Proces huidig pastoraal beleid niet stopzetten D.P.R. VRAAGT BISSCHOP: Protestbrief van pastores naar paus PvdA wijzigt houding niet DUITSE BISSCHOPPEN MOETEN HUN ROL ZELF VERDUIDELIJKEN £cidóc(SotiACWit V Oud geschrift redt mogelijk Koninginnekerk Biograaf van Hughes wordt ondervraagd MAANDAG 31 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND De overgrote meerder heid van de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Roermond heeft zich zaterdag gesteld achter de nota „Nieu we bisschop", die was opgesteld door de centrale commissie van de raad, le den van het kapittel, van de diocesane diensten en van de dekensvergadering. De nota noemt de gang van zaken rond de bisschopsbenoeming van dr. J. M. Gijsen ondoorzichtig, acht de benoe ming een afwijzing van het tot nu toe gevolgde pastorale beleid en een dis kwalificatie aan het adres van de Ne derlandse bisschoppen. In de nota wordt aan de nieuwe bisschop gevraagd zich te willen stellen achter het tot nu toe gevolgde beleid. Mocht dat niet moge lijk zijn, dan achten de opstellers van de nota en de leden van de D.P.R., zich verplicht in onderlinge solidariteit ver der te moeten werken in de lijn van het tot nu toe gevolgde beleid. Namens de opstellers van de nota ver klaarde dr. P. Stevens dat de laatste bepaling op geen enkele manier een op roep tot blokvorming wilde zijn, maar slechts de l^edoeling had duidelijk te maken dat men het plotseling afbreken van een opgang gekomen proces niet op onverantwoorde wijze wilde afbreken. Van de 88 aanwezige leden deelden er 77 die mening en stelden zich positief achter de nota, 8 leden stemden tegen en 4 leden gingen onder voorbehoud ak koord met de tekst. Voordat echter de nota in stemming kon komen, wisselden de leden uitvoerig van gedachten over de verschillende problemen die er rond de benoeming van dr. Gijsen tot bisschop van Roer mond naar voren waren gekomen. Openheid Om een zo groot mogelijke openheid te betrachten legde vicaris mgr. P. J. van Odijk een verklaring af waarin hij ge detailleerd inging op de procedure var de voordracht. Daaruit werd duidelijk dat het kathedraal kapittel na 8 mei 1971, de datum dat de voordracht van drie kandidaten naar het Nederlandse episcopaat werd gebracht, niet meer in het spel is betrokken. „Slechts eenmaal heb ik bij een toevallige ontmoeting met de pro-nuntius uit een gezegde van hem begrepen, dat onze kandidaten niet „in" waren. Hij zei namelijk: wat hebt u me nu voor kandidaten naar voren gebracht", ik kreeg toen praktisch geen gelegenheid iets ter verdediging in te brengen", aldus vicaris van Odijk. Volgens Vicaris Van Odijk hebben ver schillende personen en groeperingen herhaaldelijk hun invloed aangewend om de benoeming van een der drie voorgedragen kandidaten te voorkomen Bijzonder merkwaardig was de rol die de heer F. van Dooren uit Den Haag speelde. Deze man had al in het najaar van 1970 diverse kloosters in Limburg geschreven met het verzoek, de aan dacht te vestigen op dr. Gijsen. Dat werd pas echt fraai toen de heer Van Dooren in juli 1971 het kapitel mid dels een brief liet weten dat wat men ook mocht doen dr. Gijsen bisschop van Roermond zou worden. De heer Van Dooren zou daar zelf voor zorgen en hji voegde daar prompt aan toe, dat hij ook voor de benoeming van dr. Si- monis had gezorgd. Het kapittel liet de pronuntius in een brief weten het ramp zalig te vinden als iemand als de heer Van Dooren de dienst zou gaan uitma ken. De pronuntius schreef op zijn beurt terug, dat de beweringen van de heer Van Dooren „een vrucht van zijn fantasie" waren. Nuntiatuur Welke functie de pro-nuntius in de bis schopsbenoeming van dr. Gijsen precies heeft gehad, kon ook vicaris Van Odijk niet verduidelijken, maar de pastorale raad drong er bij de centrale commis sie wel op aan om de rol van mgr. Feli- ci nader te onderzoeken. Een motie om te bewerkstelligen dat het instituut van de nuntiatuur op de korst mogelijke ter mijn wordt afgeschaft en de regering en parlement te verzoeken daartoe de geëigenden stappen te ondernemen, werd door de indieners na overleg ingetrokken. Er kwamen tijdens de vergadering nog een aantal verklaringen en voorstellen ter tafel, die dan wel niet in stemming werden gebracht, maar die door de cen trale commissie van de raad nader zul len worden bestudeerd. Dat betreft on der meer de rol die de Duitse bisschop pen in de afgelopen maanden hebben gespeeld, dat betreft de rehabilitatie van de drie kandidaten, die naar de mening van de vergadering „door de benoeming van dr. Gijsen in ernstige persoonlijke gewetensnood" zijn komen te verkeren en dat betreft de vraag aan de theologische adviescommissie in hoe verre er een dwingende grond is om te erkennen dat dr. Gijsen de nieuwe bis schop is. Bezorgdheid De leden van de raad legden zaterdag een eerlijke bezorgdheid aan de dag rond de gang van zaken in de Neder landse kerkprovincie, zowel zij die zich achter de eerder genoemde nota stel den, als degenen die de nota afwezen. Daartoe behoorde onder meer deken Joosten uit Echt, die de nota hooghartig en zelfverzekerd noemde en van mening was dat deze voorbij gaat aan de zware geloofscrisis waarin vele gelovigen te recht zijn gekomen. Hij noemde het be kend maken van de nota „een donkere dag voor Limburg". Het verzoek van deken Joosten om als raad gelukwensen aan te bieden aan de nieuwe bisschop, werd niet ingewilligd. Zijn voorstel verkreeg niet de tien handtekeningen die daarvoor reglemen tair noodzakelijk. De raad gaf er de voorkeur aan om ieder op zich al dan niet te reageren op de benoeming. Op het vliegveld Kennedy bij New York is de kaper van een Boeing 707 van TWA zaterdag door de politie neergeschoten en zwaarge wond naar een ziekenhuis gebracht. De man, Garret Brook Trapnell had het toestel met 101 inzittenden gekaapt, nadat het was opgeste gen in Los Angeles. In New York werden de 93 passagiers vrijgela ten. Daar ook eiste de kaper 300.000 dollar, voldoende brandstof voor een vlucht naar Europa en de vrijlating van enkele gevange nen, onder wie Angela Davis, de voorvechtster voor gelijke rechten voor blank en zwart. Ook wilde hij een onderhoud met president Nlxon. Het toestel steeg voor enige tijd op om weer op Kennedy Airport te landen, waar FBI-agenten Trapnell neerschoten. Boven: de kaper, beneden: het toestel in New York. De psychiater van Trapnell heeft de pers verweten teveel ophef te maken van de kapingen. De kapers, die doorgaans lijden aan verval- gingswaanzin (paranoi) worden door de verslagen in de kranten geïni spireerd, waarbij zij de fouten van hun voorgangers proberen te ver mijden. Ook kunnen de kapers de rechtstreekse radioverslagen vol gen en daaruit vernemen welke maatregelen de politie tegen hen neemt. DEN HAAG Vijftien priesters-ij pastores spreken uitdrukkelijk en predikanten van het convent van kerken in Laren hebben een protestbrief opgesteld naar aan leiding van de benoeming van de nieuwe bisschop van Roer mond. De brief zal aan paus Paulus worden toegezonden. In de brief wordt uiting gegeven aan de grote bezorgdheid en verontwaardiging van predikan ten en priesters in Nederland over het negeren van de voorge dragen bisschopskandidaten. Veertien pastores in Maastricht hebben een brief geschreven aan het kapittel van Roer-: mond, de hoofden van dienst en de DPR, waarin zij uiting geven aan hun verbijstering en teleur stelling over de gang van zaken bij de bisschopsbenoeming. De Voor de KRO-radio heeft de Rot terdamse vicaris-generaal dr. W v.d. Ende het dilemma geschil derd waarvoor velen thans ge plaatst zijn. „Aan de ene kant staat de overtuiging van chris telijke vrijheid en ruimte voor de toekomst en aan de andere kant het gezag en de toekomst. Maar ook: aan de ene kant het kerkvolk, moe van ruzies, en aan de andere kant priesters en leken die bewogen zijn". Vol gens vicaris van den Ende zal de toekomst duidelijk moeten maken of vrijheid, openheid en dienst aan de wereld het kun nen winnen van letter, autoriteit en systeem. 1 •••!•><- r f/4 J/J 1"Sjtt - f RECORD HOUDINI GEBROKEN Geoffrey Hansen, een 18-jarige Amerikaan, heeft gisteren ge probeerd het record van boei- enkoning Harry Houdini te breken. Geketend van hoofd tot voeten liet hij zich zakken in de baai van San Francisco. 20 seconden later werd hij door vrienden weer uit het water gehesen. Houdini's re cord was 57 seconden. j* TEGENOVER K.V.P. DEN HAAG De partijraad van de PvdA heeft zijn afwijzende houding tegenover de KVP za terdag versterkt. De nieuwe KVP-voorzitter De Zeeuw mag dan naar de PvdA lonken, hij Is „niets anders dan een andere vlag op een lekkende modder schuit", zo kreeg hij niet al te vriendelijk te horen. De partij raad concludeerde dat er geen enkele aanleiding is de afwji- zende houding tegenover de re geringspartijen te veranderen, zolang die partijen zo ondubbel zinnig in de Tweede Kamer het beleid van het kabinet-Biesheu vel steunen. Wie het regeringsbeleid en de houding van de confessionele fracties daartegenover beoor deelt, moet wel tot de conclusie komen dat er sprake is van diepgaande tegenstellingen tus sen enerzijds het kabinet en de vijf regeringspartijen en ander zijds de PvdA en haar vooruit strevende partners, zo legde de partijraad vast. foor alle duidelijkheid werd bij de confessionele kamerfracties speciaal de KVP genoemd. Er was nog voorgesteld de speciale j vermelding van de KVP in de j verklaring te schrappen. m"?r de partijraad vond dat KVP- voorzitter De Zeeuw en zijn geestverwanten onverbloemde j taal moesten horen. be partijraad toonde grote waar- j dering voor het oppositiebeleid. Gemeend werd dat steeds j meer kiezers het beleid van het kabinet-Biesheuvel beu worden. Rond benoeming dr. Gijsen ,,De PvdA veroordeelt het be leid van het kabinet en wil echter alleen na nieuwe verkie zingen meewerken aan een regering met een duidelijk voor uitstrevend karakter". Nog eens werd vastgelegd dat al leen met andere partijen in een regering zal worden samen werkt, als vooraf bindende af spraken over een regeringspro gram en kandidaat-ministers worden gemaakt. Aanwijzingen dat.er bij de confessionele par tijen een andere wind gaat waaien, ontbreken ten enen- Partijvoorzitter Van der Louw had dat ook gezegd: De Zeeuw als mens zal serieus worden ge nomen. Maar interessanter is de vraag hoe serieus De Zeeuw moet worden genomen als ver tegenwoordiger van zijn partij en als vertolker van wat daar in brede kringen leeft. En dan zien we, zei Van der Louw, bij geen enkele regeringspartij, de KVP inbegrepen, een werkelijk ver langen naar een nieuwe politiek. Burgemeester Samkalden van Amsterdam is met zijn vrouw naar Casablanca vertrokken. Hij ging op doktersadvies een war- mer klimaat opzoeken om ver der van zijn hernia te herstel len. Voor het vertrek haalde zijn zoon een veter uit zijn schoen, omdat die van zijn vader was bezweken. (Van één onzer verslaggevers) ROERMOND „Ondanks de toezeggingen van het Duitse episcopaat om maatregelen te nemen tegen de systemati sche hetze die in de Duitse pers tegen het Nederlands episcopaat wordt gevoerd, is er tot nu toe nog niets ge beurd. Nu rond de benoe ming van dr. J. M. Gijsen, tot bisschop van Roermond, duidelijk is geworden dat door Duitsers invloed op de door Rome gedane keuze is uitgeoefend, vind ik dat de Duitse bisschoppen zelf hun rol in deze affaire moeten verduidelijken". Aldus prof. P. v. d. Baar tijdens de za terdag gehouden vergadering van de pastorale raad van het bisdom Roermond. Die Duitse inmenging in het gebeuren van de Nederland se kerkprovincie werd voor al publiekelijk door een pu blicatie van de uit Essen af komstige dr. Gerhard Fitt- kau. In verband met de op handen zijnde bisschopsbe noeming publiceerde deze in september van het vorig jaar een artikel, waarin de drie priesters, die kandidaat zouden zijn voor 't bisschops ambt, als modernisten wer den gekwalificeerd. Eén van hen werd ervan beschuldigd belangrijke katholieke ge loofspunten te hebben ont kend. De leiding van het bisdom Roermond heeft tegen deze verdachtmakingen krachtig geprotesteerd. Volgens prof. V. d. Baar zijn er de laatste tijd vier besprekingen ge weest tussen Duitse en Ne derlandse bisschoppen, waar de berichtgeving in de Duit se pers aan de orde is ge weest. De Duitse bisschop pen zouden gezegd hebben dat ze rust willen aan de grens, maar ze hebben daar, volgens prof. V. d. Baar zelf bepaald niet toe bijge dragen. Vier jongens bij spel omgekomen TOKOESJIMA (Reuter) In Ja pan zijn vier schooljongens van acht tot tien jaar om het leven gekomen, toen zij probeerden een tunnel te maken, zoals die waarin een Japanse sergeant uit de tweede wereldoorlog zich op het eiland Goeam in de Stille Oceaan ruim 27 jaar schuil heeft gehouden. Drie jongens wisten ongedeerd on der het zand uit te kruipen, toen de tunnel die zij aan de oever van een divier in het zuidwes ten van Japan hadden gegra ven, instortte. Sergeant Sjotsji Jokoi werd een week geleden in uitgeputte toe stand op Goeam aangetroffen, waar hij in 1944 bij de landing van de Amerikaanse strijd krachten in het oerwoud was gevlucht. Hij lijdt nog steeds aan hallucinaties. Altmann was SS'er in Nederland LA PAZ, (Reuter/AFP) De tot Boliviaan genaturaliseerde Duit ser Klaus Altmann heeft dit weekeinde in een televisie-inter view toegegeven dat hij in de oorlog als SS'er heeft gediend in Nederland, Frankrijk, de Sow- jet-Unie en Duitsland. Hij ontkende echter dat hij in werkelijkheid Klaus Barbie heet en hoofd van de gestapo in Lyon is geweest. Frankrijk heeft Peru, waar Altman sinds oktober verbleef, om zijn uitle vering verzocht, maar Altmann is inmiddels alweer in Bolivia teruggekeerd. De Boliviaanse ambassadeur in Peru heeft verklaard dat zijn regering Altmann als Boliviaans staatsburger zal beschermen. Nog te vroeg voor groot conflict om Defensie WAANNEER deze week minister De Koster op het Binnenhof zi begroting gaat verdedigen, weet hij dat Defensie meer dan de g woonte is in de belangstelling van de Nederlandse burgerij star Wie suggereert dat dit begrotingsdebat tot vroege ondergang van h kabinet-Biesheuvel zou kunnen leiden, moet aanhanger zijn van theorie dat de wens de moeder van de verwachting is. Niettem gaat het defensiedebat aan politieke spanning gepaard. Al was h alleen maar omdat de K.V.P.-voorzitter De Zeeuw de directeur v; zijn partijbureau juist op het punt van het defensiebeleid de Kame fractie heeft laten kritiseren. Belangrijker is, dat in veel breder kringen de overtuiging groeit, h in ons land de organisatie van het defensie-apparaat aan een grc revisiebeurt toe is en dat dan misschien geld bespaard kan word waarom andere departementen zitten te springen; geld dat ond meer nodig is om het urgentieprogram van de christan-democra sche partijen meer dan minimaal te kunnen uitvoeren. Politiek boeiend kan het debat worden, nu de Partij van de Arbe fractievoorzitter Den Uyl c.s. bijna imperatief opgedragen heeft in 1 Tweede Kamer de grote trom te gaan roeren en net als bij C.R.T en Onderwijs niet ervoor terug te schrikken tegen de gehele b groting te stemmen. Gaat D'66 dan dit voorbeeld volgen? Zal Den Uyl dan erin slagen e minderheid van de confessionele partijen achter zijn demonstra; van afwijzing te krijgen? Het wordt komende dagen afwachten. Vo een grootscheeps conflict om Defensie met politieke consequenti lijkt het ons vandaag evenwel nog te vroeg. /"\M te beginnen is er het regeerakkoord van 1971, gesloten onder ^schutse van De Zeeuw's politieke vriend en geestelijke vadc prof. Steenkamp. Een akkoord waarvan bij de sluiting iedereen e. het hielp sluiten wist, dat het nieuwe kabinet met een versobering beleid zou moeten beginnen. Een akkoord dat voor Defensie e bepaald niveau bepaalde en verdere beslissingen inzake ons militai apparaat afhankelijk maakte van een veelzijdige studie-commissie. Natuurlijk blijft er op een uitgestrekt terrein als dat van Defensie nr een legioen van kwesties over, waarover hartig gediscussieerd k worden, maar voorlopig geloven we niet dat de Kamereenheid zi tegenover de regering zal opstellen op punten waaraan minister 1 Koster politieke consequenties gaat verbinden; details als bijvor beeld extra geld voor het handhaven van de N.A.V.O.-strijdmacht Malta rekenen we niet daaronder. De Zeeuws rc TYE rol van dr. De Zeeuw moet men ook nader analyseren alvore- de conclusie te trekken, dat hij nu reeds krachtig tegen het kabinet beleid stelling neemt. De Zeeuw zal, alvorens dat te doen, zek ervan moeten zijn dat hij een meerderheid van de partij achter zi< heeft. Die zekerheid is er momenteel niet; een conflict in de K.V.I nü zou kunnen betekenen dat de nieuwe voorzitter slechts dert procent achter zich ziet staan, in plaats van dertig tegen. Ons zou het niet verbazen, wanneer ook een Den Uyl en Van Mierlr zich hiervan bewust zijn. De krachttermen waarin de partijrar van de Partij van de Arbeid zaterdag sprak, hebben dan niet mei dan symbolische betekenis. Als wijst de oppositie met of zond» steun van enkele ontevreden regeringsaanha>i«?ers de begroting vr Defensie af, dan blijft een politieke crisis toch achterwege. Een po! tieke crisis waarvan ook de meeste P.v.d.A.-leiders vinden dat r beter nog een dik jaar achterwege kan blijven, omdat regering verantwoordelijkheid dragen de oppositie nu dwingen zou waar i maken, wat ze vrijblijvend verzekert. Het risico zit erin dat Den Uyl c.s. dan de ongeloofwaardigheid van c politiek in casu hun politiek moeten erkennen. ROTTERDAM (ANP) Een echtpaar uit het dorpje Harmeien heeft het actiecomité „behoud Koninginnekerk" dit weekeinde opnieuw hoop gegeven door een wellicht belangrijke ontdek king. Volgens het echtpaar Dolman-Van Esch is bij een uit 1894 date rend koninklijk besluit bepaald dat „de kerkelijke goederen behorend tot de gemeente Krooswijk nimmer mogen worden verkocht of verkwanseld". De Rotterdamse wijk Krooswijk, waar de kerk staat, was destijds een zelfstandige gemeente van de Hervormde kerk. De heer J. Vis van het actiecomité gaat in de bibliotheek van het stadhuis op zoek naar de staatscourant 1894, waarin dit KB is gepubliceerd. Van onze correspondent WASHINGTON— Clifford Irving, romanschrijver, playboy en .waarheidszoeker van professie' is vandaag voor de grand jury van New York verschenen om vragen te beantwoorden over de manier waarop hij de biografie van de in afzondering levend miljonair Howard Hughes heef geschreven. Life zal een aanta' fragmenten van het manuscript publiceren. Hughes ontkent, zoals al gemeld, ooit met Irving te hebben gesproken. Inmiddels heeft Irvings echtgeno te Edith tegenover de Zwitserse politie bekend dat zij onder val se naam 650.000 dollar van een Zwitserse bankrekening heeft gehaald en op een andere reke ning heeft gedeponeerd. Het geld zou voor Hughes bestemd zijn geweest. Zij zou zich deze week in Zwitserland gaan ver antwoorden. Hughes die al jarenlang in afzon dering leeft is ondermeer eige naar van een aanzienlijk deel van de gokstad Las Vegas. Dit is een foto genomen door Mariner 9 en zondagochtend door het ruimtecentrum in Pasadena vrij gegeven. Het oppervlak van Mars blijkt hier uiterst onregelmatig. Een „aardverschuiving" heeft veel "an de oorspronkelijke geaccidentetrdheid weggevaagd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5