PRINS BERNHARD bij de Jet-Set I ph-pbx MAANDAG 31 JANUARI 1972LEIDSE COURANT PAGINA 7 I glaswerk; 12. Nooduitgang; 13. Uitklapbare ormleuning; 14. Harmonica-deur; 15. Bergruimte; 16. Toilet; 17. Kleedkamer. De nieuwe koninklijke Fellowship op Schiphol, klaar voor de technische overdracht. Prins Bernhard achter het ingewikkelde instrumentarium 1 om het toestel zelf te leren vliegen. de nieuwe Fellowship. Hij volgt bij Fokker een cursus van drie weken (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Eindelijk mag de koninklijke familie zich tot de jet-set rekenen, dat selecte clubje blauwbloedigen en rijk aards dat per eigen straalvlieg tuig de wereld rondreist; 2 ja nuari namelijk is de oude Fok ker Friendship, waarover het Hof beschikte, ingeruild tegen een gloednieuwe Fokker Fel lowship tcuils. Voorts bevinden zich er een bar in, een schrijfbureau, een eethoek. oen salonhoek en twee zithoeken. Erachter ligt een afgescheiden compartiment waarin nog eons vijftien stoelen kunnen worden geplaatst en wel in drie rijen van vijf. Hier rei zen de leden van het gevolg. Weer daarachter is de kleedka mer voor de koninklijke familie. De hele aankleding van het in terieur, stoelen, tafeltjes, gordij nen en vloerbedekking, is ver vaardigd van brandvrij mate riaal. Martinair Nieuw js ook dat de koninklijke fa milie op hnur vluchten de bo- schikking krijgt over twee ste wardessen die worden betrok ken van Martlnnlr. In de oude Friendship deed de boordmcca- niclen tcvons dienst als hof meester. Mnrtinalr levert ook twee bemanningen voor de Fel lowship, terwijl het onderhoud eveneens naar dit charterbedrijf gaat omdat Soesterberg het kar wei niet aan kan. PIET SNOEREN verder dan Athene komen, maar het nieuwe toestel brengt hem in één ruk tot in Cairo. Ook is de Fellowship veel snel ler dan de Friendship: 850 kilo meter tegen 450 kilometer per uur. Prins Bernhard, zelf een volledig gebrevetteerd piloot, heeft hon derden vlieguren in de oude Friendship op zijn naam ge bracht, altijd in gezelschap van de 53-jarige vlieger W. J. Hols- wilder. Met de nieuwe Fellow ship zal dat niet anders worden. „Zowel de prins als ik gaan vcor de besturing van de F 28 b;j Fokker een opleiding van drie weken volgen", aldus Hols- wilder. ..Zelf ga ik bovendien een week naar Engeland om bij de Rolls Royce-fabrieken een studie te maken van straal-mo- toren." Nu hem ook het commando over de koninklijke Fellowship is toe vertrouwd, begint hij in het zicht van records te komen. Reeds in de oorlog bestuurde hij bommenwerpers, evenals prins Bernhard trouwens die 31 jaar geleden in de Britse Royal Air Force aan zijn aktieve vliegers loopbaan begon. Sindsdien is hij de 15.000 vlieguren gepasseerd. Zelfs bij de KLM vormt die grens momenteel een uitzonde ring Het nieuwe toestel biedt de konink lijke familie uiteraard ook meer ruimte en comfort dan de oude Friendship. De F 27 zoals die door Fokker voor de koningin en de prins was ontworpen, bood plaats aan slechts zestien passagiers. De koninklijke Fel lowship heeft dertig stoelen. Als bijzonderheid kan worden ver meld dat die echter nooit alle dertig bezet mogen zijn. Het interieur van de lounge in het nieuwe straalvliegtuig voor de Koninklijke Familie, met als overheersende kleuren bruin en blauw. Rechts op de voorgrond een bureau, daarachter de salonhoek en een zithoek, een zitje en de bar. De harmonicadeur geeft toegang tot de toiletruimte. Gezelligheid In de koninklijke lounge staan na melijk ter verhoging van de ge zelligheid vier stoelen dwars op de vliegrichting, dus met rug leuningen naar de ramen ge keerd. Uit veiligheidsoverwegin gen mogen die stoelen bij starts en landingen echter nooit bezet zijn. In werkelijkheid heeft de PH-PBX dus maar een capaci teit van 26 passagiers. In het smaakvolle interieur van de koninklijke lounge waarin de kleuren bruin en blauw over heersen, staan vijftien fau- Evenals de F 27 en de F 28 eigen dom van. de Rijksluchtvaart dienst die weer ressorteert on der het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De vliegtuigen worden dan ook wel aangeduid als ..regerings-Frfendship" en ,regerings-Fe I lowship"Maar in de praktijk kan het Hof er te allen tijde met voorrang gebruik ven maken. Door de bijzondere inrichting van de cabine en de extra naviga- tie-apparatuur is de Fellowship voor de koninklijke familie het duurste vliegtuig dat Fokker ooit heeft gebouwd. Normaal kost een F 28 ongeveer 9 mil joen gulden, maar voor de PH- PBX, (een registratie waarin men de initialen van prins Bernhard terugvindt) heeft de regering 16,5 miljoen neer moe ten tellen. De oude koninklijke Friendship was genoemd naar Gerben Sondérman, de veronge lukte invlieger van Fokker en boezemvriend van de prins. Hoe het nieuwe toestel gaat heten is nog niet bekend. Wat de Rijksluchtvaartdienst met de thans afgedankte F 27 gaat doen, staat niet vast. Men zou de machine die nog in prima staat verkeert, op de tweede hands markt willen verkopen, maar de vraag is momenteel ui termate slap. Bij de Fokker-fa brieken staan al vijftien overtol lige Friendships die men aan de straatstenen niet kwijt kan. i Officieel heet de nieuwe Fellowship „regeringsvliegtuig", en de initialen PB in de registratie doen er geen twijfel aai gaat maken. Friendship een prachtige staat van dienst achter de romp. Sinds hij op 30 mei 1960 in ge bruik werd genomen, heeft hij 3800 vlieguren gemaakt in totaal voerde hij 2050 vluchten uit voor het koninklijk huis, zowel in Europa als daarbuiten. Bij lange vluchten moesten echter veel tussenlandingen worden ge maakt, want het vliegbereik van de F 27 is afhankelijk van de belading, niet groter dan 1500 tot 2500 kilometer. ïaar het koninklijke wapen op de staart bestaan wie er het meest gebruik van Staat Van dienst De Fellowship heeft een actiera dius van 3500 kilometer. Met de Ondertussen heeft de koninklijke F 27 kon prins Bernhard niet

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7