Aeolus maakt van de Olympische ijspiste loterij met veel nieten Wintersporten niet universeel r~L BRUNDAGE: Olympische Q5£p vlokken SAPP0R072 Karl Schranz „slachtoffer" van Brundage Karl Schranz uitgesloten voor Sapporo C.EHOORD: Voor Rudi Lubbers niet alles goud wat er Blin-kt. MAANDAG 31 JANUARI 1972 Al SAPPORO Avery Brundage, de 84-jarige president van het Internationaal Olympisch Comité, heeft door zijn felle taal in de openingstoespraak van het 72e IOC-congres gisteren de Japanners op het hart ge trapt. In aanwezigheid van hoge Japanse Autoritei ten verklaarde de strijdvaardige Amerikaan onder meer, dat hij van mening is dat de wintersporten slechts in relatief weinig landen worden beoefend en allerminst universeel kunnen worden genoemd. Eni ge landen beheersen deze takken van sport", zei hij, ,,de samenhang met het wintersporttoerisme is zo nauw, dat in vele gevallen ski-ploegen steun op ve lerlei manier van hun regering krijgen. Dat is geen sport meer. Zijn toespraak was een ware philippica tegen de Winter spelen. Brundage beriep zich op de grondbeginselen van de stichter van de «Olympi sche Spelen. Pierre Baron de Coubertin. Snel en bijna zon der intonatie las hij zijn rede van papier op. Toen de laat ste woorden verklonken wa ren. volgde een bescheiden en eigenlijk alleen maar be leefd applaus. Overigens kan men van leden van het IOC veelal de me ning horen verkondigen, dat men het de Japanse gasthe ren zo kort voor de Spelen eigenlijk niet kan aandoen een aantal skiërs uit te slui ten van deelneming. De ergste „boosdoener" in de ogen van Brundage is de Oostenrijker Karl Schranz, die sedert zijn zeventiende jaar in dienst is van een Oostenrijkse skifabriek. Op de lijst van de Amerikaan staat ook de naam van de Fransman Henri Duvillard hoog genoteerd. Avery Brundage veroordeelde niet alleen de skiërs. ..De winnares van de gouden me daille bij het kunstrijden in Grenoble (de Amerikaanse Peggy Fleming) tekende kort na de Spelen een con tract dat haar 500.000 dollar (1.7 miljoen gulden) ople verde", voerde de IOC-presi- dent aan. „Baron de Couber tin was tegen de invoering van Winterspelen, maar hij werd bij de stemming over troefd". Hij wees er vóórts op dat de Winterspelen van Grenoble 1968 240 miljoen dollar heb ben gekost, wat Brundage een onverantwoorde uitgave voor tien dagen sport vond. (Van een speciale verslaggever) SAPPORO De vrees is niet ongegrond geble ken. Gisteren kwam de bevestiging. De schaats wedstrijden om de Olympische medailles zullen, indien de weers omstandigheden ook maar enigszins tegenzit ten, één grote loterij worden met vele nieten. De gelukkigen zullen er het goud. het zilver en het brons uit kunnen plukken. De in de nacht van zaterdag op zondag gevallen sneeuw ruim dertig centimeter had de baan en de tribunes aan het oog onttrokken. Ter wijl een stroom (windkracht zes) de sneeuw door het Ma- komanai-ijsstadion joeg. gin gen de sneeuwploegen aan het werk om de baan vrij te maken voor de geprogram meerde trainingswedstrijden. Bijna anderhalf uur te laat klonk het eerste startschot, 's Werelds sprintelite had zich verzameld voor een 500 meter. Winnaar werd wereld recordhouder Leo Linkovesi. Maar zowel hij als Erhard Keiler, de Duitse Olympische kampioen van Grenoble op de korte schaatsafstand die eveneens onder de veertig seconden bleef, moest het beamen: „Deze wedstrijden waren geen maatstaf. Daar voor werd onder te ver uit eenlopende omstandigheden De weersomstandigheden in 't bijzonder de wind wis selen met de minuut. Onder de extreem slechte condities, kwam dit des te duidelijker tot uiting. De sneeuw joeg, opgejaagd door een buiten zichzelf geraakte Aeolus, door het stadion. De god van de wind moest echter nu en dan even op adem komen om nieuwe krachten te ver zamelen. Wie zo'n adempau ze, trof, mocht zich gelukkig prijzen. Met grotere kracht kwam de wind soms terug. De Russische supersprinter Valeri Moeratov was er niet tegen opgewassen en werd uit de bocht gedrukt. Zelfs de met schuimrubber gevul de balen, die als afrastering dienden, konden hem niet stuiten. Hij vloog er over heen in de sneeuw. Leo Lin kovesi, de Finse sprinter, was met 39 1 seconden veruit de snelste. Erhard Keiler „Ik reed slechts voor tachtig procent, want ik had last van stijfheid in mijn boven benen en wilde me niet for- Daar gaat Valeri Moeratov. Hij nam de bocht nogal scherp en de harde wind deed de rest. Over het schuimrubber heen dook hij i „Met deze tijd ben ik niette min tevreden, al zegt die na tuurlijk niet zo veel. vooral niet ten opzichte van de an deren. Daarvoor werd onder te verschillende omstandig heden gereden. Zo'n wed strijd heeft echter toch wel arde, de plaats om jezelf te bovendien om je concurren ten aan het werk te zien". Van de Nederlanders kwamen Schenk en Verkerk wel op het ijs, maar zonder schaat sen. De overige drie leden van de Nederlandse ploeg stortten zich wel in het avon- geen specifieke sprinters zij kwamen niet ver. niet on der de eerste tien. Bols was van het drietal met 42.5 de snelste, Verheijen kwam tot 43,0 en Van Dijk, die alleen over de baan ging, tot 44,8. Ook de dames reden een 500 meter de 1000 meter en de 1500 meter werden in verband mei het slechte weer afge last die werd gewonnen door de Amerikaanse Kay Lunda in 45.43 voor de Oost- duitse Rüth Budzisch- Schleiermacher, die 45.44 liet noteren. De Amerikaanse Dianne Holum, die lange tijd in Deventer trainde, werd met 46.49 derde. Als enige Nederlandse startte Elly van de Brom. Zij werd met 46.72 vijde. De wind zit dus de schaatsers dwars, Brundage en de sneeuw de skiërs. De vochtigheidsgraad van de sneeu wblijkt veel hoger. In Europa bestaat sneeuw voor zo'n vijftig procent uit vaste stof. Door de nabijheid van de zee is het vochtigheidsge halte van de sneeuw in Sap poro bijna 98 procent. Voorts heeft de sneeuw nooit dezelf de temperatuur. Zaterdag morgen was het zestien gra den onder nul bij het vertrek van de afdaling en negen graden onder nul bij de aan komst enige tientallen secon den later. De kristallen blijken een dia meter te hebben, die drie maal zo groot is als van Eu ropese sneeuw en in plaats van op te lossen als de zon gaat schijnen, splijten de kernen, vriezen aan elkaar en vormen een harde, nau welijks glijdende massa. Er bestaat zelfs het gevaar, dat de ski's als een soort zuig nappen gaan fungeren. De Oostenrijkse Anne Marie Proell en de Franse ski- ploeg hebben dan ook lichte dwarsgroeven op het loop- vlak van hun ski's laten aan brengen om de lucht door te laten. converslatieruimten, die elke ploeg in het Olympisch dorp tot zijn beschikking heeft, omgetoverd tot ware labora toria. In de skisport, waar het om honderdsten van een seconde gaat, kun al beslis send zijn met welk soort vet de ski's zijn ingesmeerd. In de ruimten wordt nu gepo lijst, geschaafd, en geëxperi menteerd met alle mogelijke oliën. Uit angst voor spion- nage worden buitenstaanders streng geweerd. De Franse ploeg schijnt bij de vervaardiging van deze hek- senbrouwsels een beslissende voorsprong te hebben geno men. De Franse bond was zo slim om naar de voor-Olym pische spelen van vorig jaar in Sapporo niet alleen deel nemers maar ook een che misch ingenieur af tc vaardi gen. Jean Paul Toussoint, die hoopt de „maker" van kampioenen te worden. De vertegenwoordigers van alle 35 landen, die deelnemen aan de Spelen, zijn in het Olympisch dorp aangeko men. Er wonen 1656 perso nen; 217 deelneemsters. 912 deelnemers en 527 officials. De Verenigde Staten vormen met 156 personen het groot ste contingent. West-Duits- land is met 129 tweede en Japan derde met 122. Honga rije is slechts door twee per sonen vertegenwoordigd: een deelnemer en een of ficial. Francoise Macchi. de Franse skister die als een van de fa vorieten geldt voor een gou den medaille, is bij een trai ning gewond geraakt. Bij een afdaling liep zij een ern stige enkelblessure op waar door haar deelnemen aan de Spelen zeer onzeker is ge worden. Francoise Macchi naatregel die voor hem uit- Juan Antonio Samaranch, de Olympische chef van het protocol, heeft het nodig geoordeeld in hooggestemde bewoordingen een waarschu wing te doen uitgaan aan alle atleten, die wellicht niet van plan zouden zijn geweest de opening van de Spelen bij te wonen. Hun afwezigheid zou volgens de Spanjaard schade toebrengen aan de morele waarde van de Spe len. „Dit is de broederlijke ontmoeting van mensen van goede wil. Elke atleet, die niet in de parade meeloopt, maakt zich niet alleen schul dig aan grove onbeleefdheid, maar brengt tevens schade toe aan de morele waarde van de Spelen.' aldus Sama ranch. Bob Howe, een van de spelers van het Amerikaanse ijshoc- keyteam, is de jongste deel nemer aan dit toernooi. Bob Howe is zestien jaar. On danks zijn jeugdige leeftijd heeft hij een vaste plaats in het Amerikaanse team. Hij hoopt later, evenals zijn va der. profspeler te worden. Hij zal hiervoor echter nog vier jaar geduld moeten oefenen, want de regelementen van de Noordamerikaanse bond schrijven voor dat een speler tenminste twintig jaar moet zijn voor hij een contract kan krijgen. In Sapporo is de Olympische perschef, de 59-jarige Japan ner Yoshi Akiyama, overle den. Akiyama, die reeds in 1964 gedurende de Olympische Zomerspelen in Tokio als perschef voor de buitenland se verslaggevers optrad, had voor de winterspelen alle voorbereidingen getroffen. In 1956 was hij als verslaggever voor het nationale Japanse persbureau aanwezig bij de Olympische Spelen in Mel bourne, en eveneens in Rome 1960. In de herfst van 1971 werd Akiyama ziek en verbleef enige maanden in een ziekenhuis in Tokio. In december werd hij geope reerd. Deze operatie had een gunstig resultaat. Een week geleden had Akiyama zijn werkzaamheden in Sapporo hervat. Als zijn opvolger is aangewezen Tsuyoshi Miya- kawa. die reeds als assistent van Akiyama optrad. Avery Brundage. 's werelds meest besproken Olympiër, zal worden onderscheiden met de Orde van de Rijzende Zon eerste klasse. Volgens de Japanse pers zal de rege ring het besluit op 8 februari officieel bekend maken. Bhalvc de bejaarde president van het IOC zullen ook de vi- ccpresidenton jhr. H. A. van Kurnebeek en Lord Killanin hoge Japanse onderscheidin gen worden verleend. Sapporo (AP) De Oosten rijkse oud-wereldkampioen skiër Kurl Schranz is van daag officieel uitgesloten van de Olympische Spelen in Sap poro. Het Internationaal Olympisch Comité heeft hiertoe enkele dagen voor het begin van de speeln besloten. „omdat Schranz zijn naam en foto heeft loten gebruiken voor reclamedoeleinden". „Het lijdt geen twijfel, dat Schranz als zondebok is uitgekozen", zei een Oostenrijke official. „Maar het zou onze doelstel lingen niet dienen als wij als ploeg tot actie overgingen". Maurice Martel, de president van de Franse skibond heeft het besluit betreurenswaardig genoemd. Prikkel Vlak voor zijn duel met de Italiaan Piero del Papa heeft de Europese Boks Unie een voor Rudi Lub bers uiterst vervelend be sluit genomen. De Duitser Jürgen Blin werd aangewe zen voor een titelduel met kampioen Urtain, een ge vecht waarop Rudi Lub bers en matchmaker Henk Ruhling vast hadden gere kend. De stem van Neder land in de EBU is echter zwak. Daarbij komt dat Blin meer spectaculaire gevechten heeft geleverd dan Lubbers die met beleid is ..gebracht" maar geen lijst met overwinningen, of zelfs gevechten, met ..gro ten" kan overleggen. Niet temin mag hij een poten tieel titelkandidaat worden genoemd. Wat hij kan. heeft men in Duitsland kunnen zien waar hij enige knappe duels leverde. Maar het hemd is nu een maal nader dan de rok en als er een Westduitser naar voren kan worden ge schoven, zal men dat daar niet laten. Vanavond zal dit Lubbers een extra-prik kel geven want de EBU zal er, indien de zaken althans eerlijk gaan, niet meer on deruit kunnen Lubbers kandidaat te stellen voor het eerstvolgende Europe se titelgevecht indien hij een klinkende zege behaalt. Verleggen Niets veranderlijker dan het weer; parafrase op een be kend gezegde. De ervaring van de laatste jaren heeft evenwel geleerd dat het in Nederland pleegt te gaan vriezen en sneeuwen na Nieuwjaar, soms nu Kerst mis. Niettemin werd beslo ten dat voor de voetbala mateurs een gesloten pe riode zou gelden van half december tot half januari. En ziet wat gebeurde. Na die gesloten periode werd niet meer gevoetbald. Het weer beschikte anders dan de voetbalheren. Inderduad zijn de Kerstdagen minder geschikt voor voetbal. Rondom die data bleek voetbal mogelijk. En het is zinvol een programma zo ver mogelijk af te werken om niet de kans te lopen in de zomer met zweetvoet- bal" te worden geconfron teerd, zoals vrijwel elk jaar gebeurt. Verleggen van de winterpauze zou daarom het overwegen waard zijn. Krap Het snel vorderen met het competitieprogramma spreekt nog sterker in het betaald voetbal. Met een reeks van vierendertig wedstrijden om van de eerste'divisie niet te spre ken zit men al krap in de tijd. Reken bij die vier endertig zondagen de va kantieperiode, de bekerzon dagen, schaatsconcurrentie waarvoor voetbal wijkt, enige interlands en er is al bijna geen plaats meer voor, zoals vrijwel elk jaar blijkt, noodzakelijke verschuivingen ten gevolge van de weersgesteldheid. Vandaar elk jaar ook weer competitievoetbal in maan den die daarvoor niet geëi gend zijn. Nog steeds kan Nederland niet komen tot het Engelse systeem, al is daar de competitie nog groter; in het begin meer malen per week spelen. Maar in Engeland is de competitie dan ook altijd prompt op de tevoren ge stelde tijd afgelopen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9