadere bestudering van het j rapport over de kabeltelevisie i van dr Casema. is van oordeel, j dat de financiering van regiona- i Ie en lokale kabelprogramma's j dient plaats te vinden op basis van het profijtbeginsel. Het ver- j zorgen van de programma's be- hoort volgens dc commissie niet tot de bevoegdheden van de ex ploitant van draadomroepinrich- De commissie zegt in haar giste ren verschenen rapport, dat in voering van reclame in regiona le- en lokale programma's van de hand moet worden gewezen. De invoering daarvan zou be langrijke schade berokkenen aan de regionale en plaatselijke (dag)bladcn. Er dient volgens de commissie Keyzer één centraal cultureel instituut in het leven te worden geroepen, dat zal worden belast met de programmaverzorgendc functie. De gedachten van de commissie gaan in dit verband uit naar de NOS. In Hengelo wordt een groot aantal 40 jaar oude eiken verplant, die moeten wijken voor een weg in aanleg. De aardkluit wordt natgemaakt, waarbij de vorst het bijeenhouden van de kluit vergemakkelijkt. Boom met kluit wordt dan naar zijn nieuwe bestemming gereden. Peter Stuyvesant, jongste der wereldmerken Nieuw in Europa... IV! F N I HOI. de koelere smaak van Peter Stuyvesant Menthol. Koop vandaag nog Peter Stuyvesant Menthol, zoveel zachter,zoveel frisserèn ...u geniet zoveel meer! irdwijk geconstrueerde Esro-salellict

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9